PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy w wyborze pompy ciepła i sprawdz. firmy do wykonania instalacji łódzkie



lukaskord
07-01-2015, 20:05
Witam wszystkich forumowiczów, jestem tutaj nowy ale czytam oczywiście od pewnego czasu posty zamieszczane na tym forum. Potrzebuje rady jak w temacie. Mam dom w stanie surowym otwartym i w marcu zamierzam ruszyć z instalacjami. Po 2 latach czytania różnych artykułów oraz forum oraz rozmowach z kilkoma użytkownikami moim obiektem pożądania stało się ogrzewanie pompą ciepła jako jedynym żródłem ogrzewnia. może coś o moim domu, powierzchnia 290m2 włączając garaż 42 m2 dom piętrowy z poddaszem użytkowym, zbudowany z protermu 25 cm dach z dachówki ceramicznej, fundamenty z bloczków ocieplone xps 10 cm. W domu mam tylko jeden komin od kominka który ma być używany okazjonalnie ewentualnie z dystrybucjom ciepłego powietrza, bark kominów spowodowany jest zamiarem założenia wentylacji mechanicznej z reku. Zamierzam w domu założyć tylko ogrzewanie podłogowe ocieplić ściany 20 cm styropiany, na podłogę na gruncie 15-20 cm styropianu a dach ocieplić 25-30 cm wełny, okna tak do 1.0 Uw Myślę że to będą wystarczające wartości aby pompa działała ekonomicznie. Zasięgnąłem już ofert kilku firm z łódzkiego ale przerażają mnie ceny za samą podłogówkę krzyczą sobie około 24-30 tyś zł (2500mb), jeśli chodzi o pompy wszystkie firmy proponują mi pompy podobnych firm głownie Nibe i AlphaInnotec 12KW ceny takich pomp oscylują w granicach 35000 zł + odwierty około 270-300 mb w cenie około 23000 zł, instalacja wod kan od 4000 do 7000 zł i wentylacja z reku za około 18000zł. Proszę o wypowiedzenie się czy ceny które otrzymałem są standardem przy takich instalacjach czy trafiam na firmy które się ,"Cenią". Czy może ktoś polecić firmę z kolić woj. Łódzkiego rzetelną z serwisem w razie "W". Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady. Łukasz
PS. mam też pytanie co do dofinansowania w łódzkim czy ma ktoś jakieś doświadczenia? czy w ogóle warto?

Bad
08-01-2015, 06:08
Roześlij zapytania do jak największej ilości firm - nie ograniczaj się do firm z łódzkiego. Sam zmuszony byłem wybrać ofertę firmy z pomorza bo lokalni instalatorzy byli znacznie drożsi.

lukaskord
08-01-2015, 09:20
a jak w takim przypadku z serwisem, przecież instalacja będzie potrzebowała doglądania najlepiej przez ludzi którzy ja instalowali, mam na myśli regulacje instalacji, czy to nie jest problem, a mógłbym zapytać o Twoje opinie na temat firmy która u Ciebie montowała instalacje czy jesteś zadowolony może dostane jakiś namiar?

Chrupka
08-01-2015, 13:33
Mnie ten temat też bardzo interesuje, bo w tym roku zamierzam zamontowac u siebie pompę Ciepła. Tez jestem z łódzkiego. Tylko powierzchnia do ogrzania o połowę mniejsza (100 m2)
Robiłam rozeznanie (łódzkie) i faktycznie te firmy z naszego regionu do tanich nie należą. Jak na razie proponowane przez firmy koszty przewyższają planowane przeze mnie wydatki na ta inwestycję. Może faktycznie popytac firmy spoza regionu. Tylko ten serwis mnie też interesuje...
Jesli macie jakieś propozycje to z chęcią wysłuchamy.

lukaskord
08-01-2015, 14:30
Zawsze myślałem że najlepiej będzie poszukać firmy ze swojego regionu z dobrze rozwiniętym serwisem. Wybierając pompę ciepła jako jedyne źródło ogrzewania w przypadku jakiejś awarii instalacji trzeba działać chyba w miarę szybko szczególnie w przypadku zimy. Mam nadzieje że odezwie się ktoś kto ma jakieś doświadczenia w tym względzie, bo niedługo trzeba ruszyć z robotą.

Bad
08-01-2015, 16:00
Moim zdaniem sprawa jest bardzo prosta - jak masz dobrze wykonaną instalację to nie ma potrzeby serwisowania pompy. U mnie od zamontowania pompy mineło 3,5 roku i nie było u mnie żadnego serwisanta. Sam wykonałem banalnie prostą czynność polegającą na wyczyszczeniu filtra DZ i tyle. Pompa jest bezobsługowa.

lukasza
08-01-2015, 17:26
może coś o moim domu, powierzchnia 290m2 włączając garaż 42 m2 dom piętrowy z poddaszem użytkowym, zbudowany z protermu 25 cm dach z dachówki ceramicznej, fundamenty z bloczków ocieplone xps 10 cm. W domu mam tylko jeden komin od kominka który ma być używany okazjonalnie ewentualnie z dystrybucjom ciepłego powietrza, bark kominów spowodowany jest zamiarem założenia wentylacji mechanicznej z reku. Zamierzam w domu założyć tylko ogrzewanie podłogowe ocieplić ściany 20 cm styropiany, na podłogę na gruncie 15-20 cm styropianu a dach ocieplić 25-30 cm wełny, okna tak do 1.0 Uw Myślę że to będą wystarczające wartości aby pompa działała ekonomicznie.

1. dom 290m2. OZC 350-400 zł. Wydaj tą kasę a dobierzesz PC jak trzeba i możesz zyskać np: o 1 typoszereg PC np: 2kW i zaoszczędzić 3000 zł. To dopiero jest racjonalna podstawa wyboru mocy PC jak i ilości dolnego źródła a nie samo ocieplenie.


Zasięgnąłem już ofert kilku firm z łódzkiego ale przerażają mnie ceny za samą podłogówkę krzyczą sobie około 24-30 tyś zł (2500mb), jeśli chodzi o pompy wszystkie firmy proponują mi pompy podobnych firm głownie Nibe i AlphaInnotec 12KW ceny takich pomp oscylują w granicach 35000 zł + odwierty około 270-300 mb w cenie około 23000 zł, instalacja wod kan od 4000 do 7000 zł i wentylacja z reku za około 18000zł. Proszę o wypowiedzenie się czy ceny które otrzymałem są standardem przy takich instalacjach czy trafiam na firmy które się ,"Cenią". Czy może ktoś polecić firmę z kolić woj. Łódzkiego rzetelną z serwisem w razie "W".

2. Podłogówkę omów na dziale ogrzewanie. Podejrzewam, że wycenią Ci na około (średnio 65-70zł/m2). Jeśli garażu nie ogrzewasz i chcesz podłogówki 250m2 to realnie można się z tym zmieścić w 18 tys, na pewno w 20k. Na ogrzewaniu Ci wycenia i prześlą wyceny.

3. 35k PC + 23k odwierty = 58k. Rozumiem jeszcze PC za 30k tych firm co podałeś bo po tyle słyszałem że można kupić (nie wiem ile w to wliczali czy z montażem i zasobnikiem CWU), rozumiem DZ poziome za 12K i ale łącznie 58 000 za komplet grzewczy bez podłogówki to bym nie dał!

Przy 250m2 dobrze ocieplonego domu (250m2 to pow. użytkowa czy posadzki?) i rekuperacji jest szansa na obciążenie cieplne na poziomie 8-9-10kW. Ja mam w 150m2 obciążenie ok 5.3KW. Do takiego domu jeśli z OZC wyjdzie 8-9kW to jest szansa kupić np; pompę powietrzną 11kW tCAp za ok ..... ja miałem 9kW 1 faza za 24k, po dotacji 18k to 11KW może kosztować 30k 1 faza a z 34k 3 fazy. Pisze o komplecie: PC, zasobnik 300l, dodatki i pełne uruchomienie. Może za dojazdy bonus 1k. 30-35K komplet kontra 58K. To ja tam wolę prawie 2 powietrzne!



PS. mam też pytanie co do dofinansowania w łódzkim czy ma ktoś jakieś doświadczenia? czy w ogóle warto?
wiem że były. U mnie w wlkp były z Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej dawane przez BOŚ. Za rok ponoć tez mają być! ale już nie 4k na 10k do 20k czyli 8k minus dochodowy i bank a po 3k do 10k na 20k czyli 6k minus dochodwy to z 4,5k, ale lepsze to niż nić :) :)

jak chcesz namiary na człowieka co mi montował powietrzną i komuś z forum z Opoczna też montował to podam Ci na priv, montuje też gruntowe Vissman. Autostradą dojedzie do Ciebie w 70 min. Jakby się Pan z Opoczna z forum ujawnił to byś może sobie poznał jego opinie o montażu bo sam jestem ciekaw czy jest zadowolony a blisko ciebie.

mkm silesia
08-01-2015, 17:28
Moim zdaniem sprawa jest bardzo prosta - jak masz dobrze wykonaną instalację to nie ma potrzeby serwisowania pompy. U mnie od zamontowania pompy mineło 3,5 roku i nie było u mnie żadnego serwisanta. Sam wykonałem banalnie prostą czynność polegającą na wyczyszczeniu filtra DZ i tyle. Pompa jest bezobsługowa.

Może i prosta ale ja asekurancko nie robię inst. poza moim regionem a z braku czasu i ochoty nie serwisujemy dokonań innych chyba że ktoś chce albo musi wymienić całą pompę

lukasza
08-01-2015, 17:34
Mnie ten temat też bardzo interesuje, bo w tym roku zamierzam zamontowac u siebie pompę Ciepła. Tez jestem z łódzkiego. Tylko powierzchnia do ogrzania o połowę mniejsza (100 m2)
Robiłam rozeznanie (łódzkie) i faktycznie te firmy z naszego regionu do tanich nie należą. Jak na razie proponowane przez firmy koszty przewyższają planowane przeze mnie wydatki na ta inwestycję. Może faktycznie popytac firmy spoza regionu. Tylko ten serwis mnie też interesuje...
Jesli macie jakieś propozycje to z chęcią wysłuchamy.

sądzę, że jeśli powietrzna wchodzi w grę
a dom z reku i dobrze ocieplony
a tylko 100m2 grzania to OZC na poziomie 3,5kW
to PC Panasonić 7kw da radę z palcem w tyłku
cena za komplet jakieś 18K brutto- no niestety ceny 5-7-9kW 1 faza się wiele nie różnią z zasobniki CWU i dodatki w kotłowni na 100m2 dom jak i 250m2 prawie takie same :(

mkm silesia
08-01-2015, 17:38
sądzę, że jeśli powietrzna wchodzi w grę
a dom z reku i dobrze ocieplony
a tylko 100m2 grzania to OZC na poziomie 3,5kW
to PC Panasonić 7kw da radę z palcem w tyłku
cena za komplet jakieś 18K brutto- no niestety ceny 5-7-9kW 1 faza się wiele nie różnią z zasobniki CWU i dodatki w kotłowni na 100m2 dom jak i 250m2 prawie takie same :(

Zgadzam się w 100%tach

Fam13
08-01-2015, 17:45
Witam ja mam pompę Pw i montował ten sam instalator co Lukasza.
W przypadku pytań proszę na priv.

lukaskord
08-01-2015, 18:27
dziekuje za zainteresownie tematem, jestem jeszcze laikem w kwestii pomp i nie wszystko co piszecie rozumiem, ale myślałem że pompa ciepła z gruntowym pionowym odwiertem będzie dla mnie lepsza z uwagi na ekonomikę, biorac tez pod uwagę że będzie to jedyne żródło ogrzewania w domu, czy się mylę?

lukaskord
08-01-2015, 18:53
czy u Ciebie jedynym żródłem ogrzewania i cwu jest pompa powietrzna? czy powietrzna pompa da radę ogrzać prawie 300 m2 budynek przy srogich mrozach? i

Arturo72
08-01-2015, 19:07
czy u Ciebie jedynym żródłem ogrzewania i cwu jest pompa powietrzna? czy powietrzna pompa da radę ogrzać prawie 300 m2 budynek przy srogich mrozach? i
Jeśli dobierzesz ją odpowiednio pod obciążenie cieplne domu to jaki problem ?
Może i 500m2 ogrzać i też jako jedyne źródło ciepła.

lukasza
08-01-2015, 20:17
Witam ja mam pompę Pw i montował ten sam instalator co Lukasza.
W przypadku pytań proszę na priv.

witam,
zapomniałem kto jeszcze ją teraz na jesień montował
i generalnie co? Z ceny i montażu zadowolony byłeś. Bo dla mnie wykonanie dobre a ceny chyba bardzo konkurencyjne.

lukaskord
08-01-2015, 20:25
no dobrze ale pompa Pompa powietrzna jest chyba mniej ekonomiczna, zużywa więcej energii, a poza tym działa efektywnie do jakiej temperatury zewnętrznej? tak przynajmniej słyszałem... niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli tak nie jest.

Fam13
08-01-2015, 20:54
witam,
zapomniałem kto jeszcze ją teraz na jesień montował
i generalnie co? Z ceny i montażu zadowolony byłeś. Bo dla mnie wykonanie dobre a ceny chyba bardzo konkurencyjne.
Jestem bardzo zadowolony z montażu i z samej pompy PW
grzeję od 24.10.2014 pompa zużyła 1020 kw ,grzanie tylko co,
nie mieszkam i dom jest w trakcie wykańczania ,brak drzwi wewnętrznych.
Utrzymuję temperaturę około 17 stopni

lukasza
08-01-2015, 21:08
no dobrze ale pompa Pompa powietrzna jest chyba mniej ekonomiczna, zużywa więcej energii, a poza tym działa efektywnie do jakiej temperatury zewnętrznej? tak przynajmniej słyszałem... niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli tak nie jest.

zapraszam na watek z forum: pompy powietrzne
dowiesz się m.in.że:
- pompa powietrzna mogą mieć stałą moc do -15*C a dopiero potem spadek mocy tzn. że bez grzałki mogą grzać 99,9% sezonu
- że 0,1% sezonu występuje raz na kilka lat jak jest zima dekady a nie co roku i wtedy skumulowana może wymuśić włączenie dodatkowo grzałki i podnieść rachunek o 100-200-300 zł
- pompa powietrzna może mieć aż 1 czy 1,2 gorszy COP co przy moich rachunkach prognozowanych na poziomie 1200-1400 zł może oznaczać że gruntową grzałbym o całe ok 300 a nawet 350 zl taniej w rok.
tylko, że
musiałbym dołożyć za odwierty marne 14 000 - 16 000 zł.

Chyba, że odwierty potraktujesz jak inwestycję. Jednak co jak co, ale odwiert to nie kolekto poziomy. Można go łatwiej spier... i nawet nie wiem czy lepiej mieć bardziej skomplikowaną PC powietrzną (szansa większej awarii) czy pchać się w odwiert i główkować jak zalozyli sonde U czy czym zasypali otwór i coś za 10 lat sie nie przemrozi.

3xP: pomyśl, policz, poczytaj.

asaselllo
08-01-2015, 21:20
Zgadzam się , że powietrzna pompa jest mniej ekonomiczna od gruntowej.... Ja mam dom 300m2 i właśnie powietrzną pompę 9kW. Prawdą jest, że przez ostatnie dwa sezony jej użytkowania, temperatura zew nie spadła poniżej -20 stC ale -17,18 było parę razy i pompa mnie mnie nie zawiodła.
A teraz do ekonomiki i kosztów - tu musisz sobie sam wszystko zbilansować. Koszt ogrzania mojego domu w poprzednim sezonie wraz z CWU to 1800 zł. W tym roku będzie taniej bo zmieniłem dostawcę energii elektrycznej. Przy gruntówce pewnie zamknęłoby się w 1500 zł. Różnica w cenie jest zatem wielkim nieporozumieniem a wybór gruntowej jest jak dla mnie czystą fanaberią.
Jeśli nawet przyjdą dni poniżej -28 stC (podobno panasonic się wyłącza poniżej tej temp) to przecież jest też grzałka, która mnie nie zrujnuje przez kilka, kilkanaśnie godzin.
Mam też kominek.... i go przeklinam. Zamówiłem prawie 3 lata temu tonę brykietu i do tej pory zostało mi 660 kg. Już kruszeje od starości. Jeśli planujesz kominek to nie rób z DGP jak ja. Trzeba co jakiś czas napalić żeby rury nie zaczęły śmierdziochać. Jak komuś się znudzi palenie jak mnie to porażka.

wierka
08-01-2015, 22:45
Witam

Mieszkam w woj. łódzkim.
Dom dosc podobne parametry do Twojego.
Wlasnie dzis w moim domu stanęła pompa gruntowa.
Firma z naszego terenu. Zrobili mi cała instalacje pc, ogrzewania podlogowego, wody, ścieków. Wylali posadzki. Zrobili tez wentylację mechaniczna.
Gdy prowadziłam wstępne rozmowy z firmami to ceny były jak z kosmosu. Im bliżej do podjęcia decyzji z kim podjąć współpracę firmy zaczęły obniżać swoje ceny.
firma od pompy pokierowala mnie do banku, do osoby z która współpracują. Dostałam dotacje 19 tys brutto.


Wiecej, jeśli chcesz, napisze Ci w weekend. Teraz pisze przez telefon komórkowy. Moja cierpliwość jest juz mocno nadszarpnięta.

lukaskord
09-01-2015, 09:04
Teraz to mam zagłostke.... nigdy nie brałem pod uwagę pompy powietrznej ponieważ tkwił mi w głowie stereotyp że nie nadają się one do grzania wyłącznego budynku i ciepłej wody użytkowej w niskich temperaturach, ale tutaj widzę że piszą panowie którzy mają u siebie takie rozwiązanie. Ciekawe ile musiałbym zapłacić za taką pompę do mojego domu. Odejmując garaż musiałbym ogrzać 260 m2 ale odeszły by odwierty studzienki itd... więc jeśli dawała by radę taka instalacja to znacznie można zaoszczędzić. Cały problem z instalacją pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła jest taki że trzeba dużo wydać w początkowej fazie budowy, w fazie gdzie zostaje dużo do zrobienia mam na myśli wykończeniówkę gdzie nie wiesz co Cię jeszcze czeka i na co musisz się przygotować i dlatego też tak ciężko podjąć decyzję o wydaniu tak znacznej kwoty. Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?

lukaskord
09-01-2015, 09:18
zastanawiam się jeszcze nad podłogówką, czy wszystko zlecać firmie montującej pompę czy szukać ogarniętego gościa do podłogówki na własną rękę. Z tymi firmami od pomp to tak ciężko się rozmawia na temat podłogówki rozpiętość cen kształtuje się na poziomie 26-30 000zł i jak ich pytam dlaczego tak dużo to każda robi na lepszych podzespołach, a ja ma wrażenie że oni tą podłogówkę podbijają sobie cenę

map78
09-01-2015, 09:29
Teraz to mam zagłostke.... nigdy nie brałem pod uwagę pompy powietrznej ponieważ tkwił mi w głowie stereotyp że nie nadają się one do grzania wyłącznego budynku i ciepłej wody użytkowej w niskich temperaturach
Dobrze to ująłeś - to stereotyp. Współczesne pompy PW gwarantują działanie do -25st i niżej, a takiej temp w łódzkim raczej nie uświadczysz, a jeśli to na chwilę.


Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?

Ceny takich pomp (markowych) są w zasadzie takie same jak ceny markowych pomp GW. Różnicą jest więc koszt wykonania DZ. W przypadku pomp GW musisz wykonać kolektor w ziemi, a w przypadku pomp PW to dolne źródło w postaci powietrza masz gratis, bo wymiennik jest w cenie pompy. Wymiennik wieszasz na elewacji, lub stawiasz gdzieś w krzakach - wygląda to jak jednostka zewnętrzna klimatyzacji. Musisz mieć też świadomość, że takie pompy mają mniejszą sprawność, znaczy zużywają więcej prądu ( na ogół;)) ale różnica ta jest na tyle nie duża, (przy współczesnych domach do 500zł rocznie) że budowa kolektora ziemnego zwróciła by się często dopiero po kilkunastu, czy w przypadku odwiertów kilkudziesięciu latach. Oba urządzenia są tak samo bezobsługowe i zapewniają ten sam komfort.
Które najlepsze? Jest kilka chwalonych tu na forum - musisz poczytać. Ja mam Panasonica i jestem bardzo zadowolony. Grzeje 190m2 drugi sezon.
W skład instalacji wchodzi dokładnie to samo co w przypadku pomp GW, czyli zasobnik CWU, grupy bezpieczeństwa i instalacja wewnętrzna.

lukasza
09-01-2015, 10:57
Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?

pisałem Ci
jak kupisz TCap 12KW 1 fazowy to ok 31 tys
jak kupisz TCap 12KW 3 fazowy to ok 34 tys

tak sądzę bo ja miałem ofertę na 9kW i zmieniłem Ci z mojej wyceny tylko pompę ciepła na droższą z tym samym upustem gdyż reszta zostaje praktycznie bez zmian. Czyli w cenie było całe zamontowanie PC i jej uruchomienie, naczynie , zawór Simensa na CO/CWU, zasobnik Galmet Maxi 300L. Średnio wycenę jaka dostałem była o 15% lepsza od wycen przytaczanych na forum. Myślę, ze od jesieni 2014 więcej jak o +/- 1000-1500 zł nie mogłem się pomylić.

lukaskord
09-01-2015, 11:59
a co to są te fazy w PW i jakie ma to znaczenie?

lukaskord
09-01-2015, 12:06
i co myślicie o ogrzewaniu garażu czy jest sens robić tam ogrzewanie podłogowe (nie planuje tam warsztatu) czy może zwykly przewymiarowany grzejnik, czy może w ogóle nie robić ogrzewania. Garaż jest w bryle budynku. A odnośnie poddasza niektórzy z was piszą że mają grzejniki klimakonwektory, czy to jest lepsze rozwiązanie lub tańsze od ogrzewanie podłogowe na poddasze.

dargoth
09-01-2015, 12:17
Niektórzy instalatorzy bardzo przeginają z wycenami.
Mnie podłogówka kosztowała ok 10kpln za 300mkw. Styropian, folię i rurki rozkładałem sam. Nie można tak niskiej ceny wytłumaczyć kiepską marką, bo wszystkie komponenty mojej podłogówki są Kan-therma.
DZ poziome 600mb kolektora liniowego wykonanego samodzielnie zamknęło się kosztem 5000pln wliczając w to glikol i usługi koparkowego.
Sama PC z osprzętem kosztuje instalatora dużo mniej niż w wycenech z początku tematu. Ja za Buderusa wsp-1 10kw z zasobnikiem nie powiem ile zapłaciłem, bo obowiązuje mnie tajemnica handlowa, ale duuużo zaoszczędziłem w porównaniu z ceną katalogową.
Wentylację mechaniczną wykonywałem sam, na podzespołach Zhendera, ze świetnym rekuperatorem Mitsubishi w sercu instalacji, a na trzy kondygnacje (8 nawiewów 7 wywiewów) wydałem do tej pory 9kpln. Żeby dokończyć tę instalację będę musiał wydać jeszcze ok. 3kpln na skrzynki rozdzielcze, kratki wentylacyjne i anemostaty.
Miałem kilka wycen od instalatorów i gdybym skorzystał z którejś z tych ofert, musiał bym wydać około 40-50kpln więcej.
Sam zaopatrzyłem się w większość materiałów, a do prac, których nie chciałem/potrafiłem wykonać osobiście, zatrudniłem solidnego hydraulika z zarejestrowaną firmą, dającego gwarancję na swoją pracę i wspomagając go wiedzą wyniesioną z forum udało się dobrze zrobić bardzo sprawną instalację CO. Dzięki takiemu podejściu zaoszczędziłem na wykończenie w dobrym standardzie dwóch dużych łazienek.

map78
09-01-2015, 14:06
a co to są te fazy w PW i jakie ma to znaczenie?

Chodzi o zasilanie. Są pompy zasilane prądem trójfazowym (tzw. siłą) a są takie jednofazowe. Te drugie z reguły są tańsze i często mają gorsze parametry, ale akurat w przypadku serii T-Cap od Panasonica nie. Różnica jest taka, że do jednofazowej potrzebna jest "mocniejsza" instalacja elektryczna, większe zabezpieczenie przedlicznikowe i przewody o odpowiednim przekroju.


i co myślicie o ogrzewaniu garażu czy jest sens robić tam ogrzewanie podłogowe (nie planuje tam warsztatu) czy może zwykly przewymiarowany grzejnik, czy może w ogóle nie robić ogrzewania. Garaż jest w bryle budynku. A odnośnie poddasza niektórzy z was piszą że mają grzejniki klimakonwektory, czy to jest lepsze rozwiązanie lub tańsze od ogrzewanie podłogowe na poddasze.

Jeżeli nie chcesz w żaden sposób wykorzystywać garażu poza trzymaniem tam samochodu to moim zdaniem ogrzewanie jest zbędne - nigdy poniżej zera Ci tam nie spadnie. Ja osobiście mam duży grzejnik podpięty pod pompę, ale ja w garażu mam warsztacik i z niego korzystam.
Co do poddasza, to ja mam klimakonwektory. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że latem służą jako klimatyzatory, a minusem, że zimą nie zapewniają akumulacji, przez co trzeba zużywać więcej prądu w drogiej taryfie. Koszt klimakonwektorów jest podobny do kosztu podłogówki. Grzejniki są oczywiście najtańsze, ale nie nadają się one do współpracy z pompą ciepła, gdyż wymagają wyższej temp zasilania co wpływa bardzo niekorzystnie na sprawność pompy.

ezg2014
09-01-2015, 15:55
Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.

lukaskord
09-01-2015, 17:53
czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?

map78
09-01-2015, 18:14
czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?

Generalnie tak, ale są i pompy, które nawet wtedy nie będą potrzebować tej grzałki - wszystko zależy od doboru mocy pompy do obciążenia cieplnego domu.

Arturo72
09-01-2015, 18:21
Generalnie tak, ale są i pompy, które nawet wtedy nie będą potrzebować tej grzałki - wszystko zależy od doboru mocy pompy do obciążenia cieplnego domu.
Dokładnie,tak,rozwinę trochę bo widzę,że lukaskord nie jarzy zbytnio.
Jeśli dom przy -20st.C aby ogrzać środek do np.22st.C potrzebuje 5kW mocy grzewczej to pompa dysponująca przy -20st.C mocą grzewczą 5kW będzie grzała bez załączenia grzałki cały czas i w domu będzie 22st.C.
Jeśli jednak będzie dysponowała przy tej temp.mocą 4kW to aby utrzymać 22st.C będzie potrzebowała wspomagania grzałki aby grzać mocą 5kW.
Dlatego tak ważne jest wyliczenie obciążenia cieplnego domu,żeby dobrać optymalnie moc grzewczą pompy.

marmag
09-01-2015, 18:31
Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.

Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

Można???

plusfoto
09-01-2015, 18:37
czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?
Rozumiem że Ci się palec omsknął bo chciałeś napisać godzin.

ezg2014
09-01-2015, 19:34
Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

Można???

Wszystko można. Nie dyskredytuje polskich pomp ciepła. Napisałem, że być może wysokie zużycie prądu wynika z ocieplenia domu a może z pompy. Podałeś w stopce koszt energii na pompę ciepła. Ładny wynik. U mnie za 4 miesiące (IX-XII) to 1100zł (co+cwu), więc trudno będzie mi coś podobnego osiągnąć. Poza tym ja nie mam taniej taryfy, stąd może też wyższe rachunki. Różnica w kosztach prądu między moją pompą a jakąś inną "renomowaną" (np. szwedzką) pewnie by była. Ale chyba nie aż tak duża żeby "zwróciła się" różnica w kosztach zakupu.
Instalator ostrzegał mnie, że ta pompa może żużywać więcej prądu.

map78
09-01-2015, 19:35
Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

Można???

kolega ezg2014 nie napisał przecież, że polska pompa jest do doopy tylko stwierdził, że jej osiągi są zbliżone do dobrej pompy powietrznej i tutaj ma zupełną rację. Mam trochę mniejszy dom, za to gorzej ocieplony od Twojego, a zużyłem podobną ilość kWh - chyba o to chodziło koledze ezg2014, że nie ma co ryć po działce i kombinować jak za podobne pieniądze, czy nawet mniejsze można mieć urządzenie o podobnej sprawności.

kakusek
09-01-2015, 20:31
Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.

Uzytkownicy pompy powietrznej jak jest naprawde z ta glosnoscia? Czy bardzo buczy to na zewnatrz? Czytalam rowniez ze sa problemy z zamrazaniem jednostki zewnetrznej (obladzaniem ) ale moze to bylo przy pompach "starszych" a teraz zostalo to jakos ulepszone?
Bardzo prosze o odpowiedz gdzy powaznie zaczelam zastanawiac sie nad zamontowaniem PC zamaist kotla na eko groszek .

kakusek
09-01-2015, 20:46
Map78 czy te klimakonwektory vido kiedy pracuja(grzeja/chlodza) sa ciche czy raczej slychac szumy?
Kilka lat temu kiedy zaczelam budowac dom cena PC oscylowala w okolicach 80-90 tys (PC gruntowa +podlogowka ) dlatego zrezygnowalismy z tego pomyslu :-(( Dom dosc duzy bo po podlodze na parterze 170 m kw ( w tym podwojny garaz).Gora ok 90 m kw pow uzytkowej ka (skosy ) Niestety kubatura w okolicach 1000 (sama nie wiem skad sie to wzielo :p) Obecnie mamy stan deweloperski i tutaj mam problem bo podlogowke zrobilismy jedynie na parterze ok 100 m kw (dwa dodatkowe pokoje maja podlacza pod grzejniki ) a na gorze tylko w lazience i holu.
Grzejniki tez kupilismy 2 lata temu i teraz kombinuje czy oplaca mi sie je sprzedac ( jeszcze zapakowane) i kupic do tych nieszczesnych pokoi polecane konwektory . Moglbys mi cos doradzic ze swojego doswiadczenia?
A moze jeszcze dopoki nie ma polozonych podlog skuc wylewke w tych dwoch dodatwkowych pokojach na dole i rozciagnac rowniez tam ogrzewnie podlogowe? Nie wiem tylko czy jest sens skoro jak pisales koszt konwektora jest zblizony do podlogowki:rolleyes:
Zawalilam strasznie bo namawiali mnie aby i tam rozlozyc rurki (nawet na wszelki wypadek ) ale bylam przekonana ze bedziemy miec peic na eko groszke i nie chcialam juz generowac kolejnych kosztow ( tam gdzie jest rozlozona podlogowka rowniez mamy zrobione podejscia pod ewentualne grzejniki )

map78
09-01-2015, 21:39
Klimakonwektory słychać, ale poziom szumu jest akceptowalny i nam nie przeszkadza w spaniu. Za to latem jako klimatyzacja jest to kapitalna sprawa:yes:
Hałas pompy to stereotyp. Niedawno był u mnie forumowicz, który buduje się blisko sąsiada z którym jest skonfliktowany i chciał mieć pewność, że ten nie będzie miał pretekstów do wzywania policji, itp. Akurat było na minusie, poczekał sobie nawet na defrost i aż sam z siebie się śmiał, że wierzył wcześniej w te bajki. Powiedział, że nie wyobraża sobie żeby komukolwiek mogło to przeszkadzać.

kakusek
09-01-2015, 21:59
Funkcja chlodzenia mnie bardzio kusi zwlaszcza ze mam dom z dachem kopertowym (ciemnym ) i w lecie jest tam niezla sauna . Sprawdzialm wlasnie cene i jestem lekko podlamana bo taki 800 kosztuje okolo 1600 zl :-(( Zauwazylam ze masz w stpce napisane ze w garazu i kotlowni masz grzejniki. Rozumiem ze sa one zasilane rowniez przez pompe. Czy sa tak samo gorace jakby byly zasilane piecem czy tylko letnie? Pytam bo moze rowniez na stryszku i w garazu moglabym zostawic grzejniki a klimaktory zalozyc jedynie do sypialni ? (wtedy potrzebowalabym "jedynie" 5 szt )

Arturo72
09-01-2015, 23:20
Uzytkownicy pompy powietrznej jak jest naprawde z ta glosnoscia? Czy bardzo buczy to na zewnatrz? Czytalam rowniez ze sa problemy z zamrazaniem jednostki zewnetrznej (obladzaniem ) ale moze to bylo przy pompach "starszych" a teraz zostalo to jakos ulepszone?
Bardzo prosze o odpowiedz gdzy powaznie zaczelam zastanawiac sie nad zamontowaniem PC zamaist kotla na eko groszek .
Buczy,przy maksymalnych wydajnościach "buczy" jak stara lodówka "Mińsk",dosłownie,ale to przy temperaturach rzędu -10st,C i poniżej.
Ale te buczenie jest o wiele bardziej przyjazne i tańsze od ekosyfu.
Z oblodzeniem nie znam tematu bo u mnie takowy nie występuje.

lukaskord
10-01-2015, 09:14
Panowie dziękuje za zarys sytuacji dotyczącej PW biorę je na tapetę i poproszę kilka firm o wycenę takiej instalacji, myslę że podłogówkę zlece komuś innemu bo te wszystkie firmy od pomp bardzo się cenią. Mam jeszcze pytanie dotyczące chłodzenia : podczas szukania pompy z DZ proponowano mi pompy z układem pasywnego chłodzenia które miały współpracować z wentylacją mech. i chłodzić dom latem, czy w przypadku PW jest taka możliwość aby chłodziła latem?

ProStaś
10-01-2015, 10:31
czy w przypadku PW jest taka możliwość aby chłodziła latem?

Tak, te pompy mają taką opcję.

PS. Mam apel. Skoro firmy instalatorskie się sprawdziły, system działa, cena nie zabiła to wymieniajmy je w wątku? (NIE DOTYCZY JEDNOPOSTOWCÓW :no:) Dodam, że mojej obserwacji Łódź i okolic to bida z firmami, więc takie informacje by się przydały. Nie tylko założycielowi wątku.

map78
10-01-2015, 11:00
Funkcja chlodzenia mnie bardzio kusi zwlaszcza ze mam dom z dachem kopertowym (ciemnym ) i w lecie jest tam niezla sauna . Sprawdzialm wlasnie cene i jestem lekko podlamana bo taki 800 kosztuje okolo 1600 zl :-(( Zauwazylam ze masz w stpce napisane ze w garazu i kotlowni masz grzejniki. Rozumiem ze sa one zasilane rowniez przez pompe. Czy sa tak samo gorace jakby byly zasilane piecem czy tylko letnie? Pytam bo moze rowniez na stryszku i w garazu moglabym zostawic grzejniki a klimaktory zalozyc jedynie do sypialni ? (wtedy potrzebowalabym "jedynie" 5 szt )

No niestety klimakonwektory nie są tanie. Purmo to tak na prawdę średnia półka cenowa, najdroższe Panasonic, czy Daikin kosztują prawie 2x tyle. Z drugiej strony można pójść w jakąś chińszczyznę, nawet w Jula swego czasu mieli coś takiego.

Mam dwa zwykłe grzejniki, jeden w garażu drugi w byłej kotłowni (obecnie siłowni) są one zasilane tą samą temp co reszta domu, czyli letnie. W garażu pozwala to na uzyskanie temp około 18st, a w siłowni około 20st, podczas gdy w reszcie domu jest ponad 23st. Inaczej mówiąc w pomieszczeniach gospodarczych zostawiłbym grzejniki, ale w mieszkalnym wymieniłbym na kk.

map78
10-01-2015, 11:04
Mam jeszcze pytanie dotyczące chłodzenia : podczas szukania pompy z DZ proponowano mi pompy z układem pasywnego chłodzenia które miały współpracować z wentylacją mech. i chłodzić dom latem, czy w przypadku PW jest taka możliwość aby chłodziła latem?

Pompy ciepła PW moją już obecnie chłodzenie w standardzie, z tymże nie jest to chłodzenie pasywne, jak w przypadku GW tylko aktywne. Tzn, że pompa odwraca obieg i przy pomocy sprężarki produkuje wodę lodową, która zasila układ CO. Jest to rozwiązanie droższe niż chłodzenie pasywne, ale za to na pewno działa. Z pasywnym nie miałem fizycznie styczności, ale z tego co czytałem o tym na forum to szału nie ma;)

ezg2014
10-01-2015, 11:04
poproszę kilka firm o wycenę takiej instalacji, myslę że podłogówkę zlece komuś innemu bo te wszystkie firmy od pomp bardzo się cenią.

To chyba błąd. W razie awarii jedna firma będzie zwalała na drugą. Kiedy decydowałem się na pompę ciepła i oglądałem różne instalacje, u mojego znajomego była taka sytuacja, że kilka pomieszczeń było wyraźnie zimniejszych. Firma od pompy kłóciła się z instalatorem podłogówki czyja to wina. W końcu okazalo się, że winna jest zapowietrzona podłogówka. I znów wymiana zdań czyja to wina. Gdy wszystko (cały system ogrzewania) robi jedna , to ona daje gwarancje na wszystko.
Kiedy ja to wszystko kalulowałem różnica cenie wynosiła kilkaset zł. Dałem więc spokój.

lukaskord
10-01-2015, 11:16
też chciałem aby wszystko zrobił jedna firma ale rozbieżności cenowe mnie powalają ogólnie wszystkie wyceny podłogowki od firm dostałem na poziomie 24 000 zł ale jedna firma wyceniła mi na 32000zł bo niby rurki TECE

plusfoto
10-01-2015, 11:25
Zastanawiam się co jest takiego magicznego w tej podłogówce że firmy tak się cenią skoro materiał na nią to około max 6-7K a roboty dla sprawnej dwu osobowej ekipy około 2 dni.

map78
10-01-2015, 11:33
też chciałem aby wszystko zrobił jedna firma ale rozbieżności cenowe mnie powalają ogólnie wszystkie wyceny podłogowki od firm dostałem na poziomie 24 000 zł ale jedna firma wyceniła mi na 32000zł bo niby rurki TECE

A jaką ma być powierzania tego OP? Dom masz 290m2, ale pewnie nie wszędzie będzie OP? Ja bym brał jakąś polecaną ekipę. Możesz poszukać tu na forum w grupach budujących, albo nawet na allegro, czy jakichś innych serwisach z ofertami. Taka jaż na prawdę dobra cena za m2 podłogówki to 80zł na gotowo ze wszystkim, tym bardziej, że Ty nie potrzebujesz żadnych wypasionych rozdzielaczy z mieszaczami, itp tyko te najprostsze, aby z rotametrami były. Policz dokładnie powierzchnię swojego OP, potem przemnóż przez 80zł i w takie oferty celuj, bo to taki średni akceptowalny poziom. Oczywiście można i za 50zł/m2, albo 150zł/m2 - jak kto lubi;)

asolt
10-01-2015, 13:19
Zastanawiam się co jest takiego magicznego w tej podłogówce że firmy tak się cenią skoro materiał na nią to około max 6-7K a roboty dla sprawnej dwu osobowej ekipy około 2 dni.

Nie ma takiej mozliwosci aby dwuosobowa ekipa zrobiła podłogowke w dwa dnia chyba ze 50-60 m2. Samo ułozenie stryropanu to conajmniej 3 dni (ok 150 m2), montaz szafek, 2 rozdzielaczy, ułozenie folii, tasmy brzegowej, układanie petli to conajmniej 2 dni, próba cisnieniowa, odpowietrzenie wszystkich pętli to prawie 4-5 godzin

plusfoto
10-01-2015, 14:00
Andrzej jestem właśnie na tym etapie - robię sam jestem totalnym laikiem i w dwa sobotnie dni styropian na górze udało mi się ułożyć. Gdybym robił z kimś jeszcze kumatym miał bym całkowicie podkład przygotowany pod rozłożenie rurek w całym domu. Więc myślę że dwie osoby które to robią już lat kilka- kilkanaście zrobiła by to dużo sprawniej niż ja. Liczę że samemu dam radę załatwić to w 5-6 dni roboczych takich po 10-12 godzin, a nie jak teraz gdzie robiłem to po 8 z czego jeszcze z godzinka uciekała każdej soboty na przygotowania i sprzątanie.

PS Dobra niech będzie i 4 dni. Znasz mnie i wiesz że nie lubię liczyć cudzych pieniędzy, ale gdzieś ta granica przyzwoitości jest. Wiem że firma trzeba zarobić na ZUS, wypłaty i.t.p. ale dniówka 4, 5 czy 6K? Też bym tak chciał.

Rotan
10-01-2015, 14:17
Ja 1200 metrów rurki+ podkład położyłem w dwa tygodnie, popołudniami.
Nadgarstki miałem do wymiany ;)

asolt
10-01-2015, 15:02
Andrzej jestem właśnie na tym etapie - robię sam jestem totalnym laikiem i w dwa sobotnie dni styropian na górze udało mi się ułożyć. Gdybym robił z kimś jeszcze kumatym miał bym całkowicie podkład przygotowany pod rozłożenie rurek w całym domu. Więc myślę że dwie osoby które to robią już lat kilka- kilkanaście zrobiła by to dużo sprawniej niż ja. Liczę że samemu dam radę załatwić to w 5-6 dni roboczych takich po 10-12 godzin, a nie jak teraz gdzie robiłem to po 8 z czego jeszcze z godzinka uciekała każdej soboty na przygotowania i sprzątanie.

PS Dobra niech będzie i 4 dni. Znasz mnie i wiesz że nie lubię liczyć cudzych pieniędzy, ale gdzieś ta granica przyzwoitości jest. Wiem że firma trzeba zarobić na ZUS, wypłaty i.t.p. ale dniówka 4, 5 czy 6K? Też bym tak chciał.

Styropian na stropie, bez jakichkolwiek rur i w jednej warstwie idzie szybko, na parterze ggzie są ózne instalacje i 2 lub trzy warstwy styropianu klejonego na pianie juz tak szybko nie idzie, przekucie na piony i lutowanie miedzi tez az taz szybko nie idzie, po lutowaniu próba cisnieniowa a to tez schodzi, po ułozeniu całosci kolejna próba cisnieniowa, a w zasadzie dwie próby powietrzna i wodna, a to wszystko zajmuje sporo czasu. Wniosek prosty albo sie za bardzo guzdrze albo robię dokładnie. Gdybym tego nie robił i to w duzych ilosciach to moze by mi było trudno okreslic czasochłonnosc poszczegolnych operacji ale z praktyki wiem ile co zajmuje czasu. Dniówka 4,5,6 tys? któz tak ma? Zdradź mi gdzie i za co mozna taką kasę wyciągnąć, mysle ze inni tez są tym zainteresowani. Ostatnio wykonywałem 162 m2 podłogówki plus 2 grzejniki drabinkowe, 2 rozdzielacze (razem 18 obwodów) 20 cm styro plus małe poprawki kanalizacyjne, piony miedz, sprzątanie po porzedniej ekipie, sprzątenie po sobie - czas wykonania 5 dniówek 4 pracowników koszt bez materiału ok 35 zł/m2 netto. Powiadasz 4,5,6 tys dniówka, nie wiem, chyba robię za darmo. Wydaję mi sie ze staramy sie pracowac wydajnie ale jak widzę są tu na forum istni tytani pracy którym praca sie wprost pali w rękach. Abstrahując od czasochłonnosci podłogówki tak samo miałem z tymi dla których czas wykonania ozc to 2-3 godziny, mi sie to nigdy nie udało. Bajkopisarzy na swiecie nie brakuje.

lukaskord
10-01-2015, 16:16
moja powierzchnia do ogrzania to 260m2 gdzie wyceniali mi podłogówkę ogólnie 2500 mb rurek

kkdarch
10-01-2015, 17:40
Ja u siebie robiłem podłogówkę sam z pomocą żony i mojego ojca.Z układaniem prawie 190m2 zajęło mi około tygodnia.
likaskord podłogówka nie jest jakąś specjalnie skomplikowaną sprawą i ciężko ją spi...
Co do ilości rur to przyjmuje się 9-10mb rury na 1m2 co skutkuje maks temperaturą zasilania około 31-32*C .Ja mam garaż nie ogrzewany w bryle domu i mam tam przy mrozach min.10*C.
Pomimo że mam PC własnoręcznie wykonaną rachunki mnie zadowalają a w domu jest ciepło.
Napisz jeszcze czy masz ewentualne miejsce na kolektor glikolowy .Może być tak że masz kiepski grunt i musiałbyś zrobić odwierty do gruntowej.
Przy doborze pompy PW trzeba pamiętać że co jakiś czas wymaga rozmrażania więc wtedy przerywa grzanie.
Niech ktoś poda jaka średnioroczna sprawność wychodzi w przypadku pompy PW .Mi przy GW łącznie z grzaniem CWU wychodzi prawie 4,1 COP.
Dariusz

asolt
10-01-2015, 17:58
Ja u siebie robiłem podłogówkę sam z pomocą żony i mojego ojca.Z układaniem prawie 190m2 zajęło mi około tygodnia.
likaskord podłogówka nie jest jakąś specjalnie skomplikowaną sprawą i ciężko ją spi...
Co do ilości rur to przyjmuje się 9-10mb rury na 1m2 co skutkuje maks temperaturą zasilania około 31-32*C .Ja mam garaż nie ogrzewany w bryle domu i mam tam przy mrozach min.10*C.


W zadnym z moich projektów nie wyszła mi nigdy Tz = 31 oC, minimum (bardzo rzadko) to 33 oC zwykle 36-38 oC, co do rozstawów to bez sensu jest stosowac wszedzie rozstaw 10 cm, gdyz są pomieszczenia o mniejszych stratach na m2 i tam wystarczy 15, 20, 25 lub nawet 30. Oczywiscie te 10 cm niczemu nie szkodzi poza zwiekszonymi a całkowicie nieuzasadnionymi kosztami na materiał i robociznę. Co do garazu to skoro jest tam w mrozy ok 10 oC to oznacza ze grzeją go pomieszczenia z nim sąsiadujące.
Srednioroczny COP dla Daikina to ok 2,70 ale moze sie róznic w zaleznosci od zuzycia cwu i Tz podłogówki

lukaskord
10-01-2015, 18:14
mam miejsce na kolektor, grunt tez mam dobry ponieważ mam glinę ale niestety z dużo to wszystko kosztuje bo u mnie wchodzi tylko w grę kolektor pionowy ze względu na ograniczone miejsce na działce.

kkdarch
10-01-2015, 18:20
Srednioroczny COP dla Daikina to ok 2,70 ale moze sie róznic w zaleznosci od zuzycia cwu i Tz podłogówki
No to policzmy np.
Dom ma zapotrzebowanie 15000kWh
15000:4,1=3658kWh dla GW co daje w jednej taryfie 2194pln
15000:2,7=5555kWh dla PW co daje w jednej taryfie 3333pln
Daje to 1139pln różnicy rocznie to za pięć lat mam zwrot kolektora gruntowego i już oszczędzam (pomijając już koszt zakupu PC PW markowej która to jest droższa od gruntowej ).

asolt
10-01-2015, 18:27
No to policzmy np.
Dom ma zapotrzebowanie 15000kWh
15000:4,1=3658kWh dla GW co daje w jednej taryfie 2194pln
15000:2,7=5555kWh dla PW co daje w jednej taryfie 3333pln
Daje to 1139pln różnicy rocznie to za pięć lat mam zwrot kolektora gruntowego i już oszczędzam (pomijając już koszt zakupu PC PW markowej która to jest droższa od gruntowej ).

Ale dlaczego tylko w jednej taryfie, czyzby w Polsce był zakaz stosowania taryf G12w i podobnych?, policzmy realnie czyli z taryfą G12w (20% I i 80% II taryfa).
Ja rozumiem ze kazdy chce udowodnic swoje, ale trzeba sie odniesc do tego z czego mozemy skorzystac.

kkdarch
10-01-2015, 18:28
mam miejsce na kolektor, grunt tez mam dobry ponieważ mam glinę ale niestety z dużo to wszystko kosztuje bo u mnie wchodzi tylko w grę kolektor pionowy ze względu na ograniczone miejsce na działce.
Zapytaj tu:
http://olx.pl/oferta/gruntowa-pompa-ciepla-apic-15kw-glikol-woda-nowa-CID628-ID4P3CR.html#7bdc24de49

kkdarch
10-01-2015, 18:40
Ale dlaczego tylko w jednej taryfie, czyzby w Polsce był zakaz stosowania taryf G12w i podobnych?, policzmy realnie czyli z taryfą G12w (20% I i 80% II taryfa).
Ja rozumiem ze kazdy chce udowodnic swoje, ale trzeba sie odniesc do tego z czego mozemy skorzystac.
Z tym 20/80 to bym uważał raczej 30/70%.
Podałem taki przykład dla tych co nie chcą być niewolnikami taryf;) a chcą mieć komfort temperaturowy.
Niech wyjdzie połowę różnicy czyli około 600pln różnicy zakładając ten sam COP co nie jest zgodne z prawdą bo trzeba grzać do wyższych temperatur.
Do tego dochodzi wyższy rachunek za prąd bytowy bo przecież większość ogląda telewizję ,gotuje i oświetla cały rok.
Poza tym aspekt trwałości sprężarki pozostawia wiele do życzenia podczas bardzo zmiennych warunków eksploatacji pompy PW w porównaniu do stabilnych warunków w pompach GW ale to się okaże za parę lat jak będą padać.
W pompach GW parowanie czynnika odbywa się przy temperaturze glikolu 0*C na poziomie -5-6*C a skraplanie dla +35 to około 40*C a jaka jest temperatura parowania przy -20* na zewnątrz ? Pewnie z -26*C więc różnica w obciążeniu sprężarki kolosalna.
Niech zgadnę która pierwsza padnie:confused:

asaselllo
10-01-2015, 19:12
Wcale bym się tak nie cieszył SCOP na poziomie 4,1 dla pompy gruntowej. Moja powietrzna w zeszłym sezonie osiągnęła 4,14 choć wiem, że sezon był ciepły. Jak na razie to ten sezon gorzej się nie zanosi.
Nie wiem jak to jest możliwe osiągnąć SCOP na poziomie 2,7 skoro pompa przy -15 st na zewnątrz osiąga COP wyższy niż 2,5........ Może przy zasilaniu wysokotemperaturowym grzejnikowym - tu jestem wstanie się zgodzić.

marmag
10-01-2015, 19:14
Wszystko można. Nie dyskredytuje polskich pomp ciepła. Napisałem, że być może wysokie zużycie prądu wynika z ocieplenia domu a może z pompy. Podałeś w stopce koszt energii na pompę ciepła. Ładny wynik. U mnie za 4 miesiące (IX-XII) to 1100zł (co+cwu), więc trudno będzie mi coś podobnego osiągnąć. Poza tym ja nie mam taniej taryfy, stąd może też wyższe rachunki. Różnica w kosztach prądu między moją pompą a jakąś inną "renomowaną" (np. szwedzką) pewnie by była. Ale chyba nie aż tak duża żeby "zwróciła się" różnica w kosztach zakupu.
Instalator ostrzegał mnie, że ta pompa może żużywać więcej prądu.

OK przepraszam, być może za bardzo skupiłem się na słowie "niestety" w odniesieniu do pompy - chodziło Ci o Twoją polską pompę, a nie ogólnie o polską pompę.
Nie liczyłbym na duże oszczędności pomiędzy polską a obcą pompą w Twoim domu. Usuń błędy wykonawcze w ociepleniu, wysusz dom, zmień taryfę prądową i wówczas powinno być dużo oszczędniej - jeśli tak się stanie to chwal polskie produkty, bo nie ustępują wiele jakością tym zagranicznym, a kupując polskie produkty dajemy pracę - TO WAŻNE.

marmag
10-01-2015, 19:19
Wszystko można. Nie dyskredytuje polskich pomp ciepła. Napisałem, że być może wysokie zużycie prądu wynika z ocieplenia domu a może z pompy. Podałeś w stopce koszt energii na pompę ciepła. Ładny wynik. U mnie za 4 miesiące (IX-XII) to 1100zł (co+cwu), więc trudno będzie mi coś podobnego osiągnąć. Poza tym ja nie mam taniej taryfy, stąd może też wyższe rachunki. Różnica w kosztach prądu między moją pompą a jakąś inną "renomowaną" (np. szwedzką) pewnie by była. Ale chyba nie aż tak duża żeby "zwróciła się" różnica w kosztach zakupu.
Instalator ostrzegał mnie, że ta pompa może żużywać więcej prądu.

OK przepraszam, być może za bardzo skupiłem się na słowie "niestety" w odniesieniu do pompy - chodziło Ci o Twoją polską pompę, a nie ogólnie o polską pompę.
Nie liczyłbym na duże oszczędności pomiędzy polską a obcą pompą w Twoim domu. Usuń błędy wykonawcze w ociepleniu, wysusz dom, zmień taryfę prądową, wysteruj dobrze pompę do pracy w taniej taryfie i wówczas powinno być dużo oszczędniej - jeśli tak się stanie to chwal polskie produkty, bo nie ustępują wiele jakością tym zagranicznym, a kupując polskie produkty dajemy pracę - TO WAŻNE.

asolt
10-01-2015, 19:20
Nie wiem jak to jest możliwe osiągnąć SCOP na poziomie 2,7 skoro pompa przy -15 st na zewnątrz osiąga COP wyższy niż 2,5........ Może przy zasilaniu wysokotemperaturowym grzejnikowym - tu jestem wstanie się zgodzić.

Jest mozliwe, określ COP dla przygotowania cwu czyli -15/45. Zauwaz ze dla domów energooszczednych koszt przygotwania cwu jest conajmniej równy a czasem i przewyzsza koszt ogrzewania.

asolt
10-01-2015, 19:22
Z tym 20/80 to bym uważał raczej 30/70%.
Podałem taki przykład dla tych co nie chcą być niewolnikami taryf;) a chcą mieć komfort temperaturowy.

Nie trzeba byc niewolnikiem taryf w g12w aby sie opłacało sie ją miec

asaselllo
10-01-2015, 19:30
Jest mozliwe, określ COP dla przygotowania cwu czyli -15/45. Zauwaz ze dla domów energooszczednych koszt przygotwania cwu jest conajmniej równy a czasem i przewyzsza koszt ogrzewania.

Zgodziłbym się gdyby nie fakt, że te -15st to są incydenty w skali całego sezonu.

jasiek71
10-01-2015, 19:34
Zgodziłbym się gdyby nie fakt, że te -15st to są incydenty w skali całego sezonu.

to zależy gdzie się mieszka ...;)

asolt
10-01-2015, 19:34
Zgodziłbym się gdyby nie fakt, że te -15st to są incydenty w skali całego sezonu.

Ile by nie było tych -15 to cwu do 45 grzac trzeba, a w Daikinie w przypadku zasobnika zintegrowanego jest cotygodniowe wygrzewanie legionelli temp 60 oC. Nic z niczego sie nie bierze.

asolt
10-01-2015, 19:36
to zależy gdzie się mieszka ...;)

Najłatwiej jest generalizowac, jezeli u mnie tego nie ma/lub odwrotnie to nie oznacza ze mają tak wszyscy

kkdarch
10-01-2015, 19:36
Wcale bym się tak nie cieszył SCOP na poziomie 4,1 dla pompy gruntowej. Moja powietrzna w zeszłym sezonie osiągnęła 4,14 choć wiem, że sezon był ciepły. Jak na razie to ten sezon gorzej się nie zanosi.
Nie wiem jak to jest możliwe osiągnąć SCOP na poziomie 2,7 skoro pompa przy -15 st na zewnątrz osiąga COP wyższy niż 2,5........ Może przy zasilaniu wysokotemperaturowym grzejnikowym - tu jestem wstanie się zgodzić.
Poczekaj jak przyjdzie prawdziwa zima to będziesz piał inaczej:bye:
Mam 4,1 bo mam trochę kiepskie DZ i już w styczniu mam na zasilaniu poniżej 1 *C natomiast u innych widuję 5-6*C a przy tych temperaturach SCOP miałbym na poziomie 5.
Najważniejsze w tym wszystkim jest jakość izolacji (ach te poddasza):rolleyes:.

kkdarch
10-01-2015, 19:40
Ile by nie było tych -15 to cwu do 45 grzac trzeba, a w Daikinie w przypadku zasobnika zintegrowanego jest cotygodniowe wygrzewanie legionelli temp 60 oC. Nic z niczego sie nie bierze.
Bo to jest jak z VW w TDI jakby nie jechał pali 5l;)

map78
10-01-2015, 19:41
Jest mozliwe, określ COP dla przygotowania cwu czyli -15/45. Zauwaz ze dla domów energooszczednych koszt przygotwania cwu jest conajmniej równy a czasem i przewyzsza koszt ogrzewania.

SCOP dla CWU grzanego do 45st w skali roku będzie tak na prawdę bardzo zbliżony do SCOP'u dla CO. Wynika to ze średnich temperatur występujących w Polsce. CWU grzejemy przez cały okrągły rok, więc co z tego, że przy A-15/W45 COP będzie 2,1, gdy przy A25/W45 będzie wynosił 6. Statystycznie temp 25st występuje częściej niż -15, ale nie o to chodzi. Dla CWU średni punkt pracy najlepiej przyjąć A7/W45 - bo taka jest średnia temp w PL na przestrzeni całego roku, natomiast dla CO przyjmuje się średni punkt pracy A2/W35 - bo takie są średnie temp sezonu grzewczego. dlatego twierdzę, że Twoje 2,7 jest wyssane z palca, jeśli nie po raz n-ty poproszę o źródło tych informacji, bo wszelkie dostępne źródła do jakich dotarłem, jak i użytkownicy z ciepłomierzami podają SCOP dla pomp PW >3,5.

kkdarch
10-01-2015, 19:46
SCOP dla CWU grzanego do 45st w skali roku będzie tak na prawdę bardzo zbliżony do SCOP'u dla CO. Wynika to ze średnich temperatur występujących w Polsce. CWU grzejemy przez cały okrągły rok, więc co z tego, że przy A-15/W45 COP będzie 2,1, gdy przy A25/W45 będzie wynosił 6. Statystycznie temp 25st występuje częściej niż -15, ale nie o to chodzi. Dla CWU średni punkt pracy najlepiej przyjąć A7/W45 - bo taka jest średnia temp w PL na przestrzeni całego roku, natomiast dla CO przyjmuje się średni punkt pracy A2/W35 - bo takie są średnie temp sezonu grzewczego. dlatego twierdzę, że Twoje 2,7 jest wyssane z palca, jeśli nie po raz n-ty poproszę o źródło tych informacji, bo wszelkie dostępne źródła do jakich dotarłem, jak i użytkownicy z ciepłomierzami podają SCOP dla pomp PW >3,5.
Oj coś mi się pokićkało z tym średniorocznym SCOP bo podałem z okresu grzewczego za zeszłą zimę 10.2013-04.2014 zaraz polecę po zapiski z całego roku.

lukaskord
10-01-2015, 19:46
no tak ale po 5 latach to jeszcze wymiennik gruntowy pionowy się nie zwróci ponieważ mi wyceniono to tak różne firmy inaczej jedna 280m odwiertów za 22690zł brutto, druga za 300m 23.000 netto, inna za 270m 21924zł, jeszcze inna przewiduje 320 mb i podała cene wraz z pompą Stibel-Elektron WF 13 + zasobniki buforowy,cwu, gliko,l i wszystkie niezbędne podzespoły prócz podłogówki za 65.725zł netto. Wszystkie wyżej podane ceny odwiertów zawierają czynnik, studzienki i wszystkie potrzebne podzespoły które idą z odwiertami. Więc gdyby Twoje wyliczenia były słuszne to zwróci się kolektor pionowy ale za ponad 10 lat. Ale czytając forum myślałem że koszty utrzymania PW z DZ nie różnią się az tak diametralnie od kosztów za PW na początku tego watku Panowie pisali że róznica nie jest wielka.

asaselllo
10-01-2015, 19:50
Zadzwoniłem właśnie do znajomego projektanta, który zna wielu użytkowników pomp. Powiedział mi, że jeden z użytkowników althermy 16 kW osiągnął ostatniego sezonu SCOP tylko 3,2. Nie znam instalacji (wiem tylko że ma bufor i podłogówkę oraz że grzeje przede wszystkim w II taryfie) ale dla mnie to faktycznie fatalny wynik. Należałoby popytać użytkowników daikina aby mogli się wypowiedzieć konkretniej bo asolt pisze przecież powołując się na daikina.

kkdarch
10-01-2015, 20:24
No i wyszło ponad 4,3 może nie za bogato ale niech będzie.W starym domu przy 80m2 spalałem 4-4,5 tony miału więc tu jest taniej a powierzchnia duuużo większa:p

Co tak wszyscy się uparli na stibla i wieśka?
Jest kilka firm polskich co mają pompy o bardzo przyzwoitych parametrach duuużo tańsze w zakupie i naprawie.
Pierwsze z brzegu
http://hubomag.com.pl/pdf/eco_series/Karta_Produktu_ECO_48.pdf http://hubomag.com.pl/pdf/cennik_31122011.pdf
http://www.ppcpompy.eu/cennik/
http://ekontech.pl/
http://www.ecopol-system.polskiefirmy.net/kontakt.html
Bądźmy patriotami jak to robią inne kraje;)

rwojtek
10-01-2015, 20:51
:yes:

ProStaś
10-01-2015, 21:12
Też jestem tego zdania. Nie wiem na ile polskie, ale:
Galmet
Vatra

kakusek
10-01-2015, 21:20
No niestety klimakonwektory nie są tanie. Purmo to tak na prawdę średnia półka cenowa, najdroższe Panasonic, czy Daikin kosztują prawie 2x tyle. Z drugiej strony można pójść w jakąś chińszczyznę, nawet w Jula swego czasu mieli coś takiego.

Mam dwa zwykłe grzejniki, jeden w garażu drugi w byłej kotłowni (obecnie siłowni) są one zasilane tą samą temp co reszta domu, czyli letnie. W garażu pozwala to na uzyskanie temp około 18st, a w siłowni około 20st, podczas gdy w reszcie domu jest ponad 23st. Inaczej mówiąc w pomieszczeniach gospodarczych zostawiłbym grzejniki, ale w mieszkalnym wymieniłbym na kk.

Map 78 powiedz mi jeszcze prosze czy te klimakonwektory powinny miec takie same wymiary jak dobrane wczesniej grzejniki do poszzcegolnych pomieszczen ( tak samo przelicza sie ich moc? )
Pisales ze troszke szumia ale nie przeszkadza to w spaniu.Czy one szumia non stop podczas swjej pracy/grzania czy tylko wlaczaja sie co jakis czas aby "wypuscic " cieple powietrze. Przepraszam ze tak dopytuje ale kompletnie nie wiem jak to dziala :oops: Wyobrazam sobie ze dzialaja tak jak instalacja nadmuchowa :rolleyes: Maz kategorycznie nie chce kuc wylanych wylewek wiec na dole tez musialabym dolozyc jeszcze 2 grzejniki. Oj drogo kosztuje wczesniejsza bezmyslnosc :rolleyes:

Orientujecie sie czy szybko spadaja ceny PC ? Warto poczekac rok ,dwa jesli nie zamierzam jeszcze zamieszkac?

rwojtek
10-01-2015, 21:21
O tej pierwszej pisał ostatnio Wihajster. Niech galmetowscy konstruktorzy wybiorą się do Niego na korepetycje, to może więcej będzie zadowolonych użytkowników z polskiej myśli technicznej.

marmag
10-01-2015, 21:22
No i ta co i mnie HCT
https://m.facebook.com/pompycieplahct

map78
10-01-2015, 21:45
Map 78 powiedz mi jeszcze prosze czy te klimakonwektory powinny miec takie same wymiary jak dobrane wczesniej grzejniki do poszzcegolnych pomieszczen ( tak samo przelicza sie ich moc? )
Pisales ze troszke szumia ale nie przeszkadza to w spaniu.Czy one szumia non stop podczas swjej pracy/grzania czy tylko wlaczaja sie co jakis czas aby "wypuscic " cieple powietrze. Przepraszam ze tak dopytuje ale kompletnie nie wiem jak to dziala :oops: Wyobrazam sobie ze dzialaja tak jak instalacja nadmuchowa :rolleyes: Maz kategorycznie nie chce kuc wylanych wylewek wiec na dole tez musialabym dolozyc jeszcze 2 grzejniki. Oj drogo kosztuje wczesniejsza bezmyslnosc :rolleyes:

Orientujecie sie czy szybko spadaja ceny PC ? Warto poczekac rok ,dwa jesli nie zamierzam jeszcze zamieszkac?

Ja zainstalowałem klimakonwektory bardzo mocno przewymiarowane, więc działają one bardzo sporadycznie - w praktyce 10-15min podmucha i 2godz. cisza. Im kupisz mniejsze tym więcej czasu będą dmuchać. Klimakonwektory dobiera się do obciążenia cieplnego pomieszczenia, w praktyce ten k80 do 20m2 pokoju na pewno wystarczy - ja mam k140, więc o wiele za wielkie, ale działałem bardzo asekuracyjnie:)
Pompy ciepła niestety cały czas drożeją. Taka jak moja jest w tej chwili o 1000zł droższa niż 1,5roku temu.

kakusek
10-01-2015, 22:29
Dziekuje map .Bede musiala przemyslec sprawe . Naiwnie myslalam ze beda taniec bo wchodza nowe technologie itd Super ze kk nie dmuchaja non stop :-)) W dzien pewnie by mi to nie przeszkadzalo ale w nocy musze miec prawie idealna cisze bo mam bardzo lekki sen ;)

Przylaczam sie do prosby poprzednikow o podanie sprawdzonych rzetelnych firm montujacych PC najlepiej z poludnia kraju :-))

plusfoto
10-01-2015, 23:15
Dniówka 4,5,6 tys? któz tak ma? Zdradź mi gdzie i za co mozna taką kasę wyciągnąć, mysle ze inni tez są tym zainteresowani.
Czyli u kolegi lukaskord za robotę byś wziął 10K brutto i OK, tylko co oni mu włozyli w projekcie w podłogę za 14K jesli to cena brutto a jeśli netto to 15K ?

asolt
11-01-2015, 09:46
Czyli u kolegi lukaskord za robotę byś wziął 10K brutto i OK, tylko co oni mu włozyli w projekcie w podłogę za 14K jesli to cena brutto a jeśli netto to 15K ?

Tego nie wiem, ale za 260 m2 podłogówki całkowity koszt robocizny i materiału (bez styropianu i pianki) to ok 19000-20000 zł (brutto). Jezeli ktos zrobi to to za 15000 zł (brutto) to albo pracuje za pół darmo albo daje wyzsze ceny na innych instalacjach (w przypadku wykonywania kilku instalacji).

plusfoto
11-01-2015, 11:23
No i widzisz Andrzeju - doszliśmy do konsensusu. 19-20K za 260m2. Problem w tym że takie wyceny miałem na swoje 190 kilka m2 i dlatego robię sam. Jak dobrze pamiętam 17,5 to była najniższa wycena jaką otrzymałem a średniocena kręciła się w okolicy 20K. Dzięki tobie materiał na całą podłogówkę wyszedł mnie niecałe 5K doszły do tego jeszcze z dwa tysiaki za rurki, kolanka,przejściówki styropian, folię i klej i to będzie wszystko. Czyli minimum 10K w kieszeni które mogę wydać na n.p. lepsze docieplenie. A praca na własnej budowie nawet tylko w wolne wykendy to sama przyjemność tym bardziej że mając projekt to żadna kosmiczna technologia.:)

asolt
11-01-2015, 18:21
No i widzisz Andrzeju - doszliśmy do konsensusu. 19-20K za 260m2. Problem w tym że takie wyceny miałem na swoje 190 kilka m2 i dlatego robię sam. Jak dobrze pamiętam 17,5 to była najniższa wycena jaką otrzymałem a średniocena kręciła się w okolicy 20K. Dzięki tobie materiał na całą podłogówkę wyszedł mnie niecałe 5K doszły do tego jeszcze z dwa tysiaki za rurki, kolanka,przejściówki styropian, folię i klej i to będzie wszystko. Czyli minimum 10K w kieszeni które mogę wydać na n.p. lepsze docieplenie. A praca na własnej budowie nawet tylko w wolne wykendy to sama przyjemność tym bardziej że mając projekt to żadna kosmiczna technologia.:)

Jeden jest w stanie sam sobie zrobic, inni muszą korzystac z usług fachowców, taka jest rzeczywistosc.

lukaskord
11-01-2015, 18:27
no tak ja weekendów akurat wolnych nie mam więc jestem zdany na wykonawców ... jedyne co udało mi się zrobić własnymi rekami to rozszalować cały dom podczas urlopu. A właśnie może ktoś potrzebuje stemple drewniane mam prawie 600 większość po 320cm,

wierka
12-01-2015, 14:47
w nawiązaniu do mojego postu, napisanego kilka stron wcześniej, w którym podałam informację, że otrzymałam dotację na pompę ciepła,
dostałam kilka pw z pytaniami o dotację, jak ją dostałam, skoro dotacji nie ma??
Nie wiem możliwe, że dotacja jest tylko na terenie województwa łódzkiego, albo może w tym roku już nie ma, nie wiem.
Ja na pewno dostałam. :)
poniżej dla potwierdzenia decyzja o przyznaniu dotacji. A przy okazji informacja z jakiej instytucji otrzymałam dotację i za pośrednictwem jakiego banku. Jeśli ktoś będzie chciał namiary na kontakt z doradcą w banku zajmującym się takimi sprawami to chętnie przekażę numer telefonu.


http://images69.fotosik.pl/516/7cdf9f53e5f417da.jpg (www.fotosik.pl)


Witam

Mieszkam w woj. łódzkim.
Dom dosc podobne parametry do Twojego.
Wlasnie dzis w moim domu stanęła pompa gruntowa.
Firma z naszego terenu. Zrobili mi cała instalacje pc, ogrzewania podlogowego, wody, ścieków. Wylali posadzki. Zrobili tez wentylację mechaniczna.
Gdy prowadziłam wstępne rozmowy z firmami to ceny były jak z kosmosu. Im bliżej do podjęcia decyzji z kim podjąć współpracę firmy zaczęły obniżać swoje ceny.
firma od pompy pokierowala mnie do banku, do osoby z która współpracują. Dostałam dotacje 19 tys brutto.


Wiecej, jeśli chcesz, napisze Ci w weekend. Teraz pisze przez telefon komórkowy. Moja cierpliwość jest juz mocno nadszarpnięta.

elrow23
12-01-2015, 15:10
no tak, ale to jest jeszcze zeszłoroczna dotacja, a jak to wygląda na 2015 rok? w tym roku poza chociazby wfośigw dofinansowania załatwiało też kilka firm - niekoniecznie banków. np vikersonn

tomekwa
12-01-2015, 15:15
w nawiązaniu do mojego postu, napisanego kilka stron wcześniej, w którym podałam informację, że otrzymałam dotację na pompę ciepła,
Brawa dla łódzkiego urzędu. W innych województwach tak dobrze nie ma :(

elrow23
12-01-2015, 15:40
być może po prostu u nich takie fundusze jeszcze się ostały..

AdrianEH
12-01-2015, 16:29
mam pytanie: miał ktoś do czynienia z czeskimi pompami hotjet http://www.hotjet.eu/en ? I proszę bez komentarzy typu, że chcę sprzedać :) tylko nie wiem czy są czegoś warte bo ceny nie są kosmiczne a parametry nie najgorsze.

lukaskord
12-01-2015, 20:07
w nawiązaniu do mojego postu, napisanego kilka stron wcześniej, w którym podałam informację, że otrzymałam dotację na pompę ciepła,
dostałam kilka pw z pytaniami o dotację, jak ją dostałam, skoro dotacji nie ma??
Nie wiem możliwe, że dotacja jest tylko na terenie województwa łódzkiego, albo może w tym roku już nie ma, nie wiem.
Ja na pewno dostałam. :)
poniżej dla potwierdzenia decyzja o przyznaniu dotacji. A przy okazji informacja z jakiej instytucji otrzymałam dotację i za pośrednictwem jakiego banku. Jeśli ktoś będzie chciał namiary na kontakt z doradcą w banku zajmującym się takimi sprawami to chętnie przekażę numer telefonu.


http://images69.fotosik.pl/516/7cdf9f53e5f417da.jpg (www.fotosik.pl)

A propos dotacji - rozumiem, że wzięłaś kredyt w BOŚ na inwestycję (51 tyś). Jakie są warunki kredytowe? Chciałbym wiedzieć ile faktycznie można zyskać biorąc dotację i odliczając od tego koszty kredytu (prowizja, odsetki i inne jeżeli występują). Można taki kredyt spłacić od razu (np. po miesiącu), tak, żeby uniknąć kosztów odsetkowych? Słyszałem, że jest możliwość pokombinować coś z założeniem lokaty jako zabezpieczenie kredytu i w ten sposób uniknąć kosztów.

Henderson
13-01-2015, 09:43
w łódzkim ceny są takie same ja w całej Polsce, każdy musi zarobić, jak firma nie zarobi to dobrze nie zrobi. Cena i jakość gdzieś się rozejdą.

wierka
16-01-2015, 17:56
A propos dotacji - rozumiem, że wzięłaś kredyt w BOŚ na inwestycję (51 tyś). Jakie są warunki kredytowe? Chciałbym wiedzieć ile faktycznie można zyskać biorąc dotację i odliczając od tego koszty kredytu (prowizja, odsetki i inne jeżeli występują). Można taki kredyt spłacić od razu (np. po miesiącu), tak, żeby uniknąć kosztów odsetkowych? Słyszałem, że jest możliwość pokombinować coś z założeniem lokaty jako zabezpieczenie kredytu i w ten sposób uniknąć kosztów.

Kredyt wzięłam w Banku Spółdzielczym Rzemiosla (BSR).
Wczoraj wlasnie podpisałam umowę, we wtorek dokonam wypłaty środków, jak wykonawca uruchomi mi pompę.
Warunki.
Oprocentowanie 8,25%. Prowizja 3%. zabezpieczeniem kredytu jest umowa przewłaszczenia rzeczy - czyli gdy nie bede spłacać kredytu musze oddać pompę.

Dotacja wpłynie na spłatę mojego kredytu z chwila dostarczenia dokumentu potwierdzającego odbiór budynku.

Kredyt moge wczesniej spłacić. Ale nie wczesniej niz zwrot dotacji. Wczesniej moge robić nadpłaty w takiej wysokości aby w chwili otrzymania dotacji stan kredytu był większy niz kwota dotacji.

przy założeniu ze bede miała odbiór budynku w czerwcu i zaraz po uruchomieniu kredytu robie nadpłatę 20 tys. (Przy takiej nadpłacie w czerwcu stan kredytu wyniesie 26 tys, mogłabym spłacić 25 tys, ale jeśli poślizgne sie z odbiorem to nie dostanę zwrotu całej dotacji , bo w lipcu juz bedzie kwota mniejsza niz dotacja)

Koszty beda wynosić tyle
- prowizja 1555,50
- koszty inspekcji 212,00
- opłata za przelew środków do wykonawcy - 3,80
- odsetki od kredytu - to juz dane orientacyjnie bo nie wiem dokładnie kiedy odbiore budynek - zakładam ze do czerwca - msm nadzieje wczesniej - 1180,00
- opłata za posiadanie ROR - przez 6 mies - 6,00


Łącznie 2957.30
Dotacja brutto 19680,00

Netto 16.722



Rozmawiałam z doradca czy sa dotacje w tym roku?
Tak, sa. Ale jest 30% kosztów, a nie tak jak ja miałam 40%
Czyli w tym roku przy maksymalnej kwocie dotacja jest mniejsza o 4000 zł.

wierka
16-01-2015, 18:04
Aaa zakładając lokatę jako zabezpieczenie nie unikasz kosztów kredytu.
W BOS wiem ze kiedys brali takie zabezpieczenie gdy klientom nie wychodziła zdolność do obsługi kredytu, bo juz np. miał kredyt hipoteczny w innym banku.

plusfoto
16-01-2015, 18:32
Łącznie 2957.30
Dotacja brutto 19680,00
Netto 16.722

Rozmawiałam z doradca czy sa dotacje w tym roku?
Tak, sa. Ale jest 30% kosztów, a nie tak jak ja miałam 40%
Czyli w tym roku przy maksymalnej kwocie dotacja jest mniejsza o 4000 zł.
A na temat podatku romawiałaś? Bot gdiześ 4,5K

wierka
16-01-2015, 19:33
Oczywiście. :)
Wyrwało mnie cos nie dokończyłam mysli. :)

Podatku bedzie 3543 zł.
Czyli na zysk na czysto 13179 zł.

lukaskord
17-01-2015, 08:37
To tylko w Polsce państwo daje dotacje i zabiera od nich podatek... bez komentarza, w dodatku dotacja pochodzi chyba z funduszy europejskich.

kowalr342
25-03-2015, 20:17
Polecam firmę z Warszawy MODEROWANO, która zapewni dobór odpowiedzniego sprzętu i ceny nie będą z kosmosu. Sam skorzystałem i jestem zadowolony z rezultatu.

wihajster
25-03-2015, 20:41
Polecam firmę z Warszawy xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx która zapewni dobór odpowiedzniego sprzętu i ceny nie będą z kosmosu. Sam skorzystałem i jestem zadowolony z rezultatu.
Jak również tutaj polecasz? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233894-Klimatyzacja-w-kamiennicy&p=6820436#post6820436

Ile kosztuje u Ciebie marketing szeptany? Liczysz od posta, czy jakoś inaczej? Domyślam się że grosze, bo bardzo słabo Ci to wychodzi.... Dużo nauki przed Tobą :(

Klitom
22-05-2015, 13:33
Mam pytanie, czy może ktoś przybliżyć temat użytkowania pompy ciepła Hot Jet?
Cena = jakość wypada dość przyzwoicie, ale jak sprawdza się jej rzeczywista eksploatacja?
Może jest tu jakiś uzytkownik który chętnie podzieli się doświadczeniami?

adamuus
03-07-2015, 19:41
Witam
Proszę o poradę w sprawie instalacji pompy PW. Dom 200m2 (całość), mur porotherm 24cm + 12 cm styropian, okna 3 szybowe MS, rekuperator. Dom ogrzewany jest piecem Defro AKM2 17kw: na dole ogrzewanie podłogowe (cała część mieszkalna ok 70m2) + grzejniki na termostatach, na górze (oprócz łazienki gdzie jest podłogówka) ogrzewanie grzejnikami na termostatach.
Chcę zamontowac pompę do ogrzewania domu ale zupełnie nic o nich nie wiem. Mam do wydania ok. 25tys. (sprzęt + montaż). Jakich producentów brac pod uwagę aby nie dostać jakiegoś badziewia? A może macie namiary na jakieś sprawdzone firmy/wykonawców.