PDA

Zobacz pełną wersję : Założenia projektowe do ocieplenia domu - weryfikacja błędów



MatixL
29-12-2014, 11:32
Poniżej przestawiam szkic wykonania izolacji mojego domu z piwnicą.
Plan jest taki
Piwnica - 12 cm XPS ( już przyklejony)
mury - 20 cm styro ( prawdopodobnie grafit ale jeszcze nie zdecydowałem)
skosy część mieszkalna 40 cm wełny
strop poddasza 40 cm wełny
skosy strychu 20 cm wełny.

- podłoga parter 4 cm pod podłogówkę
- podłoga poddasze 8 cm ( muszę ukryć rury od WM)


Moja wątpliwość to tzw cokolik na łączniu izolacji piwnicy z izolacją ścian.
Przy takich założeniach różnica grubości to 8 cm . Czy to aby nie za dużo ?
Może warto odkopać część piwnicy np na głebokość 0,5m i dołożyć z 5cm xps ? Wtedy cokolik będzie 3 cm?
Co o tym myślicie ?

czy reszta założeń jest ok ? chciałbym aby wełna ze skosów poddasza użytkowego łączyła się z izolacją ścian. W tym celu planuję ocieplić ściany boczne kilka cm ponad poziom murłaty i dodatkowo ''podkleić ' wełnę ze styropianem pianką z pistoletu. Czy założenia są ok ?

295991

mxxxx
30-12-2014, 05:03
ad1. kapinos 8cm nikomu przeszkadzać nie będzie, ale skoro chce ci się kopać to przyklejaj te dodatkowe 5cm
ad2. im lepiej wykonasz styk izolacji ściany z dachem tym będzie lepiej dla twojego portfela

surgi22
01-01-2015, 10:28
Piwnica ogrzewana czy nie ?

מרכבה
01-01-2015, 19:53
Jeśli izolacja ma być ok, to potrzeba zrobić odkop domu.. nie widzę innego sensownego wyjścia przy dobrej izolacji..
nie można dojechać tylko do gruntu i koniec... trzeba niżej.. do poziomu posadowienia ławy najlepiej.

MatixL
02-01-2015, 10:17
tak piwnica grzana do około 18 - 19 stopni. Garaż chyba zostanie nie ogrzewany - ewentualnie dodatkowy kaloryfer elektryczny na mega duże mrozy.

Kurcze odkopać cały dom na ponad 2 metry do poziomu posadowienia ław to za duże zadanie w tym momencie...Musi starczyć te 12cm xps a odkopać mogę max 50-70 cm. Wiem że to mało ale niestety ten błąd już został popełniony ( 12 cm na piwnicę ) a cały wykop jest już zasypany. Ręczna robota i kopanie 50 cm na około dużo nie pomogą ale to zawsze coś.

/a co jakby dołożyć po 10 cm wewnątrz piwnicy na ściany? wiem że będzie ryzyko skraplania wody między izolacją wewnętrzną a ścianą ale to tylko piwnica/


Kolejne pytanie to montaż okien z licem budynku a 30 cm styro. Czy to jest wykonalne ? Wiem że wszyscy sugerują montaż mowo przy tej grubości ocieplenia ale czy to jedyny sposób ? Jeśli tak to czy możliwe jest ocieplenie o różnej grubości - tzn 20 cm koło okien ale zmiana na 30 cm ocieplenia z odsunięciem kilkanaście cm od ramy okna żeby nie blokować światła ?

מרכבה
02-01-2015, 12:08
może coś w stylu opaski przeciw wysadzionowej, jej zadanie to utrzymanie temp gruntu na odpowiednim poziomie ...
stąd nie było by pewnie źle .. i dużo prościej ..


Kolejne pytanie to montaż okien z licem budynku a 30 cm styro. Czy to jest wykonalne pasuje już zamontować w izolacji termicznej, w wątku o oknach (ciepły montaż...) jest moje wyliczenie ile co daje ..na pewno przy 30cm izolacji potrzeba zrobić to bardzo dobrze ..

MatixL
02-01-2015, 13:11
może coś w stylu opaski przeciw wysadzionowej, jej zadanie to utrzymanie temp gruntu na odpowiednim poziomie ...
stąd nie było by pewnie źle .. i dużo prościej ..

muszę o tym poczytać bo nie bardzo wiem czego użyć i jak do końca to działa... W tym momencie dom obsypany piaskiem na szerokości ok 50cm piasek taki że można by z niego tynki robić.
co do montażu okien to i tak się pewnie skończy na konsolach albo mowo

מרכבה
02-01-2015, 16:26
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296578&d=1420196235&thumb=0 ale tu masz jakąś izolację ?
bo jakoś widać że chyba jakieś 8cm jest na ścianach piwnicy ..

MatixL
02-01-2015, 16:32
Tu jest wlasnie 12cm xps i na to folia kubelkowa.

מרכבה
02-01-2015, 16:33
ale jak głęboko ? 12cm nie było by aż takie złe .. można dodać 1,2 ,1,5m opaski
30-50cm pod poziomem gruntu .. celem właśnie dodatkowej izolacji .. gruntowej ..

MatixL
08-01-2015, 13:52
Do samego posadowienia ław czyli ponad 2 metry do dołu na całej powierzchni ścian piwnicy 12 cm do okola. Mogę odkopać 50cm i dokleić opaskę 10cm grubości na około. Ale kopać 1,2 czy1,5 metra nie da rady, będzie się obsypywać wszystko bo to świeży piasek, max 50 cm lepsze to niż nic czy dać sobie na spokój i dalej jechać już 30 a na dole niestety zostawić 12?

296677

MatixL
08-01-2015, 13:55
Do samego posadowienia ław czyli ponad 2 metry do dołu na całej powierzchni ścian piwnicy 12 cm do okola. Mogę odkopać 50cm i dokleić opaskę 10cm grubości na około. Ale kopać 1,2 czy1,5 metra nie da rady, będzie się obsypywać wszystko bo to świeży piasek, max 50 cm lepsze to niż nic czy dać sobie na spokój i dalej jechać już 30 a na dole niestety zostawić 12?

297790

Sapa
14-02-2015, 21:26
A pozwolę się zapytać jaka robisz izolację pod posadzką w piwnicy skoro jest ogrzewana? Sam zaczynam budowę podpiwniczonego domku gdzie najprawdopodobniej będzie również w piwnicy podłogówka i zastanawiam się ile należy dać ocieplenia, pozostałe założenia z ociepleniem w zasadzie identyczne jak u Ciebie.

DSQ
15-02-2015, 01:05
Grunt na tej głębokości ma prawie 10 stopni przez cały rok, więc to nie jest porównywalne do przegrody zewnętrznej gdzie delta wynosi +20/-20 obliczeniowo. Normalnie 10 cm styropianu w posadzce ogrzewanej piwnicy to już jest wypas bo delta wynosi +20/+10, ale jeżeli jest podłogowka, czyli +29/+10 to już może warto dołożyć nawet do 20 cm żeby nie grzać wnętrza ziemi zanadto.