PDA

Zobacz pełną wersję : Dołożony grzejnik słabo grzeje - co może być przyczyną ?.



Jacek-J129
21-12-2014, 12:16
Witam.

Zacznę od tego iż posiadam instalację CO grawitacyjną, z pompą Webermann 25/80/180. Grzejniki płytowe wszystkie nowe Diamond.

Na dotychczasowych grzejnikach układ pracował bez problemu nawet jak pompa chodziła na 2 biegu.

Dołożyłem na poddaszu grzejnik 1.60 również Diamond płytowy i jak się okazuje ten grzejnik nie grzeje jak się należy. Pompę ustawiłem na 3 bieg, odpowietrzałem z 20 razy a grzejnik grzeje tylko górą.

Potwierdziły się obawy hydraulika który powiedział "nie wiadomo czy pompa da radę". Na samej górze gdzie grzejnik jest zamontowany prowadzą rurki 1 calowe. Czyli przepływ wody jest utrudniony.

Co zrobić aby grzejnik zaczął grzać ?. Czy dołożenie 2 pompy da radę ? jeśli tak to gdzie ją dać ? na powrocie ?. Proszę o jakiekolwiek opinie.

coulignon
21-12-2014, 12:58
instalacja co grawitacyjna z pompą?

Co to ?

gersik
21-12-2014, 13:11
Wyregulować instalację, czyli zmniejszyć odpowiednio przepływy w pozostałych grzejnikach (najpierw w tych co nagrzewają się pierwsze).

Krzys11
21-12-2014, 13:43
Instalacja grawitacyjna to instalacja grawitacyjna... myślę że pompa jest na obejściu i zastosowany jest tkz zawór grawitacyjny
Po drugie..
Należy uważać przy montażu ... dolna rurka ze spadkiem w kierunku odpływu a górna ze wzniosem w kierunku grzejnika
następnie... należy zwiększyć .. napewno średnice od 20 do 25 i od 15 do 20 --- jeżeli takie występują na dolocie i na zasilaniu
Grzejnik na samej górze będzie się zawsze zapowietrzał gdy naczynie wzbiorcze nie będzie na odpowiedniej wysokości
niskie ciśnienie i temperatura .. i woda zaczyna się gotować ... FIZYKA
No jak już to wszystko zrobisz to pompka zawsze sobie poradzi .... nie ma mocnych aby sobie nie poradziła jakakolwiek z przepływem grawitacyjnym
ale .. pamietaj wtedy naczynie wzbiorcze musi być jeszcze wyżej ....
znowu FIZYKA
To na tyle...
Życie zawsze stawia pytania no a Wiedza której niewiele zna odpowiedzi
Pozdrawiam czytających

Jacek-J129
21-12-2014, 20:13
Naczynie wyrównawcze jest o jakieś 2 metry wyżej niż ostatni grzejnik.

Po prostu na poddaszu w kuchni mam zamontowany grzejnik (zawsze tam był). Postanowiłem że od tego grzejnika poprowadzę kitek do grzejnika który dołożę (grzejnik w salonie 1.6 m). I też tak zrobiłem, ale nie daje to rezultatu.

Skręcić grzejniki które pierwsze się nagrzewają - OK ale skręcać tylko zaworem zasilającym ? czy na powrocie też ?. Dodam że nie posiadam głowic termostatycznych, tylko zwykłe "pokrętła"

Jurgonka
21-12-2014, 21:56
Nic nie skręcać. Znaleźć błąd montażu nowego grzejnika. Powrót z dołu grzejnika z małym pochyłem do pionu. Zasilanie od pionu z małym wzniosem do góry grzejnika. Jeśli góra grzejnika jest najwyższym miejscem - to konieczny odpowietrznik automatyczny. Średnica rury zasilającej 1 cal to aż za dużo. Można zredukować. Instalacja grawitacyjna powinna działać i bez pompy. Gdy dobrze wykonana to max 1 bieg, dla zwiększenia przepływu.

gersik
22-12-2014, 11:42
Grzejnik jest górą cały ciepły. To nie jest zapowietrzenie. Jest za mały przepływ przez ten grzejnik. Spowodowane może to być za cienką rurką do samego grzejnika albo złym zaworem ( coś go dławi). Wyreguluj instalację zaworami powrotnimi przy grzejnikach. Woda płynie tam gdzie ma lżej. Jak do jednego grzejnika idzie rura 1 " a do drugiego 16 PEX to jak myślisz który będzie grzał?