PDA

Zobacz pełną wersję : jakie rozmiary rozsądnej działki



Rebeka
13-08-2004, 13:49
No własnie, jak w temacie. Jesteśmy na etapie szukania działki. Jaka musi być wielkość aby zostało jeszcze miejsce na wszystko inne. (ogród, taras, jakieś drzewko itp.) Jaka wielkość działek macie w porównaniu do zabudowy. Nie wybralismy jeszcze ostatecznie projektu, ale zakładamy domek do 130m2 z garażem, parterowy z uzytkowym poddaszem. Wiem, że wymiary domów sa podane w projektach. Ale interesują mnie Wasze doswiadczenia. Podoba mi sie np. Nieduzy z garażem i inne tej wielkości.
Wiem, że im większa tym lepiej. Tak bym chciała, ale niestety, tak sie nie da :cry: Czy w praktyce duża jest różnica np. 800-1000m2? (wiem, 200m2 :) - ale rozumiecie o co mi chodzi, prawda?) Napiszcie proszę.
Pozdrawiam

M@riusz_Radom
13-08-2004, 14:17
Ja mam działeczkę 18 na 41.5 i wszystko oc muszę zrobić, to znaleźć dom odpowiedni na tę działke, długi ale nie szeroki, mam już projekt więc przypuszczam, że połowa działki zostanie mi do wykorzystania jako tereny zielone ;)

Japan
13-08-2004, 14:37
Jeden jeździ maluchem drugi mercedesem. 800 m to jeszcze biednie ale ujdzie. Ważny jest jeszcze kształt działki i położenie względem stron świata. Nie polecam wąskiej sam takową posiadam i jest to główny problem jak zmieścić dom. Optimum (dla mnie) to prostokąt zbliżony do kwadratu. Pozdrawiam

woprz
13-08-2004, 14:49
200 w twoim przypadku to akurat tyle ile przesądzi o komforcie

Rebeka
13-08-2004, 14:51
No i jeszcze jedno: żeby zmieściła sie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Jarek.P
13-08-2004, 14:51
No własnie, jak w temacie. Jesteśmy na etapie szukania działki. Jaka musi być wielkość aby zostało jeszcze miejsce na wszystko inne. (ogród, taras, jakieś drzewko itp.)

To tak się nie da powiedzieć, zależy przede wszystkim od samej działki i od tego, co rozumiesz pod pojęciem "ogród, drzewo". Ważny tez może się okazać wymóg zachowania określonej ilości powierzchni biologiczne czynnej - to może zadecydować, że działka 1000m2 pozornie większa od takiej 600m2 będzie faktycznie trudniejsza do wykorzystania, bo z zabudową+płotem+podjazdami+chodnikami+szambem+st udnią+każdą inną powierzchnią utwardzoną, która się znajdzie w planie zagospodarowania, będzie się trzeba zmieścić w 200metrach (żeby zachować 80% pow. biologicznie czynnej).

tak więc patrzcie raczej pod kątem na jaką działkę was stać a dopiero potem przymierzajcie się do jej powierzchni.

J.

J.

woprz
13-08-2004, 14:57
No i jeszcze jedno: żeby zmieściła sie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

to jeszcze musisz znaleźć teren gdzei można ją postawić

mbz
13-08-2004, 15:50
Hmm, 800m to wcale nie jest biednie. Pamietaj, ze poza domem zostanie duzo miejsca na ewentualny ogrod, czy chocby sam trawnik, a ktos to musi potem opielic, czy chocby skosic. Czasem, jesli dom nie jest zbyt "rozlozysty" wystarczy 600m i jest miejsce i na dom, i na przyjemny ogrodek i jakies drzewka, kacik grillowy.

robert skitek
13-08-2004, 20:46
tak jak którys z poprzedników pisał: nie tylko wazna jest jej wielkosc. Szerokosc czy usytuowanie są tu bardzo wazne.
W przypadku zamawiania projektu indywidualnego, architekt powinien sobie poradzic z prawie każdą działką, jesli chcesz dom z katalogu radze najpierw wybrac sobie kilka i dopasowywac projekty do ewentualnej dzialki.
pozdrawiam

Wwiola
13-08-2004, 21:52
Mnie sie wydaje, ze mam optymalna działke - taka "w sam raz". Ma ona wym. 35 x 30 m co daje 1050m z wjazdem od północy. Zmiesci sie wszystko co chciałabym zmiescic i jeszcze zdaze zmeczyc sie przy koszeniu trawniczka :D :D :D . Dom ok 100m2 zabudowy.

marcin_budowniczy
14-08-2004, 08:28
Myślę, że 10 arów to już jest super. Moj znajomy pobudował się na 5 i to jest mało :cry: ale widziałem 7-ki już jako tako, 8 - już ok ale 10 to jest bingo. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :wink:

Jagna
14-08-2004, 08:59
Zgadzam się z poprzednikami, że nie tylko wielkość, ale również kształt działki jest istotny. Dla przykładu: szwagrostwo postawiło dom na 600-metrowej działce. Sąsiedzi obok nas budują się na 800-metrowej. I ta 600-metrowa jest o wiele lepsza i wygodniejsza! Dlaczego? Bo jest prawie kwadratowa, a 800-metrowa jest wąską kiszką z wjazdem od węższego boku. Domek wejdzie malutki, po bokach ledwo się można przecisnąć a tył działki nieustawny. Na naszym osiedlu ludziska kupowali po dwie 800m2 działki obok siebie. I te 1600m prawie kwadracik...miodzio. Wejdzie nawet parterowy rozłożysty dom i jeszcze zostaje sporo miejsca na ogród. Rebeka według mnie 1000m2 w dobrym kształcie, to już wygodna działka na wszystko. A powyżej, to już komfortowo :D
Myślę, że lepiej kupić większą, wygodną działkę kosztem np. odległości od miasta niż bliżej centrum, ale ciasno i niewygodnie, bo potem można żałować. Ale to tylko moje zdanie :D

Rebeka
14-08-2004, 09:26
bardzo dziękuję. :D Jak zwykle jesteście niezawodni! Własnie wyjeżdżamy na kolejna "wycieczkę" w wiadomym celu. Tym razem do Sulmina i Juszkowa (dzięki za podpowiedź). Chyba bedziemy stawiać na działki ok 1000m2 (tylko te finanse... ech)
Zobaczymy. Trzymajcie za nas kciuki. :wink:

Gosia Łódź
14-08-2004, 14:52
No cóż ja popełniłam błąd z niewiedzy - mały nie taki duży , bo nie znajac sie na budowaniu chciałam kupić małą działkę, mniejsza kasa i mało sprzątania:)
Ale teraz wiem, ze :
1. Powinna być uzbrojona, ee, woda, kanalizacja -lub możliwość oczyszczalni ścieków, gaz, telefon
2.Dobry dojazd - autobus, PKP, utwardzona droga
3. Odpowiedni kształt-najlepiej kwadrat, lub conajmniej szerokosć ok 30m.
4. Wjazd najlepiej od północy
5. Koniecznie z planem zagospodarowania
6. Jak dla domku parterowego to minimum chyba 1000-1200 ( nie wiem dokładnie bo mam małą działkę... 586m2 i piętro w domku:)

Marek30022
14-08-2004, 15:36
Niestety, mając ograniczone środki trzeba wybierać, mała działka z mediami blisko centrum miasta (bilisko tzn. 10 km) lub większa trochę dalej, do której trzeba doprowadzić wodę, gaz. Ja szukałem działki w ubr. Miałam do wyboru działka 500 m z wodą, tel., gazem bez kanalizacji w Warszawie (ok. 10 km do centrum) lub trochę dalej (ok. 16 km) do centrum 1500 m kw. (woda będzie za dwa lata, gaz 200 od działki, kanalizacji brak). Wybrałem tą większą. Odpowiadając na pytanie, myślę, że 800-1000 m powinno być. Inaczej może lepiej mieszkać w bloku.

tadzel
14-08-2004, 16:05
małe dzialki te po okolo 1000 metrow kw. powoduja ze mieszka sie tam podobnie jak w blokowisku tylko ze na parterze. okno w okno jak sasiad ma katar to slychac jak kicha. minimalna powierzchnia dzialki to 3000 m.kw. Dziwi mnie jak niektorzy podaja taki parametr jest telefon. w dobie telefonow komorkowych. Rozumiem parametr blisko lub po drodze do pracy dobra szkoła to cos mowi. pozostale parametry to bajery

M@riusz_Radom
14-08-2004, 17:06
małe dzialki te po okolo 1000 metrow kw. powoduja ze mieszka sie tam podobnie jak w blokowisku tylko ze na parterze. okno w okno jak sasiad ma katar to slychac jak kicha. minimalna powierzchnia dzialki to 3000 m.kw. Dziwi mnie jak niektorzy podaja taki parametr jest telefon. w dobie telefonow komorkowych. Rozumiem parametr blisko lub po drodze do pracy dobra szkoła to cos mowi. pozostale parametry to bajery


Ty chyba sam nie wiesz o czym mówisz...
Albo ja proszę o przetłumaczenie tego na język polski..

A co do normalnej powierzchni działki to czemu nie 10.000mkw albo jeszcze lepiej 20.000mkw ?

preev
14-08-2004, 17:25
na taki domek to w zupełności 1000 do 1500 m^2 działki wystarczy
//te propozycje hektarów bez telefonu to mam nadzieję żart był ??? :D

hippo
14-08-2004, 18:25
Najlepiej znać wymiary budynku jaki chce się wybudować, a najważniejsza to szerokość budynku. Do niej dodać min. 8 m (jeżeli chce się mieć okna od strony sąsiadów), a jeżeli nie to wystarczy 6m. Długość działki zależy od waszych potrzeb ogródkowych.

Wwiola
14-08-2004, 20:17
małe dzialki te po okolo 1000 metrow kw. powoduja ze mieszka sie tam podobnie jak w blokowisku tylko ze na parterze. okno w okno jak sasiad ma katar to slychac jak kicha. minimalna powierzchnia dzialki to 3000 m.kw :o :o :o

Co ty piszesz ??? :o :o :o
Jest u nas osiedle niedaleko centrum wiec działki małe gdzies do 500m2, domki w odległosciach przepisowych 4 m i wierz mi nikt tu sobie w okna nie zagląda nie mówiąc o kichaniu i takich tam.

gosciu01
15-08-2004, 21:36
wszystko zależyt od kasiorki, potrzeb, planów jej zagospodarowania, projektu domu, przeznaczenia i możliwości utrzymania.

Sami szukaliśmy działki 1000-1500 m2, ale urzekła nas nieco mniejsza pięknie położona, lekko pochylona ( no i nie tania ale też z mediami ).

Proponuję wizję lokalną - to najlepszy sposób na przekonanie się czy miejsce i powierzchnia są właściwe do "zapuszczenia" korzeni. :D

Cz.

Rebeka
15-08-2004, 21:49
Uff, obejrzeliśmy trochę działek. :o Mętlik w głowie. Przy okazji zrobiliśmy sobie dwa długie weekendowe wypady (w tym w sumie z 15 km pieszo) A że pogoda super- to przyjemne z pożytecznym.Część z działek poza zasięgiem finansowym (Otomin), część to długie kiszki. Są fajne działki w Juszkowie, Sulmin drogi ale super! Wybierzemy sie jeszcze do Niestępowa. Mamy zamiaZnalazłam jakieś oferty w Anonsach. Dzięki za wszystkie posty :D . Wasze posty utwierdziły nas- szukamy działki min.1000m2, w "prawie-kwadracie"choćby trochę dalej od centrum.
POzdrawiam,

Jagna
15-08-2004, 22:23
Rebeka, nie znam okolic, które wymieniasz, niestety (zawsze chciałam mieszkać nad morzem :( ), więc nic Ci nie pomogę. Ale życzę powodzenia w poszukiwaniach. Dużo ludzi ma takie uczucie, że jak zobaczą pewną działkę, to po prostu czują, że to jest TO! My też oglądaliśmy różne działki a kiedy zobaczyliśmy naszą, to daliśmy zaliczkę w ciągu kilku minut :D No, ale u nas decydowała też cena... :-?
Acha, zwróć jeszcze uwagę na sąsiedztwo. Uciążliwy sąsiad to prawdziwy koszmar. Trzymaj się i pisz co tam wybraliście! :D

alison
16-08-2004, 06:41
A można nieśmiało zapytać ile ma Twoja działka i z jakiego regionu jesteś ?



małe dzialki te po okolo 1000 metrow kw. powoduja ze mieszka sie tam podobnie jak w blokowisku tylko ze na parterze. okno w okno jak sasiad ma katar to slychac jak kicha. minimalna powierzchnia dzialki to 3000 m.kw. Dziwi mnie jak niektorzy podaja taki parametr jest telefon. w dobie telefonow komorkowych. Rozumiem parametr blisko lub po drodze do pracy dobra szkoła to cos mowi. pozostale parametry to bajery

Marzanka
16-08-2004, 07:27
Dziwi mnie jak niektorzy podaja taki parametr jest telefon. w dobie telefonow komorkowych. Rozumiem parametr blisko lub po drodze do pracy dobra szkoła to cos mowi. pozostale parametry to bajery

Dziwi mnie, że w dobie Internetu jest ktoś, kto uznaje dostęp telefon za "bajery" :o Oczywiście, sposobów korzystania z dostępu do sieci jest mnóstwo, można podłączyć się kablówką, można też działać przy pomocy komórki. Ale koszt połączenia komórkowego jest dość wysoki (przećwiczyłam to będąc za granicą), a kablówki i tak nie będzie tam, gdzie nie ma telefonu (zwykle idzie to w tej kolejności: najpierw telefony, potem telewizna kablowa).

Tymczasem przybywa ludzi, dla których Internet to po prostu praca i dostęp do wiedzy. Warto jest o tym pomyśleć zanim walnie się takiego "babola" :wink: Ludzie mają różne potrzeby po prostu. Dla mnie "bajerem" mógłby być dostęp do szkoły, bo nie przewiduję, aby któreś z domowników nadal jej potrzebowało (ani podstawowej, ani średniej). Ale nie napiszę w ten sposób, bo fakt, że mnie jest ona niepotrzebna nie oznacza, że innym także nie.

preev
16-08-2004, 07:35
zgadzam się z Marzanką
pomimo psioczenia na Tepsę w wielu miejscach Polski jest ona jedynym usługodawcą internetowym i długo tak pozostanie, niestety :(

MartaK
16-08-2004, 08:18
Wydaje mi się to nieco dyskusją o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. :) Dla różnych osób istotne są różne elementy - dla jednego szkoła, dla innego telefon.
Jeśli chodzi o rozmiar działki... Na początku szukaliśmy działki "teoretycznie" - szczególnie, że działo się to zimą - telefony, pytania. Potem pojechaliśmy obejrzeć kilka działek, na początek ładna działka 2000m. Po tej wizycie popatrzyliśmy na siebie i już wiedzieliśmy, że to nie jest całkiem to. Kilka tygodni później znaleźliśmy atrakcyjną ofertę zakupu prawie skończonego domu na działce rolnej 17.000 m2. O fakcie, że jest to teraz nasz dom zadecydowała w dużej części właśnie działka, bo dom jest raczej nieatrakcyjny.
My jesteśmy zadowoleni z tego, że mamy tę przestrzeń i nikt nam na nią nie ma prawa wleźć (całe pole jest ogrodzone).