PDA

Zobacz pełną wersję : Rozpoczęcie budowy



Maciej
30-11-2001, 08:27
Proszę o informacje : co według prawa budowlanegojest rozpoczęciem budowy. Czy wystarczy wytyczenie przez geodetę gdzie ma stać dom , czy też musi być wykop pod fundament.

30-11-2001, 08:33
Wystarczy wpis geodety do dziennika budowy oraz poniesienie pierwszych wydatków - a te poniosłeś bo kupiłeś projekt (co najmniej).

budowlaniec
30-11-2001, 10:10
Otóż "Anonimowy" wprowadza Cię w błąd, wg Prawa Budowlanego rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na TERENIE BUDOWY (nie tylko w dzienniku budowy). Tymi pracami są: 1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie (wpis do dziennika budowy jest potwierdzeniem tego kroku), 2)wykonanie niwelacji terenu, 3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów, 4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Wszystkie te prace mogą być jednak wykonane z pozwoleniem na budowę w garści i po złożeniu na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem tych robót zawiadomienia do organu wydającego pozwolenie na budowę.

Maciej
30-11-2001, 12:01
Czy informację o pelanowanym rozpoczęciu robót mogę złożyć jeżeli pozwolenie na budowę się jeszcze nie uprawomocniło ?
Czy informując sąsiadów osobiście (pisemnie potwierdzą) mogę skrócić okres uprawomocnienia się pozwolenia?

30-11-2001, 14:17
On 2001-11-30 13:01, Maciej wrote:
Czy informację o pelanowanym rozpoczęciu robót mogę złożyć jeżeli pozwolenie na budowę się jeszcze nie uprawomocniło ?
Czy informując sąsiadów osobiście (pisemnie potwierdzą) mogę skrócić okres uprawomocnienia się pozwolenia?


Z tego co pamiętam, nie możesz złożyć zawiadomienia o rozpoczęciu budowy, bo w tym zawiadomieniu musisz podać numer (dane) pozwolenia na budowę.
Co do drugiej sprawy - na pewno możesz tak zrobić, sam tak zrobiłem i udało mi się załatwić to w 1 dzień. andrzej

Maciej
30-11-2001, 17:24
Serdeczne dzięki Panie Andrzeju. A tak przy okazji wszelkiej pomyślności z okazji imienin.
Maciej

budowlaniec
01-12-2001, 09:47
Możesz, ale z datą np. jeden dzień po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. W okresie uprawomacniania się tego dokumentu jesteś już w jego posiadaniu, a więc numer jest Ci znany. Odnośnie przyspieszenia uprawomocnienia, nie chodzi chyba tutaj głównie o sąsiadów, a raczej o procedurę administracyjno-ustawodawczą jaka obowiązuje w naszym państwie. Pozdrawiam.

Alanta
12-12-2001, 09:39
Chodzi głównie o sąsiadów, bo tylko po otrzymaniu od nich "zwrotek" urząd może wydać pozwolenie. W moim urzędzie urzędnicy proponują inwestorowi zawsze samodzielne "obskoczenie" sąsiadów ze zwrotkami, bo to znacznie przyśpiesza procedurę (jest to też dobry pretekst na nawiązanie znajomości z sąsiadami!!!)

12-12-2001, 15:58
Czy podstęplowanie dziennika budowy w urzędzie i wskazanie kierownika budowy jest jednoznaczne z powiadomieniem o rozpoczęciu budowy?

Snake_
12-12-2001, 17:23
Raczej nie w moim przypadku musialem sie zglosic do urzedu i powiadomic osobiscie :smile:

Agnicha1704
13-12-2001, 08:52
Anonomowy,
Na pewno nie. Musisz napisać pismo powiadamiające urząd, że zamierzasz rozpocząć budowę. Pismo musi być wysłane na 7 dni przed rozpoczęciem robót. Jeśli działka jest położona w strefie konserwatorskiej należy też powiadomić odpowiedni wydział archeologi i Konserwatora o rozpoczęciu robót (również 7 dni przed ich rozpoczęciem).
Pozdrowienia
Agnicha

14-12-2001, 09:26
A jaki moment wg prawa budowlanego jest uwazany za rozpoczęcie budowy w przypadku nadbudowy strychu użytkowego. Bardzo proszę o odpowiedź. JOANNA

18-01-2002, 15:10
Co do zawiadomienia o rozpoczęciu budowy: oczywiście na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem należy zawiadomić o tym urząd, ale do wniosku o dziennik budowy dołącza się właśnie takie zawiadomienie, oraz oswiadczenie kierownika budowy. Tak więc nie ma potrzeby znowu zawiadamiac o tym Urzędu.

W przypadku nadbudowy obiektu (strychu) obowiązuje taka sama procedura jak w przypadku budowy nowego obiektu, bowiem dla tego rodzaju działan należy również wykonać projekt architektoniczno - budowlany, uzyskać pozwolenie na budowę i po jego otrzymaniu ustanowić kierownika budowy (oświadzczenie kierownika budowy), zawiadomić urząd na 7 dni przed palnowanym terminie rozpoczęcia budowy (nadbudowy) i w momencie, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się ostateczna ... do dzieła. Jeśli potrzeba więcej informacji prosze o kontakt: [email protected]