PDA

Zobacz pełną wersję : Mały dom na wąskiej działce



ewe14
08-11-2014, 23:14
Witam. Na wstępie przepraszam, jeśli zamieszczam post w złym dziale.
Stoję przed wyborem - kawalerka czy dom. Ale do rzeczy. Rodzice mają dom i działkę. Ostatnio nawiązał się temat, że oni by mogli postawić sobie na tej samej działce mały dom, 50-60m2 a mnie oddać ten obecny. Koszt budowy w części musiałabym wziąć na siebie, ale coś kosztem czegoś. Zastanawiam się jedynie jakie minimalne wymiary by musiał mieć taki dom, usytuowany na działce która jest stosunkowo wąska. Jest opcja wciśnięcia się z domem w róg działki, myślałam zatem o rozwiązaniu że po zewnętrznej stronie można by zrobić korytarz, tym sposobem pokoje byłyby widne.
Nie wiem jednak jaki może być mniej więcej koszt budowy takiego domu. Nigdzie nie znalazłam takiego indywidualnego projektu, stąd moje pytanie tutaj.

jajmar
09-11-2014, 10:01
Używasz bardzo nieprecyzyjnych określeń wąska działka, wcisnąć w róg itd. Podaj wielkości szerkości w metrach to ktoś coś doradzi. Budynek musi być odsunięty od granic działki 3 metry jak nie w ścianie okien 4 metry jak są. Po co w domu 50m2 korytarz? 50 m2 to pokój z kuchnią i mini wiatrołap.

ewe14
09-11-2014, 10:39
Po co w domu 50m2 korytarz? 50 m2 to pokój z kuchnią i mini wiatrołap.
Z takim podejściem to żadne mieszkanie w bloku by nie istniało. Może Ty potrzebujesz ogromnej powierzchni do życia, moi rodzice są starsi i nie potrzebują 50 metrowego salonu.

jajmar
09-11-2014, 11:16
Z takim podejściem to żadne mieszkanie w bloku by nie istniało. Może Ty potrzebujesz ogromnej powierzchni do życia, moi rodzice są starsi i nie potrzebują 50 metrowego salonu.

Chyba nie zrozumiałaś co napisałem. Domek o pow 50-60m2 nie wymaga korytarza wzdłuz jednej ściany. Robisz wejśce wiatroap/hall cos zbliżone do kwadratu i z tego pomieszczenia wejścia do pomieszczeń kuchni łazinki i pokoju czy 2 pokoi. Nic nie pisałem o 50 metrowym salonie.

ewe14
10-11-2014, 12:44
Z tym korytarzem chodziło mi o to, że rozważam opcję wybudowania w granicy działki, co za tym idzie brak okien, więc chyba lepiej aby korytarz był ich pozbawiony niż pokój.
Wymiarów działki dokładnych nie mam, musiałabym wyciągnąć mapkę z UM. Odnośnie ewentualnej budowy w granicy działki, da się to jakoś załatwić?

bowess
10-11-2014, 13:13
Na maps.google.com jest podziałka - dość łatwo ustalić wymiary.
Mój powiat ma stronę "Zintegrowany system informacji przestrzennej", są tam wszystkie mapy, zdjęcia lotnicze i narzędzia pomiarowe. Może i Twój coś takiego ma?

Budowa w granicy na wąskich działkach jest możliwa. Dotyczy działek o szerokości do 16m. W innych przypadkach należy sprawdzić plan zagospodarowania albo wystapić o warunki zabudowy. Często w starszej zabudowie, w sytuacji gdy sąsiedzi są poprzybliżani do swoich granic, można będzie również budować się w granicy.

ewe14
10-11-2014, 17:09
Odnalazłam mapę, działka rodziców ma jakieś 25 na 20 m. Dom + zabudowania stoi na środku działki, tym samym za domem pozostaje pas 10x22 metrów. Musiałabym zachować odległości 3 i 4 m, czyli praktycznie wejść nowym domem w stary i zasłonić światło. Chyba nic z tego pomysłu nie będzie :/

marchew
10-11-2014, 18:27
To dobuduj /nadbuduj ewentualnie do starego, byle z osobnym wyjściem. Choć jest kwestia ile powinno zostać działki biologicznie czynnej. Ten procent określony jest w planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości. Ale faktycznie działka już jest mini, nawet na 1 dom.
Koszt - bardzo z grubsza, raczej rząd wielkości: 2,5 tys za m2.

Jajmar dobrze pisze - po prostu nie musisz mieć korytarza w maleństwie 50m.

artix1
10-11-2014, 19:23
Ciekawy dziennik budowy. Kolega buduje domek 47m2 pow.użytkowej. Mały, prosty, w cenie mieszkania :). http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227119-Mały-ciasny-projekt-własny-czyli-dom-wielkości-mieszkania Może coś takiego ?

sokratis
04-12-2014, 15:07
Są dobre projekty przewidziane na trudne działki i również zgodzę się z powyższym, że można budować bez korytarza.