PDA

Zobacz pełną wersję : Po co dwa kanały wentylacyjne w kuchni?



JAOS
13-11-2014, 20:46
Witam

Moje pytanie brzmi po co są dwa kanały wentylacyjne w domu? Czy do jednego można podłączyć okap?

adam_mk
13-11-2014, 21:15
Okap można podłączyć nawet do kanalizy, tylko po co?

Uruchom myślenie lub bodaj zdolność czytania ze zrozumieniem tekstu.,
JAKA jest wydajność dobrego okapu?
JAKĄ masz kubaturę domu?
CO ROBI w domu okap?
CO ROBI wentylacja?

Dwa wyciągi w kuchni zwykle są po to, aby przy większym wydatku wentylacji, jak się garnek przypali, nie świstało....

Adam M.

JAOS
14-11-2014, 08:31
Okap można podłączyć nawet do kanalizy, tylko po co

Adam M.

Myślałem, że to poważne forum i jeśli się ktoś nie zna to możne uzyskać informacje, ale nadal nie wiem czy jeśli są dwa kanały to do jednego można podłączyć okap.

adam_mk
14-11-2014, 08:44
Uruchom myślenie lub bodaj zdolność czytania ze zrozumieniem tekstu.,

Albo...

Przyjmij moją radę i raczej nie podłączaj okapu do czegokolwiek poza kabelkiem zasilającym silnik i światełko.

Zastanawiałeś się JAK taki okap pracuje?
:lol:

Jak się ktoś na czymś nie zna to niech szybko się pozna lub daje się strzyc i pakować na miny.

Adam M.

JAOS
14-11-2014, 08:55
Uruchom myślenie lub bodaj zdolność czytania ze zrozumieniem tekstu.,

Albo...

Przyjmij moją radę i raczej nie podłączaj okapu do czegokolwiek poza kabelkiem zasilającym silnik i światełko.

Zastanawiałeś się JAK taki okap pracuje?
:lol:

Jak się ktoś na czymś nie zna to niech szybko się pozna lub daje się strzyc i pakować na miny.

Adam M.

Z Twoich wypowiedzi nic sensownego nie wynika, po to jest forum, żeby się czegoś dowiedzieć.

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2014, 09:29
Myślałem, że to poważne forum i jeśli się ktoś nie zna to możne uzyskać informacje, ale nadal nie wiem czy jeśli są dwa kanały to do jednego można podłączyć okap.

Wentylacja to PRZEDE WSZYSTKIM, nawiew powietrza do sypialni i pokojów. To nawiewane powietrze, ma być usuwane przez łazienki i kuchnie. W kanałach wywiewnych w kuchni i łazienkach jest jeden wielki syf ( grzyby strzępkowe strzelające zarodnikami ) . Zdrowy rozsądek i prawo (lub odwrotnie) jest po to, by chronić Pana życie i zdrowie przed głupimi pomysłami, w tym wypadku, przed cofką powietrza z zagrzybionych kanałów. I to prawo ( wsparte zdrowym rozsądkiem) stanowi, że nie można montować elementów mechanicznej wentylacji wywiewnej w budynkach gdzie jest wentylacja zwana grawitacyjną.
Wyjaśnię. Po włączeniu okapu, powietrze kanałami w łazience i drugim w kuchni wejdzie do środka i skazi zarodnikami grzybów strzępkowych powietrze w pana domu, lub mieszkaniu. Badania wykazały, że szkodliwe skażenie 100jtk/m3 jest w takim wypadku przekraczane nawet ponad 15X.
Jeszcze raz przypomnę. Najważniejszy jest nawiew powietrza do pokoi ! A już ono sobie wyjdzie kanałami w kuchni i łazience.

adam_mk
14-11-2014, 09:41
"Z Twoich wypowiedzi nic sensownego nie wynika, po to jest forum, żeby się czegoś dowiedzieć. "
Wynika, ale nie dla Ciebie, bo...
Nie wykonałeś tego, co napisałem w pierwszej mojej wypowiedzi.
Rozumu nie da się komu "nalać" jak wody ze szklanki.
Konieczna jest pewna ilość "pracy własnej"
Wsadź tę odrobinę pracy to zrozumiesz to, co tu piszą!

Kubaturę domu masz około 500m3.
Wydajność okapu to od 800 do 1200m3/godz.
Średnica rurki wywiewu, jednej z 2 w kuchni to około 125mm (12,5cm)

PYTASZ:
Czy można DWIE kubatury domu przepchać SKUTECZNIE rurką średnicy 12,5cm nie zaburzając działania wentylacji i nie degradując domu?

- NIE! NIE MOŻNA!!!
- Technicznie, da się okap podłączyć do rynny, kanalizy czy nawet wodociągu, tylko PO CO?

Adam M.

Konto usunięte_12*
14-11-2014, 17:43
... po co są dwa kanały wentylacyjne w domu? Czy do jednego można podłączyć okap?
Może ja ci coś napiszę "z innej beczki" ;)
Moja odpowiedź: można, ale będzie z tego drugiego nieprzyjemnie "ciągnęło" - zimą "zimnem" :sick: a także niezdrowo (jak napisano powyżej)
Jeśli chcesz, aby okap pracował poprawnie, to trzeba mu dać dodatkowy nawiew (przynajmniej o podobnej wydajności) otwierany (włączany) na czas jego pracy (w ostateczności - uchylać okno).
Zapewne projektant dał te dwa kanały, aby jeden był dla okapu, a drugi do wentylacji naturalnej ("grawitacyjnej") na ten czas, gdy okap nie pracuje.
Wlot do tego kanału dla okapu jest bowiem "zatkany" (podczas jego postoju) wirnikiem i nie może zapewnić poprawnej wentylacji (zgodnej z przepisami).
Tylko, że projektant nie pomyślał o tym koniecznym dodatkowym nawiewie :(

marcin.sto1
16-11-2014, 16:21
Witam

Moje pytanie brzmi po co są dwa kanały wentylacyjne w domu? Czy do jednego można podłączyć okap?


Mi też powiedziano że muszą być dwa, tak też mam w projekcie. Nie robiłem kominów tylko dachówki wentylacyjne. Może masz w projekcie kuchenkę gazową, majster od kanalizy powiedział mi że jak jest gaz w kuchni to muszą być dwa, bo tak jest w przepisach. Kupiłem niepotrzebnie jedną dachówkę wentylacyjną za ponad 400zł, tylko po to żeby zdobiła dach, bo będzie płyta indukcyjna....

StolarzS
20-11-2014, 23:17
Kupiłem niepotrzebnie jedną dachówkę wentylacyjną za ponad 400zł, tylko po to żeby zdobiła dach, bo będzie płyta indukcyjna....



Za to masz teraz ładnie grzybkami dach usiany...