PDA

Zobacz pełną wersję : Czy pompa ciepła to dobry wybór - 80m2



kamil.szymczak
11-11-2014, 18:58
Witam wszystkich na forum to mój pierwszy post…
Przeczytałem mnóstwo tematów na internecie n/t PC. Zamierzam w niedalekiej przyszłości rozbudować obecny budynek gospodarczy…gdyż ten obecny budynek mieszkalny nie nadaję się do rozbudowy: brak fundamentów, stropu, stare budownictwo, lata 20-30 i wilgoć…. 4 metry od niego stoi budynek w miarę nowy tj. budowany ok 1995 roku z fundamentami na tyle mocnymi, że wytrzymają piętro. Budynek jest mały 8x4 metry, chcę go rozbudować do kształtu niepełnej litery "L" czyli do obecnego budynku dobuduję pomieszczenie 4x5m. Nie mam za bardzo większej możliwości - mała działka: 16x24. Obecnie jest ogrzewanie na paliwo stałe+ CWU 150L, wszystko na grzejnikach. Na rzecz dodatkowych metrów będę musiał zrezygnować z tak dużej kotłowni 20m a zastąpić ją małą co da dodatkową powierzchnie w domu. Tutaj pojawia się problem… piec na paliwo stałe nie może zostać przeniesiony, bo komin jest na środku pomieszczenia. Obsługa takiego pieca jest kłopotliwa + składowanie opału. Dom obecnie jest zamieszkały przez 2 starszych osób 63 i 65 lat. Pomyślałem o pompie ciepła powietrze-woda ale nie wiem czy to nie za małą powierzchnia do ogrzewania i czy się opłaca. Będzie to 80 metrów na całej powierzchni podłogówka + klimakonwektory. 4 obiegi podłogowe + 3 klimakonwktory + ogrzewanie wody. Myślałem jeszcze nad ogrzewaniem gazowym LPG z kupnem zbiornika na własną rękę ale nie wiem czy to dobry pomysł.

AdrianEH
12-11-2014, 21:07
Zbiornik z LPG to raczej nie najlepszy pomysł. Koszty eksploatacyjne będą baaardzo wysokie. Co do pompy to za mało szczegółów na temat zapotrzebowania energetycznego budynku.

simluc
17-11-2014, 16:58
Zbiornik z LPG to raczej nie najlepszy pomysł. Koszty eksploatacyjne będą baaardzo wysokie.

Kolejny znawca tematu.
Koszt instalacji zbiornika naziemnego 2700l to między 11 a 14 tys zł + cena kotla.
Cena propanu najniższa w maju / czerwcu - w ubiegłym roku 1,78 zl/l
Z 1l propanu mamy 6,7 kWh - czyli 0,27 zl / 1 kWh - dla przykladu przy gazie ziemnym 1 kWh wychodzi po 0,21 zl.

kamil.szymczak
18-11-2014, 00:33
Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Trudno na tym etapie coś powiedzieć, mogę jedynie prosić o wskazówki jak mam go ocieplić aby był w miarę energooszczędny. Kwota inwestycji na ogrzewanie to 10-12tys maks.

_olo_
18-11-2014, 15:16
Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Trudno na tym etapie coś powiedzieć, mogę jedynie prosić o wskazówki jak mam go ocieplić aby był w miarę energooszczędny. Kwota inwestycji na ogrzewanie to 10-12tys maks.

Odwiedź stronkę http://cieplowlasciwie.pl/
Wpisz parametry twojego budynku, poeksperymentuj z różnymi wariantami izolacji, które w twoim przypadku wchodzą w grę, na końcu masz dane zapotrzebowania na ciepło - tym sposobem możesz z grubsza ustalić jakieś kompromisowe warunki izolacji / sposobu ogrzewania. Dom niewielki więc możesz tak ponaciągać, że wystarczy jakaś PCPW Jula z kilkoma dniami w roku pracy z grzałką lub w zależności od układu pomieszczeń - ogrzewanie klimą kanałową, 2-3 klimami splitami lub multisplitem, jeżeli trochę przy tym sam podziałasz to może w 12 się zmieścisz, wszystkie ww. warianty będą ci też chłodzić latem i tanio ogrzewać tak niewielki domek. Zapewne przy rozsądnej izolacji ale bez przeginania ogrzejesz to PCPW lub PCPP za nieco ponad 1000zł / rok.

AdrianEH
19-11-2014, 09:38
Kolejny znawca tematu.
Koszt instalacji zbiornika naziemnego 2700l to między 11 a 14 tys zł + cena kotla.
Cena propanu najniższa w maju / czerwcu - w ubiegłym roku 1,78 zl/l
Z 1l propanu mamy 6,7 kWh - czyli 0,27 zl / 1 kWh - dla przykladu przy gazie ziemnym 1 kWh wychodzi po 0,21 zl.

Przy własnej instalacji może ma to jakiś sens. Gorzej chyba z dzierżawą. Potem dozory dochodzą, jak masz na własność to nie zawsze przechodzą bezproblemowo. U kolegi pękł fundament (nie było szczeliny tylko rysa) i przeglądu mu nie podpisali. Pewnie jakby "posmarował" to by nie zauważyli. Teraz założył PC + solary z dotacji i jest zadowolony.

Przy niedużych domach gaz ziemny ma może jakiś sens. Przy większedj zabudowie to trzeba na zimę trochę odłożyć gotówki.

kamil.szymczak
19-11-2014, 11:06
Dziękuje za odpowiedzi. Szczególnie _olo_ policzyłem sobie zapotrzebowanie swojego na ciepło. Wynosi ono od 3,5kW do 5kW. Myślałem o pompie ciepła PW. Jednak myśle o przeróbce klimatyzatora pokojowego o dobrych parametrach. Pomysł na przerobienie opisałem w innym poście w temacie o pompie ciepła powietrzej. W całym domu bedzie podlogowka 3- obiegi i około 3-4 klimakonwektory. Zastanawiam sie jednak czy w sypialniach - 2 pomieszczenia dawać o podłogówkę i klimakonwektor czy sam klimakonwektor.

_olo_
19-11-2014, 14:01
policzyłem sobie zapotrzebowanie swojego na ciepło. Wynosi ono od 3,5kW do 5kW.
W zależności od izolacji dla największych mrozów ww. wyniki ? - 3,5 ok, 5kw trochę sporo.

Mnie szacuje przy temp średniej wewnątrz 20stC i izolacji 15cm grafit grunt i ściany, 30cm styropianu dach i gdybym uwzględnił WM z recu, dla 220m2 ogrzewanej powierzchni i -20stC - 5,8kW, dla 0st 2,9kW.


Sam bym dał w sypialniach klimakonwektory zamiast podłogówki...ale tani klimakonwektor 1500pln a lepszy 3000...x 3-4...cena zabija. Rurka do podłogówki i dodatkowa sekcja na rozdzielaczu wyjdzie sporo taniej, dlatego dałem sobie spokój z tym pomysłem.
Dla skutecznego chłodzenia i ogrzewania w okresach przejściowych wole wyposażyć się dodatkowo w jakieś klimy - teraz tanią klimę inwerter można kupić taniej od najtańszego klimakonwektora a markową nowoczesną w cenie markowego klimakonwektora, jednak zawsze to odrębne, rezerwowe urządzenie grzejąco-chłodzące.

kamil.szymczak
20-11-2014, 21:35
Policzyłem ponownie w następującej konfiguracji, izolacja stropu parteru piętra: 20cm styropian, dach także 20cm, ściany zewnętrze 10 cm - mam zamiar właśnie tak ocielić swój dom. W najmroźniejsze dni wyszło mi 3,9kW a w przeciętny dom 1,8kW. Jeśli chodzi o koszt klimakonwektorów to się nie martwię - mam na to sposób. Ile mniej więcej trwa nagrzewanie podłogi przy takiej izolacji i ile to ciepło się utrzymuje?