PDA

Zobacz pełną wersję : To w końcu jak zabezpieczyć, ocieplić ścianę fundamentową ?



Marcin z Pomorza
10-08-2004, 08:57
Drodzy forumowicze. Naczytałem się przeróżnych postów i informacji o zabezpieczeniu ścian fundamentowych z bloczków betonowych i nie wiem co robić. Czy ktoś z was mógłby napisać krok po kroku jak wykonać izolację pionową tejże ściany, czy ją ocieplać, czym ją zabezpieczyć itd.
Będę bardzo dżwięczny.

inż. Mamoń
10-08-2004, 09:23
Ja mam zamiar dać tynk (rapówkę), a na to dysperbit raz z wodą, a drugi raz już gęsty. Do tego przyklejam styropian, na styropian siatka zatopiona w kleju, a na wierzch ponownie dysperbit. Nie wiem tylko czy ścianę fundamentową pomalować również od środka ??? Co o tym sądzicie?

Kon111
10-08-2004, 09:49
Ja mam zamiar dać tynk (rapówkę), a na to dysperbit raz z wodą, a drugi raz już gęsty. Do tego przyklejam styropian, na styropian siatka zatopiona w kleju, a na wierzch ponownie dysperbit. Nie wiem tylko czy ścianę fundamentową pomalować również od środka ??? Co o tym sądzicie?
Ja prawie tak jak inż Mamoń:
na bloczki rapówka po obu stronach,
po wyschnięciu rapówki (niektórzy uważają, że na mokro) gruntuję Dysperbitem (1/3 Dysperbitu, 2/3 wody) po obu stronach,
po 5 godzinach warstwa właściwa Dysperbitu raczej bez wody (ok. 1kg/m2) oczywiście po obu stronach,
od wewnątrz to już koniec, natomiast od zewnątrz:
min. po 24 godzinach Abizol ST - klej do styropinu/polistyrenu po całości i po 10min. (po odparowaniu Abizolu) polistyren ekstrudowany (u mnie URSA XPS N-III-L 6cm) Dałbym więcej niż 6 ale tyle pasuje ze względu na późniejsze wcięcie cokołu względem ściany. Na polistyren pod ziemią geowłóknina, nad ziemią klej i siatka, a na to już płytki cokołu.

Marcin z Pomorza
10-08-2004, 10:25
A w jakim celu coś robimy od wewnątrz ? I co będzie jeśli nic tam z bloczkami nie zrobię

Kon111
10-08-2004, 16:34
Izolację od wewnątrz mam w projekcie. Mimo że majster dziwnie sie na mnie patrzy robię od wewnątrz tyle że nie trzykrotną ale dwu: grunt i właściwe.
Biorąc pod uwagę podciąganie kapilarne wilgoci z ziemi, wydaje mi się, że izolacja wewnętrzna jest przydatna, mimo iż potem na ściany fundamentowe idzie jeszcze folia - buduję się raz, wolę kilka złotych wydać z przesady niż żałować.

pattaya
10-08-2004, 17:50
Ja maluję od środka 2 razy abizolem i wystarczy.A po co?Pewnie żeby bloczki i zaprawa nie piły wody.Chyba zwiększy to ich trwałość.

BK
10-08-2004, 17:56
Ja mam zamiar dać tynk (rapówkę), a na to dysperbit raz z wodą, a drugi raz już gęsty. Do tego przyklejam styropian, na styropian siatka zatopiona w kleju, a na wierzch ponownie dysperbit. Nie wiem tylko czy ścianę fundamentową pomalować również od środka ??? Co o tym sądzicie?
u nas identycznie tyle że wykonawca nie chce kleić styropianu na dysperbit, dysperbit będzie na styropianie
od środka też jak najbardziej, u nas będzie trzy razy malowana dysperbitem
na górze - powyżej poziomu gruntu - bez dysperbitu, żeby można było przykleić płytki elewacyjne - oczywiście w tej części która będzie wystawać nad poziomu usypanego gruntu
powinno być OK

DeeF
10-08-2004, 21:25
Od środka dałem 2 x abizol i folię 0,2mm
Od zewnętrz daję na piwnicy 10cm styr.+klej+siatka+klej - nad ziemią, a pod ziemią folia...