PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zabezpieczyć parkiet przed tynkowaniem mechanicznym?



cert1
29-11-2014, 15:09
Witam wszystkich,

Krótki wstęp:
W poniedziałek zaczynają mi tynkować remontowany poziom, który został podniesiony o pół metra w górę (+ nowy dach). Mam w kilku pomieszczeniach gruby parkiet dziesięcioletni z litego drewna. Tynkowanie będzie mechaniczne, nie tradycyjne (nie udało nam się szybko znaleźć dobrych i sprawdzonych tradycyjnych tynkarzy). Z tego co wiem, to taka metoda oznacza większą ilość wody, która może chlapać.
Niektóre ściany są nowe, na niektórych skuty stary tynk, na niektórych pozostał i będzie tylko dołączany nowy na dobudowanym murze.
Parkiet ma dylatację od ściany od 1 cm do nawet 4cm.

Zakupione pomoce:
Posiadam 15mb grubej czterometrowej folii budowlanej (0,3mm), taśmy PCV, silikon wodoszczelny, kilka grubszych folii malarskich i dużo wielkich kartonów.

Co planuję:
Na parkiet położyć kartony, a na nie folię budowlaną. O ile starczy, na folię też rozłożę kartony, aby ochronić folię przed mechanicznymi uszkodzeniami. Folia będzie rozciągnięta do samej ściany, przyklejona w jakiś sposób taśmą PCV.
Szwagier twierdzi, że jakbym tego nie zabezpieczył, to i tak szlag trafi mój parkiet ;)

Pytanie:
Jak zabezpieczyć parkiet przed tą wodą i pracami tynkowymi? Czy ma ktoś jakieś doświadczenie?
Okna i parapety drewniane zapewne zabezpieczą tynkarze, a ja to skontroluję.W końcu to moje parapety i okna :)

Trochę dużo tekstu jak na 'głupie' zabezpieczenie parkietu, ale robię to ze względu na moją żonę, bo ma do niego sentyment..
Pięknie dziękuję za wszelkie uwagi.

Parkiet
29-11-2014, 15:37
Nie żałuj kartonów, daj ze trzy warstwy, na to gruba folia, nawet dwie i będzie ok.
Pamiętaj aby usunąć folię po obeschnięciu tynków, tj. po ok 2 tygodniach.
Przez cały czas, czyli do czasu pełnego wyschnięcia tynków, należy grzać i wietrzyć w takim stopniu, aby usuwać nadmiar wilgoci, a jednocześnie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu.
Zalecane parametry to 50%RH i ok. 20oC.
Powodzenia.

sp**t
29-11-2014, 17:17
Witam
Jezeli wykonujemy prace parkieciarskie, parkiet zabezpieczamy płytamy "pilśniowymi" położonymi na "styk" połączone taśmą przylepną "srebną", na płyte kładziemy mate malarską- "włóknina budowlana" która nie przepuszcza wilgoci, jest antypoślizgowa. Jezeli prace mokre zostały ukonczone wstawiamy osuszacze powietrza z wentylatorami.
-płyty kładziemy przed wczesniej odkurzoną powierzchnią
- mate rozkładamy na "zakładke" 10cm

Zalecane parametry napisał kolega wyzej

Pozdrawiam
(na drugim foto widac włóknine budowlaną)
291727291729

Parkiet
29-11-2014, 22:25
Kolego sp**t, oceniając to co pokazujesz i to o czym piszesz, świadczy o wysokim poziomie Twoich Usług. Słowa uznania i pozdrawiam.

sp**t
30-11-2014, 18:37
Dziekuje kolego "Parkiet"

Pozdrawiam Serdecznie


Jestem zaszczycony pracując na codzień z tak wdzięcznym materiałem, jakim jest drewno, w postaci parkietów, desek, innych elementów arichitektury przestrzennej.
Ten piękny naturalny materiał, potrafi być zarazem bardzo niebezpieczny w nieodpowiednich rękach.

292022292023292024