PDA

Zobacz pełną wersję : Słupki betonowe - czym wyrównać i zabezpieczyć na zimę?



gkmaster
15-11-2014, 11:21
Witam
Zrobiłem pod ogrodzenie (brama + furtka) słupki betonowe (szlunek + zbrojenie + zalanie betonem i trochę kamienia) - niestety po zdjęciu szalunku słupki mają ubytki (słabo zawibrowane) w dodatku jeden szalunek trochę się rozszedł i słupek jest nie do końca wymiarowy - teraz pytanie: czym najlepiej "wyprostować" słupki przed obłożeniem kamieniem/klinkierem? i zabezpieczyć przed zimą bo w tym roku ich już nie będę obkładał.

Opcja 1. Przykleić styropian (1-2cm) ewentualnie jeszcze zakołkować potem siatka i klej wówczas sobie już wyprowadzę słupki do pionu i do równego wymiaru.

Opcja 2. Tynk cementowo-wapienny + profile tynkarskie (czy będzie to dobre zabezpieczenie na zimę)

Opcja 3. Niczym teraz nie prostować tylko poczekać do wiosny i wyrównać słupki klejem jak będę obkładał je kamieniem? Pytanie tylko czy klej prosto na beton nie będzie z czasem chłonął wilgoci i pękał?

Opcja 4. Czekam na wsze propozycje :)

gkmaster
03-04-2015, 19:33
Nikt nic nie poleci? Forum speców od remontów/budowlanki itp i nikt nie ma żadnego pomysłu?

aiki
03-04-2015, 20:14
Klej do zatapiania siatki i może nawet siatka i narożniki?
Ale budowlańcem nie jestem.

encefalo
13-12-2015, 10:52
jestem wykonawcą ogrodzeń i kierując się logiką kto to widział betonować ogrodzenie i je oklejać kamieniem który występuje w formie do murowania ( niemówie o kamieniu który jest tylko w postaci okładzinowej) to przecież wiąże się z podwójnym kosztem.

Ogrodzenie murowane od podstaw wymaga ponoszenia kosztu materiału do murowania (kamień, cemnet, piasek) i usługa.

ogrodzenie oklejane kamieniem: KOSZT1: betonujemy murki słupki (usługa szalowanie i betonowanie, rozszalowanie) materiał wiecej piasku i cementu
niż przy opcji murowanej, KOSZT2: okładzina: usługa + materiały, grunt, kamień okładzinowy z regóły jest droższy niż murowy,
odpowiednie kleje elastyczne (używam Sopro),

A co do tego słupka co się rozszedł to tam gdzie rozepchało to mozna ponacinać dużym flexem i przykuć, a gdzie wciągło to dobrać grubszego kamienia, jeśli gdzieś jest ubytek albo peknięcie to mozna przeciągnąć siatką do styropianu i klejem.

Zabawe w tynkowanie i jakieś listewki odradzam w przyszłości tylko dołożycie komuś pracy i sobie kosztów z odbijaniem tynku na tych powierzchniach to jest rozwiazanie na rok lub kilka lat zależnie jakie lata mokre, zimne i jak ktoś ten tynk położył. Osobiście takich ogrodzeń się niepodejmuje.

Przestrzegam też przed murowaniem murów z pustaków ceramicznych z myslą o okładaniu cegłą czy kamieniem jak już to tylko szalunkowy albo bloczki betonowe

gkmaster
14-12-2015, 16:03
Bardzo dziękuję za fachową odpowiedź szkoda tylko, że tak późno - generalnie zrobiłem to tak - istniejące ogrodzenie z siatki rozebrałem, słupki na których wisiała stalowa brama (skrzydło ważyło chyba ze 100 kg) zalałem betonem ale zanim to zrobiłem to przyspawałem do nich kilka prętów zbrojeniowych - słupki były z zrobione z szyny kolejowej zalanej w betonie na głębokość ok 1m - słupki zaszalowełem i zalałem betonem z kamieniem - niestety nie wyszły za proste więc wyprostowałem je początkowo zaprawą cementową a później klejem i siatką + narożniki aluminiowe - wszystko ładnie wygładzone - poczym na wszystko nałożyłem tynk który został mi z elewacji więc słupki są identyczne jak dom. Na górę słupków przykleiłem daszki z płyt granitowych.