PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość cokołu, poziom zero i styropian



andrzej.pindor
24-11-2014, 09:11
Witam,
właśnie rozpoczęliśmy ocieplanie styropianem budynku.

Mam pewien dylemat - ustaliłem z wykonawcą wysokość, od jakiej zacząć ocieplenie ścian i nie wiem, czy nie popełniłem błędu...
Wg naszych ustaleń ma to wyglądać tak:
290726

Zastanawiam się jednak, czy nie będzie tak, że wylewka będzie wychładzana przez to, że najgrubsza warstwą styropianu zaczyna się nad nią?
Widoczna nad ziemią część fundamentu (20-30cm) wydaje mi się zbyta mała, aby zrobić cokół tylko na niej - zarówno ze względów estetycznych (powiedzmy drugoplanowych) ale również dlatego, aby nie dochodziło do chlapania izolacji wodą opadową, odbijającą się od ziemi.

Czy taki sposób jest praktykowany i nie będzie to niczemu szkodzić? Czy może lepiej zrobić to w ten sposób:
290727

Co prawda styropian gruby (15cm) po całej długości jest już oklejony ale jeśli jest to jakaś duża różnica to porozmawiam z wykonawcą, aby dokleili pod spodem jeszcze wysoki na 20cm pas styropianu 15cm i dopiero poniżej jego doklejali styropian o grubości 12cm - od końca styropianiu hydro do tego 20cm fasadowego.

Będę wdzięczny za opinie.

מרכבה
24-11-2014, 09:33
Co prawda styropian gruby (15cm) gruby to 30 cm .. ale
polecam zejść jak najniżej z izolacją, jeśli będzie kostka brukowa czy coś podobnego to izolację 10cm nad kostką
Plus pod proponuję dać izolację allla opaska przeciw wsadzionowa, zmniejszy się mostek termiczny w grunt.
Tam gdzie pisze wylewka, powinno być bodaj 5cm styropianu jako dylatacja tej wylewki od ściany, może jeszcze nie jest za późno...

ale również dlatego, aby nie dochodziło do chlapania izolacji wodą opadową, odbijającą się od ziemi ale to nie zmieni się ..
jak dasz 12cm izolacji to też po niej będzie chlapać ..

Środkowy sposób jest najlepszy z tych.

Jeśli jeszcze nie ma wylewek w środku to można coś polepszyć będzie od środka ...

wojtek50
24-11-2014, 21:04
Proponowałbym zacząć od poziomu gruntu 15 . od ściany Potem zrobić opaskę szerokości ok 60 z czegoś trwałego , kamień polbruk itp . posiać trawę . Powinno być ok .Piszę to z własnego doświadczenia .