PDA

Zobacz pełną wersję : Galmet eko-gt 12 KW proszę o poradę jak użytkować



Strony : [1] 2 3

MacGyver1985
19-11-2014, 19:27
Witam serdecznie osoby które tu zaglądają i poświęcają swój czas i wiedzę dla takich osób jak ja, i z góry dziękuję za każdą radę, sugestię etc.
Od miesiąca mam zamontowane nowe c.o.- najpierw dane obiektu który ogrzewam
Dom z lat 60, ocieplenie styropianem 10 cm, wysokie podpiwniczenie, mieszkam na powierzchni ok 75 m2, wysokość pomeszczeń 2,6., na 35 m2 ogrzewanie podłogowe ( kuchnia, łazienka, przedpokój) .
Strych użytkowy, niezagospodarowany,nieocieplony, na stropie w tym tygodniu będę rozkładał 15 cm wełny, bo dach w przyszłości będę podnosił.
Kocioł Galmet eko-gt 12 KW, zawór 4d(bez czujnika) i 3 d(założony czujnik), nie używam czujnika pogodowego, 3 pompy ( podłogowe, kaloryfery, bojler 120 litrów) , sterownik Expert PID Dynamic v.3.2.2 a
Osoba która zakładał mi c.o. jest na wyjeździe zagranicznym i nie mam i nie będę miał z nim kontaktu , stąd piszę do Was.
Całość zrobiona w miedzi. Spalanie które pokazuje mi sterownik to ok 20 kg na 24 godziny, myślę że to dużo. Używam ekogroszku z Piekar Śląskich więc chyba dobrego 26 KJ Po całym dniu ( ok od 8 do 20) mam prawie cały pojemnik popiołu, i do z reguły nie popiół tylko sporo niedopalonych kawałków) ( na zdjęciach widać co wybieram)
Szczerze to nie wiem co ustawił mi facet od montażyu w opcji Instalator i Serwisant.
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania proszę o nie na pewno napiszę co wiem, i jak napisałem proszę o Wasze uwagi.
Moje pytania: jak optymalnie ustawić piec(sterownik) , czy korzystać z czujnika pogodowego, jakie wg Was powinno być spalanie w takich warunkach jakie podałem( choć zimy jeszcze nie było)
Proszę zapoznać się ze zdjęciami

Jarecki79
19-11-2014, 19:43
To nie spalanie a produkcja koksu
Kup coś słabszego, ale z węgla 31.2,- to wówczas spalisz..... np. retopal 24MJ..... albo nawet Jaret 21,5MJ.....
na próbę ze 3worki... jak się ładnie spali to uzyskasz odpowiedź jaki powinieneś mieć węgiel na mały palnik w małym kotle.

kobra64
19-11-2014, 20:01
Sprawdź jaki masz wentylator. Jeżeli przy wentylatorze jest klapka ( terminator ciągu ) - otwórz ją na stałe. Jesteś pewien że ten węgiel jest z KWK Piekary?

MacGyver1985
19-11-2014, 20:40
Dziękuję za radę, myślałem o tym , tzn o zmianie węgla, choć zasugerowałem się opinią , że Piekary mają świetny węgiel, czyli chodzi o mniejsza kaloryczność ? bo ten obecny ma za dużą moc spalanie na taki mały kocioł ?

MacGyver1985
19-11-2014, 20:42
290032

tak wygląda wentylator z klapką

kobra64
19-11-2014, 20:54
Klapki nie widzę - to jest wentylator z przysłoną. No ale to i lepiej. Musisz wejść do menu instalatora i spisać co tam jest poustawiane. Trzeba wyłączyć kocioł, ponownie załączyć - wyświetli ekran startowy. Naciśniesz w tym ekranie kluczyk - zażąda kodu instalatora. Jak Twój fachura nic tam nie namieszał, to będzie sześć jedynek ( 111111 ). Wpiszesz i zatwierdzisz - wejdziesz do menu instalatora. Spisz wszystkie parametry jakie tam są poustawiane. Wtedy się zobaczy co się da zrobić.

Jarecki79
19-11-2014, 20:57
Dziękuję za radę, myślałem o tym , tzn o zmianie węgla, choć zasugerowałem się opinią , że Piekary mają świetny węgiel, czyli chodzi o mniejsza kaloryczność ? bo ten obecny ma za dużą moc spalanie na taki mały kocioł ?

Kiedyś w tym kotle był taki mini palnik fajkowy pancerpola oznaczony jako 10-15kW
taki:
http://domer.pl/media/products/5053/images/thumbnail/big_02.jpg?lm=1378404490
http://domer.pl/media/products/5053/images/thumbnail/big_04.jpg?lm=1378408655

w nim pieklorza, chwałowice, wesołe spalić to graniczy z cudem....
mini mini palenisko, mniejsza średnica ślimaka, mała strefa tzw retencji żaru, cieńszy pręt... itd.

w każdej większej fajce nie ma z tym takiego problemu jak w konkretnie tym małym palniku

drobny groszek, typ węgla 31.2, niska spiekalność przede wszystkim
stąd sugestia na zwykły jaret lub retopal.

MacGyver1985
19-11-2014, 21:16
Rozumiem co Pan sugeruje Panie Jarecki, wezmę to po uwagę. Cholerka kupiłem parę dni temu węgiel z Bytomia (jeszcze nie testowałem ale obawiam się żeby nie było podobnie)

Panie Kobra64 zrobiłem jak Pan zasugerował wpisałem te 1111111 i wszedłem w instalatora oto co zapisałem:
1.temp załacz pomp - 45st C
2.Tryb pracy - automat
3.Parametry podtrzymywania : podawanie 24s , przerwa 10 min
4.Nadmuch przy podtrzymywaniu - 0
5. czas wygaszania 90min
6.czas schładzania 30s
7.Histereza CWU 5st C

Jeśli czegoś nie podałem to proszę o pytania

kobra64
20-11-2014, 07:45
Oj z Bytomia węgiel to albo Bobrek albo Centrum pewnie - mam nadzieję że nie za wiele tego kupiłeś. Dokup słabego i taniego - najlepiej Jareta ( kopalnie Janina albo Sobieski ) i mieszaj na połowę. A co do ustawień to na początek parametry podtrzymania zmień. Podawanie na 5 sekund, przerwa na 30 minut, nadmuch w podtrzymaniu 20 sekund siła nadmuchu w podtrzymaniu 40%. Typ węgla też zmień na ten najwyższy - na Pieklorz. Powinny tam jeszcze być takie parametry: Moc znamionowa kotła, typ nadmuchu i wydajność podajnika. One odpowiadają za ilość podawanego w pracy opału i ilość powietrza. Chyba że teraz są w tym menu podstawowym - jakąś chwilę już Experta nie ustawiałem i nie wiem czy coś nie pozmieniali.

Jarecki79
20-11-2014, 11:40
. Podawanie na 5 sekund, przerwa na 30 minut, nadmuch w podtrzymaniu 20 sekund siła nadmuchu w podtrzymaniu 40%. Typ węgla też zmień na ten najwyższy - na Pieklorz. Powinny tam jeszcze być takie parametry: Moc znamionowa kotła, typ nadmuchu i wydajność podajnika. One odpowiadają za ilość podawanego w pracy opału i ilość powietrza. Chyba że teraz są w tym menu podstawowym - jakąś chwilę już Experta nie ustawiałem i nie wiem czy coś nie pozmieniali.

Tu trzeba uważać
Te palniki wychodziły też z innymi motoreduktorami i bywało,że nastawy dziwnie wyglądały np. 20podawanie, 35sek pauza.
Nadmuch w podtrzymaniu bdb 20sekund przy tym palniku

kobra64
20-11-2014, 12:43
Ale to podawanie Jarek to też w podtrzymaniu takie proponuję. Praca jest tam na automat ustawiona i ten automat z Experta moim zdaniem działa całkiem dobrze, jak ma prawidłowo zdefiniowany typ opału, typ nadmuchu, wydajność podajnika i moc kotła. Co prawda ostatnie Galmety ze sterownikiem Expert jakieś 2 lata temu ustawiałem i moc miały " nieco " większą, ale całkiem przyzwoicie to chodziło. Tego małego palnika jeszcze w realu nie widziałem, ale ze zdjęć kolegi widać że on go ewidentnie opałem zasypuje. Część pewnie z podtrzymań - skoro miał tam dość częste podawanie z całkowicie wyłączonym nadmuchem. Na Piekarach to raczej powinno się dać to poustawiać, Gorzej będzie z tym Bytomskim węglem - to już i wartość opałowa duża i Rogi też niemałe.

Jarecki79
20-11-2014, 14:35
Miałem ten mały palnik też w laboratorium, też na starszej wersji experta, bo tak się upierał Witek z pancerpola (na innym sterze wyniki nie wychodziły fajnie) i dokładnie, aby uzyskać moc 12kW było 20 / 32sek przy tamtym nietypowym motoreduktorze. Oczywiście jak potrzeba mniej, to większa pauza, ale czas pracy był taki śmieszny
:) To pracownicy laboratorium nakierowali mnie póxniej na przeróbki i powiedzieli, że ich zdaniem jest zbyt mała strefa retencji żaru w tak małym palniku i warto to poprawić.

Nie używałem ich dużo, ale swoje po drodze zebrałem.
Trochę też w końcu zmieniałem sam ten palnik, bo łatwo go przesypać lub palenisko obniżyć i szybko gaśnie....
Moje przeróbki pokazywałem już wczesniej
290123290124290127290125290126

MacGyver1985
20-11-2014, 16:40
Dzięki Panowie za wymianę zdań. Póki co zrobiłem tak: zmieniłem ustawienia dotyczące podtrzymywania : podawanie 5 sek / przerwa 30 min, nadmuch w podtrzymaniu 20 sek/ siła 40%. Zmieniłem też ustawienia kaloryczność ekogroszku na 26.5 (czyli max)
Nie znalazłem niestety tych ustawień typu : moc znamionowa, typ nadmuchu, i wydajność podajnika.
Znalazłem za to regulacje spalania a tam była korekcja powietrza +5 %
jest też max moc kotła 100%.
Nie potrafię znaleźć parametrów podawania, ale może dlatego, że jest włączony tryb automat. Nie mam też załączonego żadnego programu kotła.
Wkurzam się ja po 10 godzinach, kiedy wróciłem po pracy do domu mam prawie pełny popielnik, i to nie popiołu :nohttp://www.galmet.com.pl/uploads/files/instrukcja_obslugi_expert_pid_2.1.x_pl.pdf

Przyznam że niby to fajnie opisane, ale trudno mi to zrozumieć i wdrożyć w życie :)

poltowski2000
20-11-2014, 17:05
jak masz dobry groch to w podtrzymaniu ustaw. 10s podawanie / 25min. przerwa. prace kotła zostaw w automacie dopóki nabierzesz wprawy . ogranicz jego moc do 60% , ale tak żeby podawał groszek 4sek. ( to możesz zrobić w menu instalatora; to jest parametry pracy). osłonę wentylatora zostaw otwartą na 2cm no i koniecznie zrób wszystkie poprawki palnika o których pisze jarecki. i faktycznie drony groszek pali się lepiej.

poltowski2000
20-11-2014, 17:34
aha wpisz teraz 000000 to wejdziesz w menu serwisant

kobra64
20-11-2014, 18:14
Napisz może co masz na ekranie głównym w drugim wersie - tam gdzie podaje węgiel i typ kotła.

MacGyver1985
20-11-2014, 18:48
dzięki za kolejne informacje i rady, Panie poltowski wpisałem te zera i dostałem się do nowych funkcji (serwisant) i tak są te rzeczy o które pytał Pan Kobra
załączam zdjęcia, póki co ustawiłem moc kotła na 60% i podawanie 4s
W serwisancie pojawiły się temat:
1.Parametry Pracy
2.Moc min kotła
3.Wydajność podajnika
4.min temperatura zadana
5.moc dmuchawy
6.regulacja spalania
Na zdjęciach reszta informacji które są ustawione

290149
290150
290151
290152
290153

MacGyver1985
20-11-2014, 18:52
A tu jeszcze parę zdjęć, chyba o to o co pytał Pan kobra64
290154
290155
290156

poltowski2000
20-11-2014, 19:09
moim zdaniem masz za duze podawanie

zrób tak
klucz-użytkownik- spalanie- max moc kotla - daj 60% w ten sposób będziesz miał podawanie 4/ 46 przerwa , jeżeli to będzie dalej za duzo zejdz do 50 % mocy kotła (popróbuj jakie nastawy sprawdzą się lepiej) , jednak nie zapominaj o poprawce palnika i uszczelnieniu pierścienia, pozdr.

MacGyver1985
21-11-2014, 19:48
Dzięki za sugestię, , poustawiałem jak pisałeś, czyli 60% mocy, podawanie jest 4/46 , właśnie wróciłem z pracy, popielnik prawie zapełniony, i znów te spieki, wrzuciełem węgiel z Bytomia ( 26,5 KJ) , teraz zmniejszyłem moc kotła na 50%, zobaczę co dalej, planuję też kupić ten tańszy węgiel, może w markecie typu Castorama coś znajdę, i spróbuję mieszać bo tego Bytomia mam 2 tony , nie wiedziałem że będę takie problemy , no ale muszę sobie z tym poradzić. Jeśli będziecie mieli Panowie nowe pomysły to jestem bardzo chętny i otwarty
Martwi mnie to wysokie spalanie :(

290333
290332
290334
290335


Załączam zdjęcia z przed chwili

poltowski2000
21-11-2014, 21:39
opał to raz , ustawienia to dwa a instalacja to jeszcze inna bajka. ustawienia podałem takie jakie ja mam żeby był jakiś punkt wyjścia. możesz jeszcze pokombinować , cos poprawic. wiesz już jak zrobić max i min mocy kotła. pomyśl , może jakiś przedział pracy może tu pomóc np: 40%-60%. parametry pracy rozciągnij np: 3 sek minimalne podawanie i 60 sek przerwa. parametry potrzymania ustaw tak żeby piec nie wygasł i w miarę możliwości utrzymywał poprawny kopczyk . nic nie tracisz .ustaw , poczekaj z dwie godz. i korekta i tak do skutku. poznasz swój sprzęt lepiej i dalej będzie tylko łatwiej.
co do opału to podejrzewam , że po zmieszaniu większość problemów zniknie. i napisz koniecznie czy uszczelniłeś pierścień silikonem. pozdr.

kobra64
22-11-2014, 11:55
Dokładne sprawdzenie wydajności podajnika to dość upierdliwa procedura łącznie z wygaszeniem - na razie przyjmijmy że jest dobrze. Zresztą już powinieneś mieć jakąś orientację - jak się mniej więcej zgadza spalanie rzeczywiste z tym co podaje sterownik to jest dobrze. Co ja bym zrobił: w tym menu tam gdzie masz moc kotła - dmuchawa nad strzałką w górę jest ikonka - ona chyba powinna rozwijać listę dmuchaw. Sprawdź czy jest tam wybrana taka dmuchawa jaką masz przy kotle. Jeżeli tak - zmieniłbym w ekranie moc kotła - dmuchawa ustawienie na ten trzeci zakres czyli od 25 do 75%. ( bo obecnie chyba masz do 55%? ) Czy w ekranie Parametry Pracy - minimalny czas podawania było wcześniej ustawione 5 a Ty zmieniłeś na 4? Jeżeli tak spróbowałbym może dać na 3. Moc minimalną kotła dałbym na 25%. Korekcję nadmuchu dałbym na 0. Usunąłbym popiół z popielnika, nadmiar opału z palnika i zajrzał za jakąś godzinkę - półtorej czy jest coś lepiej.Te zmiany to rób kiedy będziesz miał możliwość co godzinkę - półtorej zajrzeć do kotła. Jeżeli będzie widać poprawę ale jeszcze niewystarczającą - w ekranie Moc kotła - dmuchawa dałbym na ten zakres do 90%. Gdyby wtedy zaczęło wypalać dziurę - wróciłbym do zakresu do 75% i dałbym korekcję nadmuchu na 5%. I nie pisz kolego " Pan kobra64 " - bo normalnie głupio się mi robi. My tu wszyscy na ty.

poltowski2000
22-11-2014, 16:08
kobra a czy ty na pewno piszesz o ekspercie pid dynamic 4d zz? pozdr.

poltowski2000
22-11-2014, 16:58
ta ikonka nad strzałką to powrót do ustawień fabrycznych ustawien pracy wiatru. nie ma mozliwości wyboru typu dmuchawy z pozycji menu w tym sterowniku. jak będzie kolega miał pewność że pierscień jest szczelny i cały wiatr leci przez fajkę to proponuje ustawić piec na 40% co da 3/47 i podkręci wiatr w ustawieniach dmuchawy np z 25% na 27% ( wszystkie paramerty podnieść o 2%) . to napewno pomoże bo jak narazie opał dalej przelatuje i sie nie dopala. pozdr.

MacGyver1985
22-11-2014, 17:22
Okej, w takim razie na życzenie jesteśmy na Ty :yes:, a dlatego pisałem per Pan że mam szacunek dla osób które tu pomagają takim jak ja, a nie ze względu na wipek :)
Co do Waszych sugestii jutro wdrożę je w życie i napisze co zaobserwowałem,
Przed chwilą wróciłem do domu i zobaczyłem, że zabezpieczenie (śruba) ślimaka pękło, więc szybko poczytałem jak to zrobić i kamień( duży ) znalazłem i usunąłem, śrubę wymieniłem, , więc fajnie, bo czegoś nowego się nauczyłem.
Mam pytanie na dziś , byłem w sklepie typu Castrorama zapytałem o groszek typu 32.1 o niskiej kaloryczności ,chłop zrobił dziwną minę i powiedział, że nie wie o co chodzi, więc próbowałem go nakierować że chodziło mi o niską spiekalność, ale powiedział, że węgiel to węgiel i tyle pogadaliśmy :) Czy w takich sklepach można kupić węgiel o którym pisaliście ? czy wystarczy że wezmę worek o kaloryczności 20-22 KJ ? I jeszcze jedno : czy jeśli będę mieszał ten węgiel z moim (26.5kl) to zmienić typ groszku w sterowniku na niższą kaloryczność ?

poltowski2000
22-11-2014, 17:41
opał z castoramy bedzie ok, sterownika bym nie ruszał. zmieszaj, obserwuj i dopiero wtedy koryguj. opał który teraz masz potrzebuje duzo czasu na spalenie. zmniejszając kalorycznosć na serowniku automatucznie tez zmniejszasz czas spalania. pozdr.

kobra64
22-11-2014, 22:03
Mc Gywer, typ węgla 32.1 to już węgiel płomienno gazowy, o wysokiej zazwyczaj kaloryczności i spiekalności do 20 RI. Pytaj raczej o typ 31.2 - płomienny. A te Castoramy 20 MJ to zazwyczaj jest brunatny czech - potrafi się z wora woda lać strumieniem. Tak na próbę przed ewentualnym zakupem kłujnij czymś worek od spodu i poczekaj chwilkę co się stanie.

poltowski2000
23-11-2014, 13:33
.....na tym wątku koleś ma podobny problem, warte przeczytania

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page376

MacGyver1985
23-11-2014, 14:01
Kobra racja, mi się pomyliło chodziło o węgiel 31.2 , tak czy siak na razie mam 2 tony Bytomia i tonę z Piekar, myślę, że na na dniach kupię parę worków tego słabszego opału , który jak piszecie ma niższą spiekalność, bo czuję że o to tu może chodzić i pamiętam Twoją radę kobra64 żeby sprawdzić czy woda nie wycieknie z worka :) . Tak na marginesie to trochę nie fair że przy niby lepszym węglu mam takie kłopoty :) Jak pisałem mój instalator jest na wyjeździe więc jak mogę sprawdzić czy mam dobrze uszczelniony pierścień ? Bo o tym też pisaliście
Wczytuję się też w to co mi zaproponowałeś poltowski2000, dzięki, kolejne informację.
Na dniach napiszę Wam jakie zauważyłem zmiany, i załączę zdjęcia, dzięki że mi towarzyszycie , zawsze raźniej :yes: szkoda że nie jesteśmy sąsiadami , to byłoby coś :)

MacGyver1985
24-11-2014, 19:14
Kolejny dzień, na razie jadę na groszku mieszanym z Piekar (26 KJ) i Bytomia (26.25 KJ) , plus jest taki że po zmianach w ustawieniach spalanie mam na poziomie 15 kg na 24 godziny , przynajmniej tak pokazuje wyświetlacz na sterowniku. Oto reszta danych :
Powierzchnia ogrzewana ok 70m2 , w 2 pokojach i przedpokoju w sumie 50 żeberek, (5*10) na mocy ok 3,5,
podłogówka na 35 m2 -temperatura ustawiona28stC
Ustawienia w sterowniku :
Max moc kotła 45%
obecne podawanie : 3s/39s
Moc minimalna kotła 33%
Wydajność podajnika 10kg/h
Minimalna moc dmuchawy 23%
Minimalna temperatura zadana 55 st C
Regulacja spalania : moc kotła 33% dmuchawy 25%
Parametry podtrzymywania : podawanie 5s/przerwa 30 min
Nadmuch podtrzymywania : 20s /40%
Zdjęcia paleniska poniżej, dalej są spieki ale tego chyba już nie zmienię :(

Dziś kupiłem węgiel w Castoramie 2 worki po 15 zł każdy - zdjęcia worka poniżej, na razie go wysypałem i suszę bo mokry był, jutro lub pojutrze spróbuję na nim popalić , ewentualnie pomieszam
Pytania : 1. jak ustawić zawór 4 D( ( obecnie mam 1) i nie ma tam podpiętego czujnika?
2. Jak wprowadzić zmiany w palniku o których pisałeś Jarecki?
3. Czy macie jakieś sugestie co do powyższych ustawień, i jakie powinien mieć zbliżone spalania ? te 15kg/na 24 godziny jest w miarę ?
290833
290834
290835
290836
290837

Jarecki79
24-11-2014, 21:04
2. Jak wprowadzić zmiany w palniku o których pisałeś Jarecki?


Jak widziałeś na fotach
1. Ściągasz górne palenisko
2. Wyciągasz wianek
3. Wianek w imadło, szlifierka z tarczą chyba 3,2mm jak pamiętam albo 2,5mm i robisz tak ze skosem jak na fotach widać.
4. Składasz do kupy, górne palenisko uszczelniasz sliconem na 1200st.C na połączeniu z metalową puszką powietrzna palnika i tyle

Jarecki79
24-11-2014, 21:14
Poltowski2000
Skorzystam z okazji,że tu piszesz i zapytam

Dość dobrze znasz obsługę tego nowszego experta?
Fotki robić potrafisz i wkleić na forum?

Jak odpowiedź brzmi tak, to będę miał do Ciebie prośbę.....

Widzisz prowadzę taki wątek, gdzie nie chcę żadnych dyskusji, udowadniania,że coś jest lepsze, chcę jednak, aby był to przegląd robiony w/g jednych zasad.
Jakbyś w wolnej chwili, choćby w weekend dodał na podobnej zasadzie tego Experta, byłbym wdzięczny.


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kot%C5%82a-przegl%C4%85d-rynkowy

kobra64
24-11-2014, 21:27
Pytania : 1. jak ustawić zawór 4 D( ( obecnie mam 1) i nie ma tam podpiętego czujnika?

290837 Opisz kolego rury które wchodzą do portów zaworu. Która skąd idzie- która z zasilania kotła, która na instalację itp - wszystkie 4 . I daj większe zdjęcie - np. takie żeby było widać górę kotła i pompę CO. Ten węgiel to kupiłeś brunatny zapewne z Komoran - do mieszania się nada, słabiutki i nie spieka się w koks.

poltowski2000
24-11-2014, 21:43
jarecki , nie wiem czy jestem na etapie gdzie mógłbym obiektywnie podejść do tematu. możemy tutaj trochę popisać. napisze co mi się podoba a co nie. w tej chwili do rzeczowej obiektywnej wypowiedzi na temat eksperta chyba jeszcze nie jestem gotowy. pozdr.

poltowski2000
24-11-2014, 22:08
ok , jeżeli o krótką prezentacje i napisanie kilku faktów to nie ma problemu, jak będe miał trochę więcej czasu to coś skrobnę, pozdr

MacGyver1985
30-11-2014, 15:15
witam Was ponownie, przez parę dni nie mogłem tutaj się pojawiać, więc za to przepraszam
chciałem póki co podziękować, dzięki Waszym radom (jarecki,kobra,poltkowski) sporo się dowiedziałem o moim kotle, zaczynam już go rozumieć, myślę że jeszcze dużo przed mną ale wiedzę którą tu nabyłem jest nieoceniona, i pewniej się czuję, bo początki to były jak dziecko we mgle :)
Plus jest taki, że już nie mam tak zawalonego popielnika jak początku i już tak wielkich spieków nie ma, będę się dalej "bawił" w ustawieniach
Teraz podaje 3s/32 sek, czasem się przestawi na 4s/35 i spalanie to ok 20 kg/24 godziny, więc chyba nieźle co myślicie ?
Mieszam ten taki ekogroszek z tym z Piekar i Bytomiem. Na pewno koleją ekogroszek będzie taki aby spiekalność była zerowa albo max 5. To już wiem.
Tu są zdjęcia paleniska i popiołu
291990
291991

Planuję też w najbliższym czasie przerobić u znajomego palnik, tak jak Ty Jarecki mi napisałeś.

Kobra nagrałem film w którym jest mój zawór 4 drożny więc proszę o info jak ustawić, obecnie mam na 1.


https://www.youtube.com/watch?v=42ulOe0f8M8&feature=youtu.be

poltowski2000
30-11-2014, 17:15
skorzystaj z termometrów przylgowych. niewielki koszt, a ustawienie temperatury cieczy w obiegu wyregulujesz raz dwa. co do spalania to idziesz w dobrym kierunku. jak ustawisz 4d, przyjrzyj się również pompą. czy praca np. ciągła - czy jest taka potrzeba? na jakich ustawieniach pracują -u mnie latają (pompa wilo tak jak u ciebie między min a med w auto na tyle żeby tylko pchnąć wodę z pieca) .

MacGyver1985
30-11-2014, 17:53
Po Twoim wpisie poszedłem do piwnicy :) i porobiłem znów fotki,Tylko bez śmiechu proszę :) jak zamontować te termometry i ile ich kupić ?
jeśli chodzi o pompy to załączam zdjęcia , pierwsza jest od podłogówki, druga od kaloryferów, (trzecia jest starszego typu grudnos do bojlera)
i chce jeszcze dodać , że pomy chodzą na okrągło, jeszcze nie widziałem żeby się wyłączyły
292009
292010
292011

A co myślisz o tym ustawieniu
292012 jak wchodzę w to ustawienia pojawia się to :

292013


I jeszcze jedno , ustawiłem moc minimalną dmuchamy na 30 %, czy nie za dużo ? bo zakres mam 10 do 37 %

poltowski2000
30-11-2014, 18:13
wiatru to na moje oko troche duzo. ale zawsze możesz wrócić do ustawien fabrycznych. co do pomp , to ja ustawialem tak żeby ostatni kaloryfer był ciepły, jak był ciepły do w dół , jak zimny to w górę i tak zloty srodek wyszedł sam. podłogówka to już inna bajka, musisz patrzec na powrót rozdzielacza czy jest ciepły czy nie-jak jest ciepły tzn. że pąpka przepycha i tyle. ( ale pierw wyreguluj pętle- chyba masz regulacje z skalą? termomerty, ja mam na powrocie pieca i wystarcza. dwa ci wystarcza przy 4d i jeden przy rozdzielaczu od podłogi. w razie W możesz przełożyć.

MacGyver1985
30-11-2014, 18:30
tego nie rozumiem :
( ale pierw wyreguluj pętle- chyba masz regulacje z skalą?
292025 o tą skalę chodzi ?

poltowski2000
30-11-2014, 18:47
to zawór 4d. tzw. mieszacz dzieli instalacje na dwa obiegi kotłowy i co a u ciebie dochodzi jeszcze trzeci podłoga. wpisz w google i zobacz grafikę to wyjasni ci najwięcej.

poltowski2000
30-11-2014, 20:01
teraz jak już wiesz jak to działa to zacznij kręcić. daj na 3, 4 i obserwuj. tak czy inaczej daj jakiś termometr na podmieszanie. pozdr.

MacGyver1985
30-11-2014, 20:37
okej dzięki poltowski, na dniach napiszę co zaobserwowałem , a co może spowodować, jak zacznę zmieniać na np 3, czy6

kobra64
30-11-2014, 20:51
to zdjęcie z 4D jest przekręcone o 90 stopni tak, że w realu ten ząbek na niebieskiej obwódce jest na górze zaworu ( na godz. 12 )? Wejście zasilania z kotła masz do lewego portu zaworu ( na godz. 9 )?

animuss
30-11-2014, 21:52
okej dzięki poltowski, na dniach napiszę co zaobserwowałem , a co może spowodować, jak zacznę zmieniać na np 3, czy6

A ten zawór na 100% dobrze zmontowany do niego są dwie skale .
http://gamainstal.pl/images/80a5ea198c87eaf2a0ae38b969385c25.jpg
Na filmie pod sufitem jest jeszcze zawór 3D sterowany elektrycznie .

poltowski2000
01-12-2014, 18:27
jasna sprawa , kombinuj może być tylko lepiej. małymi krokami do przodu a jak coś nie tak to powrót do punktu wyjścia. podpowiem jeszcze żebyś miał na uwadze żeby na powrocie do pieca było ok 40st. wtedy spalanie jest lepsze i bardzej efektywne no i piec tak nie zarasta.

poltowski2000
01-12-2014, 18:34
koledzy wygląda na to że pętla kotła jest po lewej stronie 4d, a siłownik na 3d to od podłogówki. mcgaver napisz jeszcze czy masz włączony moduł

MacGyver1985
01-12-2014, 19:06
kobra , zrobiłem lepsze zdjęcie, i zgadza się, wejście zasilania jest przyłączone do lewego portu zaworu
292166


jeśli chodzi o 3D to jak zauważyłeś polkowski jest siłownik do podłogówki który jest podłączony pod sterownik , natomiast 4D nie ma podłączonego siłownika i czujnika , i o jakim module piszesz polkowski ?


i jeszcze jedno , cały czas tu też się zastanawiam :


292012 jak wchodzę w to ustawienia pojawia się to :

292013

poltowski2000
01-12-2014, 19:42
nie powinno być wszędzie 30% bo automat nie ma modulacji wiatrem. 202013 - na tym zdjęciu górny lewy przycisk to ustawienia fabryczne . spróbuj,uważam że warto. moduł to system sterujący silownikiem tak aby w obiegu była zadana temperatura. moduł masz 3 przycisk na głównym panelu po prawej stronie

animuss
01-12-2014, 20:10
kobra , zrobiłem lepsze zdjęcie, i zgadza się, wejście zasilania jest przyłączone do lewego portu zaworu
292166


jeśli chodzi o 3D to jak zauważyłeś polkowski jest siłownik do podłogówki który jest podłączony pod sterownik , natomiast 4D nie ma podłączonego siłownika i czujnika , i o jakim module piszesz polkowski ?


i jeszcze jedno , cały czas tu też się zastanawiam :


292012 jak wchodzę w to ustawienia pojawia się to :

292013
Mówiłem że nie ta skala jest zamontowana na zaworze !
http://i.imgur.com/JifAsYL.jpg
http://i.imgur.com/SOf9RpV.png
Prawidłowa skala jest na obrazku w czerwonym prostokącie .

W tej chwili zawór otwarty jest na 8 czyli prawie na maxa a skala pokazuje że tylko na 2.

poltowski2000
01-12-2014, 20:21
animuss ma racje , ustaw pokrętło na 7 i to powinno być poprawne ustawienie

MacGyver1985
01-12-2014, 20:23
animuss bardzo dziękuję za Twój opis i za robotę którą zrobiłeś, przepraszam ale się skupiłem się na innej sprawie i nie wziąłem pod uwagę tego co wcześniej napisałeś, cholerka to co teraz mam zrobić ? bo jak pisałem mój instalator jest już poza RP i nie będę miał z nim kontaku, a rozumiem że muszę zmienić skalę

animuss
01-12-2014, 20:30
animuss bardzo dziękuję za Twój opis i za robotę którą zrobiłeś, przepraszam ale się skupiłem się na innej sprawie i nie wziąłem pod uwagę tego co wcześniej napisałeś, cholerka to co teraz mam zrobić ? bo jak pisałem mój instalator jest już poza RP i nie będę miał z nim kontaku, a rozumiem że muszę zmienić skalę
Poszukaj w tym co zostało z instalacji tam musi być pudełko z gwarancją i druga skala do każdego zaworu są dostarczane dwie pokrywki .
Wymień na prawidłową.

MacGyver1985
01-12-2014, 20:46
okej dzięki serdeczne raz jeszcze animuss , jesteś bardzo pomocny , póki co byłem właśnie w piwnicy , ustawiłem pokrętło póki co pozycji 5 , czy może zmienć na 7 ?
292183 , przyznam że jeszcze tego nie rozumiem , ale zaczynam chyba łapać

poltowski jeśli chodzi o moduł to jest podłączony, wyskakuje pokój 1 i tam ustawiłem już wcześniej temperaturę na podłogówce 30 o C ,
i przywróciłem ustawienia fabryczne i pojawiły się takie możliwości
292186

animuss
01-12-2014, 20:52
okej dzięki serdeczne raz jeszcze animuss , jesteś bardzo pomocny , póki co byłem właśnie w piwnicy , ustawiłem pokrętło póki co pozycji 5 , czy może zmienć na 7 ?
292183 , przyznam że jeszcze tego nie rozumiem , ale zaczynam chyba łapać

poltowski jeśli chodzi o moduł to jest podłączony, wyskakuje pokój 1 i tam ustawiłem już wcześniej temperaturę na podłogówce 30 o C ,
i przywróciłem ustawienia fabryczne i pojawiły się takie możliwości
292186

Po wymianie na prawidłową pokrywkę ,nastawiasz zawór
patrząc na skalę i na niebieską strzałkę nad pokrętłem
0- zawór zamknięty oba obiegi rozłączone,ciepła woda nie przedostaje się w instalację .

10-zawór całkowicie otwarty nie miesza się zasilanie z powrotem.


http://www.youtube.com/watch?v=eZ001535Wu0

poltowski2000
01-12-2014, 21:04
myślę że 7 na 4d będzie ok, powinna być poprawa w spalaniu. widzisz pytam o moduł, bo jak jest włączony to pompy pracują na okraglo i to tez podnosi spalanie. jeżeli masz na tyle ocieplony do ,który jest w stanie przetrzymac ciepło przez noc w normalnej temperaturze to pomyślał bym o nocnym wyłączeniu pomp. ( warte spraktykowania czy w twoim wypadu to przejdzie bo u mnie się sprawdza rewelacyjnie) . taka praktyka tez może obnizyć spalanie.

MacGyver1985
01-12-2014, 21:06
dziękuję za instruktaż, jutro od rana szukam tej skali, w piwnicy coś muszę znaleźć, w innym przypadku zakupię taką skalę , póki mam starą i złą podziałkę na noc zostawię na 5 a w dzień przekręcę np na 7 i zobaczę co się zmieni, no właśnie co mam obserwować ? Kolega polskowski zasugerował żeby zamontować z 2 termometry. Animuss czy w wolnej chwili mógłbyś przejrzeć to co było tu pisane i może mógłbyś znów nas tu wspomóc jakąś sugestią ?
Polkowski co myślisz o tych ustawieniach nawiewu i mocy kotła ?

poltowski2000
01-12-2014, 21:06
a co do wiatru to jest ok. podejrzewam że po regulacji 4d kultura pracy pieca też skoczy do gory

MacGyver1985
01-12-2014, 21:13
dzięki polkowski :) będę spał spokojniej, i na pewno przetestuję żeby wyłączyć moduł podłogówki na noc
A i jeszcze pytanie z tymi termometrami gdzie je zamontować : czy na powrocie z instalacji i na powrocie do kotła ?

animuss
01-12-2014, 21:23
dziękuję za instruktaż, jutro od rana szukam tej skali, w piwnicy coś muszę znaleźć, w innym przypadku zakupię taką skalę , póki mam starą i złą podziałkę na noc zostawię na 5 a w dzień przekręcę np na 7 i zobaczę co się zmieni, no właśnie co mam obserwować ?
Na tej złej skali ustaw na 3 i zostaw na noc ,na 5 może być za zimno w domu, a na 7 to na pewno zmarzniesz a kocioł szybko dojdzie do zadanej i się odstawi .:lol2:

poltowski2000
01-12-2014, 21:27
aktywny moduł powoduje ciągłą prace pomp. cała sztuka polega na tym by moduł pracował a pompy nie. może za dużo mieszam ci w głowie. nie wyłaczaj modułu bo to nie o to chodzi.jak spokojnie poukładasz prace kotła i zaworów dojdziemy do tego. ok. co do termometru to powrót jest istotny bo ma mieć ok40st. a góra mieszanie , bardziej poglądowy byś mógł ocenić jaka temperatura jest najkorzystniejsza dla komfortu cieplnego w domu

MacGyver1985
01-12-2014, 21:44
okej poltowski tak czy inaczej dzięki za rady , na pewno się przydadzą, w tym tygodniu zakupię 2 termometry
animuss tak też zrobiłem, tzn na noc ustawię 3 a jutro spróbuję zejść na 4-5 , oto nastawy w sterowniku na których pracuję
max moc kotła - 50%
kaloryczność opału 26 KJ ( mieszam eko z castroamy i pieklorza)
paramatry podtrzymywania : podawanie 5 s , przerwa 30 min, nadmuch w podtrzymywaniu 20s/40 %
moc min kotła 33%
temperatura zadana 55 st
temperatura w podłogówce 30 st

wydajność podajnika 10kg/h
moc mini dmuchawy 20%
parametry podawania : min 3s/37

jakieś sugestię ?

Obecnie mam spalanie 20,9kg/24 h a podawanie 3s/34 s

kobra64
02-12-2014, 08:23
kobra , zrobiłem lepsze zdjęcie, i zgadza się, wejście zasilania jest przyłączone do lewego portu zaworu
292166


jeśli chodzi o 3D to jak zauważyłeś polkowski jest siłownik do podłogówki który jest podłączony pod sterownik , natomiast 4D nie ma podłączonego siłownika i czujnika , i o jakim module piszesz polkowski ?


i jeszcze jedno , cały czas tu też się zastanawiam :


292012 jak wchodzę w to ustawienia pojawia się to :

292013 Ta skala na 4D to tylko pierdoła, kawałek plastiku z cyferkami od lewej do prawej albo odwrotnie. Dopytałem Cię o wejścia bo chciałem wiedzieć jak masz ustawione grzanie, wyszło że blisko maxa. Po prostu zapamiętasz że max grzania masz na 1 a min na 9 i już. A z tymi ustawieniami które pokazujesz - jeżeli da się je edytować to zróżnicowałbym moce dmuchawy tak na początek może po 5%. Dla minimum niechby zostało 30 i potem dla każdej wyższej mocy po 5 punktów więcej. Tak jak to masz teraz to PID próbując modulować zmienia tylko dawkę, nie moduluje siłą nadmuchu. Czyli - kiedy wchodzi na wyższą moc i zwiększa dawkę to i musi przesypywać niedopał bo wiatr ma stale niski ustawiony.

animuss
02-12-2014, 08:48
jeśli chodzi o pompy to załączam zdjęcia , pierwsza jest od podłogówki,
i chce jeszcze dodać , że pomy chodzą na okrągło, jeszcze nie widziałem żeby się wyłączyły
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=292009&d=1417369765&thumb=1

Pierwsza pompa jest od podłogówki?
masz ją na III biegu ? na 35 m2 ogrzewania podłogowego :D
Przestaw na I bieg ona zaburza obiegi w instalacji.
Albo tak:
http://cdn16.pb.smcloud.net/t/files/fb/19/bf/c85542c64a/pompa-wilo-yonos-pico.jpg


Witam serdecznie, mieszkam na powierzchni ok 75 m2,., z czego 35 m2 ogrzewanie podłogowe ( kuchnia, łazienka, przedpokój)wysokość pomszczeń 2,6. To niewiele do ogrzania na taki kocioł.

MacGyver1985
02-12-2014, 09:20
kobra dzięki za kolejne informację, dla mnie bardzo ważne, masz rację teraz wiem gdzie jest max a gdzie mini :)
animuss :) jeszcze trochę Twoich rad i się okaże że będę specjalistą w c.o. :) dzięki tą następną sugestię, zaraz zmienię na 1 bieg , bo faktycznie tak była ustawiona i się tym nie zajmowałem , a czy tą drugą pompę też mogę dać na 1 bieg ( 3 kaloryfery po 10 żeberek i jeden 20 żebrowy ) ?

przed chwilą ustawiłem tak : podłogówka 1 bieg, 11 W (2m)
kaloryfery 1bieg 13W (2,5m)

I jest sukces po wczorajszych ustawieniach - 3 na starej skali zaworu 4D spalanie spadlo na 19,8kg/24 h :)


Rzeczywiscie mam nadmiar mocy w kotle, dlatego ratuje sié tym ze ustawilem moc kotla na 50% nie wiem czy to duzo ratuje ale tak zrobilem.

animuss
02-12-2014, 09:25
animuss :) jeszcze trochę Twoich rad i się okaże że będę specjalistą w c.o. :) dzięki tą następną sugestię, zaraz zmienię na 1 bieg , bo faktycznie tak była ustawiona i się tym nie zajmowałem , a czy tą drugą pompę też mogę dać na 1 bieg ( 3 kaloryfery po 10 żeberek i jeden 20 żebrowy ) ?
Tą drugą możesz też zmniejszać ale sprawdzaj czy ostatni grzejnik w obiegu i ten 20 żebrowy pracuje prawidłowo .

MacGyver1985
02-12-2014, 09:42
będę obserwował pracę kaloryferów, tak się złożyło, że mam urlop, więc czas i chęci są , tym bardziej, że to 1 pierwszy sezon w tym domu który nabyłem (lata 60te) i tą instalacją , szczerze przyznam , że gdyby nie to forum, miałbym zerowe pojęcie o tym wszystkim, więc bardzo jestem wdzięczny, zawsze na Śląsku zapraszam na kawę :)
Co do mocy kotła, to kiedyś dojdzie jeszcze do grzania strych który ma powierzchnię ok 70 m2 , a póki co jest wyłączony, bo w stanie surowym, rozłożyłem jedynie 15 cm wełnę na stropie żeby zabezpieczyć się przed wychłodzeniem, więc obecnie moc kotła jest jak zauważyłeś za duża, No ale nie mam teraz wyjścia i muszę się dostosować, i opanować kocioł :)
Patrząc na Twoje 400 m2 i moc kotła to dopiero miałeś wyzwanie , oglądałem też Twoje zdjęcia , świetna sprawa i robota !!

animuss
02-12-2014, 09:51
przed chwilą ustawiłem tak : podłogówka 1 bieg, 11 W (2m)
kaloryfery 1bieg 13W (2,5m)
.
Kręć pokrętłem tym na pompie od podłogówki aż zobaczysz na wyświetlaczu jeszcze niższe zużycie prądu ale nie przekręcaj go na lewą stronę ,czyli zmienną różnicę ciśnień .

MacGyver1985
02-12-2014, 10:03
zszedłem do mocy 6W (1m) , i rozumiem już o co Ci chodziło, żeby nie przekręcić :D i nie zrobić zmiennej różnicy ciśnień
a do kaloryferów ustawiłem na 11W, i tak jak napisałeś będę sprawdzał, jak zachowują się kaloryfery

animuss
02-12-2014, 10:11
Co do mocy kotła, to kiedyś dojdzie jeszcze do grzania strych który ma powierzchnię ok 70 m2 , a póki co jest wyłączony, bo w stanie surowym,Co do ustawień na sterowniku to najlepiej jak jeden prowadzi dialog z podpowiedziami ustawień ,inaczej nie dojdziesz do niczego ciekawego Kobra się za to wziął niech prowadzi dalej .
Mogę tylko podpowiedzieć że to droga przez mękę przy takim metrażu, ale jest jedno wyjście z tej sytuacji ,czeski ekogroszek ,podjedź do jakiegoś hipermarketu kup czeski ekogroszek kopalni Ledwice zasyp zasobnik zobaczysz wreszcie popiół i twoje problemy powinny zniknąć.

MacGyver1985
02-12-2014, 10:19
Jeśli chodzi o węgiel, to już sobie uświadomiłem że kupiłem "za dobry" węgiel do tego kotła, tej instalacji, czy metrażu
Póki co przemęczę się bo mam ponad 2 tony zakupionego grochu, więc wyjścia nie mam.
Będę też starał się po sezonie przerobić palnik jak tłumaczył Jarecki ( tzn zrobić te nacięcia) i zobaczę może to też pomoże, pewnie nie zaszkodzi.
Co do węgla to rozumiem, że w moim przypadku muszę patrzyć przede wszystkim na spiekalność, która musi być albo zerowa albo max 5 ( musi być czeski ?????? )- bo widziałem polski o mocy ok 24 i spiekalności 0
Tak czy inaczej i tak już nie jestem taki ciemny jak na początku i co się da to zmieniam na lepsze dzięki Tobie, jareckiemu, kobra, polkowski !!!!:yes:

animuss
02-12-2014, 10:27
zszedłem do mocy 6W (1m) , i rozumiem już o co Ci chodziło, żeby nie przekręcić :D i nie zrobić zmiennej różnicy ciśnień
a do kaloryferów ustawiłem na 11W, i tak jak napisałeś będę sprawdzał, jak zachowują się kaloryfery

Co do sterowania pompami Wilo to lewa strona dookoła pokrętła jest dla grzejników,prawa (z biegami I,II,III) dla podłogówki a na środku napis "air "to odpowietrzenie. Czym bliżej ustawiasz tego napisu "air" czy to z lewej (Zmienna różnica ciśnień)czy z prawej (Stała różnica ciśnień) to pompa chodzi wolniej. .
Zdaje się że masz pompę od grzejników po prawej ustawione pokrętło ustawione.:)


już sobie uświadomiłem że kupiłem "za dobry" węgiel do tego kotła, tej instalacji, czy metrażu
Póki co przemęczę się bo mam ponad 2 tony zakupionego grochu, więc wyjścia nie mam.
Co do węgla to rozumiem, że w moim przypadku muszę patrzyć przede wszystkim na spiekalność, która musi być albo zerowa albo max 5 ( musi być czeski ?????? )- bo widziałem polski o mocy ok 24 i spiekalności 0
Tak czy inaczej i tak już nie jestem taki ciemny jak na początku i co się da to zmieniam na lepsze dzięki Tobie, jareckiemu, kobra, polkowski !!!!:yes:
Co do węgla to z Ledvic czeski ekogroszek brązowy 17,6- MJ/kg spalisz bez problemu zerowa spiekalność ,jest dużo tańszy i na te metry idealny,a to co masz to trzymaj na mrozy -20*C będziesz mieszał z Czechem a jak powiększysz metraż chałupy to spalisz resztę.

MacGyver1985
02-12-2014, 10:56
animuss rozbrajasz mnie :) więcej widzisz w mojej instalacji pomimo, że pewnie nas dzieli ponad 400km niż jak na miejscu :)
faktycznie na pompie do grzejników cały czas było tak:
292237

a po tym co napisałeś zmieniłem na lewą stronę, tam ustawiłem moc 6W (2,5m) jak będzie za mało to podkręcę, ale to dopiero jak zobaczę że zimne są niektóre części kaloryferów, nie wiedziałem że jest jakaś różnica przy pompie jeśli chodzi o podłogówkę i grzejniki, tak mi ustawił instalator, a że chodziło to się nie zorientowałem do dziś
teraz jest tak
292239

A tu całość
292240

A tak wygląda pompa podpięta pod sterownik do bojlera 120 l , który jet na tym poziomie co pompa , z wody ciepłej mało korzystam
292241
i jej ustawienia na III
292242

może zmienię na II , choć myślę, że jak mało korzystam to czy jest sens , skoro sterownik ją może rzadko uruchamia


I jeszcze jedno czy Czeski ekogroszek z kopalni Komorany też warto brać pod uwagę , bo tu w okolicy mam do takiego dostęp ?

animuss
02-12-2014, 12:03
animuss rozbrajasz mnie :) więcej widzisz w mojej instalacji pomimo, że pewnie nas dzieli ponad 400km niż jak na miejscu :)
A tu całość
292240
I jeszcze jedno czy Czeski ekogroszek z kopalni Komorany też warto brać pod uwagę , bo tu w okolicy mam do takiego dostęp ?

Już lepiej to wygląda ,Poproszę zdajcie tego odcinka z pompami z innej perspektywy nie widać co się z czym łączy .
Co do pompy bojlera to na I bieg jak rzadko korzystasz i czy ona idzie przez ster czy chodzi na okrągło.
Czeski ekogroszek z kopalni Komorany ma dożo więcej siarki .

Strefa Zmiennej różnicy ciśnień jest dlatego dla grzejników ,na grzejnikach są bardzo często montowane termo zawory albo zwykłe odcinające ,jak się zamkną a pompa chodzi na II,III biegu na strefie stałej to może się spalić ,na zmiennej strefie w pompie jest elektronika ,która wyczuwa opór cieczy pompa sama zmniejszy obroty do potrzebnego minimum.

MacGyver1985
02-12-2014, 12:41
Teraz mam kolejną jasność co to strefa zmienna i stała, na pewno tą dyskusję zachowam , bo nauka tu jest dla mnie jasna i ważna.

Jeśli chodzi o groszek to dzwoniłem już w 2 miejsca , i wszędzie mają z Komoranów( 460zł za tonę luzem), ale w końcu w okolicy jest sporo składów węglowych, więc w tym tygodniu się rozejrzę, nawet jak mi powiedzą że węgiel jest z Ledwic , to wezmę na próbę z 3 wory :)
A jeśli go nie trafię brać pod uwagę te Komorany ?

Nakręciłem przed chwilą krótki filmik , może będzie lepszy niż zdjęcia o których wspomniałeś , a jeśli filmik nic Ci nie da, to porobię zdjęcia


https://www.youtube.com/watch?v=mnQ0mn-Ci7M

I jeszcze to:
292268
292269
292270

Kolego zająłem Ci już prawię cały dzień, dziękuję

poltowski2000
02-12-2014, 16:05
przy module powinna być też czujka powrotu- prawda? czecha próbowałem na tym kotle , osobiście nie polecam. piec szybko się brudzi i pali się stosunkowo szybko. polecam jareta czy retopal.

MacGyver1985
02-12-2014, 17:00
dziś zamówiłem 5 worków czecha, i 5 worków Jareta (22MJ z kopalni Janina) , będę testował
co do czujki, hmmm, mam jedną nie podłączoną w pudełku, prócz niej leży tam też czujnik pogodowy, podłączyć tą czujkę ?

poltowski2000
02-12-2014, 17:19
sprawdz w konfiguracji modułu czy 1 czujka wystarczy. ja mam dwie ale inaczej mam skonfigurowany moduł. warto to sprawdzić po twoim instalatorze. wejdz w moduł i zobaczysz na grafice ile jest miejsc na temperaturze.jeżeli jest tylko jedno miejsce to jest gitara. a co do przeróbki wg. jareckiego to bym tego nie odwlekał. u siebie widziałem różnice przed i po i napisze że naprawde warto.
widze że ustawienia przynoszą wymierne korzyści i spalanie spada, myślę że 13-15kg jest w twoim zasięgu bez większego problemu.

MacGyver1985
02-12-2014, 17:44
okej byłem w kotłowni, nagrałem filmik , wg mnie nic nie brakuję, ale zerknij proszę, może jeszcze coś dostrzeżesz


https://www.youtube.com/watch?v=f3HnhZM9WpI&feature=youtu.be

poltowski2000
02-12-2014, 18:26
wygląda dobrze. pomyśl o pkt.7 program korekcji- może przynieść korzyści w spalaniu.

MacGyver1985
02-12-2014, 18:51
czy ten program muszę ustawić, czy mogę włączyć i będzie jakiś wybrany przez sterownik ? bo właśnie go włączyłem :)

poltowski2000
02-12-2014, 19:29
zaprogramuj go wedle własnego uznania

animuss
02-12-2014, 20:56
czecha próbowałem na tym kotle , osobiście nie polecam. piec szybko się brudzi i pali się stosunkowo szybko. polecam jareta czy retopal.Pewnie masz większy metraż od MacGyvera a przy czechu trzeba delikatnie dmuchać.

MacGyver1985
03-12-2014, 08:35
dzień dobry wszystkim, póki co chciałby wszystkim Kolegom bardzo podziękować, za towarzyszenie mi w odkrywaniu mojej instalacji, Wasza pomoc była i jest dla mnie nieoceniona, więc raz jeszcze dziękuję Wam i każdemu z osoba: jarecki, kobra, poltowski i wreszcie animuss( któremu zabrałem wczoraj połowę dnia :)
Nie chciałbym zamykać, wątku, ponieważ czasem mogę się z Wami podzielić nowymi spostrzeżeniami, dziś np jak już pisałem dostanę na próbę po 5 worków nowego opału( czech i Janina), więc dam znać jak poszło.
Jeśli znajdziecie czas to zapraszam tutaj, i będę rad z każdego Waszego słowa :)

animuss
03-12-2014, 10:24
dzień dobry wszystkim, póki co chciałby wszystkim Kolegom bardzo podziękować, za towarzyszenie mi w odkrywaniu mojej instalacji, Wasza pomoc była i jest dla mnie nieoceniona, więc raz jeszcze dziękuję Wam i każdemu z osoba: jarecki, kobra, poltowski i wreszcie animuss( któremu zabrałem wczoraj połowę dnia :)
Nie chciałbym zamykać, wątku, ponieważ czasem mogę się z Wami podzielić nowymi spostrzeżeniami, dziś np jak już pisałem dostanę na próbę po 5 worków nowego opału( czech i Janina), więc dam znać jak poszło.
Jeśli znajdziecie czas to zapraszam tutaj, i będę rad z każdego Waszego słowa :)

Jestem ciekaw jak wypadną testy zwłaszcza czecha na małej dmuchawie i miksy z innym ekogroszkiem.

MacGyver1985
03-12-2014, 10:55
No właśnie jaką moc dmuchawy do czecha ? pierwsze co zrobię to jak zasypię właśnie tym groszkiem na sterowniku przestawię na opał o mniejszej kaloryczności, bo teraz mam ustawiony 26 KJ, więc zejdę na ok 21
292404
292405

więc liczę, że sterownik mądrze zmieni także parametry nadmuchu

MacGyver1985
03-12-2014, 11:56
okej właśnie załadowałem czecha(Komorany cena 460zł/t luzem) , kaloryczność może nad wyrost ale zaznaczyłem 20, choć ma zapewne ok 19 :) wyczyściłem kocioł, popielnik wybrany, mam tego 5 worków, więc będę miał jakąś wiarygodną informację, a jak skończy się czech, zacznę testować Jareta(Janina 590zł/t luz) (też 5 worków)
Oba groszki nie będę na razie z niczym mieszał, dam Wam znać jak idzie

animuss
03-12-2014, 12:34
No właśnie jaką moc dmuchawy do czecha ? pierwsze co zrobię to jak zasypię właśnie tym groszkiem na sterowniku przestawię na opał o mniejszej kaloryczności, bo teraz mam ustawiony 26 KJ, więc zejdę na ok 21
292404
292405

więc liczę, że sterownik mądrze zmieni także parametry nadmuchu

Czesiek ma wartość opałową < 19 MJ/kg
Dostałeś Ledvice?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER&p=6505462#post6505462

MacGyver1985
03-12-2014, 15:15
Ledvic nie dostałem, mam Komorany , jak coś będzie nie tak to zmienię na 19KJ, na razie daje radę na 20 KJ, to jakaś sporo różnica jeśli chodzi o dane do sterownika ?

Jutro napiszę jak chodzi na tym opale :)

poltowski2000
03-12-2014, 15:30
wystarczająco suchy ten opał? i jak poszło z ustawieniami?

MacGyver1985
03-12-2014, 15:33
groszek jest wyjątkowy suchy, w jutowych workach, więc póki co jest świetnie, ustawiłem jak pisałem 20KJ i nic innego nie zmieniałem

poltowski2000
03-12-2014, 15:41
ja koryguje wiatr w ustawieniach chwilowych, czecha palilem na -4 . no ale każdy piec pali inaczej

MacGyver1985
03-12-2014, 15:43
ja mam ustawione od początku korekcja +5 , ale jutro mogę spróbować i dać np 0, tylko zastawiam się co może się zmienić jak dam kaloryczność 19, pewnie szybciej zniknie :)

poltowski2000
03-12-2014, 15:49
jak będziesz miał cześka na fajce to obserwuj i koryguj i tyle.

poltowski2000
03-12-2014, 15:59
jak ci poszło z ustawieniami? jakie wnioski tak na gorąco?

MacGyver1985
03-12-2014, 18:03
na razie żadnych anomalii, pali się dobrze, tylko mam wrażenie że pojawiają się spieki, jutro porobię zdjęcia paleniska i popiołu
na czym polega w ogóle ta korekcja powietrza, np +5% czy -5% ?

poltowski2000
03-12-2014, 18:22
+ to szybsza praca dmuchawy , - to wolniejsza - proste. to jest pierwsza regulacja którą ja używam do regulacji spalania ( masz % prace dmuchawy jak zmieniasz parametr +/- to na górze ekranu zauważ jak się to zmienia.

poltowski2000
03-12-2014, 18:27
jak są spieki to za dużo wiatru. i animuss dobrze pisał że czesiek lubi mało wiatru.

MacGyver1985
03-12-2014, 18:52
okej Kolego, w takim razie na noc ustawię -5 i zobaczę jak pójdzie :) ale jestem dobrej myśli, cokolwiek to znaczy :)

póki co spalenie 4,5 kg/7h , temperatura ok, korekcję ustawiłem na -5

poltowski2000
03-12-2014, 19:28
z +5 na -5 to moim zdaniem za duży skok

MacGyver1985
03-12-2014, 19:55
wybrałem popielnik, ustawiłem korekcję na 0 i do jutra nie ruszam, do południa cd :)

MacGyver1985
04-12-2014, 07:24
Noc za mną :) ok 8.00 byłem w piwnicy, kocioł był akurat na podtrzymaniu, podajnik był już pusty, wczoraj wsypałem worek 25kg ok godz 13:00 , spalanie mi pokazuje 16,5kg/19h , i coś mi nie pasuje bo wychodzi, że 25 kg spaliło się w ok 18 h ?? dobrze rachuję ?
Myślę, że źle nie jest, tylko dalej chyba spieki są.
Po nocy taki zastałem popielnik
292588
292589
292590

Tak wyglądało palenisko jak piec się załączył
292591
292592

Ustawień nie zmieniałem, tzn :
korekcja 0%
max moc kotła - 55%
kaloryczność opału 19 KJ
paramatry podtrzymywania : podawanie 5 s , przerwa 30 min, nadmuch w podtrzymywaniu 20s/40 %
moc min kotła 33%
temperatura zadana 55 st
temperatura w podłogówce 32 st
wydajność podajnika 10kg/h
moc mini dmuchawy 20%
parametry podawania : min 3s/37

kobra64
04-12-2014, 08:21
Ciągle masz jeszcze dużo niedopału. Nie jestem pewny ale tak myślę ze on tego co ustawisz w wydajność podajnika używa nie tylko do zliczania spalania ale także do ustalania dawki - więc może podnieś mu wydajność na 13,5 kg/h. Tak jakoś wychodzi z tego co piszesz że masz między 30 a 40% różnicy między rzeczywistym spalaniem a tym co pokazał na liczniku. No i ja bym go spróbował ciut oszukać - przestawiłbym kaloryczność opału na 21. Znaczy -zawyżyłbym troszkę. Powinien ciut zmniejszyć dawkę i może uda się mu dopalić wszystko.

kobra64
04-12-2014, 09:54
No to by się zgadzało - o punkt wyższą od rzeczywistej ustawić kaloryczność i powinno się poprawić w kwestii niedopału bo dawkę powinien nieco zmniejszyć.

MacGyver1985
04-12-2014, 09:55
wychodzi na to kluczem będzie wybór kaloryczności, i korekcja powietrza
hmmm, w takim razie czas na pewnie zmiany, a zatem
korekcję powietrza dałem na -5% (czyli dmuchawa ma moc 24.1%)
kaloryczność zmieniłem z 19 na 20 , tutaj nie jestem pewien ale spróbuję, na 19 KJ podawanie było nawet 5s/32s
kobra zmieniłem też wydajność podajnika z 10kg na 13,5 kg/h, czyli jak było od nowości

wybrałem popielnik, zgarnąłem trochę z paleniska, i za parę godzin wrzucę zdjęcia jakie są zmiany w spalaniu

potem mogę np zmienić tylko kaloryczność opału o 1 pkt :) i sprawdzać , powietrze zostawię

animuss
04-12-2014, 10:26
http://www.galmet.com.pl/uploads/files/instrukcja_obslugi_expert_pid_2.1.x_pl.pdf

str-15

• MOC KOTŁA – pozwala ograniczyć maksymalną moc kotła w stosunku
do mocy znamionowej.
• KALORYCZNOŚĆ OPAŁU – przy zmianie jakości opału pozwala wybrać
pomiędzy wartościami: wysoka-właściwa, średnia, niska, bardzo niska.
Wybranie wartości innej niż właściwa wydłuża czasu podawania;
• REGULACJA SPALANIA – jest to ten sam sposób opisany w punkcie 7.1.
---------------------------------------------------------------------------------
wysoka-właściwa-skraca czas podawania?

właściwa-podaje prawidłowo ?

średnia-wydłuża nieznacznie czas podawania?
niska-jeszcze bardziej wydłuża czas podawania?
bardzo niska- najbardziej wydłuża czas podawania?

Można jeszcze spróbować zmienić moc kotła na wyższą.

MacGyver1985
04-12-2014, 13:35
kolejny zapis w dzienniku :) od ostatnie zmiany minęło ponad 4 godziny, po tamtych ustawieniach w g sterownika spalanie wzrosło do 28kg/24h, dziwne , choć patrząc jak przez noc zniknął węgiel, coś w tym może być
Tak się pali:

https://www.youtube.com/watch?v=W5xtSeR80iA&feature=youtu.be

a tak wygląda popielnik
292631
292632

Wprowadzam następujące zmiany: korekcja powietrza na -2 ( ok 24.8%) , kaloryczność opału 21,

Animuss myślisz, że będzie lepsze spalanie jak podniosę moc kotła? czy czasem nie będzie szybszego podawania ? Jaki przeskok proponujesz ?

kobra64
04-12-2014, 14:12
Ja bym mu ten nadmuch zostawił na -5 jak był, a kaloryczność bym zmienił na 22. Nie wygląda żeby potrzebował więcej wiatru ale niedopał dalej przerzuca - szczególnie jedną stroną.

MacGyver1985
04-12-2014, 14:50
Kobra, to co mi sugerujesz zastosuję na noc, a wieczorem dam znać jak poszło po nowych korektach

animuss
04-12-2014, 16:45
kolejny zapis w dzienniku :) od ostatnie zmiany minęło ponad 4 godziny, po tamtych ustawieniach w g sterownika spalanie wzrosło do 28kg/24h, dziwne , choć patrząc jak przez noc zniknął węgiel, coś w tym może być
Tak się pali:

https://www.youtube.com/watch?v=W5xtSeR80iA&feature=youtu.be

a tak wygląda popielnik
292631
292632

Wprowadzam następujące zmiany: korekcja powietrza na -2 ( ok 24.8%) , kaloryczność opału 21,

Animuss myślisz, że będzie lepsze spalanie jak podniosę moc kotła? czy czasem nie będzie szybszego podawania ? Jaki przeskok proponujesz ?

To się nie pali to się tli i to z jednej strony ,a ten palnik to masz szczelny nie idzie bokami powietrze ,albo zatkane otwory korony?

MacGyver1985
04-12-2014, 16:52
animuss a jak mogę sprawdzić czy palnik jest szczelny albo czy są zatkane otwory korony ?
ok 20 będę szedł porobić dziś ostatnie fotki i zmienić ustawienia , może coś się zmieni :)

animuss
04-12-2014, 17:10
animuss a jak mogę sprawdzić czy palnik jest szczelny albo czy są zatkane otwory korony ?
ok 20 będę szedł porobić dziś ostatnie fotki i zmienić ustawienia , może coś się zmieni :)

Nakręć jeszcze filmik trochę dłuższy jak pracuje palnik,
płomień ma za długi tak jakby był nieszczelny i pali tylko z jednej strony a nie po obwodzie ,a co tam jest za palnik ,pancerpol wsadzony ?,poczytaj na podajniku pod zasobnikiem kolo dmuchawy co tam za naklejka jest ,może ma nadlewy korona albo pierścień z dyszami, a zdjęcie dmuchawy jest tu gdzieś ma jakąś przysłonę boczną .

MacGyver1985
04-12-2014, 17:38
Jeśli chodzi o palenisko :

https://www.youtube.com/watch?v=ppMk38nFVvI&feature=youtu.be

a tak wygląda popielnik
292659

Spalanie w chwili obecnej 3,4kg/3h

MacGyver1985
04-12-2014, 17:39
a tu dane palnika i obraz dmuchawy ( z boku brak innych regulacji)

https://www.youtube.com/watch?v=1cviJy-B5-U&feature=youtu.be

poltowski2000
04-12-2014, 18:02
przeróbka palnika jest konieczna (o tym pisałem kilka razy). zwracam na to uwage bo sam to robiłem. uszczelnienie pierscienia to też podstawa ( było też o tym kilka razy. ustawienia 5/32 to jest kosmos -duzo za duże -palnik to musi przesypać zwłaszcza że musi być maly wiatr. twoje spalanie 25 kg na 70m mnie bardzo martwi bo wygląda to tak jakbyś sąsiada ogrzewał.

poltowski2000
04-12-2014, 18:29
po kopczyku widzę ,że masz piec z zasobnikiem po lewej stronie. podajnik wypycha grubą frakcję której nie jest wstanie spalić na wprost. patrząc na tarcze to jest godz. 9. proponuje żebyś położył kawałek cegły, betonu, szamotu , cokolwiek zatrzyma węgiel przed spadnięciem i w rezultacie pozwoli mu się dopalić. to było już poruszane na poprzednim forum o galmetach. w ten sposób rozwiązali ten problem . warte uwagi. pozdr.

poltowski2000
04-12-2014, 18:46
wróć. wdał się błąd . miało być na tarczy na godz. 3

MacGyver1985
04-12-2014, 19:18
na pewno zrobię tą przeróbkę palnika, tylko jeszcze poproszę o instruktaż jak to wszystko zdemontować , mam znajomego tokarza który mi to zrobi, ale najpierw muszę to wyjąć :) tak tak wiem, na początek wygasić :D ale co potem

jeśli chodzi o tą cegłę już zadziałem :)
292675

spalanie 5.9kg/5h

Zmieniłem ustawienia na korekcję -5, kaloryczność opału 22 KJ , tak zostawię na noc

animuss
04-12-2014, 19:30
Jeśli chodzi o palenisko :

https://www.youtube.com/watch?v=ppMk38nFVvI&feature=youtu.be

a tak wygląda popielnik
292659

Spalanie w chwili obecnej 3,4kg/3h
To wina palnika jest niedopracowany .
http://i.imgur.com/CbTpQQ1.png
Część opału jest niedotleniona ,spala się byle jak głownie od ciepła wytwarzanego podczas spalania w tej drugiej części opalu zalegającego na palniku.

MacGyver1985
04-12-2014, 19:35
Animuss jak zwykle pełen profesjonalizm :) dzięki, wiesz, na pewno zrobię te zmiany tzn nacięcia na palniku o którym pisał jarecki na paru stronach wcześniej, bo innego pomysłu nie mam. Zobaczę jeszcze może ta cegła coś pomoże, no i delikatne korekty na sterowniku

A jak będę demontował palnik to potem na pewno poskładam to z kimś bardzo dokładanie

animuss
04-12-2014, 19:37
Animuss jak zwykle pełen profesjonalizm :) dzięki, wiesz, na pewno zrobię te zmiany tzn nacięcia na palniku o którym pisał jarecki na paru stronach wcześniej, bo innego pomysłu nie mam. Zobaczę jeszcze może ta cegła coś pomoże, no i delikatne korekty na sterowniku

Sprawdź czy elementy palnika zostały ułożone z odpowiednią starannością ,może nie zostały włożone do końca ,czy się opierają na sobie ,w czasie transportu, montażu mogło dojść do przemieszczenia elementów palnika .

poltowski2000
04-12-2014, 19:37
nie pali sie bo nie ma tlenu na 5/32 . powinno być ok 4/46 albo 5/52 - coś około tego

MacGyver1985
04-12-2014, 19:47
animuss będę pamiętał o tym, na pewno to sprawdzę, bo będę musiał i tak rozebrać ten palnik
poltowski te ustawienia(5/32 ) zadaję sterownik, ja mogę jedynie nakazać podawanie minimalne , teraz jest 3/34

poltowski2000
04-12-2014, 19:59
dzisiaj kobra i annimus ci proponował ustawić większą kaloryczność opału. ustaw na ekofins i zobaczysz cuda. ten automat da sie dobrze ustawić ale w inny sposób niż klasyczny dwóstan. co do cegły to proponuje zrobić to tak by nie zaburzać paleniska - ale na początek dobre i to

animuss
04-12-2014, 20:00
Animuss jak zwykle pełen profesjonalizm :) dzięki, wiesz, na pewno zrobię te zmiany tzn nacięcia na palniku o którym pisał jarecki na paru stronach wcześniej, bo innego pomysłu nie mam. Zobaczę jeszcze może ta cegła coś pomoże, no i delikatne korekty na sterowniku

A jak będę demontował palnik to potem na pewno poskładam to z kimś bardzo dokładanie

Sprawdź czy elementy palnika zostały ułożone z odpowiednią starannością ,może nie zostały włożone do końca ,czy się opierają na sobie ,w czasie transportu, montażu mogło dojść do przemieszczenia elementów palnika .

MacGyver1985
04-12-2014, 20:03
póki co ustawiłem na kaloryczność 22, czyli i tak więcej o 3 niż jest, jutro znów zmienię o 1 , korekcję -5 nie będę zmieniał.

Animuss już 2 raz mi zasugerowałeś :

"Sprawdź czy elementy palnika zostały ułożone z odpowiednią starannością ,może nie zostały włożone do końca ,czy się opierają na sobie ,w czasie transportu, montażu mogło dojść do przemieszczenia elementów palnika "

nie wiem czy to celowe czy przypadkowe, ale mam to na uwadze

animuss
04-12-2014, 20:25
póki co ustawiłem na kaloryczność 22, czyli i tak więcej o 3 niż jest, jutro znów zmienię o 1 , korekcję -5 nie będę zmieniał.

Animuss już 2 raz mi zasugerowałeś :

"Sprawdź czy elementy palnika zostały ułożone z odpowiednią starannością ,może nie zostały włożone do końca ,czy się opierają na sobie ,w czasie transportu, montażu mogło dojść do przemieszczenia elementów palnika "

nie wiem czy to celowe czy przypadkowe, ale mam to na uwadze

Kręcenie sterem nic już tu nie pomoże, trzeba niestety wziąć się za palnik. :(

MacGyver1985
04-12-2014, 20:36
Kręcenie sterem nic już tu nie pomoże, trzeba niestety wziąć się za palnik. :(


na pewno się za to wezmę, może jutro lub pojutrze podjadę do Katowic, do znajomego który mam nadzieję zrobi mi to "od ręki"i, tylko zastanawiam się nad demontażem, muszę doczytać, mam nadzieję, że nie jest to bardzo skomplikowane i sobie poradzę , nie składałem tego stąd lekka trema :)

a co do ustawień, to będę tylko ewentualne korygował kaloryczność

poltowski2000
04-12-2014, 20:49
flexa na pewno masz. tarcza do cięcia gr. 3,2 , silikon do temperatury 1200st. i sam to zrobisz w 10min. nic trudnego

poltowski2000
04-12-2014, 20:51
w instrukcji pieca masz dokładnie opisane uszczelnienie pierscienia , zachęcam do przeczytania

MacGyver1985
04-12-2014, 20:57
kątówkę mam, silikon też, jedynie tarczę 3.2 musiałbym kupić

dzięki Panowie za dziś , idę już spać, jutro jak piszesz Kolego doczytam jak uszczelnić pierścień , może mi wyjdzie, trochę mnie nakręciłeś żeby to zrobić, ale najpierw rozbiorę, potem pomyślę, czy dam radę ( w instrukcji jest tylko fotka na której pokazują jak użyć silikonu ale jak zdemontować to już nie znalazłem zdjęć)
Czy palenisko po ostygnięciu mam całkowicie opróżnić ? będzie się ruszać czy trzeba trochę siły użyć ? i czy wyciąga się przez drzwiczki ?

poltowski2000
04-12-2014, 21:02
dasz radę na pewno, konstrukcja cepa i tyle. wyczyść dokladnie, wytnij otwory, uważnie spasuj , zasilikonuj i tyle

animuss
04-12-2014, 21:10
kątówkę mam, silikon też, jedynie tarczę 3.2 musiałbym kupić

dzięki Panowie za dziś , idę już spać, jutro jak piszesz Kolego doczytam jak uszczelnić pierścień , może mi wyjdzie, trochę mnie nakręciłeś żeby to zrobić, ale najpierw rozbiorę, potem pomyślę, czy dam radę ( w instrukcji jest tylko fotka na której pokazują jak użyć silikonu ale jak zdemontować to już nie znalazłem zdjęć)
Czy palenisko po ostygnięciu mam całkowicie opróżnić ? będzie się ruszać czy trzeba trochę siły użyć ? i czy wyciąga się przez drzwiczki ?

Nie spiesz się przemyśl wszystkie czynności przydało by się imadło.
Tam nie tylko wycięto rowki otwory na powietrze .

MacGyver1985
04-12-2014, 21:18
Mam dystans do swoich umiejętności manualnych, a imadło mam i to duże :) jutro i tak jadę do Katowic w innych sprawach, więc zapewne zabiorę ten wianek ze sobą do znajomego, który wiele lat pracował na takich sprzętach, więc pokażę mu zdjęcia, opisy i może będzie dobrze
Poltowski Tobie dziękuję za doping i wiarę we mnie a Tobie Animuss za głos rozsądku i spokoju , myślę że z tej mieszanki będzie sukces, dam Wam znać, bo zapał już na jutro mam i to wielki :)

Właśnie umówiłem się z moim znajomym, jutro ok 13 działamy :) super, już się cieszę

Oczywiście dam Wam znać i załączę zdjęcia

Animuss a co prócz tych rowków tam zmieniono ?

animuss
04-12-2014, 21:54
Animuss a co prócz tych rowków tam zmieniono ?
http://i.imgur.com/uS97CaL.jpg
http://i.imgur.com/Lu1RteE.jpg

MacGyver1985
05-12-2014, 08:31
Dzięki Animuss, skorzystam z tych uwag
Byłem w kotłowni, rzeczywiście jedna strona nie dopala, ewidentnie, bo z prawej strony ładny żar po lewej ciemno i dymi śmierdzącymi oparami :)

https://www.youtube.com/watch?v=6hceuwwiqpM&feature=youtu.be
Podawanie 3s/34s, temperatura kotła 48 z 55 zadanej , a zużycie 21kg/18 h więc tragedia
i zawalony ponad brzeg popielnik
292724
292725

Plan taki o 12 wyłączam kocioł, o 13 wyciągam środek, i działamy tzn przeróbka wianka, uszczelnienie, wyczyszczenie

animuss
05-12-2014, 08:53
Dzięki Animuss, skorzystam z tych uwag
Byłem w kotłowni, rzeczywiście jedna strona nie dopala, ewidentnie, bo z prawej strony ładny żar po lewej ciemno i dymi śmierdzącymi oparami :)

https://www.youtube.com/watch?v=6hceuwwiqpM&feature=youtu.be
Podawanie 3s/34s, temperatura kotła 48 z 55 zadanej , a zużycie 21kg/18 h więc tragedia
i zawalony ponad brzeg popielnik
292724
292725

Plan taki o 12 wyłączam kocioł, o 13 wyciągam środek, i działamy tzn przeróbka wianka, uszczelnienie, wyczyszczenie

Nawet w popielniku widać dwie strefy palnika,jedna spalająca druga sypiąca węgiel.:(

MacGyver1985
05-12-2014, 09:22
racja racja Kolego, widać to ewidentnie z tym niedopaleniem.

Instrukcja do jareckiego zmian od jareckiego:

1. Ściągasz górne palenisko
2. Wyciągasz wianek
3. Wianek w imadło, szlifierka z tarczą chyba 3,2mm jak pamiętam albo 2,5mm i robisz tak ze skosem jak na fotach widać.
4. Składasz do kupy, górne palenisko uszczelniasz sliconem na 1200st.C na połączeniu z metalową puszką powietrzna palnika

Pytanie tylko czy to wszystko robię przez główne drzwiczki w kotle, czyli wyciągam to palenisko i wianek (punkty 1-2)? i potem jak uszczelniam to górne palenisko to silikon daję w środku czy na zewnątrz , i potem wkładam i dociskam

Jak to czytam to się z siebie śmieję, tzn z tego "technicznego języka" który łamię i kaleczę :)

Ale przyznam, że jestem podekscytowany tymi zmianami w których będę zaraz uczestniczył :)

animuss
05-12-2014, 09:51
racja racja Kolego, widać to ewidentnie z tym niedopaleniem.

Instrukcja do jareckiego zmian od jareckiego:

1. Ściągasz górne palenisko
2. Wyciągasz wianek
3. Wianek w imadło, szlifierka z tarczą chyba 3,2mm jak pamiętam albo 2,5mm i robisz tak ze skosem jak na fotach widać.
4. Składasz do kupy, górne palenisko uszczelniasz sliconem na 1200st.C na połączeniu z metalową puszką powietrzna palnika

Pytanie tylko czy to wszystko robię przez główne drzwiczki w kotle, czyli wyciągam to palenisko i wianek (punkty 1-2)? i potem jak uszczelniam to górne palenisko to silikon daję w środku czy na zewnątrz , i potem wkładam i dociskam

Jak to czytam to się z siebie śmieję, tzn z tego "technicznego języka" który łamię i kaleczę :)

Ale przyznam, że jestem podekscytowany tymi zmianami w których będę zaraz uczestniczył :)

Proponuję Ci jeszcze konsultację telefoniczną Jarecki[/B].
Jeszcze jedno pytanie ,czy nie stracisz gwarancji? jak przerobisz może powinieneś wyposażyć się w jaszcze jeden taki wianek bez przeróbek mechanicznych na wypadek wizyty gwaranta.

MacGyver1985
05-12-2014, 17:25
To postaram się powoli rozsądnie zrelacjonować co się działo
Pierwsza niejasność pojawiła się gdy zobaczyłem wianek, ponieważ był on inny, niż ten który widziałem na zdjęciach
Myślę, że był mniej masywny , a podstawowa różnica była taka że od spodu ma "nóżki" które wchodzą na fajkę ( chyba tak się nazywa)
Kreski na zdjęciach są moim zaznaczeniami mazakiem cięć jakie miałem wykonać
292779
292780
292781

na początki nacięcia chciałem zrobić grubością 3,2mm, ale jak zobaczyłem że mój wianek jest mniej masywny postanowiłem wybrać tarczę o grubości 2,5

tak wyszło :

292782
292779

Założyłem, palenisko nałożyłem grubą warstwę silikonu, błąd który mogłem popełnić to fakt, że po złożeniu wszystkiego nie odczekałem więcej niż 30 min zacząłem rozpalać, i zastawiam czy silikon wytrzymał , czy stopniowo puszcza

tak wyglądało palenisko po rozpaleniu

https://www.youtube.com/watch?v=1B85MpFfZOs&feature=youtu.be

Animuss dzięki za telefon do jareckiego, skorzystałem, więc jestem wdzięczny

poltowski2000
05-12-2014, 17:40
wygląda niezle , zobaczymy rano co będzie w popielniku. jakie masz ustawienia?

MacGyver1985
05-12-2014, 17:43
Obserwacja po 2 godzinach jest taka, że na filmie całe palenisko było naprawdę mocno rozgrzane, i temperatura szybko szła do góry, teraz jak by paliło się nieźle ale tylko środkiem(chyba że tak powinno być) , może wtedy był mocny nadmuch bo chyba przy rozpalaniu dałem nawet moc 50 %, a teraz jest 25%
Przed chwilą temperatura na kotle do 51.3 i długo nic się nie zmieniało a paliło się tak

https://www.youtube.com/watch?v=H_fXSsRW7k4&feature=youtu.be

I jeszcze nastawy, co myślicie
obecne podawanie : 4s/40s
kaloryczność 19KJ
parametry pracy minimalnej 4s/44s
parametry podtrzymywania : podawanie 5s przerwa 15 min
regulacja spalania czyli korekcja powietrza 0% (dmuchawa ma moc 25,1%)
max moc kotła 55 %

poltowski2000
05-12-2014, 17:57
palenisko wygląda dobrze. czy spala węgiel do końca ? co masz na muśli że temperatura stoi. piec nie może dobić do góry bo dogrzewa mieszkanie czy po prostu piec nie może osiągnąć temp.

MacGyver1985
05-12-2014, 18:01
Mam wrażenie, że węgiel spala się nieźle, Okej do rana zostawię i nic nie ruszam, jutro dam zdjęcia popielnika, i nagram palenisko, podam też ile spala, może teraz jak nie będę musiał się martwić paleniskiem będę mógł na spokojnie doregulować sterownik.

poltowski2000
05-12-2014, 18:09
kaloryczność dał bym od razu oczko wyżej

animuss
05-12-2014, 18:37
To postaram się powoli rozsądnie zrelacjonować co się działo
Pierwsza niejasność pojawiła się gdy zobaczyłem wianek, ponieważ był on inny, niż ten który widziałem na zdjęciach
Myślę, że był mniej masywny , a podstawowa różnica była taka że od spodu ma "nóżki" które wchodzą na fajkę ( chyba tak się nazywa)
Kreski na zdjęciach są moim zaznaczeniami mazakiem cięć jakie miałem wykonać
292779
292780
292781

na początki nacięcia chciałem zrobić grubością 3,2mm, ale jak zobaczyłem że mój wianek jest mniej masywny postanowiłem wybrać tarczę o grubości 2,5

tak wyszło :

292782
292779

Założyłem, palenisko nałożyłem grubą warstwę silikonu, błąd który mogłem popełnić to fakt, że po złożeniu wszystkiego nie odczekałem więcej niż 30 min zacząłem rozpalać, i zastawiam czy silikon wytrzymał , czy stopniowo puszcza

tak wyglądało palenisko po rozpaleniu

https://www.youtube.com/watch?v=1B85MpFfZOs&feature=youtu.be

Animuss dzięki za telefon do jareckiego, skorzystałem, więc jestem wdzięczny

Z jakiegoś powodu ta część palnika nie pracowała mam obawy czy przypadkiem po prostu się nie zapchała miałem z węgla.
http://i.imgur.com/l0I1iQn.jpg
Te nóżki mnie martwią ,jest pomiędzy nimi wystarczająca przestrzeń na przepływ powietrza.
Może być nadal problem ,już mówię jaki ,końcówka ślimak podajnika najprawdopodobniej goni najdrobniejszy pył z ekogroszku w jedno miejsce i po pewnym czasie znowu przytka część otworów napowietrzających fajkę.

MacGyver1985
05-12-2014, 18:47
Masz rację Animuss, też zauważyłem, że ta strona jest dziwnie "spalona" , może coś z nawiewem, albo jaki napisałeś miał zapchał.
Mam zamiar kupić jeszcze 2 takie palniki, jeden będę przerabiał w ramach eksperymentu( np większe nacięcia, lub grubszą tarczą ), drugi zostawię jak napisałeś dla serwisanta , gdyby coś się działo.
Dziękuję Panowie za kolejną pomoc, sporo dziś się najeździłem i trochę na powalczyłem z tym kotłem (m.in porządnie wyczyściłem) więc kładę się spać z nadzieją, że rano będzie dobrze. Opróżniłem przed chwilą popielnik, więc zobaczymy co zastanę. Uważam, że dziś udało mi, właściwie nam :) zrobić krok milowy :yes:

PS: Przypomniało mi się : jak rozbierałem palnik i wianek, nie zauważyłem, żeby wcześniej był zasilikowany, więc chyba faktycznie powietrze bokiem uciekało, a dodatkowo może miał zapchał i wtedy tym bardziej bokami dmuchało , ale to lekkie przemyślenie.

animuss
05-12-2014, 18:49
Obserwacja po 2 godzinach jest taka, że na filmie całe palenisko było naprawdę mocno rozgrzane, i temperatura szybko szła do góry, teraz jak by paliło się nieźle ale tylko środkiem(
Na razie poczekajmy na dłuższą pracę lepiej tak jak teraz niech pracuje niż przedtem,ale niewątpliwie trochę
się przytkał po 2 godzinach .

MacGyver1985
06-12-2014, 07:35
witam Kolegów :)

Byłem już w kotłowni, mam wrażenie że jest dużo lepiej po tych zmianach czyli użycia silikonu i nacięciach.
Jak oglądałem palenisko zauważyłem, że są spieki po wszystkich stronach(ale takie dziwne jak by napowietrzone lekko pozespalane ze sobą jak pajęczyna), ale nie ma już niedopalonych kawałków, a jak zobaczycie na poniższym filmiku, kiedy zacząłem ruszać pogrzebaczem i porozrzucałem spieki pod spodem był ładny żar. Więc może to będzie tylko regulacja powietrza i ilość podawanego węgla.

https://www.youtube.com/watch?v=6R4RIXhYMis&feature=youtu.be

A teraz pełne dane moich ustaw:

Palę czeskim groszkiem (Komorany) kaloryczność 19kj
Zawór 4D ustawiony na 3 (wg tej starej skali , bo innej nie znalazłem)
podłogówka na 35 m2 -temperatura ustawiona32stC natomiast kaloryfery (w sumie 50 żeberek) odkręcone na ok 4 (w skali 1-5)
Ustawienia w sterowniku :
Max moc kotła 55%
obecne podawanie węgla : 4s/40s
Moc minimalna kotła 33%
Wydajność podajnika 13.5kg/h
Minimalna moc dmuchawy 20%
Minimalna temperatura zadana 55 st C
Regulacja spalania : moc kotła 33% dmuchawy 25%
Parametry podtrzymywania : podawanie 5s/przerwa 15 min tu wczoraj zmieniłem ( przedtem było 5s przerwa 30min)
Nadmuch podtrzymywania : 20s /40%
Parametry pracy: minimalne podawanie 4s/44s ( może tuz zmienię np na 3s/44 ???
Korekcja powietrza 0% czyli moc dmuchawy 23,9% ( tu też pomyślałem o zmiejszeniu nadmuchu )
Kaloryczność opału ustawiłem zawyżoną czyli 21 KJ
Spalanie jakie pokazuje sterownik 17,4kg/16 godzin

Zdjęcia po nocy z popielnika

292816
292817

a przy okazji udanej soboty Panowie :)

animuss
06-12-2014, 13:50
witam Kolegów :)

Byłem już w kotłowni, mam wrażenie że jest dużo lepiej po tych zmianach czyli użycia silikonu i nacięciach.
Jak oglądałem palenisko zauważyłem, że są spieki po wszystkich stronach(ale takie dziwne jak by napowietrzone lekko pozespalane ze sobą jak pajęczyna), ale nie ma już niedopalonych kawałków, a jak zobaczycie na poniższym filmiku, kiedy zacząłem ruszać pogrzebaczem i porozrzucałem spieki pod spodem był ładny żar. Więc może to będzie tylko regulacja powietrza i ilość podawanego węgla.

https://www.youtube.com/watch?v=6R4RIXhYMis&feature=youtu.be

A teraz pełne dane moich ustaw:

Palę czeskim groszkiem (Komorany) kaloryczność 19kj
Zawór 4D ustawiony na 3 (wg tej starej skali , bo innej nie znalazłem)
podłogówka na 35 m2 -temperatura ustawiona32stC natomiast kaloryfery (w sumie 50 żeberek) odkręcone na ok 4 (w skali 1-5)
Ustawienia w sterowniku :
Max moc kotła 55%
obecne podawanie węgla : 4s/40s
Moc minimalna kotła 33%
Wydajność podajnika 13.5kg/h
Minimalna moc dmuchawy 20%
Minimalna temperatura zadana 55 st C
Regulacja spalania : moc kotła 33% dmuchawy 25%
Parametry podtrzymywania : podawanie 5s/przerwa 15 min tu wczoraj zmieniłem ( przedtem było 5s przerwa 30min)
Nadmuch podtrzymywania : 20s /40%
Parametry pracy: minimalne podawanie 4s/44s ( może tuz zmienię np na 3s/44 ???
Korekcja powietrza 0% czyli moc dmuchawy 23,9% ( tu też pomyślałem o zmiejszeniu nadmuchu )
Kaloryczność opału ustawiłem zawyżoną czyli 21 KJ
Spalanie jakie pokazuje sterownik 17,4kg/16 godzin

Zdjęcia po nocy z popielnika

292816
292817

a przy okazji udanej soboty Panowie :)

Witam ,ale spieki z tego Czecha z Komoranów sporo się robi..Przy takich spiekach daj podawanie na 2 s przerwa 20 s niech wzrusza ten węgiel podajnik.

MacGyver1985
06-12-2014, 14:31
Hej Animuss, hmm, te 4s/40s ustawił automat, ja mogę jedynie po wejściu w obsługę dla serwisanta zmienić w opcji Parametry pracy minimalne podawanie i przerwę, teraz jest 4s/44s, wówczas sterownik bierze te zmiany pod uwagę i koryguje podawanie i przerwę
Godzinę temu zmieniłem jedynie korekcję powietrza na -4%

animuss
06-12-2014, 14:50
Hej Animuss, hmm, te 4s/40s ustawił automat, ja mogę jedynie po wejściu w obsługę dla serwisanta zmienić w opcji Parametry pracy minimalne podawanie i przerwę, teraz jest 4s/44s, wówczas sterownik bierze te zmiany pod uwagę i koryguje podawanie i przerwę
Godzinę temu zmieniłem jedynie korekcję powietrza na -4%

Zapomniałem o tym badziewnym automacie:)
Ale ustaw jak najczęstsze podawanie .

MacGyver1985
06-12-2014, 15:05
coś pokombinuje z tym podawaniem , ważne że jest lepiej, dziś wsypałem ostatni 5 worek czecha, więc od jutra będę testował jaret 22JK

Jarecki79
06-12-2014, 15:05
Faktycznie ten Twój odlew jakiś uboższy, poskąpili żeliwa na odlewni.
W każdym razie nacięcia zrobiłeś OK.

To przetoczenie na moich fotkach było fabryczne, ja tego nie robiłem, jedyne co robiłem, to te nacięcia.
Tyle,że u Ciebie ten wianek jakiś taki bardziej lipowaty.

Grunt jednak,że palnik zaczął lepiej gadać.
Miłego weekendu ;)

MacGyver1985
06-12-2014, 15:34
Dzięki Jarecki za pomysł i podzieleni się nim, Animuss bardzo się tu też zaangażował i poodkrywał parę błędów w mojej instalacji które już zniwelowałem( choćby złe ustawienie pomp czy nieprawidłowa tarcza do zaworu 4D), poratował mnie też nr do Ciebie, więc wczoraj trochę "suszyłem Ci głowę " i wyszło jak powinno :)
Nie mogę też zapominać o Kolegach Poltowski oraz kobra , którzy też tu mnie mocno wspierają i podają cenne wskazówki :yes:

Animus udało się ustawić to co zasugerowałeś

wszedłem obsługę dla serwisanta zmieniłem w opcji Parametry pracy minimalne podawanie 2s przerwę 21,a sterownik zmienił wtedy bieżące podawanie na 2s/20 s, więc zobaczę co z tego będzie
Jak zjawi się poltowski to pewnie coś doda, bo chyba ma ten sam sterownik co mój :)

animuss
06-12-2014, 15:58
Ok.
Zapytaj Jareckiego czy by nie załatwił tego masywniejszego wianka ,palnik bez obrotu to jednak lipa.

MacGyver1985
06-12-2014, 16:12
http://www.sklep.pancerpol.com.pl/wianek-15kw.html nie wiem czy czasem to nie ten wianek, czyli do mocniejszego modelu, ale może tez pasować do mojego
Właśnie się zorientowałem , że firma co robi m.in te wianki, czyli PANCERPOL znajduje się ok 10 km od mnie , więc ich odwiedzę w następnych tygodniu :)

animuss
06-12-2014, 16:17
http://www.sklep.pancerpol.com.pl/wianek-15kw.html nie wiem czy czasem to nie ten wianek, czyli do mocniejszego modelu, ale może tez pasować do mojego
Właśnie się zorientowałem , że firma co robi m.in te wianki, czyli PANCERPOL znajduje się ok 10 km od mnie , więc ich odwiedzę w następnych tygodniu :)To jeszcze inny wianek ale bardziej podobny do wianka Jareckiego .
http://www.sklep.pancerpol.com.pl/media/products/892eec960e56a825ca78a2ca6cea4e2c/images/thumbnail/big_wianek_15_st-Resizer-_800x800Q100SR.jpg?lm=1415280873
przylega do powierzchni w całości.

MacGyver1985
06-12-2014, 19:58
Po ok 4 h tak wygląda palenisko


https://www.youtube.com/watch?v=7jHMC1vmP_c&feature=youtu.be

Uważam, że palnik fajnie się sprawuję, brak niepodpalonych kawałków groszku, temperatura cały czas utrzymuję się ok 56st C
Jedynie te spieki, ale może faktycznie z tym węglem i takim palniku cudów nie będzie :)
292936

Spalanie ok 24kg/22h , tu może tu dużo, ale z drugiej strony kaloryczność węgla to 19 KJ , pomimo że ustawiłem na sterowniku 21 :)

Zrobiłem małe zmiany czyli podawanie 3s/31 s, a korekcję powietrza obniżyłem do -10 czyli nadmuch 21,8 %

Zobaczę co z tego będzie, a jutro podsumuję na ile wystarczyło mi 5 worków czecha , bo się już kończy :) więc zdam relację

Dobrego wieczoru :)

animuss
06-12-2014, 21:26
Po ok 4 h tak wygląda palenisko


https://www.youtube.com/watch?v=7jHMC1vmP_c&feature=youtu.be

Uważam, że palnik fajnie się sprawuję, brak niepodpalonych kawałków groszku, temperatura cały czas utrzymuję się ok 56st C
Jedynie te spieki, ale może faktycznie z tym węglem i takim palniku cudów nie będzie :)
292936

Spalanie ok 24kg/22h , tu może tu dużo, ale z drugiej strony kaloryczność węgla to 19 KJ , pomimo że ustawiłem na sterowniku 21 :)

Zrobiłem małe zmiany czyli podawanie 3s/31 s, a korekcję powietrza obniżyłem do -10 czyli nadmuch 21,8 %

Zobaczę co z tego będzie, a jutro podsumuję na ile wystarczyło mi 5 worków czecha , bo się już kończy :) więc zdam relację

Dobrego wieczoru :)
Jest lepiej to fakt ,pytanie na dziś ,czy na długo ?
i trochę obniżyło się palenisko w palniku .

MacGyver1985
06-12-2014, 21:33
Animuss, na dziś już dość stresujących pytań :) myślę, że tak czy siak wiem już sporo, jeśli coś się sknoci, będę reagował, potrafię już rozebrać palnik etc
Mnie nurtuje pytanie jak na tym poprawionym palenisku będzie teraz spalał się ten węgiel z Piekar, czy 2 tony z Bytomia :) tak czy inaczej, jutro jak pisałem zasypię go jaretem, zobaczę co się zmieni :)
choć korci mnie żeby zasypać go Piekarami :)

a co masz na myśli, że obniżyło się palenisko ? tzn wiem o co chodzi, ale skąd taki skutek ?

animuss
06-12-2014, 22:02
Animuss, na dziś już dość stresujących pytań :) myślę, że tak czy siak wiem już sporo, jeśli coś się sknoci, będę reagował, potrafię już rozebrać palnik etc
Mnie nurtuje pytanie jak na tym poprawionym palenisku będzie teraz spalał się ten węgiel z Piekar, czy 2 tony z Bytomia :) tak czy inaczej, jutro jak pisałem zasypię go jaretem, zobaczę co się zmieni :)
choć korci mnie żeby zasypać go Piekarami :)
a co masz na myśli, że obniżyło się palenisko ? tzn wiem o co chodzi, ale skąd taki skutek ?
:D
Wiem że dasz radę .
Większe napowietrzanie w głębszej strefie palnika spowodowało obniżenie się paleniska.
Dodam jeszcze że więcej otworów,rowków itd..w palniku to mniejsza modulacja mocy .
Proponuję od razu na głęboką wodę ,zasyp Piekarami ale wsyp tylko tyle żeby można było zasypać czymś słabszym jak będą kłopoty.

MacGyver1985
06-12-2014, 22:13
No w końcu mnie trochę pocieszyłeś , pisząc że dam radę :) bez wsparcia licho to bym widział , a tak już jest nieźle
Mam jeszcze jedną teorię którą będę chciał przetestować. Nasunęła mi się jak przeczytałem to co napisałeś :
"Dodam jeszcze że więcej otworów,rowków itd..w palniku to mniejsza modulacja mocy"
Myśl jest taka : Jak w przyszłym tygodniu dokupię 2 palniki, może założę na próbę bez tych rowków, tylko zasilikonuję, bo mam takie przypuszczenie, że problem od początki wziął się z faktu, że mój instalator nie zasilikonował paleniska. Co myślisz o tym eksperymencie ?

Byłem jeszcze w kotłowni, zrobiłem ostatnią zmianę na noc, tzn "oszukałem" sterownik i poniosłem kaloryczność opału z 20 na 22 KJ, może coś zmniejszy spalanie .

Dzięki za dziś, życzę spokojnej nocy i dobrej niedzieli

animuss
06-12-2014, 22:53
No w końcu mnie trochę pocieszyłeś , pisząc że dam radę :) bez wsparcia licho to bym widział , a tak już jest nieźle
Mam jeszcze jedną teorię którą będę chciał przetestować. Nasunęła mi się jak przeczytałem to co napisałeś :
"Dodam jeszcze że więcej otworów,rowków itd..w palniku to mniejsza modulacja mocy"
Myśl jest taka : Jak w przyszłym tygodniu dokupię 2 palniki, może założę na próbę bez tych rowków, tylko zasilikonuję, bo mam takie przypuszczenie, że problem od początki wziął się z faktu, że mój instalator nie zasilikonował paleniska. Co myślisz o tym eksperymencie ?

Byłem jeszcze w kotłowni, zrobiłem ostatnią zmianę na noc, tzn "oszukałem" sterownik i poniosłem kaloryczność opału z 20 na 22 KJ, może coś zmniejszy spalanie .

Dzięki za dziś, życzę spokojnej nocy i dobrej niedzieli
Wracać do oryginału prawdopodobnie nie warto (mała strefa retencji żaru) Jarecki już to przerobił ,ale kombinuj .
Ja bym nie inwestował już w tą padlinę. :rolleyes:
Przetestował bym przez dłuższy okres czasu większą gamę paliw może coś da się dopasować do niego .
Jest jeszcze ekorusek
drugi czesiek
są miały ,ale miały mocno żużlują więc raczej nie
Może domieszka pelletu rozsypie te spieki ,w pelletach nadzieja dodane do ekogroszku gdzieś tak z 30% do wsadu .

poltowski2000
07-12-2014, 10:18
testy jak najbardziej polecam, ale nie w sezonie grzewczym. no chyba ze kolega ma ochotę posiedzieć przy piecu jeszcze trochę. w pażdzierniku przetestowałem 1. retopal -lokalny skład, 2 żółta iskra z kareny, 3 czesiek taniopal 4 gold z bartexu i equation z leroy M. firmy barter. uważam że karena wygrywa ale jest to trudny węgiel do tego palnika. zasada jest taka z resztą juz poruszana: nie za duża kaloryczność i drobna frakcja grochu i tyle. w takim zestawieniu daje rade całkiem dobrze. proponuje ustaw ten bytom ( bo podejżewam że go teraz spalisz całkiem fajnie) i zapomnij o kotłowni. i jeszcze jedno - osłonę dmuchawy odsłoniłbym na ok 1,5 cm.

poltowski2000
07-12-2014, 10:23
przy karenie ustawiłem ster na dwóstan i paliłem z pełną mocą .miąłem wrażenie że to jest dobry kierunek przy tym opale. myślę ,że możesz spróbować zrobić to z bytomiem . 100 procent mocy i ogień

MacGyver1985
07-12-2014, 11:14
dzień dobry Kolegom :)

w nocy spać nie mogłem i koło północy przywróciłem ustawienia fabryczne , rano różnicy znacznej nie było, pali się dobrze, a spieki był jak ostatnio a tak wyglądał popiół
292981
292982

Ustawienia fabryczne :

w panelu dla serwisanta :
parametry pracy: minimalne podawanie 1s/przerwa 50s

w panelu dla instalatora:
Parametry podtrzymywania : podawawanie 24s przerwa 10 min
nadmuch przy podtrzymywaniu : 0s/0%

Tryb dla użytkownika :

max moc kotła 55%
temperatura zadania 55 st C
kaloryczność opału 19kj
regulacja spalania -4% czyli ok 24% nadmuchu
temp wody użytkowej 40%
temp podłogówki 32
spalanie ok 1,5kg /1h
obecnie podaje 5s/45s

zawór 4d ustawione na 3,

Gdzie proponujecie zmiany? dziwne to podawanie na podtrzymaniu i brak nadmuchu, i może zawór 4d dam na 2 ?

Za ok 2 h zasypuję Bytomiem 26,5KJ albo Piekarami 26KJ :) mam nadzieję, że to ostatni test :)

poltowski co masz na myśli, pisząc :
"przy karenie ustawiłem ster na dwóstan i paliłem z pełną mocą .miąłem wrażenie że to jest dobry kierunek przy tym opale. myślę ,że możesz spróbować zrobić to z bytomiem . 100 procent mocy i ogień"
nie wiem jak to ustawić

poltowski2000
07-12-2014, 12:08
-instalatro- tryb pracy kotła- dwustawna

-max mocy kotła 100%


no i zmniejsz otwór na dmuchawie bo wydaje się za duży

MacGyver1985
07-12-2014, 12:56
Idę ładować Piekary , najpierw jego zużyję( mam jeszcze ok 1 tony-około bo luzem), spróbuję na początku automat do wieczora zobaczę co będzie na poprawionym palniku

Piekary załadowane, przestawiłem tylko moc kotła z 55 na 60% i korekcję powietrza z -4 na 0%
i zmniejszyłem otwór wentylatora na ok 1,5cm

Animuss właśnie znalazłem tą poprawną skalę do 4D i zamontowałem, tak wygląda

293010

animuss
07-12-2014, 14:03
Idę ładować Piekary , najpierw jego zużyję( mam jeszcze ok 1 tony-około bo luzem), spróbuję na początku automat do wieczora zobaczę co będzie na poprawionym palniku

Piekary załadowane, przestawiłem tylko moc kotła z 55 na 60% i korekcję powietrza z -4 na 0%
i zmniejszyłem otwór wentylatora na ok 1,5cm

Animuss właśnie znalazłem tą poprawną skalę do 4D i zamontowałem, tak wygląda

293010

Super wygląda ,testuj "wungle" będę śledził wątek ,spróbuj jeszcze mieszanki z pelletami ,jest jeszcze siany miał z produkcji ekogroszku ,może drobniejsza frakcja będzie lepsza.

poltowski2000
07-12-2014, 15:43
piekary- ile to ma 26kj ?

poltowski2000
07-12-2014, 15:49
przy 26mj grochu fajka musi trochę pogonić , oto moja propozycja
daj kaloryczność na maxa
dwustan
max kotła bym dał ok 80% ( bo od 60% palnik dopiero zaczyna fajnie dawać)
i krótki cykl np 2s podawanie i x przerwa

MacGyver1985
07-12-2014, 17:30
hej Poltowski, tak piekary mają 26kj, ale dałem mu na sterowniku max czyli 26,5 KJ . Do jutra testuję automat ale już dziś ustawiłem mu moc kotła 60 % przy temp zadanej 55 st C, w poniedziałek koło południa zrobię to co proponujesz, a z tym podawaniem to np 2s/15s ???
I czy zostawić ustawienie na podtrzymywaniu czyli:
podawawanie 24s przerwa 10 min i
nadmuch przy podtrzymywaniu : 0s/0%

Ps Dzięki Animuss za pomysł , i za czas poświęcony mojemu wątkowi :)

poltowski2000
07-12-2014, 17:50
podtrzymanie 10s/25min spokojnie wystarczy.

MacGyver1985
07-12-2014, 18:33
okej ustawiłem podtrzymywanie 10s/15 min , i 0s nadmuchu, natomiast co do jutra na dwustanie podawanie spróbuję 2s/20s
korekcję powietrza ruszać , bo teraz ma 0%?

poltowski2000
07-12-2014, 18:39
ja mam na 0%

MacGyver1985
07-12-2014, 19:00
dobrej nocy :) jutro dam zdjęcia z popielnika i film z paleniska ,dzięki za dziś Panowie

MacGyver1985
08-12-2014, 08:28
Nocka minęła, dane które zastałem
spalanie 16kg/21 godzin, czyli jest duża poprawa, ciekawe czy to dobry wynik czy średni ?
bo z obecnego podawania węgla wychodzi że na miesiąc spalę ok 550kg ( licząc 30 dni)
pali się ładnie
moc kotła miałem ustawione na 60% , teraz z rana podkręciłem na 65 zobaczymy , może się coś mniej będzie spalał
automat podaje po rozruchu 4s/46s
podawanie na potrzymaniu 10s podawanie/przerwa 10 min

Popielnik :
293110
293111

Zawór 4D
293113

MacGyver1985
08-12-2014, 12:42
spalanie znów nieznacznie spadło 17kg/24h, po tym odczycie dokonałem kolejnych małych zmian, moc kotła zwiększyłem z 65 do 70% , a podawanie w podtrzymaniu 10s/przerwa 20 min

chyba jest co raz lepiej :)

poltowski2000
08-12-2014, 16:46
no stary idziesz w dobrym kierunku, jednak na twój metraż 17 w mojej opinii to jest dużo. 14 to ja mam dzisiaj na 160m. z resztą poco gdybać, wejdz na stronę ciepłowłaściwe , wypełnij ankietę i zobaczysz czego możesz się spodziewać po swojej hacie. mam jeszcze dla ciebie parę pomysłów, zobaczymy co z tego wyjdzie. opisz mi pętle z grzejnikami, bo tu możemy coś jeszcze uciąć. pamiętasz, podpowiedziałem ci żebyś ustawił program korekcji na module. napisz czy coś z tego wyszło.

MacGyver1985
08-12-2014, 16:56
Spadło do 16kg/24h :) jest mały progres , jeszcze dziś porządnie wyczyszczę kocioł :) może coś się poprawi.
Nie wiem co masz do końca na myśli jeśli chodzi o pętlę z grzejnikami, ale wygląda to tak , że w jednym pokoju mam 2 grzejniki po 10 żeberek każdy, jeden grzejnik 10 żeberkowy w przedpokoju i ostatni grzejnik 20 żeberkowy w ostatnim pokoju. W kuchni, lazience jest podłogówka
Co do programu korekcji o którym pisałeś nie ruszałem tego bo byłem skupiony na tym żeby w ogóle to chodziło :) nie ma pomysłu jak to zrobić, mam domek zlat 60 , ocieplony ale zawsze to stara technologia ( nie wiem jaki mam straty) więc też nie wiedziałem jaką korekcję mogę zrobić
I póki co jadę na automacie , nie włączyłem dwustanu, bo dobrze na razie idzie :)

poltowski2000
08-12-2014, 17:03
termostaty na kalafiorach?
cieplowłaściwe - naprawde warto.
co do korekcji to teraz mozesz już o tym pomysleć. nie zaszkodzi a spalanie może jeszcze spaść w dół.

MacGyver1985
08-12-2014, 17:12
Co termostatów to mam takie zwykłe głowice na kaloryferach, nie mam żadnych wyświetlaczy itp, nie wiem co to ciepło właściwe, a jeśli chodzi korekcję to poczytam o tym w instrukcji

poltowski2000
08-12-2014, 18:41
zwykłe głowice czy zwykle glowice termostatyczne?
a ciepłowłasciwe to jest strona : http://cieplowlasciwie.pl/

poltowski2000
08-12-2014, 18:50
korekcja tzn regulacja temperatury czy czasu pracy pompy. w twoim przypadku o ile sie nie myle czasu pracy pompy. czyli możesz zaprogramować tak żeby pracowała/ nie pracowała według twojego uznania. wszystko to zależy od oczekiwanej temperatury w budynku i zdolności akumulacji ciepła przez ten budynek i tyle ...

MacGyver1985
08-12-2014, 19:26
Co do głowic to tak to wygląda
293225
293226

O korekcji czytam, wiem już o co chodzi, na początku coś ustawię na logikę i wyczucie i będę obserwował, czy np nie przesadziłem z korekcją i nie zamarzłem nocą :) ale pomysł dobry i na pewno tym się pobawię

Strona ciepło właściwe też interesująca, jutro wypełnię sobie i zobaczę co wyjdzie

poltowski2000
08-12-2014, 19:40
oczywiście , ustaw i obserwuj, będziesz najlepiej wiedział czy jest wystarczająco ciepło. jednak , może być też efekt odwrotny, musisz na to zwrócić uwagę, a to jest wychłodzenie obwodu. jeżeli wychlodzisz obwód i wydatek energii będzie wyższy na jego rozgrzanie niż na jego ciągłe utrzymanie to taka praktyka nie ma sensu. sprawdz to sam, jeden tydzień poleć na programie , drugi bez niego i porównaj, sam zobaczysz.

MacGyver1985
08-12-2014, 19:46
okej , dzięki za wskazówkę, a głowice mogą być ? czy sugerujesz coś bardziej zaawansowanego ?

poltowski2000
08-12-2014, 19:47
co do głowić to masz zwykłe. proponuje wymianę na termostatyczne. będziesz miał na pewno duuużo mniejsze spalanie. koszt niewielki a pożytek na lata, no i dokładnie ustawisz temperaturę w pokojach. w jednym tak , w drugim inaczej i takie tam....

poltowski2000
08-12-2014, 19:49
no i jeszcze zostaje docieplenie strychu. jak ci idzie z tym dziełem?

MacGyver1985
08-12-2014, 20:02
Na stropie na strychu rozłożyłem na folii wełnę 15cm rockwola, więc odcialem się od góry. Jakie głowice proponujesz?

poltowski2000
08-12-2014, 20:17
dunfos czy hetrz z tymi nie stracisz.

poltowski2000
08-12-2014, 20:19
widzisz, ciepłowłaściwe ci zaproponowałem żebyś dokładnie zobaczył gdzie masz najwięcej strat ciepła. do ci niezły pogląd. wtedy na strychu zamiast 15 rozłożysz 30. hehe

MacGyver1985
08-12-2014, 20:52
Wierzy mi Kolego że jeśli dojde do przekonania że lepiej dac 30cm wełny to jestem w stanie rozłożyć kolejne 15cm :-) a o tych termostach poczytam, zobaczę ile to kosztuje i czy mnie póki co stać

poltowski2000
08-12-2014, 20:56
w tym roku kilka wymieniłem, za komplet czyli zawór i głowica danfosa dalem około 70zł

poltowski2000
08-12-2014, 20:58
kolego kombinuj , jeszcze zobaczysz na sterze 13/24 . nara

MacGyver1985
09-12-2014, 08:23
Dzień dobry, cudów nie ma ale znów dobry wynik, po nocy spalanie mam 8,4kg/13h czyli to wychodzi 15,5kg/24h, , znów postęp :)
Zastanawiam się czy zmienić znów moc kotła , teraz mam max moc 75% a temperaturę zadaną 55 st C
Tak czy siak jest coraz lepiej, a w popielniku też znaczna poprawa, jak kiedyś miałem po nocy prawie cały tak teraz
293301

poltowski2000
09-12-2014, 08:29
próbuj , sam ocenisz. tylko po zmianie daj mu trochę popracować żeby mógł dojść do siebie po zmianach.

poltowski2000
09-12-2014, 08:30
tak sobie pisaliśmy o termostatach wczoraj, a myślał kolega o Termostacie pokojowym.

MacGyver1985
09-12-2014, 08:39
coś takiego ??
http://allegro.pl/termostat-pokojowy-homexpert-honeywell-thr840dbg-i4790293814.html
http://allegro.pl/sterr-termostat-pokojowy-bezprzewodowy-rtw501-i4848981714.html

+TOF
09-12-2014, 08:42
witam wszystkich forumowiczów. podłączę się do tematu jako że, po długich perturbacjach zakupowych, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem identycznego Galmeta. Zauważyłęm wzrost komfortu życia oraz zużycia paliwa dotychczas spalanego w dolnozasypowym kotle tradycyjnym. Śledzę niniejszy wątek od początku starając się wyciągnąć jak najwięcej nauki dla siebie.
Ogrzewam budynek parterowy (płaski dach) 90m2 bez podłogówek, styropian 12 na ścianach, 10 strop i posadzka, instalacja miedziana, panele stalowe. Od odpalenia jadę na pełnym automacie, jeszcze nie wdrożyłem sugerowanych zmian palnika (nacięć) orz nie został on uszczelniony - silikon kupiłem wczoraj i dziś lub jutro obie rzeczy za jednym zamachem zrobię. Eko 24-26 po dzisiejszej nocy wykazał spalanie na poziomie 20 kg/24h, nie jest to pełnia szczęścia ale liczę, że po zmianie i uszczelnieniu wianka oraz pogrzebaniu w ustawieniach wynik się poprawi. Automat sam dozuje potrzebną moc więc zostawilem moc max 100%, kocioł chodzi głównie w trybie pracy (dwa razy udało mi się "upolować" podtrzymanie przy kontroli pieca), głównie w zakresach mocy 50-70%, nadmuch maksymalny przy trybie automatycznym nie dobija do 30%. Rozpisałem się żeby kolega miał porównanie:)

A teraz moje pytanie do znawców tematu: czy dobrze rozumuję, że obecnie nieuszczelniony i nieprzerobiony palnik puszcza bokiem masę zimnego powietrza a sugerowane przeróbki spowodują skoncentrowanie nadmuchu na żar czego efektem będzie wzrost mocy niższym kosztem pracy kotła przy jednoczesnym wyeliminowaniu tego zimnego powietrza tłoczonego w chwili obecnej beproduktywnie do komory spalania?

EDIT dot. głowic: na grzejnikach głowice mam takie:
http://www.arja.pl/produkt/790/GLOWICA-TERMOSTATYCZNA-600100004-BIALA-SCHLOSSER.html i chyba o to poltowskiemu2000 chodziło

MacGyver1985
09-12-2014, 08:47
znawcą nie jestem, ale na pewno uszczelnienie silikonem to podstawa , sam to przetestowałem :)

MacGyver1985
09-12-2014, 09:17
znalazłem jeszcze coś takiego

http://allegro.pl/panel-sterownik-pokojowy-roomster-bezprzewodowy-i4857688268.html

piszą że to dedykowane do naszego sterownika

Tylko właśnie sobie uświadomiłem, że musiałby jeszcze dokupić siłownik do zaworu 4D , to teraz mam siłownik tylko na 3D, i wtedy jest sens montowania tego sterownika Roomster
Wtedy Rommster będzie mógł sterować i 3D i 4D (kaloryfery)

animuss
09-12-2014, 09:34
Ciekawe jeszcze ,który wianek ma na palniku .
Przed uszczelnieniem mamy większy przepływ lewego powietrza przez kocioł,powietrze to nie bierze
udziału w procesie spalania tylko ochładza wymiennik..
Po zasilikonowaniu większa struga powietrza zostanie skierowana do wnętrza palnika ,popłynie przez paliwo,to spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na powietrze dmuchawy.
Po modernizacji ,czyli wykonaniu więcej nacięć ,kanałów powietrznych na palniku ,zmniejsza się modulacja mocy palnika ,czyli trzeba spalać paliwo na wyższej mocy .
Palnik jest jak odwrócony durszlak czym więcej otworów w nim zrobimy tym więcej wody trzeba naraz lać do środka żeby utrzymać wodę w durszlaku.
Do palnika wpychamy powietrze a utrzymujemy odpowiednie ciśnienie.

+TOF
09-12-2014, 10:26
dzięki animuss, czyli te moje 30% dmuchawy może wystarczyć do szybszego wchodzenia (dochodzenia do wyższej mocy) kotła na obroty - jak przestanie gubić powietrze, spalanie może się zmniejszyć bo nie będzie dochodzić do schładzania powierzchni grzewczej tym lewym powietrzem
inaczej mówiąc: obecnie wyświetlane wartości nie oddają parametrów prawidłowej pracy, bo jeżeli do 100% gorącego powietrza ogrzanego w procesie spalania dodamy 50% zimnego, puszczonego dołem palnika, to piec musi się dłużej męczyć żeby złapać temp. zobaczymy po przeróbce

MacGyver, ja odpuszczam sobie wszelką zbędną elektronikę, do utrzymywania temperatury w pomieszczeniach wystarczą głowice termostatyczne na kaloryferach i zawór 4d który oczywiście mam, nie montowałem czujnika pogodowego ani pokojowego, moim czujnikiem pokojowym jest termometr na ścianie a pogodowym - ten za oknem. do kotła i tak się łazi kilka razy dziennie - z przyzwyczajenia, dla sprawdzenia pracy, dla raczenia się tym, że nic nie trzeba robić :) i wtedy można zmieniać ustawienia zaworu czy temp. zadanej

MacGyver1985
09-12-2014, 10:56
Animuss jak zwykle mądrze pisze, sporo wyłapał mi błędów w instalacji, więc warto jeszcze raz nasz wątek prześledzić

Kolego TOF jeśli chodzi o elektronikę to pewnie kwestia wygody i przyzwyczajenia, może na początku nie jest to tak istotne, choć pewne podstawy warto mieć (głowice termostatyczne) . A potem z czasem kiedy kocioł będzie dla nas już "czytelny" zawsze o takiej wygodzie można pomyśleć.
Na razie naszym priorytetem jest zoptymalizować wydajność ( spalanie w stosunku do ciepła) , mnie po wspólnej "pracy" z Kolegami z Forum :) udało się zejść jak pisałem do 15kg/24 Tobie życzę jeszcze lepszych wyników :)
Kolega Poltowski bardzo fajną myśl podał, chodzi o tą korekcję temperatury np nocą , będę chciał to na pewno wypróbować, bo skoro mamy taki zaawansowany sterownik warto z jego funkcji korzystać

Poza tym będę też montował kominek ( sporo mam własnego drzewa) więc wtedy będę też myślał nad oszczędnościami nie pogarszając sobie komfortu mieszkania :)

poltowski2000
09-12-2014, 14:41
ekspert daje kilka możliwości np. korekcja temperatury kotła to jedno a korekcja pracy modułu to jeszcze co innego. a co do termostatów i panelu pokojowego to jedno drugiego nie wyklucza a raczej dopełnia , przynajmniej ja tak uważam bo pomimo założonych termostatów dołozyłem do mojej instalacji regulator pokojowy i teraz mam podstawową i kompletną kontrole temperatury w domu. spadek zużycia opału zaobserwowałem znaczny i tyle . termostat pilnuje żeby w dzień było 22st. a w nocy 20. zwykły termostat tego nie zrobi. obnizenie cieczy na kotle w pewnym sensie ale nie do końca. i trzeba też pamiętać że to nie piecyk kuchenny. co ma dużą bezwładność którą trzeba mieć na uwadze i starać sie wyregulawać obiekt w miare możliwości jak najdokładniej , najefektywniej i przedewszystkim najtaniej.

poltowski2000
09-12-2014, 14:43
o roomsterze napisze pożniej

poltowski2000
09-12-2014, 15:55
roomster , moim zdaniem , ma małą możliwość konfiguracji.jest to najslabsze ogniwo sterownika ekspert. kupiłem go co prawda, ale uwierzcie mi jak się zdziwiłem jak się zorientowałem że w mojej konfiguracji (3d + siłownik na powrocie) nie sprawuje on żadnej funkcji wykonawczej. mogę co jedynie sobie temperaturę pieca sprawdzić. po małej korespondencji z pracownikiem firmy elster, zaproponował modernizację instalacji. ciągnąłem go za słówka, ale nie napisał że ich pokojówka ma luki. roomster jest dedykowany tylko do zaworu 4d i temperaturę obwodu steruje siłownikiem.tak wygląd praca przy włączonym module. natomiast ,z wyłączonym modułem roomster steruje pompą co na zasadzie start / stop. w twoim przypadku mcgyver , to będzie duży wydatek bo musiałbyś kupić moduł i siłownik i roomster. a to wszystko możesz uzyskać za ok 100zł kupując panel który możesz wpiąć na pompę co. i tyle.

poltowski2000
09-12-2014, 16:06
zrobiłem to w ten sposób. auraton 3013 kosztuje nie dużo , ma podstawowe funkcje i nadaje się do założenie bezpośrednio na pompie co. ogólnie jestem zadowolony.


293392

poltowski2000
09-12-2014, 16:15
+tof na początku doprowadz piec do takiego stanu gdzie będziesz dokładnie spalał węgiel a dopiero póżniej wypracuj technikę spalania.

forumowicz timon120777 napisał:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190001-Kocio%C5%82-Witkowski-KMB-RB-Plus-25kW-ze-sterownikiem-Titanic-ustawienia-opinie/page11


nie namawiam nigdy do swoich racji- staram się tylko opisać jak ja to widzę i jak ja swój kocioł prowadzę. czasem podpieram się też doświadczeniem moich kolegów z forum którzy mają więcej wiedzy ode mnie w tej materii.

chyba najlepiej to ocenił Pasiu&Moniś czyli kompromis

ja na poczatku też chciałem aby kocioł szybko zadaną osiągał i stał w podtrzymaniu godzinami.
robiłem również test i puściłem kocioł z takimi ustawieniami podtrzymania że potrafił w nim być 12-16 godzin. efektem był taki syf w wymienniku jak po miesiącu bez czyszczenia i w końcówce testu przegrzanie rury palnika do wartości wywalenia alarmu i wygaszenia kotła.

teraz praktycznie sie nie odstawia i pracuje wokół zadanej według algorytmu sterownika. są i tacy co ustawiają nawet w dwustanie moc na tyle niską aby kocioł bardzo długo dochodził i odstawiał się jedynie na bardzo krótko a czasem w duże mrozy kocioł potrafi pracować kilka dni nie osiągając zadanej. z pomiarów ciepłomierzem wynika że przy tak prowadzonym kotle nawet na bardzo małej mocy można wycisnąć naprawdę przyzwoitą sprawność powyżej 70% a to doskonały wynik moim zdaniem.

jakby się uparł by poszukać odnośnika to można by to porównać do próby podjechania autem pod sporą górkę.
jedna próba to jechać z pedałem wciśniętym w podłogę przez chwilę by auto się rozpędziło a potem na luz i czekanie prawie do zatrzymania. niby auto się toczy ale zwalnia, energia się gdzieś rozłazi, silnik pracuje na jałowym(podtrzymanie w kotle) i spala paliwo bez efektów pozytywnych dla tej wspinaczki. trzeba więc znów zapiąć bieg i cisnąć pedał i znów się rozpędzić
druga próba to podjazd wybierając taki bieg i takie obroty silnika aby jechac ze stałą nawet niewielką prędkościa i podjachac pod górkę płynnie na raz.
niech każdy wybierze co woli.

niezależnie jednak od wyboru ważne jest aby spalanie było prawidłowe czyli bez niedopału i bez dużych spieków, oraz z przyzwoitą temperaturą spalin aby nie słać ciepła w atmosferę

MacGyver1985
09-12-2014, 18:28
Na pewno będę od jutra eksperymentował z korekcją w ekspercie. Napisze co ustawiłem i po paru dniach czy coś zauważyłem.
Jeśli chodzi auraton 3013 to rozumiem, że kiedy chce obniżyć temperaturę "odcina" na jakiś czas pompę, a jak to ma się do sterowania pompą przez eksperta ?
Natomiast co do moich głowic, one też są regulowane więc myślę, że dam radę ustawić co trzeba ?!

poltowski2000
09-12-2014, 18:33
jak moduł jest aktywny , pompa pracuje non-stop

poltowski2000
09-12-2014, 18:38
mcgyver zadaj sobie pytanie czy temperatura ci odpowiada i czy spalanie jest do zaakceptowanie. jezeli jest ok to poco ruszać. ja miałem bardzo konkretne wyobrażenia mojej instalacji, sam ją zrobiłem i mam dokładnie to co chciałem , po drodze miałem przygody (np. roomster) ale dałem rade

MacGyver1985
09-12-2014, 18:41
Na pewno zacznę od korekcji na sterowniku :) jeśli spalanie utrzyma się tzn będzie oscylować ok 0,5 t na miesiąc to będę bardzo zadowolony , więc kombinować nie będę jak tak będzie. Tym bardziej, że jak pisałem pojawi się kominek z DGP, wtedy będę musiał jakoś to zgrać, żeby się nie przegrzać :)
Plus jest taki, że jestem już bardziej świadomy instalacji, a to cieszy

poltowski2000
09-12-2014, 18:57
zauważ że masz dwie korekcje.
1. korekcja modułu.
2.korekcja temperatury kotła

poltowski2000
09-12-2014, 18:58
a jaki wynik ciepło właściwe?

poltowski2000
09-12-2014, 19:08
mi wyszło 83kw/m2 czyli średniak , ale i tak dobrze jak na bude z lat80

MacGyver1985
09-12-2014, 20:23
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/gze


taki wynik :)

poltowski2000
09-12-2014, 20:37
czyli kocioł 5kw byłby dla ciebie idealny

poltowski2000
09-12-2014, 20:39
u mnie wyszło 7kw i chyba coś w tym jest bo ten co mam za bardzo zapracowany nie jest.

MacGyver1985
09-12-2014, 20:40
docelowo jeszcze dojdzie strych czyli kolejne 70 m2, więc źle nie jest :) na razie nie mam wyjścia, no może gaz ,ale szkoda bo już zaiwestowałem w ten kocioł

poltowski2000
09-12-2014, 20:54
140 to co innego. a kominek rekreacyjnie czy na poważnie myślisz żeby grzać nim w domu

MacGyver1985
09-12-2014, 21:06
zrobię kominek taki żeby można grzać w nim w okresach przejściowych, i słabych zimach, dobra wkład kominkowy plus turbinka i może być fajnie :)

MacGyver1985
09-12-2014, 21:17
mam jeszcze jedną myśl, ale nie wiem czy to warte rozważenie, kolega parę dni temu zaproponował mi kocioł gazowy kondensacyjny, wyjeźdź na stałe za granicę i piec chce mi dać, i pomyślałem żeby zamontować sobie koło kotła na groszek, pewnie podłączenie pod instalację coś kosztuję, ale zatanawiam się czy brać to pod uwagę

a Ty jaki masz kocioł ?

MacGyver1985
10-12-2014, 10:33
Temperatura za oknem spadła, i zużycie groszku w kotle też :) 14,3kg/24 h :) cieszę się , w końcu czuję spokój i komfort
moc kotła 80%, temperatura zadana 55%, korekcja powietrza 0%

Byłem dziś w Dąbrowie Górniczej gdzie jest siedziba firmy Pancerpol , za wianek (ten masywniejszy ) oraz 10 szt zawleczek ( te śruby na ślimaku) zapłaciłem 12 zł :) takie ceny to ja rozumiem

animuss
10-12-2014, 17:00
Temperatura za oknem spadła, i zużycie groszku w kotle też :) 14,3kg/24 h :) cieszę się , w końcu czuję spokój i komfort
moc kotła 80%, temperatura zadana 55%, korekcja powietrza 0%

Byłem dziś w Dąbrowie Górniczej gdzie jest siedziba firmy Pancerpol , za wianek (ten masywniejszy ) oraz 10 szt zawleczek ( te śruby na ślimaku) zapłaciłem 12 zł :) takie ceny to ja rozumiem
A możesz podpytać ile tam bezpośrednio u nich kosztują części do podajnika z obrotem 50kW i 25kW albo całe bez silnika i reduktora.

+TOF
10-12-2014, 17:41
wianek do tego galmeta kosztuje połowę tego co u producenta pieca i 30% tego co w sklepach internetowych więc z resztą będzie podobnie, przy większych kwotach zakupy bezpośrednio u nich będą się opłacać

MacGyver1985
10-12-2014, 19:13
Jasne Kolego, jutro dopytam o ceny i dam znać

animuss
10-12-2014, 20:12
Jasne Kolego, jutro dopytam o ceny i dam znać
Dziękuję z góry.Może mają jakiś cennik .

MacGyver1985
10-12-2014, 20:51
Może to pomoże

http://www.sklep.pancerpol.com.pl/

jeśli tu tego nie znajdziesz, to dopytam u nich , tylko daj znać

animuss
10-12-2014, 21:28
Może to pomoże

http://www.sklep.pancerpol.com.pl/

jeśli tu tego nie znajdziesz, to dopytam u nich , tylko daj znać

1.Kolano żeliwne do podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
2.Komora powietrzna do podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
3.Wianek żeliwny do podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
4.Pierścień paleniska do podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
5.Rura do podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
6.Ślimak stalowy 25 i 50 kW - DUO i TRIO
7.Zabierak, krzyżak do wianka podajnika 25 i 50 kW - DUO i TRIO
8.Dekiel - pokrywa komory powietrznej 25 i 50 kW - DUO i TRIO
To są części z tego składa się podajnik 25 i 50 kW - DUO i TRIO
np. składak 1300 zł 25 kW
Może mają całe w lepszych cenach ;)

MacGyver1985
11-12-2014, 07:25
Tak kształtują się komplety

25KW Duo 2199zł , Trio 2275zł
50KW Duo 2353zł , Trio 2429zł

animuss
11-12-2014, 08:57
Tak kształtują się komplety

25KW Duo 2199zł , Trio 2275zł
50KW Duo 2353zł , Trio 2429zł

ok dzięki.

poltowski2000
11-12-2014, 16:39
macGyver , włożyłeś kupe kasy w nową kotłownie i uważam że nie ma najmniejszego sensu inwestowania w kolejny kocioł gazowy , zwłaszcza że nie będzie on tańszy w utrzymaniu niż Galmet. jak już chcesz wydawać kasę to zainwestuj w głowice termostatyczne i panel pokojowy, a jak to za mało to pomyśl o lepszej izolacji domu. dobra izolacja jest tak samo ważna jak nie ważniejsza niz kotłownia. natomiast kominek to inna bajka. ja mam kominek z funkcją żywego ognia i jest to frajda. czy miał bym ochotę palić codziennie - na pewno nie , ale z pewnością fajna zabawa no i super sprawa w duże mrozy. w zeszłym roku paliłem w kominku 2 razy. haha.

animuss
11-12-2014, 20:06
ja mam kominek z funkcją żywego ognia i jest to frajda. czy miał bym ochotę palić codziennie - na pewno nie , ale z pewnością fajna zabawa no i super sprawa w duże mrozy. w zeszłym roku paliłem w kominku 2 razy. haha.Masz kominek elektryczny?

poltowski2000
11-12-2014, 20:31
jest to normalny wkład, szyba otwierana do góry. fajny patent bo mogę cały czas palić w otwartym kominku. wrażenie ognia w pomieszczeniu.

animuss
11-12-2014, 20:32
jest to normalny wkład, szyba otwierana do góry. fajny patent bo mogę cały czas palić w otwartym kominku. wrażenie ognia w pomieszczeniu.a jakiś link do produktu.

MacGyver1985
11-12-2014, 20:40
ciekawa sprawa z tym otwartym ogniem, dla mnie najważniejsze to bardzo szczelny wkład i dopływ powietrza z zewnątrz jako jedyne źródło.
Na razie doczytuję o tych głowicach, z tego co widzę czeka mnie wymiana głowic i zaworów, bo te co mam mogę nie pasować, dopytam w sklepie

poltowski2000
11-12-2014, 20:40
kominek szwedzki , kupiony ok 10lat temu obawiam się że więcej ci nie pomogę

poltowski2000
11-12-2014, 20:42
magiver a temperatura w domu jest dla domowników komfortowa

MacGyver1985
11-12-2014, 20:51
temperatura jest okej, nie mogę narzekać, tylko czasem żałuję , że np jak się nagrzeje to mógłby się grzejnik "wyłączyć" , kwestia oszczędności, nic więcej
takie coś ciekawie wygląda
http://allegro.pl/bezprzewodowy-termostat-glowica-termostatyczna-i4801946073.html

tylko chyba drogie, co o tym myślisz ?

poltowski2000
11-12-2014, 21:00
fajne. podoba mi się tylko trochę drogo wyjdzie ta cała impreza. to samo załatwi ci tylko wpięcie pokojówki na kabel od pompy co

animuss
11-12-2014, 21:03
kominek szwedzki , kupiony ok 10lat temu obawiam się że więcej ci nie pomogę
To na kominku nie ma logo?;)

MacGyver1985
11-12-2014, 21:05
a Ty kolego poltowski jaki masz kocioł ?
Animuss korzystasz z kominka ? i że tak dopytam, masz 400 metrową powierzchnię domu ??

poltowski2000
11-12-2014, 21:11
właśnie nie ma kompletnie nic , żadnego logo , czyściutko

poltowski2000
11-12-2014, 21:12
mój piec to galmet eko-gt 12 kw , ale to chyba już wszyscy wiedzą

MacGyver1985
11-12-2014, 21:14
czyli jedziemy na tym samym :)

poltowski2000
11-12-2014, 21:22
napisze że jestem zadowolony , mam nadzieje że nie będzie się sypał i wytrzyma kilka wiosen

poltowski2000
11-12-2014, 21:23
a jak u ciebie spalanie