PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ogrzać mały (17m^2) lokal handlowy?



stokras8
07-11-2014, 18:11
Cześć Wszystkim :)
jestem tu nowa, więc jakby co to liczę na wyrozumiałość.... Odświeżam temat bo mam w tej chwili podobny problem :(
Otwieram mały sklep i zastanawiam się jak go ogrzać. Lokal to stary garaż. Wymiary 2,6 m na 6,5 m, wysokość 2,7 m. Lokal nie ma okien. Nie ma też wentylacji (jest prowizoryczna, ale ogólnie nie działa :( ).Jeśli chodzi o budowę lokalu to:
- jedna ze ścian (krótsza) jest cała w szybach (dwa okna wystawowe, drzwi wejściowe).
- druga krótsza to hm.... po prostu ściana :) cegły i tynk
- trzecia dłuższa to również zwykła ściana
- czwarta - dłuższa to płyta karton-gips (po drugiej stronie jest identyczny lokal)
- sufit - był stary i sypiący się sufit, został ocieplony wełną, folią, itp. (nie znam szczegółów), obniżony o jakieś 20cm i zakryty płytą karton-gips.
Wejście do lokalu jest bezpośrednio z zewnątrz.

To chyba wszystko co wiem...
Ludzie sugerują "kurtynę powietrzną" - ale czy to ogrzeje mi cały lokal? Jeśli tak to jaką powinna mieć moc? Są różne, najczęściej 2000W... Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Ze względu na brak wentylacji piecyk gazowy raczej odpada. Grzejniki elektyczne to chyba straszny koszt za rachunki za prąd...
Macie jakieś sugestie/pomysły? bo ja kompletnie nie wiem... Będę ogromnie wdzięczna za wszystkie sugestie :)

BrodowskiG
07-11-2014, 18:41
klima z funkcją grzania

stokras8
07-11-2014, 18:51
klima z funkcją grzania

Czy to to samo co "kurtyna powietrzna"? Masz jakiś konkretny model takiego urządzenia/"klimy' na myśli?
Jestem kompletnym laikiem w tym temacie :(

BrodowskiG
07-11-2014, 18:57
w tym temacie nie siedze, jest to taka powietrzna pompa ciepła
kurtyna to chyba jak zwykły grzejnik

stokras8
07-11-2014, 19:08
w tym temacie nie siedze, jest to taka powietrzna pompa ciepła
kurtyna to chyba jak zwykły grzejnik

ok, dziękuję. Może się ktoś znajdzie to więcej będzie mógł powiedzieć w temacie :)

marcinbbb
07-11-2014, 19:18
może być coś takiego http://allegro.pl/klimatyzator-samsung-classic-3-5kw-ar12hsfs-wifi-i4747724341.html
4kW w funkcji grzania spokojnie ogarnie cały lokal, ewentualnie model słabszy 2,5kW ( w funkcji chłodzenia ) do tego koszt montażu w zależności od miejsca 700-1000 PLN.
Jeśli klima za droga, podłącz pod butlę gazową grzejnik i też będzie ciepło.

stokras8
07-11-2014, 19:25
hm.... cena trochę powala :(

BrodowskiG
07-11-2014, 19:29
minus jest taki że działa od -15, poniżej trzeba samym prądem, plus jest taki że weźmie sporo mniej prądu więc sie zwróci

marcinbbb
07-11-2014, 19:32
No to piec akumulacyjny i prąd w 2 taryfie, ale w lokalu usługowym troszkę mija się to z celem.
Wiesz zawsze możesz kupić kurtę powietrzną tylko do marży dodaj jeszcze 5% na prąd bo lekko licząc 2kWh *0,68gr ( pi razy oko tyle kosztuje prąd ) = 1,2 PLN/h niech lokal działa 8h dziennie 1,2 PLN * 8h = 10 PLN dziennie i znów * 20 dni w miesiącu = 200 PLN oczywiście przy założeniu że kurtyna działa 8h dziennie / przez 20 dni roboczych w miesiącu

stokras8
07-11-2014, 19:38
jeśli działa od -15 to chyba się mija z celem, bo nasze zimy raczej należą do chłodniejszych :(
te rachunki za prąd trochę przerażają, ale jeśli nie byłoby innego wyjścia to mogłabym te 200zł dodatkowych kosztów ponosić (nie wierzę, że to piszę, ale jestem załamana tym ogrzewaniem :( ) mam jednak jakieś wątpliwości co do skuteczności takiego ogrzewania.... czy taka kurtyna 2000W ogrzeje całą powierzchnię lokalu? Do jakiej temperatury? Da się wysiedzieć? :) Kabel do termostatu jest wyprowadzony na połowie lokalu, żeby pomiar nie był przy samych drzwiach wejściowych.

marcinbbb
07-11-2014, 19:53
Na początek policz ile w roku średnio mamy dni ( w trakcie dnia ) kiedy temperatura to >= -15 stopni w Suwałkach może 30 dni, Twój Poznań może 10-12.
Nie wiem na co liczyłaś ale chyba nie na kocioł centralnego ogrzewania i 3 kaloryfery, bo to będzie drożej niż klimatyzacja ( komin leko licząc 2000, kocioł używany 800, kaloryfery używane 300 PLN. Tylko czy masz gdzie trzymać tonę węgla ;)

Czy kurtyną ogarniesz cały lokal, raczej nie ona ma za zadanie nie wpuszczania do wnętrza lodowatego powietrza, no chyba że do Twojego lokalu nie będą wchodzili klienci - czego oczywiście nie życzę. Jeśli nadal zbyt drogo butla gazowa 11 kg około 50-60 PLN i do tego taki grzejnik zakładany na butlę 100 PLN ale nikt Ci nie odpowie na ile Ci taka butla starczy.

Jakie ogrzewanie ma sąsiad zza ściany KG może możesz się do niego podłączyć do centralnego jeśli ma i założyć licznik ciepła?

stokras8
07-11-2014, 20:07
Mówiąc szczerze, to sądziłam, że takich dni -15 jest więcej.
Sąsiad za ścianą ma ten sam problem i kupili kurtynę 2000W i uważają, że dadzą radę. Ludzie namawiają na taką kurtynę ale właśnie w sieci nie mogę znaleźć informacji na temat ogrzewania na podstawie samej kurtyny - raczej właśnie że to dodatek i dlatego trudno mi uwierzyć, że sama kurtyna wystarczy :( Czy kurtyny 3,5kW/4kW są dużo "lepsze" od 2kW?
Butla gazowa chyba nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na brak wentylacji :(
to jest trudniejsze niż myślałam....
A jakie byłyby koszty grzania jakimś grzejnikiem/piecykiem elektrycznym? Gdyby np. na stałe była kurtyna a tymczasowo dogrzewałybyśmy się takim elektrycznym piecykiem?

marcinbbb
07-11-2014, 20:15
Wiesz możesz kupić i 3 kurtyny po 2000W jednak pomnóż rachunek za prąd *3, podobnie będzie z grzejnikami elektrycznymi. Jeśli marża pokryje koszty ogrzewania to wstaw nawet 5 grzejników elektrycznych. Ale skalkuluj to najpierw, najlepszym i najoszczędniejszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja którą i tak wrzucisz w koszty, prądowo a tym samo finansowo wyjdziesz o wiele lepiej niż kurtyną 2000W.

Nie mogę powiedzieć Ci że za ogrzewanie zapłacisz tyle i tyle. Zapłacisz tyle ile lokal pochłonie ciepła aby było w nim ciepło, Tobie i klientom. Może zaczniemy od tzw. dupy strony jaką chcesz temperaturę w lokalu 18 - 20 a może jeszcze więcej? Czy będą tam inne źródła ciepła bo może się okazać że to chińska knajpa gdzie będzie chodziło 5 palników gazowych - bez wentylacji :)

EDIT:
tu masz średnie temperatury zmień miasto na Poznań: http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/

BrodowskiG
07-11-2014, 20:15
z klima jest taki minus ze musi byc zamontowana niedostepnie ale chyba jest najlepszym wyjsciem bo sobie cieplym powietrzem podmuchasz, bo akumulacji to za dużo tam nie będzie na największe mrozy termowentylator albo podczerwienia
najwieksze mrozy sa o 5 a wtedy raczesz bedzie zamkniete

stokras8
07-11-2014, 20:43
Jest to sklep z rękodziełem - nic dodatkowo nie będzie grzało :(
Myślę, że temperatura około 18-20 jest ok.
Co to znaczy "klima zamontowana niedostępnie"? Bo może się okaże, że w ogóle nie mogę jej mieć.... Właściwie to mam dostęp tylko do tej ściany oszklonej - pozostałe trzy są zabudowane podobnymi budynkami - czyli nie mam dostępu do ścian, ale nie grzeją w żaden sposób.
Ale jaka jest różnica pomiędzy kurtyną 2kW a 3,5kW w praktyce? serio te mocy nic mi nie mówią....
A taki piecyk elektryczny to ile pobiera prądu?
Kojarzę, że takie piecyki grzeją "mocniej" niż coś nad drzwiami.... ale kosztowo pewnie dużo drożej?

kbab
07-11-2014, 20:59
Jaką masz dostępną taryfę na prąd, całodobowa czy G12, w jakich godzinach potrzebujesz wymaganą temp (18-20*) ile godz tygodniowo, poza tymi godz o ile może być temp niższa? Wypróbuj aktualne możliwości tego pomieszczenia zwykłą farelką tj włącz ją przez watomierz i spróbuj utrzymać odpowiednie warunki cieplne przez dobę lub 2 - przekonasz się czy 2kW da radę i ile energii pobierze, przy obecnych temp zew - wtedy można coś poradzić i konkretnie policzyć. Chyba, że wiesz ile kWh/dobę teraz potrzebujesz w chłodniejsze dni?

stokras8
07-11-2014, 21:07
Jaką masz dostępną taryfę na prąd, całodobowa czy G12, w jakich godzinach potrzebujesz wymaganą temp (18-20*) ile godz tygodniowo, poza tymi godz o ile może być temp niższa? Wypróbuj aktualne możliwości tego pomieszczenia zwykłą farelką tj włącz ją przez watomierz i spróbuj utrzymać odpowiednie warunki cieplne przez dobę lub 2 - przekonasz się czy 2kW da radę i ile energii pobierze, przy obecnych temp zew - wtedy można coś poradzić i konkretnie policzyć. Chyba, że wiesz ile kWh/dobę teraz potrzebujesz w chłodniejsze dni?

Niestety na większą część pytań nie znam odpowiedzi w tej chwili :(
Sklep będzie czynny 8h dziennie 6 dni w tygodniu. Poza tymi godzinami może być "zimno" - nie gra roli, tylko pytanie ile potem potrzeba czasu, aby nagrzać "na nowo".

BrodowskiG
07-11-2014, 21:21
Co to znaczy "klima zamontowana niedostępnie"?
zeby jej nie zaje...ukradli
2kW przez godz. bierze 2kWh

kbab
07-11-2014, 21:21
tylko pytanie ile potem potrzeba czasu, aby nagrzać "na nowo".
Policzę to co do "minuty" tylko daj mi jakieś podstawy - chodzi o straty tego pomieszczenia. Jeśli masz dostęp do tar G12 to warto ciepło akumulować np w dobrze izolowanym grzejniku akumulacyjnym z dynamicznym rozładowaniem, przy tar G11 najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać panele na podczerwień lub grzejniki konwektorowe. Jeśli nie masz danych o zużyciu energii w tym sklepie to porozmawiaj z właścicielami podobnych, ale jak w/w bez konkretu tj podania ilości kWh/dobę dla temp aktualnych nic nie policzymy, jak nie masz watomierza to spróbuj odczytać licznik.

stokras8
07-11-2014, 21:57
Policzę to co do "minuty" tylko daj mi jakieś podstawy - chodzi o straty tego pomieszczenia. Jeśli masz dostęp do tar G12 to warto ciepło akumulować np w dobrze izolowanym grzejniku akumulacyjnym z dynamicznym rozładowaniem, przy tar G11 najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać panele na podczerwień lub grzejniki konwektorowe. Jeśli nie masz danych o zużyciu energii w tym sklepie to porozmawiaj z właścicielami podobnych, ale jak w/w bez konkretu tj podania ilości kWh/dobę dla temp aktualnych nic nie policzymy, jak nie masz watomierza to spróbuj odczytać licznik.

watomierza chyba nie mam - nic mi o nim niewiadomo... a co mam odczytać z licznika?
A mogę prosić o pytania jakie mam zadać? Bo serio.... tar G10, tar G11 nic mi nie mówią :( czuję się strasznie "głupia" w tych tematach :(

stokras8
08-11-2014, 10:10
Słuchajcie,
mam możliwość zakupu po fajnej cenie takiej "kurtyny"
http://www.dobregrzejniki.pl/product_info.php?products_id=140
Co myślicie?
Sprzedawca zapewnia, że na takie małe pomieszczenie ta kurtyna wystarczy.
W linku powyżej jest napisane, że ten model "przeznaczony do drzwi podwójnych" - co to znaczy?
Jakie będzie zużycie prądu (tzn. jakie będę miała miesięczne koszty) przy takiej kurtynie?
i jeszcze jedno pytanie.... może a'la blondynka... czy taką kurtynę możnaby zamontować na jednej z bocznych ścian a nie nad drzwiami? Zastanawiam się czy wtedy ciepłe powietrze szybciej by dochodziło do środka i tyłu pomieszczenia (a w sumie tam będą sprzedawcy, którzy będą w pomieszczeniu przez cały dzień, klienci wchodzą w kurtkach, itp. więc przy wejściu nie musi być przecież tak ciepło....)
....zupełnie nie wiem co zrobić :(

simluc
08-11-2014, 10:57
Słuchajcie,
mam możliwość zakupu po fajnej cenie takiej "kurtyny"
http://www.dobregrzejniki.pl/product_info.php?products_id=140
Co myślicie?
Sprzedawca zapewnia, że na takie małe pomieszczenie ta kurtyna wystarczy.
W linku powyżej jest napisane, że ten model "przeznaczony do drzwi podwójnych" - co to znaczy?
Jakie będzie zużycie prądu (tzn. jakie będę miała miesięczne koszty) przy takiej kurtynie?
kurtyna grzeje ze sprawnoscia 1.Cena 1kWh zalezy od regionu. W taryfie G11 miedzy 0,53 a 0,6 zł. Klimatyzator czyli pompa ciepla powietrze - powietrze bedzie grzac ze srednia sprawnoscia 3. Zatem koszty grzania beda 3-krotnie nizsze od kurtyny.
Co do kosztow grzania - musisz sie dowiedziec z czego zbudowane sa sciany, podloga,strop, jakie sa parametry witryny.
I jeszcze o zapewnieniach sprzedawcy- mocy grzewczej nie dobiera sie do wielkosci pomieszczenia ale do zapotrzebowania na energie cieplna.

Kurtyne kupisz za 1/6 ceny klimatyzatora, koszty na grzanie miesiecznie wyniosa przykladowo 800 zl x 7miesiecy- 5600 zl + 600 kurtyna
klimatyzator- koszty zakupy 4800 + 1900 na grzanie-
po 1 sezonie- wyniosa odpowiednio (zuzycie + zakup):
kurtyna- 6200
klimatyzator-6700

po 5 latach:
kurtyna: 28000 zl
klimatyzator: 14300 zl

Montaz - standardowy montaz to okolo 500zl brutto (odleglosc od jednostki zewnetrznej do wewnetrznej 2,5m, wysokosc montazu jednostki zewnetrzej do 3m, ceny montazystow z castoramy w Gliwicach)

Aha - jedyna przeszkoda w montazu klimatyzatora moze byc architekt miejski- moze nie wyrazic zgody na montaz jednostki zewnetrznej na elewacji budynku- sprawdz to przed podjeciem decyzji- jesli chodzi o mnie- nie ladowalbym sie w kurtyne. Klimatyzatorem dodatkowo schlodzisz pomieszczenie przy upalach. W niektorych rejonach Polski jest dofinansowanie instalacji pomp ciepla (nawet 40 procent kosztow )- warto tez to sprawdzic (moze tutaj cos bedzie na ten temat: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/).

stokras8
08-11-2014, 11:59
Tak jak pisałam wcześniej.... nie mam możliwości zainstalowania klimatyzatora :( lokal jest w ciągu podobnych lokali, na plecach również jest coś a'la magazyn :( nie mam gdzie zainstalować jednostki zewnętrznej... niestety te boczne lokale i tylni lokal nie mają również żadnego ogrzewania, nie ma się pod co podłączyć :(
teraz ktoś mi podpowiedział, żeby zainstalować dwie małe kurtyny, zwykłe, tanie.... coś takiego:
http://allegro.pl/najlepsza-kurtyna-powietrzna-first-termowentylator-i4752397525.html
argumentacja taka, że ta duża zrzera sporo pradu natomiast w tych jest możliwość regulacji temperatury, termostaty, pilot i inne dodatkowe funkcje i standardowe zużycie prądu....

_olo_
08-11-2014, 12:47
First Austria :lol2:
Omijaj takie firmy z daleka.

stokras8
08-11-2014, 13:05
First Austria :lol2:
Omijaj takie firmy z daleka.

też nie jestem zwolennikiem kupowania "chińszczyzny" - serio.... chciałabym znaleźć rozwiązanie, które będzie sensowne pod kątem zużycia prądu i utrzymania względnego ciepla w lokalu, aby móc tam wysiedzieć :(
Klimatyzator tym bardziej nie wchodzi w grę, ponieważ Wynajmujący rozważa w przyszłym roku dociągnięcie gazu do wszystkich pomieszczeń i zamontowania "kaloryferów"....
Czyli chodzi o przetrwanie nadchodzącej zimy

simluc
08-11-2014, 13:06
Tak jak pisałam wcześniej.... nie mam możliwości zainstalowania klimatyzatora :( lokal jest w ciągu podobnych lokali, na plecach również jest coś a'la magazyn :( nie mam gdzie zainstalować jednostki zewnętrznej... niestety te boczne lokale i tylni lokal nie mają również żadnego ogrzewania, nie ma się pod co podłączyć :(
teraz ktoś mi podpowiedział, żeby zainstalować dwie małe kurtyny, zwykłe, tanie.... coś takiego:
http://allegro.pl/najlepsza-kurtyna-powietrzna-first-termowentylator-i4752397525.html
argumentacja taka, że ta duża zrzera sporo pradu natomiast w tych jest możliwość regulacji temperatury, termostaty, pilot i inne dodatkowe funkcje i standardowe zużycie prądu....

Duza zezre tyle samo pradu co mala, zaleta kurtyny o wiekszej mocy jest szybsze podgrzanie pomieszczenia, kurtyne podpinasz pod czujnik temperatury- grzeje tylko wtedy gdy temperatura spada ponizej zadanej, kurtyny o mniejszej mocy moga chodzic non stop i w ogole nie podniesc temperatury do zadanej (jesli lokal jjest kiepsko ocieplony/nieszczelny).
Tak w ogole to glownym przeznaczeniem kurtyn nie jest grzanie a blokowanie naplywu zimnego powietrza podczas otwierania drzwi. Ustrojstwo jest glosne- dimplex 57dB, first 61dB i jesli chcialabys tym grzac to troche slabo to widze (klimatyzator dla przykladu na pelnej mocy 42dB)
Napisz z czego masz sciany zbudowane oraz z ilu szyb jest witryna oraz wrzuc zdjecie elewacji.

_olo_
08-11-2014, 17:15
stokras8, drążył bym temat instalacji klimy, to również latem pomaga, ja przynajmniej jak trafiam latem do sklepu lub jakiegoś innego lokalu, w którym ze mnie pot kapie to o niczym innym nie myślę jak tylko jak najszybciej się ewakuować, nie sprzyja to interesowi.

Może jest jednak możliwość instalacji klimy na elewacji, na dachu, po drugiej stronie budynku, jakiegoś dogadania się z innymi i wspólne zrobienie instalacji.
Jeżeli wystraszyły cię koszta klimy - można też taniej, za 2-3kzł można kupić, nawet za 1500 coś tam się już dostanie, do instalacji niektórych modeli nie potrzeba nawet jakichś specjalistycznych narzędzi więc każdy znajomy fachowiec, który trochę ogarnia tematy techniczne powinien dać sobie radę. No i nie zawsze to tylko 4m odległości pomiędzy jednostkami, może być i z 15m.

krzy27
08-11-2014, 18:14
W stanach popularne są modele wstawiane w okno. Może tu też są takie jednostki - nie znam tego rynku.

marcinbbb
08-11-2014, 22:40
Wszyscy piszą klimatyzacja droga, raz wydasz 3500 PLN i masz ogrzewanie chłodzenie na lata, w lecie będziesz drzwi otwierać a rękodziełowi lepiej służy suche powietrze. Możesz zainstalować tańsze kurtyny powietrzne jednak nie chciał bym płacić za nie za prąd, W klimatyzacji zapłacisz 3 razy mniej za prąd a te pieniądze szybko się zwrócą w porównaniu z sąsiadem który kurtyną grzeje lokal - Tylko jak zainstalujesz coś na co się zdecydujesz odizoluj lokal obok wełną/styropianem abyś nie grzała jego pomieszczenia.