PDA

Zobacz pełną wersję : Roślina okrywowa na teren podmokły



myciek
09-08-2004, 22:50
Może ktoś ma przetestowane rozwiązanie na powyższy temat. U mnie sprawa się ma następująco: w dolnej części działki mam teren podmokły, a na wiosnę nawet płynie tam szeroki na kilka metrów strumień (na szczęście tylko rpzez kilka dni). Z roślinności to na wiosnę są tam kaczeńce i prymule (na razie wszystko pięknie i romantycznie), ale potem pokrzywa, mlecz, barszcz i inne bagienne niezidentyfikowane paskudztwa. Wprawdzie od soboty jestem posiadaczem kosy spalinowej i całe to towarzystwo leży pokotem i przysycha, ale wiem, że za chwilę ich koledzy podniosą głowy i zabawa będzie od początku.
Dodam jeszcze, że ten fragment działki ma powierzchnię ok. 15a zatem pielenie co sobotę nie wchodzi w grę.
Może zatem coś okrywowego, co zdominuje w tym terenie? Jak na razie usłyszałem o łopianie i zastanawiam się nad trzciną. Jakieś pomysły?
Aha, po lekturze ostatniego numeru "Ogrodów" bardzo tam chcę zrobić drewnianą ścieżkę przez ten teren nieprzyjazny niedzielnym ciżemkom...

Hanula
10-08-2004, 22:11
A może nie okrywowe tylko wysokie choc obce krajobrazowo iglaki? np. metasekwoje lub cypryśniki błotne?

RS
11-08-2004, 07:30
,

myciek
11-08-2004, 22:34
Oczko wodne - no tak, a właściwie staw - jest w planach. Tam jest pas szerokości 10-15m i dłogości 120m. Poza stawem pozostanie zatem jeszcze mnóstwo miejsca, w ktorym nie chcę bez przerwy występować jako rycerz Jedi z kosą spalinową zamiast miecza świetlnego...
Hanula - metasekwoje pewnie świetnie rosną w takim miejscu (nawet posadzę tam kilka), ale gwarantuję Ci, że pokrzywy jeszcze szybciej - bo w jeden sezon _ dochodzą do 150cm wysokości. Dodam, że tam był i rundup w użyciu (2 razy), i ogień straszliwy (wypalanie po koszeniu), a pokrzywki i reszta towarzystwa i tak pięknie się na tej rabacie udają ;-)

mjm
23-08-2004, 10:27
To roślina niezbyt często wykorzystywana w ten sposób, ale sprawdza się super. Powojniki nie mają nic przeciwko terenom podmokłym, a niektóre wprost się z takich terenów wywodzą. Z reguły wykorzystuje je się jako rośliny pnące, ale jest śliczna odmiana okrywowa o nazwie Arabella, kwitnie na niebiesko jest to piękny odcień, ma całkiem duże kwiatki i jest ultraszybka w zakrywaniu sporych połaci terenu.
Jest świetna, profesjonalnie zrobiona strona o powojnikach, być moze powojniki.pl, ale nie jestem pewna, bo korzystałam z niej już dosyć dawno, znajdziesz ją na pewno przez gooogle jak wpiszesz hasło: powojniki.