PDA

Zobacz pełną wersję : Pomp ciepła na c.w.u. a gaz



kl3
04-01-2015, 13:19
Witam

Jestem osobą która dopiero zaczęła się interesować pompami ciepła. Czy ma sens zakup pompy ciepła do c.w.u czy lepiej używać gazu który mam na działce. Chodzi mi o aspekt ekonomiczny. Planuje ogrzewać dom kotłem za gazującym drewno plus bufor ciepła.

AdrianEH
05-01-2015, 18:52
Sam musisz skalkulować. Można kupić na lato małą pompę za około 3500 i dopiąć bez problemu bezpośrednio do bojlera. Eksploatacja takich pomp nie jest droga. gazu nie mam i nie miałem z nim nigdy do czynienia. Trzeba policzyć koszty tego i tego i wybrać :) Ale pomogłem :D:D:D

Koszty eksploatacyjne jak i instalacyjne nie powinny się zanadto różnić. jak nie ciągniesz gazu do domu w innych celach to może lepiej pompa. Gaz to zawsze gaz a prąd już masz.

masło maślane ale wg mnie to takie czysto teoretyczne rozważanie co lepsze czy tańsze.

oberwatorPC
05-01-2015, 19:08
Witam

Jestem osobą która dopiero zaczęła się interesować pompami ciepła. Czy ma sens zakup pompy ciepła do c.w.u czy lepiej używać gazu który mam na działce. Chodzi mi o aspekt ekonomiczny. Planuje ogrzewać dom kotłem za gazującym drewno plus bufor ciepła.

Nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego. Dla pieców węglowych owszem ale dla gazowych nie.

okobar
05-01-2015, 19:14
Nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego. Dla pieców węglowych owszem ale dla gazowych nie.

szczególnie jak już autor sam napisał, ma gaz w działce, jak rozumiem z sieci

bo jak z butli...to wolałbym PC
:P

oberwatorPC
05-01-2015, 19:18
szczególnie jak już autor sam napisał, ma gaz w działce, jak rozumiem z sieci

bo jak z butli...to wolałbym PC
:P

No pewnie, że przy butli się opłaca PW ale przy gazie z sieci nie opłaca się. Około 4 tys z montażem za pompę + następne urządzenie do ewentualnego serwisu. Za 4 tys ciepłej wody będzie na kilka lat:)

AdrianEH
05-01-2015, 20:00
a przyłącze i ogrzewacz gazownia daje gratis? Bo rozumiem, że przyłącza do budynku nie ma?