PDA

Zobacz pełną wersję : DZ spiralne.



adamzzz
14-12-2014, 12:59
Witam. Na wiosnę przed budową domu wykonałem dz spiralne z rury 40 . 5 pętli po 150 mb rury zakopanej na głębokości 150-200 cm niestety w piachu. Rozdzielacz bedzie w garażu i z tamtąd rura 50 do kotłowni. Pompa bedzie prawdopodobnie 9 kw. Z mojej nieuwagi i pośpiechu nietrwale zaznaczyłem które rury to zasilanie a ktore powrót, mam tylko pospinane w pary. Czy duże znaczenie ma przy spiralnym sposób podlaczenia zasilanie/powrót?
Jesli tak to pozostanie mi tylko zrobienie odwiertów bo nie ma szans znaleść tego co potrzebuje

Zigobar
14-12-2014, 15:23
adamzzz
Trudno, stało się. Ale (moim zdaniem) to nie powód, aby rezygnować z już wykonanego kolektora spiralnego.
Jeśli od końcówek rur do początku spirali nie ma jakichś ostrych zakrętów to może da się te końce zidentyfikować.

adamzzz
14-12-2014, 19:33
Ciężko bedzie. Dobiegowe rury maja po 10-15 m. Moze dało by sie wsadzić cos w rurę np 30 m i potem zlokalizować gdzie sie znajduje. Tylko czym???
Tylko wogole czy trzeba sie tym martwić? Czy ma znaczenie która to zasilanie a która powrót?

Zigobar
14-12-2014, 21:13
adamzzz
Można użyć żmijki z włókna szklanego. Stosowano je np. w telekomunikacji do przeciągania kabli pomiędzy studzienkami.
Po dojściu do spirali pojawi się opór, w odcinku prostym oporu nie będzie. Jak zobaczysz gdzieś łącznościowców to pogadaj z nimi. Może który podjedzie do Ciebie ze żmijką.
Obecnie zapewne są dostępne przeróżne typy żmijek, z różnych materiałów i o różnej giętkości.

Nie potrafię powiedzieć w jakim stopniu będzie zauważalny odwrotny (niż zalecany) kierunek przepływu np. przy ujemnych temperaturach glikolu.

rwxw
14-12-2014, 22:16
nietrwale zaznaczyłem które rury to zasilanie a ktore powrót, mam tylko pospinane w pary. Czy duże znaczenie ma przy spiralnym sposób podlaczenia zasilanie/powrót?
Spróbuj jeszcze jakoś rozpoznać odpowiednie rury, a jak się nie uda to trudno. Korzystaj z tego co masz.