PDA

Zobacz pełną wersję : Lodówka a kominek



artur17_33
05-01-2015, 17:16
Witam wszystkich, proszę o radę odnośnie usytuowania lodówki w odległości 2,5m od kominka. Czy może ktoś mi podpowiedziec czy lodówka w takiej odległości nie będzie za często pracowała co by przekładało się na czas jej żywotności czy może podana odległość jest dla niej bezpieczna, dodam ze kominek będzie używany jako główne ogrzewanie w dzień natomiast w nocy ogrzewał będę gazem.297387

Zdun Darek B
06-01-2015, 07:59
Opisz dokładniej jak zamierzasz używać ten kominek ?
Dystrybucja powietrza do innych pomieszczeń ?
Grawitacyjnie ?
Wentylatorowe DGP ?

beton44
06-01-2015, 10:00
Ogólnie w dzisiejszych czasach produktów o planowanej "psujności" nie licz że lodówka będzie działać sporo dłużej niż okres "gwarancyjny" :bye:

artur17_33
06-01-2015, 10:51
Kominek bedzie ogrzewał grawitacyjnie jedynie zrobie kanały na poddasze aby gore ogrzac. Kominek ustawiłem w tym miejscu aby był w centralnym miejscu mieszkania aby w miare równomiernie ogrzał mi cała powierzchnie no i aby nie było kotłowni w salonie bo jednak bede nim grzał cały czas. a co do lodówki nie mogę jej juz nigdzie indziej przestawic ponieważ mam waską kuchnie 1.8m tzn. aneks kuchenny odzielony scianką od salonu. A z lodówką to mi chodzi czy w tej odległości nie siądzie po pół roku :)

CityMatic
06-01-2015, 12:05
Kominek ustawiłem w tym miejscu aby był w centralnym miejscu mieszkania aby w miare równomiernie ogrzał mi cała powierzchnie .......... bede nim grzał cały czas. ...... A z lodówką to mi chodzi czy w tej odległości nie siądzie po pół roku :)
Może przez pół roku to nie, ale będzie miała ciężko, wszak lodówka produkuje więcej ciepła niż zimna i to ciepło musi gdzieś odprowadzić z reguły dzieje się to przez chłodnicę z tyłu tutaj będzie miała ciepło jeśli nie mówić bardzo ciepło więc jej praca może być dość "wydajna" i jeśli w papierach ma klasę energochłonności np A+ to u Ciebie będzie miała C lub D dla przykładu lodówka klasy A o pojemności 200 l zużywa od 0,8 do 1 kWh na dobę, a taka sama klasy G – do 3,3 kWh. Współczesne lodówki klasy A pobierają 270-320 kWh. W Twoim przypadku zużywać będzie rocznie do 500 kWh.
Pozdrawiam

artur17_33
06-01-2015, 19:16
A no własnie z tym poborem prądu to bylem na to nastawiony że będzie więcej pobierać, tylko boję się własnie ze może szybko skończyć swój żywot, zastanawiam się jedynie jeszcze czy może lepiej było by ją zabudować w szafce??? jestem ciekawy czy też może włąśnie ktoś ma ustawienie niedaleko kominka... kiedyś czytałem nawet chyba gdzieś na tym forum że ktoś ustawiał lodówkę zaraz obok kominka:) jestem ciekawy czy jeszcze chodzi:)

Konto usunięte_12*
06-01-2015, 20:36
... czy może lepiej było by ją zabudować w szafce???
Z własnego doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć, że wystarczy pomiędzy lodówką a kominkiem postawić jakiś izolacyjny "ekran".
I teraz to już tylko kwestia estetyki, co wymyślisz. Może to być np. płyta krzemianowo - wapienna pokryta impregnatem, a na to wygładzony
i oszlifowany klej oraz farba.
To tylko przykład. Można też dać ekran z jakiegoś innego materiału.
Za tym ekranem będzie już wystarczająco chłodno :)
Bo najwięcej ciepła z kominka idzie przez promieniowanie.

Stanowska
08-01-2015, 18:13
usytuowania lodówki w odległości 2,5m od kominka. Czy może ktoś mi podpowiedziec czy lodówka w takiej odległości nie będzie za często pracowała co by przekładało się na czas jej żywotności czy może podana odległość jest dla niej bezpieczna 297387

Dwa i pół metra? Nie ma o czym mówić - stawiaj lodówkę i nie patrz na odpowiedzi o izolacji. Nic jej nie będzie. Znaczy lodówce :)

Konto usunięte_12*
09-01-2015, 19:37
? Nie ma o czym mówić - stawiaj lodówkę i nie patrz na odpowiedzi o izolacji. Nic jej nie będzie.
Gdy szyba kominkowa będzie skierowana na lodówkę, to lekko jej (lodówce) nie będzie ;)

surgi22
09-01-2015, 19:40
Rachunki za pad będą nieco wyższe, sprężarka będzie musiała dłużej pracować- znaczy wcześniej zakończy swój żywot i tyle.

kalaf5
09-01-2015, 20:01
Zaraz, 2,5 metra nie powinno mieć większego lub żadnego wpływu na pracę tej lodówki ,chyba że ów kominek to potwór z 20kw skierowany paleniskiem w kierunku nie szczęsnej lodówki .O ile się nie mylę to lodówki nie mogą być ustawione bliżej niż 1metr od źródła ciepła

Konto usunięte_12*
09-01-2015, 20:05
O ile się nie mylę to lodówki nie mogą być ustawione bliżej niż 1metr od źródła ciepła
To dotyczy nie lodówek a elementów palnych, aby nie spłonęły :D

kalaf5
09-01-2015, 20:17
najlepiej by było postawić lodówkę w chłodnej piwnicy:p

surgi22
10-01-2015, 16:59
Gdyby w kominku było palone sporadycznie to może faktycznie usytuowanie nie miałoby znaczenia. Z pewności temperatura w odległości 2,5 od kominka będzie przekraczać o kilka stopni te panującą w innych częściach domu np. 24-25 C przy 22 C. Wyższa temperatura będzie skutkować wyższymi rachunkami za pracę lodówki ale myślę że dramatu nie będzie.

artur17_33
10-01-2015, 19:18
Kominek bedzie mocy ok. 10KW a szybka bedzie skierowana na wprost tak wiec nie bedzie patrzala na lodówke. Tak wiec pożyjemy i zobaczymy jak bedzie pracowac a w najgorszym przypadku bede starał się ją odizolować jakimś ekranem bądź sicianką. Po prostu myślałem ze jest ktoś co ma podobne ustawienie lodówki i może się podzielić jak to w praktyce jest...

Konto usunięte_12*
10-01-2015, 19:25
Ja mam t.zw. "zimny" kominek (12 kW) - obudowa z płyt krzemianowo
- wapniowych. Od dwóch lat obserwuję, że najcieplej jest przed szybą (nawet 3-4 metry od niej) oraz ...na poddaszu (powód - kanały DGP
i otwarta klatka schodowa). Po obu stronach kominka już jest znacznie chłodniej.
Jeśli zatem masz obudowę tego typu, to nie ma się co martwić :)

Stanowska
12-01-2015, 18:59
Kominek bedzie mocy ok. 10KW a szybka bedzie skierowana na wprost tak wiec nie bedzie patrzala na lodówke. Tak wiec pożyjemy i zobaczymy jak bedzie pracowac a w najgorszym przypadku bede starał się ją odizolować jakimś ekranem bądź sicianką.

Lodówka sama w sobie posiada izolację, więc te parę *C w tę, czy we wtę, nie będzie miało dla niej żadnego znaczenia. U mnie stoi w zabudowie przy piekarniku i jest dobrze. Jak chcesz, to możesz posłuchać "mundrych" i ścianę tam postawić, tylko, że to nic nie zmieni.

CityMatic
12-01-2015, 19:28
Ale przecież to nie chodzi o produkty przechowywane w lodówce :)
Każda lodówka musi oddać ciepło poprzez chłodnicę!!! inaczej silnik w sprężarce się nie wyłączy bo mu na to nie pozwoli termostat.
Silnik zamiast w krótkich cyklach będzie pracował w cyklach po kilka godzin.
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego samochód ma chłodnicę z przodu przed silnikiem, a nie za nim?
Jeśli nie pamiętasz - tak wygląda lodówka z tyłu
Kominek naprawdę promieniuje znaczne ilości ciepła przez szybę niezależnie czy jest z DGP czy z płaszczem wodnym

Stanowska
12-01-2015, 19:44
Doczytałeś, że ten kominek jest całe dwa i pół metra oddalony od tej lodówki i promieniuje w innym kierunku?

CityMatic
12-01-2015, 20:22
Doczytałeś, że ten kominek jest całe dwa i pół metra oddalony od tej lodówki i promieniuje w innym kierunku?

Widzę to, to zamieścił autor wątku na planie salonu
Skoro proporcje są zachowane a kominek stoi tyłem do komina to przodem do kuchni i salonu, wątpię, aby ustawił przodem do drzwi od łazienki.

Stanowska
13-01-2015, 17:35
Widzę to, to zamieścił autor wątku na planie salonu
Skoro proporcje są zachowane a kominek stoi tyłem do komina to przodem do kuchni i salonu, wątpię, aby ustawił przodem do drzwi od łazienki.
a

Kominek bedzie mocy ok. 10KW a szybka bedzie skierowana na wprost tak wiec nie bedzie patrzala na lodówke.

CityMatic
13-01-2015, 22:04
Ok, to jakoś przeoczyłem :( ....będzie kiepsko wyglądało, w takim układzie nie robiłbym kominka lecz zamontował jakiegoś "smieciucha" w kotłowni

artur17_33
19-01-2015, 19:04
Byłem ostatnio w domu i kominek jednak delikatnie przekręce w strone salonu ale naprawdę delikatnie, więc i tak nie będzie skierowana bezpośrednio na lodówkę a z salonu będzie widać płomień. Nie chciałbym nawet gdyby nie było tam lodówki kierować mocno kominka w stronę salonu ponieważ ma on spełniać swoje zadanie czyli w miarę równomiernie ogrzać dom czyli pokoje gdy bedą otwarte i salon. (Ma pomóc w oszczędności gazu):)

artur17_33
21-01-2015, 22:01
Tak to by wyglądało w praktyce, tylko nie sugerujcie sie rura spalinowa bo ona oczywiscie bedzie wchodzic do komina a nie w ściane jak jest na projekcie:) a to widok z salonu tzn. dokładnie z rogówki...300260
Jak myślicie będzie ok???

artur17_33
21-01-2015, 22:10
A no i jeszcze całość... 300261

Konto usunięte_12*
21-01-2015, 22:34
Tak to by wyglądało w praktyce, tylko nie sugerujcie sie rura spalinowa bo ona oczywiscie bedzie wchodzic do komina a nie w ściane jak jest na projekcie:) a to widok z salonu tzn. dokładnie z rogówki...300260
Jak myślicie będzie ok???
Jeśli to "szare" z rurą w ścianie to kominek, to meble zdecydowanie ZA BLISKO!! Nie chodzi już tylko o przepisy przeciwpożarowe, ale będą się błyskawicznie "rozsychać" :(
A w ogóle, to chyba nie kominek tylko zwykła "koza", która promieniuje ciepłem na wszystkie strony, bo nie jest w obudowie.
I co to znaczy, że rura wejdzie w komin, a nie w ścianę:confused:
Zazwyczaj komin jest w ścianie (lub za ścianą), więc rysunek jest poprawny!!

Kominki Piotr Batura
22-01-2015, 05:40
Kominek stojący bokiem do lodówki nie będzie jej zagrażał. Krzesło zaś spali się przy pierwszym mocniejszym paleniu...

Idź do jakiegoś salonu w Słupsku gdzie palą w kominkach i stań sobie na wprost szyby zgodnie ze swoim planem .

artur17_33
22-01-2015, 12:58
I co to znaczy, że rura wejdzie w komin, a nie w ścianę:confused:
Zazwyczaj komin jest w ścianie (lub za ścianą), więc rysunek jest poprawny!![/QUOTE]

Jak bys spojrzal na rzut z góry to widać tam że komin jest w wewnatrz budynku po prawej od kominka. a stół będzie odsunięty bardziej do środka pokoju... u znajomuch przy takim kominku wolnostojącym stół stoi w odległości około 1 m i jakos im nic sie nie rozsycha... Aha i nie zapominajmy ze tutaj dół domku ma tylko 65m2 tak wiec za duzo miejsca tez nia ma no i kominek tez bedzie mały przecież...

Konto usunięte_12*
23-01-2015, 12:19
Jak bys spojrzal na rzut z góry to widać tam że komin jest w wewnatrz budynku po prawej od kominka.
trudno się domyśleć, ze to komin, bo obwodu zamkniętego nie widzę ;)

... u znajomuch przy takim kominku wolnostojącym stół stoi w odległości około 1 m i jakos im nic sie nie rozsycha...
Zapewne ten "kominek" dla ozdoby stoi :D

Aha i nie zapominajmy ze tutaj dół domku ma tylko 65m2 tak wiec za duzo miejsca tez nia ma no i kominek tez bedzie mały przecież...
Mały kominek też grzać potrafi ;)

artur17_33
23-01-2015, 12:33
trudno się domyśleć, ze to komin, bo obwodu zamkniętego nie widzę ;)

Zapewne ten "kominek" dla ozdoby stoi :D


Mały kominek też grzać potrafi ;)

1.No dobra może go trochę żle narysowałem ale juz wiadomo ze to komin :)

2.NIe no właśnie pala w nim codziennie i żeby piec gazowy się nie włączal a temperature na dole mają 24-25 stopni juz nie mowie ze o góry to 2 stopnie wiecej

3.Zgadzam się że potrafi jak sobie przy nim stanąłem to grzeje ale nie nagrzewają sie krzesła u nich stojące które są metr od kominka. też mają mały domek i wiadomo że nie mogą już stołu nigdzie indziej przenieść :)

Zdun Darek B
23-01-2015, 17:49
Proponuje włącz piekarnik elektryczny i postaw przed nim krzesło w odległości jaka zaplanowałeś na przedstawionym rysunku..

Sprawdź jak się to krzesło nagrzeje po np 30 minutach.

W piekarniku jest 180-200 stopni , w piecyku opalanym drewnem około 600-650 .
Piekarnik ma dwie szyby, piecyk jedną..
Sprawdź , potem pomyśl i najlepiej zmień projekt .

Stanowska
23-01-2015, 19:58
Ano, faktycznie to niedobrze wygląda.
A zastanawiałeś się, czy ten kominek jest ci do szczęścia potrzebny? Ja bym dała sobie spokój z kominkiem. Nie dość, że koszta, to cały syf i popiół w salonie.
Pomyśl...

Konto usunięte_12*
23-01-2015, 20:07
...A zastanawiałeś się, czy ten kominek jest ci do szczęścia potrzebny? Ja bym dała sobie spokój z kominkiem. Nie dość, że koszta, to cały syf i popiół w salonie.
Ja mam taki mały kominek (12 kW), ale od stołu jest ok. 2,5 metra. Z krzesłami (jak dotąd) nic się nie dzieje, ale wysiedzieć będąc dłuższy czas zwróconym plecami do szyby podczas palenia - dość trudno ;)
A tego "syfu" i popiołu jakoś od trzech lat nie widzę :D

artur17_33
23-01-2015, 22:11
No to zobaczymy jak mi to wyjdzie w praktyce zdecydowałem sie że nic nie zmieniam po odwiedzinach u znajomych ktorzy jako taki kominek mają:) a z sprzataniem to wiadomo jak sie bedzie sprzatalo i w miare dbało o porzadek to syfu nie bedzie:)

eniu
25-01-2015, 22:31
No to zobaczymy jak mi to wyjdzie w praktyce zdecydowałem sie że nic nie zmieniam po odwiedzinach u znajomych ktorzy jako taki kominek mają:) a z sprzataniem to wiadomo jak sie bedzie sprzatalo i w miare dbało o porzadek to syfu nie bedzie:)

Musisz iść do nich jak zaczną palić. Na razie może wędzą drewno...?:cool:

martahp
25-01-2015, 23:39
Witam. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że u tych znajomych krzesła się nie nagrzewają. Tam nie będzie można wysiedzieć. Kominek ma tylko grzać, czy też ozdobić wnętrze? Bo wizualnie w takiej aranżacji - upchnięty w ciągu komunikacyjnym- nie będzie dobrze wyglądał. Ale oczywiście zrobisz, jak zechcesz.

Zdun Darek B
27-01-2015, 17:59
W sumie jak Gość chce sobie spalić kilka mebli... Tylko żeby potem nie trąbili w mediach że "dom spalił się od kominka" bo nie kominek będzie TU winien ....

artur17_33
29-01-2015, 22:32
Wymyśliłem abym miał święty spokój z lodówką to postawie tam ściankę z karton gipsu oczywiście zaraz przy lodówce aby ją oddzielić i nie poddawać na promieniowanie ciepła z kominka...

aniakonda
06-02-2015, 12:14
Zawsze można zdecydować się na biokominek :)

surgi22
08-02-2015, 16:19
A nie lepiej to bio do środka - też grzeje i rozwesela :yes:

Zdun Darek B
08-02-2015, 19:06
Zawsze można zdecydować się na biokominek :)

BIO ?

Spalanie alkoholu i mieszkanie w spalinach...
BIO...
O B[i]oże !!!

Tomaszs131
08-02-2015, 20:32
BIO ?

Spalanie alkoholu i mieszkanie w spalinach...
BIO...
O B[i]oże !!!
Przy WM to nie jest zbytnio uciazliwe.

Zdun Darek B
09-02-2015, 13:49
Przy WM to nie jest zbytnio uciazliwe.
Otwarte palenisko przy WM ...

artur17_33
09-02-2015, 20:16
nie no bio to można zamontowac sobie jedynie w mieszkaniu :) a w sumie to nawet nie wiem po co bo w tv włączasz sobie nagrania z kominków i masz klimat hehe