PDA

Zobacz pełną wersję : Dotacje do pomp ciepła w 2015 roku



SGS2013
17-01-2015, 19:08
Witam,

Brakuje wątku dotyczącego wykonania instalacji grzewczej zasilanej pompą ciepła z finansowaniem preferencyjnym kredytem z dotacją, w programie Prosument. Jeżeli to możliwe, to proszę o wymianę swoich doświadczeń, uwag i przemyśleń w tym temacie.

Mam pierwsze pytanie: czy można finansować z tego programu rozłożenie podłogowej instalacji grzewczej (styropian na podłodze, przewody wodne, rozdzielacze itp.)?

AdrianEH
17-01-2015, 21:11
Nie wiem jak to będzie po stronie banków ale pewnie zależeć to też może od instalatora :)

wierka
18-01-2015, 11:23
finansowane są tylko koszty wydatków na zakup i montaż pompy oraz wykonanie dolnego źródła. Podłogówka z własnych środków

AdrianEH
18-01-2015, 17:14
no chyba, że część kosztów podłogówki wrzucić w DZ i maszynownie.

gdynia@
19-01-2015, 09:03
Z tego co się orientuję, prosument jest na wykonanie źródła ciepła wraz z instalacją do produkcji energii elektrycznej. Na samo źródło ciepła nie.
No chyba, że coś się zmieniło i żyję w nieświadomości :)

mitch
19-01-2015, 14:29
Z tego co się orientuję, prosument jest na wykonanie źródła ciepła wraz z instalacją do produkcji energii elektrycznej. Na samo źródło ciepła nie.
No chyba, że coś się zmieniło i żyję w nieświadomości :)
Podłogówki nie można wliczyć. Ale na pewno znajdą się firmy, które zechcą uprawiać kreatywną księgowość.

Artol
17-03-2015, 13:05
Na samą PC nie dostaniesz dotacji z Prosumenta. Musi być do tego fotowoltaika lub wiatrak. Ogólnie dotacje sa na:
1. produkcję energii elektr i
2. produkcję ciepła wraz z podukcją energii elektr.

Samej produkcji ciepła nie można dotować w tym programie niestety.

elrow23
18-03-2015, 15:54
informacja dla dolnośląskiego. W trakcie jest nabór wniosków od banków, które będą realizowały PROSUMENT. Sytuacja powinna się wyklarować w ciągu najbliższych tygodni!

okobar
19-03-2015, 10:07
temat watku niezgodny z tematyką

temat o dotacjach do pc, a w wątku gadanie o dotacjach PROSUMENT, czyli na "elektrownię przydomową"

AdrianEH
20-03-2015, 18:17
ale dotacje na pompy w prosumencie są - razem z fotowoltaiką :)

simon_87
22-03-2015, 11:43
Witam czy może mi ktoś wyjaśnić ten zapis : '' podłączenie pomp ciepła do niskotemperaturowej instalacji c.o. (o temp. zasilania max 55 C dla temp. pomieszczenia 20 C),'' -czy to oznacza ze w pomieszczeniach nie będzie można mieć wyższej temp niż wspomniane 20 st C ? Czy nie będzie to zbyt mało w przypadku zimy ?

elrow23
25-03-2015, 16:24
mazowieckie dotacje od 20 kwietnia. 25% kosztu kwalifikowanego, nie więcej niż 10 tys. i możliwość uzupełnienia pożyczką

AdrianEH
25-03-2015, 20:20
Witam czy może mi ktoś wyjaśnić ten zapis : '' podłączenie pomp ciepła do niskotemperaturowej instalacji c.o. (o temp. zasilania max 55 C dla temp. pomieszczenia 20 C),'' -czy to oznacza ze w pomieszczeniach nie będzie można mieć wyższej temp niż wspomniane 20 st C ? Czy nie będzie to zbyt mało w przypadku zimy ?
Nie wiem dokładnie czego to dotyczy ale chyba jakaś karta katalogowa :)

tomekwa
26-03-2015, 07:06
Witam czy może mi ktoś wyjaśnić ten zapis : '' podłączenie pomp ciepła do niskotemperaturowej instalacji c.o. (o temp. zasilania max 55 C dla temp. pomieszczenia 20 C),'' -czy to oznacza ze w pomieszczeniach nie będzie można mieć wyższej temp niż wspomniane 20 st C ? Czy nie będzie to zbyt mało w przypadku zimy ?
Przeczytaj dokładnie: pompa nie może podawać więcej niż 55 st. przy ustawionej temperaturze 20 st. Przy podłogówce zalecane krzywe grzewcze przy -30 na zewnątrz podają ~55 na podłogówkę.

310178

s4v4g3
30-03-2015, 11:30
Witam, coś może więcej wiadomo nt. dofinansowania do instalacji pomp ciepła w woj. dolnośląskim? Jeśli tak to gdzie szukać? Dzięki i pozdr.

AdrianEH
05-04-2015, 10:07
W Niemczech tylko pod kilkoma warunkami dostają do 5000 euro dofinansowania a ceny pomp są podobne jak u nas. W Polsce za dużo firm i działaczy politycznych ma dochody z węgla i paliw stałych by oddać część tego "tortu" statystycznemu Kowalskiemu w formie paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Jeżeli były by "łatwe" dofinansowania do paneli i pomp to nie potrzeba by tyle energii z elektrowni a kadencje są krótkie i trzeba szybciutko kasiurkę robić. Na bieżąco można śledzić prosumenta choćby na stronie http://portpc.pl/

Ekspert NIBE
07-04-2015, 12:59
Polecam przegląd dotacji na pompy ciepła na naszej stronie internetowej:
http://www.biawar.com.pl/produkty-pompy-ciepla/promocje-dotacje
Faktycznie w ogólnopolskim Prosumencie można dostać dotację na pompę ciepła ale pod warunkiem instalacji wiatraka lub zestawu fotowoltaicznego. W firmie NIBE-BIAWAR specjalnie pod Prosumenta stworzyliśmy tanie zestawy PV bez inwertera tylko z grzałką jako szczytowe źródło w instalacji z pompą ciepła. Tylko w opolskim, łódzkim i na terenie miasta Warszawy, można otrzymać dotację na samą pompę ciepła.
Aktualnie trwa również: Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE 4000 zł, a nawet 5000 zł, Myślę że niższa cena pompy ciepła o 5 tys. złotych to niezła dotacja, zwłaszcza że nie są wymagane żadne zabezpieczenia, wnioski, proejkty itp. , wystarczy się zarejestrować tutaj: http://www.biawar.com.pl/produkty-pompy-ciepla/promocje-dotacje/198-szwedzka-dotacja-4000-zl-a-nawet-5000-zl-do-pomp-ciepla-3 i obowiązuje dla całej Polski :)
Więcej informacji na www.biawar.com.pl

okobar
07-04-2015, 13:36
. Tylko w opolskim, łódzkim i na terenie miasta Warszawy, można otrzymać dotację na samą pompę ciepła.
l]

tak, tylko że np. w opolskim wymyślili takie warunki że odrzucają 9 na 10 podań

gdynia@
13-04-2015, 11:53
Dla zainteresowanych

Gdynia - Czyste powietrze Pomorza 2015

http://www.gdynia.pl/urzad/wydzialy/8022_101083.html
Krótki termin zbierania wniosków!!!

Dofinansowanie zakupu i montażu odnawialnego źródła energii
http://www.gdynia.pl/urzad/wydzialy/8022_68952.html

kravat
13-04-2015, 17:43
No dobra, wszystko fajnie, ale jakiej minimalnej mocy musi być ta fotowoltanika? Mam w projekcie pompę powietrzną 6 kw. Czy wystarczy jak na dach zainstaluje 2kw, i tylko częściowo wyprodukuję energię którą moja pompa zużyje?
Gdzie szukać takich informacji, bo na FM ich nie znalazłem.

AdrianEH
13-04-2015, 19:55
Najwięcej dowiesz się na stronie NFOŚ ale koszt tańszej instalacji nie może być niższy niż 20% droższej instalacji.

link2jack
19-04-2015, 21:27
Ktoś z forumowiczów wybiera się jutro do WFOSIGW ? Pytam w sprawie dotacji na pompę ciepla http://wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2015-osoby-fizyczne Dzwoniłem do kolegi - stan na 22:00 - kolejka jeszcze się nie utworzyła. Dzwoniłem w piątek do funduszu to straszyli że poprzednim razem ludzie stali od soboty... ;D

Ekspert NIBE
23-04-2015, 09:34
Witam
Nie ma wymogu minimalnej mocy dla fotowoltaiki w Prosumencie. Przy dotacji na pompę ciepła+fotowoltaika, musi być spełniony wyłącznie warunek, że koszt jednej z instalacji nie może być niższy niż 20%. W związku z tym że weszła Ustawa OZE i dobra cena na sprzedaż prądu z fotowoltaiki będzie dopiero po 01.01.2016r. proponuję teraz zakup pompy ciepła np. inwerterowej F2040-8kW http://www.biawar.com.pl/pompy-ciepla/powietrzne-zewnetrzne/nibe-f2040, wraz z zestawem fotowoltaicznym grzewczym HEVELIUS PV o mocy 1 lub 2 kW (zasila grzałkę elektryczną zamontowaną np. w zbiorniku buforowym), który nie wymaga podłączenia do sieci. Jest to sposób na wzięcie dotacji (zestaw fotowoltaiczny wychodzi jakby za darmo) i jednocześnie skorzystanie po 01.2016r. z taryf gwarantowanych (po dokupieniu falownika). Szczegóły tutaj:
http://www.biawar.com.pl/systemy-solarne/hevelius-pv-moduly-fotowoltaiczne/hevelius-pvcw

romcost
07-06-2015, 12:53
... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
cyt.:
"Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:
- źródła ciepła opalane biomasą - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
- pompy ciepła - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
- kolektory słoneczne - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
- systemy fotowoltaiczne - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp
- małe elektrownie wiatrowe - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe
- mikrokogeneracja - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe" ...
Może to źle interpretuję, ale moim zdaniem samą PC też dofinansowują.

Mam jednak pytanie dla tych, co korzystali z tego typu dotacji, czy można ją otrzymać bez brania kredytu (lub kredyt od razu spłacić)? Bo po cholerę mi brać (dodatkowy) kredyt na PC, skoro mam już jeden na zakup (i remont) nieruchomości, w ramach którego koszty te już wcześniej przewidziałem. W moim przypadku na potrzeby CWU koszt PC z zasobnikiem i instalacją nie przekroczy 7000 brutto...

Sebastain
07-06-2015, 15:22
Mam jednak pytanie dla tych, co korzystali z tego typu dotacji, czy można ją otrzymać bez brania kredytu (lub kredyt od razu spłacić)? Bo po cholerę mi brać (dodatkowy) kredyt na PC, skoro mam już jeden na zakup (i remont) nieruchomości, w ramach którego koszty te już wcześniej przewidziałem. W moim przypadku na potrzeby CWU koszt PC z zasobnikiem i instalacją nie przekroczy 7000 brutto...

Ja korzystałem. Niestety, ten sposób dotacji wymaga wzięcia kredytu, nie da się tego obejść. Wiadomo banki muszą się nachapać, a wtedy część odzyskuje państwo no bo trzeba zapłacić podatek od dotacji no i banki pewnie od zysku. Kredyt można od razu spłacić, tyle, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest oddanie budynku do użytku, dopiero wtedy wpływa dotacja i można zamknąć kredyt. Można też z góry nadpłacić taką część, żeby w momencie dotacji do spłacenia pozostała tylko kwota lekko ją przekraczająca, wtedy zmniejszają się odsetki od kredytu.

Nawet jeżeli przewidziałeś te koszty wcześniej w kredycie na dom warto zmaksymalizować wycenę, ponieważ dotacja jest liczona od kosztów kwalifikowalnych czyli im więcej będzie kosztowała inwestycja tym większą dostaniesz dotację (odwierty również wchodzą w koszty kwalifikowalne).
Dla przykładu koszty kwalifikowalne 40tyś. Dotacja 40*40% = 16 tyś zł. Odejmując od tego podatek i koszty kredytu, na czysto odzyskuje się około 10tyś.

romcost
07-06-2015, 16:03
Dziękuję za odpowiedź odnośnie dofinansowania. W moim przypadku inwestycja dotyczy remontu domu nie budowy nowego a PC to raczej powietrzną i tylko na CWU chcę założyć.
A czy takie dofinansowanie w formie kredytu, że można otrzymać na kilka inwestycji (termomodernizację + PC + ekologiczny piec C.O.) ?

wibart
08-06-2015, 14:10
Ja korzystałem. Niestety, ten sposób dotacji wymaga wzięcia kredytu, nie da się tego obejść. Wiadomo banki muszą się nachapać, a wtedy część odzyskuje państwo no bo trzeba zapłacić podatek od dotacji no i banki pewnie od zysku. Kredyt można od razu spłacić, tyle, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest oddanie budynku do użytku, dopiero wtedy wpływa dotacja i można zamknąć kredyt. Można też z góry nadpłacić taką część, żeby w momencie dotacji do spłacenia pozostała tylko kwota lekko ją przekraczająca, wtedy zmniejszają się odsetki od kredytu.

Nawet jeżeli przewidziałeś te koszty wcześniej w kredycie na dom warto zmaksymalizować wycenę, ponieważ dotacja jest liczona od kosztów kwalifikowalnych czyli im więcej będzie kosztowała inwestycja tym większą dostaniesz dotację (odwierty również wchodzą w koszty kwalifikowalne).
Dla przykładu koszty kwalifikowalne 40tyś. Dotacja 40*40% = 16 tyś zł. Odejmując od tego podatek i koszty kredytu, na czysto odzyskuje się około 10tyś.

Rozumiem, że kredyt pokrywał płatności dla wykonawcy i nie musiałeś angażować własnej gotówki? Czy taki jest mechanizm?

wibart
08-06-2015, 14:37
Jakie jest w Łodzi podejście do VAT - jest kosztem kwalifikowalnym?

AdrianEH
08-06-2015, 17:32
[QUOTE=romcost;6877967]... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
cyt.:
[I]"Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:

Kluczem jest literka " i "
Musi być fotowoltaika do pompy ciepła.

wibart
08-06-2015, 21:45
[QUOTE=romcost;6877967]... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
cyt.:
[I]"Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:

Kluczem jest literka " i "
Musi być fotowoltaika do pompy ciepła.

Masz racje - ale to dotyczy programu PROSUMENT - program ogolnopolski realizowany przez NFOSIGW (BOŚ lub WFOSIGW w zalezności od województwa)

To o czym wspominał Sebastian dotyczy tylko województwa łódzkiego i nazywa sie - Program dla przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. to jest coś innego, wiecej szcegółów - http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php
Jutro będe musiał zadzwonić do Łodzi i się wypytać :)

Z punktu widzenia inwestora zainteresowanego PC ten łódzki program daje większe możliwości.

wibart
08-06-2015, 21:47
Dziękuję za odpowiedź odnośnie dofinansowania. W moim przypadku inwestycja dotyczy remontu domu nie budowy nowego a PC to raczej powietrzną i tylko na CWU chcę założyć.
A czy takie dofinansowanie w formie kredytu, że można otrzymać na kilka inwestycji (termomodernizację + PC + ekologiczny piec C.O.) ?


Można na kilka, tylko nie wiem czy w Twoim województwie WFOSIGW realizuje taki projekt

Sebastain
10-06-2015, 08:29
Rozumiem, że kredyt pokrywał płatności dla wykonawcy i nie musiałeś angażować własnej gotówki? Czy taki jest mechanizm?

W Teorii tak powinno to być, tyle, że bank wypłaca pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji, przy czym nie chodzi mi tu odebranie budynku, tylko o montaż pompy itd, więc w praktyce zależy to od tego jak się dogadasz z wykonawcą.
Przelew jest wykonywany bezpośrednio na konto wykonawcy po tym jak wystawi fakturę, więc jeżeli wcześniej mu coś zapłacisz to trzeba się potem jakoś rozliczyć.

Co do samego VAT to wydaje mi się, że jak najbardziej jest on kwalifikowalny, przy czym należy pamiętać, że sam fundusz ogranicza się do oddania 30% kosztów (w moim przypadku to było 40%, ale teraz już jest chyba mniej), no i są ograniczenia kwot np. 2000zł za 1kW i tak samo z odwiertami.

Z tego co wiem można dogadać się z instalatorem, żeby część kosztów przerzucić na odwierty zmniejszając cenę pompy, ale oczywiście w racjonalnym stopniu aby się nie przyczepili, bo nikt nie uwierzy, że za 5kW pompę gruntową ktoś zapłacił 10tyś :)


EDIT: Teraz tak spojrzałem na stronę wojewódzkiego funduszu i widzę, że doszły też zakup i montaż rekuperacji czego wcześniej nie było, to też fajna sprawa bo jak robi jedna firma to można dobrze sobie te koszty rozpisać aby maksymalnie się opłacało.

Widzę też ocieplenie, ale to chyba dotyczy termomodernizacji, a nie nowych budynków. Pewnie część dotacji jest dostępna dla nowych budynków, a cześć tylko dla 'modernizowanych'

AdrianEH
11-06-2015, 18:28
Wy to tam w Łodzi fajnie macie...

elrow23
16-06-2015, 15:29
mnie ostatnio doszły słuchy na temat programu KAWKA. ktoś coś więcej z własnego doświadczenie w pozyskiwaniu środków?

tomkam
27-06-2015, 13:02
http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/aktualnosci/art,15,aktualizacja-programu-priorytetowego.html

czy ktos juz korzystal z Prosumenta? Potrafi opisac krok po kroku jak mozna otrzymac ta dotacje? Po ostatnich zmianach mozna w koncu wziac sama pompe ciepla!

elrow23
30-06-2015, 13:42
a to bardzo dobra zmiana. jak z terminami składania wniosków?

Ifarrg
14-07-2015, 16:04
czy ktos juz korzystal z Prosumenta? Potrafi opisac krok po kroku jak mozna otrzymac ta dotacje? Po ostatnich zmianach mozna w koncu wziac sama pompe ciepla!

Na pewno? Wie ktoś może cos na ten temat?

giman
18-07-2015, 14:19
Na pewno? Wie ktoś może cos na ten temat?

Jest na stronie nfosigw.gov.pl więc na pewno :)

http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/aktualnosci/art,15,aktualizacja-programu-priorytetowego.html

kokosanka85
27-07-2015, 14:03
:spam:

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 09:57
Z tego co się orientuję, prosument jest na wykonanie źródła ciepła wraz z instalacją do produkcji energii elektrycznej. Na samo źródło ciepła nie.
No chyba, że coś się zmieniło i żyję w nieświadomości :)


Już się zmieniło, od sierpnia mamy nowe zasady programu i źródła ciepła np pompy ciepła mogą być instalowane samodzielne, bez źródła energii elektrycznej.

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 09:59
[QUOTE=AdrianEH;6878877]

Masz racje - ale to dotyczy programu PROSUMENT - program ogolnopolski realizowany przez NFOSIGW (BOŚ lub WFOSIGW w zalezności od województwa)

To o czym wspominał Sebastian dotyczy tylko województwa łódzkiego i nazywa sie - Program dla przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. to jest coś innego, wiecej szcegółów - http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php
Jutro będe musiał zadzwonić do Łodzi i się wypytać :)

Z punktu widzenia inwestora zainteresowanego PC ten łódzki program daje większe możliwości.


Pisałem we wcześniejszym postach - zmieniły się zasady programu Prosument. Literka "i" została usunięta :)

Pompy ciepła mogą więc być spokojnie instalowane niezależnie od fotowoltaiki!

Konsultant Viessmann
17-12-2015, 10:01
Podłogówki nie można wliczyć. Ale na pewno znajdą się firmy, które zechcą uprawiać kreatywną księgowość.

A może program Ryś będzie rozwiązaniem? Gruntowna termomodernizacja - kilka etapów, które mogą być wspomagane finansowo - polecam poczytać. Dotyczy domów jednorodzinnych.
Nie wiem tylko czy autor wątku ma dom nowy, czy właśnie zamierza go termomodernizować :)

ewa.834
17-12-2015, 12:00
A może program Ryś będzie rozwiązaniem? Gruntowna termomodernizacja - kilka etapów, które mogą być wspomagane finansowo - polecam poczytać. Dotyczy domów jednorodzinnych.
Nie wiem tylko czy autor wątku ma dom nowy, czy właśnie zamierza go termomodernizować :)

Program Ryś otwiera nabór wniosków od nowego roku - jest tam bardzo dużo możliwości, tylko trzeba dokładnie wczytać się w regulamin programu, bo bywają zawiłości (ale jak to w każdym takim programie). Ostatnio czytałam też, że rusza kolejna część programu KAWKA - rownież warto zwrocic uwage

Konsultant Viessmann
21-12-2015, 10:50
Program Ryś otwiera nabór wniosków od nowego roku - jest tam bardzo dużo możliwości, tylko trzeba dokładnie wczytać się w regulamin programu, bo bywają zawiłości (ale jak to w każdym takim programie). Ostatnio czytałam też, że rusza kolejna część programu KAWKA - rownież warto zwrocic uwage

Tak, Kawka też, czyli ograniczanie niskiej emisji - działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Jeśli jesteście zainteresowani dopłatą do wymiany kotłów węglowych - firma Viessmann pomaga w takich inwestycjach. Szczegóły i kontakt: http://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/walka-ze-smogiem-w-krakowie.html

link2jack
07-01-2016, 07:13
Osoby z Mazowsza już mogą interesować się dofinansowaniem do pomp ciepła link (http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/2016_OA_8.pdf)

Konsultant Viessmann
18-01-2016, 13:08
Osoby z Mazowsza już mogą interesować się dofinansowaniem do pomp ciepła link (http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/2016_OA_8.pdf)

Teraz to też przede wszystkim Kraków i jego mieszkańcy muszą się interesować tematem modernizacji systemów grzewczych! Od 1 września 2019 zakaz spalania drewna i węgla - stawiamy na ekologiczne rozwiązania - kotły gazowe, kondensacyjne, pompy ciepła....kolektory słoneczne - byle nie węgiel i drewno!

JacekBB
18-01-2016, 13:32
Program Kawka funkcjonuje już w Małopolsce od jakiegoś czasu i jest to ciekawa dotacja. Warto zainteresować się także zwykłymi dotacjami w Krakowie, gdyż one też są na ciekawym poziomie na tle reszty kraju. W raze czego zachęcam do kontaktu ;-)

link2jack
18-01-2016, 13:44
Ile można na maxa od nich wyciągnąć? Z WFOŚiGW można max 10 tysięcy.

Konsultant Viessmann
18-01-2016, 13:47
Firma Viessmann też pomoże przy likwidacji starego węglowego pieca.

Za pomocą naszej infolinii 24 h można zapytać o szczegóły dofinansowania z Urzędu Miasta Krakowa!
Chętnie doradzimy i pomożemy stworzyć nowoczesny, wygodny i bezpieczny system grzewczy!

Link do strony z kontaktem: http://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/walka-ze-smogiem-w-krakowie.html

forscher
18-01-2016, 14:12
faktycznie palenie trewna "stasznie" zatruwa powietrze...:bash:

Wszak w wyniku spalania drewna powstają "strasznie" trujace gazy: dwutelnek węgla i para wodna.. ....:jawdrop: szaleństwo...


nie chce tu używac inwektyw pod adresem tego pseudointeligenta, ktory wymyslił by zabronić palenia drewnem... ale zbyt duzym IQ to ta osoba (osoby) się pochwalić nie mogą.
Pewnie wg tych osób spalanie gazu jest bardziej ekologiczne niz splania drewna.... Ciekawe... bardzo ciekawe....no cóż widocznie nie kazdy miał okazję uczęszczać na lekcje chemii w podstawówce..

A moze to kwestia odpowiedniego posmarowania ... niekoniecznie kremem... :confused:



A co do Viessmanna:
Kwestia numer 1
Czy planowane jest wprowadzenie dla gazowych kotłow kondensacyjnych standardowej 5-letniej gwarnacji na te urządzenia? Jezeli tak to kiedy?

Jakiś czas temu porównując kotły Viessmanna z kotłami Immergas probowałem znaleźć coś co by mnie przekonało do Viessmanna.. i za chilere.... ani cena... ani okres gwarancyny ani wielośc funkcji.. ani mozliwosci sterowania.... no nic a nic.... No ale moze ja sie a tak dobrze nie znam.,...

Co ciekawe obsługa jednego ze ślaskich salonów Viessmanna też nie była w stanie znależć takich cech którymi na przyklad Vitodens 200 W "pokonał by" na przyklad kocioł VICTRIX 24 TT 2 ErP ?
I jeszcze to dopłacanie do przedłużenia gwaranacji do 5 lat - porażka.




Kwestia numer 2.
Czym się różnią rekuperatory Viessmanna od rekuperatórw firmy Brink ?
Gdzieś czytałem że podobno tylko viessmannowską naklejką.. No ale może czyms jeszcze?


Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
21-01-2016, 13:12
faktycznie palenie trewna "stasznie" zatruwa powietrze...:bash:


A co do Viessmanna:
Kwestia numer 1
Czy planowane jest wprowadzenie dla gazowych kotłow kondensacyjnych standardowej 5-letniej gwarnacji na te urządzenia? Jezeli tak to kiedy?

Jakiś czas temu porównując kotły Viessmanna z kotłami Immergas probowałem znaleźć coś co by mnie przekonało do Viessmanna.. i za chilere.... ani cena... ani okres gwarancyny ani wielośc funkcji.. ani mozliwosci sterowania.... no nic a nic.... No ale moze ja sie a tak dobrze nie znam.,...

Co ciekawe obsługa jednego ze ślaskich salonów Viessmanna też nie była w stanie znależć takich cech którymi na przyklad Vitodens 200 W "pokonał by" na przyklad kocioł VICTRIX 24 TT 2 ErP ?
I jeszcze to dopłacanie do przedłużenia gwaranacji do 5 lat - porażka.


Kwestia numer 2.
Czym się różnią rekuperatory Viessmanna od rekuperatórw firmy Brink ?
Gdzieś czytałem że podobno tylko viessmannowską naklejką.. No ale może czyms jeszcze?


Co do 5-letniej gwarancji - Póki co nic nie słychać o trwałej gwarancji 5-letniej. Jest program wydłużonej gwarancji ale płatny, przy czym na wymiennik ciepła jest nawet 10 lat.

Co do kolejnego pytania: Kocioł Immergas, który został podany to model 2-funkcyny, Vitodens 200 jest 1-fukcyjny czy do współpracy z zasobnikiem cwu.

Różnica jest przede wszystkim w wymienniku ciepła, Viessmann ma kwasówkę promowaną od ponad 20 lat, a w Immergas jest alu-krzem - niby OK, ale trzeba regularnie czyścić bo traci znacznie na sprawności jak się o nim zapomina.

Jak porównuję karty techniczne (model Vitodens 19kW i VictriX 20,5kW = tylko w nazwie ma 24) to hałasem różnią się znacznie. 48dB(A) ma VictriX a 41dB(A) Vitodens 200. Różnica jest także w efektywności rocznej, ale minimalna, 1% na korzyść Viessmann (94% Vitodens, 93% Victrix).

W Vitodens jest nadzór nad spalaniem - Lambda a więc w płeni automatyczna kontrola jakości spalania. W VictriX jest opisany "układ kontroli spalania" ograniczający się do ręcznej kalibracji.

VictriX ma czujnik zewnętrzny jako opcję i możliwość ustawienia 9 krzywych grzewczych różniących się pochyleniem. Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom.

Odnośnie rekuperatorów: Viessmann ma kanały okrągłe 63 i płaskie rozdzielacze - chowa się całkowicie w wylewce.

hardy66
02-02-2016, 10:06
to nie jest forum o kotłach na gaz

coachu13
02-02-2016, 18:18
Jak teraz wygląda temat dofinansowania w śląskim ?

Konsultant Viessmann
03-02-2016, 11:16
Jak teraz wygląda temat dofinansowania w śląskim ?

Przeglądnij Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, a dokładnie Oś priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna,
Działanie 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej
Poddziałanie 4.3.1 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - ZIT
Sprawdź, kiedy rozpoczyna się nabór wniosków - może już trwa!

Sprawdź, czy się kwalifikujesz w ogóle - zgodnie z regulaminem. Sprawdź wymagania dla takich urządzeń jak własnie pompa ciepła


Pozdrawiam!

K@mil_
29-02-2016, 13:47
Ile można na maxa od nich wyciągnąć? Z WFOŚiGW można max 10 tysięcy.
W jaki sposób i czy w całej Polsce?
Czy skądś jeszcze poza PROSUMENTem można wyszarpnąć jakąś dotację na PC? Czy w PROSUMENcie da się nie brać kredytu, ew. spłacić go od razu, aby nadal uzyskać 20% dofinansowania?
Pozdrawiam.

Konsultant Viessmann
01-03-2016, 11:54
W jaki sposób i czy w całej Polsce?
Czy skądś jeszcze poza PROSUMENTem można wyszarpnąć jakąś dotację na PC? Czy w PROSUMENcie da się nie brać kredytu, ew. spłacić go od razu, aby nadal uzyskać 20% dofinansowania?
Pozdrawiam.

Prosument to kredyt z dotacją i nie można go od razu spłacić, są jakieś ograniczenia. Co do innych środków - sprawdź czy gmina ma program ograniczania niskiej emisji i czy np nie ma dotacji na wymianę starego ogrzewania. Są jeszcze RPO i PROW 2014-2020 z tym, że PROW to w tym programie głównie finansowanie jakichś innowacji.
Można jeszcze zobaczyć na program RYŚ NFOŚiGW.

K@mil_
01-03-2016, 12:54
Dziękuję za odpowiedź.
Problem niestety jest tego typu, że te programy niby funkcjonują, ale teraz środków i tym samym zapisów nie ma. Ma to zostać uruchomione na rok 2016 w I kwartale tego roku, jak na złość, bo potrzebę instalacji PC mam w sumie już teraz.

Jeszcze jedno, np. w RYSiu jest mowa o wymianie nieekologicznego źródła ciepła, a wsadzenie do nowo wybudowanego domu PC też jest zaliczane?
Pozdrawiam.

Konsultant Viessmann
01-03-2016, 13:05
Dziękuję za odpowiedź.
Problem niestety jest tego typu, że te programy niby funkcjonują, ale teraz środków i tym samym zapisów nie ma. Ma to zostać uruchomione na rok 2016 w I kwartale tego roku, jak na złość, bo potrzebę instalacji PC mam w sumie już teraz.

Jeszcze jedno, np. w RYSiu jest mowa o wymianie nieekologicznego źródła ciepła, a wsadzenie do nowo wybudowanego domu PC też jest zaliczane?
Pozdrawiam.

Te programy dot. niskiej emisji już funkcjonują, tylko kwestia tego gdzie mieszkasz. Co do nowych budynków to może być gorzej - RYŚ to gruntowa termomodernizacja - więc istniejące budynki.

Są też programy takie jak KAWKA - też ograniczanie niskiej emisji ale środki są rozdysponowywane przez gminy - więc może warto zwrócić się do gmin i zapytać.

link2jack
02-03-2016, 06:31
Gmina Nowa Sucha pow. sochaczewski - trwają ostateczne finalizacje projektu. Na chwilę obecną dofinansowanie do pomp ciepła to 80% :D

drza
02-03-2016, 12:29
Czyli program KAWKA obejmuje także instalacje pomp ciepła w nowym budownictwie, a nie tylko wymianę starego pieca? To by była fajna sprawa bo dofinansowanie nawet do 90%. Własnie próbuję władze naszego miasta przekonać, aby wystartowali w takim programie i złożyli wniosek, ale z tego co czytałem to na ten rok już chyba za późno bo do 20.01.2016 można było składać wnioski.

K@mil_
02-03-2016, 13:03
U mnie na ten program szans nie widzę, a dofinansowania potężne!

Konsultant Viessmann
03-03-2016, 09:55
No tak... nie wszystkie nabory są ciągłe.
Obecnie trwającym naborem jest jeszcze w ramach programu BOCIAN na rozproszone inwestycje w OZE, ale on obejmuje niestety tylko:
Rodzaje wspieranych przedsięwzięć:
Elektrownie wiatrowe o mocy 40kWe-3MWe
Systemy fotowoltaiczne o mocy 40 kWe – 1 MWe
Pozyskiwanie energii z wód geotermalnych o mocy MWt-20 MWt
Małe elektrownie wodne o mocy 300 kW- 5 MW
Źródła ciepła opalane biomasą o mocy 300kWt – 20 MWt
Wielkoformatowe kolektory słoneczne z akumulatorem ciepła o mocy (300 kWt+3 MWt)– (2 MWt+20MWt)
Biogazownie rozumiane jako obiekty wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z wykorzystaniem biogazu rolniczego o mocy 40 kWe – 2MWe
Wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji na biomasę o mocy 40 kWe – 5 MWe
Instalacje wytwarzania biogazu rolniczego celem wprowadzenia go do sieci gazowej dystrybucyjnej i bezpośredniej

W ramach programu mogą być realizowane instalacje hybrydowe oraz systemy magazynowania energii towarzyszące inwestycjom OZE o mocach nie większych niż 10-krotność mocy zainstalowanej dla każdego ze źródeł OZE, w szczególności:
a) magazyny ciepła,
b) magazyny energii elektrycznej.

Więc nic tu o pompach ciepła.

Najlepiej chyba przeglądnąć aktualne RPO na ten rok...

elrow23
04-03-2016, 10:29
no tak, ale ten BOCIAN to skierowany raczej na większe inwestycje niż na przeciętnego kowalskiego

Konsultant Viessmann
04-03-2016, 10:38
no tak, ale ten BOCIAN to skierowany raczej na większe inwestycje niż na przeciętnego kowalskiego

No własnie, tak jak mówie... RPO chyba najbardziej uniwersalne, jeśli chodzi o osoby fizyczne.

A nabory w niektórych województwach już trwają, beneficjenci - bardzo szeroka grupa i dofinansowania na ciekawych poziomach!

No i jest jeszcze jedne źródło finansowania:
PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO NA LATA 2014-2020

1. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
Poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucji / przesyłowej
Termin naboru: III kwartał 2016 r.

2. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach
Termin naboru: II kwartał 2016 r.

3. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach
Poddziałanie 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach publicznych
Termin naboru: I kwartał 2016 r.

4. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach
Poddziałanie 1.3.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym
Termin naboru: II kwartał 2016 r.

5. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.6 Promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe
Poddziałanie 1.6.1 Źródła wysokosprawnej kogeneracji
Termin naboru: II kwartał 2016 r.

6. Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Działanie 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej
Poddziałanie 1.7.1 Wsparcie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej
Termin naboru: II kwartał 2016 r.

Poziom dofinansowania w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko:
- Do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

To wszystko na rok 2016 :) Może coś będzie pasować :)

drza
30-06-2016, 11:40
Witam,
U mnie w mieście zbierają zapisy na program: "Modernizacja kotłowni w gminie".
Szczegółowy opis:
Gmina zamierza przystąpić do programu modernizacji kotłowni (wymiana pieców) oraz systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Program będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej, a dla jego realizacji niezbędne jest rozpoznanie potrzeb. Maksymalna możliwa dotacja będzie wynosiła 85% wydatków związanych z wymianą kotła i modernizacją systemu grzewczego. Celem programu będzie ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, które pochodzi z palenisk w budynkach mieszkalnych. Program nie obejmuje zabudowy, gdzie prowadzona jest zarejestrowana działalność gospodarcza.

Zastanawiam się czy mogę spróbować "podpiąć się" pod ten program, w sytuacji gdy buduję nowy dom i chcę montować pompę ciepła. U mnie w gminie większość nowych inwestorów budujących nowe domy wybiera ekogroszek, chyba że mają gaz na działce. To też jest dziwne, że wymienia się stare kotłownie, a pozwala się na węgiel w nowych domach. Dlatego pytanie czy w tego typu programach jest światełko nadziei dla nowych inwestycji.

BooM80
30-06-2016, 14:56
U mnie w gminie też jest podobny program, dopłaty do modernizacji kotłowni oraz poprawy ocieplenia elewacji. Raczej nie uda Ci się podpiąć pod ten program, chyba, że będziesz kombinował z montażem "tymczasowego" pieca i jego wymiany w ramach tego programu. Nie wiem, czy w ogóle warto w to się bawić. Też nie rozumiem polityki unijnej polegającej na dopłatach do starych budynków z pominięciem nowo powstających.
A tak w ogóle czy są jeszcze jakieś ogólnopolskie/ogólnodostępne dopłaty np. do pomp ciepła lub fotowoltaniki ? Głównie interesuje mnie woj. śląskie. Swego czasu można było wziąć kredyt np. w BOŚu na preferencyjnych warunkach, ale z tego co mi wiadomo już nie można.

reksgildo
01-07-2016, 09:01
Zastanawiam się czy mogę spróbować "podpiąć się" pod ten program, w sytuacji gdy buduję nowy dom i chcę montować pompę ciepła. U mnie w gminie większość nowych inwestorów budujących nowe domy wybiera ekogroszek, chyba że mają gaz na działce. To też jest dziwne, że wymienia się stare kotłownie, a pozwala się na węgiel w nowych domach. Dlatego pytanie czy w tego typu programach jest światełko nadziei dla nowych inwestycji.
U mnie jest taki program i ja skorzystałem na etapie budowy. Zamontowałem pompę, oddałem wszystkie dokumenty. Umowę o dotację spisano ze mną dopiero jak miałem dokumenty zezwalające na zamieszkanie. Akurat wczoraj byli z Urzędu zobaczyć instalacje. Pieniądze mam mieć na koncie do końca lipca. Przeczytaj dokładnie regulamin. U mnie jest dotacja na montaż lub wymianę
§ 3. Regulamin określa zasady przyznawania dotacji do następujących rodzajów inwestycji:
1. wymianie starego źródła ciepła na nowe ekologiczne źródło ciepła, tj.
a) kocioł węglowy retortowy,
b) kocioł gazowy,
c) kocioł elektryczny,
d) kocioł olejowy,
e) kocioł na biomasę,
2. montażu układu solarnego.
3. montażu pompy ciepła.
Powodzenia

imrahil
01-07-2016, 09:24
To też jest dziwne, że wymienia się stare kotłownie, a pozwala się na węgiel w nowych domach. Dlatego pytanie czy w tego typu programach jest światełko nadziei dla nowych inwestycji.

to jest zwykłe złodziejstwo urzędników zapewniających sobie i różnym firmom zajęcie na kolejne lata. o wiele taniej i skuteczniej byłoby zakazać montażu kotłów na paliwa stałe w nowych domach i zaostrzyć normy dotyczące sprzedawanych kotłów, tak żeby ludzie przy modernizacji sami kupili mniej dymiący piec. pewnie i tak niektórzy by to obeszli, bo są na rynku rzemieślnicy spawacze, którzy na czarno robią kotły niepodlegające jakiejkolwiek kontroli.

drza
01-07-2016, 11:26
U mnie jest taki program i ja skorzystałem na etapie budowy. Zamontowałem pompę, oddałem wszystkie dokumenty. Umowę o dotację spisano ze mną dopiero jak miałem dokumenty zezwalające na zamieszkanie. Akurat wczoraj byli z Urzędu zobaczyć instalacje. Pieniądze mam mieć na koncie do końca lipca. Przeczytaj dokładnie regulamin. U mnie jest dotacja na montaż lub wymianę
§ 3. Regulamin określa zasady przyznawania dotacji do następujących rodzajów inwestycji:
1. wymianie starego źródła ciepła na nowe ekologiczne źródło ciepła, tj.
a) kocioł węglowy retortowy,
b) kocioł gazowy,
c) kocioł elektryczny,
d) kocioł olejowy,
e) kocioł na biomasę,
2. montażu układu solarnego.
3. montażu pompy ciepła.
Powodzenia

W moim mieście nie ma jeszcze dokładnego regulaminu, na razie jest tylko ankieta i chcą sprawdzić ile osób będzie chętnych. Na razie jest tylko taki wstępny komunikat i tam nic nie ma o montażu pomp ciepła. Jakby nie było takiej możliwości to może faktycznie zamontować jakaś tanią używaną kozę i wymienić ją później na pompę ciepła.

Konsultant Viessmann
06-07-2016, 10:22
U mnie w gminie też jest podobny program, dopłaty do modernizacji kotłowni oraz poprawy ocieplenia elewacji. Raczej nie uda Ci się podpiąć pod ten program, chyba, że będziesz kombinował z montażem "tymczasowego" pieca i jego wymiany w ramach tego programu. Nie wiem, czy w ogóle warto w to się bawić. Też nie rozumiem polityki unijnej polegającej na dopłatach do starych budynków z pominięciem nowo powstających.
A tak w ogóle czy są jeszcze jakieś ogólnopolskie/ogólnodostępne dopłaty np. do pomp ciepła lub fotowoltaniki ? Głównie interesuje mnie woj. śląskie. Swego czasu można było wziąć kredyt np. w BOŚu na preferencyjnych warunkach, ale z tego co mi wiadomo już nie można.

Witam, no niestety raczej tego typu dotacje do wymiany kotłów dotyczą programów gospodarki niskoemisyjnej, czyli tylko i wyłącznie sa dedykowane już eksploatowanym systemom. My jako Viessmann również jesteśmy partnerem walki z niską emisją w Krakowie i we Wroclawiu. Co do nowych obiektów i dopłat do pomp ciepła - jedynym realnym źródłem dofinansowań na dzień dzisiejszy są Regionalne Programy Operacyjne, czyli również dotacje z UE. Musisz się zorientować jak jest w Twoim województwie z tymi naborami i kiedy będzie mozna składać wnioski - to się najczęściej odbywa przez gminę która występuje o wniosek na podstawie ilości mieszkańców, którzy zadeklarowali chęć takiej inwestycji.

klaudiusz_x
08-07-2016, 23:00
Województwo śląskie dopłata z ochrony środowiska 15% do pomp ciepła, jednak nie więcej jak 7,5tys zł.
Dom musi mieć PnB przed którymś dniem grudnia 2012r.
Wnioski od 11 do 22 lipca na biurku w urzędzie w Katowicach.
Dotacja na kotły węglowe 5 klasy dla domów chyba do 2002r, 25%, nie więcej jak 4,5 tys zł.

BooM80
09-07-2016, 18:46
Województwo śląskie dopłata z ochrony środowiska 15% do pomp ciepła, jednak nie więcej jak 7,5tys zł.
Dom musi mieć PnB przed którymś dniem grudnia 2012r.
Wnioski od 11 do 22 lipca na biurku w urzędzie w Katowicach.
Dotacja na kotły węglowe 5 klasy dla domów chyba do 2002r, 25%, nie więcej jak 4,5 tys zł.

A kto dopłaca, WFOŚiGW ? Można gdzieś w sieci znaleźć więcej informacji ?

klaudiusz_x
10-07-2016, 12:09
http://www.wfosigw.katowice.pl/index.php/likwidacja-niskiej-emisji-program-pilotazowy

Konsultant Viessmann
11-07-2016, 10:58
http://www.wfosigw.katowice.pl/index.php/likwidacja-niskiej-emisji-program-pilotazowy

Dzisiaj rusza nabór! A wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą do 22 lipca - czasu mało!

Warto przypomnieć, że Wrocław (http://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/kawka-wroclaw.html) i Kraków (http://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/walka-ze-smogiem-w-krakowie.html) też walczą z niską emisją!

rafalcn
12-07-2016, 08:20
http://www.wfosigw.katowice.pl/index.php/likwidacja-niskiej-emisji-program-pilotazowy

Pamiętaj,że trzeba oddać dochodówkę:] Mój kraj taki piękny:)

Bobromil
12-07-2016, 22:52
A jak w łódzkie wygląda z dotacją?

BooM80
13-07-2016, 08:42
Dzisiaj złożyłem wniosek o dofinansowanie w WFOŚiGW w Katowicach. Zainteresowanie programem jest dosyć duże, a kwota do rozdysponowania to tylko 2 mln zł, więc szansa na otrzymanie wsparcia jest niestety raczej niewielka. Na razie jest to pilotażowy program, więc prawdopodobnie będzie kolejna edycja, ale jeszcze nie wiadomo kiedy to nastąpi.

kravat
14-07-2016, 20:37
Dzisiaj złożyłem wniosek o dofinansowanie w WFOŚiGW w Katowicach. Zainteresowanie programem jest dosyć duże, a kwota do rozdysponowania to tylko 2 mln zł, więc szansa na otrzymanie wsparcia jest niestety raczej niewielka. Na razie jest to pilotażowy program, więc prawdopodobnie będzie kolejna edycja, ale jeszcze nie wiadomo kiedy to nastąpi.

2 miliony? podaj źródło tych informacji.

BooM80
14-07-2016, 22:07
2 miliony? podaj źródło tych informacji.

Taką informację uzyskałem od osoby, która przyjmuje wnioski o dofinansowanie w WFOŚiGW w Katowicach, dwa razy pytałem. Może ktoś jeszcze potwierdzi tę informację.

drza
12-08-2016, 07:20
Jak wygląda sytuacja z programem Prosument? Kiedy będzie można składać wnioski na rok 2017? Na 2017 jest tylko 15% dla pomp ciepła?

rawores
12-08-2016, 08:18
Jak wygląda sytuacja z programem Prosument? Kiedy będzie można składać wnioski na rok 2017? Na 2017 jest tylko 15% dla pomp ciepła?

Kaczyński zlikwidował prosumenta. Nie będzie już go.

Konto usunięte_1*
12-08-2016, 08:49
Kaczyński zlikwidował prosumenta. Nie będzie już go.

cała UE od tego powoli odchodzi

Konsultant Viessmann
12-08-2016, 09:56
cała UE od tego powoli odchodzi

Tak, zarówno program Prosument jak i Kawka oraz Ryś zostaną zamienione na jeden program. Jak wynika z oświadczenia NFOŚiGW: "Ze względu na pokrywanie się obszarów wsparcia w programach Kawka, Ryś i Prosument, a także zbytnią pracochłonność ich obsługi i jednocześnie brak dostosowania do realnych potrzeb i uwarunkowań regionów, zdecydowano o stworzeniu nowego, jednolitego i elastycznego mechanizmu wsparcia. Planowany instrument dofinansowywania przedsięwzięć na poziomie lokalnym będzie się wpisywał w potrzeby i oczekiwania regionów, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych NFOŚiGW."
Więc z niecierpliwością czekamy na propozycję nowego programu.

drza
12-08-2016, 10:58
Na stronie jest sprawa aktualna:

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

elrow23
12-08-2016, 11:35
to jest info z naborami wniosków na 2015 rok, więc mocno nieaktualne..

drza
12-08-2016, 11:40
Faktycznie już nieaktualne. Pozostaje nam czekać na nowy program. Są jakieś prognozy kiedy miałby się pojawić nowy program?

Konsultant Viessmann
16-08-2016, 12:27
Faktycznie już nieaktualne. Pozostaje nam czekać na nowy program. Są jakieś prognozy kiedy miałby się pojawić nowy program?

Jesień..... słyszałem informacje o tym, że we wrześniu.

elrow23
23-08-2016, 15:52
pamiętajcie, jak nie dotacja, to promocja też pozwoli obniżyć koszt. tutaj -10% na pompy ciepła z modułem WIFI (http://vikersonn.eu/pompy-ciepla-14.html)

imrahil
23-08-2016, 20:12
pamiętajcie, jak nie dotacja, to promocja też pozwoli obniżyć koszt. tutaj -10% na pompy ciepła z modułem WIFI (http://vikersonn.eu/pompy-ciepla-14.html)

może byś wykupił w końcu płatny profil?

poza tym słyszałem, że te pompy Vikersonn (udające norweskie) są kiepskie. gdzie one są produkowane?

BooM80
02-09-2016, 05:54
Wczoraj WFOŚiGW w Katowicach opublikował listę osób, które otrzymają dofinansowanie
http://www.wfosigw.katowice.pl/files/wrzesien16/lista_pilotaz_1.pdf
Komuś udało się załapać ?

hajnel
02-09-2016, 07:15
Wczoraj WFOŚiGW w Katowicach opublikował listę osób, które otrzymają dofinansowanie
http://www.wfosigw.katowice.pl/files/wrzesien16/lista_pilotaz_1.pdf
Komuś udało się załapać ?

Widzę, że kolega na pellet dostał.
BTW niektóre dofinansowania robią wrażenie >20 tyś! Ciekawe czy ktoś to weryfikuje pod kątem ekonomiki tzn. wybranego rozwiązania.

elrow23
02-09-2016, 15:21
to w ramach ograniczeń niskiej emisji (bez sensu ta nazwa, to tak jak by chcieli ograczniczać, tych, którzy mają niską emisję;) dają też dofinasowanie na pellet?!? byłem pewien, że to jedynie OZE

Brysia8
04-09-2016, 09:08
Wczoraj WFOŚiGW w Katowicach opublikował listę osób, które otrzymają dofinansowanie
http://www.wfosigw.katowice.pl/files/wrzesien16/lista_pilotaz_1.pdf
Komuś udało się załapać ?

Nie załapałam się, niestety, wniosek poszedł na PPC.

Konsultant Viessmann
05-09-2016, 13:31
to w ramach ograniczeń niskiej emisji (bez sensu ta nazwa, to tak jak by chcieli ograczniczać, tych, którzy mają niską emisję;)

Nazwa jest dobra, tylko w naszym kraju nie dość znana jest definicja niskiej emisji - dobrze, że wychodzą takie rzeczy - niska emisja to emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł emisji (emiterów) znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Wyróżnia się emisję komunikacyjną, emisję wynikającą z produkcji ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz emisję przemysłową. Do produktów spalania wpływających na występowanie niskiej emisji zaliczyć można gazy: dwutlenek węgla CO2, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren oraz dioksyny, a także metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) i pyły zawieszone PM10, PM2,5.

A więc odnosi się ona do wysokości źródeł emisji - emiterów.

kravat
05-09-2016, 13:55
Ja również nie jestem na liście. Widocznie najpierw kasa pójdzie na stare kotły, a potem dopiero nowo budowane domy.
Jak zresztą pisze na stronie WFOŚ, mam jeszcze mała nadzieję na jakiś zwrot.
"Część pierwsza listy osób zakwalifikowanych do dofinansowania, obejmująca 362 osoby - do pobrania (http://www.wfosigw.katowice.pl/files/wrzesien16/lista_pilotaz_1.pdf)Informujemy ponadto, że dofinansowaniem zostaną objęte te osoby, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane, a które likwidują stare kotły węglowe i zastępują je bardziej przyjaznym źródłem ciepła. Kolejne części listy, obejmujące wyżej wymienione zadania ukażą się w najbliższym czasie."

kasy1
05-09-2016, 17:47
Hej!
Ja tez bez dotacji na ppw..Nie liczylbym na 2 etap,bo wg mnie wlasnie on obejmie tylko osoby wymieniajace stare kotly.Tak ja rozumiem ten komunikat....Trudno:)

hajnel
14-09-2016, 07:16
Jak tam ktoś się załapał na 2 listę?

Brysia8
14-09-2016, 18:04
Jak tam ktoś się załapał na 2 listę?

Niestety

link2jack
10-01-2017, 11:04
Dotacje na rok 2017 na pompy ciepła - miła niespodzianka - 15 tysięcy dotacji
Pompy trochę podrożały... ale przy dotacji 15 tysięcy...
KLIK (http://www.wfosigw.pl/content/oa-07-ograniczenie-emisji-zanieczyszcze%C5%84-do-powietrza-poprzez-zakup-i-monta%C5%BC-kolektor%C3%B3w)

BooM80
10-01-2017, 17:01
Dotacje na rok 2017 na pompy ciepła - miła niespodzianka - 15 tysięcy dotacji
Pompy trochę podrożały... ale przy dotacji 15 tysięcy...
KLIK (http://www.wfosigw.pl/content/oa-07-ograniczenie-emisji-zanieczyszcze%C5%84-do-powietrza-poprzez-zakup-i-monta%C5%BC-kolektor%C3%B3w)

Niestety tylko woj. mazowieckie. Ciekawe czy będą jakieś dofinansowania w innych województwach np. w woj. śląskim, gdzie bijemy kolejne rekordy w przekroczeniu normy PM2,5 :(

domelek
10-01-2017, 22:06
W Łódzkiem też są...skorzystałem w tamtym roku.

Konsultant Viessmann
10-04-2017, 08:33
Niestety tylko woj. mazowieckie. Ciekawe czy będą jakieś dofinansowania w innych województwach np. w woj. śląskim, gdzie bijemy kolejne rekordy w przekroczeniu normy PM2,5 :(

Witam !

Aktualnie na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pojawiła się informacja o naborze do programu SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku.

Kwota dotacji, wynosi 25 % kosztów zadania, a udzielenie dotacji możliwe jest wyłącznie na:
-kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012,
-kotły opalane biomasą (kotły na pellet), spełniające wymogi 5 klasy, wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012
Program dodatkowo przewiduje dofinansowanie na zabudowę systemów grzewczych z udziałem odnawialnych źródeł energii służących do podgrzewu ciepłej wody użytkowej (pompy ciepła, kolektory słoneczne)

Pozdrawiam !

BooM80
10-04-2017, 09:29
W poprzednim programie WFOŚiGW w Katowicach można było zgłaszać do dofinansowania np. do pomp ciepła zarówno nowe jak i użytkowane budynki. Z tego co czytam teraz dofinansowanie możliwe jest tylko dla budynków już oddanych do użytku i posiadających jakieś nieekologiczne źródło ciepła. Szkoda :(

lambert86
20-01-2018, 20:20
Aby uzyskac dofinansowanie na pompę ciepła u nas w urzędzie to oprócz faktury za zakup i montaż, potwierdzenia zapłaty potrzeba certyfikat energetyczno-emisyjny wydany przez akredytowane laboratorium" cokolwiek to jest to skąd takie coś wziąć?

Konto usunięte_1*
20-01-2018, 21:29
Jak kupujesz np kocioł weglowy 5-tej klasy to dostajesz certyfikat natomiast do pompy ciepła to chyba nikt nie wymaga certyfikatu emisji ? czego ?

lambert86
20-01-2018, 21:38
Jak kupujesz np kocioł weglowy 5-tej klasy to dostajesz certyfikat natomiast do pompy ciepła to chyba nikt nie wymaga certyfikatu emisji ? czego ?

No wlasnie mbie zastanawia o co z tym chodzi,
Co to za certyfikat oni chca dobtej pompy hmmm

carlos68
22-01-2018, 21:26
No wlasnie mbie zastanawia o co z tym chodzi,
Co to za certyfikat oni chca dobtej pompy hmmm

Poczytaj jeszcze raz dobrze regulamin, zawsze te certyfikaty są niezbędna dla dofinansowania zakupu i montażu źródła ciepła na paliwa stałe. W niektórych regulaminach jest to opisane trochę "niezręcznie" i można dojść do mylnego wniosku, że potrzebny jest certyfikat na pompę ciepła.

lambert86
22-01-2018, 21:54
Poczytaj jeszcze raz dobrze regulamin, zawsze te certyfikaty są niezbędna dla dofinansowania zakupu i montażu źródła ciepła na paliwa stałe. W niektórych regulaminach jest to opisane trochę "niezręcznie" i można dojść do mylnego wniosku, że potrzebny jest certyfikat na pompę ciepła.



http://oi68.tinypic.com/sz7pr5.jpg

lambert86
28-01-2018, 12:03
http://oi68.tinypic.com/sz7pr5.jpg

jako, że pomocy szukałem na forum, to czuję się zobowiązany sprostować :) Być może ktoś też spotka się z nieudolnością urzędniczą ..

Po telefonach do panasonic'a i do instalatora usłyszeliśmy wspólna wersję, iż nie ma żadnych certyfikatów.
Pan i Pani urzędnicy uparcie twierdzą, że etykieta, jaką można wydrukować ze strony panasonica to jest certyfikat :jawdrop: https://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_happenings/2015/wh_panasonic_aquarea_ErP_3.jpg
Najlepszę, że tę samą etykietę dostaliśmy wraz z pompą ciepła, lecz w małym formacie, ale to nie jest dla nich certyfikat :eek:

jednym słowem porażka urzędnicza, wg mnie tacy urzędnicy nie mający pojęcia nie powinni pracować w urzędach.

Brysia8
29-01-2018, 08:23
Cześć lambert86
czy ty już dostałeś dotację? Rozliczasz sie już czy tylko zbierasz papierki?

lambert86
30-01-2018, 08:14
Cześć lambert86
czy ty już dostałeś dotację? Rozliczasz sie już czy tylko zbierasz papierki?

Heej,

mam już komplet dokumentów, ale pojawił się problem, bo zmienił się regulamin w zeszłym roku na dotacje.
dodano zapis " dla mieszkających i zameldowanych" a ja nie zaliczam się jeszcze do ani jednych ani drugich.
Druga sprawa mam jeszcze dom nie oddany i do tego też się doczepili.

Brysia8
30-01-2018, 08:32
To chyba dużo się zmieniło, ja składałam wniosek na początku 2017 roku, sam wniosek - bez jakichkolwiek dokumentów. Dostałam pismo, że funduszy brak i jak będzie nowa pula $$$ to oczywiście poinformują. Dokumenty będą potrzebne przy podpisaniu umowy / odebraniu dotacji.

BTW słyszałeś o spotkaniu nt dofinansowania do pomp ciepła, fotowoltaiki w Orzeszu?
http://www.orzesze.pl/aktualnosc/1979-spotkanie_informacyjne_dot_dofinansowania_do_odnaw ialnych_zrodel_energii

okobar
30-01-2018, 09:15
ja składałem kilka lat temu w opolskim :P
odrzucili, bo im się projekt domu nie spodobał :P
a na serio czepili się tego, ze umowa przedwstępna na PC była na inną kwotę niż fakturka końcowa :)

po czym stwierdzili że nie mogę ponownie składać dokumentów, bo w tej chwili mają tylko na powietrzne

to był 2014 rok :P

powiedziałem im żeby spadali

premiero000
30-01-2018, 13:11
Witam wie ktoś coś może na temat dofinansowań na PC w Województwie Podkarpackim ?

dwiecegly
30-01-2018, 13:34
Mi odrzucili (woj śląskie) bo moja pompa nie miala certyfikatu EHPA-Q, miała "tylko" deklaracje zgodności z tymi wymaganiami. Takie sobie wymaganie wpisała rada miejska. Oczywiście jest to jawne promowanie jednego najdroższego producenta, certyfikat ten mają tylko pompy z najwyższej półki cenowej (nie jakościowej). Także żeby dostać 8tys dotacji musiałbym kupić pompe kilkanaście tysięcy droższa... takie promowanie ekologii.