PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie serwisowe pieca gazowego Buderus G124



wojtekm83
29-12-2014, 12:53
Posiadam piec jak w temacie wiadomości. Podłączony jest do niego zewnętrzny (na elewacji budynku) czujnik temperatury. Nie mam pomiaru temperatury wewnątrz budynku.

Mam jeden obieg grzewczy oraz ogrzewam nim ciepłą wodę użytkową.

Temperatura jaką chcę uzyskać w budynku to 19-20 oC

Problem jest następujący. Przy temperaturze zewnętrznej (na dworze) ok 10 oC, temperaturę dnia ustawiam na piecu na ok 17 oC. W takim układzie osiągam temperaturę w domu ok 19-20 oC - grzejniki maksymalnie rozkręcone. Natomiast, gdy temperatura powietrza na dworze spadnie (przykładowo do -10oC), to piec zaczyna bardzo mocno grzać. Muszę wtedy zmniejszyć temp. dnia na sterowniku pieca do minimum czyli 11oC lub nawet włączam 'noc' aby temp. była ustawiona na 10oC (minimum na noc). Nawet w takim przypadku piec tak mocno grzeje, że przykręcam pokrętła bezpośrednio przy grzejnikach. Po przykręceniu grzejników, temp. w domu spokojnie osiąga w takich warunkach 20 oC

Moje teraźniejsze ustawienia serwisowe to:

1. izolacja budynku: 2
2. temperatura projektowa: 75 oC
3. offset: 0
4. logika pompy 45 oC
5. max temp. wyłączenia: 75 oC
6. mróz od 10 oC

Wersja sterownika to: 211

Powyższe ustawienia zostały skonfigurowane przez pracownika firmy, w której zakupiony został piec. Miało to miejsce kilkanaście lat temu podczas montażu pieca.

Proszę o wskazówki, które wartości ustawień serwisowych poprawić, abym nie musiał zmieniać ręcznie ustawień temperatury dnia przy większej zmianie temperatury zewnętrznej.

wojtekm83
02-01-2015, 16:09
W związku z natłokiem odpowiedzi na moje pytanie i ja sam wezmę udział w dyskusji.
Postanowiłem empirycznie wziąć się do ustawień.
Zatem:
- temperatura na dworze to ok + (3-5) oC
- w powyższych warunkach atmosferycznych zmieniłem ustawienia serwisowe pieca. Teraz są one takie:

1. izolacja budynku: 3 (budynek b.dobrze ocieplony)
2. temperatura projektowa: 43 oC
3. offset: 0
4. logika pompy 45 oC
5. max temp. wyłączenia: 75 oC
6. mróz od 3 oC

- temperaturę dnia ustawiłem w piecu na 20 oC, nocy na 19 oC.

Przy rozkręconych maksymalnie grzejnikach, temperatura w domu to 19-20 oC więc taka jaką chcę uzyskać.

Teraz czekam na przymrozki, aby sprawdzić jak zachowa się piec przy minusowych temperaturach.

wojtekm83
11-01-2015, 21:23
Tym razem szybkie pytanie dot. pieca Buderus g124
Na co wpływa parametr "Izolacja budynku". Wartości są następujące:
1. słabo ocieplony
2. normalnie ocieplony
3. dobrze ocielony budynek

Adam626
11-01-2015, 21:40
Wojtek jest to opisane w instrukcji do buderusa gb072, poszukaj. To parametr który mówi w ile godzin od zmiany temperatury na zewnątrz zacznie mieć ona wpływ na temperature w środku.

wojtekm83
13-01-2015, 13:57
Dzięki za odpowiedź. P.S. W instrukcji do buderusa gb072 nie znalazłem jednak wytłumaczenia parametru 'izolacji budynku'.

Mam teraz taki problem:
Dzień (czyli ciepłą wodę) na piecu ustawiony mam od godz.18:00 do godz. 22:00. Po przejściu na tryb nocny, krzywa ogrzewania ma takie wartości, że piec praktycznie nie ogrzewa budynku. Mianowicie dla temp. zewn. wynoszącej 10oC 'grzeje' do 5oC, dla temp. zewn. 0oC grzeje do 5oC a dla temp. zew. -10oC grzeje do 11oC.
W ciągu dnia krzywa wygląda następująco: dla 10oC jest 32oC, dla 0oC jest 41oC a dla -10oC grzeje do 48oC.

Myślałem, że problem jest z ustawienie 'izolacji budynku' na poziom 3. Zmieniłem więc na wartość 2, ale już drugi poranek obudziłem się z zimnymi kaloryferami (po 8 godzinach od przełączenia na noc, krzywa była jak powyżej dla nocy).

Wspomnę, że temperaturę dla dnia ustawioną mam 20oC, a noc 19 oC.

Dołączam link z ustawieniami pieca. Może ktoś wyłapie jakiś parametr, który pomijam, i przez który piec nie chce grzać w trybie nocy.
https://www.dropbox.com/s/sqy4jivrdp1irvf/2015-01-13%2013.24.25.mp4?dl=0

BrodowskiG
13-01-2015, 14:14
izolacja budynku to zapewne cos powiązane z jego bezwładnością, wpływa na szybkość reakcji kotła na zmianę temp. zewnętrznej

Adam626
14-01-2015, 01:03
Dzięki za odpowiedź. P.S. W instrukcji do buderusa gb072 nie znalazłem jednak wytłumaczenia parametru 'izolacji budynku'.

Przepraszam, pomyliłem się. Jest to opisane w instrukcji Kontrolera Buderus RC35 strona 30
https://www.google.pl/webhp?tab=ww&#q=buderus+rc35+pdf - pierwszy plik