PDA

Zobacz pełną wersję : Podjazd a duża skarpa



dzinks0
04-12-2014, 19:41
Witam,
mam okazję oto taką działkę kupić ale ma dość dużą skarpę od drogi.
Jak to rozsądnie zrobić tj podjazd i ile to może kosztować.
292681

sacha
04-12-2014, 20:06
Mnie się nasuwa pytanie czy przy opadach śniegu i wietrze ta droga jest przejezdna. Takie drogi lubi zadąć śniegiem. Co do podjazdu., 1 godz. pracy koparki z spychem to ok. 100 zł i sporo ziemi przewali.

rgal
04-12-2014, 20:07
W tym przypadku - pomijając na razie formalności - widzę dwa rozwiązania:
1. Podjazd wkopany w skarpę, koszt - niewiele więcej jak zwykły podjazd, parę godzin pracy koparki i odpowiednie kruszywo. Wady - podjazd będzie pod górkę, słaba widoczność przy wyjeździe na drogę, może zawiewać śniegiem w zimie.
2. Trudniejsze i na pewno dużo droższe i bardziej kłopotliwe - podnieść trochę drogę (z drugiej strony drogi też widzę że jest skarpa).

Wracając do formalności - dużo zależy od statusu tej drogi - jest ona prywatna czy gminna.

dzinks0
04-12-2014, 20:34
W tym przypadku - pomijając na razie formalności - widzę dwa rozwiązania:
1. Podjazd wkopany w skarpę, koszt - niewiele więcej jak zwykły podjazd, parę godzin pracy koparki i odpowiednie kruszywo. Wady - podjazd będzie pod górkę, słaba widoczność przy wyjeździe na drogę, może zawiewać śniegiem w zimie.
2. Trudniejsze i na pewno dużo droższe i bardziej kłopotliwe - podnieść trochę drogę (z drugiej strony drogi też widzę że jest skarpa).

Wracając do formalności - dużo zależy od statusu tej drogi - jest ona prywatna czy gminna.

Tez myślałem o drugiej opcji szczególnie że będę miał dużo ziemi wierzchniej, po ściąganiu pod płytę fundamentowa. To raczej jest gminna która niby ma być asfaltowana ale to raczej bez sensu w tym stanie. Ale gdyby tak miało być to byłaby jakaś opcja.

rgal
04-12-2014, 21:40
Tez myślałem o drugiej opcji szczególnie że będę miał dużo ziemi wierzchniej, po ściąganiu pod płytę fundamentowa. To raczej jest gminna która niby ma być asfaltowana ale to raczej bez sensu w tym stanie. Ale gdyby tak miało być to byłaby jakaś opcja.

Nie wiem jaki masz grunt ale wierzchnia ziemia prawie na pewno nie nadaje się na podbudowę drogi. Ponadto jeżeli jest to droga gminna to formalności mogą być trudne i długie...

letniowoc
05-12-2014, 11:32
dzinks0 - postaram się coś napisać od siebie, ponieważ też mama działkę z podjazdem i dużą skarpą.

Wybierając działkę kierowaliśmy się głównie jej lokalizacją (odległość od miasta, szkoły, przystanku itp), wymiarami (chcieliśmy prostokąt, nie kwadrat), nasłonecznieniem i ukierunkowaniem na strony świata (mamy wjazd od zachodu), dostępnością mediów. To wszystko w odniesieniu do ceny działki, na zasadzie warta czy nie warta swojej ceny.

Wjazd i skarpa nie stanowiły problemu. Owszem może lepiej i wygodniej wjeżdżać z poziomu drogi, ale jak to mówią nie można mieć wszystkiego. Więc nasza działeczka ma ten niuans - 2 metrową skarpę od strony drogi. Właśnie robi się projekt zjazdu, wszystko jest do zrobienia, dobry projekt koparka i do dzieła. Nam taki stan rzeczy nie przeszkadza, bo działka spełnia wszystkie istotne kryteria które sobie założyliśmy szukając miejsca do budowę domu.

Dodam jeszcze, że działka leży przy mało ruchliwej drodze gminnej. Ze strony gminnego zarządu dróg nie ma żadnych problemów, wszystkie pisma są pozytywne i szybko odpowiadają. Z tego co wiem dłużej by zeszły formalności w przypadku drogi powiatowej i krajowej.

Reasumując: nie patrz na działkę TYLKO pod kątem skarpy. Sprawdź czy to miejsce spełnia inne Twoje kryteria, o których pisałam wcześniej. Skarpa to nie koniec świata i tak trzeba zbudować wjazd, a koparką można dobrze zrobić i udogodnić wjazd:)

rgal
05-12-2014, 12:25
Zgadzam się z letniowoc - skarpa w praktyce nie jest znaczącym argumentem do wyboru działki, szczegolnie że w tej stuacji mozna się spodziewać iż w przysżłości gmina podniesie tą drogę więc skarpa się jeszcze zmniejszy. Jeżeli poza tą skarpą działka jest dobra (a widzę że widoczek całkiem niezły - tyle można ocenić ze zdjęcia) to nie przejmuj się skarpą.

Elfir
05-12-2014, 22:37
A może wjazd trawersem przez stok a nie na wprost?

End_riu
10-12-2014, 21:43
Ja bym sie cieszyl z dzialki usytuowanej tak ja ta.
Samo wykonanie wjazdu to zaden problem.

Jedyny problem, to zima i duze opady sniegu, albo duze wiatry, bo droga bedzie zasypana. Takie drogu odsniezaja niemal najpozniej. Chociaz zazwyczaj ktos przejazdza z okolicy i odgarnia traktorem.