PDA

Zobacz pełną wersję : Słupki drewniane sosnowe w ziemii bez impregnacji - ile wytrzymają?



jarecki111
13-11-2014, 19:22
Wtam,

Potrzebuje szybko zrobić ogrodzenie, pytanie czy słupki sosnowe średnica 10-12cm wytrzymają ze 2 lata bez impregnacji?

Pozdrawiam

CityMatic
13-11-2014, 19:35
Wtam,

Potrzebuje szybko zrobić ogrodzenie, pytanie czy słupki sosnowe średnica 10-12cm wytrzymają ze 2 lata bez impregnacji?

Pozdrawiam

Gdy są świeże - Tak
Gdy suche(stare stemple) wątpliwe

A co z tą impregnacją? Kup mazidło czarne najlepiej rozpuszczalnikowe do fundamentów zamocz w pojemniku i do ziemi - wytrzyma więcej niż 2 lata, inny sposób to włożyć dolną cześć do worka po nawozach(rolniczych) może być owinięcie folią budowlaną na wysokość zakopania i do ziemi też wytrzyma ponad 2 lata.

beatagl
13-11-2014, 22:52
Przepracowany stary olej też się sprawdzi jako "impregnat", zamocz słupki i do dołka.

jarecki111
14-11-2014, 06:52
Witam,

Dziękuję za odpowiedzi jednakże pytanie pozostaje otwarte czyli czy bez impregnacji takie słupki wytrzymają dwa lata czy nie? Ja nie potrzebuje ogrodzenia na dłużej

Pozdrawiam

CityMatic
14-11-2014, 07:37
Witam,

Dziękuję za odpowiedzi jednakże pytanie pozostaje otwarte czyli czy bez impregnacji takie słupki wytrzymają dwa lata czy nie? Ja nie potrzebuje ogrodzenia na dłużej

Pozdrawiam

Odpowiedz już padła
....Gdy są świeże ścięte jesienią - Tak
Gdy suche(stare stemple) wątpliwe

Pozdrawiam

scruffty
14-11-2014, 07:51
U mnie stemple (choć nie były świeże, ale jeszcze też nie suche) wytrzymały dwa lata. Po tym czasie część zaczęła się łamać przy ziemi.

CityMatic
14-11-2014, 09:43
Rozchodzi się o to, aby w drzewie było trochę wilgoci, ale tej pochodzącej od żywego drzewa, z terpentyną (lub jak kto woli z sokami i żywicą) wtedy taki słupek wytrzyma jeden okres przemarzania i wiosennej wilgoci. Kolejna zima spowoduje rozsadzenie komórek drzewa i bardzo szybkie gnicie tkanki szczególnie w miejscu styku z gruntem. Ciężar i naciąg siatki, drutu lub ogrodzenia zrobią swoje i słupek się złamie.

StolarzS
15-11-2014, 19:15
Wtam,

Potrzebuje szybko zrobić ogrodzenie, pytanie czy słupki sosnowe średnica 10-12cm wytrzymają ze 2 lata bez impregnacji?

Pozdrawiam

Bez problemu, nawet więcej niż dwa lata. Masz jeszcze co najmniej rok zapasu, gdyby plan się nie udał. Drewno iglaste nie zgnije tak szybko jak się wydaje.

perm
23-11-2014, 09:07
Bez problemu, nawet więcej niż dwa lata. Masz jeszcze co najmniej rok zapasu, gdyby plan się nie udał. Drewno iglaste nie zgnije tak szybko jak się wydaje.Potwierdzam. Dwa lata bez problemu. Niezależnie od tego czy suche czy mokre. Może zdarzyć się jakiś przełamie na sęku ale to wyjątkowo. Mam na działce w lesie słupki stojące 5 lat, kupione od leśniczego, ze świeżego wyrębu wsadzone z korą. Puścił 1 na 10 i to na sękach właśnie. Część słupków wsadzałem jako suche (dwa lata leżały), 3 lata wytrzymały i jeszcze postoją.

Kubencki
23-11-2014, 11:08
Przepracowany stary olej też się sprawdzi jako "impregnat", zamocz słupki i do dołka.

Przepalony olej nalezy utylizować a nie smarowac nim słupki ;/...

wiesiek6308
23-11-2014, 12:42
Potwierdzam. Dwa lata bez problemu. Niezależnie od tego czy suche czy mokre. Może zdarzyć się jakiś przełamie na sęku ale to wyjątkowo. Mam na działce w lesie słupki stojące 5 lat, kupione od leśniczego, ze świeżego wyrębu wsadzone z korą. Puścił 1 na 10 i to na sękach właśnie. Część słupków wsadzałem jako suche (dwa lata leżały), 3 lata wytrzymały i jeszcze postoją.

Tak bo na działce tej masz piasek a w gliniastym gruncie padłyby Ci szybciutko.

perm
23-11-2014, 17:23
Tak bo na działce tej masz piasek a w gliniastym gruncie padłyby Ci szybciutko.Gdybym miał piasek to pewnie z 10 lat by wytrzymały. Mam nanos ze strumyka, pół metra PPT jest woda. Słupki dosłownie w niej stoją. Gorszego środowiska nie można sobie wyobrazić.

beatagl
24-11-2014, 17:44
Przepalony olej nalezy utylizować a nie smarowac nim słupki ;/...

Najlepiej do tych słupków tymczasowych dokupić impregnat za 200zł :)
Każdy sposób dobry, jeśli się tylko sprawdza

Melona
27-11-2014, 14:41
Własnie chcę zdażyc z ogrodzeniem przed śniegami, ale już jedno ogrodzenie u mnie wyglądało jak sprzed wojny przez rdzę ;) Sąsiad mi podsunął taki pomysł, żeby owinąć to folia antykorozyjną (takie coś, ale niekoniecznie tej firmy:http://vci.net.pl/produkty/folia-antykorozyjna/stretch-antykorozyjnanbspvci)
Tylko czy to się srpawdzi? dodam, że problem polega na bardzo wilgotnym pdowórzu, a nie wchodzi w grę podmurówka - za duży koszt i nie mam czasu zwyczajnie :D Farba antykorozyjna nie dała rady;/

beatagl
27-11-2014, 21:59
Musiał by to być tak owinięte, żeby woda nie dotarła do drewna. Może idąc tym tropem , jakieś worki wykorzystać :)