PDA

Zobacz pełną wersję : Grunt, płyta climapor, siatka, gładź , proszę o konsultację



MacGyver1985
27-12-2014, 11:00
witam

remontuję dom z lat 60 tych, obecnie planuję wykończenie wnętrz, pytania dotycząc 2 pokoi oraz kuchni

ściany w pokojach są w dobrym stanie, tzn stara farba się trzyma, nie widzę większych pęknięć czy uszkodzeń, na te ściany będę chciał położyć płyty


http://www.abc-izolacje.pl/index2.php?site=art&id=894

i tu nasuwa się pytanie, czy przed przyklejeniem płyt przemalować ściany gruntem ? na płyty chce dać siatę oraz gładź i tu kolejne pytanie, jaką gładź polecacie ??

W kuchni mam tynk narzucony mechanicznie, więc ściany są bardzo mocne i solidnie to wygląda , tu mam 2 pytania czy przed gładzią przemalować gruntem ? i czy dać inną gładź niż w pokoju ? jaką proponujecie

Dziękuję za każdą sugestię ?

fighter1983
27-12-2014, 11:15
ale po co chcesz dawac ta plyte?

MacGyver1985
27-12-2014, 15:38
cześć, płyty dlatego kładę, ponieważ poprzedni właściciel domu który nabyłem użył do ocieplenia styropian o grubości 7cm, i jest zrobiona łada i prawie nowa elewacja, więc nie chcę tego zmieniać, stąd wzmocnienie ocieplenia od wewnątrz, i dlatego mam powyższe pytania :)

Balto
27-12-2014, 19:52
A jakiej grubości są ściany w tej chałupie?

MacGyver1985
28-12-2014, 07:34
ok 40cm, w środku głównie kamień, zabudowa lata 50-60, płyty dojadą w tygodniu

fighter1983
28-12-2014, 08:59
Ale takie ocieplenie to efekt placebo a nie ocieplenie. NIgdzie nie znalazlem wspolczynnika przenikania ciepla dla tej plyty. jednak jezeli jest to plyta xps - to xps ma generalnie lambde 0,034-0,036 W/mk i to jest warstwa grubosci 4 lub 7mm. Nie poczujesz zadnej roznicy w kosztach ogrzewania, masz duzo wiecej pracy i duzo wiekszy naklad materialow.
Skoro masz solidne tynki CW - zrezygnuj z tej plyty, zagruntuj i kladz gladz bezposrednio na tynk pomijajac zupelnie ten xps. Na dodatek xps jest dosc niewdzieczny jako powierzchnia pod kolejne warstwy, bo jest malo nasiakliwy i kleje cementowe maja tendencje do tego, aby sie od nich odklejac.

MacGyver1985
28-12-2014, 09:40
dzięki za radę, w kuchni gdzie mam nowe tynki zrobię jak sugerujesz czyli grunt i gładź, a płyt użyję jedynie do 2 zewnętrznych ścian i sufitu w pokojach gdzie nie mam nowych tynków, na te płyty zamierzam dać siatkę klej i gładź , już nabyłem trochę tych płyt więc muszę je wykorzystać

MacGyver1985
28-12-2014, 10:16
mogę Cię jeszcze poprosić o porady dotyczacych 3 spraw

-czy przed przyklejeniem tych plyt na ścianę zagruntować ją ?
-czy przed gładzią na płytę dać siatkę z klejem ? (czytając co napisałeś może to mieć sens , żeby gładź lepiej się trzymała)
-jaką gładź polecasz do mojego domostwa z lat 60 tych :)

fighter1983
28-12-2014, 10:38
gruntowanie:
jezeli podloze jest pyliste - tak
jezeli podloze jest chlonne - tak

jezeli juz stosujesz ta plyte - to raczej tak. klej do siatki bedzie sie lepiej tego trzymal niz gips, ponadtona laczeniach zniweluje Ci to pekniecia

gladz - jaka sobie zyczysz :)

a najlepiej to zwroc te plyty bo to szkoda kasy i roboty

MacGyver1985
28-12-2014, 10:42
dzięki :)

Balto
28-12-2014, 19:32
MG: zastanawiam się jaki kamień dali w środku, módl się by nie był to wapienny, bo wtedy taka płyta zaburzy cyrkulację wilgoci w ścianach. Pytania kolejne: czy dom ma izolację poziomą czy nie? Czy dom ma izolację pionową czy nie?
Pływy wywal i po prostu sprawdź tynki i je traktuj jako warstwę sczepną a płyty jak radzi fighter oddaj.

MacGyver1985
28-12-2014, 21:27
Zastosuję się do Waszych rad, płyty już wycofałem, ale mam pytanie, czy mogę coś zrobić żeby jakoś się od środka doizolować ?
Izolację pionową zaplanowałem na wiosnę , zbierałem fundusze :)

fighter1983
28-12-2014, 22:11
najtansze i najskuteczniejsze rozwiazanie docieplenia od wewnatrz:
welna, stelaz pod gk i plyta GK, chociaz to jest parszywy wynalazek, w sensie GK - ewentualnie plyta gipsowo wloknowa fermacell.
tyle ze to zabierze Ci miejsce, zeby to mialo sens: zerknij sobie w tabelke z mojej strony, wprawdzie to jest na temat docieplen elewacji, ale tabelka dziala i "od srodka" jednoczensie znajdz sobie ten xps - 1cm i zobacz co to dawalo :) w artykule znajdziesz tabele do pobrania w pdf.
https://astrobud.pl/pl/n/5
albo inaczej: tu masz link do samej tabeli:
https://astrobud.pl/pl/p/file/920fa46e3906142091f3ebbd36c68ffa/Opor-cieplny-tabela-porownawcza.pdf

MacGyver1985
30-12-2014, 18:39
dzięki serdeczne, przynajmniej zaoszczędziłem oddając te płyty , przejrzę te artykuły które mi zasugerowałeś, pozwolę sobie , jeszcze skorzystać z Twojego doświadczenie, pozdrawiam serdecznie