PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna w projekcie domu nieprzystosowanym do tego



darek2009
08-11-2014, 14:20
Mam zakończony projekt domu piętrowego (pełne piętra, dwa stropy monolityczne) tuż przed złożeniem do urzędu. Nie chciałem wentylacji mechanicznej i w projekcie jest grawitacyjna. Jednak dochodzę do wniosku, ze to był chyba błąd. Czy na podstawie takiego projektu mogę jeszcze wykonać wentylację mechaniczną? Moim zdaniem, głównym problemem jest wysokość pomieszczeń 2,7m. Wszędzie wentylację mech. robi się prowadząc rury pod stropem i wykonując sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych. U mnie to nie będzie możliwe i nawet nie chcę stropów z karton-gipsu. Poza tym jak poprowadzić rury z parteru na piętro? W wentylacji mechanicznej największym wydatkiem jest rekuperator. Czy jest możliwe zrobienie całej instalacji (rur), wprowadzenie się i używanie wentylacji grawitacyjnej, a potem jak finanse pozwolą instalacja rekuperatora i zamknięcie grawitacyjnej.

Tomaszs131
08-11-2014, 17:13
Ja poprowadzilem rury w styropianie na posadzkach na poddaszu.

kuznocin
08-11-2014, 17:29
[QUOTE=darek2009;6664071]...Czy na podstawie takiego projektu mogę jeszcze wykonać wentylację mechaniczną?.....ć pomieszczeń 2,7m. Wszędzie wentylację mech. robi się prowadząc rury pod stropem i wykonując sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych..../QUOTE]

mi kier-bud powiedział że przed odbiorem trzeba aktualizować projekt a po???, co do wysokości, mi firma od recu. zaproponował nie całe sufity opuszczać tylko w rogach ścian i sufitu zabudowy 20cmx20cm mniejszy koszt montażu, trochę większe długości ale i przekroje, co w urzytkowaniu ponoć da te same parametry.

darek2009
08-11-2014, 19:21
[QUOTE=darek2009;6664071]...Czy na podstawie takiego projektu mogę jeszcze wykonać wentylację mechaniczną?.....ć pomieszczeń 2,7m. Wszędzie wentylację mech. robi się prowadząc rury pod stropem i wykonując sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych..../QUOTE]
Wg projektu mam mieć na piętrze 5cm styropianu i na to 7cm wylewki. Czy to nie za mało?

mi kier-bud powiedział że przed odbiorem trzeba aktualizować projekt a po???, co do wysokości, mi firma od recu. zaproponował nie całe sufity opuszczać tylko w rogach ścian i sufitu zabudowy 20cmx20cm mniejszy koszt montażu, trochę większe długości ale i przekroje, co w urzytkowaniu ponoć da te same parametry.

Mógłbyś to wyjaśnić lub pokazac?

ludwik_13
08-11-2014, 19:36
1. Do odbioru musisz mieć zrobioną i działającą wentylację - albo grawitacyjną albo mechaniczną.
2.Jeżeli jeszcze nie masz PnB to możesz dokonać zmian w projekcie i zaprojektować WM a jak się spieszysz, to po uzyskaniu pozwolenia składasz projekt zamienny albo nawet zgłaszasz to jako zmiany przy odbiorze (wpis do dziennika).
3. Projekt warto zrobić, niektóre otwory warto wykonać w stanie surowym, potem trzeba więcej kuć.
4. Masz dom piętrowy, więc rozprowadzenie dla piętra robi się na stropie tegoż piętra (przewody trzeba ocieplić) a dla parteru na stropie nad parterem , pamiętając, że jak chcesz mieć na piętrze podłogówkę, to nie bardzo zmieścisz je w wylewce (ale masz jeszcze styropian)
5 . Przejście 2 rur - pionów z piętra na parter (nawiew i wywiew) można zaprojektować z mało eksponowanym miejscu i ukryć w zgrabnym pilasterku.
Wentylację mechaniczną polecam, u mnie działa rewelacyjnie.

StolarzS
08-11-2014, 21:18
Rury do parteru możesz rozprowadzić o styro na stropie np. takie:

http://allegro.pl/przewod-pe-flex-fi75-d2p-antybakteryjny-50-mb-i4686615809.html

Odbiór wymaga działającej wentylacji ,ale jak nie masz jeszcze skrzynki z wentylatorami i reku, to podłączasz tymczasowo do anemostatów wywiewnych w kuchni i łazience małe wentylatory i ciąg jest, a tylko to interesuje kominiarza. Odbiór da się tak zrobić, jeśli to konieczne.

Tym bardziej jak będziesz miał kanały do grawitacyjnej. Nawet chyba nie trzeba tego zgłaszać - masz w papierach grawitację, zrobisz ją, a jak dopniesz machaniczną to zaślepisz grawitację.

darek2009
09-11-2014, 11:54
Tylko czy tak wąskie rury nie spowodują, że wentylacja będzie głośna? Czy takie rury trzeba ocieplać? Jak to zrobić w betonie?

darek2009
10-11-2014, 10:21
Które rury są lepsze - tradycyjne stalowe ocieplone czy z tworzyw sztucznych i dlaczego?

StolarzS
10-11-2014, 20:56
Nie wiem na ile zgłębiłeś wątek o wentylacji mechanicznej, ale w pierwszych postach adama właściwie wszystko jest napisane.

Nie powiem Ci które są lepsze, ale te z linka wyglądają solidnie i nie wymagają drogich złączek/kolanek, łatwo się tym chyba manewruje , ale z drugiej strony są do nich drogie puszki rozprężne. No i takiej rury wyjdzie dużo, pewnie z 300-400m na dom, bo do każdej puszki trzeba dać po 2-3, a nawet 3-4 rury aby zachować odpowiedni przekrój kanału. Układasz je w styropianie i zalewasz betonem, jak każde inne.

Kanały płaskie też nie są tanie, pewnie koszt za m/b wyjdzie podobny, a są bardziej podatne na uszkodzenia jak nadepniesz. Z tworzywa pęknie.

Rury górnej kondygnacji rozprowadzasz po suficie w warstwie wełny, mogą być zwykłe aluflexy, dodatkowo można je owinąć cienko wełną i streachem.

Kanały parteru dajesz na stropie (na piętrze) w warstwie styropianu, na to pod podłogówka i jastrych. Z góry najłatwiej to połączyć i porobić puszki rozprężne.

Poczytaj wątek o WM, a dowiesz się wszystkiego.

kuznocin
11-11-2014, 16:57
....

Rury górnej kondygnacji rozprowadzasz po suficie w warstwie wełny, mogą być zwykłe aluflexy, dodatkowo można je owinąć cienko wełną i streachem........

ja się przymierzam do wm,ale z tego co już się douczyłem, to nie powinno się pocieniać ocieplenia na skosach ! i w tych systemowo wykonanych rurach oprócz aluminium i różnych materiałów termoizolacyjnych są również dziurki wyciszające i te właściwości one posiadają.

Jarszcz
12-11-2014, 10:49
Mam zakończony projekt domu piętrowego (pełne piętra, dwa stropy monolityczne) tuż przed złożeniem do urzędu. Nie chciałem wentylacji mechanicznej i w projekcie jest grawitacyjna. Jednak dochodzę do wniosku, ze to był chyba błąd. Czy na podstawie takiego projektu mogę jeszcze wykonać wentylację mechaniczną? Moim zdaniem, głównym problemem jest wysokość pomieszczeń 2,7m. Wszędzie wentylację mech. robi się prowadząc rury pod stropem i wykonując sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych. U mnie to nie będzie możliwe i nawet nie chcę stropów z karton-gipsu. Poza tym jak poprowadzić rury z parteru na piętro? W wentylacji mechanicznej największym wydatkiem jest rekuperator. Czy jest możliwe zrobienie całej instalacji (rur), wprowadzenie się i używanie wentylacji grawitacyjnej, a potem jak finanse pozwolą instalacja rekuperatora i zamknięcie grawitacyjnej.

Brak projektu WM to nie przeszkoda żeby ją wykonać. Ponieważ jesteś jeszcze przed budową, można dorobić projekt wentylacji bez większej ingerencji w resztę projektu. Piony WM mogą być wykonane w miejscach gdzie są piony wentylacji grawitacyjnej. Możesz jeszcze zrezygnować z kominów wentylacyjnych, żeby zaoszczędzić. Kanały WM np. Uniflexplus i wszystkie skrzynki mogą być zalane w stropie - skonsultuj to z konstruktorem, ingerencja w elementy nośne budynku.

drmick
13-11-2014, 12:07
Rury na parterze nie idą pod sufitem. Przebijasz strop i idą w podłodze na pietrze w warstwie całej reszty instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Kładzenie instalacji później jest nieporozumieniem. Decyzję podejmujesz teraz bo dzięki temu ucinasz wydatki na wentylację grawitacyjną. Wysokość pomieszczeń nie ma znaczenia w ten sposób.

adam_mk
13-11-2014, 12:28
I znowu to samo...
Wszystko - było po sto razy.
Trzeba czytać , czytać, czytać i... myśleć.
NIE MA SENSU budowanie DWÓCH wykluczających się wzajemnie systemów wentylacyjnych!
DLACZEGO zakładacie, ze nie da się tego zrobić RAZ?!
Tak zrobić, aby dobrze działało...

DOBRZE zbudować wentylację mechaniczną można na wiele sposobów.
Właściwie, co dom to jest nieco inaczej.
Istotne są tu ZASADY OGÓLNE oraz FIZYKA tego procesu (wentylacji, przepływów itp).
Warto pamiętać, ze mamy takie czasy, ze każdy chce Wam sprzedać ten najlepszy i jedynie słuszny system (bo te od konkurencji to są do du...)
Dlatego bardzo warto wiedzieć co to ma być i jak ma działać.
Taniej wtedy budowa domu wychodzi...

Adam M.

Instaltechnic
14-11-2014, 14:55
Rury do parteru możesz rozprowadzić o styro na stropie np. takie:

http://allegro.pl/przewod-pe-flex-fi75-d2p-antybakteryjny-50-mb-i4686615809.html

Odbiór wymaga działającej wentylacji ,ale jak nie masz jeszcze skrzynki z wentylatorami i reku, to podłączasz tymczasowo do anemostatów wywiewnych w kuchni i łazience małe wentylatory i ciąg jest, a tylko to interesuje kominiarza. Odbiór da się tak zrobić, jeśli to konieczne.

Tym bardziej jak będziesz miał kanały do grawitacyjnej. Nawet chyba nie trzeba tego zgłaszać - masz w papierach grawitację, zrobisz ją, a jak dopniesz machaniczną to zaślepisz grawitację.

Po co budować dwa systemy, robić tak odbiór jak by WM była nielegalna?

Koszt komina/kominów od fundamentów po dach z wykończeniem niemały. Po co je w ogóle budować?

Zaślepianie kanałów po oddaniu domu byłoby pewnie po malowaniu. Zamurowywać, łatać i malować ponownie?

Zrób jeden system, cały, działający. Dwa systemy to podwójny koszt i są to tysiące w błoto.

StolarzS
17-11-2014, 23:17
Nie doczytałem dokładnie, zrozumiałem że autor wątku już buduje dom z wentylacją grawitacyjną.

Skoro to dopiero projekt to fakt, nie ma żadnego problemu z zastąpieniem grawitacyjnej mechaniczną.

darek2009
21-11-2014, 11:58
Dzięki za wszystkie rady. Doradźcie jeszcze co jest lepsze - nagrzewnica czy gruntowy wymiennik ciepła pomijając koszty budowy instalacji. Pytam co jest lepszze w późniejszym użytkowaniu?

Jarszcz
24-11-2014, 08:07
Pytam co jest lepszze w późniejszym użytkowaniu?
W jakim sensie lepsze? nagrzewnicę kupisz do 1000 zł a za Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła możesz dać nawet 15 tys.
Nagrzewnica (wstępna) zapobiegnie zamarzaniu wymiennika. Będzie działać kilka-kilkanaście dni w sezonie grzewczym i nie generuje dużych kosztów eksploatacyjnych.
"GWC żwirowe działa jak dobrej jakości filtr powietrza (z tego co pamiętam, to badania były przeprowadzane w jednym z Polskich sanatoriów, w którym działa jedno z pierwszych GWC w Polsce). '
Wszystko zależy od tego, czego wymagasz... GGWC będzie działać "samo", bezobsługowo. Żwirowe GWC musi regenerować złoże, może wymagać podlewania wodą. Rurowe może nieść zapachy.
Warto poczytać forum, pisma branżowe itd. wszystko można znaleźć.
W moim uznaniu.
Najprostsze-najtańsze rozwiązanie to nagrzewnica (działa tylko zimą). Najlepsze rozwiązanie to Glikolowe GWC (działa cały rok chłodzi/grzeje) jeśli nie ogranicza Cię budżet.

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 09:54
Dzięki za wszystkie rady. Doradźcie jeszcze co jest lepsze - nagrzewnica czy gruntowy wymiennik ciepła pomijając koszty budowy instalacji. Pytam co jest lepszze w późniejszym użytkowaniu? Po 20 latach gwc - już od 5 lat ich nie robimy, nie warto. Są już znacznie tańsze i efektywniejsze rozwiązania.

perm
24-11-2014, 10:06
...Najlepsze rozwiązanie to Glikolowe GWC (działa cały rok chłodzi/grzeje) jeśli nie ogranicza Cię budżet.Opinie posiadaczy są trochę inne. Ma bardzo małą wydajność.

tomekwa
24-11-2014, 11:46
Są już znacznie tańsze i efektywniejsze rozwiązania.
:?:

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 14:18
:?:

Inwertory . Odwracalne pompy ciepła powietrze powietrze. Grzeją zimą powietrze, dając z średnio z 1kWh 4 a latem chłodzą dając koło 6kWh z 1.
Są tańsze i wydajniejsze od gwc do wentylacji i pobierają podobnie kWh.