PDA

Zobacz pełną wersję : Grzanie w taniej taryfie a sterowanie pogodowe



JK2010
06-01-2015, 17:12
Chcę spróbować wykorzystać tanią taryfę do pompy ciepła i nie wiem jak ustawić sterowanie na pompie. Mam pompę ciepła z odwiertami, którą aktualnie steruje krzywa grzewcza (dla określonej temp. zewn. jest ustawiona określona temp. wody w podłogówce). Na sterowniku mam możliwość ustawienia godzin pracy pompy, temperatury i obnizenia temp. Czy ktoś może steruje tak pompą w taniej taryfie?

Jacek150
06-01-2015, 17:36
W Nibe 1245 ustawia sie to w prosty sposob. Ja mam tak , ze od 6 do 12.45 mam ustawiona krzywa 4 + 2 z obnizeniem o - 5 od 12.45 do 15 krzywa 4 +2 od 15 do 21.45 krzywa 4 + 2 z obnizeniem -5. Taryfe mam G12w Tauron. Pompa praktycznie chodzi tylko w taniej taryfie a w domu cieplo

Jacek150
06-01-2015, 17:38
Zapomnialem dopisac , ze od 21.45 do 6 mam ustawiona 4 krzywa +2

JK2010
06-01-2015, 22:45
Czyli jak to ma być. Ustawiam godziny pracy, temperaturę wody w podłogówce i obniżenie. A jak to wszystko ma się do temp. zewn.?

Pyxis
07-01-2015, 00:13
Ja tak steruje, tylko zamiast pomiaru wody mierze bezposrednio temperature wylewki.

Ustawiasz jakas zadana krzywa grzewcza optymalna dla Twojego domu i w temperaturach taniej taryfy podbijasz temperature do tej "nominalnej". U mnie to podbicie aktualnie wynosi 3K. Moja krzywa obejmuje wartosci temperatur w drogim pradzie.

Temperature zewnetrzna z temp wody w podlogowce masz powiazana wlasnie za pomoca krzywej grzewczej.

Napisz co konkretnie chcial bys wiedziec. To nie jest nic skomplikowanego.

M.Krk
07-01-2015, 16:51
Ja tak steruje, tylko zamiast pomiaru wody mierze bezposrednio temperature wylewki.

Ustawiasz jakas zadana krzywa grzewcza optymalna dla Twojego domu i w temperaturach taniej taryfy podbijasz temperature do tej "nominalnej". U mnie to podbicie aktualnie wynosi 3K. Moja krzywa obejmuje wartosci temperatur w drogim pradzie.

Temperature zewnetrzna z temp wody w podlogowce masz powiazana wlasnie za pomoca krzywej grzewczej.

Napisz co konkretnie chcial bys wiedziec. To nie jest nic skomplikowanego.

Pomożesz mi zrozumieć krzywą w moich ustawieniach, staram się i nic mi z tego nie wychodzi

ezg2014
07-01-2015, 21:53
Mam ten sam problem. W moim sterowniku mogę ustawić czas działania pompy, obniżenie i temp. Nie wiem jak to odnieść do krzywej grzania. Może ktoś się orientuje?

ferrit
08-01-2015, 09:37
Mam ten sam problem. W moim sterowniku mogę ustawić czas działania pompy, obniżenie i temp. Nie wiem jak to odnieść do krzywej grzania. Może ktoś się orientuje?

Masz R420 ?

Pyxis
08-01-2015, 09:55
Pomożesz mi zrozumieć krzywą w moich ustawieniach, staram się i nic mi z tego nie wychodzi

OK. Napisz z czym masz konkrenie problem.

Krzywa grzewcza to powiazanie temperatury sterowania z temperatura na zewnatrz. Budujesz taka zaleznosc.
Np.:
Zakladam, ze w tanim pradzie podbijasz temperature na wyzsza
dla +10*C na zewnatrz temperatura wylewki 21*C
dla +5*C na zewnatrz temperatura wylewki 22*C
dla 0*C na zewnatrz temperatura wylewki 23*C
dla 110*C na zewnatrz temperatura wylewki 24*C

Do tego ustawiasz poddbicie w tanim pradzie na powiedzmy 2K

Teraz pompa "wie", ze jezeli na zewnatrz jest )*C, to w domu ma utrzymac temperature wylewki:
w drogim pradzie 23*C (odczytane z krzywej przez sterownik)
w tanim pradzie 25*C (odczytane z krzywej i dodane do tego podbicie 2K)

Jesli masz na sterowniku obnizenie w drogim pradzie (czyli odwrotnie niz opisalem), to na krzywej ustawiasz wyzsze temperatury i zadajesz w drogim pradzie obnizenie).

Jasne?

M.Krk
08-01-2015, 11:09
OK. Napisz z czym masz konkrenie problem.

Krzywa grzewcza to powiazanie temperatury sterowania z temperatura na zewnatrz. Budujesz taka zaleznosc.
Np.:
Zakladam, ze w tanim pradzie podbijasz temperature na wyzsza
dla +10*C na zewnatrz temperatura wylewki 21*C
dla +5*C na zewnatrz temperatura wylewki 22*C
dla 0*C na zewnatrz temperatura wylewki 23*C
dla 110*C na zewnatrz temperatura wylewki 24*C

Do tego ustawiasz poddbicie w tanim pradzie na powiedzmy 2K

Teraz pompa "wie", ze jezeli na zewnatrz jest )*C, to w domu ma utrzymac temperature wylewki:
w drogim pradzie 23*C (odczytane z krzywej przez sterownik)
w tanim pradzie 25*C (odczytane z krzywej i dodane do tego podbicie 2K)

Jesli masz na sterowniku obnizenie w drogim pradzie (czyli odwrotnie niz opisalem), to na krzywej ustawiasz wyzsze temperatury i zadajesz w drogim pradzie obnizenie).

Jasne?

Kurcze przepraszam Cię bo nie dopisałem, ja mam kaloryfery, więc to nieco inna sprawa, chciałem ustawić na krzywej ale np. teraz na zewnątrz jest +1 w domu 21,8 (nastawa 22) a pompa nie startuje, temperatura na czujniku wlotu do PC to 33 stopnie, zasilanie grzejników też
ustawiona krzywa nie puszcza startu i jest do bani, nie umiem sobie z tym dać rady jakoś, miałbyś pomysł na to

Pyxis
08-01-2015, 11:18
Kurcze przepraszam Cię bo nie dopisałem, ja mam kaloryfery, więc to nieco inna sprawa, chciałem ustawić na krzywej ale np. teraz na zewnątrz jest +1 w domu 21,8 (nastawa 22) a pompa nie startuje, temperatura na czujniku wlotu do PC to 33 stopnie, zasilanie grzejników też
ustawiona krzywa nie puszcza startu i jest do bani, nie umiem sobie z tym dać rady jakoś, miałbyś pomysł na to

Aaa, pomijajac juz komfort grzania akumulacyjnego przy grzejnikach (moez byc z tym "roznie"), to zasady sa takie same.

Tutaj bierze tez udzial taki parametr jak histereza. Zalaczenie pompy nastepuje jesli temperatura spadnie ponizej zadanej wartosci pomniejszonej o polowe (w niektorych sterownikach calej) wartosci histerezy. Sprawdz ile wynosi u Ciebie ten parametr.

lukasza
08-01-2015, 11:23
OK. Napisz z czym masz konkrenie problem.

Krzywa grzewcza to powiazanie temperatury sterowania z temperatura na zewnatrz. Budujesz taka zaleznosc.
Np.:
Zakladam, ze w tanim pradzie podbijasz temperature na wyzsza
dla +10*C na zewnatrz temperatura wylewki 21*C
dla +5*C na zewnatrz temperatura wylewki 22*C
dla 0*C na zewnatrz temperatura wylewki 23*C
dla 110*C na zewnatrz temperatura wylewki 24*C


z ciekawości jak u Ciebie (różne domy różnie bywa jasna sprawa) przekłada się temperatura posadzki na temperaturę zasilania. tzn ile musisz dać na zasilaniu CO aby osiągnąć 24*C posadzki. O ile jest to "mniej więcej" więcej stopni zasilania CO. Ciekawi mnie bo nie mam warunków i narzędzi zmierzyć temp posadzki a znam u siebie ile idzie temperatury w zasilanie (a dokładniej ile pompa osiągnie w połowie lub pod koniec nocnego grzania).

Pyxis
08-01-2015, 11:51
Wiesz, to nie zalezy tak bardzo od domu jak od parametrow instalacji (stosunek dlugosci rurek w podlodze do mocy pompy ciepla). Ja mam przewymiarowana pompe i ona pracuje krocej, ale sila rzeczy mam wyzsza temperature na zasilniu, niz mial bym przy pompie o mnijszej mocy. To samo z dlugoscia rury w wylewce. Zmnijszenie jej dlugosci powoduje wzrost Tz. Wszystko to w odniesieniu do tej samej tep posadzki w tym samym domu i pompy on/off oczywiscie. :)

U mnie jesli pompa ma zadana temp posadzki na 24*C, to Tz nie przekracza 32*C na koncu cyklu grzania. Przy pompie dobranej na styk (8-9kW) pewnie byloby nizej o 1-2K.

M.Krk
08-01-2015, 12:19
Aaa, pomijajac juz komfort grzania akumulacyjnego przy grzejnikach (moez byc z tym "roznie"), to zasady sa takie same.

Tutaj bierze tez udzial taki parametr jak histereza. Zalaczenie pompy nastepuje jesli temperatura spadnie ponizej zadanej wartosci pomniejszonej o polowe (w niektorych sterownikach calej) wartosci histerezy. Sprawdz ile wynosi u Ciebie ten parametr.

Właśnie, wszystko było by ok tylko, przy stałej nastawie RT- wlot do PC 41 stopni z histerezą 1 PC startuje przy 40 stopniach i dobija do 42, zasilanie jest w tedy w okolicach 46 i tak jest dobrze nawet do -15 bo tak już miałem jedną noc ale było.
Natomiast jak nastawię sterowanie pogodowe do jest lipa, zasilanie 42, a start przy RT=32 i +1 na zewnątrz a jest takie rozlazłe że nie nadąża dogrzać co prawda trzyma 21,8 ale nastawę mam na 22.
Jeśli podniosę krzywą z 8 na 9 to teraz było by dobrze ale przy większym mrozie np. -20 PC chce mieć zasilanie 60 stopni, pomijając fakt że tyle to ona nie osiągnie z moim domem w aktualnym stanie.
Wiesz może czy da się z taki ustrojstwem coś zrobić ?

Pyxis
08-01-2015, 12:22
Jesli masz tylko zapisane na stale krzywe grzewcze w sterowniku, to pewnie nic sie nie da zrobic. Ja mam jedna krzywa, ale sam sobie ja zadaje, wiec moge dostroic to do swoich potrzeb.

MatixL
08-01-2015, 12:25
czy ktoś może podpowiedzieć jakiś dobry sterownik który obsłuży mi
- sterownie pompą Nibe + czujnik pogodowy + koniecznie kilka temperatur zadanych w różnych przedziałach czasowych
- sterowanie rekuperatorem plus sterowanie przepustnicą z siłownikiem elektrycznym
- sterowanie piecem ( awaryjnie w piwnicy)
- sterowanie roletami

tak żeby jeszcze miał zapas na dodatkowe urządzenie na przyszłość

jasiek71
08-01-2015, 12:32
OK. Napisz z czym masz konkrenie problem.

Krzywa grzewcza to powiazanie temperatury sterowania z temperatura na zewnatrz. Budujesz taka zaleznosc.
Np.:
Zakladam, ze w tanim pradzie podbijasz temperature na wyzsza
dla +10*C na zewnatrz temperatura wylewki 21*C
dla +5*C na zewnatrz temperatura wylewki 22*C
dla 0*C na zewnatrz temperatura wylewki 23*C
dla 110*C na zewnatrz temperatura wylewki 24*C

Do tego ustawiasz poddbicie w tanim pradzie na powiedzmy 2K

Teraz pompa "wie", ze jezeli na zewnatrz jest )*C, to w domu ma utrzymac temperature wylewki:
w drogim pradzie 23*C (odczytane z krzywej przez sterownik)
w tanim pradzie 25*C (odczytane z krzywej i dodane do tego podbicie 2K)

Jesli masz na sterowniku obnizenie w drogim pradzie (czyli odwrotnie niz opisalem), to na krzywej ustawiasz wyzsze temperatury i zadajesz w drogim pradzie obnizenie).

Jasne?

to samo zrobisz zwykłym sterownikiem ON/OFF z podziałami czasowymi...
np. w tanim ustawiasz 23* a w drogim 22*..., tyle i tylko tyle...
sterowanie krzywą ma sens jeżeli chcesz utrzymać jakąś stałą temperaturę całodobowo, przy sterowaniu godzinowym czyli celowaniu w tanią energię nic nie daje bo i tak za każdym razem "gibiesz" do temp. docelowej jaka cię interesuje a w pozostałych godzinach czyli drogiej energii cierpliwie czekasz ...

M.Krk
08-01-2015, 12:40
Jesli masz tylko zapisane na stale krzywe grzewcze w sterowniku, to pewnie nic sie nie da zrobic. Ja mam jedna krzywa, ale sam sobie ja zadaje, wiec moge dostroic to do swoich potrzeb.

No to tyłek bo w instrukcji ma 3, mogę zmieniać dwa parametry jak temperaturę w domu i poziom krzywej, ale to nie w tym problem
w każdym razie dzięki

lukasza
08-01-2015, 13:26
to samo zrobisz zwykłym sterownikiem ON/OFF z podziałami czasowymi...
np. w tanim ustawiasz 23* a w drogim 22*..., tyle i tylko tyle...
sterowanie krzywą ma sens jeżeli chcesz utrzymać jakąś stałą temperaturę całodobowo, przy sterowaniu godzinowym czyli celowaniu w tanią energię nic nie daje bo i tak za każdym razem "gibiesz" do temp. docelowej jaka cię interesuje a w pozostałych godzinach czyli drogiej energii cierpliwie czekasz ...

OJ bym się bardzo nie zgodził

tak: że on/off typu termostat i rożna temperatura droga/tania taryfa załatwi mi włącz PC kiedy trzeba i ją wyłącz jak osiągnie temperaturę zadaną aby nie przegrzać
ALE
skąd PC ma wiedzieć czy grzać (jak moja inwerter) Tz na 28 - 30 czy 32 st*C? Skąd? Ano z krzywej. Każdy dom ma inne potrzeby i krzywe, jak się je pozna można sobie ustawić krzywą od -15 do +15*C (mój zakres) i PC wie mniej więcej że przy +7 dajemy Tz 28*C a przy -7 dajemy 32*C.

Krzywa ważna rzecz, a jak dodatkowo chcemy uzyskać podbicie np: tani prąd 13-15 aby oddała PC więcej mocy to dodatkowo możemy ustawić podbicie krzywej o jakiś tam stopień tylko 13-15 by lepiej taryfę wykorzystać.

Pyxis
08-01-2015, 13:39
to samo zrobisz zwykłym sterownikiem ON/OFF z podziałami czasowymi...
np. w tanim ustawiasz 23* a w drogim 22*..., tyle i tylko tyle...
sterowanie krzywą ma sens jeżeli chcesz utrzymać jakąś stałą temperaturę całodobowo, przy sterowaniu godzinowym czyli celowaniu w tanią energię nic nie daje bo i tak za każdym razem "gibiesz" do temp. docelowej jaka cię interesuje a w pozostałych godzinach czyli drogiej energii cierpliwie czekasz ...

Nie do konca jasko.
Przy grzaniu akumulacyjnym wyglada to nieco inaczej. Powiem Ci jak to jest u mnie ustawione. Jesli na zewnatrz jest zimniej, to pompa konczy grzanie docelowo z nieco wyzsza temperatura wylewki. Jeszcze bardziej obrazowo: Jak na dowrze mam -10*C, to na koniec grzania w domu temp powietrza mam na 22,8*C, jak jest 0*C to na 22,5*C, a jak jest 10*C to na 22,2*C. Taki uklad pozwala utrzymac bardziej stala temperature w domu pomimo grzania tylko w tanim pradzie.
Tego nie osiagniesz prostym sterownikiem on/off z przedzialami czasowymi.

map78
08-01-2015, 13:39
lukasza, przy inverterach jak najbardziej masz rację:yes: tam połączenie krzywej pogodowej z termostatem zdaje egzamin i jak najbardziej pozytywnie wpływa na proces grzania, czy to w taryfach, czy bez. Natomiast przy pompie typu ON/OFF jestem skłonny zgodzić się z Jaśkiem - tam albo grzeje, albo nie grzeje i zawsze na 100% więc ciężko mi sobie wyobrazić w czym pomocne miałoby być programowanie jeszcze jakiejś krzywej, ale może się mylę:confused:

Pyxis
08-01-2015, 14:19
Natomiast przy pompie typu ON/OFF jestem skłonny zgodzić się z Jaśkiem - tam albo grzeje, albo nie grzeje i zawsze na 100% więc ciężko mi sobie wyobrazić w czym pomocne miałoby być programowanie jeszcze jakiejś krzywej, ale może się mylę:confused:

Przeczytaj mojego posta, to moze sie rozjasni.

map78
08-01-2015, 15:19
Przeczytaj mojego posta, to moze sie rozjasni.

Z tego co opisujesz wynikałoby, że twoja krzywa pogodowa buduje bezpośrednią zależność między temp zewnętrzną, a temp posadzki. Nie słyszałem o takich rozwiązaniach, ale jeśli tak to oczywiście byłoby to na pewno korzystne w sensie akumulacji rozwiązanie. Jeśli natomiast jest to tradycyjna krzywa, gdzie temp zewnętrzna jest skorelowana z temp zasilania, a ta dalej dopiero z temp posadzki, gdzie wspólnym mianownikiem jest czas działania, to będzie to wyglądało tak jak pisał Jaśko.

Pyxis
08-01-2015, 16:56
Z tego co opisujesz wynikałoby, że twoja krzywa pogodowa buduje bezpośrednią zależność między temp zewnętrzną, a temp posadzki. Nie słyszałem o takich rozwiązaniach, ale jeśli tak to oczywiście byłoby to na pewno korzystne w sensie akumulacji rozwiązanie. Jeśli natomiast jest to tradycyjna krzywa, gdzie temp zewnętrzna jest skorelowana z temp zasilania, a ta dalej dopiero z temp posadzki, gdzie wspólnym mianownikiem jest czas działania, to będzie to wyglądało tak jak pisał Jaśko.

Tak, u mnie jest bezposrednie powiazanie (sonda termonetru w wylewce).

Wydaje mi sie jednak, ze takie bezposrednie powiazanie nie powinno sie niczym roznic od ustalania przez sterowania zadanej temperatury zasilania czy powrotu - w pompie on/off. Te parametry sa jednak scisle powiazane ze soba.
Przy inwerterach to juz oczywiscie zupelnie inna bajka.

mkm silesia
08-01-2015, 17:16
Inwerter po prostu ( zamiast klepać stycznikiem i fundować sprężarce kopniaki w związku z rozruchem jak on off ) po osiągnięciu zadanego poziomu temperatury najpierw ograniczy wydajność co zwiększy cop

Pyxis
08-01-2015, 19:06
Jesli chodzi o CO to jest 2-3 "kopniakow" na dobe, wiec chyba nie ma o co sie bic. Zreszta nie to jest przedmiotem dyskusji.

mkm silesia
08-01-2015, 19:17
Jesli chodzi o CO to jest 2-3 "kopniakow" na dobe, wiec chyba nie ma o co sie bic. Zreszta nie to jest przedmiotem dyskusji.

2-3 vs zero i lepszy cop moim i producentów zdaniem warto

Pyxis
08-01-2015, 19:23
2-3 vs zero i lepszy cop moim i producentów zdaniem warto

"vs zero"? tzn ze pompa z inwerterem jak wystartuje w listopadzie to wylaczy sie w kwietniu? Czy cos krecisz?

mkm silesia
08-01-2015, 19:41
"vs zero"? tzn ze pompa z inwerterem jak wystartuje w listopadzie to wylaczy sie w kwietniu? Czy cos krecisz?
Nie startuje " powoli " a nie z prądem rozruchu
Taki soft start

mkm silesia
08-01-2015, 19:46
"vs zero"? tzn ze pompa z inwerterem jak wystartuje w listopadzie to wylaczy sie w kwietniu? Czy cos krecisz?
A twoja ma 3 rozruchy od listopada do kwietnia kogo chcesz znów bajerować

Pyxis
08-01-2015, 20:47
A twoja ma 3 rozruchy od listopada do kwietnia kogo chcesz znów bajerować

Jeszcze raz, p o w o l i :


Jesli chodzi o CO to jest 2-3 "kopniakow" na dobe, wiec chyba nie ma o co sie bic. Zreszta nie to jest przedmiotem dyskusji.

Pyxis
08-01-2015, 20:48
A twoja ma 3 rozruchy od listopada do kwietnia kogo chcesz znów bajerować

A kto zabroni miec w pompie on/off sofstart?
Moj mial kosztowac w opcji 600 zl, ale podziekowalem. Szkoda kasy.

mkm silesia
08-01-2015, 22:04
A kto zabroni miec w pompie on/off sofstart?
Moj mial kosztowac w opcji 600 zl, ale podziekowalem. Szkoda kasy.

Dzięki za uściślenie że rozmawiamy o dobie.
Ale niestety dalej masz mniej sprawny asynchroniczny silnik napędzający sprężarkę.
W kwestii trwałości rotacyjne dogoniły już scrolle no i pracując z falownikiem nie kręci na 100% zawsze tak porównując z samochodem (wiem że tak wprost to nie do końca) to on off jazda z gazem do dechy i postój a inwerter jazda z gazem do dechy jak trzeba a jak nie to eko driving

Pyxis
08-01-2015, 22:55
Dzięki za uściślenie że rozmawiamy o dobie.
Ale niestety dalej masz mniej sprawny asynchroniczny silnik napędzający sprężarkę.
W kwestii trwałości rotacyjne dogoniły już scrolle no i pracując z falownikiem nie kręci na 100% zawsze tak porównując z samochodem (wiem że tak wprost to nie do końca) to on off jazda z gazem do dechy i postój a inwerter jazda z gazem do dechy jak trzeba a jak nie to eko driving

Podejrzewam, ze inwerterowa gruntowka 12,6kW kosztowalaby wielokrotnosc ceny moejej pompy, wiec jakos nie bede rozpaczal nad nizsza jej sprawnoscia ani trwaloscia. ;)

ezg2014
09-01-2015, 15:34
Masz R420 ?

Tak, mam R420. I nie wiem , jak ustawić sterowanie w taniej taryfie. Mam tylko czujnik temp. zewn. , więc sterowanie temp. wewn. odpada. Zostaje tylko sterowanie pogodowe.

Pyxis
09-01-2015, 15:35
Tak, mam R420. I nie wiem , jak ustawić sterowanie w taniej taryfie. Mam tylko czujnik temp. zewn. , więc sterowanie temp. wewn. odpada. Zostaje tylko sterowanie pogodowe.

No ale musisz miec tez jakis pomiar temperatury wewnetrznej. Na zasilaniu, powrocie z GZ? Inaczej nic tym nie wystarujesz. Musisz cos odniesc do tej temperatury zewnetrznej.

ezg2014
09-01-2015, 15:58
Na sterowniku mogę odczytać temp. GZ, DZ, CW.

Pyxis
09-01-2015, 16:04
OK. A krzywa grzewcza odnosi sie do ktorego z tych parametrow? Co nia zadajesz?

ezg2014
09-01-2015, 16:07
Ustawiam temp. GZ dla odpowiednich temp. zewn.

Pyxis
09-01-2015, 16:18
No i jasniej od razu.
Wiec zadajesz na krzywej jaka ma byc ta temperatura w okresie drogiego pradu. Ustawiasz godziny taniego i drogiego pradu oraz podbicie temperatury w okresie taniego pradu.

PS.
Na Twoim sterowniku jest to obnizenie a nie podbicie temperatury. Bardziej chyba intuicyjnie.

ezg2014
09-01-2015, 16:24
Soryy ale nie ogarniam... Z krzywej wychodzi mi że obecnie (temp. zewn. około 0 stopni) temp. GZ to 28 stopni C. Ustawiam więc że w godzinach taniego prądu ma być 28 stopni plus np. 2 stopnie. Ale co w sytuacji, gdy temp. zewn. będzie minus 10 stopni (wtedy z krzywej wychodzi mi temp. GZ 32 stopnie)?

Pyxis
09-01-2015, 16:29
Z tego co widze, to u Ciebie ustawia sie zadana temperature dla taniego pradu i obnizenie w dogim pradzie ( z trybie pracy "z zegarem").

Tak jak napisales jak na dworze 0*C to GZ ma zadana powiedzmy 28*C w tanim pradzie a 26*C w drogim (przy obnizeniu 2K). Przy nizszej Tzew musisz zadac po prostu nieco wyzsza Tzasilania. U mnie to jakis 1K na kazde 5K obnizenia T zewnetrznej.

ezg2014
09-01-2015, 18:18
Ok. Ale teraz pompa grzeje podłogówkę zależnie od temp. zewn. Sama pompa reguluje temp. W trybie pracy z zegarem będę musiał sam zmieniać zadanę temp. GZ zależnie od temp. zewn.?

Pyxis
09-01-2015, 18:35
Dalej bedzie tak grzala, tylko zaleznie od obowiazujacej taryfy (przedzialu godzin ktore zadasz) bedzie ja modyfikowala o zadana wartosc obnizenia, zeby ograniczyc prace w drogim pradzie. Po prostu priorytetujesz grzanie w tanich godzinach. Im wartosc tego obnizenia bedzie nizsza, tym wieksze prawdopodobienstwo pracy pompy w drogim pradzie (np gdzi bedzie zimno i zabraknie jej czasu w tanim, albo zbyt mocno spadnie temperatura w domu).