PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja PC - Galmet



golytm
28-12-2014, 22:57
Witam.

Zacznę od parametrów wejściowych ;) :

Dom: 112 m^2
Podłogówka - 100% powierzchni w 7 pętlach
PC: Galmet 6,8 kW, odwiert pionowe
Parametry pracy: około 45 min pracy sprężarki, 30 min przewy,
Otrzymywane wyniki: temp. w sypialniach okolo 23*C, w salonie 20*C (w salonie umieszczony jest czujnik pokojowy), ostatnie 30 dni 691 kWh - na prądzie budowlanym.
Brak mieszacza na rodzielaczu
70% powierzchni pokryta płytkami (gres)
2 osoby w budynku
Dolne źródło - delta około 2,5 *C, powrót bardzo rzadko "schodził" poniżej 1*C
EP budynku: 89kWh/m2rok

I teraz tak... mam wrażenie że układ nie działa optymalnie :)
Pierwszy problem to różnica w temperaturze pomieszczeń - podczas gdy w sypialniach jest ponad 22*C w salonie nad ranem jest około 20*C. To jest największa pętla i nad nią czuwa czujnik pokojowy, co powoduje ciągłe zezwalanie PC na pracę i grzanie sypialni w nieskończoność... a w salonie bida... żeby dogrzać salon musiałem podnieść krzywą, co powoduje że na zasilaniu PC daje dobre 45*C. PC kontroluje temp powrotu.
Druga sprawa to wydaje mi się że za często się uruchamia - posadzka nie "trzyma" ?
Co do automatyki tej pompy nie wypowiadam się, bo moim zdaniem szkoda słów... Pompa jest już po gwarancji i zamierzam samemu pogrzebać w jej sterowaniu.
Prośba do Was - w jaki sposób mogę wyrównać temperatury i ewentualnie obniżyć jej energochłonność ?
Pomyślałem że może ten największy obieg zostawić "bezpośrednio" z PC a pozostałe przez mieszacz (żeby obniżać ich temp)? Nie wiem czy to coś pomoże.
Rozważałem tez bufor, ale PC jest za mała wg mnie na to. Bufor wpadł mi do głowy ponieważ mam kominek z płaszczem. Po co mi kominek ? podłaczony jest do grzejników - taki backup w razie chłodnych wieczorów jesienią - podłogówka ma swoją bezwładność, a kominkiem i grzejnikami moge szybko podnieść temperaturę, a potem PC robi swoje.
Macie może jakieś pomysły?

Pozdrawiam

Zigobar
29-12-2014, 18:51
golytm
Nie mam podłogówki, ale spróbuję jakoś pomóc:
- otwórz pętle na max.
- powoli zmniejsz przepływ tylko w pomieszczeniach gdzie jest za ciepło
Chodzi o to, aby niepotrzebnie nie zwiększać oporów całkowitych i zdławić tylko tam, gdzie jest to konieczne.

Podaj obydwie temperatury GZ:
GZ 45/?
Zasilanie jest wysokie jak na podłogówkę (wzrost mocy pobieranej i spadek sprawności układu). Teraz masz sprawność jak w układzie z grzejnikami!

Dlaczego dodałeś szeregowo drugą obiegówkę?
Jaka była delta GZ przed jej montażem (przy otwartych pętlach, obiegówka na trzecim biegu)?
Ta druga (dodana) jest identyczna jak pierwsza i pracują teraz na tym samym biegu?

lukasza
29-12-2014, 22:09
112 m2 i 7 pętli? Bardzo na styk i przy rozstawie 15 cm daje to 105 mb rurki na pętlę. Spooro.

Chyba ze masz rzadziej rurki podlogowki np: co 17-20 cm, ale to też nie za dobrze i wpłynie na wyższa temp zasilania CO. Choć 45st to nadal przesada do tego rozstawu.

EP 89khw to z OZC czy świadectwa? Jak z świadectwa to można sobie w 95% w du... wsadzić.

Kominek, grzejniki, 100% podlogowki, PC. Grubo.

Na początek podaj co na to Twoje rotametry? Ile masz przepływu na jakiej pętli i podaj temp powrotu CO. Może temp zasilania CO to nie zmieni ale zacznijmy od szukania problemu rozkładu temperatur. Choć jak zakładam pętle nigdy nie są idealnie równe i może byc taka co ma 70mb jak i u ciebie i z 130mb jak byś miał rozstaw np 15cm. I łatwo sie tego nie wyreguluje.

golytm
29-12-2014, 22:44
Witam.

Dziękuję Panowie za pierwsze sugestie. Już odpowiadam na Wasze pytania:

@zigobar:
Przydławiałem pętle które bardziej się rozgrzewają i w efekcie słyszalny jest wyraźny huk przepływającej wody - jest to dość uciążliwe szczególnie w nocy.

GZ:45/37,5 - ale to jest osiągane po przydławieniu całego powrotu z rozdzielacza. Przy pełnym przepływie delta była mniejsza - około 5-6 *C

Nie dodawałem dodatkowej obiegówki (być może gdzieś za mocno zagmatwałem swój opis :( ). Pracuje tylko jedna obiegówka w PC - ustawiona na I.



@lukasza:

Z tego co pamiętam to rury kładzione były z rozstawem około 20cm. Trochę przesadziłem z tym że to jest 100%. Szacuję że kolejne pętle rozłożone są na powierzchniach:
1. 14 m^2
2. 10 m^2
3. 11 m^2
4. 3 m^2
5. 5,5 m^2
6. 10 m^2
7. 25 m^2

Jak widać wychodzi około 80m^2 więc trochę przesadziłem (policzyłem między innymi też kotłownie w której nie ma podłogówki) - przepraszam za to wprowadzenie w błąd.

EP 89kWh jest z projektu - ze świadectwa jest w zasadzie takie samo.

"Kominek, grzejniki, 100% podlogowki, PC. Grubo." hmmm :D Generalnie podczas realizacji miałem możliwość zakupu wszystkich elementów tych instalacji po niskich cenach.. na tyle niskich, że odbierałem sobie z produkcji ;) Kominka z grzejnikami nie żałuję - genialnie się sprawdza właśnie na szybkie dogrzanie.

Co do rotametrów - nie mam ich :/ Rozdzielacze są "gołe".

Co w takim układzie proponujecie ?? :)

Pozdrawiam.

ezg2014
29-12-2014, 23:13
Mam również pompę ciepła Galmet z odwiertami. Też walczę ze sterowaniem. Ja mam w domu temp. 22-23 stopnie. Temperatura zasilania dla takich temp. zewn. jak teraz (minus 7 do minus 10) to u mnie 30 - 32stopnie. Znajomy , który też ma pompę (niemiecką) twierdzi, że ma jeszcze niższe temperatury zasilania. Nie wiem, czy moje temp. zasilania są za wysokie? Ja też mam różnice w temp. pokojów. Wynoszą one max. 0,5-1 stopnia. Problem jest w tym, że to się odczuwa.

golytm
29-12-2014, 23:20
No ja mam w salonie około 21 a w tym czasie w sypialniach po 23... wiec różnica duża... u mnie dodatkowo dochodzi ta wysoka temp zasilania.
Pozostaje kwestia tego, czy to wina instalacji jej regulacji czy może samej pompy - może ktoś z forum popodpowiada.
egz2014 - a jak czesto i na jaki czas uruchamia Ci się PC ?

golytm
30-12-2014, 00:02
@egz2014 - jeszcze jedno - gdzie odczytałeś swoją temperaturę zasilania? Jeżeli na ekranie sterownika, to u mnie pokazuje to tremp na powrocie (czujnik przyczepiony do rury którą woda powraca z obiegu - dodatkowo na otulinie :confused: ). Ja swoje pomiary robię zewnętrznymi termometrami zamontowanymi bezpośrednio na rurach poza pompą.

Wróć - jest dziura w otulinie, więc czujnik dotyka rury... ale jest na powroci

lukasza
30-12-2014, 11:29
Witam.

Co do rotametrów - nie mam ich :/ Rozdzielacze są "gołe".

Co w takim układzie proponujecie ?? :)

Pozdrawiam.

Pytaj hydraulików ale sądzę, że polecą rozdzielacze z rotametremi bo teraz to trudno ustawić przepływy (chyba na ucho).
Bo generalnie to patrzysz na rotametr jaki jest przepływ i tam gdzie masz za ciepło zmniejszasz przepływ lub tam gdzie masz za zimno go zwiększasz - lub oba czynności razem mając jednocześnie na uwadze jaki przepływ dla twojej pompy jest zalecany. Każda PC ma jakiś tam zalecany przepływ i widząc na rotametrze jednostki jesteś w stanie zobaczyć ile idzie wody. Generalnie tak się załatwia w większości instalacji różnicowanie temperatur.

Zapytaj w dziale ogrzewanie jak wyregulować temp podłogówki w instalacji bez rotametrów. Może jest jakiś system. Może dokupić rotametry możesz.

Choć równie ważny problem do rozwiązania to temp zasilania bo jest nadzwyczaj wysoka i tak wysoka temp zasilania musi odbijać się na rachunkach.

lukasza
30-12-2014, 11:40
Mam również pompę ciepła Galmet z odwiertami. Też walczę ze sterowaniem. Ja mam w domu temp. 22-23 stopnie. Temperatura zasilania dla takich temp. zewn. jak teraz (minus 7 do minus 10) to u mnie 30 - 32stopnie. Znajomy , który też ma pompę (niemiecką) twierdzi, że ma jeszcze niższe temperatury zasilania. Nie wiem, czy moje temp. zasilania są za wysokie? Ja też mam różnice w temp. pokojów. Wynoszą one max. 0,5-1 stopnia. Problem jest w tym, że to się odczuwa.

30-32*C zasilania to bardzo przyzwoity wynik na -7-10 st C.

Kolega może mieć mniejsze temp zasilania bo np:
- grzeje dłużej h na dobę,
- ma niższą temp w domu,
- ma lepsze ocieplenie i potrzebuje mniej kWh=temp,
- miks 1, 2 i 3.

Ja daję teraz ok 34*C. Z tym, że 34*C to mam po 3-4 h grzania bo zanim PC się rozkręci, w międzyczasie przerwa na CWU itp. tego 34*C będzie chyba na ostatnie 3h grzania. Oczywiście nadal mieszczę się 100% w taniej i mam nadal 1h zapasu dla 23,4*C w domu. Potem spadek do 23,0-23,1*C o 13.00 jak Nas nie ma w domu, dogrzanie i już popołudniu trzyma do 23,2 -23,1 do wieczora. Także amplituda temperatur w dzień to 0,4, maks 0,5*C na teraz.

Co nie znaczy, że różnica na pietrze nie jest większa, bo tam mi ścienne przegrzewa dom do 24,2 teraz. Potem spadek i trzyma tak jak parter. Ale to nieco inna sytuacja z pietrem i z ścienne/podłogowe.

golytm
30-12-2014, 12:00
Hej.

W takim układzie docelowo będę musiał po Nowym Roku kupić i zainstalować rozdzielacze z rotametrami.

Wczoraj w nocy pokombinowałem trochę z tymi przepływami (tu przydławiłem, tu odkręciłem) i udało mi się uzyskać w salonie (który nigdy nie był dogrzany) 22*C - PC pracowała około 5h i przed wyłączeniem GZ 39/36. Czyli nie waliła już 45, ale ta delta to chyba też nie za dobra. Zmieniłem między innymi prędkość pompy obiegowej GZ z I na III.
Wychodzi na to że dobra regulacja by się tu przydała. Problem w tym, że inżynierowie w GALMET nie są za bardzo w stanie określić tych przepływów (w instrukcji też ich nie ma - ani dla DZ ani dla GZ).

Przyznam szczerze że nie mam pomysłu (wiedzy) jak to zasilanie GZ obniżyć - także jak ktoś ma pomysły to niech się dzieli :)
Obecnie chcę ją ustawić pod pracę w nocy, jak będę już miał prąd w strefach - obecnie jest jeszcze budowlany.
Jaja to sa też ze sterownikiem do PC - ma kilkanaście "stref czasowych" w których można uruchamiać i wyłączać PC - problem w tym że to nie działa... przynajmniej ja nie potrafię tego uruchomić, a jakikolwiek kontakt mailowy z producentem sterownika kończy się brakiem odpowiedzi z ich strony :(

No ale póki co walczę z zasilaniem GZ - sugestie, porady są mile widziane :)

Pozdrawiam

ferrit
30-12-2014, 12:14
Czy masz sterownik R420 ? Ja mam taki i mogę pomóc jak to ustawić aby poprawnie działało.

golytm
30-12-2014, 12:27
Hej

Tak - mam R420 z oprogramowaniem w wersji 3.3.

ferrit - jakbyś był w stanie pomóc mi w jego ustawieniu, to będę wisiał piwo :) Męczę się z nim, a pomoc ze strony producenta nie istnieje (potem się dziwią że polskie firmy nie dają sobie rady.)

ferrit
30-12-2014, 12:41
Zobacz na skrzynkę odbiorczą wiadomości.

golytm
30-12-2014, 14:46
@ferrit - dzielki wielkie za ekstra pomoc - zmieniłem na sterowanie pokojowe i faktycznie zaczęła się słuchać zegara po tym jak mi powiedziałeś jak to ustawić. Wielki szacun - wiszę piwo (mogę wysłać, albo zapraszam jeżeli będziesz w okolicy Wro :) )

Szkoda tylko że nie da się niezależnie ustawić maks. temp. zasilania dla CO i CWU...

Sterowanie pompą zatem z grubsza opanowane - pozostaje tylko rozwiązanie problemu tej podłogówki

ferrit
30-12-2014, 15:13
Cieszę się, że pomogłem.

golytm
30-12-2014, 15:38
Tak swoją drogą, myślę że kontrolę temperatury zasilania GZ w zależności od tego czy idze CWU, czy CO można by zrealizować zewnętrznym układem, który by zwierał to złacze "zezwolenie na pracę".

ferrit
30-12-2014, 15:57
Ale po co ? Ja ustawiłem max 50'c (czujnik jest na powrocie GZ). Przy CO osiąga mi na powrocie max 31'c a przy CWU max tyle ile zadana temp w zasobniku czyli ok 47'c. Podziałaj z zaworami na rozdzielaczu podłogówki. Ustaw bieg pompy CO tak aby delta temp GZ była 4..5K. Odkręć wszystkie zawory a potem przykręć tylko te, które pomieszczenia jest za ciepło. Dla CWU ja mam deltę 3.5K. Chcę aby w zasobniku była jak najmniejsza różnica temp bo mam 400L i grzeję tylko 1x/dobę. Napisz co i jak. Możesz u mnie na wykresach podejrzeć jakie mam temp GZ i delty.

golytm
30-12-2014, 16:07
No właśnie ja mam porąbane z regulacją obiegów grzewczych... wczoraj udało mi się osiągnąć 22*C i w momencie gdy PC się wyłączyłą - na powrocie wskazywała 36*C (zasilanie 39*C) więc nie osiągnie tych powiedzmy 50. Wynika ze muszę faktycznie poregulować obiegi. Przy pootwieranych wszystkich na max, przegrzewa mi cały układ, bo zasilanie zaczyna sięgać 45*C i PC sie wylacza a w salonie gdzie jest największy obieg nie można osiągnąć 22*C. Regulacja... musze zdaje sie wymienić rodzielacz na wyposażony w rotametry.
Co do tego zewnetrznego "sterowniczka" to takie moje rozważania do zastosowania w mojej sytuacji :)

aleksus
30-12-2014, 21:35
Zamiast wymiany rozdzielaczy czeka Cie zakup
http://allegro.pl/pirometr-termometr-na-podczerwien-od-33c-do-220c-i4946436526.html
lub czegoś podobnego.
Po regulacji oraz puszczeniu PC w tanich taryfach może spaść temp zasilania podłogi

golytm
30-12-2014, 22:43
Hmm....

aleksus - rozumiem, że z pomocą takiego pirometru będę w stanie dokładniej wyregulować niż na podstawie rotametrów ? Czy zasugerowałeś to jako tańszą alternatywę dla nowych rozdzielaczy ?? :)

aleksus
31-12-2014, 12:01
Duuuuzo tańsza alternatywa :rolleyes:, możesz sobie bez problemu ustawić temp powrotu z podłogowki.

Pyxis
31-12-2014, 12:24
Zamiast wymiany rozdzielaczy czeka Cie zakup
http://allegro.pl/pirometr-termometr-na-podczerwien-od-33c-do-220c-i4946436526.html
lub czegoś podobnego.


Nie wiem jak mial by wyregulowac za pomoca tego czegos. To ma dokladnosc 2K (jak kazdy pirometr do 1500 zl). Chyba dokladniej "na macanke" rury powrotu to ustawi. :)

golytm
31-12-2014, 12:36
Hehe :)

Generalnie zaklepaną mam na następny weekend kamerę termowizyjną więc za jej pomocą może uda mi się to wyregulować. Rozdzielacze i tak muszą być do wymiany, bo jakiekolwiek "skręcenie" tych zaworków powoduje huk pod podłogą.
Z pomocą kolegi ferrita udało mi się zaprogramować w PC czasy - odpowiadające II taryfie, i PC dogrzała mi dom do zadanych 22*C (co prawda zasilanie dalej wysokie, bo parametry były 39,5/36, ale i tak lepiej niż było), ale okazalo się że przez około 5 godz, temp spadła o jakies 1,5 *C. Trochę dużo, więc musze poszukać którędy mi to ucieka - stąd pożyczona kamera termowizyjna na przyszły weekend.

golytm
31-12-2014, 13:40
Ale wracając do podłogówki... regulować powinienem w pierwszej kolejności bazując na wskazaniach rotametrów, czy od razu dobierać temperatury np powrotu z każdego obiegu z osobna ?

AdrianEH
31-12-2014, 14:35
Ja zrobił bym to tak:
- rozkręcić rotametry na pełny przepływ
- przykręcać po 0,1-0,3 l/min w pomieszczeniach, w których jest za ciepło aby mniej więcej temperatura się wyrównała lub osiągła wymagane wstazanie.
Warto mieć chociaż ze 2-3 zwykłe termometry ale z dużą podziałką, postawić obok siebie i zobaczyć czy pokazują to samo bo termometr termometrowi nierówny. Potem przelecieć po pomieszczeniach i pomierzyć temperatury. Taka regulacja pewnie potrwa kilka dni ale potem będziesz miał spokój.

Jeżeli komuś się taka metoda nie podoba to niech nie rzuca bluzgów tylko poda swoją. Obrzucanie się błotem widzę, że jest dość popularne. Ja nie szukam zwady tylko ewentualnej konstruktywnej krytyki, wymiany poglądów i doświadczeń. Życzę wszystkim aby 2014 rok był gorszy od 2015 :D

ezg2014
31-12-2014, 14:36
@egz2014 - jeszcze jedno - gdzie odczytałeś swoją temperaturę zasilania?
Instalator powiedział mi, że temp. na sterowniku to temp. zasilania. Ale po dyskusji w tym wątku zacząłem czytać instrukcję i tam jest napisane, że to temp. wody w obiegu. Więc sam już nie wiem. Dzwoniłem do instalatora , a on że już nie pamięta itp. Przyjedzie do mnie w innej sprawie w przyszłym tygodniu to sprawdzimy.
Moje pompa przy temp. zewn. -7 -10 st. pracowała 7-8 godz. na dobę.

Pyxis
31-12-2014, 15:49
Ja zrobił bym to tak:
- rozkręcić rotametry na pełny przepływ

Metoda dobra, ale trzeba miec rotametry. Kolega wlasnie nie ma i tu jest duzy problem.

golytm
02-01-2015, 14:22
Witam w nowym roku - wszystkiego najlepszego dla wszystkich...

Goście już pojechali, więc mogłem przystąpić do pomiarów i regulacji.
Zacząłem od ustawienia przedziałów w których PC może się uruchamiać (II taryfa - jeszcze jej nie mam, ale wkrótce powinna być) - tak aby stwierdzić czy praca tylko w II taryfie będzie wystarczała na utrzymanie w budynku 22*C. Rozdzielacze pootwierane na maksa - wszystkie obiegi i całe rozdzielacze bez jakichkolwiek "przydławień".
Pomiary robiłem przez dwie godziny pomiędzy 13:00 a 15:00 z próbką co 15 min. Poniższy wykres pokazuje wzrost temp wody w podłogówce. Jak widać w końcowej fazie delta trochę spada, ale i tak wszystko "goni" do 40*C. To tylko 2 godziny. Kiedy pompa pracuje przez całą noc (22-6), to temp zasilania są powyżej 40*C. Macie jakichś pomysł co z tym zrobić? Dodatkowy problem, to fakt, że o 6 rano miałem w salonie (z którego PC zczytuje temperaturę) ok 22,2*C Około godziny 12:00 było już 20,5 *C. Czyli budynek stracił ponad 1,5*C przez 6 godzin - czy to wg Was nie jest za dużo?

296634

Pyxis
02-01-2015, 14:59
Co do temperatury zasilania, to dosyc wysoka. Masz odpowiedni przeplyw na skraplaczu, bo delta niska (to, ze spada wraz ze wzrostem Tz to normalne), ale chyba za malo rurek w podlodze. Jak gesto masz rozlozona podlogowke i ile w sumie mb rury zalane? Jaka grubosc wylewki, bo spadek temperatury o 1,5K przez 6h to baaardzo duzo? Nie doczytalem parametrow ocieplenia i wentylacji jakie masz?

golytm
02-01-2015, 16:08
Co do podłogówki, to położona z pexy wavinowskiej 16mm - kładziona co 20 cm. Łączna długość położonej rury to około 400 mb. Pod podłogówką jest 15 cm styro, na 70% podłóg gdzie jest podłogówka, położony jest gres grubości 10mm + klej do płytek. wylewka była robiona na 5cm. Co do ocieplenia to jest 12 cm styro. Wentylacja... problem polega na tym, że w projekcie jest rekuperator, który ze względów finansowych nie został jeszcze zamontowany. Obecnie wentylacja obsługiwana jest przez kratki nad kominkiem podłączone rurą 200m do szachtu kominowego + kominki w łazienkach i kuchni.

Pyxis
02-01-2015, 16:18
Co do podłogówki, to położona z pexy wavinowskiej 16mm - kładziona co 20 cm. Łączna długość położonej rury to około 400 mb. Pod podłogówką jest 15 cm styro, na 70% podłóg gdzie jest podłogówka, położony jest gres grubości 10mm + klej do płytek. wylewka była robiona na 5cm. Co do ocieplenia to jest 12 cm styro. Wentylacja... problem polega na tym, że w projekcie jest rekuperator, który ze względów finansowych nie został jeszcze zamontowany. Obecnie wentylacja obsługiwana jest przez kratki nad kominkiem podłączone rurą 200m do szachtu kominowego + kominki w łazienkach i kuchni.

Czyli "zgadlem". Masz za malo rury w wylewce i niestety Tzasilania musi byc wysoka. Na taka powierzchnie i moc pompy powinienes tej rury w wylewce miec praktycznie 2x wiecej i wtedy mial bys max 31-32*C. Z tym nic juz nie zrobisz.
"Zagadlem" tez z gruboscia wylewki. Jest za cienka na grzanie akumulacyjne, tym bardziej, ze ocieplenie masz takie sobie (nie daj Boze jeszcze na scianach z jakiegos Porothermu) i prowizoryczna wntylacje. To daje w efekcie duze wahania temperatury. Ona szybko rosnie po wlaczeniu pompy (co widac na wykresie), ale jeszcze szybciej spada. I pewnie tym szybciej im wiecej czasu minelo od wylaczenia CO.

ferrit
02-01-2015, 16:24
Jak duży masz dom ? Jaką dużą mas PC ? 400 mb w sumie podłogówki, to dość mało. Może taka mała ilość się szybko nagrzewa, PC jest dość mocna a woda w rurkach nie nadążą oddać ciepła do posadzki. Spróbuj na 1 dzień zamknąć wszystkie wywiewy wentylacji i zobacz czy wolniej schładza się dom. Czy po wyłączeniu PC po tych 2 godzinach grzania temp w domu dalej rosła ? Większość osób co nie miała liczonej OZC i rozstawu rurek w podłogach dla świętego spokoju dawała rozstaw w pokojach co 15 cm a w łazienkach co 10 cm. To w Twoim wypadku prawie podwoiłoby ilość rurek w podłogówce no i obniżyło temp zasilania jej.

mar1173
02-01-2015, 16:24
Za mało rurki w podłodze do PC 7kW więc i zasilanie musi być wyższe. 5cm wylewki też nie za bogato do grzania akumulacyjnego. Spadek temperatury świadczy o zbyt dużej wentylacji lub dziurawym domu, brakach w izolacji albo i jedno i drugie. Spadki temperatury dużo za duże.

golytm
02-01-2015, 16:27
No to dobre wieści na nowy rok :/
Co do ubytków temperatury w budynku to podobne są jak podgrzeję się grzejnikami (podłączone do kominka z PW). Więc taki szybki spadek temperatury moze wynikać z tej wentylacji, plus mostków itp - na przyszły weekend będę miał kamerę termowizyjną i będę dokładnie wiedział.
A co do pojemności podłogówki itp. czy wg Ciebie sytuacje mogłoby polepszyć włączenie w obieg grzania ściennego w dwóch łazienkach (nie są jeszcze wykończone i mogę zamontować rury w ścianach). Jest jakieś możliwe wyjście z tej sytuacji ?

golytm
02-01-2015, 16:29
dom 112 m^2 uzytkowej. PC 6,8 kW

Pyxis
02-01-2015, 16:31
Zwiekszenie mocy GZ poprzez wlaczenie sciennego na pewno wplynie korzystnie na caly uklad, ale nie rozwiaze sytuacji.

AdrianEH
02-01-2015, 16:35
Nie wiem kto położył rurki co 20 cm ale go poniosło. Zrobiona podłogówka bez rotametrów. Nie wiem czy naciskałeś instalatora na oszczędności czy on sam to zaproponował ale nic tu się nie zgadza... Niestety

ferrit
02-01-2015, 16:36
Podłogówki pewnie do dołożysz już ale możesz w pokojach, gdzie jest chłodniej dołożyć ścienne zwiększając ilość rurek. Przy okazji zmiany rozdzielaczy na nowe z rotametrami. Przemyśl to. Ja też mam 2 ściany z ogrzewaniem ściennym - tam w pokojach są panele i dlatego dodatkowo dołożyłem ścienne. Te pętle oraz grzejniki teraz też odkręć.

golytm
02-01-2015, 16:41
Grzejniki mam podłaczone tylko do kominka z PC. Jak grzałem tylko kominkiem, to temp z budynku też mi uciekała w takim samym tempie jak po grzaniu podłogą, więc budynek gdzieś gubi.

golytm
02-01-2015, 16:50
Nie wiem czy to cokolwiek może pokazać, ale termometr przyklejony do podłogi pokazuje że ma ona 25*C (2:50 od ostatniego podgrzewania - przy czym było ono przerwane przy tym jak PC wskazywała 21*C w salonie). W salonie (w którym jest ten termomentr na podłodze jest obecnie 21*C

golytm
03-01-2015, 18:04
Witam.

Podłamany trochę wczorajszą dyskusją w wątku postanowiłem trochę pomierzyć temperatury. Nie skupiałem się na temp zasilania i powrotu, bo to już stwierdzone że są za wysokie. Śledziłem za to temperaturę posadzki, wskazywaną przez termometr w salonie, oraz odczytywaną przez czujnik pokojowy PC.
Przed przystąpieniem do testów, zgodnie z sugestią kolegi ferrita zaślepiłem wentylację - dokładnie tą moją rurę 200mm, która tymczasowo spełnia rolę wentylacji. Średnia temperatura posadzki wyznaczona była na podstawie dwóch termometrów przyklejonych do podłogi w dwóch subiektywnie dobranych miejscach - najcieplejszym i najchłodniejszym. Nie udało mi się zachować równych odstępów próbkowania pomiarów (między 4:00 a 6:00 rano brak pomiarów - usnąłem :) co widać na wykresie). PC ustawiłem aby dogrzewała w przedziałach w których jest II taryfa - czyli 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Histereza na PC: 21,8-22,2 *C
Wyniki liczbowe wraz z wykresem załączone poniżej.
Wg mnie dają mi trochę optymizmu, bo temp w domu nie spadła tak jak ostatnio i oscylowała wokół zadanej temp na PC. Czy na tej podstawie mogę wierzyć, że mam chociaż trochę akumulacyjności w budynku (podłodze) ?
Mam do dyspozycji jeszcze około 24 m^2 niezatynkowanych ścian w łazienkach i zastanawiam się czy jeżeli położyłbym na nich ogrzewanie ścienne + 2 drabinki, to zwiększyłoby pojemność GZ i przez to zmniejszyło temp zasilania i powrotu?
Proszę o wszelkie sugestie.
296991

Pyxis
03-01-2015, 19:37
Wykres wyglada tak,jak sie tego mozna bylo spodziewac. Mala masa wylewki powoduje jej nagrzanie sie do sporej temperatury. U mnie taka temperatura posadzki zadana jest dla -20*C i temp wewnetrznej nie nizszej niz 22*C (wylewka cemantowa 8-9cm i rurki co 10-15cm).

Oczywiscie akumulacyjnosc jest, ale byc moze bedziesz dla komfortu musial pompe w chlodniejsze dni puscic np na 2h dodatkowo w drogim pradzie, zeby nie bylo znacznych wahan temperatury powietrza.

Ogrzewanie scienne nieco poprawi sytuacje, ale zagrzeje raczej same tylko lazienki, co w sumie nie jest glupim pomyslem. Ja bym teraz u siebie w lazienkach bardzo mocno zastanowil sie nad orurowaniem jednej sciany. Drabinki mam i swietnie sie sprawdzaja jako suszarka na reczniki. Dogrzewaja raczej symbolicznie, ale tez zawsze cos.

golytm
03-01-2015, 19:49
Dzięki Pyxis za odpowiedź.
Generalnie na chwilę obecną to dla nas nawet trochę za ciepło :) Liczę się z tym, że grzanie w przytoczonych godzinach może nie wystarczyć, no ale już trudno - nie zmienię płyty pod nogami. Co do ogrzewania ściennego, to pomyślałem o jego założeniu przede wszystkim w celu obniżenia temperatury zasilania (zakładam że to pomoże - mam rację ?), bo 41 pod koniec taryfy to zdecydowanie za dużo.
Przyszedł też czas zdaje się na rekuperację, bo ta tymczasowa wentylacja, to mi dom na drugą stronę przekręci :)
A tak swoją drogą... te drabinki to lepiej byłoby wpiąć w szereg z ogrzewaniem ściennym czy równolegle ?

Pyxis
03-01-2015, 20:47
Pewnie nieco Tz obnizy, ale to nie beda zadne cuda. No i oczywiscie w lazienkach bedzie znacznie cieplej. Jesli na podwyzszaniu tam temperatury Ci nie zalezy, to nie wiem czy jest sens. Szkoda ladowac kase w cos, czego nie bedziesz uzywal.

Ja bym wpial drabinki rownolegle jako osobna sekcje na rozdzielczu. Bedzie wieksza mozliwosc regulacji. Niezaleznie.

golytm
03-01-2015, 20:58
W jednej na pewno mi zależy - jest w niej wyczuwalnie chłodniej. Ponieważ nie mam jeszcze zrobionych ścian, to raczej to zrobię. No i nie będę ukrywał, że chciałbym mimo wszystko poprawić parametry pracy PC.

ferrit
03-01-2015, 22:05
Ja też mam wylewkę 5 cm i jakoś sobie radzi. Jak radzi Pyxis drabinki jako osobne obwody do rozdzielcza. Też tak mam. Daj jak najwięcej ściennego. Może warto dołożyć dodatkowy rozdzielacz np z jakiegoś trójnika z głównej rury zasilające od PC i d oniego tylko obwody ściennego ogrzewania.

golytm
04-01-2015, 15:53
Dzięki ferrit za podtrzymywanie na duchu :)
Generalnie wydaje mi się że jak wszystko będzie wyregulowane - nie będzie źle. Dołożę na razie pętle w łązienkach, bo tam nie mam nic na ścianach i może obniży mi się temp zasilania.
Tak czy inaczej po ustawieniu jej na II taryfę i poregulowaniu wstępnym temperatur, od 30.12.2014 zżarła mi 123kWh - więc jest całkiem dobrze. Myślę że jak dodam rekuperator, to ustabilizuje mi trochę różnice temperatur.
Tak swoją drogą ferrit, widze że masz założony ciepłomierz - nie stawia Ci zbytniego oporu w przepływie ? bo rozumiem, że masz go na rurach podłączonych do rozdzielaczy... u mnie to są rury 28, a standardowy ciepłomierz zadaje się ma mniejszy przekrój...

ferrit
04-01-2015, 16:31
Dla porównania u mnie do dziś ponad 70 kWh. Mam założony ciepłomierz 3/4' o przepływie 2,5m3. Tak wzrosły opory instalacji tak, że delta GZ wzrosła mi o 1K. To niewiele. Ciepłomierz mam na zasilaniu, nie montowałem redukcji powrotu aby nie zwiększać oporu instalacji. Rury też mam CU28. Mam też małą pompę obiegową CO 25/6.

golytm
05-01-2015, 16:58
Hej.

Zacząłem sie zastanawiać nad buforem... Miało by to jakichś sens w moim przypadku ?

rwojtek
05-01-2015, 17:02
Pod warunkiem,że masz mocno przewymiarowaną pompę.

rwojtek
05-01-2015, 17:04
Popracuj nad szczelnością budynku + wentylacja, a potem szukaj gdzie sp...la ciepło.

golytm
05-01-2015, 17:23
No szukam, szukam - w weekend powinienem mieć kamerę termowizyjna...
Swoja droga mam wrażenie że mimo wszystko podłoga zbyt szybko oddaje ciepło - i tutaj wpadł mi do głowy bufor - obracał by wodę w I taryfie, podgrzewany byłby w II.
Pompę mam 6,8 kWh - więc pewnie za mała, żeby taki bufor miał wystarczająco energi do oddania.

rwojtek
05-01-2015, 17:27
Więc jest zbędny, bo i tak musiałby grzać wodę do wyższej temperatury. Szukaj sposobów jak zmniejszyć obciążenie cieplne.

Pyxis
05-01-2015, 18:44
Szukaj sposobów jak zmniejszyć obciążenie cieplne.

To wlasnie chyba najlepsza droga na poprawienie calej sytuacji.

wihajster
05-01-2015, 21:40
Hej.
Zacząłem sie zastanawiać nad buforem... Miało by to jakichś sens w moim przypadku ?
Żadnego sensu nie będzie miał bufor w Twoim przypadku. Na pewno nie ze sterowaniem pokojowym.

PS. Masz taką pompę jak poniżej?

golytm
05-01-2015, 21:56
Dokładnie taką jak na zdjęciu...

wihajster
05-01-2015, 22:08
A jeszcze pytanie, gdzie masz kotłownię, w piwnicy?
Tak pytam z ciekawości, bo trochę dokuczliwe dźwięki to cudo wydaje podczas pracy...

golytm
05-01-2015, 22:20
Kotłownię mam w centrum domu - parterówka bez podpiwniczenia, więc coś wiem na temat jej "spokojnej" pracy :)

wihajster
05-01-2015, 22:29
Powiem tak: nawet vieśman jej nie dorównuje pod względem hałasu...
Gąbki tłumiące na nic się zdają bo zupełnie nie w tym problem, ale skąd mieli wiedzieć Panowie Inżynierowie...
:(
Bardzo zły PR dla polskiej myśli technicznej, czym jestem bardzo zasmucony bo kładzie się cieniem na całej Polsce. Nie tylko na Głubczycach...

golytm
05-01-2015, 22:52
Zgodze się z Tobą... Ja ją kupiłem, bo miałem ją dostępną po naprawdę niskiej cenie... co nie zmienia faktu że jest mało kulturalna...
Ja osobiście nie wiem z czego to może wynikać, bo z tego co wiem, to te sprężarki które Galmet pakuje, są dość popularne wśród innych producentów...
Fakt też że jakiekolwiek pytanie (przynajmniej w moim przypadku) stosowane do Galmetu kończyło się bardzo lakonicznymi odpowiedziami, typu "powinno działać". A instrukcja od urządzenia to w zasadzie temat dla kabaretu....
No ale nie narzekam - bo ją mam ;)

Zigobar
05-01-2015, 22:59
Powiem tak: nawet vieśman jej nie dorównuje pod względem hałasu...
Gąbki tłumiące na nic się zdają bo zupełnie nie w tym problem, ale skąd mieli wiedzieć Panowie Inżynierowie...
:(

Napiszesz jakie błędy popełnili?
Jaka tam faktycznie siedzi sprężarka?

wihajster
05-01-2015, 23:05
Napiszesz jakie błędy popełnili?
Jaka tam faktycznie siedzi sprężarka?

Ale Galmet mi za te porady nie zapłaci, to po co strzępić język? ;)
Mam pracować charytatywnie? ;)

A co mi tam, błędy to sprężarka na sztywno do korpusu, nieciekawie połączony układ chłodniczy, bez żadnej kompensacji drgań (mieli inne ważniejsze priorytety zapewne), i jeszcze parę "niuansów" i smaczków, których już za darmochę nie oddam.

A sprężarka tam siedzi bardzo dobra, serii ZH.

golytm
05-01-2015, 23:12
U mnie przyłącza to nigdy pionu nie widziały na przykład....

ezg2014
05-01-2015, 23:26
Po uruchomieniu mojej pompy Galmet byłem przerażony jej głośnością. Instalator powiedział, że pompa polska i tania itp. iże mnie ostrzegał. Zacząłem szukać rozwiązania. W instrukcji jest lakoniczny wpis o giętkich przewodach , które łączą wyjścia GZ i DZ w pompie z resztą instalacji. U mnie założono zwykle matalowe rury. Instalator twierdził, że tak może być i że to nie powód. Skontaktowalem się z Galmetem i usłyszałem, że instalator chciał zaoszczędzić kilka stów na gumowych wężach i że to pomoże. Instalator twierdził, że takie węże są nieobowiązkowe itp. Skończyło się awanturą. Ostatecznie węże zmienił inny instalator. Pompa nadal jest głośna , ale tylko w kotłowni, która jest niepołaczona z domem. W domu cicho.

wihajster
05-01-2015, 23:36
(...)Instalator twierdził, że tak może być i że to nie powód. Skontaktowalem się z Galmetem i usłyszałem, że instalator chciał zaoszczędzić kilka stów na gumowych wężach i że to pomoże. Instalator twierdził, że takie węże są nieobowiązkowe itp. Skończyło się awanturą. Ostatecznie węże zmienił inny instalator. Pompa nadal jest głośna , ale tylko w kotłowni, która jest niepołaczona z domem. W domu cicho.

Bo nie jest problemem przenoszenie drgań z wnętrza pompy przez przyłącza hydrauliczne, tylko przez obudowę. Cała obudowa rezonuje i przenosi dalej drgania do powietrza co już w zasadzie kończy zabawę...

Pierwszy instalator miał rację. Galmet tylko odbijał piłeczkę, ale piłeczka dziwnie wraca.

Ta pompa mimo najbardziej wyszukanych węży elastycznych nie będzie cichsza.
Tak jak pisałem na początku, nie to jest problemem, i chyba już w poprzednich wpisach wyjaśniłem w czym problem.

Zigobar
06-01-2015, 00:02
A co mi tam, błędy to sprężarka na sztywno do korpusu, nieciekawie połączony układ chłodniczy, bez żadnej kompensacji drgań (mieli inne ważniejsze priorytety zapewne), i jeszcze parę "niuansów" i smaczków, których już za darmochę nie oddam.

Mają oryginalne podejście do tematu:).

Rotan
06-01-2015, 00:10
Mają oryginalne podejście do tematu:).

Ludzie nie rozumieją skąd się to ciepło bierze.
Zawsze można wytłumaczyć że z hałasu. ;)

golytm
06-01-2015, 00:37
Z samego hałasu bezpośrednio może nie, ale z drgań to trochę energii pewnie by się zebrało ;)
Ale fakt... trochę tego nie rozumiem i nawet ubolewam... robią konstrukcję, wsadzają dobą sprężarkę a o reszcie nawet nie pomyślą - od gabarytów, przez hałas a na sterowaniu skończywszy. Moim zdaniem Galmet traktując to trochę po macoszemu traci na wizerunku i szansie wypuszczenia fajniejszego produktu.
Pamiętam jak dzwoniłem do Galmetu, że chciałbym podłączyć przewód do złącza którym można zewnętrznie blokowac/zezwalać na pracę pompy (złacze zamknięte w zaplombowanej skrzynce wewnątrz) - odpowiedź - mam sobie odplombować i podpiąc... a urządzenie na gwarancji było....

golytm
06-01-2015, 14:00
Pytanie dotyczące górnego źródła: czy macie zamontowane dodatkową pompkę na GZ, czy pompa obiegowa zamontowana wewnątrz PC zapewnia odpowiednia Wam przepływ ?

ferrit
06-01-2015, 14:21
Ja mam tylko 1 szt dla całej podłogówki.

Pyxis
06-01-2015, 14:25
Ja tez opedzam 1 szt dwie kondygnacje.

kkdarch
06-01-2015, 20:16
Pytanie dotyczące górnego źródła: czy macie zamontowane dodatkową pompkę na GZ, czy pompa obiegowa zamontowana wewnątrz PC zapewnia odpowiednia Wam przepływ ?
Jedna na dwie kondygnacje i delta 6*C.Gdybym zdemontował ciepłomierz byłoby pewnie mniej(najbardziej blokują te śmieszne gniazda czujników skutecznie zmniejszające przepływ).