PDA

Zobacz pełną wersję : Stary świerk dp przesadzenia



asia1997
10-08-2004, 13:56
W miejscu gdzie będę budować mój dom rośnie 7m świerk i bardzo chciałabym go jakoś przesadzić - czy jest to możliwe, ma on ok 25 lat.
Czy ma szanse się przyjąć. Jest taki piękny.

kroyena
10-08-2004, 14:54
Wszystko jest możliwe, ale:
1) kasa,
2) nie wiadomo czy się przyjmie,
3) a nawet jeżeli się przyjmie to czy nie będzie na tyle słaby, by przy jakijś wichurze wywalić się na dach tobie lub sąsiadowi.

Chyba już po świerku. :-?

jatoja
10-08-2004, 19:08
[quote="kroyena"]Wszystko jest możliwe, ale:
1) kasa,


Wszystko jest możliwe - zaprzyjaźniona firma przesadzała świerk 10-cio metrowy - przyjął sie i jest OK
ale
2)kasa
3)kasa...;)

francuz
10-08-2004, 20:45
lepiej o tym nie marzyc , ogolnie male swierki juz zle znosa przesadzenie

kroyena
11-08-2004, 06:58
No i właśnie dlatego wynumerowałem, a nie wypunktowałem. Kolejność jest właściwa. A pozostałe dwa punkty to dodatkowe zagrożenia dla wydanej kasy. :(

asia1997
11-08-2004, 07:19
no to mnie nie pocieszyliście, rodzice też mnie przekonują że to nie ma sensu. Żal mi jej, rosła razem ze mną. Wprawdzie mi to troche słabiej szło ( całe 1,60m ).
Mówicie kasa, ale to znaczy ile?

Maddy
13-08-2004, 00:27
A jak zniesie przesadzanie 2 metrowy świerk i kiedy najlepiej to zrobić? Bo że trzeba, to już przesądzone.
jatoja poradź, please!
Pozdr
M

Bodex
15-08-2004, 14:16
2 metrowego świerka przesadzaj w drugiej połowie września.
najlepiej przy użyciu specjalisty!
gdy zrobisz to domowym sposobem nie wróżę świerkowi nic dobrego...

_weynrob_
16-08-2004, 08:33
Bodex--a jaki to ma być specjalista?? :lol: może to być np operator kosiarki spalinowej? :lol:

jatoja
16-08-2004, 13:34
Przesadzałbym pod koniec sierpnia, raczej nie ma potrzeby czekać do końca września. i z 2 metowym świerkiem obejdzie siebez specjalisty...;)
wystarczyżeby pamietać by nie rozkruszyć bryły korzeniowej która powinna mieć ok. 70-80 cm średnicy..i dużo wody po posadzeniu to chyba najistotniesze.

Maddy
16-08-2004, 22:29
Dziękuję za radę i myślę, że spróbuję to zrobić już teraz, ponieważ teraz świerk będzie miał jeszcze sporo czasu na to, żeby się przyjąć. Zastanawiałam się jeszcze nad terminem wiosennym, dlatego moje pytanie. Ale jatoja rozwiał moje wątpliwości. Spróbuję teraz.
I myślę, że wystarczy mi pomoc kogoś silnego, bo niejedno większe lub mniejsze drzewko już przesadzałam i jak na razie wszystkie się przyjęły. A sama nie dałabym sobie rady przede wszystkim dlatego, że ten świerk strasznie kłuje.
Pozdrawiam 8)
M

Bodex
18-08-2004, 00:51
jasne!!!!!
bryła korzeniowa tego świerka winna mieć co najmniej 70-80 cm średnicy...........
to waga około TONY!!!!!!

jeden metr sześciennu gleby to waga 2 ton!
po warunkiem że sucho...

Brawo!!!!!
amator ogrodnik sobie w try miga poradzi!!!!!!

szpadelkiem sobie poradzi...
a w razie trudnosci pomoże mu zaprzyjaźniny wieśniak z traktorem ZETOR!!!

BRAWO!!!!!

Aga75
18-08-2004, 09:45
Bodex,
nie rozumiem ironii. Dokładnie w ten sposób mam przesadzone 5 świerków. Czyli "wieśniak z traktorkiem" - najpierw wykopał łopatą/ szpadelkiem - bryła około 80cm średnicy, potem w cztery osoby wpakowaliśmy tą bryłę ze świerkiem na traktorek (troche to ciężkie było ale od czego znajomość fizyki i umiejętność zrobienia dźwigni z deski), przewieźliśmy na miejsce i wkopaliśmy. Świerki miały po 2 metry. Wszystkie sie przyjęły. Operacja dokonana w październiku 2003.

_weynrob_
18-08-2004, 11:29
jasne!!!!!
bryła korzeniowa tego świerka winna mieć co najmniej 70-80 cm średnicy...........
to waga około TONY!!!!!!

jeden metr sześciennu gleby to waga 2 ton!
po warunkiem że sucho...

Brawo!!!!!
amator ogrodnik sobie w try miga poradzi!!!!!!

szpadelkiem sobie poradzi...
a w razie trudnosci pomoże mu zaprzyjaźniny wieśniak z traktorem ZETOR!!!

BRAWO!!!!!

Jeżeli jesteś takim specjalistą to wyjaśnij wszystkim jak obliczyłes wagę tej ziemi w bryle korzeniowej znajac tylko jej średnice a nie znajac wysokości? :lol: a nie mówiłem gdzieś że bodex to GENIUSZ!! :lol:

Maddy
18-08-2004, 23:08
jasne!!!!!
bryła korzeniowa tego świerka winna mieć co najmniej 70-80 cm średnicy...........
to waga około TONY!!!!!!
Specjalnie dla ciebie chyba zważę tego świerka razem z bryłą
:lol:


Brawo!!!!!
amator ogrodnik sobie w try miga poradzi!!!!!!

szpadelkiem sobie poradzi...
a w razie trudnosci pomoże mu zaprzyjaźniny wieśniak z traktorem ZETOR!!!

BRAWO!!!!!
Nie bój nic, będzie dwóch amatorów ogrodników, którzy włożą w to przesadzanie oprócz siły trochę serca i na pewno się uda. :wink:
A ty chyba przechodsisz jakieś trudne dni, co Bodex? :lol: