PDA

Zobacz pełną wersję : Parter z użytkowym poddaszem (136m2) - poradźcie jaki rekuperator - jaki projekt?



StarkesPL
17-12-2014, 10:42
Witam wszystkich serdecznie,
posiadam domek wolnostojący parter z użytkowym poddaszem 136m2, budżet ograniczony (jak większość w tym kraju) ...
Ale do rekuperacji zostaje 109,86m2 (61,9 parter+47,95 poddasze - nie wliczając garażu i kotłowni).
3 osoby dorosłe, 2 dzieci.

Planowana centrala to VUTmini 300 za 2 275,00 zł (planowałem tańszą Lunę 200 Dospela za ok 1500 zł, ale jeden z kolegów na forum miał ją i wymienił na VUTmini)

Proponowana lokalizacja centrali - garaż (łatwość odprowadzenia skroplin, dostępność miejsca, dodatnia temperatura, łatwość montażu czerpni).
Na poddaszu: 3 nawiewy w 3 sypialniach, 1 wyciąg w łazience
294521
Na parterze : 1 wyciąg w łazience , 1 wyciąg z kuchni, opcjonalnie 1 nawiew między kuchnią a salonem
294522

Proszę wyprowadźcie mnie z błędów, póki jeszcze można.

Teraz trochę szczegółów

Chcę wykorzystać istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej wprowadzając do nich przewód elastyczny izolowany.
Do góry na stryszek nad poddaszem - ok 6m, nie wiem jaki przewód wejdzie mi w ten większy szacht wentylacyjny 14x25
Tam puszka rozprężna i rozprowadzenie do 3 sypialni (od 2m do 4m) przez sufit, anemostaty z góry.
1 Wyciąg z górnej łazienki przez mniejszy szacht z powrotem na dół do centrali

Na parterze:
1 wyciąg w łazience , kanałem izolowanym przez ścianę do centrali w garażu
1 wyciąg w kuchni, kanałem izolowanym przez ścianę do kotłowni i dalej centrali w garażu (jedyna droga którą widzę),
(przez ścianę do garażu przewód elastyczny izolowany)
1 nawiew między kuchnią a salonem piszę opcjonalnie bo jedyna droga którą widzę to z puszki rozprężnej na strychu, przez szacht wentylacyjny 14x25 w drugim kominie.

P.S.
kanały wentylacji grawitacyjnej mam:
"w głównym kominie" 6 szt - 1szt 14x25, 4szt 14x14 i 1 szt "zajęty przez kocioł,
"w głównym kominie" 6 szt - 1szt 14x25, 4szt 14x14 i 1 szt "zajęty przez kocioł,

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 06:26
Planowana centrala to VUTmini 300 za 2 275,00 zł (planowałem tańszą Lunę 200 Dospela za ok 1500 zł, ale jeden z kolegów na forum miał ją i wymienił na VUTmini) Napisał, że wymienił, bo widocznie ma w tym interes. Luna nie jest cudem techniki, ale ma znacznie większą wydajność i odzysk ciepła. Poza tym nie jest "ChRL"

Zonzi
18-12-2014, 08:29
Nawiew na parterze powienineś mieć w salonie i pokoju. Tam gdzie ludzie przebywają mają być nawiewy tam gdzie są pomieszczenia mokre wywiewy. Nawiewy najlepiej nad źródłem ciepła a nie nad łóżkiem.


Co do rekuperatora to przede wszystkim zwróć uwagę żeby miał oszczędne wentylatory na prąd staly. Wentylacja chodzi 24/365.