PDA

Zobacz pełną wersję : chyba wybiorę taki domek co sądzicie?



pawelurb
12-08-2004, 08:58
Jestem na 99% zsecydowany na ten domek http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m400b96380ccd9

Mam pytanie do Forumowiczów z doświadczeniem budowlanym, czy tak na oko ten projekt nie jest bardzo skomplikowany i drogi w budowie? jak sądzicie, zależy mi na niewielkim domku, tanim i prostym w budowie, a ten najbardziej się nam podoba, co o nim sądzicie ? może jakieś sugestie odnośnie zmian jakie możnaby wprowadzić..? z gory dzięki za odpowiedź!

mr_misio
12-08-2004, 09:22
ładny, buduj ale pamiętaj że dach leciutko drogi

pawelurb
12-08-2004, 09:27
włąsnie tego dachu sie boję...może ktoś wie o jaki rząd wielkości może być on droższy od np. dwuspadowego o 50,100 czy 200% ? a może jest jakiś sposób na ograniczenie kosztów tego dachu , skoro ma być aż tak drogi.... szukałem innych domków z prostszym dachem, ale jakoś żaden niezabardzo pasuje do działki i otoczenia, wszystkie domki w około są tego typu....

woprz
12-08-2004, 09:28
jak chcesz taniej to weź projekt z dachem dwuspadowym bez lukarn czy jaskółek.

pytanie jaką masz działkę
jaki chcesz dach (beton? ceramika? gont?)
co z garażem ? jak chcesz taniej to wybierz projekt bez i najwyzej sobie późneij dobudujesz gdzieś z boku

Andrzej - Chrząstawa
12-08-2004, 09:34
ok, ale nie robilbym bym podcienia. i tak jest za maly zeby go do czegos wykorzystac, a te 4 m przydadza sie w salonie- jadalni. Zamist podcienia np.wyjscie na taras kryty pergolą z winoroslą.

Piotr_PA
12-08-2004, 09:35
Podzielam opinie "kolegi :wink: " woprz ale z moich doświadczeń powiem że następny dom jaki będę budował to będzie dwuspadowy dach i napewno bez poddasza użytkowego które kosztuje krocie.

pawelurb
12-08-2004, 09:41
jak chcesz taniej to weź projekt z dachem dwuspadowym bez lukarn czy jaskółek.

pytanie jaką masz działkę
jaki chcesz dach (beton? ceramika? gont?)
co z garażem ? jak chcesz taniej to wybierz projekt bez i najwyzej sobie późneij dobudujesz gdzieś z boku

działkę raczej typową 980 m2, wymiary około 26x38 m, jest skrajna tzn. od krótszego boku ulica, od strony dłuższego droga gminna , pozostałe boki graniczą z działkami sąsiadów.

dach raczej blachodachówka lub ew. dachówka ceramiczna

garaż nie musi być koniecznie , w tym projekcie mozna zamiast garażu zrobić pokój , a garaż chciałbym nie tyle na auto bo ono może stać przed domem, ale zawsze w domu sa jakies "manele" rowery, narzedzia, i inne tego typu , nie wiem gdzie to wszystko trzymać nie mając garażu.

pawelurb
12-08-2004, 09:44
Podzielam opinie "kolegi :wink: " woprz ale z moich doświadczeń powiem że następny dom jaki będę budował to będzie dwuspadowy dach i napewno bez poddasza użytkowego które kosztuje krocie.

czyli rozumiem, że parterówka o tej samej powierzchni uzytkowej wyjdzie taniej? gdzieś czytałem, że za 1 m2 parterówki wychodzi drożej niz za 1 m2 domu z poddaszem...nie wiem czy to prawda...

kroyena
12-08-2004, 09:48
pawelurb może wystąp o Warunki. Żeby się nie okazało, że wybierasz projekt, a tu Gmina z warunkami robi tobie qq. :x

PS. A jak nie chcesz pytać urzędu to popytaj sąsiadów jakie Warunki dostali. Twoje powinny być zbliżone.

Rav
12-08-2004, 09:48
Tak na szybko, ponieważ nie miałem zbyt dużo czasu, ale może przemyślisz troszkę moje uwagi:
- co do dachu, to bez przesady, nie będzie aż tak tragicznie, znacznie bardziej skomplikowany ma Andrzej - Chrząstawa na obrazku przy swoim nicku... :)
- jak dla mnie bardzo mały salon i mała, niewygodna kuchnia, ale tutaj oczywiście kwestia gustu
- ważniejsze są piony wodne, kanalizacyjne itd. Zwróć uwagę, jak bardzo kotłownia (w której jest zlew, piec i prawdopodobnie grzanie ciepłej wody) jest oddalona od kuchni. Ciepła woda w kuchni jeśli ma być komfortowo, to tylko z cyrkulacją.
- w związku z powyższym skomplikowana kanalizacja, odprowadzenie musi być z kotłowni - na jednym końcu domu, obu łazienek - po środku, oraz kuchni - na drugim końcu domu. Nie twierdzę, że to jest źle, tylko znacznie drożej.

Poza tym bardzo ładny.

woprz
12-08-2004, 09:49
jeżeli blacha to tym bardziej dwuspadowy

garaż możesz mieć poza bryłą budynku (jeżeli chcesz trochę taniej)


z tymi cenami to jest tak jak masz pięterko to wchodzą schody i strop jak nie masz to duży dach i więcej fundamentów i bądź tu .....

to z fajny projekt ale możesz znaleźć tańszy w produkcji.
Aha licz powierzchnię przy skosach od 1,9 m

pawelurb
12-08-2004, 10:05
pawelurb może wystąp o Warunki. Żeby się nie okazało, że wybierasz projekt, a tu Gmina z warunkami robi tobie qq. :x

PS. A jak nie chcesz pytać urzędu to popytaj sąsiadów jakie Warunki dostali. Twoje powinny być zbliżone.

wiem, i dlatego czekam na warunki, ale robie juz przymiarki do projektu, bo mniej więcej wiem że będę mógł coś takiego postawić, ale i tak kupie projekt dopiero jak bede miał warunki w ręce, tak dla pewności

Piotr_PA
12-08-2004, 10:15
Dlaczego parter - tak mnie naszło na rozważania przy wymianie pokrycia dachowego w domu teściów - dom z lat 70 kostka przykrycie etenit szybka wymiana całego dachu około 1,5 tygodni a teraz wyobraź sobie wymianę dachu na domu w którym sufity i 80 % ścian (skosów) na poddaszu podczepione są do konstrukcji dachowej - wiem, wiem już dawno nas niebędzie - ale być może będzie nasze potomstwo - i będą mówić ale nas tata, dziadek urządził. To wszysko pomijając koszty które i tak uważam za mniejsze.

kroyena
12-08-2004, 10:53
Jako i ja uczynię 8) .

pawelurb
12-08-2004, 11:02
tyle ze przy parterówce , musiałbym sobie zająć chyba całą działkę domem parterowym , z poddaszem zajmnie mi mniej miejsca przy tej samej pow. użytkowej...chciałbym sobie zostawić troche miejsca na jakiś ogródek, trawkę, itp...

woprz
12-08-2004, 11:07
tyle ze przy parterówce , musiałbym sobie zająć chyba całą działkę domem parterowym , z poddaszem zajmnie mi mniej miejsca przy tej samej pow. użytkowej...chciałbym sobie zostawić troche miejsca na jakiś ogródek, trawkę, itp...

dobrze kombinujesz

pomyśl jescze o stronach świata: wejścia, tarasy, kuchnie, sypialnie trochę tego jest

MarcinM
12-08-2004, 11:43
Hej,
zgrabny domek.
Każdy ma jakieś swoje potrzeby, więc odniosę się do projektu przez pryzmat swoich:
1. brak gabinetu na parterze, który początkowo może służyć za sypialnię, a później za sypialnię dla gości. Przyda się mieć górę tylko dla siebie.
2. Łazienka na dole jest bez prysznica. To może być uciążliwe w użytkowaniu, bo na górze prysznic jest raze z wanną - będzie wąskie gardło, szczególnie, gdy wszyscy spieszą się rano do pracy i szkoły. A łazienka na górze wydaje się za mała...
3. schody są zabiegowe, mogą być bardzo niewygodne w użytkowaniu, tym bardziej, że są wąskie.
4. Na parterze tak naprawdę nie ma gdzie zrobić szafy, poza naturalnie przedsionkiem. No chyba że pod schodami - takie miejsce naprawdę się przyda
5. Ja wolę okna w szczycie ściany a nie połaciowe (w dachu). Dlatego mamy dach dwuspadowy.
W tym projekcie wydaje się, że skosy dachu mogą być na dłuższą metę uciążliwe dla mieszkańców poddasza.

Dom ma swoje plusy - spora część jadalno-kuchenno - salonowa, likwidacja podcienia to kwestia dyskusji. rzeczywiście jest za mały, by coś dać, z drugiej strony nieco to urozmaici bryłę.

To naturalnie moje osobiste odczucia, nasze potrzeby mogą się różnić.

Pozdrawiam
M

toomas
12-08-2004, 11:54
Jestem na 99% zsecydowany na ten domek http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m400b96380ccd9

Mam pytanie do Forumowiczów z doświadczeniem budowlanym, czy tak na oko ten projekt nie jest bardzo skomplikowany i drogi w budowie? jak sądzicie, zależy mi na niewielkim domku, tanim i prostym w budowie, a ten najbardziej się nam podoba, co o nim sądzicie ? może jakieś sugestie odnośnie zmian jakie możnaby wprowadzić..? z gory dzięki za odpowiedź!
Witam Domek ładny. Ja też się przymierzam do budowy ale wybrałem coś takiego..może też skorzystasz :
http://www.wm.com.pl/katalog/domy/W16.html

pawelurb
12-08-2004, 12:03
a co sądzicie o tym ? to mój drugi typ, jest sporo większy, ale ma chyba mniej skomplikowany dach , lepiej jest doprowadzić piony wodne i kanalizacyjne i dodatkowo przynajmniej wg. danych ze stron mimo że większy ma mniejszą powierzchnie ścian nośnych zewnetrznych i wewnętrznych.
ten mniejszy ma:
Dane do kalkulacji
Powierzchnia ścian fundamentowych 57,1 m2
Powierzchnia ścian piwnic b.d.
Powierzchnia ścian wewnętrznych nośnych 41,0 m2
Powierzchnia ścian działowych parter 20,1 m2
Powierzchnia ścian działowych poddasze 66,1 m2
Powierzchnia podłóg i schodów 159,6 m2
Powierzchnia dachu 205,5 m2
Kubatura drewna na więźbę 7,18 m3
Powierzchnia stolarki zewnętrznej 38,7 m2
Powierzchnia ścian zewnętrznych 140,4 m2

Razem powierzchnia ścian nośnych : 181 m2 , działowych 86,2 m2

a większy ma :

Ściany nośne parteru
Ściany zewnętrzne 108,70 m2
Ściany wewnętrzne 35,05 m2

sciany poddasza 20,65 m2
ściany działowe wszystkie : 110,55 m2

Razem ściany nośne : 164,40 , działowe : 110,55 m2

Na oko sporo większy dom ma wg. tych danych mniejszą powierzchnie ścian , lub bardzo podobną, ciekawi mnie co o tym sądzicie, który z tych projektów wybralibyście?

pawelurb
12-08-2004, 12:04
http://www.studioatrium.pl/atrium.php?p=po&cid=11&pid=227 , link do opisu powyżej...

kroyena
12-08-2004, 12:10
Masz miesce na garaż lub wiatę garażową?

pawelurb
12-08-2004, 12:16
tak znalazłoby się, ale ostatecznie auto może stać na dworze, pod warunkiem ze w domu wygospodaruje sie jakieś pomiszczenie na "manele" , rowery, narzedzia, itp..

Piotr_PA
12-08-2004, 12:21
tyle ze przy parterówce , musiałbym sobie zająć chyba całą działkę domem parterowym , z poddaszem zajmnie mi mniej miejsca przy tej samej pow. użytkowej...chciałbym sobie zostawić troche miejsca na jakiś ogródek, trawkę, itp...

Masz rację, projekt należy dobrać do wymiarów, kształtów działki nic na siłę.

Piotr_PA
12-08-2004, 12:24
Co do twojego nowego projektu to policz ile masz okien dachowych chyba 14 szt x 1200 zł za okno wynik 16.800 za dachowe ... wg. mnie to wada .

pawelurb
12-08-2004, 12:34
racja , jak dla mnie duża wada ,troche przesada tyle wydać na tyle okien..... dobrze że zapytałem o ten temat, bo jak zaczynałem pytać to byłem zdecydowany na 99 % a teraz procent zdecydowania maleje.... chyba poszukam czegoś prostszego , z dachem 2 spadowym... ale jeszcze chętnie poczytam opinie na temat tych 2 domków, bo te akurat podobają mi się , a zwłaszca mojej Pani najbardziej....mi tam obojetnie jaki dach, jaki układ pomieszczeń, ma być wygodnie funkcjonalnie i przedewszystkim tanio i prosto w budowie

woprz
12-08-2004, 12:40
ja buduję torchę zmodyfikowaną (powiększoną do 145 m2 razem z garażem) Baśkę wiesz baśka maiła fajny...
może ci przypasuje 8)

http://www.archipelag.com.pl/switch_obj.php?KatID=3990400&KlasaID=3&ObjID=16&CanBack=1

Piotr_PA
12-08-2004, 12:49
woprz fajny projekcik zwłaszcza że kamień ostanio w modzie więc wyjdzie ekstra.

kroyena
12-08-2004, 12:58
woprz chyba będziesz musiał gipsowa Baśkę sobie kupić zeby miała fajny... :lol:

woprz
12-08-2004, 12:59
woprz fajny projekcik zwłaszcza że kamień ostanio w modzie więc wyjdzie ekstra.

dzięki :lol:
ale musiałem sie trochę nagimnastykować żeby dorobić 35 m2

gregor2
12-08-2004, 13:03
czesc. jestem teraz na etapie projektu domu. Doszedłem do wniosku ze swoja Panią, że nie ma projektu gotowego który by nam pasował w 100%. Dlatego zdecydowaliśmy sie na indywidualny. W brew pozorom wychodzi taniej. Mnie kosztuje 3.500 bez faktury. Dodam, że robię go w Warszawie. Poszukaj u siebie taniego architekta. Twoj projekt kosztuje jakieś 1.500 zł. Do tego dodaj projekt zagospodarowania i wyjdzie Cie ok 3000. Prawie to samo, a masz domek skrojony na miarę.

Piotr_PA
12-08-2004, 13:04
A ja swój najchętniej zmniejszyłbym o te 35 m2 a zato moja druga połowa by powiększyła o jeszcze 35 m2. Ale ogólnie jestem zadowolony.

gregor2
12-08-2004, 13:06
Tak na szybko, ponieważ nie miałem zbyt dużo czasu, ale może przemyślisz troszkę moje uwagi:
- co do dachu, to bez przesady, nie będzie aż tak tragicznie, znacznie bardziej skomplikowany ma Andrzej - Chrząstawa na obrazku przy swoim nicku... :)
- jak dla mnie bardzo mały salon i mała, niewygodna kuchnia, ale tutaj oczywiście kwestia gustu
- ważniejsze są piony wodne, kanalizacyjne itd. Zwróć uwagę, jak bardzo kotłownia (w której jest zlew, piec i prawdopodobnie grzanie ciepłej wody) jest oddalona od kuchni. Ciepła woda w kuchni jeśli ma być komfortowo, to tylko z cyrkulacją.
- w związku z powyższym skomplikowana kanalizacja, odprowadzenie musi być z kotłowni - na jednym końcu domu, obu łazienek - po środku, oraz kuchni - na drugim końcu domu. Nie twierdzę, że to jest źle, tylko znacznie drożej.

Poza tym bardzo ładny.

Kuchnia nie musi być blisko łazienki. Bo i tak kupisz sobie zmywarkę. Ja zrobię to na pewno. :-)
Natomiast łazienka na dole i górze powinna być w tym samym pionie.

woprz
12-08-2004, 13:06
woprz chyba będziesz musiał gipsowa Baśkę sobie kupić zeby miała fajny... :lol:
chyba dmuchaną

gregor2
12-08-2004, 13:11
ja buduję torchę zmodyfikowaną (powiększoną do 145 m2 razem z garażem) Baśkę wiesz baśka maiła fajny...
może ci przypasuje 8)

http://www.archipelag.com.pl/switch_obj.php?KatID=3990400&KlasaID=3&ObjID=16&CanBack=1

woprz. buduj baśkę. wreszcie sie ten nasz krajobraz zmieni. Bo co chwilę widzę tylko kwadraty z kolumnami.

woprz
12-08-2004, 13:30
ja buduję torchę zmodyfikowaną (powiększoną do 145 m2 razem z garażem) Baśkę wiesz baśka maiła fajny...
może ci przypasuje 8)

http://www.archipelag.com.pl/switch_obj.php?KatID=3990400&KlasaID=3&ObjID=16&CanBack=1

woprz. buduj baśkę. wreszcie sie ten nasz krajobraz zmieni. Bo co chwilę widzę tylko kwadraty z kolumnami.

dzięki szczególnie tych kolumn chciałem uniknąć :lol: :lol: 8)

MarcinM
12-08-2004, 13:47
pawelurb, pisałem też wyżej, ale jeśli moje doświadczenia Ci pomogą, to piszę w punktach jeszcze luźne uwagi:
1. dla mnie podstawą było spisanie szczegłowych wymagań wobec projektu - ilość pomieszczeń, powierzchnia, usytuowanie itp. zrobiłem sobie nawet szkic moich wyobrażeń z zewnątrz i wewnątrz.
Określiłem np, że schody tylko ze spocznikiem, bo u znajomych są zabiegowe i nie jest to wygodne, zwłaszcza przy dzieciach... (choć dla nich najbardziej wskazany byłby dom parterowy wykładany gąbką ;)
2. szukałem czegoś podobnego w projektach gotowych. Długo to trwało ....
3. Trzeba pamiętać, że każdy projekt można przerobić, naturalnie im mniej adaptacji tym lepiej.
4. Projekty podobały mi się z zewnątrz, a miałem zastrzeżenia do układu pomieszczeń i na odwrót.
5. i tak po kilku miesiącach znalazłem to, czego szukałem.

I rzecz, która była bardzo ważna u mnie - dzięki Fajnym Ludziom z tego forum mogłem spojrzeć na ich domy i określić, czy taki układ mi odpowiada, co mógłbym zmienić itp. Na kartce nie widać przestrzeni, trudno sobie wszystko wyobrazić...
Czasem developerzy robią dni otwarte i można sobie obejrzeć chatki. Dzięki takim wizytom upewniłem się, że wybrany przeze mnie projekt sprawdzi się po wybudowaniu.
Dodatkowa rzecz, że to co w bloku wydaje się duże, w domu nie sprawia takiego wrażenia ...


Pozdrawiam
M

pawelurb
12-08-2004, 13:53
Dodatkowa rzecz, że to co w bloku wydaje się duże, w domu nie sprawia takiego wrażenia ...
Pozdrawiam
M

z ta wielkością to faktycznie nie mam odniesienia , np. salon około 20 m2 dla jednych to mało , a dla mnie to jest bardzo dużo biorąc pod uwagę że moje mieszkanie w bloku całe ma 38 m2, to jak sobie wyobraże salon 20 m2 to myśle sobie że to sporo, podobnie z łazienka w bloku niecałe 3 m2 a jak widze w projekcie 9 czy 10 m2 to wydaje mi sie to bardzo dużo...a jak jest w praktyce to nie mam pojęcia , chyba zacznę zwiedzać budowy....

gregor2
12-08-2004, 14:07
Dodatkowa rzecz, że to co w bloku wydaje się duże, w domu nie sprawia takiego wrażenia ...
Pozdrawiam
M

z ta wielkością to faktycznie nie mam odniesienia , np. salon około 20 m2 dla jednych to mało , a dla mnie to jest bardzo dużo biorąc pod uwagę że moje mieszkanie w bloku całe ma 38 m2, to jak sobie wyobraże salon 20 m2 to myśle sobie że to sporo, podobnie z łazienka w bloku niecałe 3 m2 a jak widze w projekcie 9 czy 10 m2 to wydaje mi sie to bardzo dużo...a jak jest w praktyce to nie mam pojęcia , chyba zacznę zwiedzać budowy....

Jak na salon to 20 m nie jest wcale tak dużo, zwłaszcza że dodasz kominek. zanim wybierzesz projekt poodwiedzaj już gotowe domy aby nabrać dystansu i perspektywy. drugiego przecież tak szybko nie postawisz. a może sie mylę.

pawelurb
12-08-2004, 14:15
raczej nie postawię drugiego napewno, chyba ze wygram w totka:)) dlatego zbieram wszystkie informacje i sugestie zeby nie okazało się później, ze dałem d...y. trzeba zrobić raz i porządnie tak zeby sie podobało, ale biorąc pod uwage ilość możliwości, kombinacji, ograniczenia finansowe oraz mnogość możliwości do wyboru ciezko chyba będzie uniknać rozsterek

gregor2
12-08-2004, 14:18
raczej nie postawię drugiego napewno, chyba ze wygram w totka:)) dlatego zbieram wszystkie informacje i sugestie zeby nie okazało się później, ze dałem d...y. trzeba zrobić raz i porządnie tak zeby sie podobało, ale biorąc pod uwage ilość możliwości, kombinacji, ograniczenia finansowe oraz mnogość możliwości do wyboru ciezko chyba będzie uniknać rozsterek

dlatego polecam projekt indywidualny. ja znalazłem architekta na allegro.
ale to Warszawa więc pewnie Ci sie nie przyda

koks
12-08-2004, 15:45
pawelurb,

ciekawe projekty - my też wybraliśmy z Archonu+ tylko trochę mniejszy (dom na d strumykiem).

Przy wyborze zwróć też uwagę na kubaturę domu (zwykle im mniej tym lepiej - m.in. mniej przestrzeni do ogrzania..) i na wysokośc ścianki kolankowej na poddaszu - w pierwszym projekcie masz tylko 97cm - ciężko Ci będzie coś tam ustawić... no chyba, że lubisz skosy :D
Pamiętaj, że przy gotowym projekcie będziesz też musiał zapłacić miejscowemu architektowi za adaptacje do Twojej działki...

Miłych poszukiwań!

koks

woprz
12-08-2004, 16:07
musisz pojeździć po budowach i pooglądać domy i projekty (razem)
nie spiesz się z tego co widzę nie przemyślałeś jeszcze wszystkiego.

czytaj forum zobaczysz na co zwracać uwagę
piony kanalizacyjne
ogrzewanie
garaże
dachy
drogi i dojścia
tarasy
pralnie
strony świata

:lol: :lol: :lol:
o nie zazdroszczę :lol: :lol: :lol:

BK
12-08-2004, 16:24
Dla mnie jednym z czynników które skłoniły (ale tylko jednym z wielu) była wygoda codziennie wykonywanych czynności których nie znoszę - pranie prasowanie - genialne pomieszczenie gospodarcze obok kuchni pełniące rolę jednocześnie spiżarni (składzika na zapasy z supermarketu) i pralni, suszarni - z tejże jest przejście na taras gdzie pranie będzie się suszyć w ciepłych porach roku - unikam chodzenia po domu z miską pełną prania (czego nie znoszę)
no i jeszcze dopasujcie do m do stylu życia rodziny - my np. lubimy wszyscy razem spędzać czas - więc mamy otwartą przestrzeń w której będziemy się widzieć i słyszeć - kuchnia, jadalnia, salon - z dużymi oknami na taras przez któe będziemy widzieć jak dzieci się bawią na huśtawkach
Jeśli Twoja rodzina lubi mieć prywatność, odosobnienie, etc. to dom dostosuj do tego.
Zobacz domy Lipińskich są bardzo udane, i ceny wykonania jakie podają są zbliżone do rzeczywistości

markes
12-08-2004, 20:06
Projekt Ładny
A co myślsz o GLX5 Studio Atrium

pawelurb
12-08-2004, 22:57
glx 5 fajny, tylko ze podpiwniczony....

gregor2
13-08-2004, 08:39
musisz pojeździć po budowach i pooglądać domy i projekty (razem)
nie spiesz się z tego co widzę nie przemyślałeś jeszcze wszystkiego.

czytaj forum zobaczysz na co zwracać uwagę
piony kanalizacyjne
ogrzewanie
garaże
dachy
drogi i dojścia
tarasy
pralnie
strony świata

:lol: :lol: :lol:
o nie zazdroszczę :lol: :lol: :lol:

woprz dobrze mówi. NIE SPIESZ SIE. ja z żonoą wyszliśmy od stron świata i ustawienia działki względem drogi. kuchnię chcieliśmy od południowego-wschodu. od wschodu mam drogę. pokój dzienny od zachodu. łazienka i toaleta od północy. małe pomieszczenie gosp. -wejście w wiatrołapie.

pawelurb
13-08-2004, 13:49
Podżucam jeszcze jeden domek do oceny Szanownych Forumowiczów - praktyków, jest to jedna z opcji i zarazem opcja najtańsza tak mi się wydaje....ale czy rzeczywicie? według danych ze strony wychodzi tanio, domek tez wygląda na prosty , to że mały to wiem, ale myśle ze to akurat nam wystarczy.

http://www.lipinscy.pl/14192.xml?keys=2&int_2lteq=25&page=1&w=yes

Piotr_PA
13-08-2004, 13:54
Dla mnie osobiście super. A co do kosztów przypuszczalnie patrząc na rozwiązania konstrukcyjne napewno tańszy od poprzednich, ale zdecydowanie mniejszy chociaż ja uważam to za +.

woprz
13-08-2004, 13:57
porównaj z tym
http://www.domyrodzinne.pl/switch_obj.php?KatID=3990400&KlasaID=3&ObjID=183&CanBack=1

widziałem taki sprytny patent polegający na wyrównaniu dachu nad garażem dzięki czemu uzyskujesz tam dodatkowe pomieszczenie które możesz zamienić na co chcesz pokój, pralnię itp. za nie wiele wiesze pieniądze kawałek fundamentu ściany i troszkę więcej dachu 8)

sorry, że tak ci wciskam ten archipelag ale pokazuje ci projekty, które znam organoleptycznie :lol: :lol: to jest takie w których byłem w rzeczywistym świecie :wink:
pomimo mansardy dach jest nadal prosty

Aleksandryta
13-08-2004, 14:02
Coś mi stronka nie wchodzi ! :roll:

acca5
13-08-2004, 14:24
Domek fajny, ale rzeczywiscie musisz zwrócic uwage na sposób kanalizacji i rozmieszczenia rur, lepiej żeby wszystko bylo w wiekszym skupieniu kolo siebie. Wtedy wychodzi taniej cała hydraulika. powierzchnia zadaszenia w salonie jest mała, ale musisz mieć miejsce na ranną kawę. Domek jest fajny, ale ja osobiscie jestem zwolennikiem posiadania domu na starość bez schodów, więc buduję parterówę projekt SLE1000 na www.nowydom.onet.pl. Działke mam bardzo dużą, podmiejską.

woprz
13-08-2004, 14:32
acca5 - superr
rozsądny rozkład pomieszczeń ale dach drogi a pawel szuka czegoś taniego

Szadam
13-08-2004, 15:38
pawelurb - ktoś Ci to pisał już, że ze ścianą kolankową to tak pewnie nie wyjdzie, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz próbował coś zmienić, a to nieco zakłóci bryłę.
Zwróć uwagę na wysokości w projektach. ta z pierwszego projektu jest zafałszowana. Dom z porotermu to 11 warst po 25cm co oznacza, że twój projektant nie przewidział podłogi. :-? a to ok 12-15cm.
Może się czepiam, ale nikt na twoim etapie nie zwraca uwagi na takie pierdy, co gożej niektórzy wykonawcy również i można mieć niezłego psikusa np z drzwiami.

pawelurb
13-08-2004, 16:01
pawelurb - ktoś Ci to pisał już, że ze ścianą kolankową to tak pewnie nie wyjdzie, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz próbował coś zmienić, a to nieco zakłóci bryłę.
Zwróć uwagę na wysokości w projektach. ta z pierwszego projektu jest zafałszowana. Dom z porotermu to 11 warst po 25cm co oznacza, że twój projektant nie przewidział podłogi. :-? a to ok 12-15cm.
Może się czepiam, ale nikt na twoim etapie nie zwraca uwagi na takie pierdy, co gożej niektórzy wykonawcy również i można mieć niezłego psikusa np z drzwiami.

właśnie , a ja chciałbym zwrócić, i dlatego z wielka uwaga czytam wszystkie posty , myśle ze to bardzo pomoże w wyborze projektu.

woprz
13-08-2004, 16:19
pawelurb - ktoś Ci to pisał już, że ze ścianą kolankową to tak pewnie nie wyjdzie, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz próbował coś zmienić, a to nieco zakłóci bryłę.
Zwróć uwagę na wysokości w projektach. ta z pierwszego projektu jest zafałszowana. Dom z porotermu to 11 warst po 25cm co oznacza, że twój projektant nie przewidział podłogi. :-? a to ok 12-15cm.
Może się czepiam, ale nikt na twoim etapie nie zwraca uwagi na takie pierdy, co gożej niektórzy wykonawcy również i można mieć niezłego psikusa np z drzwiami.

to jest generalnei problem projektów gotowych czesto są tam blędy
dla tego jeżeli już coś wybierzesz to wrzuć to na wyszukiwarkę i szukaj ludzi którzy to budowali
powiedzą ci czy łazienka nie za mała i czy skosy nie za duże
koło jelcza dużo się buduje tak czy inaczej musisz pojeździć po budowach i poogladać. generalne iludzi nie robią problemów jak zapytasz czy możesz wejść i poogladać to raczej nikt ci nie odmówi

Alicjanka
13-08-2004, 16:47
Witam,

W sprawie domku nr jeden mam następujące uwagi:

- garaż niecałe 19m2 - wielkość nierealna. Ja właśnie taki mam (19m2) i jeśli chcę schować kosiarkę, to samochód już nie wejdzie, albo mały (a ja mam kombi). Obecnie jeśli bym budowała, to dała bym sobie spokój z garażem w bryle. Wystarczy wiata do szczęścia a zmarnowanie tylu metrów (ile to kasy!) na ogrzewany nocleg dla samochodu to sczerze mówiąc standard który się utarł, a jest stratą pieniędzy.

- widzę, że lubisz takie wysokie dachy. Niemniej jednak przygotuj się na mozolne wykańczanie tych skosów i dopilnuj BARDZO dobrego ocieplenia (i zarazem wygłuszenia) wełną. Na skosach płyta jest ciężka do utrzymania w całości (pęka). Jeśli bowiem przykryjesz dach dodatkowo blachą, to na poddaszu może być gorąco i głośno w czasie deszczu. Generalnie pod tym względem lepsza byłaby dachówka.

-na koszt domu wpywają również takie rzeczy jak ilość i wielkość okien. Drugi projekt ma ich chyba więcej i o niestandardowych wielkościach. Aha, i nie licz ilości ścian, bo postawienie ścian to śmiech na sali. W stosunku do kosztu domu bardzo dużo kosztuje dach i wykończenie domu.

- No i na koniec - sprawdź, czy ktoś na forum budował dom z tej pracowni! Dobry projekt (bez błędów) uchroni cię przed niepotrzebnymi kkosztami i nerwami. Kiedyś na forum był taki wątek o błędach w pprojektach. To jest naprawdę ważne!!! Ja gdybym miała budować jeszcze raz budowałabym tylko projekt Muratora, bo te projekty były przygotowywane na konkurs domu dostępnego a potem modelowego. Zatem projektanci specjalnie się starali, alby były tanie w budowie, energooszczędne i wygodne, poza tym były weryfikowane przez komisję. Domy innych pracowni są przygotowywane do sprzedaży, często projekty instalacji, albo dachu są jakby z innego domu, bo robi je inny człowiek i nie są weryfikowane. Kupując projekt ne jesteś w stanie tego wyłapać, dopiero wychodzi to w praniu.

Pozdrawiam,
Alicja

Alicjanka
13-08-2004, 16:52
Aha! I jeszcze jedno: wybieraj taki projekt domu, żebyś zmieniał w projekcie jak najmniej. KAŻDA zmiana ma ciąg dalszy - czyli swoje efekty w zupełnie nieprzewidywanym przez przeciętnego zjadacza chleba dalszym ciągu budowy. Moje perypetie z drobnymi w sumie zmianami w projekcie opisałam w swoim dzienniku (Dziennik Alicjanki). Polecam lekturę, bo lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych :-).

Pozdrawiam,
Alicja

BK
13-08-2004, 18:52
Wybierz taki domek jaki buduje woprz
bardzo prosty, ładny, z dwuspadowym dachem, moi znajomi na takie domy mówią - domek prawdziwy, czyli taki jak z dziecięcych rysunków
nawet duży dach w takich domach jest tańszy bo mniej idzie różnych obróbek, dodatków etc.
kup parę katalogów projektów,
ale bardziej niż na dach zwaracaj uwagę na funkcjonalność, układ pomieszczeń, tak żeby odpowiadał potrzebom rodziny,
no i domek nie powinien być za duży - trzeba to wykończyć i sprzątać (chyba że lubisz)

pawelurb
13-08-2004, 20:33
-na koszt domu wpywają również takie rzeczy jak ilość i wielkość okien. Drugi projekt ma ich chyba więcej i o niestandardowych wielkościach. Aha, i nie licz ilości ścian, bo postawienie ścian to śmiech na sali. W stosunku do kosztu domu bardzo dużo kosztuje dach i wykończenie domu.

Alicja

No właśnie , może ktoś mnie oświeci jaki jest koszt dachu? bo często już słyszałem, że dach kosztuje bardzo dużo , trochę się zdziwiłem i tego się boję, bo zamierzam budować etapami i jak po zrobieniu ścian okarze się że dach wyjdzie bardzo drogo to będę miał problem , bo mogę "przegrzać" finanse a szkoda będzie zostawić dom na dłuższy czas bez "czapeczki".... ile orientacyjnie kosztuje dach ? wiem że Ciężkie pytanie ,ale może ktoś spróbuje mi odpowiedzieć :
zakładam dwie możliwości nie wiem która tańsza, ale zaznaczam że zależy mi na budowaniu etapami:

1. wersja : zrobić dach odrazu komplet z poszyciem, wykończeniem
2. wersja : zrobić więźbę i deskowanie , pokryć papą i zostawić na powiedzmy 3-4 lata, a potem zrobić na gotowo , na końcu już po zamieszkaniu.
interesuje mnie o ile taki prowizoryczny dach będzie tańszy od takiego "na gotowo"

pawelurb
13-08-2004, 21:15
mam jeszcze jeden domek do oceny, o tyle inny niż pozostałe że możliwy do budowy w 2 etapach, głónie chodzi o zagospodarowanie poddasza, wydaje mi się prosty i tani , ale czy nie ma jakiejś pułapki w tym że poddasze zaprojektowanie zostało jako studio , czy będę mógł je potem bez problemu zagospodarować?http://nowydom.onet.pl/3501,0,projekt.html

duduś
13-08-2004, 22:35
Pamiętaj że balkon i cały ten wykusz z nim związany znacznie podnosi koszty ( nie będę dyskutować o celowości balkonu w domku bo już kiedyś mi sie oberwało ale i tak uważam że balkony mają tylko sens w bloku ale nie w e własnym gdzie masz przestrzeń przed domem) Podobnie z dużymi połaciami okien ( ceny okien znacznie wzrosły)

Macend
13-08-2004, 23:01
Witam
Ten ostatni dom Ci odradzam. Z tego co pisales wnioskuje, ze szukasz malego domu, a w tym projekcie sam parter spelnia prawdopodobnie Twoje wymagania. Po rozbudowaniu pietra, bedzie to ogromny dom i raczej radze Ci szukac domu skrojonego na miare, juz w pierwszym (i ostatnim) etapie.

Ten pierwszy jest malym domem, ale kolumny + czterospadowy dach przywoluja skojarzenia z architektura dworkowa, z ogromnym ogrodem, paradnym podjazdem itp. Jedno z drugim sie, moim zdaniem, niestey wyklucza.

Dlatego z trzech, ktore znalazles, mnie bardziej przypadl do gustu dom Lipinskich, (mimo kolumn wejsciowych, ktorych nie jestem zwolennikiem w malym domu).

Jego zalety to:
1. Duzy salon z dobrze umieszczonym kominkiem (czyli, nie w przejsciu miedzy jadalnia a salonem).
2. Jadalnia w salonie, co przy malym domu wydaje sie najwlasciwszym rozwiazaniem.
3. Dlugi ciag kuchenny.
4. Duza szafa w holu + mala szafka w przedsionku.
Wady
1. Piec w lazience. Mysle, ze daloby sie znalezc miejsce za garazem na mala kotlownie, a w lazience na prysznic.
2. Kiepskie jakosciowo (1 Velux) doswietlenie sypialni na piętrze.
3. Tylko dwa pokoje, no ale wiecej sie, chyba nie dalo, bo to mial byc maly dom.

Generalnie wydaje mi sie, ze powinienes jeszcze poszukac.
Pozdrawiam

koks
14-08-2004, 11:52
pawelurb,

wprawdzie do dachu jerszcze nam daleko, ale już się trochę orientowaliśmy, więc służę ogólnymi informacjami:

1. żeby wycenić dach musisz znać jego powierzchnię

2. najtańszym pokryciem jest blacha lub blachodachówka (ta pierwsza ma wiele minusów, ale niski koszt); tania jest też dachówka bitumiczna, ale wg mnie wygląda jakby się pokryło dach starym filcem (oczywiście, to rzecz gustu :wink: )

3. w zależności od rodzaju pokrycia wybierasz więźbę dachową - przy dachówkach ceramicznych lub cementowych musi byc mocniejsza, więc droższa.

My najpewniej wybierzemy blachodachówkę (też są lepsze i gorsze - sprawdź na forum! jest sporo na ten temat) ze względu na niezłe parametry i koszty!!

koks

pawelurb
14-08-2004, 12:49
zgadza się napewno koszt dachu zależy od poszycia, a w jakim stopniu zależy od jego kształtu? przedewszystkim chodzi mi o porównianie kosztów dachu 2 i czterospadowego , przy założeniu tej samej powierzchni

BK
14-08-2004, 13:04
wydaje mi się że to co piszą o porównaniu kosztów dachu dwu i czterospadowego na niekorzysc tego drugiego nie jest takie oczywiste,
przy dachu dwuspadowym musisz przecież zrobić ściany szczytowe, któe też nie są przecież za darmo - trzeba je zbudować, ocieplić, otynkować etc. Ale wted masz więcej powierzchni na poddaszu - polecam więc tobie domek niedyży ale z dachem dwuspadowym, żebyć za podobną cenę miał po prostu w domu wiecej miejsca

koks
14-08-2004, 18:28
Przy jednakowej powierzchni domu pokrywanej dachem dwu- lub czterospadowym, w tym pierwszym masz dwie połacie dachowe, a w drugim aż cztery i wszystkie muszą być czymś pokryte (jest też inna więźba - na czterospadowy potrzebujesz więcej drewna i więcej elementów wykończeniowych!)...

Jak pisze BK, faktycznie większe poddasze będziesz miał w przypadku dachu dwuspadowego (masz skosy tylko na dwóch ścianach, przy czterospadowym - na czterech), a podejrzewam, że nawet koszt ścian szczytowych z ociepleniem bedzie niższy niż pokrycie dachem czterospadowym.

koks

amj2
14-08-2004, 21:56
A może taki domek?

http://www.studioatrium.pl/atrium.php?p=po&pid=192

Chociaż dach też tu do najtańszych nie należy.

amj2
14-08-2004, 21:57
A może taki domek?

http://www.studioatrium.pl/atrium.php?p=po&pid=192

Chociaż dach też tu do najtańszych nie należy.

Alicjanka
16-08-2004, 14:52
Witaj,

Ten ostatni domek podoba mi się za względu na:

- dość przestronną kuchnię, tak naprawdę jadalnię można tam przenieść,
- obecność spiżarni - BARDZO dobry pomysł,
- prosty dach, o wiele tańszy niż obie poprzednie wersje,
- studio na górze oznacza, że oszczędzasz kupę kasy na kolejne drzwi, wykańczania naroży skosów itp. Ściankę działową na stelażu pokrytym karton-gipsem możesz zawsze dostawić. Nawet na istniejących ostatecznych podłogach. Tak więc myślę że spokojnie będziesz mógł to studio odrazu zagospodarować (w sensie położenia podłogi i wykończenia sufitów, pomalowania), a ewentulane ścianki możesz dostawić w zależności od rozwoju sytuacji.
- miejsce na porządne szfy w przedpokoju. Oszczędzi Wam to wiele głowienia się gdzie te płaszcze i kurtki pomieścić.

To co mi się nie podoba
- dość mały salon, jeśli miałby pomieścić jadalnię i salon. W takim przypadku powinien mieć 35 m (ja mam 25m salonu połączonego z 8m jadalni i nie jest za luźno, a raczej ciasnawo). NAtomiast jeśli stół wyląduje w salonie w przypadku większych imprez a na codzień będziecie jedli w kuchni, to jest w miarę ok.
- trochę za małe pomieszczenie gosp. W pomieszczeniu tym powinien się zmieścić roboczy zlew (są takie głębokie przemysłowe), który jest BARDZO w domu potrzebny. Niemniej jednak obecność spiżarki trochę rekompensuje ten brak.

Powiedz jeszcze jak masz zorientowaną działkę w stosunku do stron świata, bo bardzo ważne jest aby dobierać projekt do ustawienia działki.

Pozdrawiam,
Alicja
PS u mnie 3 lata temu dach kosztował około 50tys (dachówka ceramiczna Robena, powierzchnia dachu 320m2). Od tego czasu podobno zdrożało...

edi_s
16-08-2004, 15:22
WitamWszystkich.
Jestem własnie przy wyborze domu. http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=131
Oczywiscie bez zmian się nie obejdzie, ale po wielkich poszukiwaniach okazało się że ze wszystkich wybieranych projektów, w tym pozmieniam najmniej.przez co i koszt adaptacji nie zwali mnie z nóg (mam nadzieję :roll: )
Może ktoś z Was też wybrał ten projekt. Z checią posłucham rad a jeszcze lepiej gdyby udało mi się obejrzeć taki dom już zbudowany.

pawelurb
16-08-2004, 15:31
Powiedz jeszcze jak masz zorientowaną działkę w stosunku do stron świata, bo bardzo ważne jest aby dobierać projekt do ustawienia działki.


działka jest wjazdem od południa, od zachodu stoi dom sąsiada, od wschodu jest droga wewnętrzna, od północy graniczy z inną działką

joanka77
16-08-2004, 17:53
zgadza się napewno koszt dachu zależy od poszycia, a w jakim stopniu zależy od jego kształtu? przedewszystkim chodzi mi o porównianie kosztów dachu 2 i czterospadowego , przy założeniu tej samej powierzchni


Bardzo wiele zależy od kształtu dachu ponieważ najdroższe elementy to dachówki krańcowe, gąsiory i inne wykończenia. Podstawowa pojedyncza dachówka kosztuje parę złotych a taka ze skraju dachu kilkadziesiąt złotych.

Szadam
17-08-2004, 07:08
dach kosztował mnie 107zł/m2 na gotowo z rynnami i 6 oknami dachowymi, okienkiem kominiarskim i ławeczką, rynnami - bez podbitki. Dach dwuspadowy - no prawie.
A czy to duzo??? Ściany parteru: 32kzł, strop 24kzł, dach 46kzł :o

Budowa to te rzeczy które są zasadnicze i 100000 takich dodatkowych po 20zł :wink:

anna99
17-08-2004, 09:04
działka jest wjazdem od południa, od zachodu stoi dom sąsiada, od wschodu jest droga wewnętrzna, od północy graniczy z inną działką

I to właśnie nieco ogranicza wybór projektu. Chyba, że zrobisz taras od północy wykorzystując dość długą działkę, ale to wydaje mi sie wątpliwym rozwiązaniem (salon ciemny).
Nasza działka jest identycznie usytuowana ale my zrobilismy wjazd od wschodu (w warunkach zabudowy nie było zakazu) i postawiliśmy domek szczytem do ulicy. Salon mam pd.-zach. i taras od zachodu. Jest cudnie.

Mogę polecić ci stronę www.nowydom.onet.pl. Tam znajdziesz mnóstwo projektów różnych biur w zależności od wielkości i przeznaczenia. Mój dom jest z krakowskiego Agrobispu, ale też znaleziony przez onet. Jest w czym wybierać. Jesli chcesz zbudować tanio, to szukaj domu parterowego z poddaszem do adaptacji (może później, skoro jest was na razie dwoje), dachem dwuspadowym, bez lukarn, wykuszy, kryty blachodachówką (od razu w projekcie - więźba lżejsza a więc tańsza). Okna w miarę typowe.

anna99
17-08-2004, 09:05
działka jest wjazdem od południa, od zachodu stoi dom sąsiada, od wschodu jest droga wewnętrzna, od północy graniczy z inną działką

I to właśnie nieco ogranicza wybór projektu. Chyba, że zrobisz taras od północy wykorzystując dość długą działkę, ale to wydaje mi sie wątpliwym rozwiązaniem (salon ciemny).
Nasza działka jest identycznie usytuowana ale my zrobilismy wjazd od wschodu (w warunkach zabudowy nie było zakazu) i postawiliśmy domek szczytem do ulicy. Salon mam pd.-zach. i taras od zachodu. Jest cudnie.

Mogę polecić ci stronę www.nowydom.onet.pl. Tam znajdziesz mnóstwo projektów różnych biur w zależności od wielkości i przeznaczenia. Mój dom jest z krakowskiego Agrobispu, ale też znaleziony przez onet. Jest w czym wybierać. Jesli chcesz zbudować tanio, to szukaj domu parterowego z poddaszem do adaptacji (może później, skoro jest was na razie dwoje), dachem dwuspadowym, bez lukarn, wykuszy, kryty blachodachówką (od razu w projekcie - więźba lżejsza a więc tańsza). Okna w miarę typowe.

kwiatuszek
30-08-2004, 14:26
Bardzo podobny do mojego "Eryk" z Archetonu.

Cypek
30-08-2004, 14:35
Dlaczego parter - tak mnie naszło na rozważania przy wymianie pokrycia dachowego w domu teściów - dom z lat 70 kostka przykrycie etenit szybka wymiana całego dachu około 1,5 tygodni a teraz wyobraź sobie wymianę dachu na domu w którym sufity i 80 % ścian (skosów) na poddaszu podczepione są do konstrukcji dachowej - wiem, wiem już dawno nas niebędzie - ale być może będzie nasze potomstwo - i będą mówić ale nas tata, dziadek urządził. To wszysko pomijając koszty które i tak uważam za mniejsze.
Poddasze użytkowe nie zawsze wiąże się z płytami GK. Zobacz na zdjęciach z mojej budowy. Czemu nie dać drugiego stropu ??
Taniej i nie trza się użerać z płytami :)