PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z roszeniem okien



MWM
29-12-2014, 19:29
Witam,
Podczas świątecznej dyskusji rodzinnej przy stole, pojawił się pewien temat, który obiecałem, że poruszę na forum.
Liczę na opinię ludzi, którzy spotykają się z tym na co dzień albo mieli takie problemy.
Moja rodzina założyła sobie okna na pakiecie trój szybowym. Jakiś model firmy DR...X.
Poniżej przykładowe zdjęcia.
Na wszystkich oknach mają taki sam problem, jedynie większy lub mniejszy.
Do południa okna są zawsze w połowie zaroszone jak widać na zdjęciach...
Zareklamowali to u producenta ale reklamacja została odrzucona.
Dystrybutor powiedział, że zawsze tak jest na oknach trójszybowych z dobrą izolacją.
Co o tym myślicie?
296057
296058
296059

MMichal
29-12-2014, 20:29
Witam

Nie wdając się w szczegóły tak właśnie jest.

Pozdrawiam

מרכבה
29-12-2014, 20:47
e takie roszenie to ja rozumie, akurat to jest pozytywne, ponieważ znaczy tyle że ciepło nie nagrzewa na tyle szyby
aby ona nie chciała być zaparowana, idealnie było by jeśli dokładnie całe okno by tak wyglądało, może mniej widać ...
ale to jest najbardziej, z najbardziej prostych dowodów że ciepło z domu ucieka w nikłym procencie.
Czemu tak ? ponieważ od środka klin konwekcyjny dołem zwiększa izolacyjność okna, stąd na zewnątrz odbija się to
mniejszym nagrzewaniem się szyby od strat .. górą od środka szyba dostaje więcej ciepła .. przez co analogicznie więcej go jest
na zewnątrz... stąd nie masz u góry, lub całego okna .. bo jeszcze to mistrzostwo świata nie jest ..
jak pisałem .. całe jeśli było by zaparowane to git..
zresztą widać że ramka szybowa lekko zaburza ten stan rzeczy, stąd nie masz całej szyby dołem zaparowanej...

oczywiście od środka takie zaparowanie = marne okno, marny gospodarz i marna wentylacja .. nie wiadomo w tedy co marniejsze..
przeważnie gospodarz i wentylacja ..

nk
29-12-2014, 20:53
Oroszenie bierze się z wykroplenia wilgoci. Jeśli te pakiety były wypełnione gazem inertnym: argonem, kryptonem, to wilgoci tam nie powinno być, te gazy powinny być suche. Co więcej, w pakietach są stosowane wkładki z środkami suszącymi - np. żel krzemionkowy. Nie wyobrażam sobie, żeby taka reklamacja mogła być odrzucona. Zachęcam, aby walczyć dalej.

EDIT: To oroszenie jest wewnątrz pakietu czy na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna, bo już zgłupiałem?

pawel2905
29-12-2014, 21:10
Witam

Nie wdając się w szczegóły tak właśnie jest.

Pozdrawiam
popieram przedmówce nie wchodząc w szczegóły to zjawisko występuję i tyle to oznaka na + nie na - jeśli występuje od zewnątrz
jeśli od środka to źle i tyle

MWM
29-12-2014, 23:14
Oroszenie bierze się z wykroplenia wilgoci. Jeśli te pakiety były wypełnione gazem inertnym: argonem, kryptonem, to wilgoci tam nie powinno być, te gazy powinny być suche. Co więcej, w pakietach są stosowane wkładki z środkami suszącymi - np. żel krzemionkowy. Nie wyobrażam sobie, żeby taka reklamacja mogła być odrzucona. Zachęcam, aby walczyć dalej.

EDIT: To oroszenie jest wewnątrz pakietu czy na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna, bo już zgłupiałem?

To oroszenie występuje na ZEWNĄTRZ okien.

nikt ważny
29-12-2014, 23:48
a autora postu nie dziwi poranna rosa na szybach auta ? ;)
Jest dobrze i tak ma być :)

stary
30-12-2014, 00:28
Oroszenie bierze się z wykroplenia wilgoci. Jeśli te pakiety były wypełnione gazem inertnym: argonem, kryptonem, to wilgoci tam nie powinno być, te gazy powinny być suche. Co więcej, w pakietach są stosowane wkładki z środkami suszącymi - np. żel krzemionkowy. Nie wyobrażam sobie, żeby taka reklamacja mogła być odrzucona. Zachęcam, aby walczyć dalej.

EDIT: To oroszenie jest wewnątrz pakietu czy na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okna, bo już zgłupiałem?
Najpierw zachęta do walki, następnie pytanie: to w sumie gdzie ta rosa?
Jaka różnica skoro i tak napisanych bzdur nie edytujemy....
Zdecydowanie zalecam głębsze zastanowienie przed udzielaniem porad tego typu :cool:
Temat był wielokrotnie wałkowany, do znudzenia.
Zgodnie z "Kryteria Techniczne nr 20/S" z 15-12-2010 pkt. 4.13.4 - Zewnętrzna kondensacja
"Skraplanie pary wodnej pojawiające się na zewnętrznych powierzchniach szyb zwróconych do wnętrza pomieszczenia lub na zewnątrz budynku jest naturalnym zjawiskiem występującym przy podwyższonej wilgotności powietrza i temperaturze szkła niższej od otaczającego powietrza. (wg p.C.3 PN-EN 1279-1) "
Proponuję poszukać tej broszury w necie, wówczas wiele zjawisk dotyczących szyb będzie czytelniejszych i łatwiejszych do zaakceptowania...:)

Nefer
30-12-2014, 00:39
Proponuję obniżyć wilgotność na zewnątrz :)

מרכבה
30-12-2014, 07:14
Proponuję obniżyć wilgotność na zewnątrz :lol2: dobre
teraz już jest bardzo niska, im więcej na - tym suszej ..

MWM
30-12-2014, 08:30
Najpierw zachęta do walki, następnie pytanie: to w sumie gdzie ta rosa?
Jaka różnica skoro i tak napisanych bzdur nie edytujemy....
Zdecydowanie zalecam głębsze zastanowienie przed udzielaniem porad tego typu :cool:
Temat był wielokrotnie wałkowany, do znudzenia.
Zgodnie z "Kryteria Techniczne nr 20/S" z 15-12-2010 pkt. 4.13.4 - Zewnętrzna kondensacja
"Skraplanie pary wodnej pojawiające się na zewnętrznych powierzchniach szyb zwróconych do wnętrza pomieszczenia lub na zewnątrz budynku jest naturalnym zjawiskiem występującym przy podwyższonej wilgotności powietrza i temperaturze szkła niższej od otaczającego powietrza. (wg p.C.3 PN-EN 1279-1) "
Proponuję poszukać tej broszury w necie, wówczas wiele zjawisk dotyczących szyb będzie czytelniejszych i łatwiejszych do zaakceptowania...:)

Echhhh....
Ok. Dziękuję za przywołanie normy postudiuję.
Tak po chłopsku.
Pierwszy raz widzę dom, w którym przez pół roku szyby są pół dnia w części oroszone na zewnątrz.
Trochę to jest wkurzające bo ogranicza widoczność.
Ale pewnie mało widziałem.....
Pozdrawiam wszystkich.

מרכבה
30-12-2014, 08:59
Faktycznie to ogranicza widoczność, nie mniej pokazuje tylko że okna są ok ..
tzn ciepłe

Parkiet
30-12-2014, 12:56
Czemu tak ? ponieważ od środka klin konwekcyjny dołem zwiększa izolacyjność okna, stąd na zewnątrz odbija się to
mniejszym nagrzewaniem się szyby od strat .. górą od środka szyba dostaje więcej ciepła .. przez co analogicznie więcej go jest
na zewnątrz.

.
Ładnie to wyjaśniłeś, jakkolwiek myślę, że ten "klin konwekcyjny" o czym piszesz, to bardziej klin mniejszego ruchu powietrza.
Od strony wewnętrznej daje mniejszy dopływ ciepłego powietrza z pomieszczenia do szyby, natomiast od strony zewnętrznej, klin mniejszego ruchu, pozwala na łatwiejsze osiadanie wilgoci na szybie.
U góry trochę wyższa temperatura szyby zewnętrznej, plus większy ruch powietrza i wilgoć nie ma jak się "przyczepić".
Podstawowe pytanie gdzie jest granica,w wyborze między przejrzystością okien, w każdych warunkach, a ich izolacyjnością?
Pozdrawiam.

מרכבה
30-12-2014, 15:31
Podstawowe pytanie gdzie jest granica,w wyborze między przejrzystością okien, w każdych warunkach, a ich izolacyjnością?
nie ma granicy, są stare/ nowe rozwiązania, mój dziadek miał tak owe.. listewka kawałek gumy i sobie radził z wodą na oknach ..
tylko narożniki domu schowane pod glinianym tynkiem już nie ...

U mnie przy szkleniu będzie jeszcze gorzej,tj więcej pary .. na to liczne że całe okno równo się nią pokryje .. w to mi graj :)
w tedy będę wiedział że nie karmię ciepłem otoczenia poza budynkiem ...

Parambuk
31-12-2014, 10:41
Też na początku zastanowiłem się o co chodzi?
Roszenie na zewnątrz, wewnątrz czy pomiędzy szybami? Teraz już widzę, że na zewnątrz. Więc to, co napisali poprzednicy to racja - normalna sytuacja. Nic się nie psuje, trzeba się przyzwyczaić, nie jest to jakiś problem.

pchelek
02-01-2015, 08:04
Jakby to bylo jak piszecie to by wszystkie cieple szyby rosialy. W calej Polsce i w kazdym domu. Problem moze byc w odwroconej szybie. Choc sam sie zastanawiam bo to nie jest powszechne zjawisko.

ClNEK
02-01-2015, 09:38
Jakby to bylo jak piszecie to by wszystkie cieple szyby rosialy. W calej Polsce i w kazdym domu. Problem moze byc w odwroconej szybie. Choc sam sie zastanawiam bo to nie jest powszechne zjawisko.


Nie jestem na forum zbyt dlugo wiec nie wiem jak to dawniej było ale obecnie Twoje teorie mnie co chwile zaskakują.....

MMichal
02-01-2015, 10:21
Witam


Jakby to bylo jak piszecie to by wszystkie cieple szyby rosialy. W calej Polsce i w kazdym domu. Problem moze byc w odwroconej szybie. Choc sam sie zastanawiam bo to nie jest powszechne zjawisko.

Koledzy napisali już sporo w temacie - i jest to NORMALNE wręcz pożądane - i jestem wstanie zaryzykować stwierdzenie, że każdy taki pakiet zamontowany DOKŁADNIE w tym samym miejscu i w tych samych warunkach zachowa się identycznie.
Więc rozszerzanie tematu na teren całej Polski jest ...



Nie jestem na forum zbyt dlugo wiec nie wiem jak to dawniej było ale obecnie Twoje teorie mnie co chwile zaskakują.....

Ja również jestem "młodym" uczestnikiem FM ale mam takie same odczucia, może to poświąteczne zmęczenie ?

Pozdrawiam