PDA

Zobacz pełną wersję : wylot z odkurzacza centralnego



gahan
24-11-2014, 09:51
Musimy zdecydować gdzie poprowadzić rurę wylotową z odkurzacza;
jednostka jest zamontowana w piwnicy i najprościej byłoby przebić się przez sąsiadującą ścianę na zewnątrz, ale wówczas wejdziemy pod taras od południowej strony domu. Taras będzie drewniany. Czy zapylimy sobie to miejsce?
Druga opcja - przeprowadzić rurę przez pomieszczenie piwniczne, pod sufitem za wschodnią ścianę, ale będzie tego ok.8 m . Wówczas wylot po zewnętrznej stronie wyjdzie w cokole. Cokół będzie obłożony klinkierem, a wyżej jasny tynk - i też nie wiem, jak po czasie będzie wyglądać ten fragment ściany.

Nie chciałabym siedząc na tarasie wdychać świństw z wylotu odkurzacza, ale z kolei nie wiem czy te 8m rury to zgodne ze sztuką.

Jak doradzicie?

autorus
24-11-2014, 10:23
A czy przypadkiem kolega nie przesadza ?

Mam odkurzacz zwykły i jedyne co mi w nim przeszkadza to hałas. A przecież wszystko leci na pokój. :)

map78
24-11-2014, 11:11
Musimy zdecydować gdzie poprowadzić rurę wylotową z odkurzacza;
jednostka jest zamontowana w piwnicy i najprościej byłoby przebić się przez sąsiadującą ścianę na zewnątrz, ale wówczas wejdziemy pod taras od południowej strony domu. Taras będzie drewniany. Czy zapylimy sobie to miejsce?


Najlepiej jak najkrótsza drogą, bo wylot wlicza się do ogólnych oporów instalacji. Na 99% nic się nie zapyli, bo w zasadzie tylko pełne cyklony nie mają żadnych filtrów i w tym przypadku coś tam może na zewnątrz się teoretycznie wydostawać, ale przy każdym innym systemie filtracji nie powinno. Co innego, że pęd takiego powietrza jest dość słyszalny i wypoczynek jednej osoby na tarasie podczas gdy inna odkurza byłby dość utrudniony;) Ale mimo wszystko robiłbym wariant 1:yes:

gahan
24-11-2014, 12:27
Dziękuję Panowie :)

oczywiście,że zdaję sobie sprawę,że wylatujące powietrze nie jest jakieś specjalnie brudne, ale trzeba wziąć pod uwagę,że powietrze będzie wylatywać przez wiele lat ciągle w tym samym miejscu - stąd moje myśli o osiadającym kurzu wokół wylotu. Ale myślę,że to zmartwienie na wyrost ;)

Przy okazji -

mam jednostkę z Profi, czy zakłada się tu jakieś tłumiki wyciszające na wylocie?

coulignon
24-11-2014, 13:41
będzie wylatywać z ogromną prędkością - nie szans zakurzyć elewacji.

danielw
24-11-2014, 21:27
A czy jest sens wyrzucać to powietrze poza dom?
Większość ludzi ma jednostki w garażach lub innych pomieszczeniach technicznych.
Ja akurat przystosowałem odkurzacz przemysłowy do centralnego, do tej pory nie zrobiłem wylotu na zewnątrz, ale nie bardzo widzę potrzebę i chyba tak zostanie.

Artur-Reda
12-12-2014, 08:23
A czy jest sens wyrzucać to powietrze poza dom?
Większość ludzi ma jednostki w garażach lub innych pomieszczeniach technicznych.
Ja akurat przystosowałem odkurzacz przemysłowy do centralnego, do tej pory nie zrobiłem wylotu na zewnątrz, ale nie bardzo widzę potrzebę i chyba tak zostanie.

Opłaca się zrobić wydech na zewnątrz - to jedna z zalet centralnego odkurzania, że te najdrobniejsze zanieczyszczenia w tym alergeny są wyrzucane poza dom. Producenci podają , że filtracja jest na poziomie ok 96-98% więc tych zanieczyszczeń wylatuje naprawdę mało i ja bym sie nie martwił o zapylenie powierzchni pod tarasem.

Druga sprawa, że część producentów umieszcza w gwarancji zapis o konieczności wyprowadzenia wydechu na zewnątrz.

Trzecia sprawa, że odkurzacz jest po prostu wyraźnie cichszy jak zamontujemy wydech z tłumikiem.

Więc reasumując ja z kolei nie widzę powodu by nie robić wydechu, tym bardziej, że jest to roboty na godzinkę-dwie a całkowity koszt ok 50-70zł już z klapką wydechową.

gahan
15-12-2014, 11:18
I dlatego wydech zrobimy właśnie pod taras - rozwialiście wszelkie moje wątpliwości :)

surgi22
25-12-2014, 14:01
Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.

Lukasz_Walo
28-12-2014, 21:23
Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.

Jest to jakieś rozwiązanie o ile strumień powietrza nie wznieca kurzu w pomieszczeniu, i takie rozwiązanie sprawdzi się u kogoś kto garaż sprząta trochę częściej niż raz na 5 lat, bo w moim przypadku jak zrobiliśmy tak przy zakładaniu OC u klienta po 2 latach był już bardzo niezadowolony ze swojej decyzji.

surgi22
28-12-2014, 22:56
A co za problem dać na koniec wywiewu anemostat aby rozproszyć wyrzucane powietrze i zero problemu z wzniecaniem kurzu.

Loel
29-12-2014, 22:02
Ja mam też wyrzut w garażu i nic się nie dzieje.

surgi22
30-12-2014, 09:49
Myślę że problemy widzą ci którzy tak nie mają :cool:

gahan
30-12-2014, 14:18
No właśnie my mamy wylot w piwnicy,( a szybkie pytanie co do wylotu na zewnątrz zadawałam,bo tynkowaliśmy dom i potrzebna była decyzja gdzie i jak).
W zasadzie taki stan rzeczy mógłby trwać nadal, ale właśnie podmuch powietrza wznieca kurz, a piwnicy nie sprzątam co tydzień. Tak się składa,że w tym pomieszczeniu mamy póki co składowisko wszystkiego co z budowy zostało, więc nie jestem w stanie tam robić częstych porządków. Inne pomieszczenia piwniczne jednak sprzątam średnio co tydzień - i tam wylot z odkurzacza by nie przeszkadzał.

R&K
30-12-2014, 14:28
Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.

widzisz , ja wywalam na zewnatrz i Lobo_M tez chyba zaczął (bo OC zamontowal niespelna rok temu a mieszka chyba 3 lub 4 lata) i nie zauwazam by byl to problem w wielkosci rachunkow - nie wiem ile bym zaoszczedzil na tym rocznie - 10?20 zl ? chyba sa to pomijalne sprawy - chyba ze sie chce miec tyowego pasywaniaka i brak dziur w domu - zreszta ja dodatkowego dziury nie robilem - wywalam powietrze z OC do rury z wyrzutem z WM , juz za rekuperatorem

surgi22
07-01-2015, 19:42
Jak duży masz garaż ? Jaką temperaturę masz zimą ? Ja ok. 39 m2 i 15 C .
Jeżeli możesz zaoszczędzić 20 PLN /rok( ja myślę że nieco więcej ) przy zerowych nakładach ( a nawet mniejszych nakładach pierwotnych - nie robisz zewnętrznej wyrzutni ) to czemu tego nie zrobić. Po 20 latach masz kilka stówek za free.

jacek.zoo
08-01-2015, 16:49
Jak duży masz garaż ? Jaką temperaturę masz zimą ? Ja ok. 39 m2 i 15 C .
Jeżeli możesz zaoszczędzić 20 PLN /rok( ja myślę że nieco więcej ) przy zerowych nakładach ( a nawet mniejszych nakładach pierwotnych - nie robisz zewnętrznej wyrzutni ) to czemu tego nie zrobić. Po 20 latach masz kilka stówek za free.

stary ty ciagle palisz fajki? wiesz ze przez te lata uzbieralbys na mercedesa?
- a ty nie palisz?
- no nie
- to gdzie twoj mercedes?

mniej wiecej na tej samej zasadze

Loel
08-01-2015, 19:33
Bo my nie skupiamy się na zarabianiu tylko zawsze na oszczędzaniu :).

surgi22
08-01-2015, 20:15
Panowie róbcie jak chcecie jak mogę miec w ogrzewanym garażu za free trochę cieplej i przy okazji zaoszczedzić kilka stówek to czemu nie skorzystac? Nakłady zerowe. Jedna dziura w ścianie mniej. W czym problem?

autorus
11-01-2015, 18:45
Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.

:jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Normalnie rewelacyjny pomysł. A właśnie się zastanawiałem co zrobić :) Jesteś Wielki :)

surgi22
17-01-2015, 22:38
Mam nadzieję że będziesz Autorus zadowolony - te osoby które przekonałem - nie narzekają :D

autorus
18-01-2015, 07:00
:cool:

yaiba83
19-01-2015, 17:07
Ja też próbowałem wylotu na garaż, jednak ostatecznie mam wylot na zewnątrz. Nie rajcuje mnie wzniecanie kurzu po garażu a tam nigdy sterylnie nie jest.

autorus
19-01-2015, 17:45
nie masz sterylnie w garażu? :jawdrop::jawdrop::jawdrop: ;)

yaiba83
19-01-2015, 21:49
Sterylnie czy nie mi nie odpowiadało wywalanie powietrza na garaż. To powietrze co z zewnątrz na dom "szczelinami" zaciągnie zupełnie mi nie przeszkadza. Po 40 minutowym odkurzaniu nie odczuwam spadków temperatury w domu nawet przy dużych mrozach. A to co naleci z zewnątrz na dom traktuję jako "świeże" powietrze bo rekuperacji nie mam i daleki jestem od szczelnego domu.

surgi22
22-01-2015, 17:45
Kto bogatemu zabroni żyć skromnie i w luksusie ;)

piotrek0m
22-01-2015, 19:52
A to jestem zaskoczony, że stosowane jest wyrzucanie powietrza do garażu ?!?!
Wiosną zamierzam robić elewację i do przeczytania tego wątku byłe przekonany, że powietrze wyrzuca się tylko na zewnątrz... a tu okazuje się, że nie koniecznie. Odkurzacz umieszczę w pomieszczeniu za garażem i mógłbym wylot zrobić do garażu, to kwestia 20 cm... przy czym nie chodzi mi specjalnie o ogrzewanie garażu - choć to pewno jakiś drobnu uzysk będzie, ale bardziej o nie szpecenie izolacji kolejnym otworem... ciekawe rozwiązanie... muszę jeszcze o tym poczytać....

surgi22
25-01-2015, 16:07
Poczytaj i zrób nie będziesz żałować.

HieronimDWed
09-02-2015, 14:29
Na montaż instalacji ssącej centralnego odkurzacza najlepiej zdecydować się jeszcze przed tynkami i wylewkami. W późniejszym etapie montaż takowej instalacji jest również możliwy. Rury można poprowadzić nad sufitem podwieszanym, w przestrzeniach między ściankami oraz w kanałach wentylacyjnych. Jednak niejednokrotnie wiąże się on z rozkuwaniem ścian, by można było umieścić w nich rury.

----------------------------------------
Reklamy są niezgodne z regulaminem (pkt II 2.4 b/c)

autorus
09-02-2015, 14:32
dokładnie mój przypadek :) Chodzi o te sufity podwieszane. :cool:

Hanss
09-02-2015, 21:44
Dobre rozwiązanie jest u R&K, a czy można wyrzucać na nieogrzewany strych, nad poddaszem użytkowym?

kalaf5
09-02-2015, 21:50
Pewnie że mozna.

piotrek0m
10-02-2015, 07:26
Poczytaj i zrób nie będziesz żałować.

No nie... wiem a hałas, a strumień powietrza rozdmuchujący wszystko w swoim zasięgu, a wzniecany kurz fruwający w garażu (bo zakładam że są filtry i kurz z podłóg odseparowują) dlaczego więc nagminnie robi się wyrzutnie na zewnątrz?

autorus
10-02-2015, 07:41
Dlaczego się robi to akurat bardzo proste. TZW owczy pęd. Wszyscy tak robią wiec widocznie tak należy. Sam zresztą szukałem miejsca jak to wyciągnąć na zewnątrz. Bo nie wiedziałem ze można inaczej.

aadamuss24
10-02-2015, 08:29
Też mam w garażu i żadnego kurzu nie widzę (ogólnie bałagan jest duży i błota od auta pełno). Wylot z odkurzacza na wysokości ponad dwa metry nie jest w stanie ruszyć śmieci z podłogi. Garaż mam nieogrzewany a temperatura powietrza z odkurzacza ok. 40 stopni więc robi mi to mocno dodatnią temperaturę w garażu. Z drugiej strony odkurzacz aż tak często nie działa :-) pozdr adam

gosia_t
23-02-2015, 11:18
wbrew pozorom to hałas odkurzacza nie jest aż tak kłopotliwy jak mogłoby się wydawac

k***a*z
10-03-2015, 07:25
Też mam wylot w garażu , nic się nie kurzy !

Artur-Reda
13-03-2015, 10:54
Można zrobić tak i tak, osób przekonanych do robienia wylotu do garażu ciężko będzie przekonać, jednakże są przesłanki aby jednak robić wylot na zewnątrz, oto niektóre z nich:

- Nie przefiltrowane zanieczyszczenia wrzucamy sobie do domu (w zależności od typu filtracji ok 3-5%), najczęściej są to bakterie i drobne pyłki które zanieczyszczają powietrze.
-Niektórzy producenci zaznaczają w gwarancji, że wylot musi być zrobiony na zewnątrz - należy to sprawdzić.
- Jest nieco ciszej
-Co do wzniecania kurzu różnie to bywa, ale mocniejsze jednostki na pewno powodują spore zawirowania powietrza i mogą ten kurz wzniecać.
- Niektóre typy silników (thru-flow) wyrzucają razem z powietrzem przefiltrownanym również pył węglowy ze szczotek, który zabrudza powierzchnie.

Reasumując - można robić, można nie robić. Ja bym generalnie optował jednak by robić wydech o ile jest to możliwe do wykonania w prosty sposób. Czasem jednostka jest daleko od ściany zewnętrznej i wtedy być może warto się nie bawić w wydech zewnętrzny.

mnowak355
10-05-2015, 12:44
Witam
Chciałbym zapytać czy poprowadzenie przewodów odkurzacza po ścianie zewnętrznej które będą później pod elewacją (w styropianie) to możliwe rozwiązanie.
Z góry dziękuję za odp.

Lukasz_Zielinski
05-07-2015, 16:26
Panowie róbcie jak chcecie jak mogę miec w ogrzewanym garażu za free trochę cieplej i przy okazji zaoszczedzić kilka stówek to czemu nie skorzystac? Nakłady zerowe. Jedna dziura w ścianie mniej. W czym problem?

Kolego może i 0 problemu tylko że wprowadzanie w bład innych forumowiczów nie jest w porządku.

Skoro garaż jest ogrzewany to po co ci w nim dodatkowe ogrzewanie ? Zaletą wyrzutów na zewnatrz jest wywalanie także roztoczy z domu na zewnatrz i wszystkich alergenów.

Twoja cyrkulacja powietrza w domu jest spowodowana zwykła oszczędnością na poziomie który ani pan ani ja nie jesteśmy w stanie zmierzyć a mydlenie ludziom oczu kilku stówkami oszczędności to bajka, a takie stwierdzenie wszystkim oszczędnym ludziom pozwoli na oszukanie samych siebie.

Jezeli to kogoś nie przekona to może przekona was to że zawsze w domu potrzebne jest świeże powietrze a kiedy je wpuścimy czy przy odkurzaniu czy innej czynności powinniśmy wietrzyć co jakiś czas przestrzeń aby było świeże czyste powietrze a powietrze które przemieli odkurzacz na pewno jest świerze i czyste aby je wrzucać spowrotem do domu bo 194 m3 wyciagnie grawitacja z pomieszczenia tylko jeżeli masz uszczelkowe drzwi miedzy garażem a domem.

piotrek0m
05-07-2015, 20:24
Oj tam, miliony mieszkań w których ludzie od dziesiątek lat odkurzają standardowymi odkurzaczami, które powietrze wyrzucają prawie że na odkurzającego ...

surgi22
05-07-2015, 22:49
1. nie każdy ma ogrzewany garaż , ja mam ale w zimie średnio grzeję do 16 C - wyrzucane przez odkurzacz powietrze ma średnio ok. 23 C ,
2, nie ma możliwości abyś w warunkach domowych wyrzucił na zewnątrz wszystkie roztocza i alergeny
3. wszystko zależy o jakiej perspektywie czasu piszemy - przy 20-30 latach z pewnością oszczędności wyniosą te kilka stówek ( zauważ ze wyrzutnia z OC to mały bo mały ale mostek cieplny )
4. ja pisze o konkretnej sytuacji - mam w domu WM ( utrzymuje lekkie nadciśnienie ), w garażu WG , przy dwu parach drzwi pomiędzy garażem a domem zero odczuwalnego zapachu z garażu w domu
PS a kolega jak wpuszcza ,,swieże'' powietrze to jak je filtruje przed alergenami i roztoczami z zewnątrz ?

piwopijca
15-07-2015, 08:28
Witam
Zgadzam się z @Lukasz_Zielinski i @piotrek0m (tutaj jako zart to rozumiem)
Wg mnie to te oszczednosci z oc sa na wyrost. Ja zrobiłem wyrzut na zewnątrz a garaz mam nieogrzewany. Jaki mostek w nieogrzewanym garażu może być :)
Tak poważnie, pewnie ze robi się mostek ale nieistotny dla calosci a "dziury" zadnej nie stwierdzam bo montuje się specjalne klapki (na wylocie na elewacji) i jest OK
Ja osobiście nie chciałem tego "syfu" wrzucać do garażu. Nie wierze w czystość powietrza z odkurzacza, szczególnie przy zwykłych filtrach -nie mowie o filtrach dla alergikow itp.)
Kiedys sprawdziłem organoleptycznie jakość powietrza -powachalem to co wylatuje z rury wylotowej i nie jest to perfuma ;)
Wzniecanie kurzu jest chyba "przereklamowane" bo w garażu zazwyczaj i tak zbyt czysto nie jest
Rozne alergeny które sa w wyrzucanym powietrzu nie zaszkodzą pewnie z dnia na dzień, ale po co kusic los...?

Pzdr.

kuciar
18-06-2016, 14:51
Najlepiej jak najkrótsza drogą, bo wylot wlicza się do ogólnych oporów instalacji. Na 99% nic się nie zapyli, bo w zasadzie tylko pełne cyklony nie mają żadnych filtrów i w tym przypadku coś tam może na zewnątrz się teoretycznie wydostawać, ale przy każdym innym systemie filtracji nie powinno. Co innego, że pęd takiego powietrza jest dość słyszalny i wypoczynek jednej osoby na tarasie podczas gdy inna odkurza byłby dość utrudniony;) Ale mimo wszystko robiłbym wariant 1:yes:

no to te stwierdzenie ma się jakoś nijako do mojego odkurzacza....mam Profi 40.1 i po półrocznym użytkowaniu widzę ile syfu i kurzu wylatuje przez zwykły" filtr" workowy umieszczony na wylocie w garażu . Zastanawiam sie nad wsadzeniem takiego filtra

http://centralne-odkurzacze.net/czesci-zamienne/537-filtr-wylotu-powietrza-hepa-duovac.html

tools144
10-08-2016, 10:29
To nie jest tak, że ten wylot z odkurzacza wydziela jakieś zapachy(chyba, że jakiś grzyb albo coś się tam osadził, ale to mało prawdopodobne). U mnie wylot jest co prawda na stronie północnej i wokół tui i nie zauważyłem ani nie odczułem by wydzielały się z niego jakieś nie przyjemne zapachy. A filtr zmieniam raz na 3-6 miesięcy w zależności czy widać, że odkurzacz widocznie stracił trochę mocy.
Pozdrawiam!

Patii1985
04-12-2016, 23:07
no to te stwierdzenie ma się jakoś nijako do mojego odkurzacza....mam Profi 40.1 i po półrocznym użytkowaniu widzę ile syfu i kurzu wylatuje przez zwykły" filtr" workowy umieszczony na wylocie w garażu . Zastanawiam sie nad wsadzeniem takiego filtra

http://centralne-odkurzacze.net/czesci-zamienne/537-filtr-wylotu-powietrza-hepa-duovac.html

To tylko pokazuje jaką jakość odkurzacza oferuje firma Profi. W innych jednostkach z filtrem HEPA nic nie wydostaje się na zewnątrz chyba że masz True Cyclonic ale tam jest to kosztem dużej mocy

winston
03-01-2017, 14:53
Witam.
Wreszcie mieszkamy w swoim Acapulco. Przyszedł czas na odkurzacz centralny. Chcemy zakupić jednostkę z możliwością wyrzutu powietrza na zewnątrz i tu mam mały problem. Odkurzacz będzie w rogu garażu gdzie wychodzi koniec instalacji OC z domu. Do ściany przez ktorą chcę wyrzucić powietrze jest 6,5m. Tu moje pytanie: czy zostawić odkurzacz w rogu i dać 6.5m wylot powietrza na zewnątrz czy przenieść OC na ścianę przez którą chce wyrzucić powietrze (skracam długość instalacji wylotowej z 6.5m do 0.6m wydłużając jednocześnie instalację ssącą). Jak będzie korzystniej.

Lukasz_Walo
05-01-2017, 09:52
Witam.
Wreszcie mieszkamy w swoim Acapulco. Przyszedł czas na odkurzacz centralny. Chcemy zakupić jednostkę z możliwością wyrzutu powietrza na zewnątrz i tu mam mały problem. Odkurzacz będzie w rogu garażu gdzie wychodzi koniec instalacji OC z domu. Do ściany przez ktorą chcę wyrzucić powietrze jest 6,5m. Tu moje pytanie: czy zostawić odkurzacz w rogu i dać 6.5m wylot powietrza na zewnątrz czy przenieść OC na ścianę przez którą chce wyrzucić powietrze (skracam długość instalacji wylotowej z 6.5m do 0.6m wydłużając jednocześnie instalację ssącą). Jak będzie korzystniej.

Witam, długość wyrzutu nie ma znaczenia, zwłaszcza jeżeli planujesz kupić odkurzacz z silnikiem boczno kanałowym typu by-pass, jednosilnikowy. Zawsze lepiej jest skracać instalację ponieważ śmieci sa już w zbiorniku a na zewnątrz leci tylko powietrze przefiltrowane.

Gdyby był problem z mocą możesz jeszcze zastosować średnice wyrzutu fi 75 ale to już problematyczne z gniazdami wyrzutowymi.

Pozdrawiam

winston
06-01-2017, 23:52
Dziękuję Bardzo.
Pozdrawiam.

szlapt
07-01-2017, 12:33
A jak oceniacie pomysł aby dać wyrzut do kratki w przewodzie wentylacyjnym komina ?

Lukasz_Walo
09-01-2017, 15:19
A jak oceniacie pomysł aby dać wyrzut do kratki w przewodzie wentylacyjnym komina ?

Rozwiązanie jak najbardziej stosowane, z tym że kratka musi służyć tylko i wyłacznie do wyrzutu powietrza ewentualnie wentylacja garażu ale wtedy należy wpościć rurę z 20-30 cm wyżej w komin. Jest do dosyć kosztowne rozwiązanie ( koszt budowy komina ) lepiej robić na zewnatrz ale jak juz ma Pan wolny kanał to można to wykorzystać.

covallus
09-02-2017, 13:01
witam,

Podepnę się pod temat, bo szukam pomysłów i rzutem na taśmę przed startem budowy chcę przynajmniej instalację i miejsce na ew. jednostkę zaplanować.
W temacie OC jestem na razie zielony ;)

Co do wyrzutu przez komin - czy na tej samej zasadzie można w domu parterowym wyrzucać przez kanał (przepust) w stropie i dalej rurą do dachu i via kominek wentylacyjny np. http://www.monier.pl/produkty/akcesoria-dachowe/wyprowadzenia.html

Zakładam poddasze nieużytkowe (graciarnia, strych, miejsce na reku), lekko docieplone - czy należy zimą obawiać się jakichś problemów (ew. skropliny, etc.), pamiętać o zaworze zwrotnym?

Lukasz_Walo
11-02-2017, 15:31
witam,

Podepnę się pod temat, bo szukam pomysłów i rzutem na taśmę przed startem budowy chcę przynajmniej instalację i miejsce na ew. jednostkę zaplanować.
W temacie OC jestem na razie zielony ;)

Co do wyrzutu przez komin - czy na tej samej zasadzie można w domu parterowym wyrzucać przez kanał (przepust) w stropie i dalej rurą do dachu i via kominek wentylacyjny np. http://www.monier.pl/produkty/akcesoria-dachowe/wyprowadzenia.html

Zakładam poddasze nieużytkowe (graciarnia, strych, miejsce na reku), lekko docieplone - czy należy zimą obawiać się jakichś problemów (ew. skropliny, etc.), pamiętać o zaworze zwrotnym?

Jezeli chodzi o wyrzut to nie ma problemu z takim rozwiązaniem, z tym ze najlepiej jeżeli zaraz nad stropem zrobiłbyś połaczenie rury 2" z fi 110 kanalizacja - a na końcu rury 2" zastosował klapkę wyrzutową. zawory zwrotne są nie dozwolone w tego typu instalacji.

Skraplanie nie będzie tu przeszkadzało musisz tylko zadbać o to aby tym daszkiem woda nie ciekła do środka dlatego takie przejście wtedy klapka wyrzutowa załatwi sprawe blokując dostęp do rury.

brunet wieczorową
12-02-2017, 11:26
Witam.
Wreszcie mieszkamy w swoim Acapulco. Przyszedł czas na odkurzacz centralny. Chcemy zakupić jednostkę z możliwością wyrzutu powietrza na zewnątrz i tu mam mały problem. Odkurzacz będzie w rogu garażu gdzie wychodzi koniec instalacji OC z domu. Do ściany przez ktorą chcę wyrzucić powietrze jest 6,5m. Tu moje pytanie: czy zostawić odkurzacz w rogu i dać 6.5m wylot powietrza na zewnątrz czy przenieść OC na ścianę przez którą chce wyrzucić powietrze (skracam długość instalacji wylotowej z 6.5m do 0.6m wydłużając jednocześnie instalację ssącą). Jak będzie korzystniej.

Nie pamiętam dokładnie, ale długość rury wyrzutowej nie może przekraczać określonej długości (2-3m). Lepiej daj odkurzacz jak najbliżej ściany, przez którą będziesz wyrzucał powietrze. A jeśli nie da się, to może trzeba zwiększyć średnicę rury. Najlepiej skonsultować to z producentem odkurzacza.

No i pamiętaj o minimalnym spadku rury wylotowej, aby ewentualna woda z zewnątrz nie dostała się do środka.

Artekpyrlandia
12-02-2017, 21:27
Nie pamiętam dokładnie, ale długość rury wyrzutowej nie może przekraczać określonej długości (2-3m). Lepiej daj odkurzacz jak najbliżej ściany, przez którą będziesz wyrzucał powietrze. A jeśli nie da się, to może trzeba zwiększyć średnicę rury. Najlepiej skonsultować to z producentem odkurzacza.

No i pamiętaj o minimalnym spadku rury wylotowej, aby ewentualna woda z zewnątrz nie dostała się do środka.

Witam, nie zgodzę się z Pana wypowiedzią jeżeli chodzi o jednostki to nie ma znaczenia jak długi jest wylot.

Czy mamy 15 m instalacji i 2 m wylotu czy 10 m instalacji i 7 m wylotu. Po prostu cała instalacja potrzebna do wybrania jednostki liczymy 17 m.

Wg mnie lepiej skracać instalację w której leca smieci - za odkurzacem wyrzucamy już tylko powietrze zurzute - ale możemy oczywiście zastosować zwiększenie średnicy wtedy skrócimy instalację do powiedzmy 10 m tak przykładowo jak mamy ciągnąć 7m wyrzutu ale nie wpływa to znacząco na dziłanie odkurzacza no chyba że ktoś wybiera podróbki odkurzaczy zmiast prawdziwę to może i wylot nie mozę być większy ale tutaj trzeba konatkować sięz producentem chociąż znając zycie to i tak udzieli takiej odpowiedzi aby sprzedac i zachwali

brunet wieczorową
12-02-2017, 22:15
Witam, nie zgodzę się z Pana wypowiedzią jeżeli chodzi o jednostki to nie ma znaczenia jak długi jest wylot.

Czy mamy 15 m instalacji i 2 m wylotu czy 10 m instalacji i 7 m wylotu. Po prostu cała instalacja potrzebna do wybrania jednostki liczymy 17 m.

Wg mnie lepiej skracać instalację w której leca smieci - za odkurzacem wyrzucamy już tylko powietrze zurzute - ale możemy oczywiście zastosować zwiększenie średnicy wtedy skrócimy instalację do powiedzmy 10 m tak przykładowo jak mamy ciągnąć 7m wyrzutu ale nie wpływa to znacząco na dziłanie odkurzacza no chyba że ktoś wybiera podróbki odkurzaczy zmiast prawdziwę to może i wylot nie mozę być większy ale tutaj trzeba konatkować sięz producentem chociąż znając zycie to i tak udzieli takiej odpowiedzi aby sprzedac i zachwali

Być może masz rację, nie doktoryzowałem się z tego, bo u mnie akurat tak wyszło, że rura wylotowa jest krótka, poniżej 1m. Ale natknąłem się na informacje, że rura wylotowa nie może być zbyt długa. Nie wiem jakie prawo fizyki należałoby tu zastosować :)

Tak więc jeśli rura wylotowa miałaby mieć długość większą niż 2-3m, to należałoby to sprawdzić czy tak można.

Lukasz_Walo
13-02-2017, 18:34
Im krótszy wylot tym lepiej. producenci nie podaja odległości ale tak do 10m jest znośnie - ale zastosowanie większej średnicy skraca instalację - czyli za te same pieniądze mamy efektywniej :)