PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz ziemny lub pompa ciepła (powietrze woda) 2015 - co wybrać?!



Jadran
14-01-2015, 20:25
Witam Forumowiczów:-)
W tym roku planuję ruszyć z budową domu (czerwiec 2015). W chwili obecnej przygotowywany jest projekt domu i wszystkie pozostałe szczegóły z tym związane (m.in. ogrzewanie). Dlatego postanowiłem poruszyć ten temat na łamach tego forum. Oczywiście znalazłem podobne posty ale z 2012 roku, natomiast jak wszyscy wiemy , że technika idzie do przodu i dla zwykłego śmiertelnika ciężko jest nad tym nadążyć. Ale przechodzę do konkretów:
- powierzchnia użytkowa to 140 mkw (około)
- rodzina 4 osobowa
- lokalizacja Opole
- dom parterowy
- dach skośny (bez poddasza użytkowego)
- dużo okien (od podłogi do sufitu)

Obok działki znajdują się wszystkie media (około 10 metrów) m.in. gaz ziemny. Mam dylemat ponieważ byłem na targach i różnych centrach budowlanych gdzie ludzie zachwalają PC powietrze-woda i nie wiem co wybrać do ogrzania w/w domu? Czytałem, że PC jest droga w zakupie, koszty użytkowania uzależnione są od temperatur na zewnątrz etc. Natomiast jeżeli chodzi o gaz również się naczytałem różnych opinii.
Boję się, że wydam min. 20 tysięcy na PC i będę miał zimno w domu. Zastanawiam się nad PC z tzw. splitem. Ale czy ona ogrzeje taki dom? Oczywiście w domu będzie ogrzewanie podłogowe oraz kominek bez płaszcza wodnego. Gaz podobno jest tani w użytkowaniu i uruchomieniu kotłowni, ale problem w tym że strasznie się boję wszystkiego co chodzi na gaz (łącznie z samochodem:-)

Jeżeli są wśród Was osoby mające wiedzę na w/w temat będę bardzo zobowiązany za informacje zwrotną. Bardzo mi na tym zależy.

Dziękuję i do usłyszenia!

beton44
14-01-2015, 21:44
Gaz,

aadamuss24
14-01-2015, 21:46
Przy rocznych kosztach za c.o. i c.w.u 3.000 pln jak jest sens pakować się w pompę ?

Andrzey_
15-01-2015, 07:12
Wybierz gaz ziemny.. Pompa ciepła ma sens gdy nie ma gazu i chcemy bezobsługowe ogrzewanie.

PS. Mam identyczny wybór ;)

Jadran
15-01-2015, 09:25
Cześć wszystkim:-)
Dziękuję za odpowiedzi. Praktycznie wszyscy przedmówcy opowiedzieli się za gazem z sieci. Jeżeli mam stawiać na gaz ziemny macie sprawdzonych producentów od których warto kupić wyposażenie kotłowni gazowej. Drugie narzuca się pytanie jakie może być orientacyjny koszt (waszym zdaniem) przygotowania domu do korzystania z tej formy ogrzewania C.O. i C.W.U.?
AAdamus24 napisał:
"Przy rocznych kosztach za c.o. i c.w.u 3.000 pln jak jest sens pakować się w pompę ?"
Faktycznie będzie taki koszt ogrzania domu?

Pzdr.

jajmar
15-01-2015, 09:42
"Przy rocznych kosztach za c.o. i c.w.u 3.000 pln jak jest sens pakować się w pompę ?"
Faktycznie będzie taki koszt ogrzania domu?



Kwota realna. Również wybrałbym gaz.

Jadran
15-01-2015, 18:21
Czyli faktycznie koszty nie są wysokie. Dziękuję Wam za odpowiedzi. Jeszcze tylko proszę o info dotyczące wyposażenia kotłowni.

Artol
17-03-2015, 12:24
Witajcie,

czytam Wasze wypowiedzi, gdyż sam stoję przed takim samym dylematem: PC PW czy kocioł kondensacyjny gazowy.

Mam przykładową wycenę: PC z montażem 38 000zł, kotłownia na gaz 19 000zł. Różnica 19 000zł, ale odejmując:
koszty przyłącza gazu: 5000zł
koszt budowy komina: 7000zł

różnica w nakładach inwestycyjnych maleje do 7 000zł.
Kwestia teraz jaka jest różnica w kosztach ogrzewania domu i CWU przez cały rok. Załóżmy, że różnica ta wynosi 1000zł, to po 7 latach koszty się zwracają. Jeżeli ktoś wraz z PC PW założy ogniwa fotowoltaiczne to może dodatkowo skorzystać z dotacji w Prosumencie (20% za PC i 40% za fotowoltaikę). Wtedy pompa zwróci się jeszcze szybciej, bo dotacja i mniejszy pobór energii z sieci dzięki fotowoltaice.
Dodatkowym plusem PC jest to, że latem może schadzać w pewnym stopniu dom.

Z kolei za gazem przemawia jak dla mnie:
- sprawdzona i znana technologia
- brak problemów z serwisem, dostępnością części itd
- niższe koszty startowe
- brak zmienności wydajności pieca wraz ze spadkiem temp na zewnątrz

Czytam różne artykuły i w większości piszą, że "PC PW jest znakomitym rozwiązaniem w sytuacji kiedy nie ma dostępu do gazu ziemnego". W jednym muratorze nawet napisali zdanie, że "koszty eksploatacji kotła kondensacyjnego i PC PW są podobne". To wszystko sugeruje mi wybór gazu, jednak PC PW kusi swoimi plusami.

map78
17-03-2015, 13:55
Większość przedmówców doradza gaz, bo nigdy z pompa nie mieli do czynienia. Zapewniam Cię, że jak ktoś kupił pompę to już żadnego innego systemu by nie chciał. Wiem coś o tym bo miałem kiedyś gaz i w przeciwieństwie do przedmówców mam porównanie obu systemów. Ja montowałbym pompę nawet jakby było to o 20tys droższe, bo w takim domu jak mój te 20tys zwróciłyby się w rachunkach po 10 latach. Przyjmijmy, że po tym okresie trzeba będzie wymienić kociołek i za podobną kwotę wyremontować pompę, więc po tych 10l masz ogrzewanie 2x taniej. Do tego chłodzenie, obsługa przez internet, brak zagrożenia wybuchem, czy zaczadzeniem, jak dla mnie nie ma o czym gadać:confused: Zastanawiałbym się jedynie w przypadku gdyby to był niewielki ciepły dom, lub położony gdzieś w V strefie klimatycznej, ale spory dom pod Wrockiem to tylko PCi:)

Arturo72
17-03-2015, 23:35
Większość przedmówców doradza gaz, bo nigdy z pompa nie mieli do czynienia.
A powinno być tak:

A to zależy od dużo czynników.
Ja mam gaz ziemny przy działce ale olalem go i chciałem grzać prądem bo taniej było.
Skończyło się na pompie.
Musisz znać zapotrzebowanie domu na ciepło i zużycie na cwu żeby cokolwiek porównywać.
Koszt 1kWh z gazu przy kondensacie to ok.0,22zl a przy pompie p-w ok.0,10zl.
Jak to się ma do Twojego zużycia energii na c.o+cwu i kosztów inwestycyjnych ?


Czytałem, że PC jest droga w zakupie, koszty użytkowania uzależnione są od temperatur na zewnątrz etc. Natomiast jeżeli chodzi o gaz również się naczytałem różnych opinii.
Boję się, że wydam min. 20 tysięcy na PC i będę miał zimno w domu.
I tak:


Dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW,zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok,118m2.
T-CAP 9kW,zasobnik 300l,najniższa zaobserwowana temp.to -18st.C,zużycie przy tej temp.to 3,5kWh na godzinę pracy,przy tej.temp.6-7h pracy na dobę na c.o i 2h na cwu.
Zużycie w zeszłym sezonie na c.o to 1900kWh na cwu 1400kWh na rok,w tym sezonie będzie mniejsze bo ok.1600kWh na c.o.
W zeszłym seonie taryfa G11 i 0,57zł/kWh w tym sezonie taryfa G12W i 0,29zł/kWh.
Grzałka włącza się tylko w przypadku defrostów ale i to też nie zawsze.
Dodam,że temperatura w domu nie chodzi pon.22,5st.C