PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wełna może dotykać membrany. Dorken maxx plus i paroprzepuszczalność



szybkibill
04-12-2014, 07:23
Temat pewnie wałkowany kilka razy ale nie znalazłem za pomocą opcji szukaj nic co konkretnie odpowiedziało by na moje pytanie.
Mam membranę dorken maxx plus, a jej paroprzepuszczalność SD = 0,15m więc cena wysoka, a słup powietrza... niestety też, gdy np. delta vent ma sd = 0,02m. Czy to od tego min. zależy czy membrana może dotykać ocieplenia?

מרכבה
04-12-2014, 08:24
może wełna dotykać tej membrany .. ale może i nie ..

szybkibill
04-12-2014, 08:25
może wełna dotykać tej membrany .. ale może i nie ..

No to nic nie podpowiedziałeś

מרכבה
04-12-2014, 08:28
Tak jak z parasolem, parasol nie przepuszcza wody .. ale kontakt głowy z materiałem = zamoczenie ..
a z drugiej strony "każdy" pakuje pod membranę ile wejdzie ..

szybkibill
04-12-2014, 08:46
Ale czy parametr sd ma tu znaczenie? Czy 0,15m a 0,02m nie robi już takiej różnicy? Na folnet jest napisane w poradniku, że związek dekarzy polskich uważa membrany o sd<0,1 za wysokoparoprzepuszczalne, a niemieckich od sd<0,3.

מרכבה
04-12-2014, 09:16
Ta folia ma współczynnik dyfuzyjny u (ni) ~150 .. wełna ma 1.
różnica dość spora, większe wymagania co do paroizolacji, tak aby przez tą membranę para wodna uchodziła jako gaz..
a nie kondensowała się pod tą membraną ...która jest po stronie zimnej.
Paroizolacja pod GK w tedy powinna być z dodatkiem aluminium tj folia alu zalaminowana w tworzywo np PE/alu/PE...
Oraz wykonanie zakładów z tej foli na ściany i dobre sklejenie na 15cm zakłady tej foli.
Oczywiście wełna 2 warstwy .. jedna między krokwie, druga pod ..

CzarnyIwan
04-12-2014, 10:01
Że taka np? http://www.doerken.de/bvf-pl/produkte/dach/dampfsperren/produkte/reflex.php

szybkibill
04-12-2014, 10:44
Zapytałem się dziś w folnet o to, i odpowiedź jest taka, że delta maxx plus jest przeznaczona do deskowanych dachów, a lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o dach nie deskowany jest Tyvek Supro.

מרכבה
04-12-2014, 10:59
https://www.google.pl/search?q=folia+paroizolacyjna+z+aluminium&espv=2&biw=1364&bih=640&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=_D2AVI2kB4zYao-fgNAD&ved=0CAYQ_AUoAQ folie .. ogólnie z alu folią między tworzywem ma znacznie większy opór dyfuzyjny.
A dodając pustkę powietrzną, też i cieplny opór rośnie ... mając 1,5cm pustki między folią a GK.. daje to tyle oporu cieplnego co blisko 3 cm EPS"a lambda
0,04 W/mk... pustka taka ma opór porównywalny z 50cm murem ceglanym.

szybkibill
04-12-2014, 11:23
W dorkenie ( bezpośrednio od handlowca) dostałem zupełnie inną informację niż w folnecie. Dorken maxx plus może dotykać wełny ( po to ma meszek od spodu aby jak najefektywniej wchłaniać wilgoć), oraz to że ten właśnie meszek zastępuje deskowanie. Jeszcze nadmienił, że po 10 latach bezpośredniego działania promieni słonecznych na które wystawili membranę straciła kilka % swoich właściwości. Ale to pewnie marketing ;)

מרכבה
04-12-2014, 16:53
Trochę to bardzo swojskie tłumaczenie, tego kogoś .. wilgoć która by pojawiła się od nieszczelnego pokrycia .. ma spływać sobie po tej membranie
w dół. A po za tym, nie może się na tej membranie kondensować woda .. pod.

Andrzej Wilhelmi
07-12-2014, 11:05
Szanowny przedmówca praktycznie wszystko rzeczowo wyjaśnił. Pojawiło się natomiast w tym wątku wiele dziwacznych określeń.
Np. "meszek na spodzie folii zastępuje deskowanie"?!!!:confused: No większej bzdury nie słyszałem.
Np. "meszek jest po to aby wchłaniać wilgoć"!:rolleyes: To kolejna bzdura bo folia ma tą "wilgoć" przepuszczać a nie zatrzymywać w sobie! A tak na marginesie to co to jest ta wilgoć?
Np. "po 10 latach wystawienia na na działania promieni słonecznych straciła kilka %" to kolejna marketingowa bzdura!:o
Takie stwierdzenia dyskwalifikują sprzedawcę czy przedstawiciela i ośmieszają producenta folii. :lol2:
Kolejna sprawa to nie związki dekarzy decydują od jakiej wartości Sd folia jest wysokoparoprzepuszczalna :no:.
Według producentów folii wełna może stykać się folią wysokoparoprzepuszczalną. Według minie nie powinna. Folia powinna być montowana w lekkim zwisie pomiędzy krokwiami ~5mm co pozwala na spływanie skroplin środkiem folii i chroni przed kapilarnym podciąganiem wody pod kontrłaty co skutkuje przeciekiem.
Z całą pewnością nie dosunąłbym wełny do włochatej folii o Sd=15:no:. Pozdrawiam.