PDA

Zobacz pełną wersję : domek do remontu w szczecinie



margen
11-08-2004, 11:26
Witam
chciałbym kupić domek do remontu. oglądałem go:
domek z okolo 30 roku naszego stulecia. cały powpiwniczony, piwnice z okienkami, dach mansardowy. do remontu. nic nie ruszane od około 30 lat - tak myśle. nieocieplony, okna stare. co i stare kaflowe piece. dach po poprawienia, tynki rownież, rysy na ścian widziane od zewnątrz.
przeszukałem prawie całem forum ale nigdy dosyć wiedzu tym bardziej ze to inwestycja na całe życie.
mam kilka pytań:
na co zwrocić uwage zeby sie nie wkopać w koszty\?
gdzie powinna być izolacja p.wilgociowa pozioma? powyżej gruntu?
kto może mi pomóc w ocenie jego stanu/wartości? ile to kosztuje?

kroyena
11-08-2004, 13:41
Nie wiem czym się przejmujesz, on będzie gotów za około 25 lat. :roll:

margen
11-08-2004, 13:44
no tak masz racje powinno byc zeszłego stulecia .
dzieki za uwage choc mowiac szczerze nie o taka mi chodziło :(

robert skitek
11-08-2004, 13:58
radze wynajac rzeczoznawce do takich spraw, pozdrawiam

kroyena
11-08-2004, 14:38
Izolację zwykle wtedy dawano na cokole.
Rysy ścian mogą świadczyą o słabości fundamentów, albo o przybliżeniu ruchu ciężkiego do budowli.
Przy dachu dochodzi stan więźby, bo na wymianie poszycia może się nie skończyć.
Piece kaflowe znaczy, brak centralnego.
A to parter czy poddasze użytkowe?
Jak z mediami? Czy jest gaz? Jakie przyłacze wodne i elektrryka? Czy jest podłaczony do kanalizacji czy do szamba?
Jakie wartości działek pustych w okolicy?
Czy piwnica, parter i mansarda? Czy więcej kondygnacji?
To tylko niektóre z pytań.
Ale zacząłbym tak:
1) sprawdzić możliwość wpisania się w księgę wieczystą (w końcu to Ziemie Pozyskane/Wyzyskane),
2) sprawdzić ceny działek w okolicy lub porównywalnej zaopatrzonych w porównywalne media,
3) porównać cenę stanu surowego otwartego metrażu takiego jak w domku z tego dać jakieś 30% za wartość jaką opisujesz,
4) zrobić generalną demolkę remontową,
5) wszystko dokumentować na tradycyjnym aparacie na wypadek Drang nach Osten.

margen
12-08-2004, 06:46
dzieki za odpowiedz.
-ruchu drogowego nie ma, w pobliżu domku sa dwa duże drzewa (okolo 3 m, gałezie sa nad nim)- może być od tego?
dach- więźba krokwie sa wymieniane w górnej cześci (dach mansardowy)po pożarze
sa piece kaflowe i Centralne ogrzewanie (koksowy piec w piwnicy)
domek: pater, 1 pietro i poddasze nieużytkowe
wartość działek cięzko określić - podobno jest wycena z tamtego roku na 210 tys. (całość) i cena jest taka na dzień dzisiejszy
media: szambo, gaz jest, woda prąd.
dzieki za rady, tak zrobie.

chciałbym żeby ktoś to obejrzał gdzie sie udać?
rzeczoznawca? czy może być ktoś bez takich uprawnien? firma remontowa?
no i pytanie lamera ;) "Izolację zwykle wtedy dawano na cokole."
możesz jaśniej? jak ja wypatrzeć?

kroyena
12-08-2004, 07:32
Co do izolacji to najlepiej od wewnątrz zrobić odkrywkę w ścianie. Powinna pozostać czarna smuga po papie.
Strop nad parterem w jakim jest stanie? Miałem nadzieję, że to parter + mansarda. Zerwałbyś strop z dachem i zrobił od nowa i byłoby git, a tak jeszcze piętro.
Co do pęknięć to bym się nie przejmował. Robisz odkrywkę partiami dokoła domu i dozbrajasz fundamenty poszerzając łąwę. Odkrywka i tak cię czeka, żeby zrobić nową izolację pionową, więc dochodzi tylko koszt betonu. Przy okazji można zrobić drenaż dookoła domu.

Też tak zrobiliśmy z 20 lat temu u mamy i rysy się nie powiększją, a jest 6 m do ulicy gdzie autobusy mają pod górkę.

margen
12-08-2004, 07:59
dzieki za odpwiedz i slowa otuchy :D
napalilem sie na ten domek :D
strop nad parterem mysle ze jest ok nie widac wilgoci tynk nie spada, nie jest poprawiany.

kroyena
12-08-2004, 10:54
Jak był pożar to mógł dostać w du.. przy gaszeniu, co może być przyczynkiem do urwania końcówki banderoli przy cenie. :wink:

margen
15-09-2004, 09:06
końcówka urwana, formalności pomału dobiegaja końca.
teraz to dopiero bede miał pytania :D

Agnieszka1
15-09-2004, 10:59
Witam
chciałbym kupić domek do remontu. oglądałem go:
domek z okolo 30 roku naszego stulecia. cały powpiwniczony, piwnice z okienkami, dach mansardowy. do remontu. nic nie ruszane od około 30 lat - tak myśle. nieocieplony, okna stare. co i stare kaflowe piece. dach po poprawienia, tynki rownież, rysy na ścian widziane od zewnątrz.
przeszukałem prawie całem forum ale nigdy dosyć wiedzu tym bardziej ze to inwestycja na całe życie.
mam kilka pytań:
na co zwrocić uwage zeby sie nie wkopać w koszty\?
gdzie powinna być izolacja p.wilgociowa pozioma? powyżej gruntu?
kto może mi pomóc w ocenie jego stanu/wartości? ile to kosztuje?


Bardzo ciezko jest samemu ocenic stan techniczny takiego budynku bedac budowlanym amatorem.
Potem moze sie okazac ze lepiej to zburzyc i postawic nowy i bedzie taniej niz remontowac.
Dobra rada - wez jakiegos kierownika budowy lub inspektora nadzoru - niech oceni stan techniczny tegoz budynku.
Pozdrawiam

oo, to szczecin - dopiero zauwazylam - tym bardziej wez fachowca :P

Wciornastek
15-09-2004, 12:31
Nie rób tego błędu, nie kupuj starej chaty, poszukaj działki i buduj. Mieszkam w takim domu od 8 lat władowaliśmy już w niego jakieś 150 tys i ciągle wygląda jak rudera. Peknięte ściany oznaczają, że coś sie dzieje w fundamentach (wtedy nie robili zbrojonych fundamentów), pewnie ściany odjeżdżają od pionu i trzeba będzie robić ściągi, podlewać fundamenty mając nadzieję, że przy odkopywaniu dom się nie zawali. Cegły ze ścian pewnie po odkuciu tynków można wyjmować rękami, bo trzymają się tylko na piasek i resztki n wapna. Jak położysz kafelki po paru latach i tak pewnie popękają. Ja nie miałam wyboru bo był to spadek, ale teraz mimo, że dom jest w świetnym miejscu w mieście zaczynamy budować nowy za miastem.[/list]

margen
16-09-2004, 06:36
decyzja podjeta, klamka zapadła (dokładnie kasa zapadla :D ).
zasiegnąć opini jeszcze zasiegne. tez mielismy zamiar budowac za miastem ale wyszło jak wyszło. bede informował o zakresie robót

b2k
10-01-2005, 12:50
Witam,

Tez sie zastanawiam nad kupnem starego poniemieckiego domu z 30 roku do totalnego remontu. Czy moglibyscie mi naswietlic, ile moze kosztowac remont? Chodzi mi oczywiscie o niezbedne minimum. Dom byl niezamieszkany od wielu lat, wszystkie media nalezy pociagnac z ulicy, no a w srodku to wszystko raczej trzeba od poczatku. Na pewno zostana mury zewnetrzne i wiezba tez jest ok. Reszta do zrobienia. Ile musze zarezerwowac na to pieniedzy?

Serdecznie pozdrawiam,
Beti

margen
12-01-2005, 08:39
ciężko powiedzieć!
ale musisz zrobic wiecej niz przy budowie, samo postawienie stanu surowego nie jest drogie. przyłacza musisz robic od nowa- bedzie to kosztowac wiecej niz budowa nowego..
-jesli domek nie ma fajnego/atrakcyjnego polożenia i cena jest wysoko to sobie odpuść.

b2k
12-01-2005, 09:09
Czesc Margen,

Dziekuje za odpowiedz. Dobrze wiedziec.

Faktycznie chyba sobie odpuszcze, bo projekt przebudowy jest zrobiony, przepiekny, ale z okropnym przepychem. A domek ma fajne polozenie i cena jest w miare niska, ale zeby tam mieszkac, to trzeba by wydac na pierwszy rzut oka widac, ze wiecej niz fortune. No chyba, zeby wymyslec jakis tanszy sposob remontu tego domku.

Szczegolnie zniechecilo mnie to, ze mury trzeba osuszac, bo nie ma izolacji poziomej. Myslalam, ze wszystkie domy poniemieckie byly budowane zgodnie ze sztuka, ale widac bylam w bledzie...

A czy Ty jestes zadowolony ze swojego zakupu?

Serdecznie pozdrawiam,
Beti

margen
12-01-2005, 09:17
mam mieszane uczucia :D

domek jest fajny, okolica też, ale jest wiecej do zrobienia niz mi sie wydawało :D
narazie zrobiłem dach i wymieniłem okna, teraz bede robił instalcje elektryczna, na wiosne C.O. i kanalizacje.
nie ma izolacji poziomej - ale chyba odpuszcze zrobie dobra pozioma, i drenaz.
u mnie sa media w domku ale i tak trzeba wszystko powrawiac, szambo to lipa, prad trzeba poprzenosic liczniki, gaz - jest tylko do gotowania - trzeba zrobic na ogrzewanie- projekt przyłacza itd. roboty jest sporo ale jestem optymistą.
w moim przypadku chyba 100 tys. na remnt bedzie mało- w Twoim mogłoby być jeszcze wiecej. moj był zamieszkały do czasu sprzedaży..

b2k
12-01-2005, 09:28
Margot,

A myslisz, ze 150 wystarczy? Bo gdyby nam starczylo, to bysmy sie zdecydowali na zakup - cena domku z 800m2 dzialka 290tys. Za ta cene nic w miescie (Wroclaw) sie nie kupi... wiec tez mam mieszane uczucia..
:-)

Pozdrawiam,
Beti

margen
12-01-2005, 09:39
czyli zakup za 140? ja dałem wiecej Szczecin. działka 680 m2.
hm nie wiem nie widziałem.. ale wahania mogą byc duże.
nie wiem - jestem lamerem- dopiero sie ucze (szkoda ze na własnsej skózre :d )

b2k
12-01-2005, 09:48
Sprostowanie co do ceny - domek w tym stanie 290, plus koszty remontu... wiec na peno nie taniej.

No a myslalam, ze tez sie juz troche poucze, ale na nie swojej skorze...!
:-)

margen
12-01-2005, 09:58
cena - to dużo choć nie znam cen w Preslau ;)
kalkuluj ile kosztuje sama działka.. no i możesz dać sprzedawcy około 100 za domek

b2k
11-02-2005, 12:33
Czesc Margen,

Co slychac? Jak remont? Mieszkasz juz w swoim domku?

Pozdrowienia,
Beti

margen
17-02-2005, 17:18
posłałem prv

margen
24-05-2005, 22:56
centralne zrobione, kanalizacja też, elekteryka właściwie też. robią się ściany, póżniej wymiana drzwi, łazienka i kuchnia.
Myśle około końca lipca sie wprowadzić, później izolacja fundamentów, jesienią ocieplenie.
Pięterko zostawie sobie na później :( = mam nadzieje przed emeryturą skończyć :lol:

b2k
25-05-2005, 07:46
Cześć Margen,

Gratulacje,
Czekamy na zdjęcia... :-)

B2K