PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwsza samodzielna szafa wnękowa



zasadzka
07-11-2014, 11:24
287880
Cześć

Planuję zbudować szafę wnękową jak na rysunku (na rysunku nie mam drążków i półek. Pólki będą w 1 z tych dwóch węższych słupków).
Z 1 strony jest ściana (tam zamontuję tylko listwę przymykową), a z drugiej będzie bok z płyty.
Zdecydowałem, że system jezdny zamontuję do listw z płyty (2 listwy 180cmx10cm - 1 na podłogę i 1 na sufit).
W związku z tym mam pytanie, czy dobrym pomysłem jest przyklejenie tych dwóch listw (zamiast wiercenia) ? Myślę o czymś w stylu Mamut Glue.
Drugie pytanie, to w jakiej kolejności powinienem zacząć składać szafę ?
Kolejne, to na jakie kątowniki byście przymocowali te 2 największe płyty do ściany/sufitu ? Mam żelbet, podobno na taką szafę wystarczą kołki 6mm, więc jakie kątowniki wziąć pod to ? Wysokośćszafy 260 cm.

Jakieś inne sugestie ?

perm
10-11-2014, 17:58
287880
Cześć

Planuję zbudować szafę wnękową jak na rysunku (na rysunku nie mam drążków i półek. Pólki będą w 1 z tych dwóch węższych słupków).
Z 1 strony jest ściana (tam zamontuję tylko listwę przymykową), a z drugiej będzie bok z płyty.
Zdecydowałem, że system jezdny zamontuję do listw z płyty (2 listwy 180cmx10cm - 1 na podłogę i 1 na sufit).
W związku z tym mam pytanie, czy dobrym pomysłem jest przyklejenie tych dwóch listw (zamiast wiercenia) ? Myślę o czymś w stylu Mamut Glue.
Drugie pytanie, to w jakiej kolejności powinienem zacząć składać szafę ?
Kolejne, to na jakie kątowniki byście przymocowali te 2 największe płyty do ściany/sufitu ? Mam żelbet, podobno na taką szafę wystarczą kołki 6mm, więc jakie kątowniki wziąć pod to ? Wysokośćszafy 260 cm.

Jakieś inne sugestie ?
Skręć wszystko "na sucho", wsuń na miejsce (na starych ręcznikach, szmatach itp, by nie porysować podłogi), zobacz czy kąty się zgadzają tzn czy szafę da się wsunąć tam gdzie planujesz. Sprawdź (ze zmontowaną szafą) jak z pionem i poziomem ścian/stropu/podłogi, gdzie są nierówności i jak je wyrównać. Jak już będzie wszystko pasować to przymocuj ścianki do ściany kątownikami zwykle w tym celu stosowanymi, np takimi:
288368
Kołki 6 to maleństwa. lepiej daj 8.
Listwę pod dolną prowadnicę (listwy montujesz z szafą, prowadnice na końcu) możesz przykleić, górną lepiej przykręcić. Drzwi przesuwane są stosunkowo ciężkie, przy przesuwaniu opierają się na górnej prowadnicy. lepiej by ta się nie oderwała. Puścić może klej lub też, co bardziej prawdopodobne podłoże (farba) do którego będziesz chciał przykleić. Prowadnice muszą być poziomo i leżeć w jednej, pionowej płaszczyźnie (drzwi muszą być w pionie. prowadnice w zależności od systemu) Najlepiej postawić drzwi na nie przymocowanej prowadnicy dolnej, złapać pion i odpowiednie odległości, przykręcić dolną prowadnicę, zaznaczyć i potem przykręcić górną.