PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy gruntować tynk mineralny ?



quba71
25-11-2014, 10:51
Dużo czytałem o tynkach i gruntowaniu przed malowaniem, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na mój dylemat.
Mam tynk mineralny Caparola położony teraz ze 2 tygodnie temu.
Chcę go malować farbą silikonową na wiosnę.
I tu mam wątpliwość - czy gruntować tynk teraz przed zimą (noce już chłodne i wilgoci sporo) czy gruntować dopiero na wiosnę przed malowaniem ?
Mnie by bardziej odpowiadał ten drugi wariant, ale czy przez zimę nie gruntowany tynk nie ucierpi w jakiś sposób ?
Czy wtedy na wiosnę przed gruntowaniem nie będzie trzeba go jakoś dodatkowo czyścić, itp?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

fighter1983
25-11-2014, 15:02
jaka chcesz odpowiedz? oficjalna?

EWBUD
25-11-2014, 18:37
nie gruntuj

fighter1983
25-11-2014, 20:04
nie gruntuj
ale to oficjalne stanowisko EWBUD-u? :v he he

EWBUD
26-11-2014, 08:15
ale to oficjalne stanowisko EWBUD-u? :v he he

prywatne :)

quba71
02-12-2014, 21:01
jaka chcesz odpowiedz? oficjalna?
Co znaczy "oficjalną"?
Po prostu odpowiedź z jakimś uzasadnieniem - jeśli tak to.... , jeśli nie to....
Najlepiej zgodną z rzeczywistością.

fighter1983
02-12-2014, 21:12
Co znaczy "oficjalną"?
Po prostu odpowiedź z jakimś uzasadnieniem - jeśli tak to.... , jeśli nie to....
Najlepiej zgodną z rzeczywistością.
W kwestii stosowania produktow zawsze dostaniesz co najmniej 2 odpowiedzi:
1 - to co zaleca producent (sprawdzi sie na 100% ale bedzie kosztowne)
2 - to co zasugeruja doswiadczeni uzytkownicy danych rozwiazan a co sprawdzi sie w 99% a bedzie - po prostu tansze

Co do uzasadnienia: wyobraz sobie, ze uzasadnienie dla takiego samego pytania juz bylo omowione wieleee razy na tym forum.
Po 2 - odpowiedz w watku dostales od certyfikowanego wykonawcy caparola (ewbuxxxo) ode mnie (dystrybutor Caparola od 12 lat, od niedawna dystrybutor+certyfikowany wykonawca) jeszcze nie dostales ale jest taka sama. tyle ze jest to odpowiedz nieoficjalna.
Bo oficjalnie jako dystrybutor powinienem Ci zasugerowac gruntowanie teraz i bezposrednio przed malowaniem.
Po to glownie mam Platny Profil - abys mogl zadzownic i zapytac o to - zdecydowanie latwiej jest powiedziec, niz pisac 100x to samo.

Balto
02-12-2014, 21:13
Oficjalna wersja bardzo często jest wygodniejsza dla firm produkujących tynki i/lub grunty, Dawniej w ogóle nie gruntowano tynków, tylko nakładano ich więcej, a każda warstwa miała swoje zadanie.
Jeśli nie zamierzasz mieszkać w domu, to zima tynkom c/w nie zaszkodzi a one same pod wpływem wilgoci z powietrza ładnie i powoli powinny dojść do siebie. Wiosną cała zabawa będzie polegała na zamieceniu kurzu, przetarciu by zniknął brud powierzchniowy a zagruntujesz bezpośrednio przed malowaniem.

quba71
04-12-2014, 11:55
No i ślicznie dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienie.......
:)