PDA

Zobacz pełną wersję : paliwo stało + podłogówka czy to ma sens?



marnon
14-12-2014, 20:35
Mam dom w stanie SSZ na wiosnę rozpoczynam kolejne prace w tym wybór ogrzewania... mimo sporej liczby postów przeczytanych dalej mam zamęt w głowie czym ogrzewać dom + cwu

Mój dom to : pustak żużlobeton 29cm + 15cm styropianu grafitowego, pow użytkowa 148m2 , wszędzie planuję podłogówkę, dom z poddaszem użytkowym bez piwnic, na parterze 10cm styropianu na górze 5cm, dach wełna 15między krokwiami + nie wiem ile jeszcze na to dam, okna trójszybowe ... kominek zwykły w salonie do palenia rekreacyjnego, kotłownia z kominem schiedla pod kocioł na paliwo stałe...

opcja 1

Kocioł na paliwo stałe : na pellet - koszt zakupu kotła ok 15tyś zł ( sporo) do tego tona dobrego pelletu olimp lub lawa ok 900zł/tone

opcja 2

gaz ziemny : w działce mam nitkę mogę się wpiąć i ogrzewać gazem , dobry piec kondensacyjny , powinno wyjść porównywalnie do pelletu , duża sprawność kotła, na plus że mogę również wtedy kuchenkę zrobić na gaz... tylko boję się że jak przymrozi to mnie rachunki zjedzą

opcja 3

ekogroszek : najtaniej , koszt ekogroszku 550zł/tonę u mnie luzem średniej jakości... większość sąsiadów ma ekogroszek , ale wydaje mi się że taki kocioł jest za mocny na taką powierzchnię i podłogówkę która lubi niską temperaturę... do tego nie jestem zwolennikiem węgla, ale nie jest mi straszne czyszczenie , teraz mieszkam w starym domu z tzw "śmieciuchem" i nie ma dla mnie problemu czyścić taki piec itp.

Gdyby nie cena wybrałbym pellet, gaz wydaje się optymalny, ale boję się że będę sporo płacił,

ad2 szwagier ma gaz + podłogówkę + zasobnik na cwu i tłumaczył mi że musi mieć min 60st na cwu bo wtedy się jakieś tam bakterie nie robią itp i tak musi być czy to prawda?

wszystkim zwolennikom pomp ciepła dziękuję póki co nie przekonuje mnie to dwa zastanowiłbym się nad tym jakbym był na etapie projektowania domu, teraz mam kotłownię i komin , obok mam budynek spory gospodarczy więc nie ma problemu na składowanie opału w razie czego...

aiki
14-12-2014, 20:54
Paliwo stałe + bufor ma sens.

BrodowskiG
14-12-2014, 21:19
a jaki kocioł na pellet?

marnon
15-12-2014, 05:29
co do pelletu : piec Red Compact lub EcoGreń eg-pellet

mam dalej kilka pytań:
- czy dobry kocioł kondensacyjny będzie tańszy od takiego na pellet?
- jaki jest koszt przyłącza gazu do domu - do kotłowni mam niecałe 20 m od nitki gazu
- koszt instalacji będzie porównywalny ? paliwo stałe vs. gaz

BrodowskiG
15-12-2014, 09:31
a znasz taką firmę http://www.mora.com.pl/index.php/kotly-na-pelet.html
w zakladce pliki do pobrania jest cennik, niby wychodzi drożej ale jak policzysz 20 procent rabatu to bedzie podobnie do tego co podałeś a będzie mały silosik ze ślimakiem
kotły gazowe kondensacyjne dobrej firmy to jakieś 4 tys. za podstawowe modele
kocioł gazowy wygodniejszy ale pelet ma tą przewagę na ekogroszkiem ze sie sam rozpala w palniku wiec nie ma kiszenia w podtrzymaniu bo po porostu zgaśnie

JTKirk
15-12-2014, 09:50
gdybym miał do wyboru gaz albo pellet, to wziałbym gaz - bo nie sądzę żeby te 20m przyłącza kosztowała tyle co różnica w cenie kotłów (4-5tys kondenssat vs 15tys kocioł na pellet)
złóż wniosek o warunki techniczne przyłącza i tam będzie cena przyłącza
koszt instalacji praktycznie identyczny

marnon
15-12-2014, 10:10
znajomy ma praktycznie taki sam dom i pali ekogroszkiem tyle że obok jeszcze ogrzewa osobny budynek biurowy i wychodzi mu ok 3,5t eko na rok z cwu... nie jestem zwolennikiem ekogroszku, do tego zniechęcają mnie problemy z piecami opisywane na forum , trzeba odpowiednio piec ustawić, nadmuchy , gnicie blachy po 3 latach itd... do tego zwykle te kotły są za mocne na zapotrzebowanie więc przy 100% podłogówce raczej nie ma sensu chyba że z buforem. Pellet pewnie też nie jest idealny ale w porównaniu z ekogr jest przynajmniej czysty i nie grozi mu zakaz palenia jak to może być z węglem.

1) czy piec na paliwo stałe powinien pracować cały rok na automacie jeśli latem tylko ogrzewa CWU? zaszkodzi mu to czy jest wskazane?
2) czy piec gazowy kondensacyjny powinien mieć tzw. "mieszacz" i "sprzęgło"? do czego służy "sprzęgło" ?
3) jakiej wielkości zbiornik wybrać na CWU przy dwójce dorosłych i dwóch dzieciach 5-6lat ?

Przy robieniu projektu przyłącza wody i kanalizacji chciałem od razu zrobić projekt przyłącza gazu , projektant ( pracownik również gazowni) powiedział mi że takie rzeczy robi się na pół roku przed rozpoczęciem ogrzewania ...

dodam że jesteśmy osobami lubiącymi temperaturę w domu ok 21-22st, jedynie w garażu planuję kaloryfer no i drabinki w łazienkach reszta podłogówka.

Arturo72
15-12-2014, 10:14
Gdybym miał do wyboru syfiasty ekogroszek czy trochę czystszy pellet czy gaz bez zastanowienia wybrałbym prąd ;)
Ale jakbym sobie nie zdawał sprawy,że prąd jest tani to wybrałbym gaz ziemny.
A rachunki za ogrzewanie zależą od tego ile energii musimy dostarczyć do domu i np.w domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym te rachunki mogą wynieść ok.1500zl za sezon grzewczy,wystarczy zejść z zapotrzebowaniem do 40kWh/m2/rok.

marnon
15-12-2014, 10:36
Gdybym miał do wyboru syfiasty ekogroszek czy trochę czystszy pellet czy gaz bez zastanowienia wybrałbym prąd ;)
Ale jakbym sobie nie zdawał sprawy,że prąd jest tani to wybrałbym gaz ziemny.
A rachunki za ogrzewanie zależą od tego ile energii musimy dostarczyć do domu i np.w domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym te rachunki mogą wynieść ok.1500zl za sezon grzewczy,wystarczy zejść z zapotrzebowaniem do 40kWh/m2/rok.


wiem że jesteś zwolennikiem pompy i powiem szczerze gdybym był bardziej świadomy tej budowy to bym taką ewentualność rozważył, teraz żałuję że budowałem komin , duży z otworami wentylacyjnymi i kanałem do pieca na paliwo stałe, do tego wykończenie pełną klinkierą ... gdybym wiedział... ale cóż stoi już to nie ma co gdybać. Szczerze będę zadowolony jeśli na rok moje rachunki za gaz przy ogrzewaniu/cwu+ kuchence zmieszczą się w okolicy 3000-3500tyś zł... czy to jest realne nie wiem... pewnie wiele zależy od zimy i temperatur, chętnie bym też wybrał jakąś alternatywę na lato do ogrzewania CWU ale solary raczej odpadają wiele negatywnych opinii użytkowników słyszałem .

Arturo72
15-12-2014, 11:00
Nie jestem zwolennikiem pompy,jestem przeciwnikiem syfu węglowego.
Dla mnie każdy rodzaj ogrzewania poza ekogroszkowym jest dobry.
i
Chcesz mieć tanie rachunki przy gazie to zmniejsz ilość energii któura dom będzie potrzebowal na ogrzanie. Na cwu licz ok.4000kWh. Cena kWh z gazu to ok.0,22-0,25zl.
I teraz musisz wiedzieć ile dom zużyje energii na c.o i postawiasz pod nią cenę energii z gazu i wiesz na czym stoisz. Jeśli będzie za dużo zmniejszasz

BrodowskiG
15-12-2014, 12:16
1) czy piec na paliwo stałe powinien pracować cały rok na automacie jeśli latem tylko ogrzewa CWU? zaszkodzi mu to czy jest wskazane?
2) czy piec gazowy kondensacyjny powinien mieć tzw. "mieszacz" i "sprzęgło"? do czego służy "sprzęgło" ?
3) jakiej wielkości zbiornik wybrać na CWU przy dwójce dorosłych i dwóch dzieciach 5-6lat ?
.
w lato przez większość czasu kisi sie na podtrzymaniu, producenci zalecają utrzymywanie minimalnych temp. żeby nie było roszenia, jak to wplywa na trwałośc to nie wiem, trzeba poczekać na kogoś kto tym grzeje, na pewno proces spalania w takich temp. nie zachodzi tak jak powinien. możesz kupić pompę ciepła z zasobnikiem do CWU od razu będziesz mial zbiornik 200-300 litrow i na całe lato wyłączysz kocioł, cena 5-6 tys.
mieszacz stosuje sie do obniżenia temp. wody. kocioł kondensacyjny moze pracować z niskimi temp. więc mieszacz jest niepotrzebny, nowy buderus musi miec.... sprzęgło stosuje się jeśli w szeregu są dwie pompy, żeby sie ze sobą nie siłowaly, jak dasz wszystko na pompie kotłowej to nie będzie potrzeba, grzejniki daj duże żeby grzać tą samą temp. co podłogę
przy kotle gazowym zasobnik się szybko grzeje, jeśli przerwa między między kąpaniami wyniesie pół godz to cały zasobnik zdąży się nagrzać, około 100 litrów wystarczy, jeśli 2 lazienki to ze 140 litrow, przy prysznicu tez trochę inaaczej wygląda, zależy też do ilu stopni nagrzejesz wodę, zawsze można dać trochę wiecej i mieszać z zimną

marnon
15-12-2014, 13:20
. możesz kupić pompę ciepła z zasobnikiem do CWU od razu będziesz mial zbiornik 200-300 litrow i na całe lato wyłączysz kocioł, cena 5-6 tys.


dzięki za wszystkie posty i porady!

co do tej pompy to jest pompa powietrzna ? ten zasobnik może być też podłączony w zimie do gazowego pieca ?
- jakiej firmy polecacie piec ? trzech znajomych ma Dietrich coś ok 3,5tyś zł . i sobie chwalą
- u mnie są dwie łazienki , na dole prysznic, u góry wanna ale użytkowana sporadycznie głównie będzie prysznic

Arturo72
15-12-2014, 13:27
dzięki za wszystkie posty i porady!

co do tej pompy to jest pompa powietrzna ? ten zasobnik może być też podłączony w zimie do gazowego pieca ?
- jakiej firmy polecacie piec ? trzech znajomych ma Dietrich coś ok 3,5tyś zł . i sobie chwalą
- u mnie są dwie łazienki , na dole prysznic, u góry wanna ale użytkowana sporadycznie głównie będzie prysznic
Tak,jest to powietrzna pompa o której wspominał BrodowskiG ale wg mnie nie warto się w nią bawic,lepiej pozostać przy gazie.
Jak jedno to nie drugie.
Z drugiej strony czy warto bawić się w przyłącza gazu jak ma się już prąd ?
W moim przypadku było to nie opłacalne mając gaz przy działce i wolałem prąd ale tutaj trzeba zmienić filozofię i pogląd na budowę a to już czerwony szlak dla zaawansowanych :)

funky_koval
15-12-2014, 13:30
Mam dom w stanie SSZ na wiosnę rozpoczynam kolejne prace w tym wybór ogrzewania... mimo sporej liczby postów przeczytanych dalej mam zamęt w głowie czym ogrzewać dom + cwu

Mój dom to : pustak żużlobeton 29cm + 15cm styropianu grafitowego, pow użytkowa 148m2 , wszędzie planuję podłogówkę, dom z poddaszem użytkowym bez piwnic, na parterze 10cm styropianu na górze 5cm, dach wełna 15między krokwiami + nie wiem ile jeszcze na to dam, okna trójszybowe ... kominek zwykły w salonie do palenia rekreacyjnego, kotłownia z kominem schiedla pod kocioł na paliwo stałe...

opcja 1

Kocioł na paliwo stałe : na pellet - koszt zakupu kotła ok 15tyś zł ( sporo) do tego tona dobrego pelletu olimp lub lawa ok 900zł/tone

opcja 2

gaz ziemny : w działce mam nitkę mogę się wpiąć i ogrzewać gazem , dobry piec kondensacyjny , powinno wyjść porównywalnie do pelletu , duża sprawność kotła, na plus że mogę również wtedy kuchenkę zrobić na gaz... tylko boję się że jak przymrozi to mnie rachunki zjedzą

opcja 3

ekogroszek : najtaniej , koszt ekogroszku 550zł/tonę u mnie luzem średniej jakości... większość sąsiadów ma ekogroszek , ale wydaje mi się że taki kocioł jest za mocny na taką powierzchnię i podłogówkę która lubi niską temperaturę... do tego nie jestem zwolennikiem węgla, ale nie jest mi straszne czyszczenie , teraz mieszkam w starym domu z tzw "śmieciuchem" i nie ma dla mnie problemu czyścić taki piec itp.

Gdyby nie cena wybrałbym pellet, gaz wydaje się optymalny, ale boję się że będę sporo płacił,

ad2 szwagier ma gaz + podłogówkę + zasobnik na cwu i tłumaczył mi że musi mieć min 60st na cwu bo wtedy się jakieś tam bakterie nie robią itp i tak musi być czy to prawda?

wszystkim zwolennikom pomp ciepła dziękuję póki co nie przekonuje mnie to dwa zastanowiłbym się nad tym jakbym był na etapie projektowania domu, teraz mam kotłownię i komin , obok mam budynek spory gospodarczy więc nie ma problemu na składowanie opału w razie czego...

Dodaj chociaż 10 cm wełny na krokwie i będzie git ;) .Przyłącze gazowe to ryczałt około 2000.Instalacja po działce i w domu u mnie 60m w ziemi 3500 ( koparkę sam wziełem).Kocioł gazowy Termet 3400 z netu .Zasobnik przy gazie może być mały 80-120 lt.Teraz wariant na prąd ,porównaj cenę 1kW z gazu 24 gr a prąd niewiem ile u ciebie .Przy ogrzaniu prądem tylko akumulacja lub duży bufor.Przy akumulacji gówniany komfort .Jeżeli ocieplenie zrobisz bez większych baboli to co+cwu szacuje na max 15000kw .

Arturo72
15-12-2014, 13:54
.Teraz wariant na prąd ,porównaj cenę 1kW z gazu 24 gr a prąd niewiem ile u ciebie .Przy ogrzaniu prądem tylko akumulacja lub duży bufor.Przy akumulacji gówniany komfort .Jeżeli ocieplenie zrobisz bez większych baboli to co+cwu szacuje na max 15000kw .
No i tutaj caly myk o ktorym sobie nikt nie zdaje sprawy.
Mam taryfę G12W gdzie 1kWh to koszt 0,29zl a chłopaki grzejace prądem w Duonie mają koszt 1kWh 0,18zl.
Odpadają przyłącza gazu,projektu i instalacji.
Teraz podstawowe pytanie ile kWh będzie potrzebował dom na ogrzewanie bo może lyknac z 10000kWh ale równie dobrze i 5000kWh.
Dodam,ze 1kWh z ekogroszka to ok.0,16zl przy świadomym palaczu a przy laiku nawet 0,20zl.

marnon
15-12-2014, 14:15
mieszkam na śląsku, prąd póki co jest doprowadzony do skrzynki, do budowy brałem z domu gospodarczego rodziców także nie mam jeszcze stawki za prąd ani taryfy.

funky_koval
15-12-2014, 14:16
No i tutaj caly myk o ktorym sobie nikt nie zdaje sprawy.
Mam taryfę G12W gdzie 1kWh to koszt 0,29zl a chłopaki grzejace prądem w Duonie mają koszt 1kWh 0,18zl.
Odpadają przyłącza gazu,projektu i instalacji.
Teraz podstawowe pytanie ile kWh będzie potrzebował dom na ogrzewanie bo może lyknac z 10000kWh ale równie dobrze i 5000kWh.
Dodam,ze 1kWh z ekogroszka to ok.0,16zl przy świadomym palaczu a przy laiku nawet 0,20zl.

To sobie zmień na Duon .I po kłopocie.

Arturo72
15-12-2014, 14:23
To sobie zmień na Duon .I po kłopocie.
Mi aż tak bardzo nie zależy na tym bo u mnie cenę dziele przez COP ;)
A jestem za duży leń i nie będę biegał z papierkami.

marnon,zależy w jakim regionie Śląska,mnie obejmuje Tauron Gliwice.

marnon
15-12-2014, 16:05
ja jestem z Pszczyny.

prąd wg mnie jest trochę niebezpieczny ze względu na to że straszą nas podwyżkami prądu przed decyzje Pani Premier

1) kocioł na pellet + pompa powietrzna do CWU

2) kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik na CWU

odn pompy :
jaki koszt mniej więcej miesięczny będzie za ogrzewanie wody pompą?
czy w przypadku paliwa stałego + pompa ta pompa w okresie przejściowym może posłużyć jako alternatywne źródło do podłogówki ? czy za słabe będzie , powiedzmy gdy jest ok 10 st na dworze...

BrodowskiG
15-12-2014, 16:32
jak dużo prądu nie potrzeba to można się pobawić w fotowoltaikę, do końca 2015 ma być dopłata 40 procent
pompy mają około 2 kW
zużywają około 1/3 tego co grzałka

kobra64
15-12-2014, 19:13
550 PLN za tonę średniego ekogroszku - spodziewam się że będzie to coś 22 - 23 MJ. Przy jako takich ustawieniach w domu jaki opisujesz spalisz między 2,5 a 3 tony na CO i CWU. Kocioł + kotłownia powinny Ci się zamknąć w 10 - 12 klockach. Gazem 2 razy drożej, pelletem też. Problem jest taki - czy chce Ci się za ten 1000 - 1500 PLN rocznie bawić z węglem. Pellet odpuść od razu - nic mniej roboty jak przy węglu a dwukrotnie drożej. 20% słabszy opał ma 70% wyższą cenę. Kocioł drogi, sypać trzeba częściej niż węgiel ( masa nasypowa + kaloryczność opału ), czyszczenie też samo się nie robi. Kotłownia z przyzwoitym kotłem na pellet wyjdzie Ci między 15 a 20 klocków. Jak akceptujesz ten 1500 więcej za grzanie - bierz gaz. Kocioł + kotłownia wyjdzie Ci podobnie jak przy ekogroszku, może ciut mniej. No ale dochodzą koszty przyłącza i instalacji gazowej. Możesz też zamontować spory bufor z grzałką i grzać go w taniej taryfie a korzystać z ciepła kiedy będzie potrzeba - inwestycyjnie powinno wyjść bodaj najtaniej, eksploatacyjnie przy Tauronowskiej taryfie będzie ze 20% drożej niż gazem. Odpadną koszty przyłącza gazowego, instalacji no i całej papierologii. Z kolei jak masz wolnych z 25 klocków - możesz wziąć pompę ciepła. Jak Ci się uda zamknąć całe zużycie w taniej taryfie - będziesz miał koszty eksploatacyjne porównywalne do ekogroszku.

mistalova
15-12-2014, 19:32
No i tutaj caly myk o ktorym sobie nikt nie zdaje sprawy.
Mam taryfę G12W gdzie 1kWh to koszt 0,29zl a chłopaki grzejace prądem w Duonie mają koszt 1kWh 0,18zl.
.

Przy takich cenach tez bym szedl w prad, ale nie wszedzie jest taki tani - na mazurach kosztuje juz 0,65zl.
Moim zdaniem powinien isc w gaz.

marnon
15-12-2014, 20:11
najbliżej mi do gazu w tym momencie... przy okazji podłącza gazu zamiast indukcji wpakowałbym kuchenkę na gaz... czyli tak jak to mniej więcej piszą za te 100-150zł miesięcznie więcej jesteś wolny od funkcji palacza w domu przy węglu.

owp
15-12-2014, 20:12
Kobra - chyba pomyliłeś MJ z GJ, cena 550zł/t chyba nie do uzyskania na Śląsku, ale może się mylę.
Prąd jest ok, tylko mniej wygodny - żeby uzyskać taką cenę jak kolega podał, grzejesz w godzinach 22- 6 i 13-15, reszta drożej, cwu też.

marnon
15-12-2014, 20:20
Kobra - chyba pomyliłeś MJ z GJ, cena 550zł/t chyba nie do uzyskania na Śląsku, ale może się mylę.
Prąd jest ok, tylko mniej wygodny - żeby uzyskać taką cenę jak kolega podał, grzejesz w godzinach 22- 6 i 13-15, reszta drożej, cwu też.

ta cena nie z kosmosu... mój kuzyn wybudował się obok mnie i tak luzem kupił latem nie narzeka na opał , tyle że popiołu więcej ... ma niecałe 130m2 podłogówka + poddasze grzejniki... latem grzeje wodę też tym kotłem, ciekaw jestem za kilka lat jak ten piec będzie się miał czy nie zgnije .

kobra64
15-12-2014, 20:55
Kobra - chyba pomyliłeś MJ z GJ, cena 550zł/t chyba nie do uzyskania na Śląsku, ale może się mylę.
Prąd jest ok, tylko mniej wygodny - żeby uzyskać taką cenę jak kolega podał, grzejesz w godzinach 22- 6 i 13-15, reszta drożej, cwu też. Nic nie pomyliłem. Tak się to zwyczajowo określa - cena za tonę, wartość opałowa dla kilograma. Nawet w cennikach kompanii i holdingów węglowych tak się to podaje. Za tą cenę można jeszcze i teraz kupić na Śląsku i w zachodniej Małopolsce Jaret bez żadnego kłopotu. A w lokalizacjach gdzie aktywnie działają sprzedawcy węgla rosyjskiego - ten rosyjski. Marnon, mój kocioł 11 rok pracuje. Też cały rok się w nim pali, latem na samo CWU w kotle 29 kW.

owp
16-12-2014, 06:37
Ok, w takim razie zabrakło '/kg' :)
A jaką masz sprawność kotła?

JTKirk
16-12-2014, 08:46
Prąd jest ok, tylko mniej wygodny - żeby uzyskać taką cenę jak kolega podał, grzejesz w godzinach 22- 6 i 13-15, reszta drożej, cwu też.

przy grzaniu akumulacyjnym to nie jest problem(a już nie wspominam o weekendówce!), a nawet jak troche w drogiej się grzeje, to i tak dalej jest bardzo korzystnie cenowo. CWU bez problemu grzejesz tylko w taniej taryfie
Pszczyna to chyba podlega pod Tauron Gliwice, czyli dla DUONU prąd w taniej taryfie będzie około 0,18
Do gazu nie zapomnij dodać kosztów abonamentu


marnon - jak się boisz prądu to bierz gaz. Ale z moich znajomych, wszyscy biorą indukcję do gotowania, nikt nie chce już gazu(nawet jak grzeją gazem, to biorą indukcje)

owp
16-12-2014, 10:07
JTKirk - ja się zgadzam, że gazem wyjdzie drożej, bo m3 wychodzi po 2,4zł (przy 1000m3 rocznie) i trzeba dodać serwis kotła i prąd do kotła (czyli kolejne 200-400zł rocznie). Natomiast, żeby być w pełni uczciwy, trzeba dodać, że niektórzy skarżyli się na brak komfortu cieplnego przy akumulacyjnym grzaniu. Dogrzewając w drogiej taryfie już nam kwh nie wyjdzie po 18gr. Pisałem to, żeby kolega znał plusy i minusy różnych systemów i mógł sobie wybrać...
Też mam indukcję - i jestem b. zadowolony ze zmiany.

Arturo72
16-12-2014, 10:21
JTKirk - ja się zgadzam, że gazem wyjdzie drożej, bo m3 wychodzi po 2,4zł (przy 1000m3 rocznie) i trzeba dodać serwis kotła i prąd do kotła (czyli kolejne 200-400zł rocznie). Natomiast, żeby być w pełni uczciwy, trzeba dodać, że niektórzy skarżyli się na brak komfortu cieplnego przy akumulacyjnym grzaniu. Dogrzewając w drogiej taryfie już nam kwh nie wyjdzie po 18gr. Pisałem to, żeby kolega znał plusy i minusy różnych systemów i mógł sobie wybrać...
Też mam indukcję - i jestem b. zadowolony ze zmiany.
Brak komfortu to za dużo powiedziane,bo niby w domu jest 23st.C ale jest inne odczucie ciepła niż gdyby przy tych 23st.C ogrzewanie chodziło a tak brak jest promieniowania od kilkunastu h.

Ale jest to "zaleta" domów z niskimi stratami ciepła gdzie gdyby ogrzewanie miało chodzić cały czas to tempo zasilania musiałaby być bardzo niska.

JTKirk
16-12-2014, 10:27
kolega owp nie zwrócił chyba uwagi, ze przy zastosowaniu bufora o którym pisał kobra, nie ma tego problemu

map78
16-12-2014, 10:36
. Natomiast, żeby być w pełni uczciwy, trzeba dodać, że niektórzy skarżyli się na brak komfortu cieplnego przy akumulacyjnym grzaniu. Dogrzewając w drogiej taryfie już nam kwh nie wyjdzie po 18gr. Pisałem to, żeby kolega znał plusy i minusy różnych systemów i mógł sobie wybrać...
Też mam indukcję - i jestem b. zadowolony ze zmiany.

Troszkę tytułem sprostowania;) O tzw "akumulacyjnym dyskomforcie" możemy mówić w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła, kablami, kospelami, matami, itp i panicznym trzymaniu się taniej taryfy. Tu, jak dobrze wywnioskowałem rozpatrywany jest bufor ciepła - a w przypadku tego o dyskomforcie nie może być mowy. Bufor ciepła ładujemy w taniej taryfie, a rozładowujemy wtedy kiedy jest potrzeba - bez ograniczeń czasowych. Kwestia tylko doboru odpowiedniej wielkości takiego bufora do zapotrzebowania budynku.

RadziejS
16-12-2014, 10:38
Jestem użytkownikiem kotła gazowego, również 100% podłogówki, 4 lata doświadczenia. Mam trochę większy dom niż Ty planujesz. Przy ostatnich lekkich zimach za 12 miesięcy rachunki to 2700 zł (łącznie z cwu i kuchenką), a żadnego wspomagacza typu kominek nie posiadam. Przy chłodniejszych zimach (pierwsze 2 sezony) roczne rachunki wynosiły ok. 3200-3400. Za tę cenę zapominam, że mam kocioł, nie włączam go ani nie wyłączam. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie. Poza tym, jeśli 100% podłogówki to mega prosta instalacja, wystarczy bezpośrednio podpiąć do kotła, bez sprzęgieł i mieszaczy. To przekłada się na niski koszt instalacji i prostą, tanią eksploatację. Dla mnie jedyny minus gazu to dość wysokie miesięczne koszty stałe (w tym roku znacząco co prawda spadły, ale jeszcze rok temu to było ponad 700 zł/rok). Za nic nie wymieniłbym gazu na paliwo stałe. Mógłbym rozważyć pompę ciepła, ale taką z tańszych, bo wiadomo, że górny limit ceny nie istnieje. Na plus przemawiają koszty użytkowania - mogą być niższe niż przy gazie, no i jedno przyłącze mniej, brak kominów, brak abonamentu gazowego. Na minus uzależnienie od jednego źródła energii. Jeśli czujesz, że najbliżej Ci do gazu, nie zastanawiaj się, a na pewno nie rozważaj paliw stałych. Nie po to budujesz dom, żeby się do niego przystosowywać. To dom ma służyć Tobie. Kup niedrogi kocioł (mój kosztował ok. 3500-3600), dobierz zasobnik, sterowanie pogodowe i ciesz się prostotą, komfortem i ekonomią. Trochę czasu spędzisz na nauce jak dobrać ustawienia, ale potem nie będziesz się zastanawiał dlaczego kocioł na paliwo stałe dymi, paliwo nie chce się dopalać, ani gdzie wynosić popiół.

marnon
16-12-2014, 11:01
serwis kotła z tego co się orientowałem to przy paliwie stałym też jest wpisany co roku więc nie tylko kocioł na gaz. Indukcja czy gaz to inny temat, fakt przemyślenia itp.
bufor o którym mowa to w kontekście prądu mam rozumować się stosuje czy przy gazie też można? no i efekt ciepła w domu przy grzaniu gazem to znam, że to ciepło jest inaczej odczuwalne niż przy kotle na paliwo stałe.

zastanawiam się właśnie dlaczego mój szwagier ma i sprzęgło i mieszacz jak ma wszędzie podłogówkę, tylko drabinki w łazienkach i mały grzejnik w garażu, piec kondensacyjny Buderus .

owp
16-12-2014, 11:27
Ok,jeśli przy buforze nie ma utraty komfortu, to wycofuję co powiedziałem, nie widziałem na żywo takiej instalacji. Jaki musi być duży bufor i ile kosztuje? Ile wtedy wyjdzie cenowo taka instalacja - kocioł elektryczny, podłogówka wodna i duży bufor?
Radziej - w jakiej jesteś taryfie gazowej i ile gazu roczni zużywasz?
Maron - przy gazie duży bufor nie ma sensu, bo nie trzeba akumulować energii.

RadziejS
16-12-2014, 11:47
Radziej - w jakiej jesteś taryfie gazowej i ile gazu roczni zużywasz?
i.

Obecnie jestem w W3, w zeszłym sezonie rozrachunkowym zużyłem chyba 1340 m3. Liczę, że po tegorocznej zimie uda mi się załapać na W2. Na razie listopad 2013-2014 - 1060m3 (jeśli dobrze pamiętam, szczegółowo pisałem na wcześniejszych stronach).

I jeszcze jeśli chodzi o komfort podłogówki - jest większy gdy ogrzewanie pracuje, niż kiedy nie pracuje (przy założeniu, że temp. w pomieszczeniu jest jednakowa). Przy kablach grzejnych wg mnie komfort będzie niższy niż przy buforze. Kable nagrzewają się nocą w taniej taryfie, temp. pomieszczenia osiąga wartość zakładaną, ale w ciągu dnia kable nie pracują. Bufor ładuje się obojętnie kiedy, a oddaje ciepło wtedy, gdy chcemy, więc bufor może oferować większy komfort. Wg mnie jednak bufor to pewne straty. Ma sens jeśli masz kominek z PW i lubisz w nim palić. Wtedy nadwyżkę energii możesz sobie zmagazynować. Jednak wg mnie największy komfort będzie przy gazie i umiejętnym ustawieniu przedziałów ogrzewania.

imrahil
16-12-2014, 11:57
Ile wtedy wyjdzie cenowo taka instalacja - kocioł elektryczny, podłogówka wodna i duży bufor?
Radziej - w jakiej jesteś taryfie gazowej i ile gazu roczni zużywasz?

u mnie cała instalacja CO z podłogówką i niewielkim buforem 200 L wyszła około 9000 zł na 123 m2. w tym sterowniki (pokojowy + zaworu), pompa obiegowa, zawór mieszający, miedź, rozdzielacze, rurki do podłogówki itd. cała instalacja CO w moim domu. muszę jeszcze dokupić bojler do CWU. 1 kWh w Duon to nieco ponad 0,18 zł (z przesyłem w taniej taryfie). bufor mały, bo ładuję wylewkę, a 200 L powinno wystarczyć na dogrzanie (kilka godzin) popołudniami w celu poprawy komfortu cieplnego (ciepłe przegrody)

prośba do kobra64 - możesz mi na priv przesłać namiary na jakieś tanie składy ekogroszka w woj. Śląskim (najlepiej okolice Rybnika). znajomy rodziców kupuje po 900 zł/t. u moich rodziców szykuje się zmiana kotła (ma już około 30 lat i w końcu zaczął się pocić) i ta cena 900 zł/t powoduje, że chcą kupić znowu śmieciucha, szczególnie że polubili palenie od góry. u tego znajomego koszt ogrzewania domu o 1/3 mniejszego i symbolicznie ocieplonego wychodzi przy takich cena w takiej samej kwocie jak ogrzanie domu rodziców (większy i nieizolowany).

asolt
16-12-2014, 11:58
Ok,jeśli przy buforze nie ma utraty komfortu, to wycofuję co powiedziałem, nie widziałem na żywo takiej instalacji. Jaki musi być duży bufor i ile kosztuje? Ile wtedy wyjdzie cenowo taka instalacja - kocioł elektryczny, podłogówka wodna i duży bufor?


Przykładowy koszt :
bufor 600 l
wezownica cwu 8 m2
układ regulacji i sterowania
grzałka 8-12 kW
pompa obiegowa podłogówki (Wilo)
brak kotła elektrycznego (zbedny)

9000 zł brutto z montazem
W tej opcji mamy ogrzewanie (podłogówka) oraz przygotowanie cwu

BrodowskiG
16-12-2014, 12:29
bufor 1000l + zasobnik 100l (drazice) - 4-4,5tys.
sterownik pokojowy+pompa+zawór 3dr - 850zł
grzałka -500
razem 5350-5850
do tego zbiornik wzbiorczy, rury, kształtki,

kobra64
16-12-2014, 12:31
prośba do kobra64 - możesz mi na priv przesłać namiary na jakieś tanie składy ekogroszka w woj. Śląskim (najlepiej okolice Rybnika). znajomy rodziców kupuje po 900 zł/t. u moich rodziców szykuje się zmiana kotła (ma już około 30 lat i w końcu zaczął się pocić) i ta cena 900 zł/t powoduje, że chcą kupić znowu śmieciucha, szczególnie że polubili palenie od góry. u tego znajomego koszt ogrzewania domu o 1/3 mniejszego i symbolicznie ocieplonego wychodzi przy takich cena w takiej samej kwocie jak ogrzanie domu rodziców (większy i nieizolowany). No w okolicy Rybnika masz kilku dilerów Taurona - wydobycie. U nich kupisz tanio Jaret albo mocniejszy Jaret Plus. W Pilchowicach masz Atex, w Żorach Rolbud, w łaziskach i Mikołowie Best Trans. W samym Rybniku masz kilku dilerów KW SA - u nich tanio powinno się kupić Retopal albo jakieś ekomiały gdyby rodzice kupili kocioł z palnikiem trawiącym miał. Działa w Rybniku Wanar, MKT Trans, Krzysztof Biegun. Adresy bez problemu znajdziesz w necie - choćby na stronach KW SA czy Taurona Wydobycie. Mają tam zakładki z siecią handlową. Od góry to rodzice palą pewnie orzechem II, koszt tony tych ekogroszków które wymieniłem będzie bardzo zbliżony albo i niższy niż orzecha.

owp
16-12-2014, 12:57
Przykładowy koszt :
bufor 600 l
wezownica cwu 8 m2
układ regulacji i sterowania
grzałka 8-12 kW
pompa obiegowa podłogówki (Wilo)
brak kotła elektrycznego (zbedny)

9000 zł brutto z montazem
W tej opcji mamy ogrzewanie (podłogówka) oraz przygotowanie cwu
Faktycznie, ciekawa opcja, zakładam, że to do domu +-130m2, choć u mnie by się taki bufor nie zmieścił, musiałbym pomyśleć przed budową.
Czyli bufor grzejemy na maksa w taniej taryfie, a potem się miesza z zimną i do rur?
Czy z tego samego zbiornika idzie cwu i co?

asolt
16-12-2014, 13:10
Faktycznie, ciekawa opcja, zakładam, że to do domu +-130m2, choć u mnie by się taki bufor nie zmieścił, musiałbym pomyśleć przed budową.
Czyli bufor grzejemy na maksa w taniej taryfie, a potem się miesza z zimną i do rur?
Czy z tego samego zbiornika idzie cwu i co?

Srednica bufora z izolacją to 89 cm, na wyjsciu jest zawór mieszający do podłogówki (20-43 oC), oraz na wyjsciu z wezownicy inny zawór mieszajacy (35-60 oC).Do jakiej temp grzejemy zalezy od temp zewn. oraz projektowego obciązenia cieplnego budynku. Oczywiscie mozna grzac na maxa w taniej (tylko w taniej taryfie) a przy małym odbiorze kolejny cykl ładowania bedzie krótszy. Z tego samego zbiornika idzie c.o. i cwu (cwu przez wezownicę przepływową), c.o. bezposrednio.

marnon
16-12-2014, 13:17
opcja z prądem i buforem jest dość ciekawa... jak prąd stanie się nieopłacalny to można zawsze kocioł na paliwo stałe podpiąć... kwestia przemyślenia... odpadają koszta podłącza gazu itd...

asolt
16-12-2014, 13:26
Gaz jest drozszy niz prąd w II taryfie (Duon), inwestycyjnie również

marnon
16-12-2014, 19:59
jakiej firmy kocioł kondensacyjny jest wart uwagi?
- słyszałem dużo dobrego WOLF ale drogi
- Termet
- ...

BrodowskiG
16-12-2014, 21:29
viessmann, buderus, termet, za wolfa sie przeplaca

marnon
21-12-2014, 10:24
ciekaw jestem czy taki kocioł VICTRIX X 12 2 I poradziłby sobie z moją powierzchnią i zasobnikiem 160l ? jakiej mocy wybrać kocioł ?

marnon
21-12-2014, 14:15
a co myślisz o tym piecach Imergas? kilku znajomych ma Dietrich'a i też sobie chwalą, czy faktycznie obojętnie jaki kocioł się kupi najważniejsze żeby był serwis w pobliżu? imergas jest 7km ode mnie najbliższy... pytanie drugie przy wykonywaniu całej instalacji c.o warto powierzyć pracę tej samej osobie która będzie serwisowała kocioł? czy nie koniecznie ?

BrodowskiG
21-12-2014, 15:17
kotły zbudowane są z części od tych samych dostawców ale pewne różnice oczywiście istnieją, jak kupujesz kocioł z dużym rabatem to róznica w cenie między dobrymi firmami a średnimi jest niewielka. warto mieć blisko serwis bo dojazd też kosztuje. nie koniecznie serwisant bedzie chcial robić instalacje, do łączenia rurek jest wiecej chętnych niż do rozkręcania kotła... inne zarobki... inne wymagania, zestaw uprawnien, pomiarówka : analizator spalin, manometr, czujnik gazu kosztowala mnie blisko 10 tys. ale gwintownicy i pioniera nie mam, w razie montażu mam palnik i zgrzewarkę. na pewno nie zrobie instalacji tak szybko jak ktos kto wykonuje wyjacznie instalacje.