PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana szczytowa drewniana



sylwekr
03-01-2015, 21:53
Witam
Zaczynam budowę parterówki. Dach dwuspadowy, poddasze tylko z przeznaczeniem na graciarnię. Podoba mi się wykończenie ścian szczytowych w drewnie, od stropu do góry. Zacząłem się zastanawiać czy nie zrezygnować z murowania szczytów, tylko od razu zrobić konstrukcję drewnianą, płyty OSB i na to już elewacja z desek. Widzę same plusy tego, bo można by to tak zrobić aby izolacja cieplna ścian była jednoczesnie połaczona z izolacją stropu, konstrukcję drewnianą wysunąć poza obrys muru aby elewacja z desek tworzyła ładne połączenie z ociepleniem parteru, jednocześnie nie musiał bym dawać ocieplenia na szczyty, które u mnie nie za dużo daje bo strop będzie ocieplany. co o tym sądzicie i jak to dobrze zrobic, bo chyba nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, bo z tego co widze to ludzie te szczyty murują i nie mogę znaleźć jakiś zdjęć podobnych jak wymysliłem realizacji....
Za każda dobrą radę będę wdzięczny, jak i za słowa krytyki pomysłu, że tak się nie robi bo.....

beton44
03-01-2015, 22:34
Tak się jak najbardziej robi...

Zerknij na okoliczne stodoły - jak się robi...

sylwekr
03-01-2015, 22:53
Tak się jak najbardziej robi...

Zerknij na okoliczne stodoły - jak się robi...

A ja głupi szukałem wśród domów. Kurna przecież ja stodołę buduję. Dzięki za mega pomocną radę....Jutro jadę obejrzeć ze 2-3 stodoły i już będę wiedział jak dom wybudować...

מרכבה
04-01-2015, 08:21
I tak się powinno robić, jeśli nie ma się poddasza użytkowego, lub ostatni fragment nad pasem jętkowym.
A nie ciągnąć mur a pod samą blachę ... pewnie jeszcze długa z szamanizmem przyjdzie walczyć na budowie...
w okolicy jeszcze nie widziałem aby ktoś prawidłowo wykonał ścianę szczytową ...
http://www.archipelag.pl/files/Project/9e2nlt90cv2tda/File/marisa_iv_g1_energo_-_koncepcja.pdf
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/www_data/dcp317-3q/przekroje/dcp317-3q_px.gif?ver=20141007112616 :jawdrop: "przesławni"
lipińscy ... wpierają szamanizm ... :bash:

beton44
04-01-2015, 08:40
Nie dziękuj, my to robimy dla dobra ludzkości.

Jak obejrzysz ściany szczytowe stodół, dowiesz się nie jak się buduje dom, tylko jak się buduje ściany szczytowe z drewna...

sylwekr
04-01-2015, 09:00
Jest tu na forum trochę dzienników budowy, moze ktoś już tak robił i można by się wzorować. Ja niemal wszystkie prace przy budowie chcę robić sam, raczej z wyjątkiem dachu. Nie chciał bym tylko ufać wykonawcy że to dobrze zrobione, ale wiedzieć jak powinno i ewentualnie dyskutować z wykonawcą co do sposobu jak on to chce robic. Pewnie bez problemu znajdę takiego co mi dach zrobi ze ścianami szczytowymi, ale chcę mieć pewność dobrze zrobionej roboty.

מרכבה
04-01-2015, 09:16
Wszytko leży w projekcie, pod taką robotę wypadało by mieć projekt wykonawczy.. w tedy prędzej sam wybudujesz.
Dach nie jest aż tak trudnym tematem do ogarnięcia.


Jak obejrzysz ściany szczytowe stodół, dowiesz się nie jak się buduje dom, tylko jak się buduje ściany szczytowe z drewna... każdy stary drewniany dom miał właśnie szczytówkę o którą tu chodzi...

Projekt, pod samowykonanie potrzeba instrukcji .. a nie projektu .. to przynosi zysk .. bo niczym nastąpi konsultacja na forum ..

sylwekr
04-01-2015, 10:31
Chcę właśnie osiągnąć coś podobnego jak masz rozrysowane, tylko u mnie będzie parterówka ze stropem monolitycznym a wyżej już poddasze nieużytkowe. Czytałem trochę dzienników budowy i jest trochę osób co sami dali radę dach zrobić. Ja jak na razie trochę boję się za to brać - wizja huraganu i dom zostaje bez dachu :-( . Ale wiele jeszcze może się zmienić. W tym roku minimalny plan to postawienie dwustanowiskowego garażu z pomieszczeniem gospodarczym+ stan "zero". To jest plan minimalny, ale nadzieja jest na cos wiecej (może ściany +strop). Na garazu dach będę robił sam, może po zrobieniu tego swojego pierwszego dachu będę miał inne podejście do robienia dachu na budynku mieszkalnym. Na razie zbieram informacje co jak sie robi, jak zrobic coś lepiej, jak można zrobic taniej, jak błedów uniknąć itp.

MaaarO
05-01-2015, 21:26
Podepne sie pod wątek,gdyż zastanawia mnie czy mógłbym sciany szczytowe postawic z plyty osb przykreconej bezposrednio do konstrukcji stropodachu tak jak przedstawia zdjecie.297421

Poddasze uzytkowe w technologi szkieletu prefabrykowanego

gorbag
05-01-2015, 22:24
Jeśli dobrze pamiętam to takie rozwiązanie miał kszhu, ale widzę że jego dziennik przepadł parę dni temu.

Zobacz jak to rozwiązali tu:
https://plus.google.com/photos/107111452865214811246/albums/5560290392764916321?banner=pwa&authkey=CNeK0LPOkMLD9AE

Szczytówka jest na wysuwnicach:
https://lh5.googleusercontent.com/Sz19sMhfWfOXTe4UJH8sPJ-5y-F9ZUrptwR6dhcdrjKF=w808-h606-no

U mnie jest trochę inaczej. Nie mam wysuwów, tylko konstrukcję na wieńcu, obitą OSB. Po zewnętrznej styropian 20cm, wychodzący do góry na 30cm ponad wieniec. Na styropianie parapet. Od wewnątrz wieniec ze szkieletem ściany przykryte wełną, Nie ma pełnej ciągłości, bo izolację przedziela OSB i słupki konstrukcji na wieńcu, ale wielkich strat pewnie też nie ma. Cała ściana jest cofnięta względem końcowej elewacji.

Docelowo (ten rok) dam tam łaty i deskę elewacyjną. W razie potrzeby zdjęcia w dzienniku.

Raptor1
03-09-2017, 09:01
Witam.
Chcę zastosować u siebie rozwiązanie z nieocieploną ściana szczytową jednak producenci wiązarów nie potrafią poradzić sobie z wysunięciem szczytówki poza obrys muru w celu zlicowania z ociepleniem ściany. Jakaś zmowa zapanowała bo żaden z okolicznych producentów nie chce sie tego podjąć:(
Jak widać w postach powyżej to nie jest wielki problem więc może ktoś zna miejsce najlepiej na dolnym śląsku gdzie uda mi sie zamówić wiązary które umożliwią wysunięcie szczytówki?

gorbag
03-09-2017, 14:19
Mi też wykonawca wiązarów proponował zrobienie całej konstrukcji ściany szczytowej, ale leżącej na wieńcu, a nie wysuniętej.
Ostatecznie konstrukcję na wieńcu zrobiłem sam, a szczytówka jest cofnięta względem elewacji, styropian przykryty od góry. Zdjęcia na blogu, nie razi mnie to estetycznie, tym bardziej że w naszej okolicy stare domu z bali nawet często mają podobne rozwiązanie.