PDA

Zobacz pełną wersję : monitoring temperatur



pychy
10-12-2014, 11:53
Mam pytanie. Na jakich podzespołach zrobić monitoring temperatur zasilania, powrotu, powietrza w domu, podłogi itd we własnym zakresie?
Chodzi mi o konkretne modele czujników, kontrolerów czy innych urządzeń. Do tego jakiś pewnie mały serwerek ze starego pc z dostępem przez internet.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Vld
10-12-2014, 12:34
Ja mam na DS1820 - przejściówka na RS232 i stary terminal HP 57 coś tam

imrahil
10-12-2014, 17:34
ewentualnie LAN Kontroler

misiupl
10-12-2014, 19:57
ewentualnie LAN Kontroler
nie znałem tego
to jest genialne !
U mnie będą czujniki na zasilaniu podłogówki, na poddaszu, w domu i czujnik wilgoci.
Można połączyć z alarmem czy sterowaniem bramy garażowej

rwojtek
10-12-2014, 20:07
Gdyby tak jeszcze ktoś podpowiedział jak to obsłużyć i zaprogramować nie posiadając wiedzy tajemnej :(

misiupl
10-12-2014, 21:02
właśnie programowanie, bynajmniej czujników temperatury wygląda na banalne
http://tinycontrol.ats.pl/media/katalog/kontrolery/lan-kontroler/files/instrukcja-v-300-lan-controller-v20-lankont-002-pl-2.pdf

fajnie, że od razu mamy to w lan przez http i można też małą apkę pod androida zrobić do czytania

rwojtek
10-12-2014, 21:13
Tak się zastanawiam... pasuje mi chyba wersja softu z odczytem 6-u temp. z DSów. Wtedy mógłbym monitorować temp. pompy:Dz, Gz oraz temp. wewnętrzną i temp. posadzki. Jeszcze nie przeczytałem instrukcji więc sie zastanawiam czy wtedy da się sterować za pomocą lan kontrolera pompą. Chodzi mi o sterowanie za pomocą temp. wewn. i temp. posadzki jednocześnie.

imrahil
10-12-2014, 21:40
damy radę ;). sam planuję kupić i się pobawić tak, żeby mieć monitoring temperatury wewnętrznej, zewnętrznej, zasilania i powrotu. do tego archiwizacja i może jakieś nadrzędne sterowanie ogrzewaniem. do rolet będzie oddzielny sterownik, ale bez większej filozofii - chcę tylko żeby w zimie zamykał/otwierał rolety przy zachodzie/wschodzie słońca, do tego jakiś grupowy przycisk do sterowania wszystkimi roletami naraz.

rwojtek
10-12-2014, 21:48
To chyba nawet jeden lan kontroler to obskoczy

mar1173
10-12-2014, 21:51
Ja rozważam taki termometr, do monitoringu chyba wystarczy.


http://allegro.pl/avt5330-8-c-8-kanalowy-termometr-do-pc-8-czujnikow-i4825444571.html

rwojtek
10-12-2014, 22:07
Też się nad nim zastanawiam. Lan kontroler może dodatkowo sterować i to jest fajne :yes:

misiupl
10-12-2014, 22:23
No i nie trzeba serwera w miejscu płytki, tylko LAN i dostęp wszędzie za parę zł więcej

k***a*z
13-12-2014, 09:17
A to mój rejestrator temperatur, zapisuje dane na karcie SD, aktualnie pracuję nad połączeniem przez internet czyli aktualne dane online :-)

rwojtek
13-12-2014, 14:11
To Twój własny projekt czy coś ogólnie dostępnego?

rwxw
13-12-2014, 21:40
ewentualnie LAN Kontroler
Dane z Lan kontrolera można wysyłać bezpośrednio na http://pvmonitor.pl wtedy odpada problem utrzymania i konfiguracji serwerka w domu, a wykresy są dostępne dla wszystkich. Oczywiście nie trzeba korzystać z Lankontrolera, na pvmonitor można wrzucać dane różnymi sposobami

karolek75
14-12-2014, 04:02
Rwxw, rozumie ze nazwy serwisu nie trzeba odbierać literalnie, i możemy tam pchać wszelkie wyprodukowane przez nas odczyty ?

Edit:
1. "O nas" zakłada posiadanie instalacji PV
2. Ale regulaminu brak.

rwxw
14-12-2014, 09:38
Tak, nie trzeba mieć pv, żeby tam rejestrować swoje pomiary, już zmieniliśmy te niepokojące Cię wpisy ;-). Powoli tworzymy sekcję dla pc, ale z powodu braku czasu nie rozwija się tak szybko jakbyśmy chcieli, nie mniej jednak kilka pc się tam już zarejestrowało - m.in. moja. Na razie są sekcje pv, pc, zużycie prądu, co. Planowane są wiatraki i co tam kto wymyśli i będzie chciał rejestrować.
Fajnie by było gdyby się pojawiły różnego rodzaju pompy ciepła, gruntowe, p-w wraz z rejestracją zużycia energii - można by wtedy zamiast przepychanek która jest lepsza, zerknąć na wykresy, po prostu porównać i wyciągnąć dla siebie odpowiednie wnioski.

gall86
14-12-2014, 10:42
ja w najblizszym czasie bede sie bawil tym: http://sklep.avt.pl/avt570.html

rwxw
14-12-2014, 13:24
Do zabawy polecam Arduino np. Uno + ethernet shield za podobną cenę. Dane też można czytać przez RS, albo wystawić w swojej sieci na stronie generowanej przez Arduino, albo wysyłać gdzieś w sieć, albo zrobić z tym cokolwiek innego. Do tego można podpiąć duuuużo czujników DS1820, a nie tylko 8.
Fajnie by było gdyby jakąś pc p-w też udało się podpiąć pod pvmonitor.

k***a*z
14-12-2014, 14:13
To Twój własny projekt czy coś ogólnie dostępnego?

Mój własny, pomiar mocy też sam zrobiłem.

k***a*z
14-12-2014, 14:15
Tak, nie trzeba mieć pv, żeby tam rejestrować swoje pomiary, już zmieniliśmy te niepokojące Cię wpisy ;-). Powoli tworzymy sekcję dla pc, ale z powodu braku czasu nie rozwija się tak szybko jakbyśmy chcieli, nie mniej jednak kilka pc się tam już zarejestrowało - m.in. moja. Na razie są sekcje pv, pc, zużycie prądu, co. Planowane są wiatraki i co tam kto wymyśli i będzie chciał rejestrować.
Fajnie by było gdyby się pojawiły różnego rodzaju pompy ciepła, gruntowe, p-w wraz z rejestracją zużycia energii - można by wtedy zamiast przepychanek która jest lepsza, zerknąć na wykresy, po prostu porównać i wyciągnąć dla siebie odpowiednie wnioski.

A możecie odczytywać dane z mojego serwera ? pomiary zapisuję w pliku csv, w jakiej kolejności powinny być zapisane dane ?

rwxw
14-12-2014, 15:57
A możecie odczytywać dane z mojego serwera ? pomiary zapisuję w pliku csv, w jakiej kolejności powinny być zapisane dane ?
Jak masz serwer, to może jesteś w stanie co jakiś czas (np. co kilka minut) wysyłać dane za pomocą wywołania podobnego do "wget http://pvmonitor.pl/get.php?idl=123&f10=xxx&f11=yyy&f12=zzz" ? gdzie xxx, yyy czy zzz są odpowiednimi wartościami przesyłanych parametrów, a wget działa i pod Windowsami i Linuxem ? Szczegóły wraz z numerami parametrów, identyfikatorem poda kolega który się tym zajmuje ( http://pvmonitor.pl/kontakt.php ). Czytanie z Twoich plików na Twoim serwerze wydaje mi się mniej bezpieczne i bardziej skomplikowane, bo musisz zrobić dziurę w zabezpieczeniach, ale ewentualnie z pliku też czasem czytamy.

karolek75
14-12-2014, 16:22
Czy sa jakies ograniczenia w długości kabla podłączonego do ds1820 ? Na początek chciałbym powyprowadzac sobie troche czujników do PT, dopiero potem zgłębiać temat co jak i do czego podpiąć.

rwojtek
14-12-2014, 16:36
Niektórzy podają, że można nawet 100m, gwarantowane jest 30m.

misiupl
14-12-2014, 17:03
Do zabawy polecam Arduino np. Uno + ethernet shield za podobną cenę. Dane też można czytać przez RS, albo wystawić w swojej sieci na stronie generowanej przez Arduino, albo wysyłać gdzieś w sieć, albo zrobić z tym cokolwiek innego. Do tego można podpiąć duuuużo czujników DS1820, a nie tylko 8.
Fajnie by było gdyby jakąś pc p-w też udało się podpiąć pod pvmonitor.
To Arduino nie wygląda już tak prosto, chyba, że są dostępne w necie jakieś gotowe systemy do monitorowania temp/wilgotności/ciśnienia itp ?