PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana doświadczeń i "dofinansowanie"



cbdu
12-11-2014, 20:20
Witam,

Oto moje roczne doświadczenie jako użytkownika. Bełkot co drugi;)

Kupilem rok temu próżniowe KSR10x3 250l Hewalex z okolo 9000 PLN w sumie wtedy za wszystko. Sugerowałem się wynikami testów solar key mark i cena. To chyba wiarygodny chyba wyznacznik jakości. Pompy ciepła powietrze/woda mi się nie opłacała pamiętam ale może dziś tak. Trzeba policzyć.

Ogólnie jestem zadowolony bo kwiecień - listopad mam ciepłą lub gorącą wodę.
Wszystko tak naprawdę zależy od słońca. Jeśli jest na niebie przez min 3 godziny to już mam ciepłą wodę.
Kiedyś mierzyłem ze po 24h nie spuszczania prawie wody temp spadnie o okolo 10stopni. To tez zalezy od temp zew. Dobra izolacja zbiornika ale straty na przewodach glownie i "konektorach zborczych" od razu pod rurkami. Kiedys widzialem taka mape temp., jak znajde wrzuce.

Zminilem nastawy nieco w sterowniku z dT=t1-t2=10 stC na 4 stC co przyspiesza nagrzanie wody. Zawory trzeba otwierać ręcznie za zbiornikiem na centralne gdy palimy w piecu.

DOFINANSOWANIE: Może napisze przewrotnie: Jak traktować te Państwo poważenie skoro daje i zabiera? I na tym tu skończę!

Dofinansowanie ~30% do powierzchni czynnej teraz, zostaje zrekompensowane podatkiem od wzbogacenia, w rozliczeniu PITa. U mnie przyszlo ~1000 PLN do zapłaty plus zaległe odsetki za zwłokę urzędasów.

Nie dajcie się nabrać na tę pół prawdę!!

PS. Tak, wiedziałem o tej opłacie. Ale dopiero po zawarciu umowy. Nie zmieniłbym zdania bo chciałem mieć tylko komfort ciepłej wody!


Wtrącę coś o gazie dla zielonych. Bo mi wychodziłoby okolo dwa razy wieksze oplaty niz drewnem i weglem na słupek gierkowski docieplony. W oparciu o opłaty sąsiadów, podobny dom i docieplenie.

Skoro Polska płaci w EU najwięcej dla RUS za gaz i nie ma konsekwencji wśród ludzi decyzyjnych. Tak samo jest na każdym szczeblu ADMINISTRACYJNO WYKONAWCZYM w tym kraju braku odpowiedzialności i konsekwencji!

Dla majsterkowiczów nie jest podobno trudno zrobić własny solar o wiele wiele taniej. Ja bym dziś rozważył mocno taka opcje!

cbdu
12-11-2014, 20:37
Nie mogę znaleźć dziś tej mapy warstwicowej rozkładu temp w kolektorach jednak. Pamiętam ze tam przy ujściu z rurek próżniowych była duża strata. Powinni to lepiej zaizolować

marcinbbb
13-11-2014, 20:05
Cienki Bolek jesteś zaniosłem do banku jakieś 22k PLN też za Hewalexa, jako kaucja na poczet niespłaconej krechy wpłynęło dofinansowanie i spłaciłem cały kredyt. Jeśli pamięć mnie nie myli wsio kosztowało 21k PLN a na czysto z podatkiem zapłaciłem 12k PLN. Mam Co i CWU, tylko ja mam 4 płaskie i bufor 400l, sięgam pamięcią to od maja do września rozpalałem w kotle 3 razy.
Tylko mieszkam w najcieplejszym miejscu polski nieopodal Wrocka.

Z tego co wiem teraz coraz mniej osób skłania się ku kolektorom, poczekam aż Niemcy zaczną wyprzedawać tę technologię i do 4 na dachu założę jeszcze 2 -4 sztuki i zmienię bufor na przynajmniej 1000l.