PDA

Zobacz pełną wersję : pompa pow-woda, jaki typ bufora, jaki typ zasobnika



MaxMartini
06-12-2014, 18:56
Witam, mam takie pytanie, a raczej dwa

Czy do pompy ciepła pow-woda o sporej mocy (powyżej 12kw) z obiegiem zalanym glikolem sensowne jest stosowanie bufora z wężownicą ?
A dokładnie z dwoma wężownicami, polączonymi szeregowo aby uzyskać odpowiednio dużą pow wymiany?

Czy może lepiej jest zastosować wymiennik ciepła i stosowac prosty bufor beż wężownicy?
Koszty bedą ciut większe w przypadku drugiego rozwiązania (wymiennik dużej mocy), tyle że, jak twierdzi instalator bufory z wężownica sa narażone na korozje i szybką wymianę
poza tym traci się możliwość układania wody warstwowo, czyli szybsze przekazanie ciepla do instalacji grzewczej.
Ale czy wymiennik ciepła nie będzie wnosił więcej strat niz grzanie bezposrednio bufora z wężownicy?


Drugie pytanie, jaki zasobnik polecacie do pompy o dużej mocy?
Dedykowane zasobniki do pomp dużej mocy o pow grzewczej powyżej 3m2 (powiedziano mi o przeliczniku 0.25 w stosunku do mocy pompy) są drogie, 5tys+

Czy tylko takie rozwiązanie wchodzi w gre? Naprawdę potrzebuje tak duzej pow wymiany? Czy 2m2 nie wystarczy do pompy 16kw zeby pompa pracowała sprawnie?
2m2 mozna uzyskać tanim kosztem lacząc 2 zbiorniki płaszczowe, jesli chcłalbym więcej to musze już tylko kupic dedykowany zasobnik do PC za grube pieniądze?

mar1173
06-12-2014, 19:12
ten bufor to do CO czy CWU.

MaxMartini
06-12-2014, 19:46
jeszcze raz, pompa 16kw pow woda

CO:
bufor 500 lub 800l
czy bez wężownicy, zwykly, ale z wymiennikiem ciepla do pompy (wersja instalatora)
czy z 2 wężownicami, polączonymi szeregowo z pow wymiany w okolicach 4m2 i bez wymiennika przy pompie ciepła (wersja moja)


CWU:
ekonomiczna wersja: 2 x zbiornik cwu plaszczowy 2x120l, pow wymiany 2m2, koszt 2x600zl (gdyby pompa była mała, ze 4-6kw, to bym się nie zastanawial i zastosowal to rozwiazanie)
czy
dedykowany zbiornik do pomp z pow wymiany 4m2 za minimum 5tys zl (tańszych nie ma z taka pow wymiany)

pytanie , czy pompa 16kw nie bedzie za duza do pow wymiany 2m2, i czy zostaje tylko rozwiązanie duzo mniej ekonomiczne, czyli dedykowany zbiornik cwu do pomp ciepla?

jbloch
06-12-2014, 20:14
Zasobniki do CWU są tańsze niż 5tyś np WSI II dwie wężownice po 1,9 m2 jedna , razem z grzałką poniżej 3tyś. http://www.novatornia.pl/?3832,wymiennik-zasobnik-bojler-300-pion-2-x-wezownica-i-grzalka,

MaxMartini
06-12-2014, 23:02
o, rzeczywiscie, to jest rozwiazanie dobre i tanie
dziekuje
biawar najtansze zasobniki do PC mial po 5tys

a sprawa bufora? lepiej przez wymiennik czy tez z polaczonymi wezownicami ?

Rotan
06-12-2014, 23:59
Uzasadnij, po ci Ci bufor?

MaxMartini
07-12-2014, 01:40
po to aby grzać w taniej taryfie i żeby gdy ta taryfa sie skończy grzejniki zostawaly przez dluższy czas cieple (instalacje mam mieszaną)
po to tez, zeby stabilizowac prace pompy, zeby sie za szybko nie wylaczala i nie wlaczala znow po parudziesieciu minutach
niech pracuje pare godzin i pare godzin stoi

bufor to chyba oczywista sprawa w przypadku pompy ponad 10kw, dziwne to pytanie

asaselllo
07-12-2014, 08:24
Pytanie wcale nie dziwne. Dziwne jest, że instalator nie wytłumaczył, że do pompy ciepła najlepsza (najtańsza w użytkowaniu) jest instalacja oparta w 100% na podłogówce. Wówczas bufor niepotrzebny i rachunki zdecydowanie niższe - ok.30-40%.

jbloch
07-12-2014, 10:51
Wcale rachunki nie muszą być wyższe o 30-40% jeśli zastosujemy bufor . W przypadku instalacji mieszanej to całkiem przyzwoite rozwiązanie . Ciekawe co będą pisać ci wszyscy co tak twierdzą że bufor jest bee , jak dostawcy energii elektrycznej wprowadzą inteligentne licznik( a już pomału zaczynają to robić) i II taryfa będzie ,,ruchoma". Bufor będzie wtedy jednym z podstawowych elementów instalacji hydraulicznej PC.

JTKirk
07-12-2014, 10:59
. Ciekawe co będą pisać ci wszyscy co tak twierdzą że bufor jest bee , jak dostawcy energii elektrycznej wprowadzą inteligentne licznik( a już pomału zaczynają to robić) i II taryfa będzie ,,ruchoma". Bufor będzie wtedy jednym z podstawowych elementów instalacji hydraulicznej PC.

niby masz rację, ale.....nic nie jestem przekonany, żeby to miało w najbliższym czasie nastąpić
kiedyś czytałem, że te bufory które z taką lubością niektóre firmy montują biorą się właśnie ze stosowania takich inteligentnych liczników o których piszesz
Ponoć u naszych zachodnich sąsiadów, do PC jest osobny licznik do PC,z którego prąd jest sporo tańszy, ale też w ciągu dnia prąd może być wyłączony na 2-3 godziny --> i to dlatego były montowane te bufory, żeby akumulować energię na okres kiedy nie ma tego zasilania
Co prawda inteligentne liczniki czekają nas już niedługo (do 2020?!?) - ale wcale nie jestem pewien w jakim kierunku to tak naprawdę pójdzie.
A bufor zawsze można przecież dodać, jeśli będzie taka potrzeba

jbloch
07-12-2014, 11:53
Ja nie jestem jakimś miłośnikiem buforów , ale też nie jestem przeciwnikiem .Racjonalnie myśląc , nie ma co się łudzić że , II taryfa będzie,, płynna" szybciej niż myślisz .
Ponoć ( raczej na pewno) u naszych zachodnich sąsiadów tak jest że II taryfa jest ,,płynna" i pc ,jeśli akurat w domu jest ciepło i nie potrzeby ogrzewania ,pakuje energię do bufora na ,,potem", z tym wyłączeniem prądu na dwie trzy godziny to chyba pojechałeś po bandzie.

-Co prawda inteligentne liczniki czekają nas już niedługo (do 2020?!?) - ale wcale nie jestem pewien w jakim kierunku to tak naprawdę pójdzie.--

A ja jestem pewien w jakim kierunku to pójdzie , w takim żeby ,,elektrowni " było wygodnie i żeby wyciągnąć z kieszeni nas maluczkich jak najwięcej , zamontują te liczniki i tyle .

Na bufor to trzeba wcześniej jakieś miejsce w kotłowni przygotować , jak sobie wyobrażasz postawić na wylewce podłogowej bufor o wadze powiedzmy 1000 kg ? A i wiążę się to jednak też z jakąś przeróbką instalacji , znowu będzie eldorado dla hydraulików, te dodanie później bufora może dużo więcej kosztować, niż na etapie montażu instalacji. Zwłaszcza dla tych użytkowników co mają ,,markowe " pc na gwarancji , może się okazać że koniecznie trzeba zainstalować bufor zalecany przez ,,markową " pc , musi być zainstalowany przez autoryzowanego instalatora , bo inaczej utrata gwarancji , a to raczej na pewno tanie nie będzie.

mar1173
07-12-2014, 13:13
Nie znam szczegółów czy ta pompa jest dobrana na styk czy przewymiarowana, ile podłogówki ile grzejników itd. ale jedno mnie gryzie po co ten glikol. W takim przypadku ładowanie bufora przez wężownicę to jest rozwiązanie nie dość że droższe niż zwykły bufor to dodatkowo będziemy mieć na skraplaczu co najmniej 7-8 st więcej niż w buforze . Następne pytanie na ile nam starczy energii w buforze 1000l przy zasileniu grzejników min 35 st i ładowaniu bufora do 45 st. Jednak taki bufor i tak nie uchroni przed grzaniem w drogiej taryfie gdyż energii w nim przechowanej starczy na okłoło 40min pracy PC i tylko po nocnym okresie bo w dzień nie będzie go kiedy naładować. Przy tej pompie jedyne rozwiązanie wg mnie rezygnacja z glikolu i grzanie bezpośrednio bufora który tylko uchroni pompę przed taktowaniem jeśli jest przewymiarowana a do CWU drugi bufor min 500l z wężownicą i grzanie przepływowo lub kombinowany zbiornik w zbiorniku. Przy tej mocy PC wężownica nawet 4m2 to i tak min 5st więcej na skraplaczu i większa pompka GZ

Vld
07-12-2014, 14:00
Glikol pewnie dlatego, że to monoblok do tego on/off. Ja bym został przy tym buforze, ale grzany bezpośrednio wodą. Jako zabezpieczenie jakiś ups z większym aku dla podtrzymania w razie potrzeby pompy obiegowej. Można też wypruć wymiennik z czujnikami z PC i zrobić z tego spłata - jeden problem mniej. Najgorzej z CWU, bufor kombi odpada, bo po wychłodzeniu zład nie będzie cieplej wody. Musi być coś na wężownice, ale naprawdę dużej. Jak by była w miarę dobra woda, to można dać wymiennik do grzania CWU bezpośrednio, ale to się wiąże z corocznym czyszczeniem wymiennika.

MaxMartini
07-12-2014, 16:18
dziekuje za pompoc
tak wlasnie, to pompa monoblok on off jako modernizacja

glikol, dlatego że się boję że gdy wyjadę w zimę na tydzien czy dwa to moze byc problem jak zabraknie prądu nawet jak zainstaluje jakis ups
to np jak jest burza, wylącza mi sie wylączynik różnicowy i muszę ręcznie to wlączyć.
Jak mnie nie ma, to się ups nawet rozladuje, chociaz w zimie burz raczej nie ma :)

Czy lepiej na wymienniku płytowymi zastosować prosty bufor bez wężownic, czy grzać zbiorniki poprzez wężownice i bez wymiennika?

bo zasobnik na wode, alternatywy nie ma, musi być duza pow wymiany przez wężownice

M.Krk
07-12-2014, 16:41
Dużo tych kombinacji, ja mam bufor i zalałem go płynem, koszt to nie cały 1000zł. bufor plus instalacja, fakt mały bo tylko 300 l ale taki wystarcza do pompy on/of

Vld
07-12-2014, 17:15
Z dwojga złego lepiej wymiennik niż wężownica.

wihajster
07-12-2014, 19:37
Pomysł Vld jest najlepszy.
"Wypruć" z monobloka skraplacz i umieścić go w domu.

Ja bym tak zrobił. Utrata gwarancji ale chyba warto?
Wymiennik czy wężownica w zbiorniku mocno obniża efektywność.

MaxMartini
07-12-2014, 20:43
modyfikować pompy na pewno nie bede

dostalem jeszcze inna propozycję, wymiennik płytowy duzej mocy + bufor warstwowy 800l polączony dodatkowo z kotłem olejowym ktory juz mam
na gorze woda użytkowa, na dole woda do instalacji grzewczej
+ do tego stacja wymiennikowa do cieplej wody, vaillanta czerpiaca cieplą wodę od gory

rozwiazanie wydaje sie byc idealne, mniej skompikowanie i sprawdzona firma
tyle ze nie tanio :)

MaxMartini
16-12-2014, 06:35
witam ponownie, nikt nie udzielił mi odpowiedzi na którą czekałem

ale udało mi sie znależć extremalnie tanie, minimalistyczne rozwiązanie jeśli chodzi o zasobnik cwu do nawet poteżnej pompy ciepla
mozna bez problemu zastosowac zbiornik z pow wymiany tylko 1.5m2 do pompy nawet 16kw
gdzie producenci zalecaja zbiorniki z pow wymiany 4m2 za grube tysiące
i dodatkowo takie zbiorniki sa minimum 300l, kiedy dla mnie to jest stanowczo za dużo

dochodze do wniosku ze klienci chcący instalować pompy ciepla sa traktowani jak dojne krowy

ale do rzeczy :)

Kolega HenoK na forum w innym temacie udzielił takiej właśnie porady, bardzo prostej i wręcz genialnej
po prostu trzeba zainstalowac dodatkowy wymiennik plytowy i spiąc go z obiegiem ciepłej wody użytkowej wraz z pompą obiegową.
Dodatkowo zyskujemy równy rozklad temperatur w całym zbiorniku i nie ma problemu że pompa się będzie włączała pare razy bo weżownica czy płaszcz nie odbierze nam ciepła

yahoo :)

Trzeba jedynie dobrać odpowiednio wymiennik płytowy, ale to jest koszt parę stówek + pompa obiegowa
a nie grube tysiace na zbiornik cwu dedykowany do pomp ciepla

Vld
16-12-2014, 07:04
To nie panaceum
tak jak pisałem wcześniej - musisz się liczyć z corocznym czyszczeniem kwasami wymiennika. Jak woda będzie słabej jakości to nawet dwa razy na rok.

map78
16-12-2014, 08:21
Galmet Maxi 300l z wymiennikiem o powierzchni 3.8m2 kosztuje 2800zl - jaki sens jest cudować z jakimiś wymiennikami plytowymi i innymi wynalazkami?

jbloch
16-12-2014, 08:21
Dlatego warto stosować na zasilaniu całego domu jakiegoś dobrego filtra , czy tez stacji uzdatniania wody,wtedy nie będzie jakiegoś większego wymiennikiem,z pralką , bateriami itp. po za tym nie wiem jaku was ,ale u mnie na oko można stwierdzić że woda z sieci czasami to syf leci , dla własnego zdrowia lepiej coś tam zainstalować dla polepszenia jakości wody.Swoją drogą wiele piców na gaz ma zainstalowane wymienniki płytowe.

M.Krk
16-12-2014, 10:35
Nie rozumiem po co wymiennik, będziesz miał bufor więc podpinasz do niego zasobnik jak do pieca z małą obiegówką i gra, ja tak mam, tylko że ja mam z dwiema wężownicami więc mogłem je połączyć i podpiąłem to pod bufor,