PDA

Zobacz pełną wersję : Nibe F1245 - zbyt szybkie wyłączanie sprężarki



gderebecki
15-11-2014, 22:03
Posiadam pompę Nibe F1245.

Przyjrzałem się dziś jej pracy i mam pewne wątpliwości co do długości działania sprężarki.

Sprężarka załączyła się przy ujemnych stopniominutach (obecnie -220). Temperatura obliczona to 28C
Zasilanie czynnika Grzewczego 1 (BT2) osiągnęło temperaturę 35C i stopniominuty zaczęły spadać. Problem w tym, że Powrót czynnika grzewczego 1 nigdy nie osiągnął temperatury obliczonej tylko ok 26C gdy stopniominuty doszły do 0 i sprężarka się wyłączyła co oczywiście skutkuje tym, że stopniominuty znów zaczęły spadać. Da się coś z tym zrobić by sprężarka pracowała dłużej aż powrót czynnika grzewczego przynajmniej osiągnie temperaturę obliczaną?

Czy jest to normalne zachowanie?

DiunaWO
16-11-2014, 19:13
Działanie poprawne. Temperatura obliczeniowa dotyczy temperatury zasilania a nie powrotu.

gderebecki
17-11-2014, 22:16
Dzięki za odpowiedź. W takim razie mam pytanie co zrobić by sprężarka pracowała dłużej?

Przy temperaturze obliczonej 28C pompa podgrzewa wodę do 35C co daje 7C różnicy na minutę.
Stopniominuty kiedy włącza się sprężarka mam ustawione na -220 czyli sprężarka będzie pracowała 220/7 = 30minut.

Niektórzy w innych tematach pisali, że mają tylko kilka załączeń dziennie jak tego dokonać ?:)

DiunaWO
18-11-2014, 17:01
Za wiele parametrami nie zdziałasz. Il razy na dobę załącza Ci się pompa na CO? Możesz zwiększyć parametr stopniominut na np. -300 będzie dłużej pracowała i rzadziej się załączała ale będzie grzała do wyższych temperatur. Więc dobranie wartości stopniominut jest pewnym kompromisem. Ja mam -220 i obecnie pompa załącza mi się średnio 6 razy na dobę wraz z pracą na CWU.
Masz po prostu za mocną pompę do Twojego domku. Miałeś liczone OZC? Jaką masz grubość wylewki na posadzce?

gderebecki
19-11-2014, 00:48
Mam dom szkieletowy prefebrykowany (http://www.danwood.pl/katalog-domow/domy-poltorakondygnacyjne/point-127) i miałem liczone w projekcie zapotrzebowanie na ciepło (dość dużo tych stron tam było).

W certyfikacie energetycznym pierwotną mam 49,8kWh/(m2rok). Pompa 8kw.

Sprawdzę jutro ile razy w ciągu dnia przepracowała pompa :)

Obecnie mam 2713 uruchomienia, 827h przepracowanych (w tym 191 cwu).
Wychodzi więc, że średnio sprężarka pracowała 18 minut.
Jednak ostatnio po pewnych regulacjach obserwuję poprawę tego parametru i obecnie wynosi on ok 29 minut na załączenie. (przy stopniominutach -200).

Grubość wylewki na posadzce to 65mm.

DiunaWO
19-11-2014, 18:18
To faktycznie trochę "trochę" często pompa Ci się załącza i wg mnie jest to powód źle dobranej mocy do budynku. Ja obecnie mam 6605 uruchomień na 4656 godzin pracy w tym 896 na CWU. Licząc średni całość wychodzi jakieś 40 minut pracy na każde uruchomienie.
Cykl grzania CWU u mnie to średnio 15 minut więc gdy to uwzględnię to na CO mam 3021 uruchomień na 3760 h a więc średni cykl trwa 75 minut.

gderebecki
20-11-2014, 00:05
Sprawdziłem jak kształtują się uruchomienia w ciągu 1 doby i mam:

9 uruchomień
6h pracy (w tym 2h to było cwu)

9/6*60 = 40 minut co w sumie aż tak tragicznym wynikiem nie jest.


Jeżeli u Ciebie cykl trwa 75 minut to znaczy, że różnica pomiędzy temperaturą obliczoną a temperaturą ładowania wynosi 3C (u mnie ta temperatura potrafi dojść nawet do 7C).

220/3 = 73 minuty. Mógłbyś to w wolnej chwili sprawdzić?
(BT2 i obliczona temperatura zas 1).

Podłączyłem pendrive do pompy by zalogowało mi stan pompy przez cały dzień.

http://cl.ly/0Z0n0q3C3j1O

Kolumna E to temperatura ładowania, Kolumna P to temperatura obliczona. Wiekszość pól należy podzielić przez 10 (np stopniominuty).


PS. Pompę dobierał producent domu, jednak pytałem się instalatorów dolnego źródła i oni również mówili, że w przypadku domów szkieletowych wybiera się trochę większą pompę. Tak czy inaczej na dobór mocy pompy nie miałem wypływu.

PS. Aktualizowałeś oprogramowanie w pompie? Ja sobie kilka dni temu zaktualizowałem nawet sprawnie poszło :)


Pozdrawiam.

DiunaWO
21-11-2014, 19:58
Trochę jest błędów w Twoim rozumowaniu.
1. Nie 9/6 a 6/9 ale wynik 40 minut prawidłowy więc to tylko literówka.
2. 75 minut to średnia z 3 sezonów a nie z obecnego miesiąca.
3. Nie możesz sobie tak upraszczać różnicy temp. zasilania. Przy starcie pracy sprężarki temp zasilania u mnie ma zwykle około 23 stopni i w zależności od temp zewnętrznej i temp. z czujnika w domu obliczana jest temp zasilania. Np. dzisiaj przy starcie było to 31 stopni ale w czasie pracy sprężarki ta temperatura (obliczona) zmienia się dynamicznie. Dopiero gdy temp. zasilania przewyższy obliczeniową temp. zasilania następuje zbijanie stopniominut, Czyli twoje 220/3 ni jak się do tego ma.
4. W załączonym przez Ciebie pliku nie ma żadnych danych w kolumnie E ani P. Przynajmniej mój Excel widzi wszystkie dane w kolumnie A (Excel 2007)
5. Ostatnią aktualizację robił instalator w 2012 roku. Gdzie można znaleźć nowsze wersje softu?

gderebecki
25-11-2014, 23:27
3. U mnie pompie zajmuje dosłownie chwilkę osiągniecie wyższej temperatury (sprawdzałem to w logach)

http://cl.ly/image/0R331X210T39

Temperature należy podzielić przez 10. Startujemy od 26, 2 minuty i mamy 32.


4. Sprawdź w openoffice / libreoffice on troche lepiej importuje tego typu pliki.
5. http://nibeuplink.com zarejestruj się i pobierz najnowszy firmware :)

Hektor_PL
26-11-2014, 17:55
5. http://nibeuplink.com zarejestruj się i pobierz najnowszy firmware :)[/QUOTE]

Witam!!!

Jakaś widoczna różnica jest w nowym soft-cie?

gderebecki
27-11-2014, 08:23
Raczej kosmetyczne zmiany. Jednak upgrade jest na tyle łatwy i bezpieczny (pompa zawsze ma 2 firmware) więc się zdecydowałem.

DiunaWO
30-11-2014, 15:57
Poprawione zostało sterowanie pracą pompy GZ i to na spory plus. W nowym oprogramowaniu można ustawić procentową moc pompy w okresach kiedy nie pracuje sprężarka. Ustawienie na 10 % znacznie obniży pobór prądu (w stosunku do poprzednich ustawień auto) a sterownik będzie miał poprawnie odczytane temp. wody w obiegu GZ. (jeżeli używało się ustawień na przerywaną pracę).

gderebecki
02-12-2014, 15:40
GZ - co to za skrót? O którym konkretnie ustawieniu mówisz :)

Hektor_PL
02-12-2014, 16:48
GZ - co to za skrót? O którym konkretnie ustawieniu mówisz :)

GZ - górne źródło, czyli obieg wody w rurkach ogrzewania podłogowego lub grzejników.
Jest to pełna wersja softu - czy demo?

DiunaWO
02-12-2014, 19:26
Pełna wersja. Z uwagi na to że ja miałem stary soft musiałem zainstalować wpierw soft pośredni wersja 3000 a dopiero później najnowszą wersje.
Ustawienia pompki GZ o których piszę są dostępne z menu serwisowego.

Seba_i_Wiola
28-12-2014, 23:38
O ile dobrze czytam plik, który załączyłeś mam uwagę:
A po co grzejesz wodę na cele CWU do 60 st C? to jest ci niezbędne?
Proponuję również ustawić podgrzewanie wody na cele CWU tylko w godzinach, kiedy korzystacie z niej lub w taniej taryfie.

Sebastain
30-12-2014, 11:59
Mam trochę podobny problem ponieważ pompa pracuje mi mniej więcej w cyklu 1h pracy 1h przerwy, teraz może nawet częściej 40 minut na 40, czyli w sumie dość sporo taktuje, choć nie wiem może przy tych temperaturach to normalne.

W tamtą zimę grzałem tylko w granicach 10 stopni (miałem zrobione tynki i wylewki, ale niepełne ocieplenie stropu)
Teraz brakuje mi tylko drzwi wewnętrznych i w niektórych miejscach drugiej warstwy wełny między krokwiami i tam mam tylko obecnie 18cm wełny.
Temperatura w domu około 21-22 ale dość chłodne odczucie, może przez reku bo dość chłodno wieje, ale dopiero od kilku dni.

Mam mniej więcej takie ustawienia:
170 stopniominut
Ograniczenie maksymalnej temperatury do 29 stopni
Priorytet pracy 40minut CO / 20 minut CWU (ustawiona teraz na tryb oszczędny 40/44)
Pod koniec pracy pompy czyli po około 40-50 minutach temperatura DZ osiąga wartość około 1,5/-0,5
Prędkość pompy DZ wynosi 65%
Pod koniec pracy temperatura zasilania GZ wynosi około 31,8 czyli prawie 3 stopnie więcej od ograniczenia, natomiast temperatura powrotu wynosi około 27 stopni.

Gdy testowo ustawiałem maksymalną temperaturę na 30 to pompa chyba miała problem z przeskoczeniem zasilania GZ powyżej 32 stopni więc nie nabijała jakoś bardzo temperatury podłogi a po wyłączeniu temperatura GZ dość szybko powracała do 27-26 stopni, więc pompa za długo nie odpoczywała.

Boję się zwiększać ograniczenie maksymalnej temperatury GZ z powodu dość niskich temperatur DZ, a jeszcze nie mieszkam w domku więc nie chciałbym zamrozić DZ.

Hektor_PL
30-12-2014, 13:02
Mam trochę podobny problem ponieważ pompa pracuje mi mniej więcej w cyklu 1h pracy 1h przerwy, teraz może nawet częściej 40 minut na 40, czyli w sumie dość sporo taktuje, choć nie wiem może przy tych temperaturach to normalne.

Witam!!!

Faktycznie częste załącza Ci się pompa co może wpływać na temperaturę DZ, u mnie obecnie przy tych temperaturach pompa uruchamia się około 8-9 na dobę (temperatury w domu między 21-22). Przyczyną może być faktycznie występowanie jakichś mostków (jak piszesz wyżej 18cm wełny) lub coś blokuje Ci przepływ temperatury do pomieszczeń (u mnie temperatura pod koniec pracy GZ wynosi 30/25C) - co masz położone na podłodze (płytki, panele, parkiet?) Sprawdź rozdzielacze czy wszystkie obiegi pracują.

Jacek150
31-12-2014, 17:03
Ustaw sobie stopniominuty na -200 , ja mam tak ustawione i pompa zalacza sie mniej niz 10 razy na dobe.

Sebastain
18-02-2015, 10:11
Cały czas mam mniej więcej 11 razy na dobę ale chyba to nie jest jakaś tragedia, może nawet więcej teraz bo woda doszła po przeprowadzce.
Stopniominuty na 200
Zużycie około 17 kW dziennie.

Jakie macie ustawienie ograniczenia temperatury i krzywej?
Ja obecnie w menu serwisowym mam ustawioną maksymalną temperaturę grzania na 30 stopni.
Krzywa grzania chyba na 4 lub 5 teraz nie pamiętam.

misza10
18-02-2015, 20:42
Witam, wszystkich użytkowników pompy ciepła f1245 jestem posiadaczem urządzenia 8kw ustawienia mam następujące: Krzywa 3 temp pomieszczeń ok 21-22, stopniominuty 220 obecnie ok 11 załączeń na dobę czas pracy 9h na dobę. Proszę o opinie staram się zmniejszyć jeszcze ilość uruchomień zwiększając wartość stopniominut testuję 240 czy tym parametrem jestem wstanie to zrobić nie posiadam czujnika wewnętrznego tylko zewnętrzny .
Zaczynałem od 120 tak ustawił serwis załączeń było ok 17 na dobę czas pracy 27min sprężarki tylko krzywa była ustawiona na 1 co dawało 18stopni w pomieszczeniach . Sprężarka obecnie pracuje ok 45minut na uruchomienie. Czy na dobór wartość stopniominut wpływ ma tez wykonanie budynku tj. izolacja.

NOMIS
20-02-2015, 22:43
Cóż to jest za jednostka "stopniominuta". czy występuje również w pompach innych producentów?

AdrianEH
21-02-2015, 13:11
to jest "patent" nibe i z tego co mi wiadomo tylko oni to stosują

wihajster
21-02-2015, 16:44
to jest "patent" nibe i z tego co mi wiadomo tylko oni to stosują
To nie żaden patent Nibe, takie powiązanie czasu i odchyłki temperatury ma pewne zalety.
I jest stosowane przez innych również, na przykład przez Vaillant.

AdrianEH
21-02-2015, 17:27
słowo PATENT było w cudzysłowie a dlatego, że w innych pompach z jakimi miałem do czynienia nie spotkałem się z tym rozwiązaniem a nibe go poleca.

gderebecki
21-02-2015, 17:50
Na podstawie stopniominut pompa decyduje kiedy ma włączyć / wyłączyć ogrzewanie CO.

Przy stopniominutach = 0 pompa wyłacza ogrzewanie. Natomiast punkt włączenia ustawia się samemu ja np mam -240.

Jak obliczane są stopniominuty? Co minutę system wylicza różnice między temperaturą zasilania a temperaturą obliczoną ta różnica jest następnie dodawana do stopniominut np:

Stopniominuty = -15
Temperatura obliczona = 30C
Temperatura zasilania = 28C

28-30 = -2 a to daje -15 + -2 = -17


Wykres można zobaczyć u mnie na stronie http://nibe.xan.pl (Temperatura układu ogrzewania i Stopniominuty).

MartynaHubert
27-09-2015, 12:47
Witam serdecznie.Pod końca sierpnia zainstalowano mi pompę ciepła p-w NIBE F2040.Grzanie samej wody jest wszytko ok zacząłem troszkę dogrzewać dom,bo już zimno się trochę robi jak wiadomo,ponieważ jestem w pracy za granicą mogę jedynie odczytać dane z pompy przez internet tak ją podłączyłem wiec od 28 sierpnia liczba uruchomień sprężarki 158 razy,całkowity czas pracy 80 godz. w tym 27 c.w.u stopniominuty instalator ustawił na początek na -60 i w ciągu doby przy dogrzewaniu domu włączała się 16 razy z tego co czytam większość ma ustawioną około -200 czy więcej mam czujnik pokojowy ustawioną temp.na 21 w domu prawie 24 co prawda za dnia słońce coś tam dogrzeję ale czemu jak czasem patrzę przez neta bije na grzejniki około 41-43.Dodam że nie wiele wiem na temat tych wszystkich ustawień a widzę że tutaj naprawdę są z wielką wiedzą posiadacze pomp ciepła(mam nadzieję że kiedyś też dojdę do takiej wiedzy)zatem mam prośbę mniej więcej jak się da chociaż podanie optymalnych ustawień a wiadomo że przy zimie i tak będzie trzeba jeszcze do ustawiać obliczoną temperaturę mam na grzejniki 35 na podłogówkę 30 tak mi na początku instalator ustawił.Bywam tu rzadko ponieważ nie mam codziennie dostępu do internetu z racji wykonywanej pracy ale gdy bedzie trzeba odpisać na jakąś wiadomość postaram się jak najszybciej.Pozdrawiam.

MartynaHubert
14-10-2015, 08:22
Witam.Co do mojego zeszłego posta doszłem już sam co jest kaman także dzięki za odp. ale może ktoś na to odpowie czy ktoś z was kto posiada pompy ciepła P-W i gruntowe miał problemy z spadkami napięcia,bo czasami wyłącza mi sie sprężarka na 2-4min i ponownie załącza sprawdzono u mnie zasilanie na trzech fazach i są skoki napięcia różnie 205-230 tylko więc czemu inne sprzęty mi się do tej pory nie wyłączały a sprężarka potrafi się wyłączyć na chwile nawet w nocy.Jeśli ktoś ma lub miał podobne problemy proszę piszcie.Dodam że znajomy ma pompe i czasami mu wyskakuje błąd fazy.Pozdrawiam.