PDA

Zobacz pełną wersję : Meble olejowane - pielęgnacja. Jak to robić?



Vendetta
03-01-2015, 12:40
Witam serdecznie,
do zalożenia tematu zmotywowały mnie własne doświadczenia. Otóż niedawno stałem się właścicielem pięknego stołu wraz z krzesłami z drewna olejowanego. Całość matowa z bardzo delikatnym połyskiem, super gładkie, rewelacja, prawie że 'żywe' drewno.
Po lekturze na temat pielęgnacji mebli drewnianych, zakupiłem olej bezbarwny do konserwacji mebli olejowanych. Po przeczytaniu kilku poradników oraz obejrzeniu paru filmików na YT na temat tego jak olejować meble, wziąłem się do pracy. Według producenta i 'poradników' które czytałem, olej należało rozprowadzać pędzlem, natomiast nadmiar zebrać bawełnianą szmatką, tak też zrobiłem. Blat nieco pociemniał po tym zabiegu, co wiem że jest normą , natomiast zniknął wygląd naturalnego matowego drewna, pojawił się połysk, prawie jak po lakierowaniu.

Nie wiem co robiłem źle, czy za dużo oleju nakładałem, czy może za mało ścierałem go ściereczką? Wystarczy przetrzeć raz czy należy trzeć aż wręcz do 'sucha'? Czy należało odczekać przed ścieraniem nadmiaru czy robić to na bieżąco zaraz po nałożeniu warstw?

Ponadto zauważyłem ,że olejowane powierzchnie zrobiły się mniej gładkie- oparcia i siedziska krzeseł- już nie czuć tej gładkości pod dłonią. Po olejowaniu wręcz zwiększyło się uczucie porowatości i szorstkości przy przesuwaniu dłonią.

Prosił bym o porady , co wykonałem źle? Co teraz zrobić ?

Vendetta
09-01-2015, 09:11
Nikt nie ma drewnianych mebli w domu.
Serio?

agatah
09-01-2015, 11:16
Jaki to był olej?

Saj
10-01-2015, 17:02
Witam, mam drewniane olejowane meble w salonie. Niedawno konserwowałam olejem ławę - zgodnie z instukcją nałożyłam olej pędzlem i po 20 min. wytarłam nadmiar szmatką. Właściwie to prawie cały olej wchłonął się w mebel. U mnie też blat lekko ściemniał ale nie zrobił się szorstki, wydaje mi się nawet, że bardziej sie wygładził. Może to zależy od oleju - mój jest do drewnianych blatów kuchennych.

greenarrow
11-01-2015, 15:02
Ja bym to oddała do jakiegoś profesjonalisty. Słabo znam się na odnawianiu mebli

sokratis
12-01-2015, 22:05
Najlepiej wszystko oddawać do profesjonalisty, włącznie z butami do pastowania...

Vendetta
24-01-2015, 12:46
Dziękuję za odpowiedzi. Olej był firmy Oranje, bezbarwny. Od czasu olejowania blat stołu trochę zmatowiał ale jak dla mnie to nadal ma za duży połysk i to uczucie, że nie jest już tak gładki nadal jest. W pierwszych dniach było wręcz widać smugi w miejscach gdzie mocniej przetarłem szmatką, teraz prawie się to wyrównało.

żona m
24-01-2015, 15:12
mam komodę olejowaną w korytarzu, raz, dwa razy do roku olejuje najtańszym olejem z castoramy i wszystko ok.