PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zaprojektowaniem / ulokowaniem bramy



Reinchardt
13-11-2014, 20:37
Witam,
do tematu podchodzę po raz kolejny. Chcemy odsadzić budynek odpowiednio 6,5 i 4 m od granicy działki (przerywane linie). W grę wchodzi jedynie przesuwana brama wjazdowa i bramka oczywiście. Pomóżcie, może ktoś miał już tego typu problem, że otwarta brama przesuwna nie mieści się na działce. Czy jedynym rozwiązaniem jest bramka kolidująca z bramą?
Pozdrawiam
288998

turalyon
13-11-2014, 20:53
A po co ci bramka na takiej małej działce? Zamów sobie wiecej pilotów do bramy dla każdego domownika i bedzie dobrze

Reinchardt
13-11-2014, 21:04
Wiesz, jednak nie wyobrażam sobie dzieci biegających z pilotem....

bystrych
13-11-2014, 21:24
A po co ci bramka na takiej małej działce? Zamów sobie wiecej pilotów do bramy dla każdego domownika i bedzie dobrze
Pozostawiając bramkę zapewne chodzi o komfort wchodzenia do domu / bramka na wprost drzwi wejściowych / a nie chodzenie po ukosie przez bramę wjazdową . W takiej sytuacji są dwa wyjścia albo zamontować bramkę nietypowo otwieraną na zewnątrz bezkolizyjnie z bramą lub dać dodatkowe foto czujki żeby przypadkiem brama nie wjechała w bramkę jak ktoś przypadkiem zostawi ją otwartą np. dzieci . Oczywiście w takiej sytuacji gdy brama koliduje z bramką lepiej jest bramkę zamontować tak solidnie żeby w razie kolizji lub awarii czujnika stanowiła opór i brama się wyłączy od przeciążenia . Bezpieczeństwo przede wszystkim .

Reinchardt
14-11-2014, 06:25
W sumie widziałem też rozwiązanie, gdzie brama kolidowała z bramką, ale w momencie zderzenia brama po prostu domykała bramkę bez większych problemów. Zastanawia mnie jeszcze jedno - jaka jest minimalna szerokość bramy wjazdowej, potrzebna do normalnego i wygodnego użytkowania. Może jednak udałoby się jakoś to wszytko upchać i pogodzić w sposób klasyczny

bystrych
14-11-2014, 15:43
Według mnie minimalna szerokość bramy wjazdowej nie powinna być mniejsza niż 3m . Przy bramie przesuwnej można jeszcze pokombinować ze skróceniem przeciwwagi tak żeby skrócić " wyjeżdzający ogon " Z tym domykaniem bramki przez bramę - można i tak ale jest to rozwiązanie kontrowersyjne . Załóżmy że w bramce bawi się dziecko a otwierająca się brama domyka bramkę z ogromną siłą i ....
Poza tym czy koniecznie musi być brama przesuwna , może w takich warunkach lepszym wyborem byłaby brama uchylna .

CzarnyIwan
14-11-2014, 16:01
Aż się prosi o uchylną bramę szer ok 5m. Skrzydło wtedy ma 2,5 i po otwarciu masz jeszcze 4m do domu. Mam podobny problem z jednej strony furtka z drugiej tylko 6m(za mało na 5m bramę), w PZT mam uchylną ale jakoś mi się ona nie widzi. Wolałbym przesuwną.. Wciąż sie zastanawiam czy węższa ale przesuwna brama nie bedzie gryzła sie z szeroką 5m bramą garażową.
289127

trab22
14-11-2014, 16:20
Ja bym zamontował bramę uchylną z automatem do otwierania (wygodnie i praktycznie nie mówiąc o kosztach). Jeśli chodzi o szerokość to uważam że te 4 m powinno mieć żeby swobodnie wjechać na posesję. Prywatnie również zrezygnowałem z bramy przesuwnej na rzecz uchylnej i jestem zadowolony. Służę (http://www.piekarskiprojekt.pl) radą.

kalumet
14-11-2014, 18:03
ja mam bramę przesuwną kolidującą z furtka
w zimie się zdarzyło, że ruszyło słupkiem i furtka się otwarła
brama uderzyła w furkę i się zamknęła
nic nie zostało uszkodzone
jak brama jest otwarta to nikt nie korzysta z furtki
w niczym to nie przeszkadza
tylko zimą przypilnować czy słupek nie jest ruszony

wojtas122
14-11-2014, 20:49
Nie Ty pierwszy i ostatni z takim ,,problemem". Furtka zamykana w kierunku otwierania bramy. Automat ustawiony z czułością na min w kierunku otwierania i będzie ok. Jak masz bramę automatyczną to furtka zostanie dla gości

Reinchardt
16-11-2014, 09:00
Tak się zastanawiam, czy te 4m dla bramy 2 skrzydłowej to nie jest za mało. podejrzewam, że często będzie w ten sposób, że samochody zostaną na podjeździe i wtedy pozostaje tylko otwieranie bramy "na ulicę" bo większy samochód się nie zmieści

Kubencki
16-11-2014, 11:41
Zawsze można przesunąc furtkę w lewo i zrobić dwie bramy przesuwne ;)

Reinchardt
17-11-2014, 14:13
Zawsze można przesunąc furtkę w lewo i zrobić dwie bramy przesuwne ;)
= koszt napędów, wózków x 2

Kubencki
17-11-2014, 14:37
Wózki to akurat pikuś przy całkowitym koszcie, napęd faktycznie drugi potrzebny. Trochę tańsza będzie szyna nośna, wózki też można dać mniejsze niż do bramy na duzej szynie. Mozna uciąć koszty (nie tracąc jakości) na przekrojach profili i transporcie tego. Z pkt widzenia wykonawcy....wygodniej i większy zarobek...troche ale zawsze ;) Montaż trudniejszy. Napędy tez moga być troche mniejsze. Efekt zamykających sie dwóch bram przesuwnych jest fajny :)

Robiliśmy takie dwie bramy dla światła wjazdu 8m. Efekt jest świetny.

Nie namawiam oczywiście. Sugeruje tylko pewne rozwiązanie :)

Reinchardt
17-11-2014, 16:50
Oczywiście każda rada cenna:) Ogrodzenie będę najprawdopodobniej wykonywał sam także koszt robocizny odchodzi.
Nie wiem jeszcze na który wariant z ww wejdzie w życie ale całe szczęście, że mam jeszcze trochę czasu. Zacząłem Was pytać o tę bramę, bo budynek jeszcze nie stoi, a w tej chwili na etapie projektu można wszystko. Dziękuję za dotychczasowe sugestie. :)

Kubencki
17-11-2014, 17:57
Jest jeszcze inna opcja. Brama nie samonośna tylko jezdna. Na dwóch rolkach. W świetle bramy i tak bedziesz robił pewnie fundament na całości. Wystarczy wbetonowac w niego rurkę wystająca 2-3cm na beton i brama bedzie po niej swobodnie jeździła
Wada jest taka że w zieme trzeba uważać na oblodzenie, u klienta montowaliśmy w rure przewód grzewczy 40W. Do rury co 30cm spawaliśmy kotwe tak żeby po zabetonowaniu całośc była możliwie sztywna. Po roku uzytkowania brama nadal chodzi lekko i nie skacze po rurce. Mozna zoaszczędzic dobre 2 metry na długości bramy. Przemyśl tą opcje.

owczarek
19-11-2014, 07:46
Witam,
do tematu podchodzę po raz kolejny. Chcemy odsadzić budynek odpowiednio 6,5 i 4 m od granicy działki (przerywane linie). W grę wchodzi jedynie przesuwana brama wjazdowa i bramka oczywiście. Pomóżcie, może ktoś miał już tego typu problem, że otwarta brama przesuwna nie mieści się na działce. Czy jedynym rozwiązaniem jest bramka kolidująca z bramą?
Pozdrawiam288998

Potrzebuję więcej informacji do tego schematu. Domyślam się, że obiekt w środku to Twoja działka, na której zaznaczyłeś bramę wjazdową o świetle 5,0 m oraz furtkę. Działka jest położona odpowiednio 6,5 oraz 4,0 m od granicy CZEGOŚ (drogi, lasu, rowu?). Jeśli chodzi o bramy przesuwne, to musisz liczyć, że długość boku działki, na której ma się znaleźć brama, musi być ponad 2 razy dłuższa niż światło wjazdu. Przesuwne skrzydło musi mieć możliwość najechania na ogrodzenie na swoją długość (schowania się). Tu potrzebujesz co najmniej 11 m na samą bramę przesuwną.

Przy tak krótkim boku polecam wybrać automatyczną bramę wjazdową uchylną. W takim wypadku będziesz miał 2 skrzydła po 2,5 m długie. Zgodnie z przepisami prawa brama musi otwierać się do środka działki. Musisz sprawdzić, czy zmieszczą Ci się przed domem 2 łuki o promieniu 2,5 m liczone z zapasem, tj. najlepiej min. 3,5-4,0 m. Do tego spokojnie możesz dostawić furtkę o szerokości 1,0 m.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

Reinchardt
19-11-2014, 14:00
Kurcze! Wypada Was przeprosić za wprowadzenie w błąd tym rysunkiem. Działka jest prostokątna (to ta czarna obwódka wielkości prawie całej tej grafiki) A na środku mamy rzut budynku z zaznaczonym wymiarem bramy garażowej.... Przerywane linie to odsunięcie budynku od granic działki

Elfir
19-11-2014, 14:04
http://images66.fotosik.pl/381/5a1506608156561agen.jpg

Kubencki
19-11-2014, 14:46
Myślę że brama jezdna bedzie ok ;)

Reinchardt
20-11-2014, 06:58
Dzięki za podanie opcji, temat coraz bardziej nasuwa mi koncepcję. Podejrzewam, że pozostanę chyba przy wersji pierwotnej - czyli pierwszy rysunek Elfira. Kubnecki też "dobze godo" z tym że mam obawę, że brama jezdna zsunie się z prowadnicy dokładnie wtedy, kiedy mnie nie będzie w pobliżu a żona w obie ręce zacznie płakać bo przecież do pracy trzeba. Krzyżowanie drogi od furtki do domu z podjazdem troszkę burzy ład, bo jak samochód zostanie na podjeździe to trzeba będzie z siatami tańcować między płotem a zderzakiem. No i rysunki Elfira podsunęły mi pomysł na zagospodarowanie śmieci:). Będę informował o postępach i podjętych decyzjach ale do tego jeszcze troszkę:)

Elfir
20-11-2014, 11:23
Ten układ z odsuniętą furtką projektowałam u kilku klientów.

Ale miałam też takich, gdzie brama zachodziła na furtkę - też żaden problem. Ważne by zawiasy furtki były po stronie bramy, aby furtka się sama zamykała gdy brama się przesuwa, gdy przypadkowo ktoś ją zostawił otwartą.

Kubencki
20-11-2014, 15:01
Zsunięcie bramy jest raczej mało prawdopodobne. Oczywiście jeśli wykonawca skopie brame i profil jezdny to bedzie kicha.

Oczywiście jeśli jest opcja odsunięcie furtki to zawsze jest to lepsze rozwiązanie :) Brama samonośna jest lepsza od jezdnej.

Reinchardt
20-11-2014, 19:37
Jeszcze raz dziękuję, wiem już co i jak:)

mitch
24-11-2014, 20:08
Ja mam podobnie, z tym że do drogi mam 9 metrów. Brama jest odsunięta na jakieś 6 metrów od boku ogrodzenia, potem jest furtka. I najzwyczajniej w świecie kostkę pociągnąłem po łuku. Całość nieźle wygląda. Fakt, przy krótszym podjeździe o 3 metry może to gorzej wyglądać i manewry samochodem mogą cięższe. W moim przypadku jest idealnie :)