PDA

Zobacz pełną wersję : PCi P/W a bufor ciepła



stefan_ems
23-11-2014, 18:21
Witam szanownych forumowiczów.

Buduję dom z dwoma mieszkaniami (rodzina 2+2 oraz 2+1) i pomieszczeniem użytkowym (stomatologia).
100 % podłogówki. OZC w grafice (made in asolt).
Mam już w piwnicy bufor ciepła, który był budowany pod ekogroszek. (made in adam_mk).
Są w nim trzy (dla każdego lokalu z osobna) wężownice miedziane dla przepływowego ogrzewania cwu.
Chciałbym podpiąć go do PCi P/W i zastanawiam się nad ekonomicznym sensem tego.
I dlatego ośmielam się zapytać:
Jaką, najniższą możliwą temparaturą musiałbym ładować bufor, żeby nie było za zimno pod prysznicem w przypadku:
a) podłączenia jednej wężownicy dla jednego lokalu (1,7 m2 powierzchni wymiany)
b) podłączenia równoległego trzech wężownic dla wszystkich lokali (5,1 m2 powierzchni wymiany)

Bardzo proszę o opinie.

Dane bufora:

Wymiary.
Wysokość: 2,20 m
Średnica: 0,80 m
Pojemność: ok. 1,1 m3
Grubość ścianki: 3,2 mm

Otwory, rozmiary.
Odpowietrzenie, spust (2st.): 1/2"
3x3 cwu.(9st.): 3/4" GW
we/wy "solar" (2st.): 3/4" GW
we/wy co., kociol - duzy: (4st.): 5/4"
we PCi (1st): 5/4"
we/wy co., kocioł - mały: (4st.): 3/4"
3x grzałka: 6/4"

Wężownice miedziane:
- 3x cwu
długość: 25 mb
szerokość: fi 22
powierzchnia wymiany: 3,14 x 0,022m x 25m = 1,7m2
Cyrkulacja w połowie wysokości baniaka.

- 1x "solar"
długość: 2 x 12,5 mb
szerokość: fi 15

290583290584290585290586290587

M.Krk
23-11-2014, 19:04
1.7 to za mało, szeregowo na jeno mieszkanie może ale ale 50 stopni to chyba minimum, jak pompa stanie to i tak zostanie mniej, moim zdaniem ten patent nie wydoli z pompą ciepła,

asaselllo
23-11-2014, 20:41
Wywal w chol...re ten bufor lub sprzedaj i wstaw zbiornik CWU. Wszyscy będą zadowoleni jak rachunki będą niższe. Zamontuj pompę P/W i dokup dwa ciepłomierze aby można było się sprawiedliwie rozliczać.

stefan_ems
23-11-2014, 22:10
1.7 to za mało, szeregowo na jeno mieszkanie może ale ale 50 stopni to chyba minimum, jak pompa stanie to i tak zostanie mniej, moim zdaniem ten patent nie wydoli z pompą ciepła,


Wywal w chol...re ten bufor lub sprzedaj i wstaw zbiornik CWU. Wszyscy będą zadowoleni jak rachunki będą niższe. Zamontuj pompę P/W i dokup dwa ciepłomierze aby można było się sprawiedliwie rozliczać.

Dzięki chłopaki.
Czyli jak? Na żyletki z nim? Jestem skazany na jakiś zbiornik dedykowany? Łatwo Wam się pisze.
Pospieszyłem się z nim przy budowie domu, bo dziś bym z nim do piwnicy nie wszedł.
Niestety działa to teraz też w drugą stronę. ;)

Vld
23-11-2014, 22:28
Jak już jest, to zrób z niego duży zasobnik CWU o ile cisnieniowo wytrzyma. Te wszystkie wężownice podłącz do PC.

M.Krk
24-11-2014, 06:52
Dzięki chłopaki.
Czyli jak? Na żyletki z nim? Jestem skazany na jakiś zbiornik dedykowany? Łatwo Wam się pisze.
Pospieszyłem się z nim przy budowie domu, bo dziś bym z nim do piwnicy nie wszedł.
Niestety działa to teraz też w drugą stronę. ;)

Każdy czasem robi błędy, sam się wyryćkałem bo mam za małą wężownicę pod PC.
A z tym zbiornikiem CWU to dobry pomysł, membranę do niego i będzie super

stefan_ems
24-11-2014, 08:29
Jak już jest, to zrób z niego duży zasobnik CWU o ile cisnieniowo wytrzyma. Te wszystkie wężownice podłącz do PC.

Każdy czasem robi błędy, sam się wyryćkałem bo mam za małą wężownicę pod PC.
A z tym zbiornikiem CWU to dobry pomysł, membranę do niego i będzie super

No nie wiem czy z tym zbiornikiem CWU to dobry pomysł:
- nie ma tam żadnej emalii od wewnątrz
- nie ma anody magnezowej
- będzie problem tych bakterii lagionelli (czy jak one się tam nazywają)
- to zwykła konstrukcja stalowa
Poza tym standardowe PCi P/W kończą się na 16 kW i z założenia miała u mnie spełniać zadania:
- chłodzenia budynku latem
- ogrzewanie cwu latem
- ogrzewanie budynku w okresach przejściowych (bezpośrednio za PCi po jakimś sprzęgle)
Natomiast we wściekłe mrozy miało być już tradycyjnie, ze względu na kiepski COP i ewentualnie za słabą PCi.
Zagmatwałem?

290721

M.Krk
24-11-2014, 12:06
zwykła stal, no to raczej odpada, wychodzi na to że masz złom, który musisz jakoś wywlec na zewnątrz teraz, a mocniejsze pompy nie są problemem, 25kw, albo kaskada, da się

stefan_ems
24-11-2014, 14:30
... wychodzi na to że masz złom ...

Człowieku! Kultury i trochę szacunku dla czyjejś pracy! Dobrze!?
Nie możesz delikatniej? Np. przedstawiony bufor nie spełni twoich oczekiwań w połączeniu z PCi P/W, czy jakoś tak.
:p

A wracając do tematu:
Odpowie ktoś na pytanie zawarte w inauguracyjnym poście, czy mam ten bufor wyp.......ć na złom? ;)

M.Krk
24-11-2014, 15:01
Człowieku! Kultury i trochę szacunku dla czyjejś pracy! Dobrze!?
Nie możesz delikatniej? Np. przedstawiony bufor nie spełni twoich oczekiwań w połączeniu z PCi P/W, czy jakoś tak.
:p

A wracając do tematu:
Odpowie ktoś na pytanie zawarte w inauguracyjnym poście, czy mam ten bufor wyp.......ć na złom? ;)

na złom, jak możesz, zastosuj technologiczny wariant przywracający mu pierwotną postać, może być ?

stefan_ems
24-11-2014, 15:50
na złom, jak możesz, zastosuj technologiczny wariant przywracający mu pierwotną postać, może być ?

:yes: :D

Vld
24-11-2014, 16:32
Zamontuj anodę, ociepl porządnie, dolną wężownice do kotła, reszta do PC. Albo zrób taki myk, że można by tez i dolną w razie potrzeby przełączyć pod PC.
Jak się boisz lagioneli, to przepalisz raz na miesiąc w kotle. Jak go wyrzucisz, i tak trzeba będzie coś kopic do CWU, 300l galmeta maxi za ok 3 tys może być za mało.

mar1173
24-11-2014, 20:36
Czarny zbiornik do CWU raczej si,ę nie nada. Do przepływówki powinien być ok. Tylko puściłbym najpierw przez dolną wężownicę a następnie równolegle przez górne. Przy jednym grzaniu na dobę CWU powinieneś mieć ok 400-500l a do prysznica nawet więcej. Do jakiej temp go grzać musisz wybadać bo to zależy jak daleko są odbiory i jak ocieplone rury. Jeśli tylko prysznice to 42-43 st powinno spokojnie wystarczyć. Nie łącz tylko go z CO. Ja mam 800l i też wężownicę tylko z nierdzewki ok 6,5m2 i jestem zadowolony. Przeciętnie idzie mi 250l/dobę w większości do kąpieli. Jak będziesz chciał się go pozbyć to daj znać.

Vld
24-11-2014, 20:42
Dlaczego się nie nada?

mar1173
24-11-2014, 20:48
Dlaczego się nie nada?

Tak mi się wydaje. Zbiorniki CWU to zawsze jakieś emaliowane lub z nierdzewki były. Z resztą po co eksperymentować jak możesz mieć zawsze świeżą CWU i pod dostatkiem. Bez obawy o legionellę.

Vld
24-11-2014, 21:17
Tak mi się wydaje. Zbiorniki CWU to zawsze jakieś emaliowane lub z nierdzewki były. Z resztą po co eksperymentować jak możesz mieć zawsze świeżą CWU i pod dostatkiem. Bez obawy o legionellę.

Z kotłem/grzałkami tak, ale nie z PC.

stefan_ems
24-11-2014, 21:57
Czarny zbiornik do CWU raczej si,ę nie nada. Do przepływówki powinien być ok. Tylko puściłbym najpierw przez dolną wężownicę a następnie równolegle przez górne. Przy jednym grzaniu na dobę CWU powinieneś mieć ok 400-500l a do prysznica nawet więcej. Do jakiej temp go grzać musisz wybadać bo to zależy jak daleko są odbiory i jak ocieplone rury. Jeśli tylko prysznice to 42-43 st powinno spokojnie wystarczyć. Nie łącz tylko go z CO. Ja mam 800l i też wężownicę tylko z nierdzewki ok 6,5m2 i jestem zadowolony. Przeciętnie idzie mi 250l/dobę w większości do kąpieli. Jak będziesz chciał się go pozbyć to daj znać.

Mar1173!! Światełku w tunelu Ty moje! Iskierko nadziei! Czyli jest szansa, że coś z tego będzie?
Jako czarny zbiornik do CWU to ja nie chcę, bo zależy mi na kotle na paliwo stałe jako alternatywnym źródle ciepła, odpalanym we wściekłe mrozy. Są fajne wykresiki gdzieś, które pokazują słaby COP przy mrozach dla PCi P/W a co za tym idzie - ekonomiczny sens takiego rozwiązania. Niech to będzie i cały miesiąc w roku.
Przez resztę czasu pracuje PCi P/W i wtedy, tak jak piszesz, zbiornik pełni rolę bufora ciepła tylko do przepływowego podgrzewania CWU.
No i właśnie, czy "ładowanie" zładu 50-55 stopniami z jakąś tam histerezą wystarczy i czy to ma sens?

Nie, po przeczytaniu Twojego postu nie chcę się go pozbywać. :D

adam_mk
24-11-2014, 22:29
"czy mam ten bufor wyp.......ć na złom? "

NIE!
Podpiąć go tak, jak było projektowane.

Jak ktoś nie rozumie z czym się spotkał to od razu zaleca spychacz i budowę tak, jak ON by to zrobił.
A to wcale nie znaczy - że dobrze czy optymalnie.
Ciekawe, ze 3 x przepływówka w jednym płaszczu jest nie do pojęcia dla niektórych...
Od razu by baniak ze zładem zakładali...

Adam M.

stefan_ems
24-11-2014, 22:46
"czy mam ten bufor wyp.......ć na złom? "

NIE!
Podpiąć go tak, jak było projektowane.

Jak ktoś nie rozumie z czym się spotkał to od razu zaleca spychacz i budowę tak, jak ON by to zrobił.
A to wcale nie znaczy - że dobrze czy optymalnie.
Ciekawe, ze 3 x przepływówka w jednym płaszczu jest nie do pojęcia dla niektórych...
Od razu by baniak ze zładem zakładali...

Adam M.

Mistrzu! Tylko te metry kwadratowe wymiany, 1 i 7 po przecinku dla jednej skrętnicy. MAŁO jakoś, bo mondre ludzie psioczą i kręcą nosami :(

adam_mk
24-11-2014, 22:49
"I dlatego ośmielam się zapytać:
Jaką, najniższą możliwą temparaturą musiałbym ładować bufor, żeby nie było za zimno pod prysznicem w przypadku:
a) podłączenia jednej wężownicy dla jednego lokalu (1,7 m2 powierzchni wymiany)
b) podłączenia równoległego trzech wężownic dla wszystkich lokali (5,1 m2 powierzchni wymiany)

Bardzo proszę o opinie."


Bufor ten to także akumulator ciepła.
Bardzo dobrze oddaje zgromadzoną energie TAM, GDZIE POTRZEBNA.
Wystarczy z 45stC w baniaku, aby pod prysznicem zimno nie było.
TAK BYŁ PROJEKTOWANY.
Jeżeli jednak w tym samym czasie pod wieloma prysznicami radości ablucji zechce zażyć JEDNOCZEŚNIE i WIELE osób naraz, to nie zdecyduje o ich zmarznięciu temperatura baniaka tylko ŁADUNEK ciepła w baniaku.
Wyczerpią zapas - popłynie zimna woda...
ILE pobierze jeden prysznic?
Założenie było takie, ze mamy ZAPAS tony wody o temperaturze CWU lub wyższej!
Tyle można czerpać bez ryzyka zmarznięcia.
Z podziałem na poszczególne prysznice...

Adam M.

adam_mk
24-11-2014, 22:53
" bo mondre ludzie psioczą i kręcą nosami "

Tranzystor jakiś widziałeś?
Oddaje DO POWIETRZA około 1W ciepła z prądu wytworzonego i nie zawsze poprzez miedź...
Na paznokciu z 5 takich się mieści...
A ile na 1,7m2?
(oblicz)
A tu ciepło oddawane jest do wody, która jest sporo gęściejsza jak powietrze...

Mondre ludzie od innej małpy widac pochodzom.
Od tej - mało technicznej...

Adam M.

stefan_ems
24-11-2014, 23:04
" bo mondre ludzie psioczą i kręcą nosami "

Tranzystor jakiś widziałeś?
Oddaje DO POWIETRZA około 1W ciepła z prądu wytworzonego i nie zawsze poprzez miedź...
Na paznokciu z 5 takich się mieści...
A ile na 1,7m2?
(oblicz)
A tu ciepło oddawane jest do wody, która jest sporo gęściejsza jak powietrze...

Mondre ludzie od innej małpy widac pochodzom.
Od tej - mało technicznej...

Adam M.

85kW mi wyszło, tylko tam różnica temperatur jest duuuużo większa!
Bo jak nie będzie tej różnicy to się taki tranzystor spali.
No chyba, że się zastosuje .... radiator!
Czyli ZWIĘKSZY POWIERZCHNIĘ WYMIANY!!!
(I tu Cię mam fizyku! :P )

adam_mk
24-11-2014, 23:07
Można jaśniej?
JAK DŁUGO te 85kW?
Co to za źródełko ciepła o takich parametrach?
Kociołek ma od 20-40kW na spory dom. Pałac, prawie...

Adam M.

A! Te tranzystorki?
:lol:
Teraz załapałem...
TAKA przepływówka to parę suchą by produkowała z rurki fi 22...
:lol:
A musi tylko CWU około 42-45stC

A.M.

Vld
24-11-2014, 23:16
"I dlatego ośmielam się zapytać:
Jaką, najniższą możliwą temparaturą musiałbym ładować bufor, żeby nie było za zimno pod prysznicem w przypadku:
a) podłączenia jednej wężownicy dla jednego lokalu (1,7 m2 powierzchni wymiany)
b) podłączenia równoległego trzech wężownic dla wszystkich lokali (5,1 m2 powierzchni wymiany)

Bardzo proszę o opinie."


Bufor ten to także akumulator ciepła.
Bardzo dobrze oddaje zgromadzoną energie TAM, GDZIE POTRZEBNA.
Wystarczy z 45stC w baniaku, aby pod prysznicem zimno nie było.
TAK BYŁ PROJEKTOWANY.
Jeżeli jednak w tym samym czasie pod wieloma prysznicami radości ablucji zechce zażyć JEDNOCZEŚNIE i WIELE osób naraz, to nie zdecyduje o ich zmarznięciu temperatura baniaka tylko ŁADUNEK ciepła w baniaku.
Wyczerpią zapas - popłynie zimna woda...
ILE pobierze jeden prysznic?
Założenie było takie, ze mamy ZAPAS tony wody o temperaturze CWU lub wyższej!
Tyle można czerpać bez ryzyka zmarznięcia.
Z podziałem na poszczególne prysznice...

Adam M.

Sprawdzałeś to w praktyce, czy tylko w teorii?
Prysznic to ok 10l/min z 10C do 40C daje 21 kW
Jakoś w drugą stronę mając PC 10-12 kW i wężownice 1,7m2 pompy taktują, a skraplanie przekracza 60C

adam_mk
25-11-2014, 00:34
Wielokrotnie sprawdziłem, pompiarzu.
To NIE JEST eksperyment...
A że w Google "tego" nie znalazłeś, to nie znaczy, ze nie istnieje!
:lol:


A tak przy okazji...
Nie mierz ciepła metrówką czy wagą...
Fizyka ma do tego odpowiednie jednostki...

Adam M.

Vld
25-11-2014, 00:45
No cóż, "ręce opadają" i pozostaje tylko apel o odrobinę kultury i skromności buforonie ;) (fajnie brzmi)

adam_mk
25-11-2014, 00:54
"Prysznic to ok 10l/min z 10C do 40C daje 21 kW"
Co to za bełkot?

1 wat (1 W) to moc, przy której praca wykonana w ciągu jednej sekundy (1 s) jest równa jednemu dżulowi (1 J)

10l/min z 10C do 40C daje 21000 J na sekundę...
Możesz jaśniej?

Adam M.

Vld
25-11-2014, 01:00
Proszę poszukać w googlu, z pewnością istnieje
Ja z Panem skoczyłem dyskusję!

adam_mk
25-11-2014, 01:06
Objętość ciepłej wody w wannie to: 50 cm × 15 cm × 150 cm ≈ 110 litrów
(oczywiście dochodzi do tego zimna woda, ale nie musimy jej podgrzewać).
Powiedzmy, że temperatura ciepłej wody wynosi 50 °C, a wpływając do domu
woda ma temperaturę 10 °C. Pojemność cieplna wody określająca, ile energii
trzeba włożyć w podgrzanie jednego litra wody o 1 °C, wynosi 4 200 J. Zatem
energia potrzebna do podgrzania 110 litrów wody o 40 °C wynosi:
4200 J × 110 litrów × 40 °C ≈ 18 MJ ≈ 5 kWh
Ciepła kąpiel wiąże się więc ze zużyciem około 5 kWh
energii. Dla porównania, prysznic (30 litrów ciepłej wody) wymaga około 1,4 kWh

Znalazłem dla Ciebie na szybko w sieci.
Przemyśl to sobie..

Faktycznie. "Bufon" brzmi fajnie.
:lol:

Adam M.
.

adam_mk
25-11-2014, 01:08
"Ja z Panem skoczyłem dyskusję! "
Przyznaję, ze odczułem ulgę!

Adam M.

Vld
25-11-2014, 01:22
Objętość ciepłej wody w wannie to: 50 cm × 15 cm × 150 cm ≈ 110 litrów
(oczywiście dochodzi do tego zimna woda, ale nie musimy jej podgrzewać).
Powiedzmy, że temperatura ciepłej wody wynosi 50 °C, a wpływając do domu
woda ma temperaturę 10 °C. Pojemność cieplna wody określająca, ile energii
trzeba włożyć w podgrzanie jednego litra wody o 1 °C, wynosi 4 200 J. Zatem
energia potrzebna do podgrzania 110 litrów wody o 40 °C wynosi:
4200 J × 110 litrów × 40 °C ≈ 18 MJ ≈ 5 kWh
Ciepła kąpiel wiąże się więc ze zużyciem około 5 kWh
energii. Dla porównania, prysznic (30 litrów ciepłej wody) wymaga około 1,4 kWh

Znalazłem dla Ciebie na szybko w sieci.
Przemyśl to sobie..

Faktycznie. "Bufon" brzmi fajnie.
:lol:

Adam M.
.
W taki oto sposób ludzie wydawało by się poważni kompromitują!

Zapomniałeś o jednym bardzo ważnym czynniku w przepływowym podgrzewaniu - CZAS
A teraz policz jeszcze raz, tylko tym razem nie ilość ciepła w kWh, a moc potrzebna dy ogrzać 100l wody o 40C w ciągu 10 minutowej kąpieli pod prysznicem

adam_mk
25-11-2014, 08:44
Kompletnie tego nie rozumiesz.
Tam jest już to potrzebne do prysznica ciepło.
Od dawna.
Wcale nie trzeba go wytwarzać wtedy, gdy potrzebne a tylko wziąć tyle, ile potrzeba.

Adam M.

stefan_ems
25-11-2014, 10:18
...
Wcale nie trzeba go wytwarzać wtedy, gdy potrzebne a tylko wziąć tyle, ile potrzeba.

Adam M.

Szanowny Panie Adamie,
my tu się obawiamy tego, że ta nasza woda NIE ZDĄŻY się ogrzać w tej wężownicy.

Czy to na prawdę tak trudno jest policzyć? (dla mnie trudno)
Dane:
Woda wlotowa: 10C, wylotowa: 45C, wężownica zanurzona w wodzie o temp. 50C.
Pytanie: Jaka musi być długość wężownicy by spełnić założenia?
Albo lepiej:
Woda wlotowa: 10C, wylotowa: 45C, wężownica o długości 25m.
Pytanie: Jaka musi być temp. w buforze, by spełnić założenia?

Reszta danych w pierwszym wątku.
Dacie rade? :cool:

Vld
25-11-2014, 11:08
Jest taki prosty wzorek Q=A x k x delta t, ale w założeniach, że w wężownicy panuje w miarę stała temperatura np parujący lub skraplający się cynik.
W tym przypadku w wężownicy woda się ogrzewa a delta maleje. Współczynnik k dla cieczy stojącej w zbiorniku i rurki miedzianej jaki udało mi się znaleźć to 90-120 W/m2K.
I tak na początku wężownicy 1,7m2 x 120 x 40K = 8,16 kW, na końcu x 5K = 1,02 kW. Średnio arytmetycznie 22,5 K = 4,59 kW
W drugą stronę 24,5 kW / 22,5 K / 120 = 9,07 m2
W trzecią stronę 24,5 kW / 120 / 1,7 = 120C ?

Pewny wyliczań nie jestem, jak coś pokręciłem poprawcie.

Obrazek zapożyczony z elektrody

stefan_ems
25-11-2014, 13:43
Jest taki prosty wzorek Q=A x k x delta t, ale w założeniach, że w wężownicy panuje w miarę stała temperatura np parujący lub skraplający się cynik.
W tym przypadku w wężownicy woda się ogrzewa a delta maleje. Współczynnik k dla cieczy stojącej w zbiorniku i rurki miedzianej jaki udało mi się znaleźć to 90-120 W/m2K.
I tak na początku wężownicy 1,7m2 x 120 x 40K = 8,16 kW, na końcu x 5K = 1,02 kW. Średnio arytmetycznie 22,5 K = 4,59 kW
W drugą stronę 24,5 kW / 22,5 K / 120 = 9,07 m2
W trzecią stronę 24,5 kW / 120 / 1,7 = 120C ?

Pewny wyliczań nie jestem, jak coś pokręciłem poprawcie.

Obrazek zapożyczony z elektrody

Dzięki Vld za zaangażowanie.
Znalazłem szacunkowe obliczenia dla wężownicy stalowej:

Wężownice są wykonywane ze stali i pokrywane jednostronnie warstwą emalii ceramicznej. Każda stal charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła określanym w jednostkach W/mK. Czyli ile ciepła przeniknie przez ściankę o podanej grubości dla różnicy temperatury wynoszącej 1 stopnień. Dla stali wykorzystywanej do produkcji wężownic współczynnik ten wynosi od 35 do 40 W/mK. Uwzględniając grubość materiału rury (a najczęściej jest to od 2,3 do 3 mm) uzyskuje się kolei współczynnik przenikania dla danego materiału odniesiony do powierzchni, określający wstępnie moc wymiennika. Dla większości urządzeń dostępnych na rynku współczynnik dla wężownicy wynosi od 13,5 do 15 kW z m2 . Nie mniej nie więcej oznacza to, że przy różnicy temperatury po obu stronach wężownicy wynoszącej 1⁰C (1 K) moc grzewcza wężownicy o powierzchni 1 m2 wynosi odpowiednio 13,5 lub 15 kW.

Źródło: http://instalreporter.pl/porady/wydajnosc-wymiennika-c-w-u-a-moc-wezownicy-przyczyny-niedogrzania-wody-w-zbiorniku/

Czyli dla wężownicy miedzianej musiałoby to być kilkakrotnie więcej!
No i jak to się przekłada do mojego przypadku??
Pzdr.

Vld
25-11-2014, 14:24
Nijak!
Gostek z elektrometu wyjął z rękawa jeden parametr i odliczył bzdurę. (A później zdziwienie, czemu pompa taktuje)
By obliczyć to dokładnie trzeba uwzględniać masę czynników, takie jak współczynnik wnikania ciepła woda/miedź w wężownicy, przepływ masowy wody, współczynnik przewodzenia samej miedzi, następnie współczynnika przenikania miedź/ niemal nieruchoma woda, następnie rozkład temperatur w wężownicy i samym buforze. Masa liczenia i skomplikowanych wzorów.

stefan_ems
25-11-2014, 21:54
Nijak!
Gostek z elektrometu wyjął z rękawa jeden parametr i odliczył bzdurę. (A później zdziwienie, czemu pompa taktuje)
By obliczyć to dokładnie trzeba uwzględniać masę czynników, takie jak współczynnik wnikania ciepła woda/miedź w wężownicy, przepływ masowy wody, współczynnik przewodzenia samej miedzi, następnie współczynnika przenikania miedź/ niemal nieruchoma woda, następnie rozkład temperatur w wężownicy i samym buforze. Masa liczenia i skomplikowanych wzorów.

Vld! Kurde, a już zaczynałem Cię lubić :P
Rozmawiałem z wykonawcą. Będziemy łączyć te trzy wężownice równolegle i wypuszczamy na budynek.
Pewnie zrobimy jakiś test dla jednej, ale to tylko dla testu, bo chyba wszyscy jesteśmy zgodni (no może poza adam_mk), że na tych 1,7 m2 to to nie uciągnie.
Wygląda na to, że to życie zweryfikuje najniższą możliwą temperaturę ładowania bufora. Oby jak najniższą :rolleyes:
Pzdr.

Vld
25-11-2014, 22:16
W łączeniu równoległym trzeba by jeszcze przepływy zrównoważyć. Jak są rożnych długości i na różnej wysokości, to nie będą grzały równo. Z tego miksu może wyjść woda niezbyt przyjemna.
Weryfikacja będzie polegała na manewrowaniu gałką baterii pod prysznicem. Tak kiedyś miałem na wakacjach w Gdyni. Był tam przepływowy elektryczny kocioł, który z opóźnieniem reagował na przepływ do tego pewnie z 5m rur. W efekcie zmarnowałem 3 razy tyle wody co powinienem i z 5 razy na przemian oblałem się woda za gorącą i za zimną. Koszmar

ameryka
28-11-2014, 13:25
tu są oddzielne zasilania a nie jedno z równoległych wężownic...

adam_mk
28-11-2014, 14:50
"Szanowny Panie Adamie,
my tu się obawiamy tego, że ta nasza woda NIE ZDĄŻY się ogrzać w tej wężownicy."

Wiele osób, nawet z tego forum, ma takie rozwiązanie i im woda jakoś zdąża się nagrzać.
Ten problem był bogato dyskutowany w wątku o buforze.

Rozumiem, że ktoś się obawia, nie ma pewności...
Tak trudno jest to podłączyć zgodnie z założeniem i sprawdzić?
A jak zadziała poprawnie, to... dobrze.
I cisza, bo po co o tym pisać?
:lol:

Adam M.

stefan_ems
28-11-2014, 17:48
Wiele osób, nawet z tego forum, ma takie rozwiązanie i im woda jakoś zdąża się nagrzać.
Ten problem był bogato dyskutowany w wątku o buforze.

A kogo pytać? Coś kiedyś czytałem ten wątek, ale nie kojarzę takich osób.


Rozumiem, że ktoś się obawia, nie ma pewności...
Tak trudno jest to podłączyć zgodnie z założeniem i sprawdzić?
A jak zadziała poprawnie, to... dobrze.
I cisza, bo po co o tym pisać?
:lol:

Myślę, że to nie problem będzie podłączyć jedną i przetestować.
Najpierw musimy zrobić jastrych, więc kotłowni nie uda się uruchomić tej zimy.
Ale na pewno opiszę instalację, jak już będzie gotowe.
Pzdr.

mar1173
28-11-2014, 19:43
A kogo pytać? Coś kiedyś czytałem ten wątek, ale nie kojarzę takich osób.



Myślę, że to nie problem będzie podłączyć jedną i przetestować.
Najpierw musimy zrobić jastrych, więc kotłowni nie uda się uruchomić tej zimy.
Ale na pewno opiszę instalację, jak już będzie gotowe.
Pzdr.

Ja mam tylko że z wężownicą z nierdzewki karbowaną 50mb o pow.ok 6m2. Tylko że u mnie przeważnie kąpiele i starcza na dwie wanny po 200- 220l. Wody pewnie starczyłoby jeszcze na kilka pryszniców bo po 2 wannach na górze zbiornika jest jeszcze ok 40 st. Zbiornik ok 750-800l grzeję do 47 na wysokości ok 3/4 zbiornika i 42 na wysokości 1/3 zbiornika przeważnie raz dziennie. Średnie dobowe zużycie CWU to 250l. Na wyjściu z PC mam ok 1 st więcej niż pokazuje górny czujnik. Teraz mam trochę więcej bo jakieś 2-3 st ze względu na zamontowany ciepłomierz i trochę większą deltę. Wężownica jest od 1/4 zbiornika w górę.Wyżej się nie dało bo zwinięcie 50mb zajęło trochę miejsca. I to jest jedyny mankament bo w związku z wychłodzeniem się dolnej części zładu efektywna długość wężownicy zmniejsza się.