PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka grubość styropianu? Biały czy szary? Ile cm? JAAAAK?



fighter1983
07-12-2014, 14:32
Pytania takie jak w temacie pojawiają się bardzo często.
Krótki artykuł i być może pomocna tabelka porównawcza - odpowie na powyższe pytania.
Zapraszam serdecznie: Artykuł na mojej stronie (https://astrobud.pl/pl/n/5)

coulignon
07-12-2014, 15:43
jak to ile??
Nie więcej jak 12 cm. Bo jak się da wiecej niz 12 to się poduszą ludzie w środku.

Nani
07-12-2014, 19:11
A ja znalazłam coś takiego

http://styronet.pl/jak-dobrac-grubosc-styropianu.html

Czy ktoś mógłby się odnieść do tego co jest tam napisane? My wybudowaliśmy z h+h 600 gr.24cm, wychodzi na to, że należy położyć max.12cm. Co Wy na to?

fighter1983
07-12-2014, 19:21
A ja znalazłam coś takiego

http://styronet.pl/jak-dobrac-grubosc-styropianu.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstyronet.pl%2Fjak-dobrac-grubosc-styropianu.html)

Czy ktoś mógłby się odnieść do tego co jest tam napisane? My wybudowaliśmy z h+h 600 gr.24cm, wychodzi na to, że należy położyć max.12cm. Co Wy na to?
W tym zalinkowanym artykule masz przeliczenie przy jakims tam założeniu styropianu - prawdopodobnie, aby uzyskać przenikalność przegrody U=0,3 czyli - wymagane minimum. Moj wpis dotyczy porownania i zestawienia juz poszczegolnych izolatorow - w celu znalezienia odpowiednika w grubościach.
Zatem w kazdym konkretnym przypadku - nalezy jeszcze przeliczyc wspolczynnik przenikania CAŁEJ przegrody z uwzględnieniem wszystkich warstw. Zastem jeden artykuł niewiele ma wspólnego z drugim.

Tym samym pokazalem, ze aby uzyskac ten sam wspolczynnik potrzebne jest np:
16cm grafitowego 0,032 = 20cm bialej 0,040 = 22cm bialego 0,044
I w tym celu umiescilem ta tabele, bo w ten sposob mozna sobie porownac kazdy material z kazdym, w dowolnej grubosci.

Nani
07-12-2014, 19:28
Ale ja się nie odnoszę do Twojego linka, tylko do tematu: Jaka grubość styropianu? Biały czy szary? Ile cm? JAAAAK?

EWBUD
07-12-2014, 19:53
Ale ja się nie odnoszę do Twojego linka, tylko do tematu: Jaka grubość styropianu? Biały czy szary? Ile cm? JAAAAK?

Bez zagłębiania się w szczegóły:
teraz standard to 20 cm grafitu.

Nani
07-12-2014, 20:01
Zaraz standardem będzie 50cm, bo składy budowlane muszą sprzedać towar.

Ludzie nie popadajmy w paranoję, nie buduję domu pasywnego. Mam w rodzinie użytkowników domu postawionego wg następującej technologii: porotherm 24cm i na to styropian 10cm biały, wszystko było robione w roku 2003, region góry świętokrzyskie. I powiem Wam, że u nich w domu jest tak gorąco, że szok. do ogrzania mają ok. 180m2. Sezon grzewczy ok. 4tys.zł, ze względu na brak gazu zakupili piec zasypowy

fighter1983
07-12-2014, 20:01
Bez zagłębiania się w szczegóły:
teraz standard to 20 cm grafitu.
No wiem... A ile trzeba dac zeby uzyskac taki sam efekt na 0,040? na 0,044, na 0,038? po to Piotrek ta tabele robilem :) Sam dla siebie szczerze mowiac :) bo takie pyatnia sie pojawiaja coraz czesciej :) tabela ze skokiem co 1 cm od 1cm do 50 cm :)

EWBUD
07-12-2014, 20:04
No wiem... A ile trzeba dac zeby uzyskac taki sam efekt na 0,040? na 0,044, na 0,038? po to Piotrek ta tabele robilem :) Sam dla siebie szczerze mowiac :) bo takie pyatnia sie pojawiaja coraz czesciej :) tabela ze skokiem co 1 cm od 1cm do 50 cm :)

Ja nie pisałem w zw. z Twoją tabelą - odpisałem tylko Nani.

fighter1983
07-12-2014, 20:06
nikt tu nie chce ze mna pisac. jest mi smutno :P

Tomaszs131
07-12-2014, 20:52
Zaraz standardem będzie 50cm, bo składy budowlane muszą sprzedać towar.

Ludzie nie popadajmy w paranoję, nie buduję domu pasywnego. Mam w rodzinie użytkowników domu postawionego wg następującej technologii: porotherm 24cm i na to styropian 10cm biały, wszystko było robione w roku 2003, region góry świętokrzyskie. I powiem Wam, że u nich w domu jest tak gorąco, że szok. do ogrzania mają ok. 180m2. Sezon grzewczy ok. 4tys.zł, ze względu na brak gazu zakupili piec zasypowy

...

coulignon
07-12-2014, 20:56
Zaraz standardem będzie 50cm, bo składy budowlane muszą sprzedać towar.

Ludzie nie popadajmy w paranoję, nie buduję domu pasywnego. Mam w rodzinie użytkowników domu postawionego wg następującej technologii: porotherm 24cm i na to styropian 10cm biały, wszystko było robione w roku 2003, region góry świętokrzyskie. I powiem Wam, że u nich w domu jest tak gorąco, że szok. do ogrzania mają ok. 180m2. Sezon grzewczy ok. 4tys.zł, ze względu na brak gazu zakupili piec zasypowy

Wynik raczej tragiczny. Absolutnie nie ma się czym chwalić.

aiki
07-12-2014, 21:12
przecie Nani nie buduje domu pasywnego. Czytajcie uważnie.

Tomaszs131
07-12-2014, 21:17
Racja, przepraszam.

Nani
08-12-2014, 14:43
No dobrze, to może inaczej, bo "słyszę" ogólny śmiech. Ile zmniejszy się mój rachunek za ogrzewanie jeśli dom ocieplę nie 15cm a 20cm grafitu?

Jakie dane mam podać, żeby ktoś to obliczył?

fighter1983
08-12-2014, 14:49
No dobrze, to może inaczej, bo "słyszę" ogólny śmiech. Ile zmniejszy się mój rachunek za ogrzewanie jeśli dom ocieplę nie 15cm a 20cm grafitu?

Jakie dane mam podać, żeby ktoś to obliczył?
1. projekt w calosci (po zmianach)
2 okna jakie maja byc zastosowane (wszystkie)
3 istniejacy stan z uwzglednieniem warstw na docieplenie plyty/fundamentow
co jest zrealizowane na chwile obecna wzgledem projektu
i to sie da optymalizowac
4. planowane instalacje grzewcze

Nani
08-12-2014, 15:13
1. projekt w calosci (po zmianach)
2 okna jakie maja byc zastosowane (wszystkie)
3 istniejacy stan z uwzglednieniem warstw na docieplenie plyty/fundamentow
co jest zrealizowane na chwile obecna wzgledem projektu
i to sie da optymalizowac
4. planowane instalacje grzewcze

Ad.1. W projekcie nie zastosowaliśmy żadnych zmian znaczących. Projekt z182 z pracowni z500.pl

Ad.2. Okna vetrex v82

4 szt.

Szyby:
Współczynnik przenikania energii (gn) 49%
Szer. 1800, Wys. 1500
Współczynnik Uw: 0.80 (W/m2K)
MASTER THERM CZARNY U=0.5
Pakiet: 4-18-4-18-4

1szt.
Szer. 900, Wys. 1500
Współczynnik Uw: 0.81 (W/m2K)
reszta j.w.

1 szt.
Szer. 600, Wys. 600
Współczynnik Uw: 0.98 (W/m2K)
reszta j.w.

1 szt.
Szer. 2700, Wys. 2350
Współczynnik Uw: 0.71 (W/m2K)

Ad.3 na dzień dzisiejszy ocieplenia brak, bo nie wiemy co wybrać itp. tyczy się to ścian i fundamentów. W projekcie jest 15cm ocieplenia na ściany, fundament 10 albo 12cm, dach 25cm.

Ad.4 instalacje grzewcze? nie wiem co dokładnie mam podać? dom ma być ogrzewany gazem i wspomagany kominkiem, ogrzewanie podłogowe 80m2, na pozostałych 40 grzejniki.

fotohobby
08-12-2014, 15:23
I jeszcze grzejniki...
Polecam udać się teraz do wątku grzewczego i zapoznać się z prolblemami użytkowników, ktorym coś grzeje slabiej, coś mocniej, albo raz jedno, raz drugie, albo coś wcale :)

Tomaszs131
08-12-2014, 15:25
Nani skontaktuj sie na FM z asoltem on obliczy Ci OZC i szacowany koszt CO.
Tych punktow o ktorych wspomnial fighter oczywiscie jest wiecej, chociazby ustwienie budynku wzgledem kierunkow swiata, jaki montaz okien w warstwie ocieplenia czy tez nie, jakie U drzwi wejsciowych, czy garaz w bryle czy poza bryla budynku, z piwnica czy nie, jak wentylacja (wazna rzecz) i wiele innych.
Pamietam, ze troche czasu musialem poswiecic zanim uzbieralem wszystkie informacje potrzebne do obliczenia obciazenia cieplnego budynku.
Za nie wielka oplata P. Andrzej pewnie bedzie w stanie obliczyc Ci OZC w dwoch wariantach- z grubszym i cienszym ociepleniem budynku.
Po tym wszystkim bedzie Ci latwiej dobrac wielkosc kotla, PCi, czy innego zrodla ciepla. Z OZC bedzie latwiej wykonac projeckt podlogowki.
Duzo by jeszcze pisac, skontaktuj sie z nim to odpowie na wszystkie Twoje pytania (oczywiscie w chwili wolnego czasu bo bardzo zapracowany z niego czlowiek), polecam.

Nani
08-12-2014, 15:31
Widzę, że od razu mam zakładać, że grzejniki nie będą grzały, podłogówka też, ściany "wypuszczą" całe ciepło na zewnątrz, okna to w ogóle kicha, 3 szyby to już przeżytek, będzie zimno wstawmy najlepiej od razu 5.

Dlaczego mam z góry zakładać, że wszystko będzie skopane?

Nani
08-12-2014, 15:33
Nani skontaktuj sie na FM z asoltem on obliczy Ci OZC i szacowany koszt CO.
Tych punktow o ktorych wspomnial fighter oczywiscie jest wiecej, chociazby ustwienie budynku wzgledem kierunkow swiata, jaki montaz okien w warstwie ocieplenia czy tez nie, jakie U drzwi wejsciowych, czy garaz w bryle czy poza bryla budynku, z piwnica czy nie, jak wentylacja (wazna rzecz) i wiele innych.......

Ok, dziękuję z pewnością tak zrobię.

Pozdrawiam

fotohobby
08-12-2014, 15:35
A dlaczego sobie utrudniac zycie ?
Mieszany system grzewczy to nieporozumienie. Jest roznica w szybkosci nagrzewania, w szybkosci wychładzania pomieszczeń - wlaśnie dlatego, ze w jednych są grzejniki, w drugich podłogówka.
Postów uzytkownikow żałujących, ze nie zrobili 100% podlogowki przeczytałem tu ze dwadzieścia.

Polecam watek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urządzaniu-domu-nie-zrobilibyście-ponownie

fighter1983
08-12-2014, 15:38
Widzę, że od razu mam zakładać, że grzejniki nie będą grzały, podłogówka też, ściany "wypuszczą" całe ciepło na zewnątrz, okna to w ogóle kicha, 3 szyby to już przeżytek, będzie zimno wstawmy najlepiej od razu 5.

Dlaczego mam z góry zakładać, że wszystko będzie skopane?
Zle to interprtujesz. Skladowych jest mnostwo i dborze Ci powiedzieli. To jakim styropianem docieplic i czego uzyc - w duzej mierze zaelzy od OZC a OZC zalezy w zasadzie od kazdego etapu budowy

Nani
08-12-2014, 15:40
Ok, z pewnością przeczytam. W końcu lepiej uczyć się na czyichś błędach :)

nicram_aisak
30-12-2014, 20:45
Generalnie to OZC czyli obliczenia zapotrzebowania ciepła dla domu powinieneś mieć w projekcie. Jeśli nic nie zmieniasz względem projektu, to zapotrzebowanie ciepła powinieneś znać.
Co do połączenia podłogówki z grzejnikami - da się to zrobić tak, żeby działało prawidłowo. Ja jednak też polecam 100% podłogówki.

asolt
30-12-2014, 23:04
Generalnie to OZC czyli obliczenia zapotrzebowania ciepła dla domu powinieneś mieć w projekcie. Jeśli nic nie zmieniasz względem projektu, to zapotrzebowanie ciepła powinieneś znać.
Co do połączenia podłogówki z grzejnikami - da się to zrobić tak, żeby działało prawidłowo. Ja jednak też polecam 100% podłogówki.

Generalnie tak, ale diabeł jak to mówią tkwi w szczegółach, w zasadzie kazdy projekt adaptowany powinien miec wykonane powtórnie ozc. Powodów jest kilka:
1) inna lokalizacja (na ogół) niz przyjeta do obliczeń
2) inne usytowanie wzgledem stron swiata
3) inny rodzaj gruntu pod budynkiem
4) na ogół inne wsp Uw okien
5) mozliwa inna temp wewnętrzna
Oczywiscie jest mozliwe ze projekt został przeliczony dla lokalizacji budowy, podobnie jak i pozostałe warunki mogą byc spełnione ale bedzie to czysty przypadek.
Skorzystanie z ozc z projektu to tylko wskazówka a nie dokładna wartosc

nicram_aisak
02-01-2015, 20:15
Przecież napisałam, że jeżeli masz dokładnie jak w projekcie.
W projekcie indywidualnym masz na 100% policzone jak należy.
W adaptacji też by się przydało... Nawet jeśli w adaptacji nie było przeliczeń, a nie ma zmian w stosunku do projektu gotowego (rozumiem przez to konstrukcję budynku, stolarkę, budowę przegród), to w mojej ocenie takie obliczenia wystarczają. To nie apteka.

julo23
02-01-2015, 21:56
Tabela poglądowa bardzo przydatna, ja wybierając styropian - sam taką sobie zrobiłem tylko dużo bardziej uproszczoną,
Wyszło mi że jak kupie 10cm grafitu to będzie jak 14cm białego. I tak zrobiłem. Pewnie teraz każdy powie że mało.... Całkiem możliwe.
Teraz to i tak musztarda po obiedzie.
Zawsze z upływem czasu człowiek dąży do lepszego :D z drugiej strony nie można mieć wszystkiego.

מרכבה
03-01-2015, 15:18
Lepiej można tylko zrobić przez wykrycie mostków termicznych i wtedy poprawić do co jest ..
same cm nie pomogą jeśli nie ma ciągłości izolacji ... często z mizerną izolacją idą mizerne założenia co do ciągłości
nie twierdzę że u Ciebie tak było ... mam przed oczami to co widzę w okolicy .. :bash: nadaje się na książkę jak
nie izolować ...

julo23
03-01-2015, 22:14
No dokładnie, zgadzam się.
Po pierwszych mrozach dokładnie się przyjrzałem co i jak.
Na wiosne to co się da poprawić albo dokończyć to jeszcze zrobie.
Niestety niektórych rzeczy już sie nie da.
Np. mam wcięty taras w bryłe budynku. Na tarsie wylewka betonowa. Przy zalewaniu wylewki przy murze dałem 3cm styro, wiecej sie bałem ze sie uszkodzi od góry, bo nie miałem zamiaru od razu dawać płytek na taras. - brak kasy.
Ale brakło mi większej wyobraźni.... przeciez do muru doszło w krótkim czasie jeszcze ocieplenie 10cm. i spokojnie by przykryło ten styropian.

tak samo inne rzeczy.... ale nie będę robił OT.

Przypomniało się też powiedzenie mojego fachowca co ocieplał mi elewacje.
Zapytał dlaczego 10cm.
Ja odpowiedziałem że to ten o podwyższonych parametrach i jest to samo co 14cm.
A on mi na to że nie wie.... ale im więcej to lepiej.... :D

Teraz się z nim zgodzę ale tylko dlatego że..... zawsze gdzieś się jeszcze coś wywierci, coś przerobi, założy jakąś lampe, i czasami zniszczy się troche izolacji.
Być może jakby było 15cm. więcej by z niej zostało .


Mam ocieplone piwnice, mam ocieploną elewację.
Ale brakuje mi kawałek paska żeby połaczyć te dwie izolacje, w jednym miejscu na rogu budynku, ociągałem się żeby to zrobić aż w końcu nie zdążyłem przed zimą. Jest co prawda zaspyane ziemią ale nie ocieplony jest pasek.
Facet fajnie to zkwitował też :
Że teraz to można porównać ten dom do kogoś kto na mróz wyszedł w futrze ale w kapciach .
:D

asolt
05-01-2015, 18:53
Przecież napisałam, że jeżeli masz dokładnie jak w projekcie.
W projekcie indywidualnym masz na 100% policzone jak należy.
W adaptacji też by się przydało... Nawet jeśli w adaptacji nie było przeliczeń, a nie ma zmian w stosunku do projektu gotowego (rozumiem przez to konstrukcję budynku, stolarkę, budowę przegród), to w mojej ocenie takie obliczenia wystarczają. To nie apteka.

Byc moze w Twojej ocenie wystarczają, ja natomiast na podstawie mojej praktyki i porównaniu ponad 100 oryginalnych obliczen ozc z moimi obliczeniami stwierdzam,ze te w teorii niby poprawne obliczenia bywały i do 100% zawyzone. Ja wiem ze to nie apteka ale błąd rzedu 50 % skutkuje niekoniecznie optymalnym wyborem systemu grzewczego.

GraMar
06-01-2015, 08:54
Jakie dane należy zgromadzić do takiego audytu?
Pozdrawiam


Byc moze w Twojej ocenie wystarczają, ja natomiast na podstawie mojej praktyki i porównaniu ponad 100 oryginalnych obliczen ozc z moimi obliczeniami stwierdzam,ze te w teorii niby poprawne obliczenia bywały i do 100% zawyzone. Ja wiem ze to nie apteka ale błąd rzedu 50 % skutkuje niekoniecznie optymalnym wyborem systemu grzewczego.

pawel.
07-01-2015, 19:42
Witam. Mam takie pytanie. Ocieplając dom jak zapewnić wentylacje dachu.?? Może pomocny będzie taki rysunek:

297723

między deskami a folią musi być wentylacja. Ocieplając nie można styropianu dosunąć do desek, zamykając dostęp powietrza. W jaki sposób najlepiej to zrobić.??

doktor77
15-01-2015, 10:57
optymalnie ok. 15 cm , grafitowego styropianu

maxus79
27-01-2015, 21:22
mam pytanie

czy mozna zmienic grubosc ocieplenia jesli w projekcie jest inaczej ?

chcialbym zmienic
na sciane dac 20 cm w projekcie jest 15cm
na podloge dac 20cm w projekcie jest 10cm
w skosach dachu dac 30 cm w projekcie jest 15 +5 cm

co w takim przypadku nalezy zrobic ?

Tomaszs131
27-01-2015, 21:50
Zrob co chcesz, budujac dom nie bralem pod uwage co mi projekt narzuca w kwesti ocieplenia. Im grubsze tym lepsze.

maxus79
27-01-2015, 22:18
no tak ale jesli beda niezgodnosci z projektem to moze to byc potraktowane jako samowola budowlana tak czytalem gdzies w internecie

sa jednak zmiany nieistotne ktore mozna wprowadzac ale czy takie zmiany grubosci ocieplenia do nich naleza ?

Tomaszs131
28-01-2015, 07:39
Pierwszy raz slysze, moze warto byloby sie kierbuda zapytac.

Nani
28-01-2015, 08:00
Tomaszs131 zrób porządek w swojej skrzynce odbiorcej, bo nie mogę wysłąć do Ciebie maila

maxus79
28-01-2015, 08:33
no chyba bedzie trzeba kierbuda zapytac
myslalem ze jest ktos na forum co tez tak robil i sie wypowie na ten temat