PDA

Zobacz pełną wersję : piec,sas smoli



slawach
23-11-2014, 10:42
290478290479290481Witam posiadam piec Sas 1.7kw,powierzchnia grzewcza mojego domu to okolo120m plus podlogówka,kuchnia,i dwie lazienki.Pale weglem i smoli mi bardzo w komorze zasypowej tzn smola sie leje.Mam zalozony zawor czterodrozny na powrocie 55stopni maksymalnie mialem60stopni.Komin z wkladem ceramicznym,ocieplony,dom ocieplony,podasze ocieplone dom nowy ponad 2lata temu wybudowany.Piec posiada sterownik TECH st-85mam ustawione na nim ze komputer sobie sam dobiera sile nadmuchu wentylatora przykladowo mam na piecu ustawione 63 stopnie trzyma ta temperature wzrosnie najwyzej do 66stopni i kisi sie w srodku nie pali a smola na sciankach okropna.Piec posiada przedluzke do komina bo mam mala kotlownie i nie bylo mozliwosci wstawienia go odrazu czopuchem do komina nie wiem czy to ma jakies znaczenie?Wstawie zdjecia ,prosze o pomoc bo juz mam dosc tego pieca :(.Czytalem na internecie ze ten piec 1.7kw jest do powierzchni grzewczej 150m i zastanawiam sie czy on nie jest za duzy do mojego domu?

Jarecki79
23-11-2014, 10:50
Możliwe,że:

1. Taki masz smolny węgiel

2. Niewłaściwie palisz - czytaj wątek ekonomiczne spalanie węgla

3. Obie wyżej wymienione możliwości na raz

W skrócie, jak to kocioł górnego spalania (poczytaj początek wątku o ekonomicznym spalaniu węgla):
1.zasypujesz węglem komorę zasypową
2. Na wierzch układasz podpałkę, drobne drewno, podpalasz od góry
3. Na sterowniku start
4. Po ok. 2-3h od rozpalenia góra opału zrobi się szara, odgazowana i żar przejdzie na dół rusztu, zacznie się wypalać warstwowo
5. Po zakończeniu cyklu palenia powtarzasz punkty od 1, na normalnym węglu przy takim paleniu smoły nie będzie. Dlaczego- czytaj początek wątku o ekonomicznym spalaniu węgla.

slawach
23-11-2014, 11:12
czesc dzieki za odpowiedz,kiedys rozpalalem od gory nasypalem wegla i rozpalilem przez jakies 2 godziny bylo widac efekty tego rozpalenia ale potem zar polecial na dol i dalej to samo,moze eko groszku wsypac on jest taki drobny?

Maher
23-11-2014, 13:47
Możliwe,że:

1. Taki masz smolny węgiel

2. Niewłaściwie palisz - czytaj wątek ekonomiczne spalanie węgla

3. Obie wyżej wymienione możliwości na raz

W skrócie, jak to kocioł górnego spalania (poczytaj początek wątku o ekonomicznym spalaniu węgla):
1.zasypujesz węglem komorę zasypową
2. Na wierzch układasz podpałkę, drobne drewno, podpalasz od góry
3. Na sterowniku start
4. Po ok. 2-3h od rozpalenia góra opału zrobi się szara, odgazowana i żar przejdzie na dół rusztu, zacznie się wypalać warstwowo
5. Po zakończeniu cyklu palenia powtarzasz punkty od 1, na normalnym węglu przy takim paleniu smoły nie będzie. Dlaczego- czytaj początek wątku o ekonomicznym spalaniu węgla.

Może to częściowo pomorze, ale jak piec jest ma za dużą moc to nic nie poradzi nawet przy 3/4D i paleniu od góry jak sterownik odetnie powietrze to smoła i tak się wytrąci, jedyne rozwiązanie to przy takich temperaturach przepalać z pełną mocą co jest i nie ekonomiczne i wymaga codziennego rozpalania lub dołożenia bufora i palenie co kilka dni. U mnie przy trochę większej powierzchni teraz średnia moc to około 2kW, tylko ja mam podajnik i może sobie to moc odpowiednio regulować, a u niego regulacja polega na odcięciu tlenu co powoduje właśnie wytopienie smoły.


czesc dzieki za odpowiedz,kiedys rozpalalem od gory nasypalem wegla i rozpalilem przez jakies 2 godziny bylo widac efekty tego rozpalenia ale potem zar polecial na dol i dalej to samo,moze eko groszku wsypac on jest taki drobny?
Będzie jeszcze gorzej bo zacznie palić się większą powierzchnią od razu.

wuwok
23-11-2014, 13:59
Poczytaj o zmniejszeniu paleniska szamotką ,może to pomoże .I pal od góry,czyściej mniej spalisz .

tu masz forum [może mod nie usunie] http://forum.info-ogrzewanie.pl
Tam jak poszukasz znajdziesz pomoc na swoje problemy.Tu niestety już zatracono co tam jest,chęć ulepszania ,przeróbki kotłów, :)

Maher
23-11-2014, 14:14
Napisz jakie masz sterowanie i jak dostarczane jest powietrze. Przy takich temperaturach pomoże jak będziesz mniej ładował do pieca, a częściej lub tak jak wuwok pisał pomyśl o zmniejszeniu paleniska.

slawach
23-11-2014, 15:44
sterownik TECH st-85,powietrze dostarcza wentylator,myslalem nad miarownikiem ciagu ale nie wiem czy to lepsze bedzie?czytalem na necie ze duzo ludzi odradza dmuchawy

wuwok
23-11-2014, 16:15
Odp na priv :)

Jarecki79
23-11-2014, 16:15
Zakładając,że to poprawna konstrukcja kotła a nie żadne górno-dolne badziewie

To kup miału, takiego słabszego 19MJ, ważne, aby z typu węgla 31.2
Domieszaj z tym węglem, co posiadasz i póki ciepło nie musisz zasypywać całego kotła, może zapełnić komorę w 2/3 i odpalać od góry.

marcus312
23-11-2014, 16:19
To na poczatek wywal dmuchawe a klapke ustaw recznie ,pozatym to cala zabawe w gorne palenie trzeba samemu dobrac do wlasnej kotlowni ,owszem sa opisy jak to robic ale ostatecznie trzeba samemu malymi kroczkami do tego dojsc co bedzie komu odpowiadalo.Jezeli smola wycieka z pieca to pewnie to juz typ wegla 34 koksujaco gazujacy ,jak to ktos tu na forum wyliczyl napisal 4ry czy 5 wiader smoly z 1t wegla ;):p:no:

slawach
23-11-2014, 18:29
tzn piszesz ze taki wegiel ze smoluje nie mowie ze nie ale mam teraz automatycznie sterownik ustawiony dobiera dmuchawe,a jak wezme zeby mi wentylator rozganial z predkoscia wentylatora 70% to jest w miare sucho tylko ze na piecu mam przykladowo 65stopni ustawione to po tym rozdmuchu skacze temperatura do 72 potrafi do75stopni i zanim spadnie ponizej zeby sie wentylator wlaczyl to mija 1godzina albo do1,5godziny i sie kisi w srodku

4pluton4
23-11-2014, 19:01
Kociołek dużo za duży i paliwo sie kisi i kisić będzie każde ,,,przy tej powierzchni rusztu i przy takich temperaturach palenia w nim. Ograniczyć ruszt cegiełkami w koło na sucho ,ze 2 warstwy i spróbuj rozpalić - to na początek.

slawach
24-11-2014, 11:36
witam dzwonilem dzis do serwisu sas i twierdzili ze nic mi nie pomorze zadne palenie od gory ,miarownik ciagu ze do mojej powierzchni domu 117m dom ocieplony to moc kotla powinna byc z tego typu pieca co mam 12,5kw co wy na to?jaka moc byscie dali do tej powierzchni?mam c.w.u,troche podlogowki.chyba czeka mnie wymiana pieca albo zadzwonie do tych co mi montowali piec zeby dali ze dwa grzejniki na dworze to szybciej cieplo bedzie uciekalo i piec bedzie dobrze dzialal :))))

Forest-Natura
24-11-2014, 12:53
Witam.
Przewymiarowany piec, za mała temperatura na wyjściu w związku z tym i nieprawidłowe palenie. Jedno z drugim się wiąże
Do Twojego domu w zupełności wystarczył by piec 10-12 kW. Właściwa temperatura użytkowa na wyjściu każdego pieca na paliwo stałe to 75-80 stopni i 55 na powrocie.
W twojej sytuacji oprócz rad tyczacych się zmniejszenia szamotem paleniska, pomoże jeszcze palenie mniejszymi dawkami paliwa i po prostu częstsze dokładanie. Pal od góry i ustaw do tego sterownik na teperaturę o której pisałem wcześniej.
Albo ... kup bufor 1000 l, i pal na maksa (85-90 stopni na wyjściu) ładując jego i zbiornik wody użytkowej ile wlezie. Potem z bufora realizuj dystrybucję medium grzewczego (wody) do instalacji c.o.
Pozdrawiam.

Maher
24-11-2014, 20:57
witam dzwonilem dzis do serwisu sas i twierdzili ze nic mi nie pomorze zadne palenie od gory ,miarownik ciagu ze do mojej powierzchni domu 117m dom ocieplony to moc kotla powinna byc z tego typu pieca co mam 12,5kw co wy na to?jaka moc byscie dali do tej powierzchni?mam c.w.u,troche podlogowki.chyba czeka mnie wymiana pieca albo zadzwonie do tych co mi montowali piec zeby dali ze dwa grzejniki na dworze to szybciej cieplo bedzie uciekalo i piec bedzie dobrze dzialal :))))

Tak jak ci wyżej pisałem u mnie średnia moc palnika to teraz 2kW, a podejrzewam że w mrozy nie przeskoczy 8kW przy większej powierzchni niż twoja, może po za wymianą pieca lub montowania bufora da się dołożyć podajnik z zasobnikiem i palić ekogroszkiem.

slawach
25-11-2014, 21:56
Witam ostatnio dyskutowalismy o moim piecu sas 1.7kw wczoraj rozpalilem go od gory temperatura na sterowniku 71stponi i do rana sie palilo niedawno wygaslo dopiero,w piecu sucho i czysto .mam pytanko bo czasem mi temperatura skakala do 79,80stopni na piecu a na zaworze 4 drogowym puszczalem na dom ze 45stopniChodzi mi o to czy nie zalozyc pompki dodatkowej do c.w.u zeby omijala mi zawor 4 drogowy{tzn mam zostawione przed zaworem 4drogowym zawor do pomki} i puszczala bardziej goraca wode na bojler niz ta z zaworem 4 drogowym?mam zostawiony zawor do podlaczenia pomki do c.w.u takze to przerobka dlugo by nie trwala a moze poprawilo by to palenie,nie wiem moze sie myle.