PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja MECHANICZNA TYLKO WYWIEWNA kontra GRAWITACYJNA HYBRYDOWA !!!



xgrzegorz
28-12-2014, 21:24
Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem na etapie projektu domu i nadszedł czas żeby podjąć decyzję na temat rodzaju wentylacji.
Przejrzałem już trochę materiałów na ten temat i zastanawiam się nad WENTYLACJĄ GRAWITACYJNĄ HYBRYDOWĄ z nasadami np. Turbowent wspomaganymi silniczkami lub MECHANICZNĄ TYLKO WYWIEWNĄ z centralnym wentylatorem.
MECHANICZNĄ Z REKUPERACJĄ ODRZUCIŁEM I PROSZĘ MNIE DO NIEJ NIE PRZEKONYWAĆ !!! – dziękuję :)

W mojej wstępnej analizy wydaje mi się że Mechaniczna Wywiewna będzie lepsza od Grawitacyjnej Hybrydowej ponieważ:
- będzie tańsza w zakupie i montażu (centralny wentylator ok 1500-2000zł + przewody, kratki, czujniki)
- odchodzą mi dodatkowe dwa kominy które musiałbym specjalnie budować dla wentylacji kuchni, spiżarni i łazienek
- kominy dodatkowo bywają często kłopotliwe na ze względu na to że mogą cieknąć, zatykać się i itp
- koszty utrzymania nie będą większe niż grawitacyjnej z turbowentem

Podsumowują c wydaje mi się że mechaniczna wywiewna z centralnym wentylatorem wygrywa zdecydowanie z grawitacyjną hybrydową np. z turbowentem.

Jedyne co mnie nurtuje czy Mechaniczna Wywiewna nie będzie wyrzucać zbyt dużo ciepłego powietrza ale chyba można to dobrze wyregulować poprzez ustawienie odpowiedniego biegu czy też poprzez czujniki wilgotności na wlotach kanałów.
Bardzo proszę o opinie i porady.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Grzegorz

Tomasz Brzęczkowski
28-12-2014, 21:28
Witam wszystkich forumowiczów.
Jestem na etapie projektu domu i nadszedł czas żeby podjąć decyzję na temat rodzaju wentylacji.
Przejrzałem już trochę materiałów na ten temat i zastanawiam się nad WENTYLACJĄ GRAWITACYJNĄ HYBRYDOWĄ z nasadami np. Turbowent wspomaganymi silniczkami lub MECHANICZNĄ TYLKO WYWIEWNĄ z centralnym wentylatorem.
MECHANICZNĄ Z REKUPERACJĄ ODRZUCIŁEM I PROSZĘ MNIE DO NIEJ NIE PRZEKONYWAĆ !!! – dziękuję :)

W mojej wstępnej analizy wydaje mi się że Mechaniczna Wywiewna będzie lepsza od Grawitacyjnej Hybrydowej ponieważ:
- będzie tańsza w zakupie i montażu (centralny wentylator ok 1500-2000zł + przewody, kratki, czujniki)
- odchodzą mi dodatkowe dwa kominy które musiałbym specjalnie budować dla wentylacji kuchni, spiżarni i łazienek
- kominy dodatkowo bywają często kłopotliwe na ze względu na to że mogą cieknąć, zatykać się i itp
- koszty utrzymania nie będą większe niż grawitacyjnej z turbowentem

Podsumowują c wydaje mi się że mechaniczna wywiewna z centralnym wentylatorem wygrywa zdecydowanie z grawitacyjną hybrydową np. z turbowentem.

Jedyne co mnie nurtuje czy Mechaniczna Wywiewna nie będzie wyrzucać zbyt dużo ciepłego powietrza ale chyba można to dobrze wyregulować poprzez ustawienie odpowiedniego biegu czy też poprzez czujniki wilgotności na wlotach kanałów.
Bardzo proszę o opinie i porady.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Grzegorz To już lepiej nawiewną (wentylację plus) zrobić. Najważniejsza jest wentylacja tam gdzie przebywamy najdłużej. Poza tym ważniejsze jest skąd powietrze czerpiemy niż gdzie wyrzucamy.

xgrzegorz
28-12-2014, 21:42
Raczej nie biorę pod uwagę nawiewnej ponieważ myślę do nawiewu wystarczą nawietrzniki okienne ale chodzi mi najbardziej o sprawne pozbycie się zużytego powietrze (również z poddasza)

Tomasz Brzęczkowski
28-12-2014, 21:46
Raczej nie biorę pod uwagę nawiewnej ponieważ myślę do nawiewu wystarczą nawietrzniki okienne ale chodzi mi najbardziej o sprawne pozbycie się zużytego powietrze (również z poddasza) Jak nawietrzniki, to taniej wyjdzie rekuperacja. Za lunę i kanały zapłaci Pan 2000zł.
Minimalna wentylacja to 100m3/h czyli 3000kWh jak Pan odzyska 60-70% to się zwróci po dwóch sezonach a kosztuje tyle co wywiewna.

Raczej nie biorę pod uwagę nawiewnej ponieważ myślę do nawiewu wystarczą nawietrzniki Powitrze idzie po najmniejszej linii oporu, więc nawietrznik najbliżej będzie działał za mocno najdalej za słabo . Po zamknięciu drzwi w sypialni, może wcale.

perm
29-12-2014, 06:55
...
Minimalna wentylacja to 100m3/h czyli 3000kWh jak Pan odzyska 60-70% to się zwróci po dwóch sezonach a kosztuje tyle co wywiewna...
Nie kłam Brzęczkowski albo naucz się wreszcie liczyć. Przy takim przepływie to około 1300 kWh. Odzysk 60 - 70 % czyli oszczędność do 1000 kWh. Przy ogrzewaniu PC zwróci się (może) po 20 latach, nawet ta najtańsza Luna.


Do: Grzegorz.
Ja mam właśnie zamiar zamontować wentylację wywiewną z tym, że wzorowałem się na pomyśle PC P/W z funkcją wentylacji. Wentylator wywiewny centralny z pobieraniem powietrza kanałami z kuchni, łazienki Salon i sypialnie nawiew przez kratki. Wentylator będzie wydmuchiwał na wymiennik PC P/W która będzie służyła do ogrzewania i CWU więc część ciepła zostanie odzyskana. Sterowanie przepływu wentylatorem i przymykaniem kratek. W dzień otwarte w salonie, w nocy w sypialni. Będę starał się utrzymać stały przepływ dla dwóch osób na poziomie 60m3/h nie przejmując się kubaturą. Prościej się chyba nie da. Tanio i skutecznie.

vega1
29-12-2014, 10:27
masz już jakiś konkretny model PC pod to rozwiązanie? Bo wydaje mi się to dość ciekawe i logiczne, aczkolwiek ceny tych pomp są astronomiczne...

Konto usunięte_12*
29-12-2014, 11:58
Będę starał się utrzymać stały przepływ dla dwóch osób na poziomie 60m3/h nie przejmując się kubaturą.
Że nieśmiało zapytam: latem też :confused:
I drugie pytanie: jakie to będą kanały nawiewne - z tworzywa (rury), czy murowane? :rolleyes:

Konto usunięte_12*
29-12-2014, 12:11
Jedyne co mnie nurtuje czy Mechaniczna Wywiewna nie będzie wyrzucać zbyt dużo ciepłego powietrza ale chyba można to dobrze wyregulować poprzez ustawienie odpowiedniego biegu czy też poprzez czujniki wilgotności na wlotach kanałów.
A gdzie będą usytuowane te "wloty"?

perm
29-12-2014, 13:38
Że nieśmiało zapytam: latem też :confused:
I drugie pytanie: jakie to będą kanały nawiewne - z tworzywa (rury), czy murowane? :rolleyes:Latem też, czemu nie? Co do nawiewników to kwestia otwarta. W zimie powietrze będzie zasysane z ogrodu zimowego. Wszystkie pomieszczenia z nawiewem będą z nim dzieliły ścianę. Raczej temperatur ujemnych na wlocie nie przewiduję. :) W lecie być może zrobię jakieś dojście bezpośrednio z zewnątrz w zimie odłączane.

perm
29-12-2014, 13:45
masz już jakiś konkretny model PC pod to rozwiązanie? Bo wydaje mi się to dość ciekawe i logiczne, aczkolwiek ceny tych pomp są astronomiczne...Pompa tania do podłogówki plus CWU. PC z funkcją wentylacji są bardzo drogie a ich skuteczność w odzysku ciepła stoi pod znakiem zapytania w związku z tym, że PC nie działa cały czas a wentylacja tak. Ja wymyśliłem coś podobnego, z tym, że wyciąg powietrza z domu będzie skierowany na wymiennik PC P/W. Będzie bardzo blisko. Część ciepła uda się odzyskać, część nie z czego zdaję sobie sprawę. Przy PC do ogrzewania straty jednak nie będą duże tym bardziej, że jakaś ich część zostanie uzupełniona przez ogród zimowy. Proste to i myślę, że będzie skuteczne.

_John
29-12-2014, 13:48
Do: Grzegorz.
Ja mam właśnie zamiar zamontować wentylację wywiewną z tym, że wzorowałem się na pomyśle PC P/W z funkcją wentylacji. Wentylator wywiewny centralny z pobieraniem powietrza kanałami z kuchni, łazienki Salon i sypialnie nawiew przez kratki. Wentylator będzie wydmuchiwał na wymiennik PC P/W która będzie służyła do ogrzewania i CWU więc część ciepła zostanie odzyskana. Sterowanie przepływu wentylatorem i przymykaniem kratek. W dzień otwarte w salonie, w nocy w sypialni. Będę starał się utrzymać stały przepływ dla dwóch osób na poziomie 60m3/h nie przejmując się kubaturą. Prościej się chyba nie da. Tanio i skutecznie.

Ciepłe i wilgotne powietrze na wymiennik zwykłej sprężarkowej pompy ciepła?
W temperaturach ujemnych momentalnie zalodzi cały wymiennik.

perm
29-12-2014, 14:11
Ciepłe i wilgotne powietrze na wymiennik zwykłej sprężarkowej pompy ciepła?
W temperaturach ujemnych momentalnie zalodzi cały wymiennik.60m3/h ciepłego powietrza? (pod warunkiem, że całe przeleci przez wymiennik) Przy wymaganych do pracy około 1000m3?

Tomasz Brzęczkowski
29-12-2014, 15:32
Ciepłe i wilgotne powietrze na wymiennik zwykłej sprężarkowej pompy ciepła?
W temperaturach ujemnych momentalnie zalodzi cały wymiennik.

Niech kombinują, potem się fizyki na sobie nauczą.

perm
29-12-2014, 15:44
Niech kombinują, potem się fizyki na sobie nauczą.Fizyki uczy się z książek a nie "na sobie". Kup sobie jakąś, przestaniesz się ośmieszać.

Konto usunięte_12*
29-12-2014, 17:05
Latem też, czemu nie? ...W lecie być może zrobię jakieś dojście bezpośrednio z zewnątrz w zimie odłączane.
To latem do domu gorące powietrze będziesz wciągał :confused::-x

adam_mk
29-12-2014, 17:18
O!
Dom bez kominka jest planowany!
:lol:

Adam M.

perm
29-12-2014, 17:21
To latem do domu gorące powietrze będziesz wciągał :confused::-xNo jakieś muszę. :) Nie chcę GWC, nie chcę reku. Nie mam za bardzo wyjścia. Będę jednak miał dużo akumulacji, będę miał rurki w podłodze, będę miał okna bez dostępu słońca, sporo izolacji Nie powinno być gorąco.
Rozważałem nagrzewnicę/chłodnicę na wlotach zasilaną PC ale nie wiem czy ma to sens. Na razie zrobię bez ale pozostawię sobie taką możliwość. Kanał i rurki będą czekały. :)

perm
29-12-2014, 17:24
O!
Dom bez kominka jest planowany!
:lol:

Adam M.Jeżeli piszesz o moim to kominek będzie.

Konto usunięte_12*
29-12-2014, 17:47
Na razie zrobię bez ale pozostawię sobie taką możliwość. Kanał i rurki będą czekały. :)
Nie chcę "krakać", ale "na bank" ci się to skomplikuje i w końcowym efekcie wyjdzie jakaś "proteza" nie mniej kosztowna, niż reku :(

perm
29-12-2014, 18:32
Nie chcę "krakać", ale "na bank" ci się to skomplikuje i w końcowym efekcie wyjdzie jakaś "proteza" nie mniej kosztowna, niż reku :(Jest taka możliwość. :) To koncepcja. Kusi podłączenie nawiewów przez kanał do grzałki podłączonej do PC a w lecie chłodzącej ale to komplikuje i podraża całą instalację. No i będzie po drodze wymiennik którego chcę uniknąć.
W sumie chciałem by było jak najbardziej "naturalnie". Wentylator być musi, bo inaczej w lecie wentylacja nie zadziała. Rekuperator to już dla mnie coś nienaturalnego. Niby zapewnia oszczędność tyle, że sam też kosztuje więc o oszczędnościach trudno mówić. Chyba jednak pozostanę przy pierwotnym pomyśle, czyli wentylator, wyciąg w kuchni i łazience a w pokojach kratki nawiewne z ogrodu zimowego z możliwością obejścia w lecie.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:11
do perm
U mnie ma to wyglądać podobnie, czyli centralny wentylator wyciągowy podłączony do kuchni na dole + okap, spiżarni i dużej łazienki a u góry tylko do małej łazienki. Nawiewniki okienne ale powietrze bezpośrednio z dworu albo myślałem na takimi z podgrzewaczem firmy Darco. Masz na oku jakiś konkretny model wentylatora - taki żeby było jak najwięcej możliwości w regulowaniu siły wyciągu ?
Podobnie tak jak ty nie ufam w powietrze które będzie nadmuchiwane przez przewody szczególnie jeśli będą miały 10-30 lat ale to tylko moja subiektywna opinie niczym nie podparta.

adam_mk
29-12-2014, 19:17
No, to dość kosztowna Ci wyjdzie ta komora gazowa...
Wybrałbyś się do jakiego obozu-muzeum i obejrzał jak się to stawia niskobudżetowo a solidnie...

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:20
z tą komorą gazową to kogo było ?

adam_mk
29-12-2014, 19:22
"Podobnie tak jak ty nie ufam w powietrze które będzie nadmuchiwane przez przewody szczególnie jeśli będą miały 10-30 lat ale to tylko moja subiektywna opinie niczym nie podparta. "

Brednie...
Ale już przywykłem do takich.
Rozumiem - flejtuch jesteś, rąk nie myjesz i FILTRÓW nie wymieniasz...
One EU3 powinny być.

Adam M.

perm
29-12-2014, 19:23
No, to dość kosztowna Ci wyjdzie ta komora gazowa...
Wybrałbyś się do jakiego obozu-muzeum i obejrzał jak się to stawia niskobudżetowo a solidnie...

Adam M.:) Myślisz o kominku. Odpalasz kominek, wyłączasz wentylator, rurę doprowadzającą powietrze lekko przytykasz. Skąd kominek będzie ciągnął powietrze? Z domu? Z kratek? Naturalna wentylacja?

adam_mk
29-12-2014, 19:23
Do tego co kominek planuje.
Planujesz?
- To też do Ciebie!

Adam M.

adam_mk
29-12-2014, 19:26
Znowu brednie...
Oj ludzie....

A piecyki łazienkowe to nawet SPRZEDAJĄ!!!
A bywa, ze golasa z wanny nogami do przodu się wynosi...

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:28
do adam_mk
Nie zaśmiecaj postu.
Popatrz na temat i jeśli nie umiesz udzielić konkretnej odpowiedzi na zadane tam pytanie to po prosu nie pisz !!!

xgrzegorz
29-12-2014, 19:30
:) Myślisz o kominku. Odpalasz kominek, wyłączasz wentylator, rurę doprowadzającą powietrze lekko przytykasz. Skąd kominek będzie ciągnął powietrze? Z domu? Z kratek? Naturalna wentylacja?

myślę o kozie ale to chyba to samo, koza z zamkniętą komora spalania, powietrze doprowadzone przewodem z zewnątrz

adam_mk
29-12-2014, 19:30
Okap kuchenny pewnie też będzie...
Taki DUUUŻY...
I pewnie - za ścianę.

I mikroprocesorowy układ sprawdzający i odcinający zasilanie i sterowanie wentylacji i okapu...
Może też wyłączający zonę i dzieciaki...

Adam M.

perm
29-12-2014, 19:30
...
Podobnie tak jak ty nie ufam w powietrze które będzie nadmuchiwane przez przewody szczególnie jeśli będą miały 10-30 lat ale to tylko moja subiektywna opinie niczym nie podparta.Z przewodami nic złego się nie stanie, poza tym łatwo je wyczyścić. I tak raczej nie da się ich uniknąć, krótszych lub dłuższych. Z wymiennikiem rekuperatora to już inna historia. W lecie lepiej przez bypass.
Wentylator tak naprawdę każdy się nada który ma odpowiednie parametry i dobry stosunek cena - jakość. O konkretnym jeszcze nie myślałem.

adam_mk
29-12-2014, 19:32
Koza zamykana jak jak śluza gazowa bunkra...
Z KONTROLĄ uszczelnień...

Adam M.

perm
29-12-2014, 19:32
do adam_mk
Nie zaśmiecaj postu.
Popatrz na temat i jeśli nie umiesz udzielić konkretnej odpowiedzi na zadane tam pytanie to po prosu nie pisz !!!Trochę Adam szokuje ale warto go posłuchać. Wie co mówi, przekonałem się o tym już nie raz.

perm
29-12-2014, 19:33
Do tego co kominek planuje.
Planujesz?
- To też do Ciebie!

Adam M.No dobrze. A co z tym:

Myślisz o kominku. Odpalasz kominek, wyłączasz wentylator, rurę doprowadzającą powietrze lekko przytykasz. Skąd kominek będzie ciągnął powietrze? Z domu? Z kratek? Naturalna wentylacja?

xgrzegorz
29-12-2014, 19:34
Trochę Adam szokuje ale warto go posłuchać. Wie co mówi, przekonałem się o tym już nie raz.

W tym poście pisze tylko o bunkrach, komorach itp.
Facet jest zarozumiały w dodatku chyba nie umie czytać ze zrozumieniem

xgrzegorz
29-12-2014, 19:36
No dobrze. A co z tym:

nie wiem za bardzo o co pytasz ?

adam_mk
29-12-2014, 19:38
Ja tu piszę od lat o RÓŻNYCH rodzajach wentylacji.
O Tylko wywiewnej też było.
Mam dla Ciebie przykrą wiadomość...
Nie tylko nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu, ale fizyki nie znasz!
Radzę PRZEMYŚL sobie jeszcze raz CO chcesz zbudować.
WYDAJE CI SIĘ, że dom.
Paskudną komorę gazową budujesz!
Tak bardzo Ci się rodzina nie udała?

Adam M.

perm
29-12-2014, 19:43
nie wiem za bardzo o co pytasz ?To było do Adama. Trochę cierpliwości do niego. Nie stracisz na tym a zyskasz.

adam_mk
29-12-2014, 19:50
"do adam_mk
Nie zaśmiecaj postu.
Popatrz na temat i jeśli nie umiesz udzielić konkretnej odpowiedzi na zadane tam pytanie to po prosu nie pisz !!! "

Drażni Cię, że to, co napisałem potrzebuje przemyślenia i wyobraźni?
Bezmyślnie chcesz DOM budować?

"No dobrze. A co z tym:
Myślisz o kominku. Odpalasz kominek, wyłączasz wentylator, rurę doprowadzającą powietrze lekko przytykasz. Skąd kominek będzie ciągnął powietrze? Z domu? Z kratek? Naturalna wentylacja?"

TOBIE zadziała...
Chyba, że...
Wrócisz do domu napier.. lony z imprezki, zimno będzie i rodzinka rozpali, abyś w domku nie marzł...
Kto by tam leciał coś wyłączać , pamiętał kiedy-co i jak...
Spadkobiercy przebudują wentylację i jakoś będzie.
No, bo oczywiście ZNAJDZIESZ kominiarza, który da Ci papier odbioru...
(potem go wsadzą, ale kasa czyni cuda)

Adam M.

Vld
29-12-2014, 19:50
To było do Adama. Trochę cierpliwości do niego. Nie stracisz na tym a zyskasz.

Tez tak kiedyś myślałem
do czasu, aż zaproponował grzać przepływowo CWU poprzez wężownice w buforze zasilanym pompą ciepła.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:53
Ja tu piszę od lat o RÓŻNYCH rodzajach wentylacji.
O Tylko wywiewnej też było.
Mam dla Ciebie przykrą wiadomość...
Nie tylko nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu, ale fizyki nie znasz!
Radzę PRZEMYŚL sobie jeszcze raz CO chcesz zbudować.
WYDAJE CI SIĘ, że dom.
Paskudną komorę gazową budujesz!
Tak bardzo Ci się rodzina nie udała?

Adam M.

nie wiem po co do mnie piszesz, albo napisz coś konkretnie albo nie pisz w ogóle bo zdecydowanie brakuje ci grzeczności
jeszcze raz bo może nie zrozumiałeś JEŚLI NIE MASZ NIC INTERESUJĄCEGO DO NAPISANIA TO PO PROSU NIE PISZ a jak tak bardzo ci zależy żeby być rekordzistą na forum na poszukaj sobie innych postów

adam_mk
29-12-2014, 19:54
OBU serdecznie i bezinteresownie doradzam:
Google, zatrucie czadem, opis i objawy, STĘŻENIE śmiertelne...
Czad to bezwzględny i cichy zabójca... DWA wdechy starczą...
TAK SAMO noc ze śladową ilością...
Jest bardzo podstępny, a Wy tu komory gazowe projektujecie!!!!!!!
Google...
Teraz!

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:57
OBU serdecznie i bezinteresownie doradzam:
Google, zatrucie czadem, opis i objawy, STĘŻENIE śmiertelne...
Czad to bezwzględny i cichy zabójca... DWA wdechy starczą...
TAK SAMO noc ze śladową ilością...
Jest bardzo podstępny, a Wy tu komory gazowe projektujecie!!!!!!!
Google...
Teraz!

Adam M.

co konkretnie ma powodować tą komorę ?

perm
29-12-2014, 19:57
Tez tak kiedyś myślałem
do czasu, aż zaproponował grzać przepływowo CWU poprzez wężownice w buforze zasilanym pompą ciepła.:) Każdemu się zdarza. Może też pomysł nie był taki niedorzeczny? Mam do Adama sentyment, bo wyprostował kilka razy moje, wynikające z niewiedzy pomysły.

adam_mk
29-12-2014, 19:58
xgrxegorx

Uparłeś się - nie myśleć.
Twoja wola...
Poczytałbyś wątki o wentylacji, zrozumiał jak działa a POTEM ją planował.
Dla mnie TA rada wydaje się warta rozważenia, interesująca...

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 19:58
:) Każdemu się zdarza. Może też pomysł nie był taki niedorzeczny? Mam do Adama sentyment, bo wyprostował kilka razy moje, wynikające z niewiedzy pomysły.

piszę na tym forum dlatego że "nie wiem"
przecież jak bym wiedział to bym nie pytał innych o zdanie ale oczekuję konkretnych odpowiedzi, dlaczego tak lub nie i to chyba wszystko

adam_mk
29-12-2014, 20:02
Vld
Ty widziałeś już wszystkie pc świata?
:lol:
Czemu uważasz, ze układ dedykowany nie zadziała?
Nawet tańszy jest jak skraplacz w buforze umieścisz...
EDA takie produkowała.
Widziałeś jaką?
Bo ja - tak.

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 20:03
xgrxegorx

Uparłeś się - nie myśleć.
Twoja wola...
Poczytałbyś wątki o wentylacji, zrozumiał jak działa a POTEM ją planował.
Dla mnie TA rada wydaje się warta rozważenia, interesująca...

Adam M.

jak nie chcesz pomóc "konkretnie" to po prostu nie pisz, przecież nie masz takiego obowiązku
jeśli pytam jak coś rozwiązać to nie oczekuję pomocy typu "poczytaj sobie w innym poście"

perm
29-12-2014, 20:08
OBU serdecznie i bezinteresownie doradzam:
Google, zatrucie czadem, opis i objawy, STĘŻENIE śmiertelne...
Czad to bezwzględny i cichy zabójca... DWA wdechy starczą...
TAK SAMO noc ze śladową ilością...
Jest bardzo podstępny, a Wy tu komory gazowe projektujecie!!!!!!!
Google...
Teraz!

Adam M.
Ja wiem, że można przesadzić. Pozostawienie włączonego wentylatora nie powinno jednak spowodować zagrożenia. Będzie w końcu wyciągał wszystko co w domu.

Vld
29-12-2014, 20:08
Vld
Ty widziałeś już wszystkie pc świata?
:lol:
Czemu uważasz, ze układ dedykowany nie zadziała?
Nawet tańszy jest jak skraplacz w buforze umieścisz...
EDA takie produkowała.
Widziałeś jaką?
Bo ja - tak.

Adam M.
Tego się nie da obronić, odpuść sobie.

adam_mk
29-12-2014, 20:13
Wsiadają do autobusu dwie blądynki.
Pierwsza pyta - dojadę tym autobusem do dworca?
Kierowca odpowiada - nie!
Wtedy ta druga pyta - A JA?

I to jest Twój problem.
ILE set razy mam pisać to samo i tak samo?
Przecież fizyka tego procesu jest niezmienna!
Dopóki nie zrozumiesz pojęć z tym związanych, nie naczytasz się do bólu - NIC nie zrozumiesz!
Był tu dla nowych kiedyś taki wpis przy nicku: "Zanim zapytasz - poszukaj odpowiedzi"
Zmienili, a szkoda.

Tu masz 160 stron odpowiedzi na Twoje wątpliwości!
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Adam M.

adam_mk
29-12-2014, 20:14
Vld
U Jaśka chodzi dobrze coś podobnego...

Adam M.

perm
29-12-2014, 20:14
jak nie chcesz pomóc "konkretnie" to po prostu nie pisz, przecież nie masz takiego obowiązku
jeśli pytam jak coś rozwiązać to nie oczekuję pomocy typu "poczytaj sobie w innym poście"Dostaniesz tu różne odpowiedzi. jedne warte więcej inne mniej. Trzeba sobie to przefiltrować. Take it easy, to w końcu tylko forum. :)

Konto usunięte_12*
29-12-2014, 20:21
myślę o kozie ale to chyba to samo, koza z zamkniętą komora spalania, powietrze doprowadzone przewodem z zewnątrz
A widziałeś gdzieś taką? Płonę z ciekawości - podaj proszę namiary.

Vld
29-12-2014, 20:24
Vld
U Jaśka chodzi dobrze coś podobnego...

Adam M.

Z tego co wiem on ma kable, a nie PC.
Ja jestem ten kierowca i twierdzę, że nie da się nagrzać 10 l/min z 15 do 40C płynące wężownicą 1,7m2 w buforze z temp wody 45C.

adam_mk
29-12-2014, 20:24
Każe zrobić bo CHCE taką!
Zapłaci - zrobią - zamontuje - napali - zapomni coś wyłączyć raz jeden ++++

Adam M.

adam_mk
29-12-2014, 20:27
Wtedy robi się inną, dedykowaną wężownicę.
Wielkopowierzchniową.
Robiłem już takie i działają.

Ludzie chcą szkłem du. ucierać...
Jak urządzenie ma działać dobrze to MUSI być zbudowane tak - a nie inaczej.

Adam M..

perm
29-12-2014, 20:32
Każe zrobić bo CHCE taką!
Zapłaci - zrobią - zamontuje - napali - zapomni coś wyłączyć raz jeden ++++

Adam M.Ok, Adam. Napisz czemu kominek w domu z wentylatorem wyciągowym włączonym ma stanowić zagrożenie. W wątku linkowanym nie tłumaczysz tego. Piszesz tylko, że się nie da. W końcu wyciągnie również ewentualny czad.

Vld
29-12-2014, 20:35
Nie ty go zapewnialeś, że ta którą on ma wystarczy.

Przeszukałem jeszcze raz i nie znalazłem by xgrzegorz gdzieś wspominał, że ma mieć kominek

przemo1
29-12-2014, 20:53
Ok, Adam. Napisz czemu kominek w domu z wentylatorem wyciągowym włączonym ma stanowić zagrożenie. W wątku linkowanym nie tłumaczysz tego. Piszesz tylko, że się nie da. W końcu wyciągnie również ewentualny czad.

Pewnie masz rację - może Adamowi chodzi o to, że wentylator ten czad będzie wyciągał wywiewem w kuchni lub łazience (przynajmniej tam one powinny się znaleźć) a koza/kominek to raczej w salonie - pytanie czy zdąży, i kto stanie "po drodze"? Ja bym u siebie nie sprawdzał.

przemo1
29-12-2014, 20:55
Nie ty go zapewnialeś, że ta którą on ma wystarczy.

Przeszukałem jeszcze raz i nie znalazłem by xgrzegorz gdzieś wspominał, że ma mieć kominek

Wspominał o kozie - post 29.

perm
29-12-2014, 20:59
Pewnie masz rację - może Adamowi chodzi o to, że wentylator ten czad będzie wyciągał wywiewem w kuchni lub łazience (przynajmniej tam one powinny się znaleźć) a koza/kominek to raczej w salonie - pytanie czy zdąży, i kto stanie "po drodze"? Ja bym u siebie nie sprawdzał.Z wentylacją zrównoważoną będzie podobnie.

adam_mk
29-12-2014, 21:20
Wyobraźcie sobie kominek, kozę czy inne palenisko stałopalne z kanałem dymowym umieszczone w pudełku, z którego wysysacie powietrze.
Wtedy powstaje "korek" w kanale dymowym bo ciąg kominowy (wymuszony strata kominową ) jest równoważony podciśnieniem w domu.
A paleniska są bardzo żarłoczne na powietrze....
Żar jest zalewany spalinami (bezbarwne gazy) i dochodzi do REDUKCJI CO2 na rozżarzonym węglu.
W przemyśle nazywa się to "czadnica" i bywało CZĘSTO stosowane jako generator gazu palnego, CO, czadu.

Prstidigitator-ekwilibrysta-kaskader MOŻE tak wyregulować wywiew, aby został kominowy ciąg minimalny - dochodzi wtedy do podtruwania czadem, bo jest go mało... Palenisko produkuje DUŻO spalin...
Nie wymagajcie TAKICH umiejętności od żony i dzieci!

Włączenie wyciągu okapu z kanałem "za ścianę" o wydajności 2-3 kubatur to już klasyczna egzekucja!
Wsteczny ciąg kominowy poprzez żar - wystarczy kilka minut...

TAK! MASZ RACJĘ!!!
Zostanie to usunięte z domu wywiewem!
Tyle, że pomiędzy kominkiem/kozą a wywiewne jesteś Ty i rodzina.
A wystarczą DWA wdechy!!!

Brak wiedzy to straszne kalectwo...
Jest dostępna.
Da się ją posiąść, ale... To oznacza trochę potu.
Czytać trzeba i... MYŚLEĆ!
A do tego - k.u.r.w.a. - SAMODZIELNIE!!!!

Wiedzę zdobywa się etapami.
To irytuje, trwa... ale nie boli!
Nie da się "wskoczyć" od razu na SETNĄ stronę traktatu o czymkolwiek.
Istna Chińszczyzna z tego wychodzi.
No i - PRETENSJE!
- NIE GADAJĄ ZROZUMIALE NA TEMAT A JA PYTAM I CHCĘ WIEDZIEĆ!

Było...
Wiele razy już było...
Radzić można tylko mądremu księciu.
Nikt mądry się nie rodzi. Zdobywanie mądrości, co uważam za największą powinność dorosłego człowieka, trwa.
Nie wszystkim się chce.... Szkoda...
A płacić za cudzą wiedzę jakoś nie chcą.
Za cegłę - tak, bo da się ją w garść wziąć.

Adam M.

adam_mk
29-12-2014, 21:23
Są zasady, przepisy czy jakby nie nazwał - ZAKAZUJĄCE takich konstrukcji.

Czy wszystkie przepisy są po to, aby było co łamać?

Adam M.

przemo1
29-12-2014, 21:24
Z wentylacją zrównoważoną będzie podobnie.

Jesteś pewien? :) Jest przecież "zrównoważona", czyli (w uproszczeniu) ile wyciąga wywiew tyle nawiew nawiewa. Kominek/koza w przypadku niezbyt precyzyjnego uszczelnienia nie staje się "nawiewem", jak może być w przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej, która w pewnym stopniu wywołuje w budynku podciśnienie - powietrze wlatuje do środka tędy, którędy ma łatwiej. Tak przynajmniej mi się wydaje.

adam_mk
29-12-2014, 21:30
DOBRZE Ci się wydaje!

Zobacz jakie są wymagane przekroje kanałów dymowych...

Adam M.

perm
29-12-2014, 21:47
Jesteś pewien? :) Jest przecież "zrównoważona", czyli (w uproszczeniu) ile wyciąga wywiew tyle nawiew nawiewa. Kominek/koza w przypadku niezbyt precyzyjnego uszczelnienia nie staje się "nawiewem", jak może być w przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej, która w pewnym stopniu wywołuje w budynku podciśnienie - powietrze wlatuje do środka tędy, którędy ma łatwiej. Tak przynajmniej mi się wydaje.Na przymknięty szyber w kominku WM zrównoważona nic nie poradzi. Zagrożenie jest równie duże. To trochę teoretyzowanie. Nawet przy wentylacji grawitacyjnej czy też jej braku może zdarzyć się, że spaliny pójdą nie tam gdzie tego oczekujemy.

adam_mk
29-12-2014, 22:01
perm
Palenie ognia w domu to SZTUKA!!!
Pogadaj z Forest-Natura.
Spaliny NIE MOGĄ pójść tam, gdzie im nie pozwalamy!
Ogień dobrze służy, ale źle PANUJE!
To jeden z ŻYWIOŁÓW!!!
Panuj nad nim W PEŁNI albo... nie zapraszaj do domu...

Adam M.

adam_mk
29-12-2014, 22:20
NIGDY, PRZENIGDY nie odcina się WYLOTU spalin!
ZAWSZE ogranicza się ilość powietrza dolatującego do paleniska - jako regulację jego mocy cieplnej!

Adam M.

xgrzegorz
29-12-2014, 22:25
a co z kuchenką gazową w kuchni przy wentylacji mechanicznej wywiewnej , może być czy nie ?

przemo1
29-12-2014, 22:30
Na przymknięty szyber w kominku WM zrównoważona nic nie poradzi. Zagrożenie jest równie duże. To trochę teoretyzowanie. Nawet przy wentylacji grawitacyjnej czy też jej braku może zdarzyć się, że spaliny pójdą nie tam gdzie tego oczekujemy.

Mówimy o kominku szczelnym - "szybra" nie powinno tam być. Spaliny to mniejszy problem - zasmrodzą i tyle (wyjdziesz albo wywietrzysz :) ), to "zdarzyć" się może jedynie przy rozpalaniu w niekorzystnych warunkach (zimny komin, niskie ciśnienie, silny wiatr itp) lub nieumiejętnym otwieraniu kominka. Czadu nie czuć - przede wszystkim nie możemy dopuszczać do jego powstania (o wypływie do budynku nie wspomnę), a to może właśnie powodować układ wentylacji o którym tu rozmawiamy .
Oczywiście, że trochę "teoretyzujemy", ale tak to w budowaniu jest (i chyba powinno być) - najpierw teoria, potem wykonanie. Po co ciągle sprawdzać błędy na własnej skórze?

perm
29-12-2014, 22:42
perm
Palenie ognia w domu to SZTUKA!!!
Pogadaj z Forest-Natura.
Spaliny NIE MOGĄ pójść tam, gdzie im nie pozwalamy!
Ogień dobrze służy, ale źle PANUJE!
To jeden z ŻYWIOŁÓW!!!
Panuj nad nim W PEŁNI albo... nie zapraszaj do domu...

Adam M.No tak. Nie da się temu zaprzeczyć. Myślę jednak, że zagrożenie jest podobne, niezależnie od tego jaką wentylację mamy.

perm
29-12-2014, 22:46
Mówimy o kominku szczelnym - "szybra" nie powinno tam być...A jak chcesz regulować ciąg?

perm
29-12-2014, 22:50
a co z kuchenką gazową w kuchni przy wentylacji mechanicznej wywiewnej , może być czy nie ?
Jeżeli masz kanał wyciągowy w kuchni to jak najbardziej.

przemo1
29-12-2014, 22:51
A jak chcesz regulować ciąg?

Dopływem perm, szczelnym DOPŁYWEM powietrza do komory. Tylko i wyłącznie - przynajmniej ja tak chcę.

perm
29-12-2014, 22:56
Dopływem perm, szczelnym DOPŁYWEM powietrza do komory. Tylko i wyłącznie - przynajmniej ja tak chcę.Jeżeli są takie kominki. Moja o nich wiedza jest raczej wiekowa czyli sprzed paru lat. W kominku otwartym albo nieszczelnym da się tylko z góry.

xgrzegorz
29-12-2014, 22:59
widziałem ten przepis ale też i różne jego interpretacje, moim zdaniem nie wynika z niego że nie może być kuchenki gazowej

przemo1
29-12-2014, 23:02
Jeżeli są takie kominki. Moja o nich wiedza jest raczej wiekowa czyli sprzed paru lat. W kominku otwartym albo nieszczelnym da się tylko z góry.

"Zibi" z Kratek; "Diablo" z Pamy - to tylko dwa przykłady takich bardziej "budżetowych" modeli.

przemo1
29-12-2014, 23:06
widziałem ten przepis ale też i różne jego interpretacje, moim zdaniem nie wynika z niego że nie może być kuchenki gazowej

Tak - masz rację. Dotyczy urządzeń gazowych z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin. Dalej jest wykluczenie kuchenek: ..."Ograniczenie to jednak nie dotyczy urządzeń gazowych bez odprowadzania spalin (na przykład kuchenki gazowej) oraz urządzeń z zamkniętą komorą spalania".
http://termodom.pl/buduj/wentylacja_i_klimatyzacja/przepisowa_wentylacja

Tylko jak określić granicę między otwartą na salon kuchnią a salonem jeśli:

.... "I tak w przypadku wszelkich palenisk na paliwo stałe, kominków, gazowych podgrzewaczy wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona) - zapis z polskiej normy PN-83 B-03430."
Znowu teoretyzowanie.... :)

adam_mk
30-12-2014, 00:55
PRAKTYKUJ!!!
Na własnej rodzince.....

Adam M.

nydar
30-12-2014, 09:35
60m3/h ciepłego powietrza? (pod warunkiem, że całe przeleci przez wymiennik) Przy wymaganych do pracy około 1000m3?

Bez względu na temp.zewnętrzną,będziesz wprowadzał dodatkowo co godzinę 600g wody ,więc zwiększysz częstotliwość rozmrażania DZ. Czy to ma sens ,skoro podniesiesz temp. powietrza o +/- 2oC? Z energetycznego pkt. widzenia da to nic.

xgrzegorz
30-12-2014, 10:04
a co powiecie na coś takiego: wentylacja wywiewna + koza z zamkniętą komorą spalania + nasada na komin spalinowy kozy wspomagająca ciąg ?

adam_mk
30-12-2014, 10:36
Zrób nawiewną lub grawitacyjną to sobie krzywdy nie zrobisz.
Uparłeś się i kombinujesz skomplikowane i niebezpieczne rozwiązania.
Poczytaj co z fizyki i o wentylacji.
Postaraj się zrozumieć o co w tym chodzi.
Ludzkość ma wiele wieków doświadczenia w tej dziedzinie.
Korzystaj z tej wiedzy.

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 10:50
nawiewnej nie chce, grawitacyjnej raczej też nie ze względu na kominy, koze mogę sobie odpuścić ze względu na to że i tak miałem zamiar korzystać z niej kilka razy w roku, ale kuchenka gazowa mu być i z niej nie zrezygnuje
czy wywiewna z kanałem wywiewnym w kuchni i kuchenka gazowa to złe rozwiązanie i dlaczego ?

adam_mk
30-12-2014, 11:06
To dopuszczalne rozwiązanie przy takiej konstrukcji wentylacji, że przy wyłączonym wentylatorze zachowany jest szczątkowy wywiew grawitacyjnie.
Tak się da.
Tylko wtedy - ŻADNYCH palenisk stałopalnych w domu!
Piece, kozy, kominki - odpadają!

Mało doskonałą wentylację planujesz.
Ale to Twoje, to rób jak chcesz, byle z głową.

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 11:26
ale dlaczego jest mi potrzebny szczątkowy wywiew grawitacyjny jeśli centralny wentylator będzie cały czas działał a poza tym z tego co czytałem to przy wywiewnej nie może myć wywiewów grawitacyjnych
doskonała wentylacja po pewnie z rekuperatorem ale ta odpada (z różnych powodów - temat zamknięty) i chcę właśnie zrobić inną najlepszą możliwą tylko jaką i jak ?

surgi22
30-12-2014, 11:37
Ciekawe czemu koledzy tak się napalają na wentylacje wywiewną ? Toż to ciągłe podciśnienie w domu - zaciągają w ziemie każdą szczeliną zimne powietrze do domu ( im zimniej tym więcej ) , latem przy upałach znowu zaciągają nagrzane ( cieplejsze niż w domu ) powietrze do środka a wraz z nim kurz , brud itp. Sorki ale nie pojmuję. :no:

xgrzegorz
30-12-2014, 11:42
to odpowiedz mi jaką wentylację zastosować poza nawiewno-wywiewną ?

surgi22
30-12-2014, 11:54
Sorki ale uważam że aktualnie dom bez WM ( najlepiej z rekuperacją ) to jak auto bez klimy - owszem można ale komfort żaden . Lepiej zrezygnować z ,,wypasionego '' wyposażenia a zainwestować w coś czego nie widać ale daje komfort.

xgrzegorz
30-12-2014, 12:01
może masz rację ale jak już pisałem wielokrotnie nie interesuje mnie to, i nadal nie mam odpowiedzi to jaka poza mechaniczną z rekuperacją ???

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:20
to odpowiedz mi jaką wentylację zastosować poza nawiewno-wywiewną ?

Nie ma innej.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:21
Sorki ale uważam że aktualnie dom bez WM ( najlepiej z rekuperacją ) to jak auto bez klimy - owszem można ale komfort żaden . Lepiej zrezygnować z ,,wypasionego '' wyposażenia a zainwestować w coś czego nie widać ale daje komfort.

Dom bez klimy, to jak auto bez klimy. Dom bez wentylacji to jak auto bez wentylacji.

surgi22
30-12-2014, 12:24
Panie TB to jest pana zdanie. Ja w domu nie mam klimatyzacji a latem przy 38C mam 23-24 C - ciekawe dlaczego .

perm
30-12-2014, 12:27
może masz rację ale jak już pisałem wielokrotnie nie interesuje mnie to, i nadal nie mam odpowiedzi to jaka poza mechaniczną z rekuperacją ???Wywiewna. Nikt tego nie pisze ale zasadą działania nie różni się od wentylacji grawitacyjnej z tą różnicą, że działa również w lecie. Można mieć kominek i gaz przy grawitacyjnej która, de-facto nie działa? Można. Może to być niebezpieczne? Może. Wentylator może przestać działać również w WM nawiewno-wywiewnej. Co wtedy? Trzeba mieć "zapasową" wentylację grawitacyjną? Można przy wyciągowej zastosować filtry? Można. Kominek który nie jest superszczelny zakłóci pracę każdej WM. Nawiewnej, bo część powietrza będzie uciekać przez niego. Zrównoważonej przy której najważniejsza jest szczelność domu może stanowić nieplanowany nawiew lub wywiew, w zależności od różnicy ciśnień. Przy każdej WM kominek to problem i ewentualne zagrożenie. Czemu akurat wywiewna ma być w tym względzie gorsza nie rozumiem. Nie ma za to wymiennika, który, chcąc nie chcąc może być siedliskiem bakterii i grzybów.

adam_mk
30-12-2014, 12:36
A o wentylacji mechanicznej, zrównoważonej BEZ rekuperacji słyszeliście?
Bo taka jest teraz coraz częściej budowana.

Wentylacja wywiewna jest jednym z najgorszych pomysłów na wentylację.
Tak było, jest i będzie niezależnie od tego, co kto na ten temat sądzi.

Zbuduj sobie taką, jak lubisz, bo to Twój dom i Twoja kasa.
Ale, na szczęście, to nie ja, a TY tam potem zamieszkasz i przez całe lata będziesz doznawał rozkoszy jej posiadania.
Przykre, że rodzinę do tego zmuszasz.

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 12:37
Wywiewna. Nikt tego nie pisze ale zasadą działania nie różni się od wentylacji grawitacyjnej z tą różnicą, że działa również w lecie. Można mieć kominek i gaz przy grawitacyjnej która, de-facto nie działa? Można. Może to być niebezpieczne? Może. Wentylator może przestać działać również w WM nawiewno-wywiewnej. Co wtedy? Trzeba mieć "zapasową" wentylację grawitacyjną? Można przy wyciągowej zastosować filtry? Można. Kominek który nie jest superszczelny zakłóci pracę każdej WM. Nawiewnej, bo część powietrza będzie uciekać przez niego. Zrównoważonej przy której najważniejsza jest szczelność domu może stanowić nieplanowany nawiew lub wywiew, w zależności od różnicy ciśnień. Przy każdej WM kominek to problem i ewentualne zagrożenie. Czemu akurat wywiewna ma być w tym względzie gorsza nie rozumiem. Nie ma za to wymiennika, który, chcąc nie chcąc może być siedliskiem bakterii i grzybów.

Moje rozumowanie jest właśnie takie, ma ktoś jakieś konkretne argumenty przeciw ?

adam_mk
30-12-2014, 12:40
"nadal nie mam odpowiedzi to jaka poza mechaniczną z rekuperacją ??? "
Nie ma alternatywy!

Namiot postaw zamiast domu, kozę tam wstaw, bo się da.
Wtedy będzie i tanio i bezpiecznie a z wentylacją nie będzie kłopotów.
Fakt!
Komfortu też nie będzie.
Ale w tym co budujesz komfortu też nie planujesz - to jaka różnica?

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 12:41
A o wentylacji mechanicznej, zrównoważonej BEZ rekuperacji słyszeliście?
Bo taka jest teraz coraz częściej budowana.

Wentylacja wywiewna jest jednym z najgorszych pomysłów na wentylację.
Tak było, jest i będzie niezależnie od tego, co kto na ten temat sądzi.

Zbuduj sobie taką, jak lubisz, bo to Twój dom i Twoja kasa.
Ale, na szczęście, to nie ja, a TY tam potem zamieszkasz i przez całe lata będziesz doznawał rozkoszy jej posiadania.
Przykre, że rodzinę do tego zmuszasz.

Adam M.

zrównoważonej BEZ rekuperacji to mija się całkowicie z celem, jeśli już zrównoważona to tylko z rekuperacją

xgrzegorz
30-12-2014, 12:43
"nadal nie mam odpowiedzi to jaka poza mechaniczną z rekuperacją ??? "
Nie ma alternatywy!

Namiot postaw zamiast domu, kozę tam wstaw, bo się da.
Wtedy będzie i tanio i bezpiecznie a z wentylacją nie będzie kłopotów.
Fakt!
Komfortu też nie będzie.
Ale w tym co budujesz komfortu też nie planujesz - to jaka różnica?

Adam M.

po co mi namiot jak ma tej chwili mieszkanie ????

surgi22
30-12-2014, 12:43
Wywiewna. Nikt tego nie pisze ale zasadą działania nie różni się od wentylacji grawitacyjnej z tą różnicą, że działa również w lecie. Można mieć kominek i gaz przy grawitacyjnej która, de-facto nie działa? Można. Może to być niebezpieczne? Może. Wentylator może przestać działać również w WM nawiewno-wywiewnej. Co wtedy? Trzeba mieć "zapasową" wentylację grawitacyjną? Można przy wyciągowej zastosować filtry? Można. Kominek który nie jest superszczelny zakłóci pracę każdej WM. Nawiewnej, bo część powietrza będzie uciekać przez niego. Zrównoważonej przy której najważniejsza jest szczelność domu może stanowić nieplanowany nawiew lub wywiew, w zależności od różnicy ciśnień. Przy każdej WM kominek to problem i ewentualne zagrożenie. Czemu akurat wywiewna ma być w tym względzie gorsza nie rozumiem. Nie ma za to wymiennika, który, chcąc nie chcąc może być siedliskiem bakterii i grzybów.
Sorki ale błądzisz jeżeli nie rozumiesz tego co adam mk napisał Ci łopatologicznie to sorki ale nic nie zrozumiesz. PS daj dokładne namiary na kominiarza który klepnie ci kominek przy wentylacji wywiewnej (w razie nieszczęścia prokurator nie będzie długo szukał winnego ).

adam_mk
30-12-2014, 12:44
"Moje rozumowanie jest właśnie takie, ma ktoś jakieś konkretne argumenty przeciw ? "

Ma.
Sporo.
Poczytasz te kilka wątków po stokilkadziesiąt stron na temat wentylacji to ze szczegółami doczytasz wszystkie!
Na tę chwilę to nie wiesz co to jest wentylacja, nie wiesz jak działa i czemu akurat tak...
Fizyki tego procesu nie znasz.

W wentylacji mechanicznej poprawnie zbudowanej to, czego się obawiasz, co mniemasz - NIE ISTNIEJE!

Ale Ty i tak wiesz lepiej... co jest smutne...

Adam M.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:48
Panie TB to jest pana zdanie. Ja w domu nie mam klimatyzacji a latem przy 38C mam 23-24 C - ciekawe dlaczego .

Widocznie dom nie izolowany. W domach izolowanych, gdy się w dzień przebywa i pracuje jest znacznie gorzej. Poza tym, tolerancja na upały, maleje z wiekiem. Trzecia kwestia to wilgotność, czasem łatwiej wytrzymać upał, przy niższej wilgotności, u Pana co odprowadza wodę latem i odbiera ciepło bytowe?

surgi22
30-12-2014, 12:48
Moje rozumowanie jest właśnie takie, ma ktoś jakieś konkretne argumenty przeciw ?
A przeczytałeś post Adama jak może skończyć się użytkowanie kominka przy wentylacji wywiewnej ? czego nie rozumiesz? tego że CO może Ciebie i Twoją rodzinę usunąć z tego świata ?? Myśl - nie bój się to nie boli. Przeczytałeś mój post co daje ciągłe podciśnienie w domu - zaciągasz cały syf z zewnątrz każdą szczeliną ( latem gorące , zimą mrożne powietrze ) , gdzie tu komfort ??
Sorki ale prościej nie potrafię.

surgi22
30-12-2014, 12:50
Widocznie dom nie izolowany. W domach izolowanych, gdy się w dzień przebywa i pracuje jest znacznie gorzej. Poza tym, tolerancja na upały, maleje z wiekiem. Trzecia kwestia to wilgotność, czasem łatwiej wytrzymać upał, przy niższej wilgotności, u Pana co odprowadza wodę latem i odbiera ciepło bytowe?

Niech pan pomyśli szanowny Panie TB - jakim cudem przy nieizolowanym domu mam przy 38 c na zewnątrz 23-24 C w środku w wilgotność max 50% - cuda panie , cuda.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:51
Wentylacja wywiewna jest jednym z najgorszych pomysłów na wentylację.
Tak było, jest i będzie niezależnie od tego, co kto na ten temat sądzi. Masz 100% racji. Ktoś kto wymyślił wentylator na wywiewie powinien dostać nagrodę "Plastikowego Pogrzebacza".
Dla człowieka dużo ważniejsze jest skąd bierze powietrze a nie gdzie wyrzuca, najważniejsza jest wentylacja w sypialniach.

xgrzegorz
30-12-2014, 12:52
Sorki ale błądzisz jeżeli nie rozumiesz tego co adam mk napisał Ci łopatologicznie to sorki ale nic nie zrozumiesz. PS daj dokładne namiary na kominiarza który klepnie ci kominek przy wentylacji wywiewnej (w razie nieszczęścia prokurator nie będzie długo szukał winnego ).

napisałem już wcześniej że mogę zrezygnować z kominka czy kozy, uważasz że grawitacyjna jest lepsza niż mech wywiewna , dlaczego ?
zakładam że nie będzie kominka

adam_mk
30-12-2014, 12:52
"zrównoważonej BEZ rekuperacji to mija się całkowicie z celem, jeśli już zrównoważona to tylko z rekuperacją "

Kolejne mniemanie zamiast odrobiny wiedzy...
Czasem - czysta głupota!
Jak masz bardzo tani nośnik energii (ciepła) np. kawał własnego lasu, to budowa rekuperacji, która (jak ma być DOBRA) podwaja koszt wentylacji (inwestycyjny) aby zaoszczędzić w skali roku jakieś 200zł przy odzysku wentylacyjnym, realnym, około 65% - to czysty absurd ekonomiczny!

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 12:54
Masz 100% racji. Ktoś kto wymyślił wentylator na wywiewie powinien dostać nagrodę "Plastikowego Pogrzebacza".
Dla człowieka dużo ważniejsze jest skąd bierze powietrze a nie gdzie wyrzuca, najważniejsza jest wentylacja w sypialniach.

w sypialni mają być przecież nawiewniki, w jak dostaje się powietrze do sypialni przy grawitacyjnej ?

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:56
Niech pan pomyśli szanowny Panie TB - jakim cudem przy nieizolowanym domu mam przy 38 c na zewnątrz 23-24 C w środku w wilgotność max 50% - cuda panie , cuda.

Najczęściej tak się zdarza, gdy dom buduje laik i nie da od gruntu izolacji. 296171 Np. tak izoluje ktoś kto na izolowaniu się nie zna, lub kończył szkoły w Arabii Saudyjskiej . Ściana odprowadza ciepło z domu do gruntu a styropian chroni przed zyskami słonecznymi.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 12:57
w sypialni mają być przecież nawiewniki, w jak dostaje się powietrze do sypialni przy grawitacyjnej ?

To, że coś się nazywa "nawiewnikiem" nie jest jednoznaczne z tym, że będzie nawiewać.

surgi22
30-12-2014, 12:58
napisałem już wcześniej że mogę zrezygnować z kominka czy kozy, uważasz że grawitacyjna jest lepsza niż mech wywiewna , dlaczego ?
zakładam że nie będzie kominka

Tak uważam że grawitacyjna dobrze pomyślana jest bezpieczniejsz a niż wywiewna. Jeżeli chcesz mieć mechaniczna to zrób jak pisze adam - zrównoważoną bez rekuperacji .

adam_mk
30-12-2014, 12:58
"że grawitacyjna jest lepsza niż mech wywiewna , dlaczego ?"

BO NIE WPROWADZA ZAGROŻENIA ŻYCIA!
Dlatego.
Jak napalisz w kominku to z kratek zamiast wywiewać - będzie nawiewało - ale żadnego niebezpieczeństwa w tym nie ma.
Jak napalisz w kominku przy wentylacji wywiewnej, to jest PEWNY pogrzeb.
Całej rodziny, lub tylko części.

Adam M.

surgi22
30-12-2014, 13:00
Najczęściej tak się zdarza, gdy dom buduje laik i nie da od gruntu izolacji. 296171 Np. tak izoluje ktoś kto na izolowaniu się nie zna, lub kończył szkoły w Arabii Saudyjskiej . Ściana odprowadza ciepło z domu do gruntu a styropian chroni przed zyskami słonecznymi.

Pudło Panie TB niech Pan dalej kombinuje . PS nie mam styropianu w oknach który by mnie izolował od zysków słonecznych ( w ścianach i dachu owszem ).

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 13:00
Jak masz bardzo tani nośnik energii (ciepła) np. kawał własnego lasu, to budowa rekuperacji, która (jak ma być DOBRA) podwaja koszt wentylacji (inwestycyjny) aby zaoszczędzić w skali roku jakieś 200zł przy odzysku wentylacyjnym, realnym, około 65% - to czysty absurd ekonomiczny!

Adam M. Z tym, że 65% rekuperacja na dom 120m2 to koszt 2000zł brutto, więc trudno wiele taniej kupić wentylator, nawiewniki itp.

surgi22
30-12-2014, 13:04
Z tym, że 65% rekuperacja na dom 120m2 to koszt 2000zł brutto, więc trudno wiele taniej kupić wentylator, nawiewniki itp.

To niech szanowny Pan poda namiary na taką za 2000 brutto z sterowaniem, by passem, i sensownym odzyskiem .

xgrzegorz
30-12-2014, 13:05
To, że coś się nazywa "nawiewnikiem" nie jest jednoznaczne z tym, że będzie nawiewać.

i mimo to grawitacyjna jest lepsza, w grawitacyjnej będzie nawiewać w wywiewnej nie ?

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 13:05
Pudło Panie TB niech Pan dalej kombinuje . PS nie mam styropianu w oknach który by mnie izolował od zysków słonecznych ( w ścianach i dachu owszem ).

Pisałem o laikach nieznających się na izolowaniu, co dają styropian za ścianą na zewnątrz. Ściana odprowadza wtedy ciepło do gruntu a styropian chroni ją przed zyskami słonecznymi.
Drugim źródłem odbieranie zysków bytowych jest grunt. W domach nieizolowanych jest tam tylko 20 cm styropianu.
Kiedyś ciepło odbierało się jeszcze grc, ale ponieważ jest to mało skuteczne i działa równo na wszystkie pomieszczenia, a nie każde wymaga chłodzenia, to zastąpiono gwc tańszą i skuteczniejszą klimatyzacją.

xgrzegorz
30-12-2014, 13:06
"że grawitacyjna jest lepsza niż mech wywiewna , dlaczego ?"

BO NIE WPROWADZA ZAGROŻENIA ŻYCIA!
Dlatego.
Jak napalisz w kominku to z kratek zamiast wywiewać - będzie nawiewało - ale żadnego niebezpieczeństwa w tym nie ma.
Jak napalisz w kominku przy wentylacji wywiewnej, to jest PEWNY pogrzeb.
Całej rodziny, lub tylko części.

Adam M.

pisałem już kilkakrotnie że z kominka czy kozy mogę zrezygnować, w tym przypadku grawitacyjna nadal lepsza? również w takim przypadku występuje niebezpieczeństwo?

surgi22
30-12-2014, 13:13
Pisałem o laikach nieznających się na izolowaniu, co dają styropian za ścianą na zewnątrz. Ściana odprowadza wtedy ciepło do gruntu a styropian chroni ją przed zyskami słonecznymi.
Drugim źródłem odbieranie zysków bytowych jest grunt. W domach nieizolowanych jest tam tylko 20 cm styropianu.
Kiedyś ciepło odbierało się jeszcze grc, ale ponieważ jest to mało skuteczne i działa równo na wszystkie pomieszczenia, a nie każde wymaga chłodzenia, to zastąpiono gwc tańszą i skuteczniejszą klimatyzacją.
Tak Panie TB - w/g Pana definicji jestem laikiem ( usłyszeć coś takiego od Pana to komplement w czystej postaci ) , mam styro za ścianą , mam 20cm pod podłogą a mimo tego mam bez klimy i kilometrów kabli w podłodze komfort w 300 m2 domku i latem i zimą w rozsądnej cenie.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 13:13
i mimo to grawitacyjna jest lepsza, w grawitacyjnej będzie nawiewać w wywiewnej nie ?
Gdyby była wentylacja grawitacyjna, byłoby super. Grawitacja ma stały strumień i nie da się jej zakłócić. Niestety, tak naprawdę pisze Pan o wentylacji konwekcyjnej. A działa jak jest ciąg konwekcyjny, czyli ogrzewanie. To raz, dwa . musiałby mieć Pan coś takiego, 296172 z kanałami pionowymi pośrodku, bo wtedy wszystkie sypialnie byłyby równo wentylowane. W innym wypadku, zbyt siny nawiew będzie oknami najbliżej zbyt słaby najdalszymi. Powietrze poleci po najmniejszej linii oporu.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 13:20
Tak Panie TB - w/g Pana definicji jestem laikiem ( usłyszeć coś takiego od Pana to komplement w czystej postaci ) , mam styro za ścianą , mam 20cm pod podłogą a mimo tego mam bez klimy i kilometrów kabli w podłodze komfort w 300 m2 domku i latem i zimą w rozsądnej cenie.

Jeżeli może się Pan obejść bez klimy, to dom ma ogromne straty do gruntu. Budownictwo, kończy się na 30kWh/m2 rocznie, bez pomp ciepła i OZE. Także 9000 kWh na rok tragedią na razie nie jest, gorzej za 5 lat jak wejdzie standard zeroenergetyczny.
Kable grzewcze stosuje się w domach izolowanych, nic więc dziwnego, że Pan ich nie posiada. To bardzo komfortowy system utrzymania stałej temperatury.

xgrzegorz
30-12-2014, 13:24
Gdyby była wentylacja grawitacyjna, byłoby super. Grawitacja ma stały strumień i nie da się jej zakłócić. Niestety, tak naprawdę pisze Pan o wentylacji konwekcyjnej. A działa jak jest ciąg konwekcyjny, czyli ogrzewanie. To raz, dwa . musiałby mieć Pan coś takiego, 296172 z kanałami pionowymi pośrodku, bo wtedy wszystkie sypialnie byłyby równo wentylowane. W innym wypadku, zbyt siny nawiew będzie oknami najbliżej zbyt słaby najdalszymi. Powietrze poleci po najmniejszej linii oporu.

na dole jedna sypialnia, zaraz 2m za drzwiami łazienka z kanałem wywiewnym, u góry 3 sypialnie w podobnej odległości do górnej łazienki z kanałem wywiewnym

surgi22
30-12-2014, 13:37
Jeżeli może się Pan obejść bez klimy, to dom ma ogromne straty do gruntu. Budownictwo, kończy się na 30kWh/m2 rocznie, bez pomp ciepła i OZE. Także 9000 kWh na rok tragedią na razie nie jest, gorzej za 5 lat jak wejdzie standard zeroenergetyczny.
Kable grzewcze stosuje się w domach izolowanych, nic więc dziwnego, że Pan ich nie posiada. To bardzo komfortowy system utrzymania stałej temperatury.

Może to jednak szerokie okapy , taras od południa , rolety w oknach , PC do CWU na nieużytkowym strychu , GGWC z reku , i sporadyczne chłodzenie podłogi w lecie daje ten komfort a nie pana fiksum dyrdum ,, ogromne straty do gruntu '' - ale ja jestem tylko laikiem i się nie znam.

perm
30-12-2014, 13:47
Sorki ale błądzisz jeżeli nie rozumiesz tego co adam mk napisał Ci łopatologicznie to sorki ale nic nie zrozumiesz. PS daj dokładne namiary na kominiarza który klepnie ci kominek przy wentylacji wywiewnej (w razie nieszczęścia prokurator nie będzie długo szukał winnego ).A przy nawiewnej klepnie? Przy zrównoważonej klepnie? Doskonale rozumiem o co Adamowi chodzi i co więcej zgadzam się z nim z jednym wyjątkiem. Nie tylko przy wentylacji wywiewnej kominek może stanowić zagrożenie. Przy każdej innej mechanicznej również, może z tym wyjątkiem, że przy nawiewnej będzie komin nie planowanym kanałem wyrzutowym więc zagrożenie maleje. Nawet i tu jednak można wyobrazić sobie sytuację, gdzie, przy przymkniętym szybrze spaliny powędrują do pomieszczeń gdzie znajdują się wywiewy. Przy wentylacji wyciągowej szansy na to, że spaliny będę miał w sypialniach nie ma. Przy nawiewnej centralnej taka szansa jest. Przy zrównoważonej jest inny problem, bo wentylatory nawiewny i wyciągowy nie są ze sobą sprężone. Kominek może równie dobrze stać się nie planowanym nawiewem jak i wywiewem.
Przy każdej WM trzeba ostrożnie z kominkiem. Wyciągowa nie jest tu wyjątkiem. Jest za to najbardziej zbliżona do naturalnej. Mogę otworzyć okno i cieszyć się śpiewem ptaszków. Mogę zostawić otwarte drzwi na taras. Przy zrównoważonej to zakłóca jej działanie. Wiadomo, że nie chcę stwarzać zagrożenia dla siebie i swojej rodziny ale nikt tu nie wysunął argumentów które dyskwalifikowałyby wentylację wyciągową na tle innych mechanicznych. Przy każdej problemy są podobne.

fotohobby
30-12-2014, 13:55
Wentylator może przestać działać również w WM nawiewno-wywiewnej. Co wtedy? Trzeba mieć "zapasową" wentylację grawitacyjną?

Tylko, ze to się nazywa "awaria"
Awaria ma to do siebie, że moze sie zdazyć, ale nie musi, a jeśli już, to mozna ja usunąć.
I ryzyko wystapienia "konfliktu" z kominkiem jest relatywnie niewielkie
A Ty planujesz u siebie permanentną awarię. I znaczne zwiekszasz ryzyko.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 14:02
ale ja jestem tylko laikiem i się nie znam. I po to jest właśnie takie forum, by poznać i zrozumieć. Klimatyzacja jest tańsza i skuteczniejsza. A przy okazji grzeje powietrze lepiej niż gwc.

perm
30-12-2014, 14:02
Tylko, ze to się nazywa "awaria"
Awaria ma to do siebie, że moze sie zdazyć, ale nie musi, a jeśli już, to mozna ja usunąć.
I ryzyko wystapienia "konfliktu" z kominkiem jest relatywnie niewielkie
A Ty planujesz u siebie permanentną awarię. I znaczne zwiekszasz ryzyko.
Taką samą "permanentną awarię" planuje NIBE dla PC z funkcją wentylacji jak i wszyscy inni producenci podobnych rozwiązań:
296175

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 14:03
na dole jedna sypialnia, zaraz 2m za drzwiami łazienka z kanałem wywiewnym, u góry 3 sypialnie w podobnej odległości do górnej łazienki z kanałem wywiewnym

Na górze nie będzie ciągu, więc dolna sypialnia będzie mocno wychłodzona, górne słabo wentylowane.

fotohobby
30-12-2014, 14:03
Kominiarz klepnie WM pod jednym warunkiem : oswiadczenia firmy montującej WM, że została ona wykonana jako nawiewno- wywiewna zrównowazona, lub nawiewno- wywiewna nadciśnieniowa.
Ponieważ wykonywałem WM sam siłą rzeczy nie mogłem tego oswiadczenia okazać musiałem poszukać kominiarza posiadającego stosowne uprawniena, który za pomocą balometru sprawdził instalację.
Do wywiewnej nawet by nie przyjechał.

fotohobby
30-12-2014, 14:06
Taką samą "permanentną awarię" planuje NIBE dla PC z funkcją wentylacji jak i wszyscy inni producenci podobnych rozwiązań:
296175

Nie widzę tam kominka.
Byłoby przykro wybulić kupę kasy na Nibe o marnych parametrach ( w stosunku do pompy i reku oddzielnie) i za kominek i nie dostać odbioru kominiarskiego.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 14:18
Nie widzę tam kominka.
Byłoby przykro wybulić kupę kasy na Nibe o marnych parametrach ( w stosunku do pompy i reku oddzielnie) i za kominek i nie dostać odbioru kominiarskiego.

Kiedyś były pompy ciepła, co musiały mieć wyższą temperaturę dolnego źródła, więc w Szwecji jakiś "myśliciel" inaczej wykombinował, że zimne powietrze przechodząc przez pokoje ogrzeje się a ciepło odda pompie ciepła 296178 Był to już wtedy dość durny pomysł, wychładzał pokoje. Ale w czasach gdy nie ma znaczenia, dla pompy, czy DZ ma +20 czy -5 taki system jest zupełnie pozbawiony sensu.

adam_mk
30-12-2014, 14:24
" Przy wentylacji wyciągowej szansy na to, że spaliny będę miał w sypialniach nie ma. "

NAPRAWDĘ nie wiesz co to wentylacja i z jaka intensywnością powinna działać?
BARDZO się mylisz!
Poczytaj co o "ruchach Browna".

Trup w takiej sypialni to tylko funkcja czasu i pogody.
Jest pewny, nawet jak trzeba trochę poczekać.
CZEMU tego nie chcesz zrozumieć?

Jak zrobisz tak, jak planujesz - nie zamieszkasz w takim domu nigdy!
Kominiarz Ci nie pozwoli...
A jak pozwoli - pójdzie siedzieć!
No, jak kogoś wyniosą z tego "domu".

Adam M.

perm
30-12-2014, 14:26
Nie widzę tam kominka.
Byłoby przykro wybulić kupę kasy na Nibe o marnych parametrach ( w stosunku do pompy i reku oddzielnie) i za kominek i nie dostać odbioru kominiarskiego.Są stosowane kominki. Rozwiązanie z PC służącą do wentylacji jest coraz powszechniejsze za Bałtykiem. Kominek musi być szczelny, co oczywiste. Taki też musi być przy innych rodzajach WM. Wentylacja wyciągowa nie jest tu wyjątkiem. OK, zostawmy kominek. Nie ma kominka. Co z wentylacją wyciągową jest nie tak?

perm
30-12-2014, 14:29
" Przy wentylacji wyciągowej szansy na to, że spaliny będę miał w sypialniach nie ma. "

NAPRAWDĘ nie wiesz co to wentylacja i z jaka intensywnością powinna działać?
BARDZO się mylisz!
Poczytaj co o "ruchach Browna".

Trup w takiej sypialni to tylko funkcja czasu i pogody.
Jest pewny, nawet jak trzeba trochę poczekać.
CZEMU tego nie chcesz zrozumieć?

Jak zrobisz tak, jak planujesz - nie zamieszkasz w takim domu nigdy!
Kominiarz Ci nie pozwoli...
A jak pozwoli - pójdzie siedzieć!
No, jak kogoś wyniosą z tego "domu".

Adam M.Ja sobie zdaję sprawę z zagrożenia. Nie widzę jednak czemu miałoby być mniejsze przy innej WM. Otwarty kominek zawsze zakłóci pracę WM niezależnie od tego jaka jest. Nie powiesz z czystym sumieniem, że przy zrównoważonej czy nawiewnej to co opisujesz jest niemożliwe.

fotohobby
30-12-2014, 14:30
Są stosowane kominki. Rozwiązanie z PC służącą do wentylacji jest coraz powszechniejsze za Bałtykiem. Kominek musi być szczelny, co oczywiste. Taki też musi być przy innych rodzajach WM. Wentylacja wyciągowa nie jest tu wyjątkiem. OK, zostawmy kominek. Nie ma kominka. Co z wentylacją wyciągową jest nie tak?

Życzę powodzenia przy przepychaniu się z kominiarzem argumentem "mam szczelny kominek "
:lol:

Co do pozostałych minusow, to mnie wystarczyloby to, na co zwrócil uwage surgi

nydar
30-12-2014, 14:32
Najczęściej tak się zdarza, gdy dom buduje laik i nie da od gruntu izolacji. 296171 Np. tak izoluje ktoś kto na izolowaniu się nie zna, lub kończył szkoły w Arabii Saudyjskiej . Ściana odprowadza ciepło z domu do gruntu a styropian chroni przed zyskami słonecznymi.

Zna Pan może w Wh ile to ucieka przez m2(styk ściany z posadzką) przy gradiencie,np 4oC( posadzka 19 a ściana 23oC pod sufitem) ? Ile jest w stanie odprowadzić ciepła na godzinę?Wdzięczny będę za ewentualne źródło.

fotohobby
30-12-2014, 14:37
Ja sobie zdaję sprawę z zagrożenia. Nie widzę jednak czemu miałoby być mniejsze przy innej WM.

Cały czas piszęę. Podciśnienie jest wrogiem kominka.
Przy WW masz je cały czas, przy WM zrównowazowej tylko wtedy, kiedy ulegnie awarii wentylator nawiewny.

Jesli awarii dozna wklad kominkowy i się rozszczelni, to w przypadku WW masz problem natychmiast, w przypadku wentylacji zrownoważonej tylko wtedy, kiedy jednocześnie awarii ulegnie wentylator nawiewny.
Jakie jest tego prawdopodobieństwo ?

perm
30-12-2014, 14:38
:lol:

Co do pozostałych minusow, to mnie wystarczyloby to, na co zwrócil uwage surgiCzyli co?

fotohobby
30-12-2014, 14:42
Czyli to.



Ciekawe czemu koledzy tak się napalają na wentylacje wywiewną ? Toż to ciągłe podciśnienie w domu - zaciągają w ziemie każdą szczeliną zimne powietrze do domu ( im zimniej tym więcej ) , latem przy upałach znowu zaciągają nagrzane ( cieplejsze niż w domu ) powietrze do środka a wraz z nim kurz , brud itp. Sorki ale nie pojmuję. :no:

adam_mk
30-12-2014, 14:45
" Nie widzę jednak czemu miałoby być mniejsze przy innej WM."

I to właśnie jest tragedia...

"Nie powiesz z czystym sumieniem, że przy zrównoważonej czy nawiewnej to co opisujesz jest niemożliwe. "
Przy nawiewnej, nadciśnieniowej - POWIEM!
Przy dobrze wykonanej zrównoważonej - TEŻ POWIEM!

Adam M.

perm
30-12-2014, 14:46
Czyli to.A co zaciągasz przy WM nawiewnej i zrównoważonej? Filtry będę miał.

perm
30-12-2014, 14:52
Przy nawiewnej, nadciśnieniowej - POWIEM!
Przy dobrze wykonanej zrównoważonej - TEŻ POWIEM!

Adam M.Przymykasz szyber nad paleniskiem, by zmniejszyć ciąg i nic się nie dzieje?

fotohobby
30-12-2014, 14:53
A co zaciągasz przy WM nawiewnej i zrównoważonej? Filtry będę miał.

Chodzi u nieszczelności domu, ktore są w nim od jego powstania (strop drewniany i sufit podwieszany, zabudowa k-g, oczka oświetleniowe, przewody w peszlach, przewody kominowe) i te które się wytworza z czasem (szczeliny w drzwiach, oknach, wyłazie strychowym)
Im lepsze dasz filtry na nawiawach, tym wiecej powietrza zostatnie zaciagniętego przez nieszczelnosci.

Oczywiscie zaraz napiszesz, ze planujesz szczelny dom. Planuj...

fotohobby
30-12-2014, 14:55
Przymykasz szyber nad paleniskiem, by zmniejszyć ciąg i nic się nie dzieje?

Co Ty z tym przedpotopowym szybrem ? Chcesz kupic wklad w markecie ?
Już ci napisano, ze od tego pomysłu sie od chodzi na rzecz przepustnicy na dopływie powietrza.

perm
30-12-2014, 14:56
Chodzi u nieszczelniści domu, ktore są w nim od jego powstania (strop drewniany i sufit podwieszany, zabudowa k-g, oczka oświetleniowe, przewody w peszlach, przewody kominowe) i te które się wytworza z czasem (szczeliny w drzwiach, oknach, wtłazie strychowym)
Im lepsza dasz filtry na nawiawach, tym wiecej powietrza zostatnie zaciagniętego przez nieszczelnosci.

Oczywiscie zaraz napiszesz, ze planujesz szczelny dom. Planuj...No to co będę zaciągał przez te szczeliny? Co wlatuje ci do domu przez otwarte okno?

perm
30-12-2014, 14:56
Co Ty z tym przedpotopowym szybrem ? Chcesz kupic wklad w markecie .
Już ci napisano, ze od tego pomysłu sie od chodzi na rzecz przepustnicy na dopływie powietrza.W otwartym lub nie uszczelnionym kominku?

fotohobby
30-12-2014, 15:03
No to co będę zaciągał przez te szczeliny? Co wlatuje ci do domu przez otwarte okno?


Tylko, że okna otwieram, kiedy chcę. Jest ładna pogoda, nikt nie kopci, nic nie pyli.
Jak nie jest, nie otwieram. Mam wybór, czy chce swinstwo do domu wpuszczać.
Ty nie masz.

fotohobby
30-12-2014, 15:04
W otwartym lub nie uszczelnionym kominku?

Otwarty, lub nie uszczelniony kominek z szybrem w domu z WM ?
Ty naprawdę jesteś desperatem.

adam_mk
30-12-2014, 15:04
"Przymykasz szyber nad paleniskiem, by zmniejszyć ciąg i nic się nie dzieje? "

Trzeba być po prostu IDIOTĄ, aby tak zbudować kominek, skoro można zrobić to i lepiej i bezpieczniej!
Cegły ścian też można kleić klejem biurowym białym, bo to przecież klej. Są jednak lepsze sposoby i TAKIE się wybiera.

Adam M.

perm
30-12-2014, 15:17
"Przymykasz szyber nad paleniskiem, by zmniejszyć ciąg i nic się nie dzieje? "

Trzeba być po prostu IDIOTĄ, aby tak zbudować kominek, skoro można zrobić to i lepiej i bezpieczniej!
Cegły ścian też można kleić klejem biurowym białym, bo to przecież klej. Są jednak lepsze sposoby i TAKIE się wybiera.

Adam M.No to napisz jak chcesz inaczej zrobić otwarty kominek. Ja nie piszę o kozie czy wkładzie tylko o otwartym kominku. Dlatego pisałem, że jak go będę odpalał to wyłączę wentylację. Niezależnie od tego jaka by ona była i tak musiałbym to zrobić. OTWARTY KOMINEK.

perm
30-12-2014, 15:24
Otwarty, lub nie uszczelniony kominek z szybrem w domu z WM ?
Ty naprawdę jesteś desperatem.Bez przesady. :) Otwarty kominek jest moim marzeniem i będę taki miał. To trochę inna bajka niż taki z szybą.

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 15:32
Otwarty, lub nie uszczelniony kominek z szybrem w domu z WM ?
Ty naprawdę jesteś desperatem.

Przy rekuperatorach to nie ma problemu. Nawet są tzw biegi kominkowe 296197
Drewno spala się zużywając 8-10m3 powietrza na kg. Wentylacja zwiększa nawiew o 20% co wystarczy.

perm
30-12-2014, 15:40
To takie coś:
Wentylacja wyciągowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fladnydom.pl%2Fbudo wa%2F1%2C106577%2C4885803.html)
Nie wiem czemu miałoby to być gorsze od innych WM. Każda ma plusy i minusy.

adam_mk
30-12-2014, 15:46
"Otwarty kominek jest moim marzeniem i będę taki miał. To trochę inna bajka niż taki z szybą. "

Rozumiem...
CHCESZ!!!
A całą resztę nich diabli wezmą...

Wola Twoja i Twoja kasa, rodzina, zdrowie...

Wybrałbyś się do jakiego muzeum-pałacyku i tam obejrzał otwarty kominek.
Poszukaj w nim szybra...

Podlinkowałeś artykuł sponsorowany.
Za brak rozważań nad kominkiem w tym artykule powinien ktoś siedzieć!

Adam M.

xgrzegorz
30-12-2014, 15:49
To takie coś:
Wentylacja wyciągowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fladnydom.pl%2Fbudo wa%2F1%2C106577%2C4885803.html)
Nie wiem czemu miałoby to być gorsze od innych WM. Każda ma plusy i minusy.

właśnie o coś takiego mi chodzi :)

perm
30-12-2014, 15:52
"Otwarty kominek jest moim marzeniem i będę taki miał. To trochę inna bajka niż taki z szybą. "

Rozumiem...
CHCESZ!!!
A całą resztę nich diabli wezmą...

Wola Twoja i Twoja kasa, rodzina, zdrowie...

Wybrałbyś się do jakiego muzeum-pałacyku i tam obejrzał otwarty kominek.
Poszukaj w nim szybra...

Adam M.Jakoś przez wieki funkcjonowały i nic złego się nie działo. Oj, Adam. Widziałeś ty kiedy otwarty kominek bez szybra? Jak nie ma to znaczy, że ktoś zagospodarował. :)

adam_mk
30-12-2014, 15:54
"właśnie o coś takiego mi chodzi "

Dobrze by było, żebyś zrozumiał, że nie wszystkiego można chcieć jak się buduje taka wentylację.
Nakłada bezwzględne ograniczenia!

Adam M.

adam_mk
30-12-2014, 15:56
"Jak nie ma to znaczy, że ktoś zagospodarował. "

Znowu Polacy...
Jest ich w Anglii sporo, to nie dziwota, że tam przy żadnym kominku takiego szybra nie ma...
A kominków jest tam też sporo i od zawsze.
Ciekawe kto im szybry zagospodarowywał, jak my nie mogliśmy za granicę wyjeżdżać?

Adam M.

perm
30-12-2014, 16:17
Jest ich w Anglii sporo, to nie dziwota, że tam przy żadnym kominku takiego szybra nie ma...
A kominków jest tam też sporo i od zawsze.
Ciekawe kto im szybry zagospodarowywał, jak my nie mogliśmy za granicę wyjeżdżać?

Adam M.:) Są tyle, że ich nie widać. Z reguły w środku paleniska, z boku lub z tyłu jest drążek lub łańcuch.

xgrzegorz
30-12-2014, 16:51
"właśnie o coś takiego mi chodzi "

Dobrze by było, żebyś zrozumiał, że nie wszystkiego można chcieć jak się buduje taka wentylację.
Nakłada bezwzględne ograniczenia!

Adam M.

może w końcu przejdziemy do meritum sprawy, jakie to ograniczenia, proszę o odpowiedz w podpunktach bez opowieści o komorach, kopalniach, muzeach i rodzinie

surgi22
30-12-2014, 16:52
Sorki perm ale co takiego Cię rajcuje w otwartym kominku że jesteś gotowy poświecić komfort mieszkania i bezpieczeństwo rodziny ??? Nie rozumiem :no:

przemo1
30-12-2014, 18:13
może w końcu przejdziemy do meritum sprawy, jakie to ograniczenia, proszę o odpowiedz w podpunktach bez opowieści o komorach, kopalniach, muzeach i rodzinie
Odpowiadając w punktach:
1.Jeśli ma być kominek (koza)i to otwarty - WM tylko zrównoważona lub nawiewna. O ograniczeniach związanych ze zdrowiem (życiem) było już w tym wątku sporo, przepisy też to wyraźnie regulują. Masz tu jeszcze cytat Piotra od kominków: http://blog.kominki-batura.pl/wentylacja-mechaniczna-i-nieszczelny-kominek/ (tekst jest o nieszczelnym, ale otwarty ogranicza tym bardziej).
2. Jeśli kominka nie będzie - to już sam decyduj na podstawie opinii jednych i drugich. W zasadzie decydujesz w tym wypadku głównie o komforcie i ekonomii.
- zalety ekonomiczne/inwestycyjne went. nawiewnej dla Ciebie wymieniłeś w pierwszym poście, dla mnie nie jest to koronny argument, ale mogę zrozumieć, że tym się kierujesz - Twoja decyzja
- wady też już zostały opisane (post 143): oprócz zagrożeń związanych z paleniskami, słabsza sterowalność i kontrola nad źródłami nawiewu czyli jakością powietrza. Oszczędzasz na inwestycji (wg Ciebie - ja nie liczyłem) ale otrzymujesz gorszy efekt.
Chyba udało mi się " ... w podpunktach bez opowieści o komorach, kopalniach, muzeach i rodzinie :)

adam_mk
30-12-2014, 18:15
W punktach, powiadasz...
Dobrze!
TU masz wszystkie punkty, jakich trzeba się trzymać!
http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki

Adam M.

perm
30-12-2014, 18:41
Sorki perm ale co takiego Cię rajcuje w otwartym kominku że jesteś gotowy poświecić komfort mieszkania i bezpieczeństwo rodziny ??? Nie rozumiem :no:Ognisko, chcę mieć ognisko. Taki atawizm. Czemu komfort i czemu rodzinę? Kominek zasysa. Może zasysać z rury, może zasysać z domu. Jak z domu to będzie też zasysać przez nawiewniki. Będę miał wentylację kominkową.

perm
30-12-2014, 18:49
W punktach, powiadasz...
Dobrze!
TU masz wszystkie punkty, jakich trzeba się trzymać!
http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.architektura.i nfo%2Findex.php%2Fprawo%2Fwarunki_techniczne_budyn ki)

Adam M.
No i pisze tam:

W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. Czyli jak nie pobiera powietrza z pomieszczenia to można. Koza może być. Otwarty kominek do takich nie należy więc wentylacji wyciągowej przy odpalonym kominku stosował nie będę, jak już pisałem. Pstryk i nie działa.

klaudiusz_x
30-12-2014, 19:15
Pstryk i nie działa.
A kto się pod tym podpisze?

perm
30-12-2014, 19:18
A kto się pod tym podpisze?Kominiorz.

przemo1
30-12-2014, 19:19
No i pisze tam:
Czyli jak nie pobiera powietrza z pomieszczenia to można. Koza może być. Otwarty kominek do takich nie należy więc wentylacji wyciągowej przy odpalonym kominku stosował nie będę, jak już pisałem. Pstryk i nie działa.

Perm - ale to xgrzegorz prosił o radę - Ty już wszystko wiesz, i jesteś przekonany, że dobrze będzie. :)

perm
30-12-2014, 19:35
Perm - ale to xgrzegorz prosił o radę - Ty już wszystko wiesz, i jesteś przekonany, że dobrze będzie. :):) Nie wiem wszystkiego. Zbieram informacje. Mam pomysł na bardzo tanią wentylację z jakimś tam odzyskiem. Można ją zastosować choć trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń. Plusy - minusy, decyzja należy do inwestora. Ja mam dosyć specyficzny pomysł, bo u mnie nawiew będzie realizowany z ogrodu zimowego z możliwością obejścia tego. Nie ma żadnego problemu, by na wlocie zastosować wentylator i zrobić WM zrównoważoną. Wiele nie ryzykuję. Koszty w obu przypadkach nie za duże, jakiś tam odzysk "przy okazji" posiadania PC będzie. 0.5 litra wody/h przy nawiewanych 4 w temperaturze 0 - 5 st za bardzo oszronienia wymiennika PC nie zmieni. Będzie to działać, będzie wentylacja, będą niskie koszty. Co więcej?
xgrzegorz ma podobny pomysł. Przemyśli, pomyśli i podejmie decyzję.

xgrzegorz
30-12-2014, 19:39
No i pisze tam:
Czyli jak nie pobiera powietrza z pomieszczenia to można. Koza może być. Otwarty kominek do takich nie należy więc wentylacji wyciągowej przy odpalonym kominku stosował nie będę, jak już pisałem. Pstryk i nie działa.

Zakładam że koze i tak odpuszczam (chyba :) ale z kuchenką gazową to interpretacja przepisu jest różna.
Rozmawiałem dzisiaj z pewnym uprzejmym Panem co sprzedaje również wentylację higro Aereco i mówił że muszę najpierw rozmawiać z kominiarzem który to podpisze ponieważ jeden będzie uważał że jest ok a inny powie że taka wentylacja odpada przy kuchence gazowej

surgi22
30-12-2014, 19:46
Ognisko, chcę mieć ognisko. Taki atawizm. Czemu komfort i czemu rodzinę? Kominek zasysa. Może zasysać z rury, może zasysać z domu. Jak z domu to będzie też zasysać przez nawiewniki. Będę miał wentylację kominkową.
Nie rozumiem tego podejścia - robić z salonu kotłownie ??? W/g mnie komfort użytkowania otwartego kominka żaden , ale o gustach nie dyskutuje się.

klaudiusz_x
30-12-2014, 19:51
Perm, sam cytowałeś

W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione
Masz wyraźnie napisane że tak nie wolno.
Ty chcesz zrobić wentylacje wyciągową mechaniczną na pstryk.
Jest to zabronione.

przemo1
30-12-2014, 19:54
Nie rozumiem tego podejścia - robić z salonu kotłownie ??? W/g mnie komfort użytkowania otwartego kominka żaden , ale o gustach nie dyskutuje się.

A ja paradoksalnie (skąd znam takie słowo?! :) ) rozumiem - u mnie w salonie jest akwarium 700L, komfort użytkowania też żaden (jak ktoś nie lubi), ale jak sobie zasiądę przed i popatrzę to jakoś tak TV przestaje być potrzebny. :)
No i nie "kotłownię" tylko raczej "piecownię" - kotłownię w salonie robią ci, co montują kominki z płaszczem wodnym.
Ale to OT - sorki. :offtopic:

perm
30-12-2014, 19:57
Nie rozumiem tego podejścia - robić z salonu kotłownie ??? W/g mnie komfort użytkowania otwartego kominka żaden , ale o gustach nie dyskutuje się.Czemu kotłownię? Będę palił jak będę miał ochotę. Kaprys i tyle ale oboje z żoną chcemy mieć otwarty kominek. To ma być przyjemność i będzie. Spróbowałem i wiem co piszę. Rozpalić, podtrzymywać, wietrzyć, donosić drewno. Podgrzać się a potem pójść na dwór, bo za gorąco. Zamiast TV. Kotłownia to przymus. Jest "drobna" różnica między muszę a mogę sobie na to pozwolić. :)

perm
30-12-2014, 19:58
A ja paradoksalnie (skąd znam takie słowo?! :) ) rozumiem - u mnie w salonie jest akwarium 700L, komfort użytkowania też żaden (jak ktoś nie lubi), ale jak sobie zasiądę przed i popatrzę to jakoś tak TV przestaje być potrzebny. :)
Ale to OT - sorki. :offtopic:Ooo! Wyjąłeś mię z... :)

perm
30-12-2014, 20:00
Perm, sam cytowałeś

Masz wyraźnie napisane że tak nie wolno.
Ty chcesz zrobić wentylacje wyciągową mechaniczną na pstryk.
Jest to zabronione.Nie pisze, że nie wolno tylko, że zabrania stosowania się. Nie będę stosował, jak już pisałem.

surgi22
30-12-2014, 20:03
Dla mnie podstawowym komfortem użytkowania jest bezobsługowość systemu . Jakbym musiał kupić, przechować, przynieść drewno, rozpalić, wynieść popiół i tak parę czy paręnaście razy w miesiącu , 2x częściej malować lub polubić smugi na ścianach to chybabym zwariował . Ale na miłość nie ma rady.

nydar
30-12-2014, 20:05
Nie rozumiem tego podejścia - robić z salonu kotłownie ??? W/g mnie komfort użytkowania otwartego kominka żaden , ale o gustach nie dyskutuje się.

No to po co dyskutujesz. Trochę wyobraźni a zmienisz zdanie.Skóra na podłodze,wino ,trzaskające szczapy i takie tam ,o co pewnie permowi chodzi.
Ale jak już to widzę to tak . Przewymiarowane GWC i optymalny wyciąg ze znacznie niższym zapotrzebowaniem niż możliwość GWC. Takie GWC ,co da radę wentylatorowi wyciągowemu i nadąży dla kominka..Choć zrobiłem to inaczej . Kominek z płaszczem z 2" rurami i drzwiczkami niczym w łodzi podwodnej.Do tego dopływ powietrza w izolowanej rurze z przepustnicą (z naklejonym kawałkiem wykładziny dla szczelności).

nydar
30-12-2014, 20:09
Dla mnie podstawowym komfortem użytkowania jest bezobsługowość systemu . Jakbym musiał kupić, przechować, przynieść drewno, rozpalić, wynieść popiół i tak parę czy paręnaście razy w miesiącu , 2x częściej malować lub polubić smugi na ścianach to chybabym zwariował . Ale na miłość nie ma rady.

Uwierz lub nie. Zwisa mi to .Dom w środku biały. Kominek używany od trzech lat.Ściany są białe. Może to też tajemnica,czym palisz i jak?

przemo1
30-12-2014, 20:13
Dla mnie podstawowym komfortem użytkowania jest bezobsługowość systemu . Jakbym musiał kupić, przechować, przynieść drewno, rozpalić, wynieść popiół i tak parę czy paręnaście razy w miesiącu , 2x częściej malować lub polubić smugi na ścianach to chybabym zwariował . Ale na miłość nie ma rady.

Surgi - przecież napisał Ci, że jest subtelna różnica między: "...musieć kupić, przechować, przynieść drewno, rozpalić, wynieść popiół ..." a tym samym, tylko: "...chcieć kupić, przechować, przynieść ...". :)

przemo1
30-12-2014, 20:21
Nie pisze, że nie wolno tylko, że zabrania stosowania się. Nie będę stosował, jak już pisałem.

Tu już nie do końca się zgodzimy, bo przepis wymaga lub też zabrania stosowania określonego typu wentylacji (jako instalacji, a nie wentylowania jako czynności), natomiast stosowanie wg przepisu to nie użytkowanie (włącz/wyłącz) tylko zainstalowanie. Jeśli zainstalujesz WM wyciągową w pomieszczeniu z kominkiem, to już jest niezgodne z prawem - możesz jej nigdy nie uruchamiać, nie ma to żadnego znaczenia.:yes:

Konto usunięte_12*
30-12-2014, 20:37
Jeżeli są takie kominki.
Dam ci też swój przykład: najmniejsza Tarnava (12 kW) Professional Max.
Nie ma szybra, ale za to ma dwa pokrętła do regulacji dolotu powietrza do spalania.

Dodatkowo coś dodam jako argument na "NIE" dla tej wentylacji wywiewnej.
Bywają (szczególnie zimą) takie pogody, gdy dym z kominów "ściele się" po dachu i za cholerę nie chce z niego spłynąć. Przy takiej pogodzie gdy występuje "cofka" - na okrągło w domu czuć spaliny :sick:. A w przypadku tej wentylacji wywiewnej zaciąganie brakującego powietrza prosto z kratek - to nic innego, jak tylko ... "cofka" :(

surgi22
30-12-2014, 20:38
Uwierz lub nie. Zwisa mi to .Dom w środku biały. Kominek używany od trzech lat.Ściany są białe. Może to też tajemnica,czym palisz i jak?
Uwierz mi nie każdemu zwisa czy ma u..ne ściany i syfi palonym drewnem w domu . Nie dla każdego estetyka palacza czy eko miłośnika puszcz czy stepów jest cool.

perm
30-12-2014, 20:48
Dam ci też swój przykład: najmniejsza Tarnava (12 kW) Professional Max.
Nie ma szybra, ale za to ma dwa pokrętła do regulacji dolotu powietrza do spalania.

Dodatkowo coś dodam jako argument na "NIE" dla tej wentylacji wywiewnej.
Bywają (szczególnie zimą) takie pogody, gdy dym z kominów "ściele się" po dachu i za cholerę nie chce z niego spłynąć. Przy takiej pogodzie gdy występuje "cofka" - na okrągło w domu czuć spaliny :sick:. A w przypadku tej wentylacji wywiewnej zaciąganie brakującego powietrza prosto z kratek - to nic innego, jak tylko ... "cofka" :(Wiem to wszystko ale ja też będę miał filtry. By skrócić tę wymianę zdań, choć całkiem przyjemną :) napalę w kominku może raz, może dwa razy w tygodniu. Może raz na dwa tygodnie. Może w lecie, może w zimie. Jak będzie "cofka" czy też brak cugu to nie będę palił. Wentylacja wywiewna jednak działać będzie (z wyjątkiem dni w których będę palił). Nic jej zarzucić nie można a ceną i funkcjonalnością wygrywa ze wszystkim co znam. Jak nie będę zadowolony to dołożę wentylator nawiewny.

perm
30-12-2014, 20:49
Uwierz mi nie każdemu zwisa czy ma u..ne ściany i syfi palonym drewnem w domu . Nie dla każdego estetyka palacza czy eko miłośnika puszcz czy stepów jest cool.E tam. Kominek, lampka wina, i każda ulegnie. Nawet żona. :)

מרכבה
30-12-2014, 20:50
Wg przepisów aby kominek uruchomić musi być wentylacja po staremu, lub po nowemu nadciśnieniowa /zrównoważona ..
i wszytko gra §150 punkt 10. WT.

perm
30-12-2014, 20:53
Tu już nie do końca się zgodzimy, bo przepis wymaga lub też zabrania stosowania określonego typu wentylacji (jako instalacji, a nie wentylowania jako czynności), natomiast stosowanie wg przepisu to nie użytkowanie (włącz/wyłącz) tylko zainstalowanie. Jeśli zainstalujesz WM wyciągową w pomieszczeniu z kominkiem, to już jest niezgodne z prawem - możesz jej nigdy nie uruchamiać, nie ma to żadnego znaczenia.:yes:No właśnie nie do końca. Stosowanie czyli zainstalowanie i użytkowanie.

nydar
30-12-2014, 21:00
E tam. Kominek, lampka wina, i każda ulegnie. Nawet żona. :)

Znaczy każda ,czy własna/ Dym i syf to kwestia czym . Kupujesz i palisz to syf. Kupujesz i dopieszczasz rok-dwa to bajka. Drewno o wilg. 10-12% a takim powinno się palić nie zrobi syfu w nieskazitelnie białym salonie( takie kupuję lub mam).

perm
30-12-2014, 21:01
Wg przepisów aby kominek uruchomić musi być wentylacja po staremu, lub po nowemu nadciśnieniowa /zrównoważona ..
i wszytko gra §150 punkt 10. WT.No właśnie. Uruchomić. Wybudować można bez tego warunku..

xgrzegorz
30-12-2014, 21:09
Dam ci też swój przykład: najmniejsza Tarnava (12 kW) Professional Max.
Nie ma szybra, ale za to ma dwa pokrętła do regulacji dolotu powietrza do spalania.

Dodatkowo coś dodam jako argument na "NIE" dla tej wentylacji wywiewnej.
Bywają (szczególnie zimą) takie pogody, gdy dym z kominów "ściele się" po dachu i za cholerę nie chce z niego spłynąć. Przy takiej pogodzie gdy występuje "cofka" - na okrągło w domu czuć spaliny :sick:. A w przypadku tej wentylacji wywiewnej zaciąganie brakującego powietrza prosto z kratek - to nic innego, jak tylko ... "cofka" :(

a gdyby zamontować na przewód kominowy nasadę w stylu turbowent- do kominka z zamkniętą komorą spalania ?

Konto usunięte_12*
30-12-2014, 21:37
a gdyby zamontować na przewód kominowy nasadę w stylu turbowent- do kominka z zamkniętą komorą spalania ?
Można, tylko PO CO:confused:
Odpowiednia temperatura i prawidłowy ciąg kominowy same wyciągną spaliny z komina :)
Gdy nie ma ciągu, to coś jest do d...py (nie będę tego rozwijał).
Te "turbowenty" to "wynalazek" dla frajerów - działają (trochę ;)) i tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Gdy wiatru nie ma, to tylko przeszkadzają
w swobodnym wypływie spalin. Niektórzy stosują je do rzekomego wspomagania wentylacji ;)

xgrzegorz
30-12-2014, 21:42
Można, tylko PO CO:confused:
Odpowiednia temperatura i prawidłowy ciąg kominowy same wyciągną spaliny z komina :)
Gdy nie ma ciągu, to coś jest do d...py (nie będę tego rozwijał).
Te "turbowenty" to "wynalazek" dla frajerów - działają (trochę ;)) i tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Gdy wiatru nie ma, to tylko przeszkadzają
w swobodnym wypływie spalin. Niektórzy stosują je do rzekomego wspomagania wentylacji ;)

to był odnośnik do tego co napisałeś wcześniej
"Dodatkowo coś dodam jako argument na "NIE" dla tej wentylacji wywiewnej.
Bywają (szczególnie zimą) takie pogody, gdy dym z kominów "ściele się" po dachu i za cholerę nie chce z niego spłynąć. Przy takiej pogodzie gdy występuje "cofka" - na okrągło w domu czuć spaliny . A w przypadku tej wentylacji wywiewnej zaciąganie brakującego powietrza prosto z kratek - to nic innego, jak tylko ... "cofka" "

Konto usunięte_12*
30-12-2014, 21:44
Jak będzie "cofka" czy też brak cugu to nie będę palił. .
Czyli w domu to Ty jesteś przeszkolonym palaczem(?)
A jak będziesz w delegacji a żonie (lub dzieciom) się zachce, to sobie...nie zapalą?

fotohobby
30-12-2014, 21:46
No właśnie nie do końca. Stosowanie czyli zainstalowanie i użytkowanie.

Jesteś mądrzejszy od kury.
Kurą jest kominiarz, a on ma pieczątkę.

Chciałbym widzieć jego reakcję na "paaanie, ale przecież ją wyłączę !"

:lol:

Konto usunięte_12*
30-12-2014, 21:47
to był odnośnik do tego co napisałeś wcześniej
Przy prawidłowym ciągu kominowym i prawidłowej wentylacji (nawet "WG") taki problem (nawet w przypadku opisanego zjawiska) nie wystąpi :no:

fotohobby
30-12-2014, 21:50
No właśnie. Uruchomić. Wybudować można bez tego warunku..


Wybudować mozesz sobie wszystko, nie baczac na warunki.
Tylko, ze później ktoś musi to odebrać, żebyś mógl się tym nacieszyć.

perm
30-12-2014, 21:52
Wybudować mozesz sobie wszystko, nie baczac na warunki.
Tylko, ze później ktoś musi to odebrać, żebyś mógl się tym nacieszyć.Myślisz, że to wielki problem? Ja myślę, że nie.

klaudiusz_x
30-12-2014, 21:58
Raz jeden coś się wydarzy. Co wtedy?
Pozamykają okna, wywietrzniki na off, zetki brak. Ile potrzeba?

A w tv o zatruciu CO (tlenkiem węgla) to co mówią?
Wadliwa instalacja? A może wszystko szczelnie pozamykane?

Posta usunę najpóźniej jutro.
Nie będę się naprzykrzał.

fotohobby
30-12-2014, 22:06
Myślisz, że to wielki problem? Ja myślę, że nie.

Mój kominiarz nie odebral WM bez badań, że jest nadciśnieniowa, czy tez zrównowazona.
Zadzwoniłem do innego - to samo.
W końcu znalazjem takiego z uprawnieniami - przyjechał, przemierzył, podbił.

Powtarzam - do WW nawet by się nie fatygował.
Moze znajdziesz lachudrę, co za dwie stówki to klepnie...
Ale musisz tez znależc podobnego kierownika budowy, bo zdrowomyślacy dziennika przy czymś takim nie zamknie.
Chyba, ze znajdziesz łachudrę, co za....
Niektórzy tak buduję, wiem. Nie sadziłem i Ty chcesz taki styl wybrać.

perm
30-12-2014, 22:18
Raz jeden coś się wydarzy. Co wtedy?
Pozamykają okna, wywietrzniki na off, zetki brak. Ile potrzeba?

A w tv o zatruciu CO (tlenkiem węgla) to co mówią?
Wadliwa instalacja? A może wszystko szczelnie pozamykane?

Posta usunę najpóźniej jutro.
Nie będę się naprzykrzał.Czemu chcesz usuwać? Pisz, po to te forum. Wszystko może się zdarzyć. Przy WM zrównoważonej wystarczy, że przestanie działać wentylator nawiewny i masz podobny problem.

perm
30-12-2014, 22:25
Mój kominiarz nie odebral WM bez badań, że jest nadciśnieniowa, czy tez zrównowazona.
Zadzwoniłem do innego - to samo.
W końcu znalazjem takiego z uprawnieniami - przyjechał, przemierzył, podbił.

Powtarzam - do WW nawet by się nie fatygował.
Moze znajdziesz lachudrę, co za dwie stówki to klepnie...
Ale musisz tez znależc podobnego kierownika budowy, bo zdrowomyślacy dziennika przy czymś takim nie zamknie.
Chyba, ze znajdziesz łachudrę, co za....
Niektórzy tak buduję, wiem. Nie sadziłem i Ty chcesz taki styl wybrać.Musisz popatrzeć trochę inaczej. Może wentylator nawiewać zamiast wywiewać?

klaudiusz_x
30-12-2014, 22:32
Czemu chcesz usuwać? Pisz, po to te forum. Wszystko może się zdarzyć. Przy WM zrównoważonej wystarczy, że przestanie działać wentylator nawiewny i masz podobny problem.

Ale u mnie brak kominka.
Ponadto kominek przy WM powinien być z doprowadzeniem powietrza, zamkniętą komorą.
Można zapomnieć otworzyć klapę z doprowadzeniem powietrza...
Licho nie śpi...
Zrób zetkę bez klapy, papier załatwisz. Będziesz spać spokojniej.

klaudiusz_x
30-12-2014, 22:42
Albo coś na wzór RCK, bardzo czułe, jako awaryjne doprowadzenie powietrza.

przemo1
30-12-2014, 22:46
Musisz popatrzeć trochę inaczej. Może wentylator nawiewać zamiast wywiewać?

Wszystko można - tylko po co? Czemu takie kombinacje służą? Trochę udowadniasz i przekonujesz, że można zrobić coś lawirując w przepisach i znajdując nieuczciwych "fachowców" oddać budynek do użytkowania. Wiemy wszyscy niestety, że można - ale po co? Autor zapytania w tym wątku pytał o korzyści, Ty ich nie podajesz , tylko przekonujesz, że można. Samochód też można zarejestrować niesprawny (niestety) bo ktoś za drobną opłatą "uwierzy", że hamujesz głównie silnikiem a hamulce przecież nie są Ci potrzebne.
Jest tak, jak piszesz - awaria WM zrównoważonej może się zdarzyć i efekt będzie podobny jak przy WM wywiewnej. Tylko jest jedna różnica: jeśli ktokolwiek ucierpi w wyniku awarii WM zrównoważonej, to była to awaria. A jak zaczadzi się ktoś (oczywiście nie życzę) przy WM wyciągowej to żadne odbiory, podpisy i dyskusje nie pomogą - to jest świadome działanie.

fotohobby
31-12-2014, 09:22
Musisz popatrzeć trochę inaczej. Może wentylator nawiewać zamiast wywiewać?

Jeśli chcesz tak kombinować przy budowie, to nie mamy o czym pisać.
Może choć nagrodę Darwina Ci przyznają...

perm
31-12-2014, 09:33
Wszystko można - tylko po co? Czemu takie kombinacje służą? Trochę udowadniasz i przekonujesz, że można zrobić coś lawirując w przepisach i znajdując nieuczciwych "fachowców" oddać budynek do użytkowania. Wiemy wszyscy niestety, że można - ale po co? Autor zapytania w tym wątku pytał o korzyści, Ty ich nie podajesz , tylko przekonujesz, że można. Samochód też można zarejestrować niesprawny (niestety) bo ktoś za drobną opłatą "uwierzy", że hamujesz głównie silnikiem a hamulce przecież nie są Ci potrzebne.
Jest tak, jak piszesz - awaria WM zrównoważonej może się zdarzyć i efekt będzie podobny jak przy WM wywiewnej. Tylko jest jedna różnica: jeśli ktokolwiek ucierpi w wyniku awarii WM zrównoważonej, to była to awaria. A jak zaczadzi się ktoś (oczywiście nie życzę) przy WM wyciągowej to żadne odbiory, podpisy i dyskusje nie pomogą - to jest świadome działanie.Korzyści opisałem; bardzo tania inwestycyjnie, odzyskująca w jakimś tam zakresie energię (z PC P/W), pozbawiona wymiennika ciepła przed nawiewem, pozwalająca na normalne użytkowanie domu, tzn np otwarcie okna, dom nie musi być super szczelny. Ma też wady, co oczywiste. Przy wentylacji wywiewnej kominek musi być superszczelny, utrudnione jest zastosowanie filtrów. Jakoś więcej nic nie przychodzi mi do głowy. Ja zdecydowałem się na taką, bo jak pisałem najbardziej przypomina wentylację naturalną. Wiele też, w działaniu nie różni się od zrównoważonej. Wentylacja ma działać a wywiewna działa skutecznie zapewniając dopływ świeżego powietrza i usuwając zużyte. Jak ktoś ma wątpliwości to popatrzcie na wentylacje przemysłowe. Oprócz jakichś superczystych laboratoriów wszędzie stosuje się wyciągowe. Powód jest prosty; to najmniej skomplikowana i powalająca na bezproblemowe użytkowanie pomieszczeń wentylacja. I nawiewna i zrównoważona wymaga zamykania drzwi, okien, bo to zaburza przepływ. Ja chcę mieć normalny dom.

perm
31-12-2014, 09:34
Jeśli chcesz tak kombinować przy budowie, to nie mamy o czym pisać.
Może choć nagrodę Darwina Ci przyznają...Nic nie będę kombinować, z tą nagrodą Darwina to przesadzasz. Wiem co robię. To, że wbrew tzw obiegowej opinii jakoś mnie nie rusza.

adam_mk
31-12-2014, 09:51
"To, że wbrew tzw obiegowej opinii jakoś mnie nie rusza. "

Czyli...
Postanowiłeś zbudować tak, jak nie należy tego robić.
Wiesz co robisz i czemu tak robisz.

Dalsza argumentacja nie ma więc sensu.

Adam M.

surgi22
31-12-2014, 10:04
Perm jak słyszę przedrostek naturalna, normalna to mi się na wymioty zbiera . Dom nie jest naturalny ani normalny . DOM jest sztucznym tworem człowieka który ma mu ułatwić ( umożliwić ) przeżycie w niesprzyjających warunkach natury. PS. Natura nie jest przyjazna człowiekowi , kto twierdzi inaczej niech zrezygnuje z wszystkich zdobyczy cywilizacji - założy roślina przepaskę na biodra i przeżyje choć miesiąc w naturze.

מרכבה
31-12-2014, 10:50
Nic nie pomoże, super szczelny kominek, musi być warunek wentylacji zrównoważonej/nadciśnieniowej ..

perm
31-12-2014, 12:28
"To, że wbrew tzw obiegowej opinii jakoś mnie nie rusza. "

Czyli...
Postanowiłeś zbudować tak, jak nie należy tego robić.
Wiesz co robisz i czemu tak robisz.

Dalsza argumentacja nie ma więc sensu.

Adam M.Piszesz o wentylacji wyciągowej z otwartym kominkiem. Ja piszę TYLKO o wentylacji wyciągowej. Jest skuteczna i tania. Nic więcej nie jest mi potrzebne. Kominek to inna bajka. Przy otwartym, takim jak planuję żadna wentylacja wymuszona nie będzie działała prawidłowo. Zrównoważona też. Przy wyciągowej jest niebezpieczeństwo zasysania spalin do domu. Przy nadmuchowej i przymkniętym szybrze również jest takie niebezpieczeństwo. Przy zrównoważonej także. Nie ma zmiłuj. Wszystkie, dla bezpieczeństwa musiałbym wyłączać.

perm
31-12-2014, 12:30
Perm jak słyszę przedrostek naturalna, normalna to mi się na wymioty zbiera . Dom nie jest naturalny ani normalny . DOM jest sztucznym tworem człowieka który ma mu ułatwić ( umożliwić ) przeżycie w niesprzyjających warunkach natury. PS. Natura nie jest przyjazna człowiekowi , kto twierdzi inaczej niech zrezygnuje z wszystkich zdobyczy cywilizacji - założy roślina przepaskę na biodra i przeżyje choć miesiąc w naturze.Nie przesadzaj. :) Chcę mieć jak najmniej mechaniki i tyle. Tak rozumiem "naturalny". W kominku będę miał rożen. Wiem, że szaszłyk będzie czuć w całej chaupie ale wentylacja wyciągowa sobie z tym poradzi. (po zgaszeniu kominka). Nawiewna już nie. Poza tym zapach szaszłyka albo pieczonych steków to najlepszy zapach w domu. :)

xgrzegorz
31-12-2014, 16:09
Piszesz o wentylacji wyciągowej z otwartym kominkiem. Ja piszę TYLKO o wentylacji wyciągowej. Jest skuteczna i tania. Nic więcej nie jest mi potrzebne. Kominek to inna bajka. Przy otwartym, takim jak planuję żadna wentylacja wymuszona nie będzie działała prawidłowo. Zrównoważona też. Przy wyciągowej jest niebezpieczeństwo zasysania spalin do domu. Przy nadmuchowej i przymkniętym szybrze również jest takie niebezpieczeństwo. Przy zrównoważonej także. Nie ma zmiłuj. Wszystkie, dla bezpieczeństwa musiałbym wyłączać.

perm
miło w końcu znaleźć kogoś kto ma podobne zdanie jak ja na temat wentylacji wyciągowej :)
możesz mi jeszcze streścić w jaki sposób chcesz przy tym odzyskać trochę energii cieplnej ?

xgrzegorz
31-12-2014, 16:14
Piszesz o wentylacji wyciągowej z otwartym kominkiem. Ja piszę TYLKO o wentylacji wyciągowej. Jest skuteczna i tania. Nic więcej nie jest mi potrzebne. Kominek to inna bajka. Przy otwartym, takim jak planuję żadna wentylacja wymuszona nie będzie działała prawidłowo. Zrównoważona też. Przy wyciągowej jest niebezpieczeństwo zasysania spalin do domu. Przy nadmuchowej i przymkniętym szybrze również jest takie niebezpieczeństwo. Przy zrównoważonej także. Nie ma zmiłuj. Wszystkie, dla bezpieczeństwa musiałbym wyłączać.

i jeszcze jedno, czy masz gdzieś jakiś konkretny przepis albo raczej fachową interpretację czy wykładnię tego przepisu która pozwala na stosowanie mechanicznej wywiewnej i kuchenki gazowej w kuchni ? - coś co można by dać do poczytania opornemu na to rozwiązanie kominiarzowi

perm
31-12-2014, 16:33
i jeszcze jedno, czy masz gdzieś jakiś konkretny przepis albo raczej fachową interpretację czy wykładnię tego przepisu która pozwala na stosowanie mechanicznej wywiewnej i kuchenki gazowej w kuchni ? - coś co można by dać do poczytania opornemu na to rozwiązanie kominiarzowiByła tu na forum rozmowa na ten temat. W skrócie to nie wolno stosować WW w pomieszczeniach w których spaliny są odprowadzane do przewodu kominowego lub spalinowego. Przy kuchence gazowej nie ma czegoś takiego więc nie podpada pod ten punkt.
odzysk poprzez wywiew na wymiennik pompy ciepła P/W która będzie źródłem CO i CWU. Pisali tu, że spowoduje to oszronienie wymiennika ale przy takiej ilości (100m3/h) to pikuś w porównaniu do tego ile przez ten wymiennik przelatuje powietrza (około 1000m3/h). Nie odzyska się wszystkiego, bo też PC nie pracuje cały czas, poza tym część powietrza do wymiennika nie trafi ale mimo wszystko jakaś oszczędność będzie. Jak dla mnie wystarczająca. Wylot wentylacji musi praktycznie dotykać obudowy wymiennika.

surgi22
31-12-2014, 18:18
Nie przesadzaj. :) Chcę mieć jak najmniej mechaniki i tyle. Tak rozumiem "naturalny". W kominku będę miał rożen. Wiem, że szaszłyk będzie czuć w całej chaupie ale wentylacja wyciągowa sobie z tym poradzi. (po zgaszeniu kominka). Nawiewna już nie. Poza tym zapach szaszłyka albo pieczonych steków to najlepszy zapach w domu. :)
OK rozumiem że wspomagania kierownicy i ABS też nie uznajesz w samochodach ? A klima w aucie to zbytek i niepotrzebna komplikacja prostego mechanizmu wentylacji w samochodzie (no i więcej pali auto ) ? Rozumiem że uprzedzasz gości że w domu masz,,zapach'' szaszłyka i steków na stałe ?Sorki ale udawanie że ,,naturalny'' produkt jest zawsze przyjaźniejszy człowiekowi to g...o prawda, Gdyby tak wszyscy myśleli to dalej mieszkalibyśmy w jaskiniach (bo szałas już naturalny nie jest ).PS. jak widzę z netu korzystasz a nie gołębie wysyłasz (przecież to takie mechaniczne i techniczne ).
PS. proszę podawaj wszystkie argumenty za czy przeciw określonemu rodzajowi wentylacji ale bez bełkotu ,, naturalny '' :bash:

fotohobby
31-12-2014, 19:00
Nic nie będę kombinować, .

Jesli dla Ciebie przedstawienie kominiarzowi wentylacji wywiewnej, jako nawiewnej nie jest kombinowaniem, to....

perm
01-01-2015, 08:54
OK rozumiem że wspomagania kierownicy i ABS też nie uznajesz w samochodach ? A klima w aucie to zbytek i niepotrzebna komplikacja prostego mechanizmu wentylacji w samochodzie (no i więcej pali auto ) ? Co ma jedno z drugim wspólnego? Rozwiązania które podałeś zwiększają bezpieczeństwo i komfort. Inaczej nie da się tego osiągnąć, w przeciwieństwie do domu. Na furmance też sobie zainstalujesz klimę i ABS, bo wszyscy tak robią? Mam WM, bo inaczej skutecznej wentylacji się nie osiągnie. Wystarczy. Nie potrzebuję nawiewu, nie potrzebuję rekuperatora. I bez nich będzie komfortowo i skutecznie.
Rozumiem że uprzedzasz gości że w domu masz,,zapach'' szaszłyka i steków na stałe ?Sorki ale udawanie że ,,naturalny'' produkt jest zawsze przyjaźniejszy człowiekowi to g...o prawda, Gdyby tak wszyscy myśleli to dalej mieszkalibyśmy w jaskiniach (bo szałas już naturalny nie jest ).PS. jak widzę z netu korzystasz a nie gołębie wysyłasz (przecież to takie mechaniczne i techniczne ). Może ciebie rajcuje patrzenie przez szybkę na ogień ale mnie nie. Chcę mieć kominek z paleniskiem na którym można coś upichcić. Gdybyś kiedyś taki widział zrozumiałbyś o czym mówię. Dla mnie to jest dom a nie taki z jakąś skrzynką w każdym rogu, bo tak modne. Robię też wielki ogród zimowy choć to drogie jak cholera. Pomyślałeś w ogóle o czymś takim? Robię go, między innymi po to, by przez cały rok mieć "naturę" w domu. Chcesz mieć dom jakich tysiące, proszę bardzo ale nie wmawiaj mi, że to najlepszy wybór.

PS. proszę podawaj wszystkie argumenty za czy przeciw określonemu rodzajowi wentylacji ale bez bełkotu ,, naturalny '' :bash:Podawałem. Zdejmij klapki z oczu i przeczytaj jeszcze raz.

perm
01-01-2015, 09:09
Jesli dla Ciebie przedstawienie kominiarzowi wentylacji wywiewnej, jako nawiewnej nie jest kombinowaniem, to....Przepisy nie są jednoznaczne, poza tym zapis o dopuszczalnej wentylacji nawiewnej i zrównoważonej jest wręcz niebezpieczny. Otwarte palenisko, w niesprzyjających warunkach zakłóci działanie każdej wentylacji tyle, że, zanim się ktoś zatruje będzie miał poczucie, że ma wszystko zgodnie z przepisami. Otwarte palenisko musi być wyposażone w szyber, bo inaczej nie da się regulować ciągu. To wystarczy, by przy każdej WM było to niebezpieczne. Rozumiem intencje piszących przepisy i zagrożenia wynikające z połączenia wentylacji wyciągowej i otwartego kominka ale te zagrożenia są przy każdej WM. To, że w przepisach jest inaczej nic nie zmienia. Mogę w czasie palenia w kominku nawiewać powietrze zamiast wyciągać? Mogę. Czemu piszesz o kombinowaniu?

surgi22
01-01-2015, 09:36
Sorki perm jeżeli porównujesz dom do furmanki to twoja sprawa.
Właśnie WM ( z reku czy bez )zwiększa komfort w domu, rezygnacja z kominka z paleniskiem bezpieczeństwo jego mieszkańców .
Uparłeś się na wentylację wywiewną i otwarte palenisko OK - twój cyrk twoje małpy. Zrób w końcu ,przestań teoretyzować , jak już będziesz miał napisz wrażenia.
Rozumiem twoją pasję otwartego ognia tylko nie pisz głupot że to komfortowe i super bezpieczne bo to g.. o prawda.
PS. z projektem ogrodu zimowego też coś ciężko Ci idzie - jak słusznie napisałeś tego nie da się za 2 PLN zrobić.

perm
01-01-2015, 09:41
Sorki perm jeżeli porównujesz dom do furmanki to twoja sprawa.
Właśnie WM ( z reku czy bez )zwiększa komfort w domu, rezygnacja z kominka z paleniskiem bezpieczeństwo jego mieszkańców .
Uparłeś się na wentylację wywiewną i otwarte palenisko OK - twój cyrk twoje małpy. Zrób w końcu ,przestań teoretyzować , jak już będziesz miał napisz wrażenia.
Rozumiem twoją pasję otwartego ognia tylko nie pisz głupot że to komfortowe i super bezpieczne bo to g.. o prawda.
PS. z projektem ogrodu zimowego też coś ciężko Ci idzie - jak słusznie napisałeś tego nie da się za 2 PLN zrobić.Mieliśmy pisać o wentylacji wywiewnej. Napisz jeszcze, że nie zrobiłem POŚ, też planuję zrobić sam.

surgi22
01-01-2015, 10:03
Sorki perm ale to Ty- teoretyk nie przekonałeś nikogo że to co planujesz zrobić jest bezpieczne i zgodne z prawem.
Ale powtarzam - zrób , pokarz aprobatę kominiarza, opisz wrażenia po roku czy dwu użytkowania a może nas przekonasz. Wtedy czapki z głów panowie.
Ps w razie niepowodzenia twoi spadkobiercy napiszą - to nie był dobry pomysł. :no:

perm
01-01-2015, 10:11
Sorki perm ale to Ty- teoretyk nie przekonałeś nikogo że to co planujesz zrobić jest bezpieczne i zgodne z prawem.
Ale powtarzam - zrób , pokarz aprobatę kominiarza, opisz wrażenia po roku czy dwu użytkowania a może nas przekonasz. Wtedy czapki z głów panowie.
Ps w razie niepowodzenia twoi spadkobiercy napiszą - to nie był dobry pomysł. :no:Ech... Wybudowałem trzy domy. Na budowach byłem nie zliczę ilu i ty piszesz, że jestem teoretyk... Miałem otwarty kominek w poprzednim domu, wiem o czym piszę a ty niestety nie. Nie jestem dzieckiem, wiem jakie są zagrożenia. Takie same przy każdej WM.

surgi22
01-01-2015, 10:24
No i tu jesteś w mylnym błędzie bo zdecydowanie większe zagrożenie masz przy wentylacji wywiewnej ale OK - nic cie nie przekona . Wróćmy do dyskusji jak już zbudujesz ten czwarty dom o którym piszesz. Zrobisz , pokażesz , przekonasz niewiernych. Wtedy pierwszy przyznam że błądziłem.

perm
01-01-2015, 10:34
No i tu jesteś w mylnym błędzie bo zdecydowanie większe zagrożenie masz przy wentylacji wywiewnej ale OK - nic cie nie przekona . Wróćmy do dyskusji jak już zbudujesz ten czwarty dom o którym piszesz. Zrobisz , pokażesz , przekonasz niewiernych. Wtedy pierwszy przyznam że błądziłem.Jeszcze raz, ja wiem czym to grozi. Wentylacja wyciągowa nie może działać przy odpalonym kominku. Niestety, przy każdej innej WM niebezpieczeństwo jest także, mniejsze wprawdzie ale jest. Nie zaryzykowałbym użytkowania wentylacji nawiewnej czy zrównoważonej mimo, że przepisy na to pozwalają. Z kominkiem otwartym różne rzeczy się dzieją, czasem nie ciągnie i koniec. Żadna wentylacja na to nie pomoże.

surgi22
01-01-2015, 10:59
Zrobisz , pokażesz , przekonasz niewiernych :bye: TYLE w TEMACIE

klaudiusz_x
01-01-2015, 20:45
Sam piszesz o zagrożeniach, mimo tego idziesz w zaparte...
W sumie więcej nie trzeba pisać...
Wszyscy odradzają tego kierunku.
Zetka tak jak dla typowej kotłowni, powinna ułatwić sprawę.
Czy ułatwi? Nie wiem. Nie jestem specem od wentylacji i kominów.

No dobra.
Zmiana tematu.
Jak chcesz sam wykonać oczyszczalnię ścieków?
Daj link do tematu. Poczytam.

perm
01-01-2015, 20:56
Sam piszesz o zagrożeniach, mimo tego idziesz w zaparte...
Może tak oddzielmy w końcu wentylacje wywiewną od otwartego kominka? Chcę tak mieć i koniec. ŻADNA WM się do tego nie nadaje, bo przy każdej istnieje mniejsze lub większe niebezpieczeństwo zatrucia spalinami. Chcecie rozmawiać to rozmawiajcie o wadach i zaletach wentylacji wywiewnej


No dobra.
Zmiana tematu.
Jak chcesz sam wykonać oczyszczalnię ścieków?
Daj link do tematu. Poczytam.Pisałem o tym w temacie o oczyszczalniach ale dosyć dawno. Oczyszczalnię jestem w stanie zrobić i będzie działać ale problem jest z uzyskaniem odpowiednich certyfikatów. Dla samoróby jest to praktycznie niemożliwe. Pytałem się jak to załatwić ale nikt nic nie wymyślił. Robienie badań dla jednej oczyszczalni to bezsens ze względu na koszty.

gentoonx
02-01-2015, 18:11
wiele i wciąż utwierdza mnie w przekonaniu, że czasami powinno się ludziom prawnie zabronić budowania domu, ale... no cóż- to wolny kraj ;)

a to @perm trzy domy już zbudowałeś i każdy do dupy, że chcesz czwarty stawiać? Jesteś aby pewien, że wyjdzie lepiej od poprzednich?

i tak mimo wszystko życzę powodzenia

surgi22
02-01-2015, 19:07
Nie czepiaj się, jak chce tak zrobi - jego cyrk - jego małpy :bye:

perm
02-01-2015, 19:08
wiele i wciąż utwierdza mnie w przekonaniu, że czasami powinno się ludziom prawnie zabronić budowania domu, ale... no cóż- to wolny kraj ;)

a to @perm trzy domy już zbudowałeś i każdy do dupy, że chcesz czwarty stawiać? Jesteś aby pewien, że wyjdzie lepiej od poprzednich?

i tak mimo wszystko życzę powodzeniaNastępny obrońca się znalazł. Skąd wiesz, że "do dupy". Całkiem niezłe były, z jednym wyjątkiem. Chcesz zabronić posiadania otwartego kominka? Życzę powodzenia.

elemele
03-01-2015, 07:06
Moze uciec z kominkiem do ogrodu?
Chyba planujesz taki zimowy?

perm
03-01-2015, 10:02
Moze uciec z kominkiem do ogrodu?
Chyba planujesz taki zimowy?Ogród będzie elementem systemu wentylacji, choć pomysł nie jest głupi. Nie musiałbym przejmować się kominiarzem. Trochę zmienia to koncepcję. Kominek miał być na granicy kuchni i pokoju, tzn miał być takim rozgraniczeniem dostępnym z obu stron, z jednej garnki itp z drugiej kwiatki. Dzięki za podsunięcie pomysłu, pomyślę.

niebieski33
23-05-2016, 08:46
Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na forum.
Skoro to mój pierwszy post a remontujemy od roku to pewnie już wiecie że zaufaliśmy ekipie budowlanej że będzie myśleć za nas- no i wyobraźcie sobie że ... nie myśleli :)

Remontujemy stary dom drewniany. Sytuacja jest taka że większość remontu jest już zakończona, czyli ocieplenia, podłogi itp. Gdybym rok temu miał wiedzę taką jak teraz i cały dom był rozgrzebany to pewnie zdecydowałbym się na rekuperator. No ale teraz już za późno.

W kuchni jest kuchnia kaflowa pod którą teściowa pali bo tak robiła całe życie i tak już zostanie. Z kuchni będzie normalna wentylacja grawitacyjna osobnym przewodem. Na dole i na górze jest po łazience i tutaj również planuję zwykłą wentylację grawitacyjną. Jednak ponieważ ten dom jest drewniany to chciałbym z łazienek przyspieszyć wyciąg wilgoci. Nie chciałbym jednak wiatraczków bo po pierwsze primo są głośne, po drugie primo, gdy nie pracują, w zasadzie utrudniają wentylację grawitacyjną.
Dlatego o ile przy kuchni nie planuję wyciągu bo w pomieszczeniach z otwartym paleniskiem a za takie uznaję kuchnię kaflową- nie powinno się jej stosować o czym było na forum,
O tyle w łazienkach chciałbym wspomóc wyciąg przez zamontowanie na końcu kanału- na dachu wywietrznik czy wentylator dachowy, coś takiego jak to:
http://www.bud-went.com.pl/Pl/produkt/fenko/
lub takie
http://mastervent.pl/product/wentylator-rf/

Z obu łazienek przewody będą się łączyć i wychodzić na dach jedną rurą na którym planuję zamontować taki wywietrznik.
Wywietrznik będzie podłączony do czujki która będzie go włączała tylko gdy ktoś będzie w łazience/ lub w przypadku odpowiedniej, zbyt wysokiej wilgotności ( do ustalenia) więc nie powinno stworzyć podciśnienia które czyniłyby kuchnię jakoś niebezpieczną dla użytkowników.

Co o tym myślicie? Będę wdzięczny za wszelkie merytoryczne opinie i rady

rododendron963
23-05-2016, 10:38
A to jaka jest tak naprawdę różnica między wentylacją mechaniczną a wentylacją hybrydową (http://www.klimatyzacja.biz/artykuly,66675,1,Wentylacja_hybrydowa_czyli_wsparc ie_wentylacji_grawitacyjnej)? Hybrydowa ma elementy rekuperacji?