PDA

Zobacz pełną wersję : wybór kotła do domu



Prozi
29-11-2014, 11:31
Witam.
Od 2 lat mieszkam w domu po rodzicach. Z uwagi na stare poglądy ojca dom posada masę rzeczy do modernizacji jednak na wszystko nie mam funduszy. Obecnie planuję zmianę kotła z śmieciucha zrębca mocy 23 kW na coś z podajnikiem na miał/ekogroszek. Na forum jest tak wielka ilość informacji, że ciężko mi się odnaleźć jako osobie, która nigdy nie musiała podejmować takich decyzji. Może na początek opiszę dom.
Dom typowy klocek komunistyczny około 110-115m kwadratowych.

- Posiada piwnicę, która nie ma ocieplenia od gruntu poza dodatkową warstwą betonu (często stała woda obecnie jest sucho jednak ograniczyło to wysokość pomieszczeń w piwnicy do około 195cm)
- stropy pięter nie posiadają izolacji
- dach budynku ocieplony styropianem o grubości 10 lub 15 cm
- ściany zewnętrzne ocieplone styropianem o grubości 10 cm oraz z tego co mówił ojciec mają wewnątrz pustą powierzchnię (ich grubość to 40cm bez ocieplenia)
- okna plastikowe z szybą podwójna zespoloną wymieniane ponad 10 lat temu
- piwnica nie jest ogrzewana jedynie parter i piętro grzejnikami panelowymi Diamond
- rury CO w pomieszczeniach stalowe średnicy zewnętrznej ok 22 cm
- całość obiegu wody CO posiada jedną pompę oraz elektrozawór na wyjściu z bojlera CWU
- dodam, że w tygodniu z uwagi, że nikogo nie ma w domu rozpalam dopiero o godzinie 13:00 lub 16:00 i wystarczy utrzymanie ognia do godziny ~20:00 przy niezbyt niskich temperaturach powietrza oraz do 22:00 przy dużych mrozach (nie lubimy wysokich temperatur w domu, preferujemy temperaturę tak by można chodzić swobodnie w długim rękawie)

Z tego co czytałem pozytywne opinie mają firmy tilgner i tutaj zainteresował mnie kocioł EKR i KTM (nie wiem jaki był by bardziej odpowiedni chociaż z tego co widzę KTM ma większą możliwość stosowania różnego opału) oraz kotły eko plus firmy ogniwo oba sterowane przez ecoal.pl.
Proszę was o radę w wyborze kotła, który muszę wymienić z uwagi na zły stan starego kotła. Za wszelkie rady co do firmy/mocy oraz modelu kotła będę wdzięczny. Dodam, że nie chcę robić wielkich modernizacji z uwagi na planowaną budowę domu za około 5-6 lat.

timon120777
29-11-2014, 11:51
w sumie to już praktycznie wybrałeś
jak nie jesteś do końca zdecydowany przeczytaj mój poradnik
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

moc myślę że 12KW większego nie bierz

karoka65
29-11-2014, 14:34
Jeśli chodzi o KTMa Tilgnera to najmniejszy mocą jest 20kW a jak Timon napisał to będzie dużo za dużo.
W ślimaku też możesz palić miałem jeśli kupisz kociołek z odpowiednim palnikiem.
EKR wystarczy 12kW.

Prozi
29-11-2014, 19:56
Karoka65 z tego co widzę EKR zaczyna się od 15kW, Eko plus ma mały kocioł 10 kW po czym jest skok na 16 kW te kotły OE+ jakoś do mnie chyba bardziej przemawiają. Z wskazań na stronie praktycznie 10kW by wystarczyło na ilość metrów. Jak sądzicie?? warto się pchać w OE+ 10kW w moim przypadku czy lepiej 16kW. Rozwiejcie moje wątpliwości wybór firmy ogniwo jest dobry??

karoka65
29-11-2014, 20:11
12-tkę znajdziesz na mojej stronie, jest.
Nawet 3 znajdziesz :)

animuss
29-11-2014, 20:38
Witam.
Od 2 lat mieszkam w domu po rodzicach. Z uwagi na stare poglądy ojca dom posada masę rzeczy do modernizacji jednak na wszystko nie mam funduszy. Obecnie planuję zmianę kotła z śmieciucha zrębca mocy 23 kW na coś z podajnikiem na miał/ekogroszek.
Z tego co czytałem pozytywne opinie mają firmy tilgner i tutaj zainteresował mnie kocioł EKR i KTM (nie wiem jaki był by bardziej odpowiedni chociaż z tego co widzę KTM ma większą możliwość stosowania różnego opału) oraz kotły eko plus firmy ogniwo oba sterowane przez ecoal.pl.
Proszę was o radę w wyborze kotła, który muszę wymienić z uwagi na zły stan starego kotła. Za wszelkie rady co do firmy/mocy oraz modelu kotła będę wdzięczny. Dodam, że nie chcę robić wielkich modernizacji z uwagi na planowaną budowę domu za około 5-6 lat.
Tilgner KTM to przecież szuflada tłok a EKR ma palnik Brucer.;)

karoka65
29-11-2014, 21:16
Dokładnie. No bruceropodobny :)

Prozi
30-11-2014, 15:34
oczywiście sam sposób podawania opału jest dla mnie zrozumiały jednak zastanawia mnie palenisko czy w porównaniu do podajnika ślimakowego połączonego z palnikiem nie ma strat?
eko plus 10kW dał by radę na mój dom?? jak sądzicie?

מרכבה
30-11-2014, 15:48
Do tego co masz pomyśl o buforze ciepła ..

Prozi
30-11-2014, 17:04
niestety ten co mam ciągnie na ostatnich siłach

bigrw
30-11-2014, 17:17
a ja obawiam się że te wasze wyliczenia odnośnie mocy pieca mogą wziąźć w łeb....bo piwnica ten dom mocno wychładza...a dach jesli jest ocieplony tylko 10 cm styro....to też nie za wiele........i nie wiem czy doradzając 12 kW piec nie zrobicie komuś tragedii........najlepiej by było wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło...ale dokładnie analizując każdą przegrodę....trudno powiedzieć....natomiast czy to będzie 12 czy 15 czy też 17kW nie ma większego znaczenia jeśli będzie dobrze wysterowany...to rożnica w wielkości spalania nie będzie jakaś drastyczna...

bigrw
30-11-2014, 17:18
a po ile opał masz w Bydgoszczy i jaki....wtedy starałbym się dopasować do jak najtańszego w zakupie

animuss
30-11-2014, 22:12
oczywiście sam sposób podawania opału jest dla mnie zrozumiały jednak zastanawia mnie palenisko czy w porównaniu do podajnika ślimakowego połączonego z palnikiem nie ma strat?
eko plus 10kW dał by radę na mój dom?? jak sądzicie?

O co pytasz ,czy podajnik się grzeje ?

Maher
01-12-2014, 05:49
Przy wyborze kotła zwróć uwagę na palnik i jego możliwości modulacji, np. możesz wsiąść kocioł 17kW tylko czy palnik poradzi sobie z mocami ok. 2kW (czy nie będzie musiał wsiąść większej dawki paliwa aby nie wygasł - większy gardziel/palenisko) i drugi ważniejszy problem czy paląc z taką małą mocą w takim kotle nie zniszczysz sobie komina - niskie temperatury spalin (nie napisałeś z czego jest zrobiony), zwróć uwagę że wcześniej przepalałeś kilka godzin dziennie a teraz będziesz palił 24h czyli moc którą grzałeś wcześniej musisz rozłożyć na 24h i oczywiście ją zmniejszyć bo będziesz miał mniej strat tak paląc ( u mnie przy -4C na zewnątrz i 23C w środku i 150m2 w miarę dobrego ocieplenia to teraz ok.4kW średniej mocy). Możesz zapotrzebowanie obliczyć na podstawie wcześniej zużywanego węgla przy czym sprawność kotła nie przyjmuj większą niż 60%.

מרכבה
01-12-2014, 07:39
Jeśli nie chcesz przejmować się mocą kotła za bardzo, to wypada mieć bufor .. i w tedy palić na optimum mocy.

מרכבה
01-12-2014, 07:42
Jeśli nie chcesz przejmować się mocą kotła za bardzo, to wypada mieć bufor .. i w tedy palić na optimum mocy.
U mnie ten proces stworzył się naturalnie .. rury 2 cale, pojemne C.O .. piec typowy wszytko żerny ..
17 kW ciągnie 220 m2 gdzie dom ma tylko izolację 6cm na stropie .. i kawałek stropu 40cm.. okna skrzynkowe.
W duży mróz pogonisz kocioł ile da rady ... a przy +5 nie potrzeba Ci takich mocy piekielnych ..