PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty pod sciane trójwarstwow?



zlu
11-08-2004, 10:56
Jak macie rozwiązane fundamenty dla ściany trójwarstwowej?
Czy też trójwarstwowe?
Jakiej grubosci warstwy? Ile ocieplenia?
Jakiej szerokości wylewaci ławy pod taką ściane fundamentową?

Chce mieć scianę :
U220 (25cm) + Ocieplenie (15cm) + szczelina (2cm) + DZ220 (9cm)

Wykonawca twierdzi, że lepiej
U220(25cm)+styropian(10cm)+K3(12cm)
bo wtedy fundament to jeden bloczek 38cm i z kazdej strony nawis. Cegla 12 moze dalej wystawac i wszystko sie miesci.

Ile robicie wypustu nad cokolem?

rafałek
11-08-2004, 11:07
Sciana PH 25 + 8 wełna + 2 pustka + PH 11,5, fundament - jeden bloczek na płasko + styropian 5 cm + bloczek na sztorc. Nawid jakieś 4 cm.

RYDZU
11-08-2004, 11:22
U mnie jest tak:
Na ławie od wewnątrz betonity 25 cm, potem 15 cm styropianu i betonity na boku 12 cm na zewnątrz.
Na tym stoi silikat 24 cm, 15 cm styropianu i 12 cm silikatu.
Ocieplenie (i wszystkie elementy muru też) leci jednej grubości na całej długości ściany od fundamentu po dach.
Cokół mam z klinkieru, więc nawis będzie dopiero nad nim i to niewielki - 2-3 cm - tyle ile dojdzie tynku na ścianach zewnętrznych

pozdrawiam

rafałek
11-08-2004, 11:33
Rydzu, masz dom podpiwiniczony?

zlu
11-08-2004, 11:39
U mnie jest tak:
Na ławie od wewnątrz betonity 25 cm, potem 15 cm styropianu i betonity na boku 12 cm na zewnątrz.
Na tym stoi silikat 24 cm, 15 cm styropianu i 12 cm silikatu.


Bardzo duzo styropianu :(

Rozumiem, że warstwy betonowe są spięte tak jak w części naziemnej jakimiś prętami?

Cokół będzie z cegły klinkierowej czy cienkich płytek. Chyba z tych drugich bo nie miałbyś miejsca.

RYDZU
11-08-2004, 12:47
Bardzo duzo styropianu :(

Rozumiem, że warstwy betonowe są spięte tak jak w części naziemnej jakimiś prętami?

Cokół będzie z cegły klinkierowej czy cienkich płytek. Chyba z tych drugich bo nie miałbyś miejsca.

Dużo bo ma być ciepło! :D - A że ścian fundamentowych mam raptem 70 cm
na wysokość to wiele bym nie zaoszczędził na styropianie odchudzając go.

Pomijając parcie ziemi (nie mam piwnic a pierwszy strop na poziomie gruntu)
oczywiście ściany juz od fundamentów są ze sobą kotwione - i to solidnie.

Cokół z cegły klinkierowej a dopiero na niej stoi ściana z silikatów.

pozdrawiam

RYDZU
11-08-2004, 12:49
Rydzu, masz dom podpiwiniczony?

Nie - niepodpiwniczony. Miała być piwnica, ale sobie darowałem ze względu na problemy z kanalizacją na rzecz parteru na poziomie gruntu (pod usługi) i piętra mieszkalnego.

pozdrawiam

rafałek
11-08-2004, 12:54
Rydzu - to po co aż tyle styropianu włożyłeś w fundament?

bobo30
11-08-2004, 17:09
U nas jest tak: mur: U220-25 cm, welna 10 cm, pustka 3 cm-4cm, cegla dz 220 - 9 cm, fundamenty, tez trzy warstwy o takiej samej grubosci, ale bez pustki powietrznej, a wiec 4 cm nawisu. Lawy 60 cm

Izabela i Bogusław
11-08-2004, 18:12
U na spodobnie jak u bobo30 - fundament: ława 25 cm + styropian 5 cm + bloczki betonowe 14 cm; ściana U 25 cm + pustka 2 cm + wełna 10 cm + cegła modularna 9 cm.
Pozdrawiamy I B

eRaf
10-09-2004, 09:11
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma w projekcie i wykonywał fundamenty jak na rys. poniżej w ścianie 3W ?
http://www.rudykot.pl/~necel/3w/rys.jpg
Jakie i gdzie powinny być izolacje przeciwwilgociowe/wodne w takim rozwiązaniu ? Jak duży może być nawis bloczków betonowych (osłonowych) w fundamencie nad gruntem w stosunku do ściany fundamentowej z bloczków w gruncie oraz ściany osłonowej (w ścianie nośnej) w stosunku do bloczków betonowych (osłonowych) w fundamencie nad gruntem ? Planuję ścianę 3W PH(25)+wełna(15)+pustak(2)+PH(8,5). Za wszelkie info i uwagi będę b.wdzięczny.

rafałek
10-09-2004, 12:20
Ja mam coś podobnego, tylko, że zamiast ściany z bloczkó (w grubcie) mam wylany monolit do powierzchni gruntu. Zamiast izolacji pionowej mam wykop wyłożony folią 2X. Na tym murowali ścianę z bloczków jak w Twoim rysunku z tym, że bloczki zewnętrzne były na sztorc, a wewnętrzne na płasko. Na 2 warstwy na płasko przypadała 1 warstwa na sztorc (bloczki 12 cm). Wyszło mi z tego około 1 cm uskoku między warstwami co zostało wyrównane przez nadlanie z betonu. Na to papa 2X na lepiku na zimno i na tym murowali PH 25 + wełna + powietrze + PH 11,5. Miało być PH 8 ale ni zdążyli mi załatwić i mam 11,5 w cenie 8.

Pozdrawiam

mdzalewscy
10-09-2004, 12:37
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma w projekcie i wykonywał fundamenty jak na rys. poniżej w ścianie 3W ?

ja bym tak nie wykonał, jakoś to mi mało stabilnie wygląda. Wydaje mi się iż strasznie dużo trzeba solidnych kotew. I co najważniejsze to różnica w zasadzie jest na tym, że nie ma ocieplenia poniżej gruntu, to nie duże oszczędności, a słabsza konstrukcja ściany i izolacja cieplna

brzuzens
10-09-2004, 16:59
Widziałem ten rysunek i sposób wykonania w Ładnym Domu (to stamtąd ten skan, prawda?) ale tak jak mdzalewscy też uważam że to marna oszczędność - tu poniżej gruntu musisz układać bloczki w poprzek (ściana 38cm), czyli na m2 sciany fundamentowej zuzyjesz ok. 30 bloczków (12x25x38). Jeśli murujesz ścianę fundamentową trójwarstwową (25+styropian+12) to bloczków Ci wyjdzie na m2 tyle samo, ok. 30szt - można łatwo policzyć. Czyli oszczędzasz co najwyżej pare m3 styropianu i kotwy. Jakoś trójwarstwowa bardziej do mnie przemawia :)

pzdr.
Brzuzens

Cypek
10-09-2004, 17:29
mam nadzieję, że to zdjęcie Ci w czymś pomorze:
http://republika.pl/cypola/images/P3260024D.jpg
Maciek

zlu
11-09-2004, 10:55
mam nadzieję, że to zdjęcie Ci w czymś pomorze:
http://republika.pl/cypola/images/P3260024D.jpg
Maciek

Pod jaka sciane jest ten fundament? Ile tam jest styropianu?

rafałek
12-09-2004, 09:48
Na czymś takim jak pokazał Cypek mam wymurowany dom. Pisałem o tym powyżej.

MEDYK
12-09-2004, 12:53
U mnie jest tak betoniak na płask 25 cm + 9 cm styro+betoniak na sztorc 14 cm. Powyzej poziomu gruntu zamiast betoniaka na sztorc jest klinkier (12 cm) jako licówka w związku z tym dodałem jeszcze 2 cm styro (to była piwnica), reszta to U-220+13 cm welny + 2 cm pustka + DZ-220.
pzdr

Cypek
13-09-2004, 06:13
mam nadzieję, że to zdjęcie Ci w czymś pomorze:
http://republika.pl/cypola/images/P3260024D.jpg
Maciek

Pod jaka sciane jest ten fundament? Ile tam jest styropianu?
Fundament jest pod PH 25 + 8 wełny + 12 dpciskowa. Nawis 4 cm

zlu
12-01-2005, 15:52
mam nadzieję, że to zdjęcie Ci w czymś pomorze:
http://republika.pl/cypola/images/P3260024D.jpg
Maciek

Jak te sciany sa zrobione, ze sciana nosna i dociskowa skonczyly sie na tej samej wysokosci?
U mnie na 4 warstwy bloczkow w scianie dociskowej postawionych na boku wyszlo jakies 6 cm roznicy - wyzej niz nosna. W jaki sposob niwelujecie roznice?

remx
12-01-2005, 16:36
No to jest problem, bo szerokość zaprawy musi być 2x większa w warstwie dociskowej
U mnie warstwa dociskowa była murowana mniej rzadką zaprawą (aby bloczek jej nie wycisnął spod siebie). A i tak w pewnym momencie trzeba było nadlać betonem kilka cm. No i jakoś to wyszło równo

remx
12-01-2005, 16:37
No to jest problem, bo szerokość zaprawy musi być 2x większa w warstwie dociskowej
U mnie warstwa dociskowa była murowana mniej rzadką zaprawą (aby bloczek jej nie wycisnął spod siebie). A i tak w pewnym momencie trzeba było nadlać betonem kilka cm. No i jakoś to wyszło równo

rafałek
12-01-2005, 17:01
Różnica w uskoku może wynikać z grubości bloczków. W mojej okolicy można było dostać 12 cm i 14 cm. Przy 14 cm uskok robi się lekko mówiąc duży. Przy bloczkach 12 cm wystarczy niewielka nadlewka by wszystko wyrównać.

http://republika.pl/babie_lato/gallery/big/big_budowa_010.jpg

eRaf
30-03-2007, 14:40
Podnoszę temat - mam pytanka o izolacje cieplne i przeciwwilgociowe pionowe dla fundamentów 3W:
1. jaki styropian dać pomiędzy bloczek betonowy nośny a osłonowy, chodzi mi o typ ? Ja mam w projekcie M20 czyli FS15 czyli EPS 70 ale wydaje mi się iż będzie za słaby (chodzi o nacisk, chociaż może się mylę). FS20 (EPS 100) będzie lepszym rozwiązaniem ? Czy stosowanie specjalnych styropianów do izlowania ścian fundamentowych w fundamentach 3W ma sens, myśle np. o Arbet Hydropian, czy Termoorganika Silver Fundament ?
Dawać z frezem ?
2. jak najlepiej wykonać izolacje przeciwwilgociowe/wodne pionowe w fundamentach 3W ? Czy wystarczy dać izolacje przeciwwilgociowe powłokowe bitumiczne pionowe wykonywane na zimno (emulsja asfaltowa, 1-warstwa np. Abizol R) od wewnątrz bloczka nośnego i na zewnątrz bloczka osłonowego a styropian przykleić bez takiej dodatkowej izolacji do bloczka nośnego ? Co radzicie ?
Nie mam problemów z wodą podskórną, generalnie mam piaski
Czekając na odzew
Pozdrawiam

leśny_ziutek
30-03-2007, 22:22
Popisuję się pod tymi pytaniami, szczególnie jeśli chodzi o rodzaje styropianu.

Co do izolacji przeciwwilgociowej, w moim przypadku (brak piwnic - podłoga na gruncie) planuję dać na ścianie nośnej od wewnątrz, na osłonowej od zewnątrz i to wszystko - nie mam innego pomysłu. Jednak przy takim układzie jeśli jakaś wilgoć dostanie się do środka ściany to niestety nie ucieknie łatwo: izolacja na ławie, izolacja po bokach i izolacja od góry, pod ścianami - czyli taki prawie szczelny pojemnik.

Generalnie nie można się spodziewać, że izolacja będzie szczelna w 100% (chyba, że to jakaś ciężka izolacja). Lekka izolacja ma nam przede wszystkim odciąć drogę wilgoci do ścian parteru, a nie ochronić fundament przed namakaniem (chyba, że mamy piwnicę - wtedy spowolnienie wnikania wilgoci, daje szansę na suche ściany w wentylowanej piwnicy). Zatem można przyjąć, że wilgotność dobrze zaizolowanego fundamentu dla przypadku bez piwnic osiągnie wartość średnioroczną lub średnio-wieloletnią wilgotności otaczającego gruntu. Czyli izolacja lekka daje tylko tyle i aż tyle, że wahania sezonowe nie wchodzą nam w ściany fundamentowe.

Nie wyczytałem tego w żadnych książkach. - to taka moja własna analiza, myślę że słuszna. Sytuacja może zmienić się gdy mamy gdzieś istotną niedoróbkę w izolacji, szczególnie w górnej części - jeśli istnieje możliwość dużego wnikania wody taką dziurą, to uzyskujemy wannę napełnianą od góry - wilgotność będzie również dosyć stabilna, ale znacznie wyższa od średniej otaczającego gruntu.

Beton lubi wilgoć i to najlepiej stabilną wilgoć, bez dużych wahań - jak widać taka izolacja jest dla niego idealna. Ale co do styropianu niestety nic nie wiem. Wiem tylko tyle, że warstwa styropianu w dobrze izolowanym fundamencie będzie ostatecznie egzystowała w warunkach średniej wilgotności gruntu zewnętrznego - jaka to jest wilgotność i jak wpłynie na parametry izolacyjne styropianu po dłuższym czasie, nie wiem.

Nie mam jeszcze żadnych przemyśleń co do styropianu, ale wiedząc, że będzie on stale wilgotny, bo nie ma szansy wyschnąć, wolałbym włożyć tam coś lepszego niż w ścianach. "Wolałbym" to dobre słowo, bo faktycznie włożę to na co będzie mnie stać.

filipek
31-03-2007, 20:56
Ja dałem FS20 (mniej nasiąka niż FS15), 8 cm. Fundament malowany dysperbitem od zewnątrz i wewnątrz. Są przejścia kanalizacyjne i wodociągowe tak, że woda na pewno jest miedzy ścianami (wysoki poziom wód gruntowych). Nic na to nie poradzę. Dom bez piwnicy, więc się nie przejmuję, niech stoi w wodzie. Jako izolację poziomą dałem papę termozgrzewalną i folię.

pozdr filipek

eRaf
01-04-2007, 08:51
Rozumiem iż dysperbitu nie dawałeś na warstwę zew. bloczków "nośnych" przed przyklejeniem styropianu. Tak samo przy dostawianiu bloczków "osłonowych" od strony styropianu ?

filipek
02-04-2007, 09:01
Rozumiem iż dysperbitu nie dawałeś na warstwę zew. bloczków "nośnych" przed przyklejeniem styropianu. Tak samo przy dostawianiu bloczków "osłonowych" od strony styropianu ?

Tak, powierzchnie które stykają sie ze styropianem nie są pomalowane. Styropian nie był przyklejany, dociskała go warstwa osłonowa.

filipek

Chojrak
17-04-2007, 00:21
Podciągam temat – jestem ciekaw waszych opinii.

Przedstawiam własnoręcznie wykonany rysunek przedstawiający trójwarstwową ścianę fundamentową i noścą z poszczególnymi elementami.

Rys.

http://images20.fotosik.pl/235/af6d5653b6fbff5f.jpg


- Zbrojona ława fundamentowa wylewana prosto w grunt. Wymiary 60cm szer. i 80cm wys.
- Zbrojenie fi 12 beton B15
- Ściana fundamentowa wykonana z bloczków betonowych od strony wew. na płasko od zew. na sztorc. Między bloczkami izolacja grubości 15 cm ( chyba styropian )
- Ściana fundamentowa od zewnątrz zabezpieczona izolacją pionową ( folia lub powłoka bitumiczna )
- Izolacja pozioma ściany fundamentowej składać się będzie z dwóch warstw. Dolna połączona z izolacją podłogi na gruncie, górna wywinięta na pustak ceramiczny
- Ściana trójwarstwowa – pustak ceramiczny 25cm + wełna 15cm + pustka powietrzna 3cm + cegła klinkierowa 12cm
- Podłoga na gruncie docieplona 10 cm warstwą styropianu z ogrzewaniem podłogowym. Wylewka zbrojona siatką.


CO WY NA TO ?

Pozdrawiam.

eRaf
17-04-2007, 07:15
Robię podobnie jednak ciut inaczej:
1. Ławy:
- poduszka betonowa z chudego betonu gr.10cm
- ława fundamentowa zbrojona B15 (podłużnie 4xfi12, strzemiona fi6 co 40cm)h=30cm, szer.70cm
- izolacja pozioma na ławie (nadal szukam jakiejś papy podkładowej)
2. Ściana fundamentowa:
- z bloczków betonowych 25cm+15cm FS20+bloczki14cm, ponad terenem kamień łamany kotwiony do ściany nośnej, a pod ścianą zew. osłonową gzyms
- planuję od wew. zabezpieczyć Izohan WL a od zew. Izohan WM (być może to jeszcze zmienię, zależy od cen, może od zew. taniej wyjdzie papą :roll: )
- styropian chyba jednak przykleję do bloczków bet. 25cm Izohanem WL
- izolacja pozioma ściany fundamentowej składać się będzie podobnie jak u Ciebie z dwóch warstw. Dolna połączona z izolacją podłogi na gruncie, górna wywinięta na BK
3. Ściana trójwarstwowa - BK24cm odm.600 na zaprawie tradycyjnej + wełna 15cm + pustka powietrzna 3cm + jakaś cegła zwykła elewacyjna 12cm, na to tynk

4. Podłoga na gruncie docieplona 10 cm warstwą styropianu z ogrzewaniem podłogowym elektycznym akumulacyjnym (szczegóły dopracowuję).

eRaf
14-05-2007, 14:44
Doradźcie, co dać na izolacje poziome ław pod fundamenty 3W ? Papę czy folię, konkretnie jakie typy (producent, produkt) coby było tanio i szybko. Ten styropian pomiędzy bloczkami będzie opierał się na tej izolacji więc chyba nie może ona być na bazie rozpuszczalników, a może może :o Pls jak to wykonać najlepiej, jakiś sprawdzony sposób.

14-05-2007, 19:02
Jak macie rozwiązane fundamenty dla ściany trójwarstwowej?
Czy też trójwarstwowe?
Jakiej grubosci warstwy? Ile ocieplenia?
Jakiej szerokości wylewaci ławy pod taką ściane fundamentową?

Ścianę fundamentową będę miał 3-warstwową:
- bloczki keramzytowe - 24cm
- izolacja dysperbitem,
- styropian 20cm
- cegła - 12 cm (chociaż zastanawiam się nad wylewanym betonem zamiast cegły - w zasadzie to już prawie o tym postanowiłem. A to dlatego, że deskowania po ławach fundamentowych mam gotowe i bardzo solidnie wykonane, czyli zamiast murowania cegły będzie 12 cm ściana betonowa).
Nawis ściany osłonowej będzie zrealizowany przez odsunięcie górnej części ściany na 3 cm (pustka powietrzna) od styropianu.
Ławę mam szerokości 80cm - ze względu na dużą grubość warstwy styropianu.

14-05-2007, 19:05
Doradźcie, co dać na izolacje poziome ław pod fundamenty 3W ? ...

Ja dawałem zwykłą papę, producenta nie znam.
Tania i łatwa w ułożeniu.

brzuzens
17-05-2007, 22:20
Ścianę fundamentową będę miał 3-warstwową:
- bloczki keramzytowe - 24cm
- izolacja dysperbitem,
- styropian 20cm
- cegła - 12 cm ...


O ludzie :o czy Wy nie przesadzacie? 15cm styropianu w ziemię? Albo nawet 20cm? Może mi ktoś wytłumaczyć po co? Jeśli macie nadzieję, że Wam w zimę ziemniaki w piwnicy zakwitną :) to może zrozumiem :D:D:D My daliśmy 8cm w ścianach fundamentowych i 12 w ścianach budynku...

Pozdrawiam
Brzuzens

Geno
18-05-2007, 13:07
Podciągam temat – jestem ciekaw waszych opinii.

Przedstawiam własnoręcznie wykonany rysunek przedstawiający trójwarstwową ścianę fundamentową i noścą z poszczególnymi elementami.

Rys.

http://images20.fotosik.pl/235/af6d5653b6fbff5f.jpg


- Zbrojona ława fundamentowa wylewana prosto w grunt. Wymiary 60cm szer. i 80cm wys.
- Zbrojenie fi 12 beton B15
- Ściana fundamentowa wykonana z bloczków betonowych od strony wew. na płasko od zew. na sztorc. Między bloczkami izolacja grubości 15 cm ( chyba styropian )
- Ściana fundamentowa od zewnątrz zabezpieczona izolacją pionową ( folia lub powłoka bitumiczna )
- Izolacja pozioma ściany fundamentowej składać się będzie z dwóch warstw. Dolna połączona z izolacją podłogi na gruncie, górna wywinięta na pustak ceramiczny
- Ściana trójwarstwowa – pustak ceramiczny 25cm + wełna 15cm + pustka powietrzna 3cm + cegła klinkierowa 12cm
- Podłoga na gruncie docieplona 10 cm warstwą styropianu z ogrzewaniem podłogowym. Wylewka zbrojona siatką.


CO WY NA TO ?

Pozdrawiam.

Na styku licówki (wysuniętej) tam gdzie sa 2 warstwy papy brakuje obróbki blacharskiej z kapinosem.

Na styropianie (posadzka) brakuje folii.

Reszta chyba ok po pobieżnym zaznajomieniu się.

brzuzens
18-05-2007, 13:23
Na styku licówki (wysuniętej) tam gdzie sa 2 warstwy papy brakuje obróbki blacharskiej z kapinosem.


Geno, ja też nie mam obróbki w tym miejscu, cokół mam cofnięty o 2 lub 3cm w stosunku do ściany. Szczerze mówiąc nigdy u nikogo tego nie widziałem... znaczy widziałem, w jednym kościele, gdy cokół był wysunięty w stosunku do ściany i wtedy rzeczywiście widzę sens takiej obróbki. Czy jest to wogóle wykonywane w budynkach, czy może jest tzw. "dobrą praktyką" ale brak obróbki nie jest wielkim problemem? Dodam że mam głębokie okapy (około 1m od ściany) i nie widziałem, żeby woda po elewacji płynęła strumieniami :)

Pozdrawiam
Brzuzens

Geno
18-05-2007, 13:30
Na styku licówki (wysuniętej) tam gdzie sa 2 warstwy papy brakuje obróbki blacharskiej z kapinosem.


Geno, ja też nie mam obróbki w tym miejscu, cokół mam cofnięty o 2 lub 3cm w stosunku do ściany. Szczerze mówiąc nigdy u nikogo tego nie widziałem... znaczy widziałem, w jednym kościele, gdy cokół był wysunięty w stosunku do ściany i wtedy rzeczywiście widzę sens takiej obróbki. Czy jest to wogóle wykonywane w budynkach, czy może jest tzw. "dobrą praktyką" ale brak obróbki nie jest wielkim problemem? Dodam że mam głębokie okapy (około 1m od ściany) i nie widziałem, żeby woda po elewacji płynęła strumieniami :)

Pozdrawiam
Brzuzens

Można naciąć wysunietą warstwę tworząc kapinos i też zda egzamin- przynajmniej po części.

Bez obróbki mogą zaciekać skropliny - w tym przypadku po tych 2 warstwach cegieł - zarówno te pochodzące od zacinającego deszczu jak i te od skraplania się w przegrodzie.

Powinno się umożliwić swopbodny odpływ skroplin z przegrody - np. poprzez puszki wentylacyjne - w przypadku wełny niemalże niezbędne.

Geno
18-05-2007, 13:31
Na styku licówki (wysuniętej) tam gdzie sa 2 warstwy papy brakuje obróbki blacharskiej z kapinosem.


Geno, ja też nie mam obróbki w tym miejscu, cokół mam cofnięty o 2 lub 3cm w stosunku do ściany. Szczerze mówiąc nigdy u nikogo tego nie widziałem... znaczy widziałem, w jednym kościele, gdy cokół był wysunięty w stosunku do ściany i wtedy rzeczywiście widzę sens takiej obróbki. Czy jest to wogóle wykonywane w budynkach, czy może jest tzw. "dobrą praktyką" ale brak obróbki nie jest wielkim problemem? Dodam że mam głębokie okapy (około 1m od ściany) i nie widziałem, żeby woda po elewacji płynęła strumieniami :)

Pozdrawiam
Brzuzens

Można naciąć wysunietą warstwę tworząc kapinos i też zda egzamin- przynajmniej po części.

Bez obróbki mogą zaciekać skropliny - w tym przypadku po tych 2 warstwach cegieł - zarówno te pochodzące od zacinającego deszczu jak i te od skraplania się w przegrodzie.

Powinno się umożliwić swopbodny odpływ skroplin z przegrody - np. poprzez puszki wentylacyjne - w przypadku wełny niemalże niezbędne.

18-05-2007, 15:04
O ludzie :o czy Wy nie przesadzacie? 15cm styropianu w ziemię? Albo nawet 20cm? Może mi ktoś wytłumaczyć po co? Jeśli macie nadzieję, że Wam w zimę ziemniaki w piwnicy zakwitną :) to może zrozumiem :D:D:D My daliśmy 8cm w ścianach fundamentowych i 12 w ścianach budynku...

Bo pieniędzy mamy za dużo ;).
A tak poważnie - budynek (ściany zewnętrzne) będę miał ocieplony 20cm styropianu w ścianie 3-warstwowej. A skoro tak, to w zasadzie najlepiej byłoby od poziomu ławy fundamentowej trzymać tę samą grubość ściany - żeby nie bylo konieczności tworzenia wsporników, które zresztą powodowałyby powstawanie mostków termicznych - czyli psu na budę byłby ten cały styropian ;).
I dlatego powstaje pytanie - czym wypełnić tę przestrzeń w ścianie fundamentowej, która na wyższym poziomie jest wastwą styropianu? Mozna wypelnić ją np. betonem, tylko po co skoro koszt m3 betonu jest taki sam (a czasem wyższy), niż koszt m3 styropianu :) .
I stąd taka ilość styropianu.
A ziemniaki w piwnicy mi nie zakwitną, bo nie bedzie piwnicy ;].

18-05-2007, 15:08
O ludzie :o czy Wy nie przesadzacie? 15cm styropianu w ziemię? Albo nawet 20cm? Może mi ktoś wytłumaczyć po co? Jeśli macie nadzieję, że Wam w zimę ziemniaki w piwnicy zakwitną :) to może zrozumiem :D:D:D My daliśmy 8cm w ścianach fundamentowych i 12 w ścianach budynku...

Bo pieniędzy mamy za dużo ;).
A tak poważnie - budynek (ściany zewnętrzne) będę miał ocieplony 20cm styropianu w ścianie 3-warstwowej. A skoro tak, to w zasadzie najlepiej byłoby od poziomu ławy fundamentowej trzymać tę samą grubość ściany - żeby nie bylo konieczności tworzenia wsporników, które zresztą powodowałyby powstawanie mostków termicznych - czyli psu na budę byłby ten cały styropian ;).
I dlatego powstaje pytanie - czym wypełnić tę przestrzeń w ścianie fundamentowej, która na wyższym poziomie jest wastwą styropianu? Mozna wypelnić ją np. betonem, tylko po co skoro koszt m3 betonu jest taki sam (a czasem wyższy), niż koszt m3 styropianu :) .
I stąd taka ilość styropianu.
A ziemniaki w piwnicy mi nie zakwitną, bo nie bedzie piwnicy ;].

eRaf
20-05-2007, 07:05
no może ktoś mi odpowie co użyć na izolację poziomą pomiędzy ławą a ścianą fundamentową 3W ? Papy/lepiki chyba odpadają z tytułu reakcji ze styro (styro będzie opierał się na ławie a więc na tej izolacji). Czy jedynym wyjściem jest tutaj ułożenie foli fundamentowej ? Szerokości takich foli kończą się na 60cm, mi jest potrzebna 70cm (takie mam szerokie ławy) lub wielokrotność.
Znacie jakiegoś producenta tak szerokich foli (tylko pls nie mylcie z foliami do izolacji pionowych i na gruncie). Ja oprócz MATFOL IPM http://www.armat.pl/index.php o szer. 75cm nic innego nie znalazłem.
A może jest jakiś sposób na inny rodzaj takiej izolacji ?

brzuzens
20-05-2007, 19:20
Papy/lepiki chyba odpadają z tytułu reakcji ze styro (styro będzie opierał się na ławie a więc na tej izolacji).

A nie możesz dać papy, a na to warstwy lub dwóch zwykłej folii budowlanej? Nawet tylko na szerokość styropianu, żeby się nie stykało? Przecież przy robieniu jastrychu też ludzie dają papę termozgrzewalną, na to folię i później styropian. A tam powierzchnia styku papy i styropianu byłaby zdecydowanie większa, a i skutki ewentualnego zniknięcia styropianu poważniejsze.

Pozdrawiam
Brzuzens

brzuzens
20-05-2007, 19:25
Bo pieniędzy mamy za dużo ;).
Aaaa, to co innego, teraz rozumiem :) ale i tak nie wrzucaj ich w ziemię, przy wykończeniówce może Ci zabraknąć (każdemu brakuje :()

Policzyłem sobie z grubsza... faktycznie przy obecnych cenach czy to więcej styropianu, czy betonu to wychodzi na to samo :( ehhh, boomu budowlanego się nam zachciało :)

Pozdrawiam
Brzuzens

eRaf
24-05-2007, 09:45
na izolację poziomą pomiędzy ławami i ścianą fundamentową wybrałem:
http://www.doerken.de/bvf/pl/produkte/mauer/mauerwerkssperren/produkte/mauerwerkssperre.php?navid=41 i
http://www.gutta.pl/produkty/izolacje_fundamentow/guttabau
ale nadal zastanawiam sie nad izolacją pionową ścian fundamentowych. Czy rzeczywiście jest potrzeba izolowania bloczków betonowych nośnych od wewnątrz - na wielu poglądowych rysunkach w tym miejscu nie ma żadnej izolacji. No więc dawać czy nie, dysperbit jest tani więc chociaż może to użyć.

Natomiast na zewnątrz znalazłem dwie opcje izolacji pionowej, pierwsza bezpośrednio na bloczkach nośnych, przed styro i bloczkami osłonowymi, druga to tylko na zewnątrz bloczków osłonowych (styro styka się z obu stron bezpośrednio z bloczkami). Ja skłaniam się do tej drugiej opcji. I pytanko zasadnicze czy użyć tutaj mas asfaltowo-kauczukowych typu Izohan WL/WM czy też folię PVC/PE do izolacji pionowej czy też oba. Pls o opinie.
Grunt piaszczysto-gliniasty, spód ławy na -1 m, po opadach widać iż woda przez parę dni zalega wokół ław.

Mir-mur
01-06-2007, 22:13
eRaf – chyba jesteśmy na tym samym etapie budowy. Podobnie jak Ty nie zdecydowałem jakiej izolacji użyć na ławie fundamentowej i co zastosować jako izolację pionową ściany fundamentowej. Myślałem o foli ale polecano mi masy asfaltowo-kauczukowye. Jak będziesz zdecydowany na rodzaj izolacji to napisz jaką zastosowałeś i ile cię to kosztowało.

am76
23-07-2008, 08:40
Ścianę fundamentową będę miał 3-warstwową:
- bloczki keramzytowe - 24cm
- izolacja dysperbitem,
- styropian 20cm
- cegła - 12 cm (chociaż zastanawiam się nad wylewanym betonem zamiast cegły - w zasadzie to już prawie o tym postanowiłem. A to dlatego, że deskowania po ławach fundamentowych mam gotowe i bardzo solidnie wykonane, czyli zamiast murowania cegły będzie 12 cm ściana betonowa).
Nawis ściany osłonowej będzie zrealizowany przez odsunięcie górnej części ściany na 3 cm (pustka powietrzna) od styropianu.
Ławę mam szerokości 80cm - ze względu na dużą grubość warstwy styropianu.
Planuje podobny układ. Czy w przypadku ściany 3W ze styropianem w środku (15 - 20 cm) robić szczelinę wentylacyjną czy nie ()nie chodzi mi o fundamenty tylko ścianę parteru? Jakieś za i przeciw?

Mir-mur
24-07-2008, 07:06
Szczelinę wentylacyjną robi się w ścianie trójwarstwowej w której izolatorem jest wełna a nie styropian. W jednym z muratorów wyczytałem, że nie musi jej być w domach parterowych tylko w piętrówkach lub z poddaszem użytkowym.

fotorek
27-08-2012, 20:10
Witam, wszystkich

Ekipa którą znalazłem do wykonania fundamentu pod ścianę trójwarstwową proponuje wykonanie ich metodą wylewania w następujących etapach:

1. Wylewamy ławę szer. 60cm bez szalunku - wykop w gruncie
2. Wylewamy Wewnętrzną ścianę fundamentową (szalunek Akro) szer np. 25cm
3. Rozszolowanie zewnętrznej strony szalunku z akro - wewnętrzny szalunek zostaje.
4. Ułożenie styropianu ( nabicie na lasze) szer. np.12cm.
5. Zamontowanie rozszolowanych płyt akro na zewnętrzne otwory laszy
6. wylanie zewnętrznej warstwy fundamentu szer. 12.cm

Oczywiście do Akro potrzebne są płaskowniki (lasze) z trzema otworami umożliwiające przełożenie akro na zewnętrzną część ściany trójwarstwowej. Mam firmę która może takie lasze wykonać.

Moje wątpliwości:
1. Izolacja fundamentu zamoknie podczas polewania fundamentu wodą i już nie wyschnie?
2. Nie jest możliwe zakotwienie tych dwóch ścian razem, ale czy jest to koniecznie przy założeniu że co około 1m w ławie pozostawimy wystające kotwy (pręt żębrowany np. fi10) 30 cm zanużony w ławie, 30 cm wystaje do zalania w ścianie fundamentowej. Pręty będą zostawione dla ściany nośnej i osłonowej.

Proszę o opinie.

Richi4u
31-08-2012, 21:27
Fundamenty do sciany 3W robiłem z bloczków. Oczywiście ława fundamentowa zbrojona , wylewana, szeroka na 70 cm, potem ściana fundamentowa z bloczków. Ściana zewnętrzna też z bloczków ustawianych bokiem, szerokość 12cm , więc starczy pod cegłę elewacyjną. izolacja styrodur na kotwy ze ścianką zewnętrzną. Z resztą widać na zdjęciu. W tej chwili może bym robił trochę inaczej , ale jest OK.
134202

pozdrawiam

smigloxxx
07-10-2012, 11:08
My robiliśmy jak kolega u góry tylko styro zamiast styroduru . Na elewację szedł klinkier .

http://imageshack.us/a/img839/6467/dsc00638x.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/dsc00638x.jpg/)

http://imageshack.us/a/img706/2060/dsc00647m.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/dsc00647m.jpg/)
http://imageshack.us/a/img546/382/dsc00651vv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/546/dsc00651vv.jpg/)
http://imageshack.us/a/img836/8057/dsc00654n.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/836/dsc00654n.jpg/)
http://imageshack.us/a/img155/9633/dsc00654oh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/155/dsc00654oh.jpg/)

http://imageshack.us/a/img213/2294/dsc00656nn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/213/dsc00656nn.jpg/)

http://imageshack.us/a/img339/7927/dsc00681qf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/dsc00681qf.jpg/)

janm
15-11-2016, 12:08
A ja mam takie pytanie z dziedziny optymalizacji kosztów....

a gdyby połączyć ścianę elewacyjną ceglaną z elewacją drewnianą...
Powiedzmy, że cegły do wysokości 1,5 metra a powyżej już elewacja drewniana (wszystko oczywiście ściana trójwarstwowa). Coś jak na tym zdjęciu, tylko że mniej cegły a więcej drewna. I dom parterowy a nie piętrowy jak na zdjęciu...
373112

Czy jest wtedy opcja zoptymalizowania fundamentu? W sensie tak, by nie trzeba było robić dodatkowej warstwy osłonowej z bloczków w fundamencie.

p l
30-08-2020, 12:47
Robię podobnie jednak ciut inaczej:
1. Ławy:
- poduszka betonowa z chudego betonu gr.10cm
- ława fundamentowa zbrojona B15 (podłużnie 4xfi12, strzemiona fi6 co 40cm)h=30cm, szer.70cm
- izolacja pozioma na ławie (nadal szukam jakiejś papy podkładowej)

chciałbym dopytać, jakie dokładnie masz wymiary ław fundamentowych i wymiary zbrojenia (strzemion)?